Η ειρωνεία είναι το μόνο “επιχείρημα” των άθεων;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:Να έχεις υπόψη σου ότι ο Ορθό, ενώ περιδιαβαίνει τα αθεϊστικά blogs, έχει και παπαγαλάκια, ή πιθανόν κλώνους (που μιλούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, έχουν την ίδια ακριβώς "λογική" και στάση και είναι συχνά ανώνυμοι ή έχουν σύντομα χριστιανικά ονόματα ή υποκοριστικά όπως mitsos/mitsakos, dimitris, kostis) συνήθως σε συντονισμένη προσπάθεια αποπροσανατολισμού από το θέμα της ανάρτησης ώστε να προκαλέσουν μπάχαλο και να ρίξουν το φταίξιμο στον ιδιοκτήτη του blog. Και voila! Το δήθεν "θύμα" (Ορθό) έγινε μάρτυρας στο εχθρικό στρατόπεδο των κακόβουλων άθεων. Κάπως έτσι τη στήσανε στον Άθεο και το δοκίμασαν και στον Ανορθόδοξο συκοφαντώντας το Διαγόρα. Στου Διαγόρα δεν πέρασε λόγω αυστηρού ελέγχου και ...Πτυελοδοχείου! Άμα τα πετύχεις θα καταλάβεις τι εννοώ... μιλάμε για multiple personality!

Αγαπητέ xarxar όπως έχω τονίσει πολλές φορές, είσαι από τα άτομα που σχολιάζουν για να ειρωνευτούν και όχι για να πουν κάτι. Ευτυχώς όμως το παρών θέμα σου ταιριάζει …

Όσον αφορά τις τακτικές αυτές που περιγράφεις, νομίζω ότι έχετε τα πρωτεία.

http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2010/ ... _7277.html
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

ThanZerv έγραψε:Ο τίτλος έχει πολλά ενδιαφέρονται σημεία…

Καταρχήν δεν είναι το μοναδικό επιχείρημα των άθεων η ειρωνεία. Η ειρωνεία έρχεται όταν κάποιοι βαρεθούν από την έλλειψη επιχειρημάτων των ένθεων. Η «σκληροπυρηνική» τουλάχιστον αθεΐα ΔΕΝ έχει ούτε χρειάζεται επιχειρήματα. Οι θρησκείες είναι αυτές που ΠΡΕΠΕΙ να φέρουν επιχειρήματα. Αυτό έχει λεχθεί κατ΄ εξακολούθηση, αλλά, φυσικά, οι θρησκείες και οι υποστηρικτές τους κάνουν τους κουφούς… ΔΕΝ χρειάζεται επιχειρήματα και στοιχεία για να αποδείξεις ότι κάτι ΔΕΝ υπάρχει. Για να αποδείξεις ότι κάτι ΥΠΑΡΧΕΙ τα χρειάζεσαι. Και το τι αισθάνεται κάνεις μέσα του ΔΕΝ είναι αποδείξεις. Σίγουρα δεν θέλει κανείς να πάει στο δικαστήριο κατηγορούμενος άδικα επειδή ο ανακριτής ή ο εισαγγελέας «αισθάνονται μέσα τους» ότι είναι ένοχος. Ακόμα και ο ποιο φανατικός θρήσκος θα ούρλιαζε ζητώντας χειροπιαστές αποδείξεις.

Από την άλλη το να θέτει παράπονα ένας θρήσκος για τον ΔΙΑΛΟΓΟ είναι σχήμα οξύμωρο. Ο δια-Λογος έχει σαν απαραίτητη προϋπόθεση τον ΛΟΓΟ που και αυτός με την σειρά του έχει σαν βάση και προϋπόθεση την ΛΟΓΙΚΗ. Διάλογος είναι η ανταλλαγή ΛΟΓΙΚΩΝ επιχειρημάτων από τις δύο πλευρές. Οι ένθεοι όμως αρνούνται την ικανότητα της λογικής να αντιμετωπίσει το θέμα του θεού. Αντικαθιστούν λοιπόν τον (αρχαιοελληνικό) ΛΟΓΟ της ΛΟΓΙΚΗΣ με έναν άλλο –κατ επίφαση- «λόγο» τον (χριστιανικό-θεϊστικό) «θείο λόγο» που αρνείται την χρήση οποιουδήποτε λογικού επιχειρήματος και αντ’ αυτού εκφυλίζεται σε μια ταυτότητα: «είναι έτσι επειδή έτσι είναι». Ένας ένθεος λοιπόν δεν κάνει διάλογο για την θρησκεία με την έννοια που δίνουμε στον διάλογο οι άθεοι. Δεν έχει μάθει να το κάνει, και δεν μπορεί να το κάνει, χωρίς να γκρεμίσει τα θεμέλια της πίστης του. Αντί λοιπόν του διαλόγου και τον λογικών επιχειρημάτων, ΑΠΑΙΤΕΙ να γίνουν δεκτές οι θέσεις του με τον μόνο τρόπο που έχει μάθει: ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ. Τα επιχειρήματα του συνοψίζονται στο εξής: «Έτσι είναι επειδή έτσι είναι επειδή έτσι μου είπαν ότι είναι. ΤΕΛΕΙΑ». Φυσικά αυτή την θέση στα λεγόμενά του δεν την κάνει ξεκάθαρα εμφανή. Την καλύπτει με ένα μανδύα μεγαλοψυχίας («κακόμοιρα παιδιά δεν έχετε δει την αλήθεια») και λίγο μαρτυρικότητα («τι τραβάω με σας, μου φωνάζετε και με ειρωνεύεστε αλλά εγώ αντέχω»).

Αγαπητέ όλα όσα ζητάτε υπάρχουν, απλά έχετε διαλέξει λάθος τρόπο αναζήτησης …
Αυτό είναι το πρόβλημα σας.

Η ειρωνεία ακολουθεί – όπως γίνεται και αντιληπτό από το παρών θέμα – διότι χωρίς να έχετε τις απαραίτητες γνώσεις, επιμένετε στο δικό σας τρόπο που σας οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα κ.ο.κ.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ προσπαθείς να πλησιάσεις το Θεό με λάθος τρόπο, γι’ αυτό το λόγο δεν “βλέπεις” αυτά που ψάχνεις.
Φίλε Ορθόδοξε,
Τα αξιώματα που έσυ δέχεσαι άκριτα, εμείς τα αμφισβητούμε. Τόσο απλά.
Σε ό,τι επιχειρήματα έχεις προβάλλει μέχρι τώρα, δεν έχεις δώσει ούτε ένα λόγο γιατί η Ορθοδοξία είναι η Αλήθεια και οι άλλοι είναι οι πλανημένοι.
Οσα έχεις γράψει, θα μπορούσε να αναφέρονται σε οποιαδήποτε θρησκεία, με την αλλαγή μιας -δυό λέξεων.
Αγαπητέ προσπαθείς να πλησιάσεις το Βούδα με λάθος τρόπο, γι’ αυτό το λόγο δεν “βλέπεις” αυτά που ψάχνεις.
Βλέπεις; Αυτή η κουβέντα ενός βουδιστή είναι ισάξια με την δική σου.
"Πες μας το USP* σου!" που 'λεγε ένας κορυφαίος καθηγητής Μάρκετινγκ και Πωλήσεων.

(*)USP = Unique Selling Proposition

Μα η απάντηση αγαπητέ στο γιατί η Ορθοδοξία είναι η μόνη αλήθεια και όχι πλάνη, βρίσκεται σε αυτό που όπως ομολόγησες … αμφισβητείς.

Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, μόνο με πνευματικό αγώνα θα πλησιάσεις τη γνώση. Φυσικά εσύ όμως έχεις κάθε δικαίωμα να εκφέρεις την άποψη σου.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε παιδιά συγνώμη (είμαι καινούριος, μόλις χτες γράφτηκα) αλλά έχει νόημα αυτή η συζήτηση με τον Ορθόδοξο; Εδώ είναι φόρουμ των αθειστών και προσπαθείτε όλοι μαζί να συζητήσετε με έναν κολλημένο πιστό με λογικά επιχειρήματα για τις πεποιθήσεις σας (μας). Νομίζω ότι επικοδομητικότερο θα ήταν να παίρνουμε φόρα και να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Ο άνθρωπος το λέει και το φωνάζει, δε μπορεί να λειτουργήσει με τη λογική, του είναι άγνωστη εννοια, έχει την τυφλή του πίστη, το κόλλημά του και δεν αλλάζει με τίποτα. Έχει μπει σε φόρουμ αθείας και προτρέπει ανθρώπους που έχουν κατασταλάξει σε μια φιλοσοφία ζωής να προσεύχονται και τέτοιες ανοησίες. Προσωπικά πιστεύω ότι ειλικρινά δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση μαζί του.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Η εμμονή σου να αναζητάς τον Θεό με λογικά κριτήρια, σε έχει καταδικάσει σε πνευματική άγνοια.
Κι εγώ μπορώ να πω ότι η εμμονή σου να αναζητάς το θεό χωρίς λογικά κριτήρια σε έχει καταδικάσει σε πλήρη άγνοια. Πώς θα κρίνουμε ποιος έχει δίκιο?
Ορθόδοξος έγραψε:Η λογική φυσικά και είναι γενικά αποδεκτή για κάθε άλλη αναζήτηση και πρόβλημα, αλλά στην περίπτωση του Θεού νομίζω πως δεν έχει εφαρμογή. Δεν είναι λογικό να ζητάμε τον Θεό κατά τον τρόπο που τον αναζητά ένας άπιστος!
Θα ήθελα κάποιο πολύ καλό επιχίρημα για να δεχτώ ως ορθή την παραπάνω πρόταση. Και δεν βλέπω να έχεις κανένα.

Εγώ έχω δύο επιχειρήματα υπέρ της λογικής:

1. Σε όλους τους τομείς που έχει εφαρμοστεί, έχει δώσει θεαματικά αποτελέσματα. Όλες οι ανακαλύψεις μας για τον κόσμο έχουν γίνει με εργαλείο τη λογική. Από εκεί συμπεραίνω ότι με το ίδιο εργαλείο θα έχουμε πάντα καλά αποτελέσματα στη διερεύνηση της αλήθειας και την απόκτηση γνώσης.

2. Με τη λογική μπορούμε να καταλήξουμε σε αντικειμενικά συμπεράσματα που γίνονται καθολικώς αποδεκτά από όλους τους ανθρώπους, ανεξαρτήτως φιλοσοφίας, ιδεολογίας και πεποιθήσεων. Η επιστήμη της φυσικής δεν είναι άλλη για τους χριστιανούς και άλλη για τους ινδουιστές, είναι ίδια για όλους. Με την μη-λογική προσέγγιση όμως, καθένας καταλήγει σε όποιο συμπέρασμα θέλει, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να υπάρξει συμφωνία και να προκύπτουν έριδες. Γι' αυτό κι έχουμε τόσους θρησκευτικούς πολέμους.

Το δικό σου επιχείρημα υπέρ της μη-λογικής προσέγγιση του θεού, ποιο είναι?
Και εγώ μπορώ να σου πω ότι:

Όποιος καλοπροαίρετα έχει δεχτεί τις εντολές της εκκλησίας, έχει αγιάσει κυριολεκτικά. Τα παραδείγματα άπειρα …

Πρέπει να καταλάβεις πως συμφωνώ σε όλα λες για την λογική γενικά, αλλά δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος για να πλησιάσεις το Θεό αφού αυτός δεν είναι αντικείμενο από αυτόν τον υλικό κόσμο που ζούμε.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε,λες πως είναι λάθος να προσεγγίσουμε λογικά τον θεό.Γιατί?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

@Ορθό
Όποιος καλοπροαίρετα έχει δεχτεί τις εντολές της εκκλησίας, έχει αγιάσει κυριολεκτικά
Κυριολεκτικά, ε; Για πες!
Πρέπει να καταλάβεις πως συμφωνώ σε όλα λες για την λογική γενικά, αλλά δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος για να πλησιάσεις το Θεό αφού αυτός δεν είναι αντικείμενο από αυτόν τον υλικό κόσμο που ζούμε.
Είδες που τελικά συμφωνούμε: Ο θεός δεν είναι αντικείμενο από αυτόν τον υλικό κόσμο που ζούμε. Ανήκει στον στον φανταστικό κόσμο, αυτόν που φτιάχνουμε με το μυαλό μας.
Αγαπητέ xarxar όπως έχω τονίσει πολλές φορές, είσαι από τα άτομα που σχολιάζουν για να ειρωνευτούν και όχι για να πουν κάτι. Ευτυχώς όμως το παρών θέμα σου ταιριάζει …
Όσον αφορά τις τακτικές αυτές που περιγράφεις, νομίζω ότι έχετε τα πρωτεία.
Δε μίλησα για ορθόδοξους γενικά. Για σένα μίλησα. Παρατηρώ ότι δεν αντέκρουσες την παρατήρηση απλά άλλαξες την κουβέντα. Έχω δίκιο λοιπόν;

Υ.Γ.: mandra, πολύ καλά τα λες αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ σε τόσο "εύκολο" σαρκασμό - σαν να κλέβεις εκκλησία!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,λες πως είναι λάθος να προσεγγίσουμε λογικά τον θεό.Γιατί?
Γιατί ο Θεός ξεπερνάει τα ανθρώπινα μέτρα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Επειδή η φωτογραφία του Ιησού έχει παρεξηγηθεί και από άλλους, να αναφέρω και σε αυτό το σημείο πως δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω από ένα άβαταρ. Το συγκεκριμένο το επέλεξα απλά διότι είναι Ορθόδοξο και κάτι το “γενικό” για την πίστη μας.

Για αποφυγή τέτοιων παρεξηγήσεων έχω αναφέρει και στο δικό μου χώρο, πως σε καμιά περίπτωση με τη θέση μου δεν εκπροσωπώ την Ορθοδοξία, θα ήταν ανόητο έναν πιστεύαμε κάτι τέτοιο. Είμαι ένας απλός χριστιανός που καταθέτει την άποψη του και τίποτα παραπάνω.
Με παρεξήγησες ορθόδοξε.

Είσαι ψωνάρα διότι την έχεις δει Ιησούς "με" ή "χωρίς" avatar!

Το μόνο σου επιχείρημα είναι η βιωματική προσέγγιση του Θεού.

ΣΥζητάς αποδεχόμενος μόνο αυτά που θέλεις εσύ βάσει της απλοϊκής ιστορίας της βιωματικής προσέγγισης του Θεού.
Έτσι βέβαια δεν κάνεις διάλογο διότι δεν υπάρχει ΒΑΣΗ για διάλογο.
Σιγά-σιγά σε παίρνουν χαμπάρι όλοι!!

Ο στόχος σου είναι να "εκθέσεις" τους άθεους στα μάτια ενός κοινού που διαβάζει τις ιστοσελίδες των φόρουμ.
Δεν χωράει στο αποβλακωμένο μυαλό σου το ενδεχόμενο να εκτίθεσαι εσύ επαναλαμβάνοντας 1 τετριμμένο επιχείρημα σε όλους τους τόνους.
Είναι κι'αυτή μια πλευρά της ορθοδοξίας που φανταζόμουνα ότι υπάρχει αλλά δεν πίστευα ότι θα τολμούσε να εκτεθεί σ' ένα φόρουμ.
Είσαι όντως ένας μουτζαχεντίν της ορθοδοξίας και είμαι σίγουρος ότι χαίρεσαι γι'αυτό.

Διάβασα όλες σου τις απαντήσεις και κόντεψα να πλήξω απ' την μονοτονία των επιχειρημάτων σου.

Έλα φίλε μου βάλε άλλη μια φορά την κασέτα σου!

Πες μου ότι κατανοείς την συμπεριφορά μου.
Πες μου ότι αν αφήσω την καρδιά και την ψυχή μου θα προσεγγίσω βιωματικά τον ΘΕΌ ΣΟΥ.
Πες μου ότι είναι χρήσιμη η συμβολή μου στον διάλογο.
Πες μου ότι η ειρωνία είναι η μόνη μέθοδος για ν'αντιμετωπίσω την ανωτερώτητα της σκέψης σου (του ενός επιχειρήματος).

Οι ταλαίπωροι αθεϊστές άλλων εποχών όταν εξέφραζαν την διαφορετική τους άποψη ένιωθαν στο πετσί τους τα βασανιστήρια της ιεράς εξέτασης και τους διωγμούς των χριστιανών του τύπου "ορθόδοξος"!!
Είναι φίλοι μου συμφορουμίτες ο "ορθόδοξος" φιαχμένος από το καλύτερο υλικό του φανατισμού και της μονολιθικής σκέψης.
Ζήτω ο μουτζαχεντίν της ορθοδοξίας του φόρουμ! ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,λες πως είναι λάθος να προσεγγίσουμε λογικά τον θεό.Γιατί?
Γιατί ο Θεός ξεπερνάει τα ανθρώπινα μέτρα.
Πως το εννοείς αυτό?Και ο ήλιος ξεπερνά τ'ανθρώπινα μέτρα,με την έννοια ότι αν βρεθώ πάνω στον ήλιο θα καώ και θα πεθάνω.Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν τον προσεγγίζω με τη λογική.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξε για να μην ξεχνάμε την σημερινή μέρα για πες μου ισχύουν τα κάτωθι ή είναι κακοήθειες που γράφει το συναξάρι;
Περιοδικό Δαυλός έγραψε:Ὁ Μεγαλομάρτυς Ἀρτέμιος, προστάτης Ἅγιος της Ἑλληνικῆς Ἀστυνομίας. Ἀσχολοῦνταν
συστηματικὰ μὲ τοὺς ὄρχεις καὶ σύμφωνα μὲ τὴν βιογραφία του (συναξάρι), ποὺ ἰσχύει
ἐπίσημα στὴν Ἑλλαδικὴ Ἐκκλησία, ὁ ἅγιος αὐτὸς «ἔπιανε καὶ ψηλαφοῦσε ἐπιτηδείως μὲ
τὰς δύο χεῖράς του» τὸ σημεῖο αὐτὸ τοῦ σώματος διαφόρων εὐσεβῶν χριστιανῶν καὶ τὸ
θεράπευε. Τὸν ἑορτάζομε στὶς 20 Ὀκτωβρίου – καὶ μὲ ἰδιαίτερη λαμπρότητα ἡ ΕΛ.ΑΣ.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ορθόδοξος έγραψε:Γιατί ο Θεός ξεπερνάει τα ανθρώπινα μέτρα.
Γιατί;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:
ορθόδοξος έγραψε:Επειδή η φωτογραφία του Ιησού έχει παρεξηγηθεί και από άλλους, να αναφέρω και σε αυτό το σημείο πως δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω από ένα άβαταρ. Το συγκεκριμένο το επέλεξα απλά διότι είναι Ορθόδοξο και κάτι το “γενικό” για την πίστη μας.

Για αποφυγή τέτοιων παρεξηγήσεων έχω αναφέρει και στο δικό μου χώρο, πως σε καμιά περίπτωση με τη θέση μου δεν εκπροσωπώ την Ορθοδοξία, θα ήταν ανόητο έναν πιστεύαμε κάτι τέτοιο. Είμαι ένας απλός χριστιανός που καταθέτει την άποψη του και τίποτα παραπάνω.
Με παρεξήγησες ορθόδοξε.

Είσαι ψωνάρα διότι την έχεις δει Ιησούς "με" ή "χωρίς" avatar!

Το μόνο σου επιχείρημα είναι η βιωματική προσέγγιση του Θεού.

ΣΥζητάς αποδεχόμενος μόνο αυτά που θέλεις εσύ βάσει της απλοϊκής ιστορίας της βιωματικής προσέγγισης του Θεού.
Έτσι βέβαια δεν κάνεις διάλογο διότι δεν υπάρχει ΒΑΣΗ για διάλογο.
Σιγά-σιγά σε παίρνουν χαμπάρι όλοι!!

Ο στόχος σου είναι να "εκθέσεις" τους άθεους στα μάτια ενός κοινού που διαβάζει τις ιστοσελίδες των φόρουμ.
Δεν χωράει στο αποβλακωμένο μυαλό σου το ενδεχόμενο να εκτίθεσαι εσύ επαναλαμβάνοντας 1 τετριμμένο επιχείρημα σε όλους τους τόνους.
Είναι κι'αυτή μια πλευρά της ορθοδοξίας που φανταζόμουνα ότι υπάρχει αλλά δεν πίστευα ότι θα τολμούσε να εκτεθεί σ' ένα φόρουμ.
Είσαι όντως ένας μουτζαχεντίν της ορθοδοξίας και είμαι σίγουρος ότι χαίρεσαι γι'αυτό.

Διάβασα όλες σου τις απαντήσεις και κόντεψα να πλήξω απ' την μονοτονία των επιχειρημάτων σου.

Έλα φίλε μου βάλε άλλη μια φορά την κασέτα σου!

Πες μου ότι κατανοείς την συμπεριφορά μου.
Πες μου ότι αν αφήσω την καρδιά και την ψυχή μου θα προσεγγίσω βιωματικά τον ΘΕΌ ΣΟΥ.
Πες μου ότι είναι χρήσιμη η συμβολή μου στον διάλογο.
Πες μου ότι η ειρωνία είναι η μόνη μέθοδος για ν'αντιμετωπίσω την ανωτερώτητα της σκέψης σου (του ενός επιχειρήματος).

Οι ταλαίπωροι αθεϊστές άλλων εποχών όταν εξέφραζαν την διαφορετική τους άποψη ένιωθαν στο πετσί τους τα βασανιστήρια της ιεράς εξέτασης και τους διωγμούς των χριστιανών του τύπου "ορθόδοξος"!!
Είναι φίλοι μου συμφορουμίτες ο "ορθόδοξος" φιαχμένος από το καλύτερο υλικό του φανατισμού και της μονολιθικής σκέψης.
Ζήτω ο μουτζαχεντίν της ορθοδοξίας του φόρουμ! ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!
Κάνεις λάθος αγαπητέ, δεν έχω σκοπό να εκθέσω κανένα, τουλάχιστον όχι εγώ. Νομίζω μάλιστα πως όλοι οι αναγνώστες κάθε χώρου είναι άτομα που ξέρουν να κρίνουν καλά τις καταστάσεις και έτσι κάλλιστα θα παρατηρούσαν και κάτι τέτοιο. Δεν έχει λοιπόν νόημα για εμένα να προσπαθώ να εκθέσω κανένα, το αν γίνεται όμως αυτό από εσάς μέσα στο διάλογο, είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί εσάς.

Επείσης έχω να σου πω ότι εκφράσεις του τύπου “Δεν χωράει στο αποβλακωμένο μυαλό σου” φανερώνουν ότι τελικά εσύ επιχειρείς να με μειώσεις στα μάτια των άλλων και εγώ μένω έκπληκτος για μια ακόμα φορά για αυτές τις αντιδράσεις σας, ακόμα και μέσα σε ένα θέμα που άνοιξα εγώ και αφορά την ειρωνεία και που θα περίμενε κανείς έστω και για τα μάτια του κόσμου να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας .

Λυπάμαι πολύ
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Ορθόδοξε για να μην ξεχνάμε την σημερινή μέρα για πες μου ισχύουν τα κάτωθι ή είναι κακοήθειες που γράφει το συναξάρι;
Περιοδικό Δαυλός έγραψε:Ὁ Μεγαλομάρτυς Ἀρτέμιος, προστάτης Ἅγιος της Ἑλληνικῆς Ἀστυνομίας. Ἀσχολοῦνταν
συστηματικὰ μὲ τοὺς ὄρχεις καὶ σύμφωνα μὲ τὴν βιογραφία του (συναξάρι), ποὺ ἰσχύει
ἐπίσημα στὴν Ἑλλαδικὴ Ἐκκλησία, ὁ ἅγιος αὐτὸς «ἔπιανε καὶ ψηλαφοῦσε ἐπιτηδείως μὲ
τὰς δύο χεῖράς του» τὸ σημεῖο αὐτὸ τοῦ σώματος διαφόρων εὐσεβῶν χριστιανῶν καὶ τὸ
θεράπευε. Τὸν ἑορτάζομε στὶς 20 Ὀκτωβρίου – καὶ μὲ ἰδιαίτερη λαμπρότητα ἡ ΕΛ.ΑΣ.

Σόρρυ που βγαίνω off topic,αλλά η συμπεριφορά του σε τι διέφερε απ'των υπόλοιπων αστυνομικών? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ορθόδοξος έγραψε: Λυπάμαι πολύ
Μην κλαις και μη λυπάσαι που βραδιάζει...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,λες πως είναι λάθος να προσεγγίσουμε λογικά τον θεό.Γιατί?
Γιατί ο Θεός ξεπερνάει τα ανθρώπινα μέτρα.
Πως το εννοείς αυτό?Και ο ήλιος ξεπερνά τ'ανθρώπινα μέτρα,με την έννοια ότι αν βρεθώ πάνω στον ήλιο θα καώ και θα πεθάνω.Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν τον προσεγγίζω με τη λογική.
Δεν εννοώ αυτό. Ο ήλιος είναι υλικός και μπορούμε να τον εξετάσουμε με πολλούς τρόπους. Ο Θεός όμως πλησιάζετε μόνο πνευματικά, με πνευματικό αγώνα. Δεν είναι υλικός, δεν είναι κατασκεύασμα, είναι ο δημιουργός.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

mandra έγραψε:Ρε παιδιά συγνώμη (είμαι καινούριος, μόλις χτες γράφτηκα) αλλά έχει νόημα αυτή η συζήτηση με τον Ορθόδοξο; Εδώ είναι φόρουμ των αθειστών και προσπαθείτε όλοι μαζί να συζητήσετε με έναν κολλημένο πιστό με λογικά επιχειρήματα για τις πεποιθήσεις σας (μας). Νομίζω ότι επικοδομητικότερο θα ήταν να παίρνουμε φόρα και να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Ο άνθρωπος το λέει και το φωνάζει, δε μπορεί να λειτουργήσει με τη λογική, του είναι άγνωστη εννοια, έχει την τυφλή του πίστη, το κόλλημά του και δεν αλλάζει με τίποτα. Έχει μπει σε φόρουμ αθείας και προτρέπει ανθρώπους που έχουν κατασταλάξει σε μια φιλοσοφία ζωής να προσεύχονται και τέτοιες ανοησίες. Προσωπικά πιστεύω ότι ειλικρινά δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση μαζί του.
Κάνεις λάθος αγαπητέ. Δεν ανέφερα πουθενά ότι εγώ και κάθε πιστός δεν μπορεί να λειτουργήσει λογικά στη ζωή του … Επαναλαμβάνω απλά ότι δεν μπορείς να πλησιάσεις το Θεό αναζητώντας λογικά επιχειρήματα!

Προσωπικά μάλιστα δεν βλέπω καμιά αντιπαράθεση, βλέπω μια συζήτηση μόνο. Τουλάχιστον από την πλευρά μου δεν υπάρχει κάτι για να χαρακτηρίσω αυτό που γίνεται ως αντιπαράθεση.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Επαναλαμβάνω απλά ότι δεν μπορείς να πλησιάσεις το Θεό αναζητώντας λογικά επιχειρήματα

Ορθόδοξε με το παραπάνω που λες, απλά επιβεβαιώνεις την ανυπαρξία του θεού. Μήπως ανήκεις και εσύ στους άθεους και δεν το ξέρεις ακόμη; Οι άνθρωποι είναι λογικά όντα, πιστεύω συμφωνείς σ' αυτό, άρα σύμφωνα με τη δική σου άποψη δεν μπορούν να πλησιάσουν το θεό. Ο μόνος τρόπος να τον πλησιάσουν είναι να αναιρέσουν τη λογική τους να γίνουν δηλαδή παράλογοι. Τελικά Ορθόδοξε νομίζω ότι συμφωνούμε.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε: Δεν εννοώ αυτό. Ο ήλιος είναι υλικός και μπορούμε να τον εξετάσουμε με πολλούς τρόπους. Ο Θεός όμως πλησιάζετε μόνο πνευματικά, με πνευματικό αγώνα. Δεν είναι υλικός, δεν είναι κατασκεύασμα, είναι ο δημιουργός.
Πως το αιτολογείς αυτό?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Κάνεις λάθος αγαπητέ, δεν έχω σκοπό να εκθέσω κανένα, τουλάχιστον όχι εγώ. Νομίζω μάλιστα πως όλοι οι αναγνώστες κάθε χώρου είναι άτομα που ξέρουν να κρίνουν καλά τις καταστάσεις και έτσι κάλλιστα θα παρατηρούσαν και κάτι τέτοιο. Δεν έχει λοιπόν νόημα για εμένα να προσπαθώ να εκθέσω κανένα, το αν γίνεται όμως αυτό από εσάς μέσα στο διάλογο, είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί εσάς.

Επείσης έχω να σου πω ότι εκφράσεις του τύπου “Δεν χωράει στο αποβλακωμένο μυαλό σου” φανερώνουν ότι τελικά εσύ επιχειρείς να με μειώσεις στα μάτια των άλλων και εγώ μένω έκπληκτος για μια ακόμα φορά για αυτές τις αντιδράσεις σας, ακόμα και μέσα σε ένα θέμα που άνοιξα εγώ και αφορά την ειρωνεία και που θα περίμενε κανείς έστω και για τα μάτια του κόσμου να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας .

Λυπάμαι πολύ
Είναι πολύ λογικό να απαντάς σε ότι γουστάρεις. ΤΟ είπαμε και παραπάνω!

Όταν έχεις ένα επιχείρημα παραβλέπεις ότι δεν θέλεις ν'απαντήσεις και απαντάς με το "βιωματικό" σου επιχείρημα εκεί που σε παίρνει!!!

Για αυτά που θέλησες ν'απαντήσεις λοιπόν έχω να πω τα εξής:

Έχεις σκοπό να εκθέσεις όσους περισσότερους μπορείς, απλά δεν τα καταφέρνεις!

Εκφράσεις όπως " δεν χωρά στο αποβλακωμένο μυαλό σου" είναι λίγες για ένα ένα άτομο που έχει ένα μόνον επιχείρημα και με προδιαγεγραμμένο σκοπό.
Αυτό το σακούλιασμα του τύπου "κοιτάξτε να είστε κομψοί με τις εκφράσεις σας" είναι αντιχριστιανικό.
Ο Ιησούς δεν θα μίλαγε ποτέ έτσι προσβάλλοντας ένα κοινό από τα λεγόμενα ενός ατόμου.
Πρόσεξε τις εκφράσεις σου δηλώνουν έναν χριστιανικό φανατισμό.

Θα τελειώσω με το κειμενάκι της αγάπης που ειπώθηκε από τον Ιησού (Κατά Λουκά 14,26) και καταδυκνείει την υποκρισία της χριστιανικής Θρησκείας:
Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου.
Κλειδωμένο