Εκκλησιαστικά επίκαιρα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τουλάχιστον όσον αφορά το πρώτο: Challenge accepted.

Εικόνα
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

LOL :lol:
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δις ισόβια για τον απαγωγέα και βιαστή Μορμόνο κήρυκα των δρόμων από τη Utah.
http://newsok.com/former-street-preache ... le/3571323
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Τουλάχιστον όσον αφορά το πρώτο: Challenge accepted.

Εικόνα
Εχω την εντυπωση οτι τα συμβολα στη πινακιδα του αυτοκινητου δεν ειναι ουτε συμβολα αθεων...ουτε μπηκαν εκει τυχαια απο μερικους.

Αρχιζετε και με βαζετε σε σκεψεις... ;) :)

Θεωρω οτι ενας που δηλωνει αθεος...δεν πιστευει πουθενα.

Κανω λαθος;
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύει πουθενά; Όχι, ακριβώς. Απλά έχουμε διάφορες πεποιθήσεις, με διαφορετικό βαθμό επιβεβαίωσης από ό,τι βιώνουμε.

Τώρα, το ότι χλευάζω τις τελείως υποκριτικές πράξεις ορισμένων ιερατικών λειτουργών τοιουτοτρόπως, δε σημαίνει ότι πιστεύω στο «Σατανά» ή «Σαϊτάν» ή «Διάβολο.» Απλά έχει πλάκα, και κυρίως το έκανα για να κάνω κάποιον να χαμογελάσει με το αστείο μου. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Τί σημαίνει το "Ch.S" :?
Καί μιας και πήρα φόρα με τις φωτογραφίες, ας βάλω μία ακόμα:
Δυστυχώς το s312 δεν την έβγαλε καλή, πάντως σας βεβαιώνω ότι στο πλάι, με τα άσπρα γράμματα, γράφει "ιερά μονή ρεντίνηc, έδρα ρεντίνα" (καρδίτσα, όχι η ρεντίνα των ειδικών δυνάμεων).
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Γιατί πορτοκαλί πινακίδες ??
κρατικές, δηλαδή, σε όχημα ενός μοναστηριού?

Εικόνα
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Φάνης Σέμπρος έγραψε:Τί σημαίνει το "Ch.S" :?
"Church of Satan" — εξ ου και το σήμα/πινάκιο του Baphomet. ;)

Κάνω σάτυρα για το πόστο στο οποίο έχει κατσικωθεί η ελληνική εκκλησία στο κράτος.
Φάνης Σέμπρος έγραψε:Καί μιας και πήρα φόρα με τις φωτογραφίες, ας βάλω μία ακόμα:
Δυστυχώς το s312 δεν την έβγαλε καλή, πάντως σας βεβαιώνω ότι στο πλάι, με τα άσπρα γράμματα, γράφει "ιερά μονή ρεντίνηc, έδρα ρεντίνα" (καρδίτσα, όχι η ρεντίνα των ειδικών δυνάμεων).
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Γιατί πορτοκαλί πινακίδες ??
κρατικές, δηλαδή, σε όχημα ενός μοναστηριού?

Εικόνα
Αλήθεια, έχει σεληνόσχημο σίγμα κιόλας; :think: Περίεργη περίπτωση, όντως...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

RaspK έγραψε: Αλήθεια, έχει σεληνόσχημο σίγμα κιόλας;
Το περίεργο θα ήταν αν ΔΕΝ ήταν έτσι!
καί όχι μόνο το cίγμα, όλα τα γράμματα έχουν την ηλίθια γραμματοσειρά των εικόνων.
Σού υπόσχομαι μια κοντινή φωτό αν το ξανακροσσάρω!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Νά 'σαι καλά. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Πορτοκαλί πινακίδες έχουν τα δημόσια οχηματα. (υπηρεσίες δήμων κλπ).
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Globetrotter έγραψε:Πορτοκαλί πινακίδες έχουν τα δημόσια οχηματα. (υπηρεσίες δήμων κλπ).
Η μονή θεωρείται δημόσιο; Τώρα, θα μου πεις, η Εκκλησία είναι ΝΠΔΔ... (το κεφάλι μου...)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μα που ζείτε αγαπητέ; :D
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Globetrotter έγραψε:Μα που ζείτε αγαπητέ; :D
Απλά με εντυπωσιάζει η λογική ότι η μονή μπορεί να έχει οχήματα με πινακίδες δημοσίου... Η κατάσταση είναι εντελώς τραγελαφική!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλα εσενα σε πειραξε που εχει η ταδε μονη κρατικες πινακιδες;

Το οτι το κρατος απαρτιζεται απο εβραιομασωνους οι οποιοι εκτελουν τυφλα τις εντολες που τους εχουν δοθει-επιβληθει δεν σε απασχολει;

Το οτι η ηγεσια της Ελλαδικης Εκκλησιας γνωριζε απο παντα και γνωριζει τα παντα αλλα δεν μιλαει...δεν κανει τιποτα...και τα εχει κανει πλακακια με την εκαστη κυβερνηση-χουντα-μαφια που "κυβερνα" αυτο το τοπο δεν σε απασχολει;

Το οτι το ¨κρατος" σε δολοφονει καθημερινα και εσενα και τα παιδια σου οταν εχει υπογραψει διαφορες συμφωνιες για την ενταξη μας σε προδιαγραφες θανατου ( φαρμακα-φυτοφαρμακα-νοσοκομεια-τροφιμα-σποροι-ψεκασμοι αλουμινιου-lf-rf ακτινοβολιες-συστημα παιδειας-συστημα υγειας) δεν σε απασχολει;

Το οτι ο καρκινος ....ει και δερνει παντου και σε ολες τις ηλικιες δεν σε απασχολει που σου ακουγεται λογικο και συνηθες;

Το οτι τα ψυχολογικα ....ουν και δερνουν και αυτα παντου και ολοι μας ειμαστε τρελαρες δεν σε απαχολει;

Καθεστε και ασχολειστε με τη πινακιδα της ταδε ρασοφορας-τριχωτης οχιας....

Απο το να καθεσαι και να μιλας...ξεκινα τα εργα...οτι πιστευεις...οτι θελεις.

Με εργα θα ερθει η αλλαγη...και η ανατροπη...οχι με σχολια και φωτογραφιες...

Οι μοναχοι θα πρεπει να ειναι ΜΟΝΑΧΟΙ στα μοναστηρια. Δικαιωμα τους.

Αν θελουν να πανε καπου μπορουν να παρουν και τα κτελ-ταξι-γαιδουρια-ποδια.

Δεν χρειαζεται να εχουν ουτε πορτοκαλι πινακιδες...ουτε εκτασεις-πλουτη.

Τοτε τι σκατα μοναχοι ειναι;

Μηπως οτι τα τρωνε μοναχοι και δεν τα μοιραζονται; :lol: :lol: :lol:

Οσο για τα συμβολα που εβαλε ο φιλος στις φωτο θα πρεπει να γνωριζεις φιλε μου πριν βαλεις κατι τι επιδρασεις εχει στο υποσυνειδητο μεσω της συμβολομαγειας που ασκει.

Οποιος εχει ασχοληθει με σατανισμο-μαγεια κτλπ...μπορει να καταλαβει τι λεω. Για τους υπολοιπους λυπαμαι αλλα δεν ειμαι αρμοδιος να πω κατι επιπλεον.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

και ποιος να έχει ασχοληθεί με τη μαγεία και το σατανισμό σε ένα αθεϊστικό φόρουμ; αν και τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν κάτι πρωην και νυν Black-μεταλάδες αλλά χλωμό το βλέπω...

θα ήθελα να ακούσω όμως περισσότερα για "τα συμβολα και τις επιδρασεις που εχουν στο υποσυνειδητο μεσω της συμβολομαγειας που ασκουν"
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

christianos έγραψε:
Καλα εσενα σε πειραξε που εχει η ταδε μονη κρατικες πινακιδες;

Το οτι το κρατος απαρτιζεται απο εβραιομασωνους οι οποιοι εκτελουν τυφλα τις εντολες που τους εχουν δοθει-επιβληθει δεν σε απασχολει;
Τελικά όποιες και αν είναι οι θρησκευτικές σου αντιπάθειες, πρέπει να καταλάβεις ότι εκτός του συντάγματος που επιτρέπει την ανεξιθρησκεία, και την αθεια, πώς η ορθοδοξία σε τούτο τον τόπο παρόλο που έχει βαθιές ρίζες δέν έχει και το αποκλειστικό δικαίωμα να λατρεύει αυτή μόνο τον θεό. όταν αναφέρεσαι σε εβραίους, ένα πράγμα να θυμάσαι, κάθε φορά που προσεύχεσαι προσεύχεσαι σε έναν από αυτούς, και όσο για τους μασσόνους είναι πολύ καλύτεροι από μερικούς μερικούς,αυτοι σε δέχονται στην οργανωσή τους χωρίς την απαίτηση να εγκαταλείψεις την θρησκεία σου η ορθοδοξία μπορεί να δεχτεί κάτι τέτοιο;
Αν θές να εφαρμόσεις την διδασκαλία του Ιησού ''Αγαπα τον πλησίον σου ως εαυτόν'' πρέπει να απορρίψεις τον ισχυρισμό τουπου λέει, ''Εγω είμαι το φως της αλήθειας και όποιος με ακολουθήσει δεν θα περπατήσει στο σκοτάδι, στην πρώτη περίπτωση είσαι ανθρωπιστής επειδή το επιλέγεις εσύ και μόνο εσύ, και στη δεύτερη είσαι πρόβατο του φανατικού ποιμνίου του παπαδαριού, που μισεί εβραίους και μασσόνους, επειδή αυτοί κατά των αρωστημένων χριστιανικών εγκεφάλων, δεν συγκαταλέγονται στους ''αλλήλους''.
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

christianos έγραψε:
Το οτι η ηγεσια της Ελλαδικης Εκκλησιας [...] τα εχει κανει πλακακια με την εκαστη κυβερνηση-χουντα-μαφια που "κυβερνα" αυτο το τοπο δεν σε απασχολει;

Μήπως η εκάστοτε κυβέρνηση τα έχει κάνει πλακάκια με την εκκλησία?
και μη μου πείτε οτι δε βρίσκεται διαφορά!!!

και η "άσχετη πληροφορία" : καλόγρια οδηγούσε το εν λόγω αγροτικό.
και η "κουτσομπολίστικη πληροφορία" : σε κοντινό μοναστήρι έχει κάτι ρωσσίδες καλόγριες.... απορώ πως δεν πήγα ακόμα για εξομολόγηση!
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φάνης Σέμπρος έγραψε:
christianos έγραψε:
Το οτι η ηγεσια της Ελλαδικης Εκκλησιας [...] τα εχει κανει πλακακια με την εκαστη κυβερνηση-χουντα-μαφια που "κυβερνα" αυτο το τοπο δεν σε απασχολει;

Μήπως η εκάστοτε κυβέρνηση τα έχει κάνει πλακάκια με την εκκλησία?
και μη μου πείτε οτι δε βρίσκεται διαφορά!!!

και η "άσχετη πληροφορία" : καλόγρια οδηγούσε το εν λόγω αγροτικό.
και η "κουτσομπολίστικη πληροφορία" : σε κοντινό μοναστήρι έχει κάτι ρωσσίδες καλόγριες.... απορώ πως δεν πήγα ακόμα για εξομολόγηση!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή η εβραιομασόνοι παντού χώνονται.

Όταν άκουσα στο σύνταγμα το σύνθημα "έξω η μασόνοι από την βουλή" μου γύρισαν τα ματια
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

christianos έγραψε:...μεσω της συμβολομαγειας που ασκει.....ασχοληθει με σατανισμο-μαγεια κτλπ...μπορει να καταλαβει τι λεω.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... t-lome.jpg
το κοκκαλακι με την ασημια καρδουλα και το ζωμο λουλουδιου με προστατευει απο τους μπατσους και με μεταμορφωνει σε διονυσο οταν πατησω το κουμπι


Παρτε να χορτασετε ζωγραφιστε τα στα αμαξια και τα πατωματα σας και αφηστε τα παιδια σας να τα αντιγραψουν με μαρκαδορους
http://en.wikipedia.org/wiki/Veve
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση