Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό εγώ δεν το βρίσκω κακό, εφόσον έχουν συναίσθηση ότι αυτό που λατρεύουν είναι η ιδέα, και ο "θεός" είναι το σύμβολο και όχι μια υπαρκτή ξεχωριστή οντότητα.
Ούτε εγώ το βρίσκω κακό, απλά μου φαίνεται κάπως άχρηστο και "ανόητο". Μπορείς να θαυμαζεις και να υπερασπίζεσαι αυτές τις ιδέες χωρίς να μπλέκεις τον Θεω ως λέξη πουθενά. Δεν έχω την ικανότητα συναισθησίας με αυτό το συναίσθημα και ανάγκη παρουσίας τις έννοιας του θεού ακόμα και ως κάτι το τελείως γήινο και απαλλαγμένο από ότι δήποτε μεταφυσικό, δεν μπορώ να νιώσω αυτήν την ανάγκη προσκόλλησης στην λέξη "θεός" και διατήρηση τις με κάποια μορφή στην ζωή σου όταν συνειδητοποίησης ότι δεν υπάρχει ως υπερβατική οντότητα.

Μπορώ να καταλάβω γιατί γίνετε αλλα δεν μπορώ να το νιώσω όπως νιώθω στεναχοριμενος όταν βλέπω την στεναχορια κάποιου
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε:Δεν πιστεύω σε οτιδήποτε μεταφυσικό. Υπάρχει μόνο ύλη. Οπότε στον τομέα κοσμοθεωρία όλες οι επίσημες θρησκείες απορρίπτονται.

Η φαρισαϊκή ηθική των τριών μονοθεϊστικών θρησκειών είναι αντιανθρώπινη γιατί απορρίπτει κάθε ανθρώπινη απόλαυση και ηδονή σαν αμαρτία. Απορρίπτεται.

Οι ανατολικές καθώς και οι παγανιστικές θρησκείες δε ξέρω θεωρητικά αν πρεσβεύουν κάποια ηθική, αλλά επί του πρακτέου υπήρξαν εξίσου αν όχι χειρότερα καταπιεστικές από τις μονοθεϊστικές. Απορρίπτονται.

Συμπέρασμα: δεν υπάρχει τίποτα σωστό σε καμία θρησκεία. Αν υπήρχε δε θα ήταν θρησκείες, θα ήταν κάτι άλλο. Θρησκεία = μήνυμα υποταγής και μοιρολατρίας.
Άκυρο το προηγούμενο σχόλιό μου. Είχα ξεχάσει αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Rastafarianism

Ζήτω ο Χάιλε Σελασιέ ο Πρώτος! Εικόνα
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
1 over 7 billions
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 01:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω αν κάποιος είπε κάτι παρόμοιο, αλλά εγώ θα διάλεγα θρησκεία στην οποία το να φοράει κάποιος καπέλο/πηλίκιο κτλ. δε θα ήταν υποχρεωτικό και αρχιερέας θα ήταν ο George Carlin.



I don't care if it's a white cat or a black cat. It's a good cat as long as it catches mice.

Extraordinary claims require extraordinary evidence
Απάντηση