μεταθανάτιες εμπειρίες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γνωριζόμαστε;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:... αφου δεν ξερεις τιποτα για αυτα που λεει ο Λεο γιατι τρολαρεις?
:mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

[youtube]-0wL3kW_xMc[/youtube]
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και για να εξηγούμαι διότι είμαι σίγουρος ότι αυτό το "γνωριζόμαστε;" ακούστηκε επιθετικό:
1ον Αυτό σήμαινε: Και που ξέρεις ότι δεν γνωρίζω τίποτα από αυτά που λέει ο Leo (ή Radical ή Lacidar ή Voice of God ή ή ή...);
2ον Το να έχεις διαβάσει δυό, τρία, πέντε, δέκα βιβλία πάνω στο θέμα ή να έχεις κάνει χρήση αυτών των ουσιών δεν σε κάνει καθόλου περισσότερο γνώστη του θέματος απ'ότι σε κάνει γνώστη της βιολογίας το να έχεις κολλήσει γρίπη.
3ον "Απέχθεια για τις υπερβατικές καταστάσεις"; Τι σημαίνει καν αυτό; Εγώ εκείνο που ξέρω είναι πως οι περισσότεροι εδώ μέσα απορρίπτουν την μεταφυσική ερμηνεία αυτών των εμπειριών. Από κει και πέρα το πως ερμηνεύονται και ποιά είναι η σχέση τους με τις θρησκευτικού τύπου εμπειρίες είναι ένα ερώτημα, ενδιαφέρον κιόλας θα έλεγα εγώ αλλά α) όσον με αφορά προσωπικά δε νομίζω πως μια τέτοια προσέγγιση απαντά στα κύρια ερωτήματα για τη φύση της θρησκευτικής ή μυστικιστικής εμπειρίας-δεν είμαι όμως και σίγουρος ούτε επαρκώς ενημερωμένος γι'αυτό και συνήθως σ'αυτά τα νήματα δεν σχολιάζω και β) το να μη σου κινεί κάτι ιδιαίτερα το ενδιαφέρον δεν σημαίνει πως έχεις "απέχθεια" για αυτό.

Η συγκεκριμένη φράση την οποία κατά τη γνώμη σου "τρόλαρα" epicourosan είναι απλά μια κουβέντα στο πλαίσιο της παλιάς, καλής παράδοσης του Radi: Λέω κάτι που εμπεριέχει αιχμή (υπονοεί προκατάληψη και εμπάθεια), έχει δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα για να προκαλέσω.

Ο καιρός που απαντούσα διεξοδικά και σοβαρά σ'αυτές τις ψευδοπροκλήσεις έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Τις περισσότερες φορές τις αγνοώ. Κάποιες φορές μπορεί να έχω κέφι και να τις ψευτοτρολάρω, όπως τώρα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν έχω ούτε την φιλοδοξία, ούτε την ικανότητα άλλωστε να φτάσω τα ανυπέρβλητα ύψη του trolling του Radi.

Εδώ ο άνθρωπος έχει φτιάξει ακόμη και blog αντιαθεΐα και έχει κάτσει και γράψει και δυό-τρία ψιλοχαριτωμένα disάκια για το forum και αυτούς που κατά τη γνώμη του αποτελούν την εξουσία εδώ μέσα. Που να φτάσω σε τέτοια επίπεδα! Μην είμαστε και αλαζόνες...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
epicourosan έγραψε:Μερικες φορες αναρωτιεμαι πως αντεχει ο Λεο ακομα,
Η επιστήμη το ερευνά. 8-)

Στην πραγματικότητα, όλο αυτό το φόρουμ είναι ένα τεράστιο πείραμα στημένο για να μελετήσει τις αντιδράσεις του Λέο. :geek:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάντως δηλώνω φαν του Leo.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Off Topic
Ρε Γιατρέ δεν χρειάζεται όλο αυτό.
Δεν πιστευω να παρεξηγηθείς για το ρε!
Μια αγορά ειναι που ο καθένας λέει το κοντό του και άλλοι το μακρύ τους.



Αλήθεια… truleisi
Πόσους πόντους να την εχει?
Oso gia to Radi sas ponaei : brrr :
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:
Off Topic
Αλήθεια… truleisi
Πόσους πόντους να την εχει?
Off Topic
Στην ερώτηση που έκανες, απάντησες μόνος σου...
epicourosan έγραψε:Oso gia to Radi sas ponaei : brrr :
Tosous osous gia na tous ponaei! : brrr :
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Είστε εκτός θέματος. Συμμαζευτείτε.
It is by will alone I set my mind in motion.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Off Topic
Ασε ρε τεμπελοσκυλε οξω εχει 40 υπο σκια και δεν ειμαστε στη θαλασσα!~
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
2ον Το να έχεις διαβάσει δυό, τρία, πέντε, δέκα βιβλία πάνω στο θέμα ή να έχεις κάνει χρήση αυτών των ουσιών δεν σε κάνει καθόλου περισσότερο γνώστη του θέματος απ'ότι σε κάνει γνώστη της βιολογίας το να έχεις κολλήσει γρίπη.
τι λες? δηλαδή η ανάγνωση 10 σοβαρών / επιστημονικών βιβλίων για ένα θέμα ισούται με το καθόλου διάβασμα? ΧΑ!

Άλλωστε εμείς είμεθα φτωχοί λαϊκοί άνθρωποι με ασήμαντες αποψούλες, έτσι?

Για το ποιος έχει δικαίωμα λόγου σε αυτά τα ζητήματα ξέρεις πλέον καλά τις απόψεις μου , δε θα μιλάνε μόνο τα phD, αλλιώς να μας τα δείξετε κι όλας τα πτυχία σας για να ξέρουμε με ποιον ειδικό μιλάμε.

ξερω αρκετα καλά για το τι μιλάω, όταν μιλάω για αυτά τα θέματα, κι αν έχεις την παραμικρή υπόνοια οτι κατι κάνω λάθος, με χαρά να σε ακούσω.

μέχρι τότε ευχαριστώ για την τσάμπα διαφήμιση
οσο για το "απεχθεια για το υπερβατικό"

οκ δέχομαι το αδιαφορία, για σένα, άλλοι όμως το απεχθάνονται

ειναι όπως το είπα:

οι ακραία υλιστές, οι επιθετικοί, εχθρεύονται την τάση του ανθρώπου για το υπερβατικό, όπως πολλοί άθεοι εχθρεύονται αυτούς που θεωρούν τσαρλατάνους, εναλλακτικούς θεραπευτές, χαρτορίχτρες, αστρολόγους κτλ - κάποιοι περισσότερο κάποιοι λιγότερο.

εγώ νόμιζα οτι οι άθεοι ήταν υπερ της ανεξιθρησκείας :D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

αυτούς που θεωρούν τσαρλατάνους, εναλλακτικούς θεραπευτές, χαρτορίχτρες, αστρολόγους κτλ
Αυτους που ειναι τσαρλατανοι leo ;)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γιατρος Του Ικα έγραψε:2ον Το να έχεις διαβάσει δυό, τρία, πέντε, δέκα βιβλία πάνω στο θέμα ή να έχεις κάνει χρήση αυτών των ουσιών δεν σε κάνει καθόλου περισσότερο γνώστη του θέματος απ'ότι σε κάνει γνώστη της βιολογίας το να έχεις κολλήσει γρίπη.
Εδω Γιατρέ μου θα διαφωνήσω λιγουλάκι.

Μπορεί αυτός που εχει κολλήσει γρίπη να μην ξέρει τίποτα από βιολογία, αλλα το σώμα του ξέρει πως να ξεπεράσει την κρίση της γρίπης.
Τον βιολόγο θα τον βοηθήσει η γνώση των βιβλίων στο κρεβάτι του πόνου?
Λένε πως οι χειρότεροι ασθενείς ειναι οι γιατροί.
Θα μπορούσα να πιστέψω κάποιον ειδικό και ερευνητή για αυτές τις καταστάσεις αν είχα εγω τέτοιες εμπειρίες και αν αυτός είχε παροιμίες τις ερεύνησε τις ανάλυσε και συζητούσαμε επί του θέματος πάντα θεωρητικά.
Δεν πιστευω ακούτε!
Ούτε αυτούς που μιλάνε για τέτοιες εμπειρίες ούτε τους άλλους που τις αναλύουν.
Εχει κανείς τέτοιες εμπειρίες εδω μέσα?
Να μας πει και μας.
Ή γίναμε όλοι γνωστές διαβάζοντας το γκουγλη και αναλύουμε περί ηλεκτρικών και υδραυλικών σαν κουτσομπόλες.
Το κυπριακό πότε θα το λύσουμε?
Πολύ σημασία δίνεται στην θεωρητική γνώση των πάντων και αοράτων.
Και από γλυκό κολοκυθόπιτα.
Τι ξέρει ένας ερευνητής επιστήμονας για τα ναρκωτικά αν δεν εχει δοκιμάσει πότε και τίποτα.

Μήπως ειναι αερογάμης?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Υπερασπίζομαι το δικαίωμα του τσαρλατάνου να λέει τη μαλακία του αλλά δεν θα απεμπολήσω και το δικό μου δικαίωμα να λέω ότι λέει μαλακίες.

Από κει και πέρα epicourosan αυτός που έχει δοκιμάσει ψυχοτρόπες ουσίες είναι χρήσιμος στο να μας περιγράψει τι νοιώθει. Το γιατί νοιώθει έτσι, το να ερμηνεύσει την εμπειρία του δεν μπορεί να το κάνει μόνος του. Και εδώ χρειάζεται η δουλειά των ειδικών.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Υπερασπίζομαι το δικαίωμα του τσαρλατάνου να λέει τη μαλακία του αλλά δεν θα απεμπολήσω και το δικό μου δικαίωμα να λέω ότι λέει μαλακίες.

Από κει και πέρα epicourosan αυτός που έχει δοκιμάσει ψυχοτρόπες ουσίες είναι χρήσιμος στο να μας περιγράψει τι νοιώθει. Το γιατί νοιώθει έτσι, το να ερμηνεύσει την εμπειρία του δεν μπορεί να το κάνει μόνος του. Και εδώ χρειάζεται η δουλειά των ειδικών.
ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

Εξαλλου ειναι μερος του πειραματος.

Δεν πρεπει να το ξεχναμε ποτε.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Συγνωμη ρε παιδια αλλα απο ποτε το <επιπεδο της μαστουρας> και το μεγεθος της απωλειας
της πραγματικοτητας ειναι καποιου ειδους μαγκια η κατορθωμα :?: :)
Τα Altered state of consciousness , αστρικες προβολες, εξωσωματικες εμπειρειες ,τριτο ματι :mrgreen:
και λοιπες παπαριες ειναι γνωστες new age βλακεις και μαλιστα εκτος μοδας ;)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

spylab έγραψε:Συγνωμη ρε παιδια αλλα απο ποτε το <επιπεδο της μαστουρας> και το μεγεθος της απωλειας της πραγματικοτητας ειναι καποιου ειδους μαγκια η κατορθωμα :?: :) ...
Το ίδιο μαγκιά ή κατόρθωμα είναι η αποστροφή, απόρριψις, καταγγελία των πάντων από κάποιον που δεν έχει δοκιμάσει μία κύλικα οίνου...
Μέτρον άριστον...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ
Υπερασπίζομαι το δικαίωμα του τσαρλατάνου να λέει τη μαλακία του
χαίρομαι που το ακούω αυτό απο σένα γιατι είχα την εντύπωση οτι ήσουν απο αυτούς -και υπάρχουν ανάμεσά μας- που επιθυμούν την ποινικοποίηση της εξάσκησης του τσαρλατανισμού
αλλά δεν θα απεμπολήσω και το δικό μου δικαίωμα να λέω ότι λέει μαλακίες.
ασφαλώς!!
Από κει και πέρα epicourosan αυτός που έχει δοκιμάσει ψυχοτρόπες ουσίες είναι χρήσιμος στο να μας περιγράψει τι νοιώθει.
χρήσιμος, ε?
Το γιατί νοιώθει έτσι, το να ερμηνεύσει την εμπειρία του δεν μπορεί να το κάνει μόνος του. Και εδώ χρειάζεται η δουλειά των ειδικών.
εδώ ακριβώς φαίνεται η άγνοιά σου, και πως να καταλάβεις τι εννοώ, αφού δήλωσες άσχετος.

Εννοώ οτι ο ειδικός πρέπει να έχει και αυτός κάποιες τέτοιες εμπειρίες, δηλαδή να έχει φάει και αυτός το καριολίκι , να ξέρει πως είναι , περίπου με την ίδια λογική που ο ψυχαναλυτής έπρεπε να έχει κάνει και ο ίδιος ψυχανάλυση για να μπορεί να την εξασκήσει.

Αλλά τι να λέμε τώρα, η λήψη ψυχοδραστικών ουσιών για λόγους πέραν του 'φτιαξίματος' [getting high] , να την ακούσουμε ναουμ! - ειναι ξένη , ταμπού και εν πολλοίς παράνομη. Ειδικά στην ελλαδάρα μας κλασικά.

Γιαυτό και οι 'άσχετοι' μιλούν για μαστούρες & απώλεια πραγματικότητας. Διότι ειναι αποσιωπημένες οι αμέτρητες εφαρμογές ειδικά των κλασικών [τύπου LSD] ψυχεδελικών ουσιών που ειναι παράνομες όλες.

Αλλα οι επιστημονιστές σφυρούν κλέφτικα και καλούν τους ειδικούς. Άκου και τους ειδικούς ντε, μη λες οτι είσαι άσχετος. Έχουμε έναν εδώ που ειναι τζιμάνι σε αυτά και έχει και ντοκτορά. Δε θα στα πει πολύ διαφορετικά απο οτι στα λέω και γω.

ΥΓ:
new age βλακεις και μαλιστα εκτος μοδας
ε ναι ρε spylab

τώρα της μόδας ειναι τα κουαρκς, η κβαντομηχανική και τα Bozonia.

no wonder μου τη σπάει η υπερδιαφήμιση της κβαντομηχανικής. πάντα μου την έσπαγε οτι ήταν 'της μόδας'
Off Topic
αλίμονο για σας άπιστοι!!!

η εποχή της αυτογνωσίας έρχεται!!!!!!!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μια φορα εγω για χρηση ουσιων περα του φιαξιματος δεν μιλησα ουτε και για ποτηρι κρασι,
ουτε εκανα καταγγελια των παντων
Παν μετρον αριστον για το καπνισμα δεν υπαρχει,(ακομα και για το παθητικο καπνισμα)
Αν θελετε να αναπτυξετε τις αλλες (που δεν υπαρχουν για καθε πρακτικο λογο) χρησεις
υπαρχει το viewtopic.php?f=35&t=1060&p=97983#p97983

Εγω ειπα:
Συγνωμη ρε παιδια αλλα απο ποτε το <επιπεδο της μαστουρας> και το μεγεθος της απωλειας
της πραγματικοτητας ειναι καποιου ειδους μαγκια η κατορθωμα ?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Αυτό μην το ξεχνάς ποτέ.

Spylab Δεν ειπε κανείς ότι ειναι μαγκιά.


Μονό γνώση και εμπειρία που αν δεν..... δεν.
Κατάλαβες τωρα.
Με κάλυψε και ο Άναρχος.

Επαναλαμβάνω το θέμα μας είναι οι μεταθανάτιες προθανάτιες και γενικά μυστήριες εμπειρίες.
Μονό εάν είχα εγω όπως επίσης να είχε και ένας σοφός επιστήμονας που το έψαξε επιστημονικά και τα εχει αναλύσει, θα μπορούσα να το συζητήσω.
Τωρα μέσω βικι και μαλακίες δεν πιστευω βρε αδελφέ κανένα ούτε αυτούς που έχουν τέτοιες εμπειρίες ούτε αυτούς που τις ανάλυσαν.
Τέλος.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση