Χαίρετε! («Άλλος»)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άλλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 02:50
Όνομα Ιστότοπου: κανένας

Γειά σε όλους!
Χαίρομαι που βρήκα ένα φόρουμ στο οποίο μπορώ να συζητήσω για διάφορες αναζητήσεις και θρησκευτικά θέματα.
Προσωπικά, δέν είμαι άθεος. Αυτό δέν σημαίνει ότι πιστεύω στον Θεό. Μεγάλωσα κοντά στην εκκλησία. Σε κάποια φάση απομακρύνθηκα λόγω εφηβείας, αλλά επανήλθα κοντά στην εκκλησία. Η χαρά μου ήταν να πάω εκκλησία, να εκκλησιαστώ, να βοηθήσω στο ιερό και να ψάλλω..
Όμως, απομακρύνθηκα από τον χώρο της εκκλησίας λόγω εσωτερικών πνευματικών αναζητήσεων που έχω. π.χ πώς γνωρίζω αν όντως υπάρχει Θεός; και εάν υπάρχει, πού ξέρω ποιά θρησκεία γνωρίζει και κηρύττει τον αληθινό Θεό; και πολλά άλλα ερωτήματα...

Θα ήθελα να συζητήσω με άτομα ανοιχτόμυαλα. Εγώ, αμφισβητώ τα πάντα. Ακούγεται παράξενο, αλλά όσο αμφισβητώ την ύπαρξη του Θεού, άλλο τόσο αμφισβητώ την αθεία. Και αυτό, επειδή πιστεύω πώς η αμφισβήτηση είναι αυτό που οδηγεί τον άνθρωπο στην αλήθεια, την οποία θέλω απεγνωσμένα να βρώ. Ελπίζω οι όσες συζητήσεις, αντιπαραθέσεις κ.τ.λ στο συγκεκριμένο φόρουμ μαζί σας, να βοηθήσουν την πνευματική μου αναζήτηση.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες Άλλε.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

και εάν υπάρχει, πού ξέρω ποιά θρησκεία γνωρίζει και κηρύττει τον αληθινό Θεό;
Σωστα ! Απο τις 1000 μειζονες και 2000-3000 ελασσονες θεοτητες ποια ειναι η μια η αληθινη? :pray:

Καλωσηρθες..
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Άλλος έγραψε:Ακούγεται παράξενο, αλλά όσο αμφισβητώ την ύπαρξη του Θεού, άλλο τόσο αμφισβητώ την αθεία.
Καλωσήρθες. Επειδή όντως ακούγεται παράξενο, θα ήθελες να πεις τι ακριβώς σημαίνει για σένα η λέξη «αθεΐα»;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άλλος έγραψε:πιστεύω πώς η αμφισβήτηση είναι αυτό που οδηγεί τον άνθρωπο στην αλήθεια, την οποία θέλω απεγνωσμένα να βρώ
Αν το πιστεύεις αυτό, τότε ο χώρος εδώ σου ταιριάζει γάντι. :)

Καλώς ήλθες!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όντως. Αμφισβητείς ταυτόχρονα την υπόθεση και το συμπέρασμα.

Καλώς μας όρισες. Περιηγήσου για λίγο, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα και τοποθετήσεις που είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσουν τα μάλα στην αναζήτησή σου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλώς ήρθες κ καλές συζητήσεις να έχουμε.

θα βρεις αρκετές συζητήσεις για κατ αρχήν το τι είναι αθεΐα. υπάρχουν διάφορες κλίμακες σε αυτό. από τα συμφραζόμενα σου καταλαβαίνω ότι η αθεΐα για σένα σημαίνει «100% σιγουριά για την ανυπαρξία θεού». Παρόλο που αρκετοί «δηλωμένοι άθεοι» είναι 100% σίγουροι ότι ο θεός δεν υπάρχει, υπάρχει και εκείνο το (σχεδόν αγνωστικιστικό) ρεύμα που υποστηρίζει πως το γεγονός ότι πραγματικά (επαληθεύσιμα κλπ) στοιχεία για την ύπαρξη κάποιας θεότητας ΔΕΝ υπάρχουν είναι υπεραρκετό για να απορρίψουν την όποια πίστη. ίσως κάπου κάποιος θεός να υπάρχει, αλλά όχι σ αυτό το σύμπαν.
(ο καθαρός αγνωστικισμός λέει περίπου ότι ο θεός δεν ξέρουμε αν υπάρχει γιατί αν υπάρχει δεν αλληλεπιδρά με τον κόσμο)

Για εμένα η παραπάνω παραδοχή γίνεται προκειμένου να αποφευχθούν οι συζητήσεις για αποδείξεις ανυπαρξίας (μετατοπίζοντας τη συζήτηση από το λογικό που θα ήταν οι αποδείξεις ύπαρξης).
Η Βιολογία πχ προσφέρει υπεραρκετές αποδείξεις για το τυχαίο της εμφάνισης της ζωής και της ανθρωπότητας. Η (σύγχρονη) Κοσμολογία (κλάδος Φυσικής) εξηγεί πως ο κόσμος φτιάχτηκε μια χαρά με μια σειρά απολύτως φυσικών γεγονότων. δεν χρειάστηκε καμία υπερφυσική παρέμβαση για το σχηματισμό του κόσμου, του ηλιακού μας συστήματος η της Γης (υπάρχουν με τις πιο μετριοπαθείς εκτιμήσεις εκατομμύρια πλανήτες που θα μπορούσαν να μοιάζουν στη Γη).
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες και καλες συζιτησεις να εχουμε και εγω μια απο τα ιδια ειμαι ουτε θρησκος ουτε αθεος μονο ΑΡΗΣ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άλλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 02:50
Όνομα Ιστότοπου: κανένας

Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα :) Καλημέρα!

aqyn:
Καλωσήρθες. Επειδή όντως ακούγεται παράξενο, θα ήθελες να πεις τι ακριβώς σημαίνει για σένα η λέξη «αθεΐα»;
Για μένα η λέξη αθεία σημαίνει απόρριψη της ύπαρξης κάποιου Θεού.

apeleytheros:
Παρόλο που αρκετοί «δηλωμένοι άθεοι» είναι 100% σίγουροι ότι ο θεός δεν υπάρχει, υπάρχει και εκείνο το (σχεδόν αγνωστικιστικό) ρεύμα που υποστηρίζει πως το γεγονός ότι πραγματικά (επαληθεύσιμα κλπ) στοιχεία για την ύπαρξη κάποιας θεότητας ΔΕΝ υπάρχουν είναι υπεραρκετό για να απορρίψουν την όποια πίστη. ίσως κάπου κάποιος θεός να υπάρχει, αλλά όχι σ αυτό το σύμπαν.
(ο καθαρός αγνωστικισμός λέει περίπου ότι ο θεός δεν ξέρουμε αν υπάρχει γιατί αν υπάρχει δεν αλληλεπιδρά με τον κόσμο)
Βασικά, εγώ μιλάω ώς προς την απόρριψη ενός Θεού ο οποίος αλληλεπιδρά με τον κόσμο, μέσω θαυμάτων, ή αλληλεπιδρώντας εσωτερικά στις καρδιές των ανθρώπων (όπως διδάσκει η ορθόδοξη εκκλησία). Αλλά και να μην αλληλεπιδρούσε με τον κόσμο, δέν σημαίνει απαραίτητα ότι δέν υπάρχει.
Όσο αφορά τα υπόλοιπα που αναφέρεις φίλε apeleytheros, υπάρχουν 2 ρεύματα επιστημόνων απ' ότι ξέρω. Το ένα ρεύμα υποστηρίζει την ύπαρξη του Θεού και "αποδεικνύει" ότι το bing bang είναι το αποτέλεσμα μιάς ανώτερης δύναμης. Το άλλο ρεύμα υποστηρίζει την ανυπαρξία του Θεού. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με :) Επίσης, θυμάμαι την άποψη μιάς καθηγήτριας φυσικής, η οποία είπε ένα περίπου: "έστω ότι πάμε στην Αρχή, όταν το σύμπαν πρωτοδημιουργήθηκε..έστω φτάνουμε στο τελευταίο σωματίδιο (εκείνο που ήταν το αποτέλεσμα για την δημιουργία των άλλων σωματιδίων τα οποία με την σειρά τους δημιούργησαν άλλα σωματίδια κλπ). το συγκεκριμένο σωματίδιο(το πρώτο), ποιός το δημιούργησε; πρέπει να είναι λογικά το αποτέλεσμα κάποιου άλλου σωματιδίου". Δηλαδή, αν πάμε πίσω στον χρόνο, στην αρχή της δημιουργίας του σύμπαντος, νομίζω μας είναι αδύνατο να κατανοήσουμε το τί ακριβώς έχει συμβεί..
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απόρριψη της ύπαρξης κάποιου θεού βασίζεται απλά στην αδυναμία των πιστών να παρουσιάσουν κάποιο πειστικό επιχείρημα που να τεκμηριώνει την ύπαρξή του, και δεν έχει καμία σχέση με την 100% ανυπαρξία για την οποία μιλά ο Απελεύθερος. Είναι μια πολύ λογική στάση, και δεν βλέπω πώς μπορεί κανείς να την αμφισβητεί. Αυτή είναι η δική μου γνώμη, τουλάχιστον.

Ως προς τους επιστήμονες, απ όσο ξέρω, η κυρίαρχη άποψη είναι ότι απλά δεν χρειαζόμαστε την ιδέα κάποιου θεού για να ερμηνεύσουμε τον κόσμο και την προέλευσή του. Τώρα, αν κάποιοι επιστήμονες επιλέγουν να τοποθετούν τον θεό σε όποιο κενό υπάρχει στη γνώση μας για τον κόσμο, αυτό οφείλεται στις προσωπικές τους ιδεοληψίες. Άνθρωποι είναι κι αυτοί, κι έχουν ελαττώματα.

Η καθηγήτρια φυσικής σου ίσως να μην ήξερε τότε ότι σε συνθήκες κενού υπάρχουν σωματίδια που εμφανίζονται "από το πουθενά" και χάνονται πάλι "στο πουθενά". Ψάξε βίντεο και άρθρα του Lawrence Krauss και του Victor Stenger, που έχουν μιλήσει σχετικά. Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άλλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 02:50
Όνομα Ιστότοπου: κανένας

aqyn έγραψε:Η απόρριψη της ύπαρξης κάποιου θεού βασίζεται απλά στην αδυναμία των πιστών να παρουσιάσουν κάποιο πειστικό επιχείρημα που να τεκμηριώνει την ύπαρξή του, και δεν έχει καμία σχέση με την 100% ανυπαρξία για την οποία μιλά ο Απελεύθερος. Είναι μια πολύ λογική στάση, και δεν βλέπω πώς μπορεί κανείς να την αμφισβητεί. Αυτή είναι η δική μου γνώμη, τουλάχιστον.

Ως προς τους επιστήμονες, απ όσο ξέρω, η κυρίαρχη άποψη είναι ότι απλά δεν χρειαζόμαστε την ιδέα κάποιου θεού για να ερμηνεύσουμε τον κόσμο και την προέλευσή του. Τώρα, αν κάποιοι επιστήμονες επιλέγουν να τοποθετούν τον θεό σε όποιο κενό υπάρχει στη γνώση μας για τον κόσμο, αυτό οφείλεται στις προσωπικές τους ιδεοληψίες. Άνθρωποι είναι κι αυτοί, κι έχουν ελαττώματα.

Η καθηγήτρια φυσικής σου ίσως να μην ήξερε τότε ότι σε συνθήκες κενού υπάρχουν σωματίδια που εμφανίζονται "από το πουθενά" και χάνονται πάλι "στο πουθενά". Ψάξε βίντεο και άρθρα του Lawrence Krauss και του Victor Stenger, που έχουν μιλήσει σχετικά. Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Κοίταξε φίλε. Αμφισβητώ την αθεία (την οποία ερμηνεύω ώς απόρριψη της ύπαρξης κάποιου Θεού), λόγω διαφόρων εμπειριών που έχω βιώσει στην εκκλησία, καθώς επίσης και διαφόρων θαυμάτων. Φυσικά, όπως είπα και πιο πάνω, τα διάφορα θαύματα ή εμπειρίες, δέν με κάνουν απαραίτητα να πιστεύω στον Θεό. Μπορεί διάφορα θαύματα να είναι λόγου χάρη αποτέλεσμα θετικής σκέψης, η οποία δίνει θετική ενέργεια στον άνθρωπο σύμφωνα με διάφορους μελετητές. Για παράδειγμα, καθηγητής βιολογίας στο πανεπιστήμιό μου, μου είπε πώς όταν ένας καρκινοπαθής έχει θετική σκέψη, τότε έχει μεγάλες πιθανότητες ίασης απο την θανατηφόρα ασθένεια, λόγω του ότι ο οργανισμός του διακατέχεται από θετική ενέργεια. Εγώ δέν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, οπόταν δέν το δέχομαι, ούτε το απορρίπτω.

Όσο αφορά τα σωματίδια που υπάρχουν σε συνθήκες κενού, θα το ψάξω με την 1η ευκαιρία
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

"Άλλος"? :shock:

Είσαι ένας από τους "Άλλους"?
Εικόνα
:P
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άλλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 02:50
Όνομα Ιστότοπου: κανένας

χαχα! μπορεί :)
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

SOMETHING FROM NOTHING ?
Καταπληκτικη διαλεξη
viewtopic.php?f=37&t=4069

Το Φάντασμα στη Μηχανή
Η ύπαρξη της Ψυχής
http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2 ... ine-intro/

Επιστήμη - Θρησκεία
http://sfrang.blogspot.gr/2012/04/blog-post_14.html
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άλλος έγραψε:Για παράδειγμα, καθηγητής βιολογίας στο πανεπιστήμιό μου, μου είπε πώς όταν ένας καρκινοπαθής έχει θετική σκέψη, τότε έχει μεγάλες πιθανότητες ίασης απο την θανατηφόρα ασθένεια, λόγω του ότι ο οργανισμός του διακατέχεται από θετική ενέργεια.
Αυτό με την ίαση που λες μπορεί να είναι αλήθεια (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν σχετικές στατιστικές) αλλά σίγουρα έχει κάποια φυσική εξήγηση που έχει να κάνει με την λειτουργία του ίδιου του οργανισμού (π.χ. με την θετική σκέψη ίσως παράγονται κάποιες χημικές ουσίες που ξεκινούν μια σειρά αντιδράσεων που ενεργοποιεί φυσικούς μηχανισμούς ίασης - άλλωστε και η σκέψη ηλεκτροχημική διεργασία είναι). Δεν χρειάζεται να υπάρχει εξωτερική επιρροή ούτε κάτι το "μεταφυσικό" που να χρειάζεται να το ονομάσουμε "θαύμα".

Με τη λέξη "ενέργεια" χρειάζεται λίγη προσοχή: στο συγκεκριμένο συγκείμενο την χρησιμοποιούμε με μεταφορικό τρόπο (όταν λέμε "έχω πολλή ενέργεια" εννοούμε "νιώθω δύναμη και ευεξία"), δεν πρόκειται πραγματικά για κάποια μορφή ενέργειας με την έννοια που της δίνεται στην φυσική (π.χ. δυναμική, κινητική, θερμική, πυρηνική κλπ.).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό ακριβώς είναι η αθεΐα (άλλος για Χίο τράβηξε και άλλος για Μυτιλήνη……) Καλώς ήρθες. Με εμάς είσαι ή με τους άλλους? :think:
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

με εσας ειναι αλλα επειδη εσεις εισαστε οι αλλοι δεν το λεει

παντος μεχρι στιγμης γινεται καλη κουβεντα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
johnath
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012 11:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου φίλε καλως όρισες!

Προσωπικά ΔΕΝ απορρίπτω κανέναν θεό. Απλά δεν έχω αρκετά στοιχεία για να δεχθώ τον θεό κάποιας θρησκείας ως αληθινό, και να απορρίψω τον θεό κάποιας άλλης ως ψεύτικο.

Καλώς ή κακώς το μοναδικό κριτήριο των ανθρώπων στην "επιλογή" θρησκείας είναι ο τόπος και ο χρόνος γέννησης, το οποίο για εμένα τουλάχιστον δεν είναι κριτήριο επιλογής του αληθινού θεού από τον ψεύτικο.

Επίσης όλες οι θρησκείες εναντιώνονται στην λογική, το οποίο με κάνει να μην έχω δεχθεί καμία θρησκεία μέχρι τώρα. Δηλαδή να πω πολύ χοντροκομμένα δεν πιστεύω ότι ποτέ κάποιος αναστήθηκε, ή γεννήθηκε από μητέρα "παρθένο", ή έκανε το νερό κρασί, ή "έκανε να βρέχει φαγητό απ τον ουρανό".

Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις πόσο αντίθετα στην λογική είναι όλα τα παραπάνω, αν σου έλεγα δηλαδή ότι είχα έναν νεκρό ξάδερφο, που εκεί που τον είχαμε θαμμένο μετά αναστήθηκε, θα με έβριζες. Το να λέμε ότι αυτό όμως έγινε πριν 2000 χρόνια για κάποιο λόγο είναι ανεκτό (?!)

Θεός μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι.
Σημασία έχει ότι ΔΕΝ θα αφιερώσω την αληθινή ζωή μου, αυτό που ζω τώρα, το οποίο ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, επηρρεασμένος από κάτι το οποίο δεν έχω κανένα στοιχείο ότι υπάρχει, με την ελπίδα ότι αφού πεθάνω θα ζήσω μία καλύτερη ζωή.
Θα ζήσω "αυτή" την ζωή όσο καλύτερα μπορώ, βοηθώντας σ αυτή την ζωή όσους μπορώ, και δεν θα αφιερώσω στιγμή σε κάτι το οποίο είναι (πιθανότατα) φανταστικό.
Άλλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 02:50
Όνομα Ιστότοπου: κανένας

AoratiMelani έγραψε:Αυτό με την ίαση που λες μπορεί να είναι αλήθεια (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν σχετικές στατιστικές) αλλά σίγουρα έχει κάποια φυσική εξήγηση που έχει να κάνει με την λειτουργία του ίδιου του οργανισμού (π.χ. με την θετική σκέψη ίσως παράγονται κάποιες χημικές ουσίες που ξεκινούν μια σειρά αντιδράσεων που ενεργοποιεί φυσικούς μηχανισμούς ίασης - άλλωστε και η σκέψη ηλεκτροχημική διεργασία είναι). Δεν χρειάζεται να υπάρχει εξωτερική επιρροή ούτε κάτι το "μεταφυσικό" που να χρειάζεται να το ονομάσουμε "θαύμα".
Σε ένα νοσοκομείο, έκαναν ένα πείραμα. Στο συγκεκριμένο πείραμα, χώρισαν τους καρδιοπαθείς σε 2 ομάδες, που ήταν ίσες σε αριθμό ατόμων. Τα ονόματα των ασθενών της μίας ομάδας, τα έδωσαν σε διάφορες θρησκευτικές ομάδες και εκκλησίες για να προσευχηθούν για αυτά τα άτομα. Οι γιατροί εφάρμοσαν την ίδια θεραπεία σε όλους τους ασθενείς. Οι ασθενείς της μίας ομάδας είχαν όμως πιό γρήγορη θεραπεία και ανάρρωση. Παρουσίασαν καλύτερα αποτελέσματα απο ότι οι ασθενείς της άλλης ομάδας. Αυτοί οι ασθενείς που είχαν καλύτερη ανάρρωση και θεραπεία, ανήκαν στην ομάδα της οποίας τα ονόματα δόθηκαν για προσευχή.
Οι γιατροί δέν έκαναν κάτι τέτοιο για να αποδείξουν την ύπαρξη του Θεού, αλλά να δούν αν όντως η προσευχή σε ένα Θεό (οποιονδήποτε) στέλνει κάποιου είδους ενέργεια (θετική, θεραπευτική κλπ) στον άνθρωπο για τον οποίο γίνεται η προσευχή. Το συγκεκριμένο πείραμα, δέν μπόρεσαν να το αποδείξουν επιστημονικά αν δέν κάνω λάθος, διότι με τις γνώσεις που έχουν μέχρι στιγμής δέν εξηγείται.
Κάποιος θα εκλάβει το πείραμα ώς θαύμα απ' τον Θεό. Κάποιος άλλος θα το αποδώσει σε θετική ενέργεια που διοχετεύθηκε προς τους ασθενείς λόγω της προσευχής, χωρίς αυτό να σημαίνει την επίδραση του Θεού ή την ύπαρξη του. Αν το πείραμα αυτό είναι πραγματικό, τότε σημαίνει ότι μέσω κάποιων μεθόδων (θετική σκέψη, προσευχή ή ότιδήποτε άλλο που τώρα δέν μου περνά απ' το μυαλό) μπορούμε να επηρεάσουμε διάφορα πρόσωπα ή καταστάσεις. Εκτός και αν απορρίψουμε το πείραμα λέγοντας ότι το αποτέλεσμά του ήταν τυχαίο.
AoratiMelani έγραψε:Με τη λέξη "ενέργεια" χρειάζεται λίγη προσοχή: στο συγκεκριμένο συγκείμενο την χρησιμοποιούμε με μεταφορικό τρόπο (όταν λέμε "έχω πολλή ενέργεια" εννοούμε "νιώθω δύναμη και ευεξία"), δεν πρόκειται πραγματικά για κάποια μορφή ενέργειας με την έννοια που της δίνεται στην φυσική (π.χ. δυναμική, κινητική, θερμική, πυρηνική κλπ.).
Φίλε, σπουδάζω πληροφορική, οπόταν να με συγχωρείτε και να με διορθώνετε για τυχόν λάθη, όσο αφορά ορισμούς κ.τ.λ :) Εγώ όταν λέω ενέργεια, εννοώ κάποιου είδους δύναμη.
ktinos έγραψε:Αυτό ακριβώς είναι η αθεΐα (άλλος για Χίο τράβηξε και άλλος για Μυτιλήνη……) Καλώς ήρθες. Με εμάς είσαι ή με τους άλλους? :think:
Ποιοί είστε εσείς και ποιοί οι άλλοι; ;)
aristotelis_1 έγραψε:με εσας ειναι αλλα επειδη εσεις εισαστε οι αλλοι δεν το λεει

παντος μεχρι στιγμης γινεται καλη κουβεντα
φίλε Αριστοτέλης, απολογούμαι που δέν σου απάντησα στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες, αλλά δέν μου επιτρέπεται ακόμα, μέχρι να γράψω συγκεκριμένο αριθμό από posts.
spylab έγραψε:SOMETHING FROM NOTHING ?
Καταπληκτικη διαλεξη
viewtopic.php?f=37&t=4069

Το Φάντασμα στη Μηχανή
Η ύπαρξη της Ψυχής
http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2 ... ine-intro/

Επιστήμη - Θρησκεία
http://sfrang.blogspot.gr/2012/04/blog-post_14.html
Άρχησα να παρακολουθώ το πρώτο και είναι πολύ ενδιαφέρον..
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Άλλος έγραψε:Σε ένα νοσοκομείο, έκαναν ένα πείραμα. Στο συγκεκριμένο πείραμα, χώρισαν τους καρδιοπαθείς σε 2 ομάδες, που ήταν ίσες σε αριθμό ατόμων. Τα ονόματα των ασθενών της μίας ομάδας, τα έδωσαν σε διάφορες θρησκευτικές ομάδες και εκκλησίες για να προσευχηθούν για αυτά τα άτομα. Οι γιατροί εφάρμοσαν την ίδια θεραπεία σε όλους τους ασθενείς. Οι ασθενείς της μίας ομάδας είχαν όμως πιό γρήγορη θεραπεία και ανάρρωση. Παρουσίασαν καλύτερα αποτελέσματα απο ότι οι ασθενείς της άλλης ομάδας. Αυτοί οι ασθενείς που είχαν καλύτερη ανάρρωση και θεραπεία, ανήκαν στην ομάδα της οποίας τα ονόματα δόθηκαν για προσευχή.
Μήπως δε θυμάσαι σωστά? Σε όσα πειράματα έχουν γίνει, οι διαφορές έχουν μηδαμινό statistical significance, πράγμα που σημαίνει ότι είναι αμελητέες. Το πιο διάσημο και πρόσφατο πείραμα ήταν το STEP Project, το οποίο μάλιστα έδειξε ότι κάποιοι από αυτούς για τους οποίους έλεγαν προσευχές τα πήγαν χειρότερα.

Πάντως, είναι πράγματι εφικτό να βελτιωθεί ή να χειροτερεύσει η υγεία κάποιου μέσω των σκέψεων ή των συναισθημάτων του. Ωστόσο, αυτό αποτελεί ένα επιστημονικό φαινόμενο, δεν έχει καμμία σχέση με θεούς και νεράιδες.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Απάντηση