άγια φλόγα η ''άγιον φώς'';

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

το ''αγιο φώς '' προέρχεται από την φλόγα, η οποία υποστηρίζεται από τον λευκό φώσφορο, το κερί, και το οξυγόνο, χωρίς όλα αυτά δεν μπορεί να υπάρξει ''άγιον φώς. τι λένε για αυτό οι πιστεύοντες στα τεχνουργήματα των πατέρων του πανάγιου τάφού;
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

«Άγιο» φως, «τίμιο» ξύλο, «ιερά» χώματα, ξετσίπωτα κέρδη.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:
το ''αγιο φώς '' προέρχεται από την φλόγα, η οποία υποστηρίζεται από τον λευκό φώσφορο, το κερί, και το οξυγόνο, χωρίς όλα αυτά δεν μπορεί να υπάρξει ''άγιον φώς. τι λένε για αυτό οι πιστεύοντες στα τεχνουργήματα των πατέρων του πανάγιου τάφού;
Συμπατριώτη και φίλε νεοφιλόσοφε tyxkatmal, κάτι ανάλογο καταμαρτυρεί κι ο Μιχάλης Καλόπουλος. Εμένα όμως άλλα μου έλεγε η γιαγιά μου το 38 μ' έχρι και το 45 που πέθανε στην αγκαλιά μου .

Επίσης κι' ο γείτονάς μου ο Άη Νικόλας που κατοικεί είκοσι βήματα από το σπίτι μου στο Λόφο Ελασσόνας, πριν τον εγκαταλείψω το 56, γιατί παραπονούμενος που μ' έκοψαν από τη Νομική, λόγω κοινωνικών φρονημάτων, με κοίταξε επιτιμητικά, κουνώντας λυπημένα, μ' αχαρακτήριστη αποστροφή, κι' επιτιμηκότητα, την κάτασπρη Αγία γενειόφορο μορφή Του και ψιθυρίζοντας, πλην, όμως ευκρινώς, την αξέχαστη κι' αναπάντεχη φράση: "τί περίμενες, ορέ, μ' έναν κομμουνίσταρο άθεο πατέρα και εαμίτη, να σου κάνουν" άρχισα, να του φέρνω τις αντιρρήσεις μου.

Προτού, λοιπόν, από την ατυχή αυτή σύγκρουσή μας, μου διαβεβαίωνε κατηγορηματικά, ότι κάθε χρόνο επισκεπτόταν τους Αγίους Τόπους, λίγες στιγμές προ της Αναστάσεως του Εσταυρωμένου Κυρίου, ως μόνιμα χρησμένος αντιπρόσωπος του Τριαδικού Θεού κι' άναβε, αυτός προσωπικά τη Θεία Λαμπάδα, από γνήσιο μελισσένιο κερί, τ' οποίο μοίραζε, σ' ολόκληρη την ορθόδοξία, να είναι μεγάλ' η χάρη Του. Δεν ξέρω τί να πιστέψω. Αυτά είναι Θεού πράματα και θάματα.....
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

truleysi έγραψε:«Άγιο» φως, «τίμιο» ξύλο, «ιερά» χώματα, ξετσίπωτα κέρδη.
Αυτό, αξίζει να το κάνουμε μπάνερ!
Μόνο που θα προτιμούσα "ιερά λείψανα" αντί για χώματα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση