Στα χαρακώματα δεν υπάρχουν άθεοι! [Σαμαράς - ΔΕΘ 2011]

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Κόμη είσαι υπερβολικά απαιτητικός... Θες και πιάτο; Στην λαδόκολλα και πολύ σου πέφτει...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπρεντφαν :text-goodpost: :text-bravo: :text-+1: :text-yeahthat: έγραψες πάλι. Θα μου επιτρέψεις να το κλέψω (αν δεν το 'χουν ήδη κάνει άλλοι).

Άναρχε, σιγά μη σου δώσουν λαδόκολλα. Απ' τα πανέρια (ενοικιαζόμενα, φυσικά) κατ' ευθείαν.
Off Topic
Αλήθεια, αυτό είναι εσκεμμένο;
Στην λαδόκολλα
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
breadfan έγραψε:...και 1610400 μπακαλιάρους...
Μπακαλιάρους? 20 ευρώ το κιλό πάνε στη λαϊκή. Τσιπούρα ιχθυοτροφείου και πολύ σας είναι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Off Topic
breadfan έγραψε:...και 1610400 μπακαλιάρους...
Μπακαλιάρους? 20 ευρώ το κιλό πάνε στη λαϊκή. Τσιπούρα ιχθυοτροφείου και πολύ σας είναι.
για παστωμενο μιλαμε (παστωμενος το 1949)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το ξανάπε.

Aπόσπασμα της ομιλίας του Α.Σαμαρά stiw 25-3-2012 "σε ανθρώπους του πνεύματος" στο ίδρυμα Κακογιάννη σχετικά με τον θεό.
Ο Θεός επίσης δεν είναι «απαγορευμένη λέξη». Είναι βαθιά ριζωμένη μεταφυσική ανάγκη στον άνθρωπο. Είναι η αθέατη όψη της συνείδησής του. Είναι η επίγνωση του άγνωστου που ημερεύει την αλαζονεία του.
Πέραν όλων των άλλων, είναι και στοιχείο της ανθρωπιάς μας.
Κάποια στιγμή πριν καιρό, τέλειωσα μια ομιλία μου λέγοντας: «με τη βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρουμε»…
Κάποιοι με πλησίασαν βουρκωμένοι. Όχι για την πίστη μου ότι θα τα καταφέρουμε. Αλλά γιατί επικαλέστηκα «τη βοήθεια του Θεού».
Μου έκανε εντύπωση αυτό, για να σας πω την αλήθεια. Μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση όταν μου διευκρίνισαν ότι δεν ήταν ιδιαίτερα «θρήσκοι». Αλλά στα χαρακώματα δεν υπάρχουν άθεοι, όλοι προσεύχονται!
Να μάθετε όλοι το πατερημών μην τυχόν βρεθείτε στο χαράκωμα και δεν ξέρετε τι να πείτε...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε αυτους που απευθυνεται ο Σαμαρας και περιμενει την ψηφο τους, δεν με εκπλησσει που επικαλειται το θεο. Αν και εχω την εντυπωση οτι αν ηταν σιγουρος οτι θα τον ψηφιζαν οι εξωγηινοι θα εβγαινε εξω με στολη ΕΤ.
Απο εμας δεν εχει ψηφο, μονο ψοφο.

Και να προσθεσω επισης οτι ο Καρατζαφερης εχει οικιακη βοηθο που ειναι Ρωσιδα ορθοδοξη οπως βιαστηκε να επισημανει. Δεν ξερουμε αν ειναι δηλωμενη,αν της πληρωνει ΙΚΑ κτλ αλλα ειναι ορθοδοξη και αυτο μετραει. Φιου! μου εφυγε ενα βαρος!
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Εχει γινει μια μεγαλη παρεξηγηση!!
Στα χαρακωματα υπαρχουν μονο αθεοι οι οποιοι δεν πιστευουν στην υπερφυσικη προστασια απο τις σφαιρες

Οι πιστοι βεβαια διαπιστωνουν ταχεως την απουσια της ανωτερω προστασιας και γρηγορα
πηδανε στα χαρακωματα διπλα στους αθεους και μαζι αγκαλια περιμενουν να τελειωσει το κακο

Ο φυσικος χωρος των αθεων τα χαρακωματα .
Ο φυσικος χωρος των πιστων εξω με τις σφαιρες χωρις φοβο υπο την θεικη προστασια.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

έχει ειπωθεί αλλού
«αυτό λέει κάτι θετικό για τον ορθολογισμό τον άθεων παρά κάτι θετικό για την παραφροσύνη των θρησκευόμενων».
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Μετά από αυτή την δήλωση σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ψηφίσω Σαμαρά και με τα 10 δάχτυλα.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Μη γελάτε, ο Αντωνάκης είναι στούρνος .... και έχουμε να τον φάμε στην μάπα πολλά χρόνια ακόμα :(
État de siège
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Με ενοχλουν πολυ περισσοτερο οι μαπες χαρη στους οποιους θα τον φαμε στη μαπα, γιατι ειναι πρακτικο το θεμα. Τον Αντωνακη τον βλεπω στην ΤιΒι. Οι αλλοι ειναι οι ανθρωποι της διπλανης πορτας. Να αλλαξω πορτα, γειτονια, πλανητη ή γαλαξια;
-God is black.
-Yes, she is.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Το ξανάπε.

Aπόσπασμα της ομιλίας του Α.Σαμαρά stiw 25-3-2012 "σε ανθρώπους του πνεύματος" στο ίδρυμα Κακογιάννη σχετικά με τον θεό.
Ο Θεός επίσης δεν είναι «απαγορευμένη λέξη». Είναι βαθιά ριζωμένη μεταφυσική ανάγκη στον άνθρωπο. Είναι η αθέατη όψη της συνείδησής του. Είναι η επίγνωση του άγνωστου που ημερεύει την αλαζονεία του.
Πέραν όλων των άλλων, είναι και στοιχείο της ανθρωπιάς μας.
Κάποια στιγμή πριν καιρό, τέλειωσα μια ομιλία μου λέγοντας: «με τη βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρουμε»…
Κάποιοι με πλησίασαν βουρκωμένοι. Όχι για την πίστη μου ότι θα τα καταφέρουμε. Αλλά γιατί επικαλέστηκα «τη βοήθεια του Θεού».
Μου έκανε εντύπωση αυτό, για να σας πω την αλήθεια. Μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση όταν μου διευκρίνισαν ότι δεν ήταν ιδιαίτερα «θρήσκοι». Αλλά στα χαρακώματα δεν υπάρχουν άθεοι, όλοι προσεύχονται!
Να μάθετε όλοι το πατερημών μην τυχόν βρεθείτε στο χαράκωμα και δεν ξέρετε τι να πείτε...
Μάλλον θα πρέπει να διάβασε το θέμα του κόμη '' Η «κόλλα» που οργάνωσε τις κοινωνίες ''και από εκεί να εμπνεύστηκε πώς η θρησκεία παίζει ενοποιητικό ρόλο. ειδικά στα χαρακώματα.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εντάξει μην τρελαίνεστε κιόλας, το πιο πιθανό είναι να είναι και ο ίδιος άθεος αλλά βλέπει ότι χάνει ψήφους από δεξιά και ρίχνει δίχτυα, έχει να αντιμετωπίσει Χ.Α. και τους χριστιανοταλιμπάν Καρατζαφέρη και Καμμένο που ενισχύονται πολύ.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

παμε μια επαναληψη? παμε

ειπε τοσα και τοσα αυτες της μερες ο προεδρος της ΝΔ αντωνης σαμαρας και στα τοσα που ειπε σταθηκατε παλυ σε αυτο?
δηλαδη επειδη πιστευει στο θεο ειναι λογος να μην τον ψηφισεις?

να μην τον ψηφισεις για τον αλφα βητα λογο που διαφωνεις με το κομμα πολιτικα να το καταλαβω αλλα αυτο?

ε συγνωμη αλλα με ακουγεται ακραιο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ρε συ Αρίστο δεν είπε ότι πιστεύει στο θεό, είπε ότι οι άθεοι δε μπορεί να είναι και πατριώτες. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην αθεΐα δεν υπάρχουν χαρακώματα. Bad dum tss

Να χαρώ εγώ θρησκευτική δεξιά που μου θέλει και αυτοδυναμία. Θα σας έρθει μια ΠΑΣΟΚάρα στο κεφάλι που θα δείτε τον ουρανό σφοντύλι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμενα παλι μου φαινεται σαν να του λειπει κατι του Αντωνακη.Εγκεφαλος,αυτο του λειπει και νομιζει οτι βρισκεται στη δεκαετια του 90 κι οτι θα συνεχισει απο κει που τα αφησε αγνοωντας το ποσα επεισοδια εχασε του σηριαλ,γιαυτο απευθυνεται οπου να ναι κι οτι να ναι κι οτι καταλαβατε καταλαβατε,εντος κι εκτος χαρακωματων παρ τ αυγο και κουρευτο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Peacemaker
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010 13:32

Περιμένατε κάτι διαφορετικό από την δεξιά;
Περιμένατε κάτι διαφορετικό από από αυτούς που συγκυβερνούν την χώρα με το ιερατείο άλλα λόγια;
Περιμένετε από την φάρα που έσυρε την χώρα σε εμφυλίους, που φόρεσε κουκούλες, που εξόρισε αγωνιστές, που δολοφόνησε Λαμπράκηδες να έχει αλλάξει;
Περιμένετε από τους ταγματασφαλίτες, τους παοτζήδες, τους εσατζήδες να έχουν μυαλό, έστω ελάχιστο;
Μην περιμένετε τίποτα. Οι εγκέφαλοι τους είναι τελείως καμμένοι. Κάρβουνο.

Μην περιμένετε και κάποιοι άλλοι την δημοκρατική παράταξη να αλλάξει.
Δεν μπορεί γιατί οι σφηκοφωλιές των συνδικάτων πού δημιούργησε δεν την αφήνει.
Άλλωστε αυτοί τους εκλέγουν.

Έχουμε και τους άλλους στην αντίπερα όχθη. Αυτοί δεν πήραν χαμπάρι ότι ο Στάλιν πέθανε.
Είναι κάτι σαν τους παλαιοημερολογίτες. Απορώ μάλιστα που πιστεύουν ότι η γη είναι στρόγγυλη και γυρίζει.

Οι υπόλοιποι πασχίζουν να μπουν στον ναό της Δημοκρατίας. Να κάνουν τι;
Δεξιά, αριστερά, κεντρώα, σοσιαλιστικά, φιλελεύθερα, οικολογικά, αναλογικά... αποκόμματα.
Πλιατσικολόγοι αριστεροί, σωτήρες κεντρώοι, βασιλοχουντικά υπολείμματα χρυσαυγίτες ανεγκέφαλοι.

Κάποτε κάποιος σε κατηγορώ του στους βο(υ)λευτές ότι είναι όλοι τους καθάρματα, πήρε απάντηση ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Και ανταπάντησε τότε λέγοντας αν είστε οι καλοί περισσότεροι, διώξτε τους κακούς.
Εάν πάλι είστε οι καλοί λιγότεροι φύγετε εσείς για να ξέρουμε με ποιούς θα λογαριαστούμε.

Αν δεν αλλάξει η καθημερινότητα του ρωμιού αυτός ο τόπος σκατά ήταν και σκατά θα παραμείνει.
Κάτι σαν τους μυρωμένους στίχους του Σουρή.

Αν ο ρωμιός δεν πετάξει από πάνω του τις αλυσίδες που του φορούν μόλις γεννιέται, σκλάβος και δούλος θα είναι για όλη του την μίζερη ζωή.
Να σπάσει τις κομματικές αλυσίδες και να ψηφίζει ότι θεωρεί σωστό σε κάθε εκλογές.
Να ξεκινήσει από χαμηλά όμως. Από την γειτονιά, τον δήμο...
Να σπάσει και τις οπαδικές. Ακουώ εκφράσεις... Μην μασάς ΠΑΟΚ είσαι... Άρης είσαι... Ολυμπιακός... Πανάθα... Αεκάρα...
και τα μυαλά στα κάγκελα, όχι σαν σχήμα λόγου αλλά ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ. Κ Α Ρ Β Ο Υ Ν Ο.
Στο τέλος να σπάσει και τις αλυσίδες που του φορά ο γενειοφόρος μάγος της φυλής και τον βουτά μέσα σε λαδόνερα
Αν μπορούσε το βρέφος να κάνει κάτι θα έφτυνε εκείνη την στιγμή τους ρασοφόρους
(ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ... ΕΓΩ ΤΡΕΦΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ... ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΒΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥΣ...)

Πρέπει να ξυπνήσουμε τους ρωμιούς. Κοιμούνται εδώ και δυό χιλιάδες χρόνια. Φτάνει τόσο. ΦΤΑΝΕΙ.
Let the world change you... and you can change the world.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Είδατε τι κάνατε; Ξυπνήσατε τον peacemaker.
Χάθηκες, Νίκοοοοοοοοοο!
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος τον φιλο μας τον Peacemaker γνωσεις εχεις ξερεις πολλα αλλα μηπως και εσυ μπερδευεσαι?

λες οτι αν περιμεναμε κατι καλο απο την δεξια πες μου εκανε κατι το διαφωρετικο καλο η αριστερα?

λες για τον εμφυλιο κατι που ηταν απο τα χειροτερα κακα πες μου μονο οι δεξιοι κανανε εγκληματα?

ρωτας γιατι θελουν να μπουν στην βουλη ολες οι παραταξης δεν το ξερεις οτι ολοι θελουν τα δικα τους συμφερωντα?

ο ρωμιος πρεπει να αλλαξει τα μυαλα και τα πιστευω του σε ΟΛΑ οταν λεμε ΟΛΑ λεμε ΟΛΑ αλλιως θα ειμαστε ακομα γκιαουριδες

οποιος και αν βγει πασοκ νδ κκε συριζα λαος για εμας δεν θα αλλαξει τιποτα

το να λες ΑΡΗΣ εισαι [ η οτι αλλο ειναι ο καθε ενας ] δεν ειναι κακο ισα ισα σε δινει δυναμη να ξεχνιεσαι οποτε δεν ειναι καθολου ασχημο να πηγαινεις καθε κυριακη στο γηπεδο και να φωναζεις για την οποια ομαδα και αν υποστηριζεις με φανατισμο
το κακο ειναι να μην παραδεχεσαι την αληθεια και αν οι οπαδοι τον ομαδων κανουνε μια φορα αυτο το λαθος οι πολιτικοι και οι οπαδοι τον πολιτικων το κανουνε συνεχεια

δε θα σου πω οτι η δεξια ειναι ποιο καλη απο την αριστερα δεν θελω να μετρισουμε ποια παραταξη εκανε περισσοτερα λαθη ουτε με αρεσει να λεω εμεις και εσεις γιατι εγω μαζι σου θα βγω να πιω ενα καφε να κανουμε μια βολτα και οχι με τον πολιτικο που θα ψηφισω και φανταζομαι και εσυ το ιδιο θα σκεφτεσαι

βεβαια αν αυτος ο πολιτικος καταλαβω οτι με δουλευει δε θα τον ξανα ψηφισω
σημασια βεβαια εχει αυτο να το κανουν ολοι σε ολα τα κομματα αν ο υποψηφιος βουλευτης σας ειπε ψεμματα απλα μην τον ψηφιζεται ξανα

το μεγαλο λαθος που κανουμε εμεις ακομα και στις μερες μας και λεω εμεις βαζωντας και εμενα ειναι οτι ακομα εχουμε καποια προκαταλιψη θα πει καποιος 100 σωστα πραματα αλλα επειδη θα εχει ενα παρελθον που δεν θα μας αρεσει θα τον αποριψουμε

και επειδη ολα ηταν ασχετα θα πω για το θεμα του σαμαρα να μην ψηφισεις σαμαρα για πολιτικους λογους που διαφωνεις να το καταλαβω αλλα να πεις οτι δε θα ψηφισω ενα ιστορικο κομμα οπως ειναι η νδ επειδη ο αρχηγος εκανε αυτην την δηλωση για τους αθεους ε δεν ειναι λιγο ακυρο?

και θα σε ρωτησω και κατι τελευταιο

το να εισαι αριστερος στις μερες μας θεορισε μοντερνος αν δηλωσεις δεξιος εισαι παλιομοδιτης ειναι ομως αληθεια? δηλαδη ο αριστερος ειναι ο λαικος ο φτωχος και δεξιος ειναι ο σκληρος πλουσιος?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση