γεια απο την ελενη (nor)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπερα με λενε Ελενη και μολις εγινα μελος. Χαιρομαι πολυ που μπορω να συζητω για τετοια θεματα με συμπολιτες μου. Ημουν καποτε μελος του φορουμ του Ντοκινς και γινοντουσαν πολυ ενδιαφεροντες συζητησεις εκει, μεχρι που εκλεισε. Χαιρομαι λοιπον που μπορω να το κανω στη μητρικη μου γλωσσα.
Νομιζω οτι μολις αρχισα να καταλαβαινω τον εαυτο μου εγινα αθεη. Καποτε μας πηγαιναν με το ζορι Κυριακη πρωι στην εκκλησια με τα καλα μας ρουχα και τα καλα μας αβολα παπουτσια. Τα μισουσα τα Κυριακατικα πρωινα. Μεχρι που αρχισα να λιποθυμω στην εκκλησια και σωθηκαμε κι εγω και η αδερφη μου, επισης αθεη. Απο τοτε γυρω στα 12, οι σχεσεις μου με την ορθοδοξη εκκλησια αλλαξαν σταδιακα και αμετακλητα. Τελευταια φορα πρεπει να κοινωνησα στα 14 οπου και αρχισε η εφηβικη μου επανασταση. Εκτοτε ο Θεος για μενα ειναι κατι σαν το Δια, το Μπατμαν, το Σπαϊντερμαν και ολη τη λεγεωνα των μυθικων ηρωων. Αυτο που θυμαμαι πολυ καθαρα απο τα παιδικα μου χρονια ειναι η αγωνια καθε βραδι στην προσευχη να μην ξεχασω κανεναν απο τους ανθρωπους μου και παθει κατι κακο. Τρομοκρατης ο θεος ετσι οπως τονειχα πλασει στο μυαλο μου,δεν μου ελλειψε καθολου λοιπον η απουσια του απο τη ζωη μου. Και θεωρω οτι για ο,τι εχω κανει λαθος εχω πληρωσει το αντιτιμο, ο,τι εχω καταφερει το χρωσταω στους ανθρωπους που με αγαπουν, στον εαυτο μου και στα λαθη μου που μου εξασφαλισαν μια πολυ καλη μορφωση. Ο θεος το μονο που μου χαρισε ήταν τη χαρα του να μη μπλεκεται στα ποδια μου.
Αυτα προς το παρον
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλώς όρισες ελένη και καλές συζητήσεις να έχουμε!

...πως μας βρήκες;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσήρθες, Ελένη.
Ωραίο post.
Off Topic
Αχ, αυτά τα άβολα παπούτσια...
Να προσθέσω την τσίμπλα στο μάτι, τα χασμουρητά και τη βρώμα από τα χνώτα των νηστικών πιστών που έπρεπε πρώτα να κοινωνήσουν και μετά να φάνε κάτι...
nor έγραψε:Ο θεος το μονο που μου χαρισε ήταν τη χαρα του να μη μπλεκεται στα ποδια μου.
Δυστυχώς όμως μπλέκονται στα πόδια μας οι αποκλειστικοί αντιπρόσωποί του...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Γεια σου Ελένη, καλά στα αλήθεια τώρα δεν πιστεύεις στο μπάτμαν? :P
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για σου Ελένη και εγώ έχω κόψει τα θρίλερ, μου χαλάνε τη διάθεση. Άσε που μπορεί να έχεις και εφιάλτες το βράδυ, τρομάζω την ημέρα άμα δω παπάδες, φαντάσου να τους δεις και βράδυ. :character-count:
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας και καλως σας βρηκα. ΕΙμαι σιγουρη οτι οι συζητησιες μας θα ειναι ωραιες, ποιοτικες και πολιτισμενες.
Σας βρηκα ψαχνοντας για ενα συνδεσμο, μια οργανωση σχετικη με την αθεϊα στην Ελλαδα. Ημουν παλιοτερα μελος στο φορουμ του Ντοκινς και ηταν αρκετα επικοδομητικες οι συζητησεις μας εκει μεσα.
Επισης , καιρο τωρα αναζητω ενα τροπο να εναντιωθω στην εκκλησια, για την οποια τα συναισθηματα μου δεν ειναι πλεον πια αδιαφορα. Σιχαινομαι τον κληρο γιατι γενικα στη ζωη μου με αηδιαζει η υποκρισια. Οπως λεει και η κολλητη μου φιλεναδα, σε καμια θρησκευτικη, παραθρησκευτικη οργανωση δε λεει οτι θα παρεις τον πλουτο μαζι μετα θανατον. Αντιθετα, θεωρειται αμαρτια. Το συμπερασμα της λοιπον ειναι οτι ο κληρος, στα υψηλα σκαλια της ιεραρχιας τουλαχιστον, απαρτιζεται απο ανθρωπους που γνωριζουν οτι δεν υπαρχει θεος και απλα συντηρουν το παραμυθι γιατι ετσι κερδιζουν πλουτο, φημη και κυρος.
Χαιρομαι που βλεπω ποσοι αθεοι υπαρχουν στην Ελλαδα και πιστευω οτι με αυτον τον "ατυπο" τροπο, μπορουμε να υπολογισμουμε ποσοι ειμαστε. Ειναι σημαντικο.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

"Σιχαινομαι τον κληρο γιατι γενικα στη ζωη μου με αηδιαζει η υποκρισια."

εγώ πάντως είμαι υποκριτής κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας για να βγαλω το ψωμι μου και να διατηρησω τον κυκλο φιλων και γνωστων που μου προσφερουν απολαυση στη ζωη μου. Σε διαφοροποιημενο βαθμό φυσικα, αναλογα με τη περιπτωση. Η κοινωνικοποιηση παει χερι χερι με την υποκρισια.
Θεωρώ δε δυνητικά αντικοινωνικό, επιβλαβή και επικίνδυνο όποιον δεν υποκρίνεται έστω και λίγο. : brrr : : brrr :

Καλωσόρισες σε χώρο σκεπτικιστών.
όχι, εδώ μέσα δεν θα μάθεις ούτε κατα προσέγγιση ποσοι είναι οι αθεοι στην Ελλαδα. Εκτος και αν κανουμε εξωτερικο γκαλοπ (ή πλαγιαρισουμε κανενα προχειρο ) :)
Τελος, η Ένωση Αθεων δεν εχει, κατα ποσο ξερω, σκοπο την εναντιωση στην ορθοδοξη εκκλησια, αλλα τη προστασια των δικαιωματων μας σαν αθεοι. Η ορθοδοξη εκκλησια ειναι απεναντι μας, εφοσον επιμενει (και επιμενει η σουλτανα) να προσπαθει να περιοριζει τα ατομικα δικαιωματα μας. Δεν ειναι ουτε απο γινατι, ουτε απο μισος, ουτε απο αηδια και λοιπα αρνητικα συναισθηματα. Οσο για την υποκρισια της, ας την μισησουν αυτοι που την αγαπησαν καποτε πολυ (κλαψ-κλουψ).
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

nor έγραψε: Οπως λεει και η κολλητη μου φιλεναδα, σε καμια θρησκευτικη, παραθρησκευτικη οργανωση δε λεει οτι θα παρεις τον πλουτο μαζι μετα θανατον. Αντιθετα, θεωρειται αμαρτια. Το συμπερασμα της λοιπον ειναι οτι ο κληρος, στα υψηλα σκαλια της ιεραρχιας τουλαχιστον, απαρτιζεται απο ανθρωπους που γνωριζουν οτι δεν υπαρχει θεος και απλα συντηρουν το παραμυθι γιατι ετσι κερδιζουν πλουτο, φημη και κυρος.
:text-yeahthat:
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Φιλε kapages καλημερα.
Η υποκρισια που μας επιβαλλει η εν κοινωνια ζωη μας δεν ειναι συγκρισιμο μεγεθος με την υποκρισια του κληρου. Ειναι αλλο να χαμογελας σε καποιον που δε χωνευεις και αλλο να ξοδευεις τονους σαλιο και μελανι για να πεισεις το ποιμνιο σου για την πνευματικοτητα της υπαρξης οταν ο ιδιος πουλας τη μανα σου για τα εγκοσμια. Οταν μαλιστα δεν αντιμετωπιζεις και κανενα θεμα επιβιωσης.

Η προασπιση των δικαιωματων μας ειτε ειμαστε αθεοι, ειτε αμφισβητιες, ειτε ομοφυλοφιλοι, ειτε ελευθερα σκεπτομενοι, ειτε αλλοθρησκοι, ειτε εξωγηινοι χτυπαει πανω στο ντουβαρι της εκκλησιας. Δε γινεται να προασπιστεις δικαιωματα χωρις να εναντιωθεις. Κανεις δε θελει προστριβες αλλα οταν τρωω σφαλιαρα την επιστρεφω, δεν γυριζω το αλλο μαγουλο. Φυσικα, δεν εννοω οτι θα ασκουσα βια, τουλαχιστον οχι πρωτη εγω. Αλλα το καλωδιο που συνδεει το μικροφωνο του παπα της ενοριας με το μεγαφωνο στο καμπαναριο θα το εκοβα ευχαριστως αν εφτανα μεχρι εκει πανω.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ντουβαρι οπως λες, ειναι για σπασιμο. Δεν ειπα εγω το αντιθετο. Ωστε να μετακινηθει σε χωρο που δεν με ενοχλει. να φυγει απο το δικο μου οικοπεδο.
Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ θα απολαυσεις το σπασιμο, αν γινεται και με τα ιδια σου τα χερια, και θα προσπαθησεις να μην ξαναχτιστει πουθενα.
Εγω θα ηθελα να το κανω με τον επαγγελματικο ζηλο και τη συναισθηματικη απαθεια ενος χειριστη κατεδαφιστικου μηχανηματος ...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραια. Οταν ερθει αμιν η ωρα να το γκρεμισουμε και σκασεις μυτη με το επιβλητικο σου επαγγελματικο κατεδαφιστηρι, φυλαξε μου μια γωνιτσα να την ριξω με την βαριοπουλα. Χαρη θα μου κανεις :lol:
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες και από εμένα.
Και εγώ δεν είμαι του ακτιβισμού πολύ-πολύ, αλλά εδώ για να ξεβρωμίσουμε όλοι πρέπει να βάλουμε το λιθαράκι μας.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εννοεις να βγαλουμε το λιθαρακι μας. Μην χαλας την μεταφορα... :lol:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση