Επί τάπητος η διεύρυνση της συνεργασίας Εκκλησίας-Πολιτείας

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Η συνεργασία Πολιτείας και Εκκλησίας σε τομείς όπου μπορεί να υπάρχει κοινή παρέμβαση για την αντιμετώπιση κοινωνικών φαινομένων, τέθηκε επί τάπητος σε συνάντηση εργασίας που διοργάνωσε σήμερα η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων με τη συμμετοχή ιερέων της Αρχιεπισκοπής Αθηνών.
Επί τάπητος η διεύρυνση της συνεργασίας Εκκλησίας - Πολιτείας
NAFTEMPORIKI.GR Τετάρτη, 29 Φεβρουαρίου 2012 16:57

Η συνεργασία Πολιτείας και Εκκλησίας σε τομείς όπου μπορεί να υπάρχει κοινή παρέμβαση για την αντιμετώπιση κοινωνικών φαινομένων, τέθηκε επί τάπητος σε συνάντηση εργασίας που διοργάνωσε σήμερα η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων με τη συμμετοχή ιερέων της Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

Το παρών στη συνάντηση έδωσε και ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος, ο οποίος μεταξύ άλλων επισήμανε ότι η Εκκλησία δεν θα πρέπει να «κλείνεται μέσα στους τοίχους» γιατί έτσι θα γίνει μουσειακός χώρος.

Την ανάγκη συνεργασίας και συνένωσης δυνάμεων για το καλύτερο δυνατό αποτελέσματα σε μια εποχή κρίσης και κοινωνικών προβλημάτων, υπογράμμισε η υπουργός Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, εξαίροντας ταυτόχρονα τη στάση του Αρχιεπισκόπου που υποστηρίζει τη συνεργασία Πολιτείας -Εκκλησίας.

Στην ομιλία του ο αναπληρωτής Υπουργός Παιδείας, Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, σημείωσε ότι σήμερα την ώρα της βαθιάς και πολύπλευρης κρίσης, η Εκκλησία με το κοινωνικό της έργο διασώζει τον κοινωνικό ιστό και διατηρεί την κοινωνική συνοχή του έθνους, τονίζοντας πως ανέκαθεν η Ορθόδοξη Εκκλησία μας σε καιρούς χαλεπούς απετέλεσε την κιβωτό της διάσωσης του Ελληνισμού.

Την ανάγκη επέκτασης της αγαστής συνεργασίας Πολιτείας-Εκκλησίας, όχι μόνο σε κεντρικό, άλλα πρωτίστως σε τοπικό επίπεδο, μέσω των δικτύων σχολείων και Εκκλησίας, τόνισε με τη σειρά της η υφυπουργός Παιδείας, Εύη Χριστοφιλοπούλου, με σκοπό την ενίσχυση των μαθητών και των οικογενειών τους. Στην προσπάθεια αυτή, υπογράμμισε η υφυπουργός, ο ρόλος του δασκάλου και του κληρικού, σε επίπεδο γειτονιάς και ενορίας είναι κομβικής σημασίας.
edit
link:
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2143956
(άλλαξαν τον τίτλο από το μεσημέρι)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 29 Φεβ 2012 21:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: προσθήκη link στην πηγή.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

τρέχοντας πάμε για διαχωρισμό...
:facepalm:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

μου τη σπάει ιδιαίτερα που συμπεριφέρονται λες και η εκκλησία βάζει οτιδήποτε από την τσέπη της σε αυτή τη διαδικασία. ΟΛΟΙ της εκκλησίας είναι δημόσιοι υπάλληλοι, και μισθοδοτούνται από το κράτος. Με ποια μαλακισμένη λογική συμπεριφέρονται λες και βοηθούν κάπως; ΑΝ εργαζόντουσαν κανονικά (οι ιερείς) οργώνοντας πχ κανένα χωράφι, περισσότερο κόσμο θα ευργετούσαν με τρόφιμα που θα παρήγαγαν, παρά με αυτό που κάνουν τώρα.

Η εκκλησία έχει μια τεράστια περιουσία την οποία υφάρπαξε από το ελληνικό κράτος (το οποίο δημιουργήθηκε αργότερα) συνεργαζόμενη με κατακτητές, και επικαλείται έγγραφα των κατακτητών για την περιουσία της. Ταυτόχρονα, λυμαίνεται πλούτη αθώων στους οποίους πουλά σχεδόν κυριολεκτικά αέρα κοπανιστό. Και ως επισφράγισμα της παραφροσύνης, οι υπάλληλοι της μισθοδοτούνται κανονικά από το ελληνικό δημόσιο! :doh: :doh: :doh:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Γιατι μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι? :P
Minds are like para-chutes. They only function when open.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Να ξεράσω τώρα ή αργότερα; Ρε, δε πάνε στο διάολό (τους) όλοι μαζί. Ντροπή για αυτούς τους γελοίους πολιτικούς, που σα ζώα κι εμείς τους εκλέγουμε.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ερώτηση: όταν λένε διέυρυνση που αναφέρονται; θα χρηματοδοτεί το κράτος τα συσίτια;
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

ανέκαθεν η Ορθόδοξη Εκκλησία μας σε καιρούς χαλεπούς απετέλεσε την κιβωτό της διάσωσης του Ελληνισμού.
Χώρα θλιβερών ραγιάδων, ελληνόφωνων βαλκανιοβλαχαραπάδων :evil:
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
mandra έγραψε:Ντροπή για αυτούς τους γελοίους πολιτικούς, που σα ζώα κι εμείς τους εκλέγουμε.
Speak for yourself παρακαλώ, εγώ ποτέ μου δεν τους εξέλεξα.

Θα άνοιγα τώρα συζήτηση για την συλλογική κοινωνική ευθύνη, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο διαβολο να πανε ολοι τους,τριαντα χρονια στην Ευρωπη η Ελλαδα εχει παρει τρελα λεφτα,πακετα ντελορ,πυλωνες στηριξης,επιδοτησεις και γαμω την π...α σας και τωρα που τα κανατε σκατα η ορθοδοξια ειναι η κιβωτος σωτηριας του ελληνισμου,για να μη ξεσηκωθει ο κοσμος να τους αποκοιμησουν οι παπαδες.Το ξεφτιλικι δεν εχει οριο,τοσο που η "γενια του πολυτεχνειου" και η "ρωμεικη ελληνορθοδοξια" θα σωσουν την Ελλαδα.
Εγω παντως μπορει να αργησα λιγο αλλα θεωρω πλεον τον εαυτο μου ΕΥΡΩΠΑΙΟ πολιτη και πολιτη ολου του κοσμου και η ιστορικη μποχα που αναδυεται μεσα απο τη χαβουζα βρωμαει εντονα προκαλωντας μου αναγουλα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάλι το χαίρομαι, τώρα που φουντάρει η πολιτεία θα πάρει μαζί της και τα δεκανίκια της.
Απάντηση