Πώς και γιατί γίνατε άθεοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γενικά στην ηλικία μας (δεν είμαι μεγάλος) επικρατεί το στιλάκι "δε με νοιάζει τίποτα, δεν ακούω τίποτα, νομίζω ότι είμαι λέφτερος".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Σταρχιδιστής δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάπως έτσι... Αλλά είπαμε, παιδιά είναι μωρέ, άστα να κάνουν και να λένε βλακείες, θα μεγαλώσουν και θα ωριμάσουν. Τεράστια υποκρισία.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα onou12345.

Αφού από τα 16 σου άρχισες να βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά με της θρησκείες,
να εντοπίζεις τα ψέμματά τους και να ψάχνεις για καλύτερες απαντήσεις στις
φυσικές επιστήμες, θα πει ότι είσαι σε καλό δρόμο.
Σε δρόμο που οδηγεί έξω από το μαντρί.
Και γι' αυτό θα σε αντιμετωπίζουν σαν maverick (τα γνωστά ατίθασα και ανυπότακτα
μοσχάρια).

Να προσέχεις μόνον, διότι εκτός από την λυσσαλέα αντίδραση της εκκλησίας,
υπάρχουν αρκετοί άλλοι τσοπάνηδες, που ψάχνουν αυτά τα maverick για να τα
οδηγήσουν στο δικό τους μαντρί, με αντάλλαγμα καλύτερο χορτάρι.
Π.χ. κάποιες νεοταξικές ομάδες, θα σου πουλήσουν το παραμύθι των κακών
θρησκειών...που στην πραγματικότητα είναι όλες μία...που ένας πατέρας υπάρχει...
που εσύ είσαι μια σταγόνα από τον ωκεανό του...που μόνον αυτοί μπορούν να σου
δείξουν το σωστό "μονοπάτι" για να τον πλησιάσεις, κ.λπ.
Έχουν πολύ πιο καλά δομημένη τακτική παραπληροφόρησης και ανώτερη μηχανή
παραγωγής ψεμμάτων, από τις παραδοσιακές θρησκείες.
.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Λοξίας έγραψε:Έχουν πολύ πιο καλά δομημένη τακτική παραπληροφόρησης και ανώτερη μηχανή
παραγωγής ψεμμάτων, από τις παραδοσιακές θρησκείες.
Τα άλλα σωστά.Γι'αυτό αμφιβάλλω.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Λοξίας έγραψε:Έχουν πολύ πιο καλά δομημένη τακτική παραπληροφόρησης και ανώτερη μηχανή
παραγωγής ψεμμάτων, από τις παραδοσιακές θρησκείες.
Τα άλλα σωστά.Γι'αυτό αμφιβάλλω.
Έτσι νομίζω εγώ, χωρίς να μπορώ να το αποδείξω βέβαια.
Απλά νομίζω πως σαν "κληρονόμοι", έχουν μοντερνοποιήσει την τακτική τους
και την έχουν προσαρμόσει σε αυτό που θέλει ν' ακούσει κάποιος αμφιταλαντευόμενος.
Δεν χρησιμποιούν απειλές και τιμωρία προερχόμενη απ' ευθείας από τον θεο,
δεν φοβίζουν με κόλαση, καθαρκτήριο κ.λπ. Ότι παθαίνεις το παθαίνεις εξ αιτίας του κάρμα.
Εισάγουν δε τόσο πολύπλοκες καταστάσεις...άπειροι κόσμοι δημιουργίας, εκατομμύρια
θεοί, υποθεοί, κύριοι των κόσμων, αρχάγγελοι, άγγελοι, δαίμονες, ιεραρχίες και ότι
μπορεί να βάλει (και να μην βάλει) ο νους σου.
Θάβουν στην κυριολεξία τον ανυποψίαστο με ένα τεράστιο όγκο πληροφοριών,
που στο τέλος αυτός παραιτείται της έρευνας, αφού ότι και να ρωτήσει, όποια
αντίρρηση και να εκφέρει, θα του πουν κάτι σαν:
"Α, αυτό δεν είναι πραγματικό, είναι μία αντανάκλαση από το αιθερικό πεδίο
που εσύ το αντιλαμβάνεσαι έτσι".
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

εμβάθυνα λίγο περισσότερο στη φυσική και στην εξήγηση του κόσμου λογικά
Μην λέτε ότι η φυσική και τα μαθηματικά σας οδήγησαν "στον κακό δρόμο της αθεϊας" και "στον κακό σπόρο της λογικής σκέψης" !!! Μη λέτε τέτοια πράγραματα!!! Θα αρχίσουν τα παπαδαριά να ζητούν καταργηση των μαθημάτων αυτά γιατί είναι πράγματα του διαβόλου και "απομακρύνουν την νεολαία από την ελληνοορθόδοξη παράδοση" :lol: :lol: :lol: (Ήδη έχουν παρέμβει αρκετά με την μη διδασκαλία της θεωρίας της εξέλιξης)
Στο θέμα μας τώρα: είμαι 20 χρονών και είχα ευτυχώς την τύχη να μεγαλώσω σε ανεκτικό περιβάλλον (με την εξαίρεση μιας καραθεούσας γιαγιάς), αλλά την ατυχία να είμαι βαφτισμένος καθολικός, οπότε θέλοντας και μη ερχόμουνα σε επαφή με μια ανελέητη συντηρητική χριστιανική προπαγάνδα όποτε πατούσα πόδι (για εθιμοτυπικούς καθαρά λόγους) σε εκκλησία. Αυτό το πράγμα ήταν που στην αρχή με αποξένωσε από τον χριστιανισμό και μετέπειτα, όταν άρχισα να ψάχνομαι λίγο παραπάνω σε φιλοσοφικά θέματα, διαπίστωσα όλες τις ανακρίβειες της θρησκείας σε κάθε της μορφή και έκανα την "μεταστροφή" μου.
Γενικά πιστεύω ότι η θρησκεία πάει χέρι χέρι με κάθε είδους μορφή καταπίεσης, είτε αυτή λέγεται εξουσία, είτε πατριαρχία, είτε κεφάλαιο, είτε οπως αλλιώς θέλετε πείτε το. Γιατί όπως είπε και ο Μπακούνιν στο "Θεός και Κράτος", όταν υπάρχει θεός, (και ειδικά ο ιουδαιο-χριστιανικός τέλειος αλάνθαστος θεός) ο άνθρωπος μεταπίπτει σε σκλάβο. Και ως γνωστόν, ο σκλάβος είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων ένα άβουλο ον...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ωωωω... με χαροποιεί ιδιαίτερα να βλέπω ένα πρώην μέλος της Καθολικής Εκκλησίας. Αν μη τι άλλο, μπας και μάθουμε και από πρώτο χέρι τι γίνεται με τους εν Ελλάδι Καθολικούς! Καλώς όρισες!
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σας βρίσκω παίδες!!!
Οι εν ελλάδι καθολικοί αντιμετωπίζουν, όπως και όλοι οι υπόλοιποι καθολικοί, έναν καθαγιασμένο "μεγάλο αδερφό", μια εκκλησία που παρεμβαίνει παντού και χώνει τη μύτη της στα μεγαλύτερα άβατα της προσωπικής ζωής του καθενός μέλους της, (πολιτικές τοποθετήσεις, σεξουαλικές προτιμήσεις, αθεΐα, και πάει λέγοντας) και ιδιαίτερα μέσω της υποχρεωτικής κατήχησης των παιδιών μέχρι να λάβουν το "χρίσμα" (δεν γίνεται ταυτόχρονα με τη βάπτιση αλλά σε μεταγενέστερη ηλικία), όπου λαμβάνει χώρα ένα απίστευτο brainwashing, όχι μόνο για να δεθούν τα παιδιά με την εκκλησία αυτή καθ' εαυτή, αλλά και με όλους τους οργανισμούς και θεσμούς που την υποστηρίζουν (βλ. νεοφιλελεύθερο καθεστώς), και όλα αυτά συνοδευόμενα με μια άνευ προηγουμένου αντικομμουνιστική-αντιαναρχική προπαγάνδα.
Και εάν όλα αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ο ρωμαιοκαθολικισμός (του οποίου αποτελούσα μέλος) είναι μια "μειονοτική" θρησκεία, φαναστείτε τι γίνεται και στις χώρες που αποτελεί επικρατούσα θρησκεία. Δράμα η κατάσταση...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Κάπως έτσι... Αλλά είπαμε, παιδιά είναι μωρέ, άστα να κάνουν και να λένε βλακείες, θα μεγαλώσουν και θα ωριμάσουν. Τεράστια υποκρισία.
LOL... άστα, Ευθύμη. Μην περιμένεις να αλλάξει αυτό. Εγώ κοντεύω να τριανταρίσω κι ο πατέρας μου ακόμα μ'αυτή τη λογική πορεύεται. Για τους γονείς, δυστυχώς, και ειδικά στην Ελλάδα, επικρατεί η αντιμετώπιση "Μισό λεπτό, Μαρίκα, ο σαραντάρης γιος μου χέστηκε και πρέπει να πάω να του αλλάξω το πάμπερς". :dance:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
OldSnak3
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 22:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετώ όλα τα μέλη της κοινότητας στην οποία πριν από λίγο είχα την ευχαρίστηση να γίνω μέλος :D
Η δική μου σχέση με τη θρησκεία δε μπορώ να πω ότι είναι ιδιαίτερα ασυνήθιστη.Μεγάλωσα και ανατράφηκα σε ένα περιβάλλον όπου υπήρχε σαφές θρησκευτικό συναίσθημα,χωρίς ωστόσο να υπάρχει αυταρχισμός και αυστηρότητα γύρω από το θέμα της θρησκείας.Υπήρχε μια κατήχηση σε ένα βαθμό γύρω από το χριστιανισμό και τα συναφή,αλλά δε μπορώ να πω ότι ένιωσα ποτέ να με περιορίζουν ή να μου επιβάλλουν πεποιθήσεις.Ούτε με το ζόρι εκκλησία ούτε προσευχές ούτε νηστείες.Η κατήχηση αφορούσε κυρίως το "θεωρητικό" μέρος του χριστιανισμού.Παρόλα αυτά όντας σε μικρότερη ηλικία (γύρω στα 12-τώρα είμαι 21) είχα επηρεαστεί αρκετά και είχα φτάσει σε σημείο να είμαι απόλυτα πεπεισμένος για την ύπαρξη του θεού και ειδικά του χριστιανικού.Σταδιακά όμως κάτι άρχισε μέσα στο μυαλό μου να αλλάζει...
Το μονοπάτι της αμφισβήτησης είχε πολλές φάσεις..Αρχικά άρχισα να αποστασιοποιούμαι από την ιδέα της εκκλησίας ως θεσμού.Είχα γίνει ένας μικρός Λούθηρος,που ήθελε να αναζητήσει το θεό με το δικό του τρόπο,και όχι χρησιμοποιώντας συνταγές που μονοπωλούσε το μεσάζον ιερατείο.Μου φαινόταν παράλογος ο θεοκεντρικός τρόπος ζωής που επιτάσσει η εκκλησία.Δεν ήθελα η ζωή μου να περιστρέφεται γενικά γύρω από κάτι,και πολύ περισσότερο από αυτό που λέμε "θεό".Σταδιακά γεννήθηκε μέσα μου η αμφιβολία για το αν ο θεός (ο οποίος ήμουν ακόμα σίγουρος ότι υπήρχε) ήταν ο χριστιανικός.Σκεφτόμουν ότι ίσως ο θεός εκδηλωνόταν ατομικά σε κάθε άνθρωπο.Περνώντας ταχύτατα και αυτό το στάδιο έφτασα σε ένα σημείο βαθύτατου αγνωστικισμού.Βρισκόμουν στο κατώφλι της αθείας και το είχα καταλάβει ;) .Στα 17 μου ο προσωπικός ανθρωπόμορφος και ανθρωποκεντρικός θεός που πλασάρουν οι περισσότερες θρησκείες είχε σβήσει μέσα μου.Και να'μαι.Χωρίς αυτόν.
Αγία Τριάδα: Mουσική,Metal Gear Solid,LOST
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

OldSnak3 έγραψε:Σταδιακά γεννήθηκε μέσα μου η αμφιβολία για το αν ο θεός (ο οποίος ήμουν ακόμα σίγουρος ότι υπήρχε) ήταν ο χριστιανικός.Σκεφτόμουν ότι ίσως ο θεός εκδηλωνόταν ατομικά σε κάθε άνθρωπο.Περνώντας ταχύτατα και αυτό το στάδιο έφτασα σε ένα σημείο βαθύτατου αγνωστικισμού.Βρισκόμουν στο κατώφλι της αθείας και το είχα καταλάβει ;) .Στα 17 μου ο προσωπικός ανθρωπόμορφος και ανθρωποκεντρικός θεός που πλασάρουν οι περισσότερες θρησκείες είχε σβήσει μέσα μου.Και να'μαι.Χωρίς αυτόν.
Καλώς ήρθες στους…άνευ Αυτόν!
Εγώ είμαι άθεος εκ γενετής και όταν διαβάζω περιπτώσεις σαν την δική σου, που κατόρθωσες να αποτινάξεις τον ζυγό μόνος σου, γίνομαι εξαιρετικά μαχητικός άθεος με στόχο να βρεθεί τρόπος να βοηθηθούν οι νέοι στην απελευθέρωση του πνεύματός τους.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
OldSnak3
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 22:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σας βρήκα :D
Φίλε dtango εγώ ήμουν σχετικά τυχερός γιατί τα όποια εμπόδια είχα να ξεπεράσω ήταν καθαρά μέσα στο μυαλό.Ήταν μία πάλι ιδεών.Φαντάζομαι για πολλούς άλλους ανθρώπους τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα και δύσκολα,όταν έχουν να αντιμετωπίσουν ψυχολογικές πιέσεις,εκφοβισμούς,εκβιασμούς ή ακόμα και φυσική βία από το περιβάλλον τους αν αυτό είναι φανατισμένο.Εκεί είναι δραματική η κατάσταση...
Αγία Τριάδα: Mουσική,Metal Gear Solid,LOST
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες! Ακούω αυτά τα ''ούτε νηστίες'' και τα ''ούτε με το ζόρι εκκλησία'' και ζηλεύω! :(
Εγώ πριν λίγες μέρες νύστεψα!!! :?
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν πειράζει, κάνεις κι αποτοξίνωση... :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Και εγώ νηστεύω κάθε μεγάλη εβδομάδα δεν είναι ντροπή, άλλωστε στα ουζερί στο χωριό οι γαρίδες τα καλαμάρια και τα χταπόδια και λοιπά θαλασσινά δεν μου κακοπέφτουν καθόλου, 2-3 κιλά τα παίρνω στανταρ :D

Πάντως ένα πράγμα δεν θέλω να καταργηθεί και πέστε με αιρετικό. Δεν θέλω με τίποτα να χαθεί η γαστριμαργική παράδοση που συνδέεται με τις γιορτές. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως περιμένω την 25η μαρτίου για μπακαλιάρο σκορδαλιά, την καθαρά δευτέρα για τα θαλλασινά και τις ταραμοσαλάτες, την μεγάλη εβδομάδα για την "νηστεία" και φυσικά την μαγειρίτσα τα αρνιά τα κοντοσούβλια και τα κοκορέτσια. Της παναγίας για την γουρουνοπούλα του Σωτήρος πάλι μακαλιάρο σκορδαλιά, και τα χριστούγεννα για τους κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα καθότι η γαλοπούλα δεν μου αρέσει καθόλου, Γλυκά όπως η φανουρόπιτα (ειδικά αν είναι φρέσκο το φανούρι :D :D :D ) και τα κόλυβα τα σκέφτομε και μου τρέχουν τα σάλια.
Καλή σας όρεξη
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

E, άλλο κάθε μεγάλη βδομάδα και άλλο στα καλά καθούμενα μες το καλοκαίρι να κανονίζεις να παραγγείλεις πίτες και να τρως τελικά φακές!!!! Εγώ έχω καταντύσει να τηρώ όλα τα χριστιανικά έθιμα άσχετα αν πιστεύω ή όχι, σήμερα που είναι πρώτη του μηνός, ο πατέρας μου θα φέρει αγιασμό να αγιάσουμε το σπίτι!!!!

ΥΓ. Συγγνώμη για το offtopic :( (σε λίγο θα με ραντίσουν με αγιασμό και έχω άγχος, μπορεί να αρχίσω να καίγομαι μέσα μου! )
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ουδέν κακό αμπιγιέζ καλού, που λέει και η Άντζελα Δημητρίου.
Κράτα το βασιλικό απ' τον αγιασμό, μπορείς να κάνεις ένα υπέροχο pesto για να δοξάσεις το IMT.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Ουδέν κακό αμπιγιέζ καλού, που λέει και η Άντζελα Δημητρίου.
Κράτα το βασιλικό απ' τον αγιασμό, μπορείς να κάνεις ένα υπέροχο pesto για να δοξάσεις το IMT.
Αυτό θα κάνω γιατί έχω καιρό να Το δοξάσω!
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΡΑΦΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΟΠΟΥ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΩΣΤΑ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση