«Εκκλησία των Άθεων» στο κέντρο του Λονδίνου

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

«Εκκλησία των Άθεων» στο κέντρο του Λονδίνου
κανονικά θα έπρεπε να μπορούμε να οικοδομήσουμε ένα ναό τιμώντας οτιδήποτε θετικό και καλό
και οι άθεοι έχουν δικαίωμα να απολαμβάνουν εμπνευσμένη και μεγαλόπρεπη αρχιτεκτονική όπως και οι πιστοί
Συμφωνώ, μα δεν φαντάζεστε πόσο πολύ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Ο Ντώκινς ξύνισε και λέει ότι "οι άθεοι δεν χρειάζονται ναούς" - λες και οι άθεοι θα του ζητήσουν τη γνώμη του για το τι χρειάζονται και τι όχι.

Το γεγονός ότι πάρα πολλοί άθεοι νιώθουν κατάνυξη και δέος μπροστά π.χ. στο μεγαλείο της φύσης καθώς και το πόσο πολλοί άθεοι μετέχουν σε θρησκευτικές τελετές ή γίνονται μέλη θρησκειών (οι σύγχρονοι οπαδοί της αρχαίας κελτικής και της αρχαίας ελληνικής θρησκείας είναι καλά παραδείγματα, πολλοί εξ αυτών είναι άθεοι αλλά γουστάρουν την ιεροτελεστία) μας δείχνει πόσο πολύ οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να βιώσουν τέτοια συναισθήματα, και μάλιστα να τα βιώσουν ομαδικά και όχι κατά μόνας, και να τα εκφράσουν με τελετές και μέσω της τέχνης.

Το γεγονός ότι ένα σωρό άθεοι παντρεύονται στην εκκλησία "για τη γκλαμουριά" μας δείχνει πόσο πολύ χρειαζόμαστε την "εμπνευσμένη και μεγαλόπρεπη αρχιτεκτονική" που λέει ο τύπος στο άρθρο. Όχι μόνο συμφωνώ, αλλά είχα στην άκρη του μυαλού μου να προτείνω κάποια στιγμή να διεκδικήσουμε από το κράτος να χρηματοδοτήσει αίθουσες τελετών για όλους τους πολίτες, εξίσου μεγαλόπρεπες και ακριβές με τις εκκλησίες (όχι τίποτε μίζερες αίθουσες διαλέξεων του δήμου με δυο ανθοδέσμες), για να παντρευόμαστε κι εμείς οι άθεοι με όλη τη γκλαμουριά που έχουμε ανάγκη (ναι, ανάγκη! δεν είναι θέμα γούστου μόνο).

Μαζί σου φίλε, ναοί για άθεους!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

βασικά είπε
«Οι άθεοι δεν χρειάζονται ναούς», λέει ο Dawkins. «Αν θέλουν να ξοδέψουν χρήματα στο όνομα του αθεϊσμού, θα μπορούσαν να βελτιώσουν το εκπαιδευτικό σύστημα κατασκευάζοντας μη-θρησκευτικά σχολεία που διδάσκουν την ορθολογική και κριτική σκέψη».
Το οποίο συμφωνώ. Είναι αντίφαση, και η λέξη «σχολείο» μου αρέσει πολύ περισσότερο από τη λέξη «εκκλησία». Ακόμα και αν τα δύο είναι κάποιου είδους εκπαιδευτικά ιδρύματα, το «σχολείο» μου αρέσει πολύ καλύτερα.

Σκεφτείτε τη σύγχυση που υπάρχει: «ο αθεϊσμός είναι ακόμα μια θρησκεία», «πιστεύετε ότι δεν πιστεύετε» «παγανιστές» κλπ. Τώρα θα λέμε «ελάτε σε μας, έχουμε και ΕΚΚΛΗΣΙΑ»;! Ας το έλεγε «φιλοσοφικό κέντρο», «Κέντρο Αθεϊστικής Φιλοσοφίας»
Off Topic
(ακόμα και «Μνημείο Αθεϊσμού» θα δεχόμουν)
, κάτι που να παραπέμπει σε ΣΚΕΨΗ όχι σε ΠΙΣΤΗ. και ειδικά, όχι «εκκλησία»! wtf!

Επίσης
Alain De Botton έγραψε:Εξαιτίας των Richard Dawkins και Christopher Hitchens, η έννοια του αθεϊσμού είναι συνυφασμένη με την καταστροφική δύναμη. Υπάρχουν όμως πολλοί άνθρωποι που δεν πιστεύουν, αλλά δεν είναι και επιθετικοί προς τις θρησκείες».
Το θεωρώ εξαιρετικά άσχημο να τους επιτίθεται, ονομαστικά, και ο ένας είναι νεκρός. Πόσο μάλλον που θέλει να το παίξει φιλ-ειρηνηστής. Εμένα μου φαίνεται ένας εγω-μανιακός μαλάκας που θέλει να φτιάξει μια εκκλησία και να βάλει το όνομα του απ έξω. Ο Dawkins και ο Hitchens και λοιποί, εκπροσωπούν αυτούς που θέλουν να «φωνάξουν». Ο ίδιος εκπροσωπεί τους άθεους-cripsinus-diplomaticus. Ξεχωρίστε λοιπόν την «πελατεία σας» και μη συμπεριφέρεσαι με τρόπο που μειώνετε ο ένας τον άλλον. Αυτό το «εμείς είμαστε καλύτεροι από τους άλλους, δεν είμαστε επιθετικοί» που αποπνέει το μήνυμα του, μου κακοφαίνεται πάρα πολύ. Τι να πω, ίσως είμαι πολύ επιθετικός.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ένα κέντρο αθεϊστικών τελετών είναι μια καλή ιδέα, ακόμα και μεγαλοπρεπές
Off Topic
(προσωπικά αντιπαθώ τη μεγαλομανία)
για τους ανθρώπους που το θέλουν, αλλά δεν θα συμφωνούσα να το πούμε «εκκλησία». Υπάρχουν δεκάδες πιο εύστοχες ονομασίες για αυτό, που παραπέμπουν σε σκέψη, φιλοσοφία και αθεϊσμό, και θα μπορούσε κάλλιστα να φέρει μια τέτοια.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Ένα κέντρο αθεϊστικών τελετών είναι μια καλή ιδέα, ακόμα και μεγαλοπρεπές
Off Topic
(προσωπικά αντιπαθώ τη μεγαλομανία)
για τους ανθρώπους που το θέλουν,...
Ε ναι, κι εγώ δεν συμμερίζομαι την μεγαλομανία, αλλά δεν είναι ασύμβατη με την αθεϊα. Να που υπάρχουν και άθεοι "μεγαλομανείς".

Κοίταξε, κι εγώ ας πούμε αν παντρευόμουν θα ήθελα κατι σε "ξωκκλήσι", κάτι διακριτικό δηλαδή, αλλά από την άλλη μου αρέσουν οι μεγαλόπρεποι ναοί. Το βυζαντινό στυλ όχι, αλλά κάτι καθεδρικοί με βιτρό είναι εκπληκτικοί, και το Μπλε Τζαμί μου είχε φανεί πολύ ατμοσφαιρικό και κατανυκτικό.

Δεν υπάρχει λόγος να απαρνηθούμε την μεγαλόπρεπη τέχνη επειδή είμαστε άθεοι, ούτε να κατακρίνουμε όσους θέλουν να έχουν το μεγαλείο του "ναού" χωρίς να είναι θρήσκοι.

Για την λέξη "εκκλησία" οκέι, βρες μια άλλη, ας πούμε "κέντρο τελετών", αλλά σου θυμίζω ότι "εκκλησία" είχε άλλη έννοια στα αρχαία ελληνικά, και μπορεί να την ξαναποκτήσει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

100 % υπέρ Ντώκινς. Όχι, δεν έχουμε καμία δουλειά να γλείφουμε εκεί που φτύνουμε, ούτε χρειαζόμαστε απολύτως κανένα "ναό". Ας φτιάξουν καλύτερες αίθουσες τελετών τα δημαρχεία, για να ικανοποιηθεί η μελάνη (κι όσοι συμμερίζονται την άποψή της), αλλά πέραν τούτου ουδέν.

Όντως μετά θα δώσουμε πάρα πολύ τροφή σ' όσους μας κατηγορούν ότι αποτελούμε άλλη μια θρησκεία. Μπρρρρ!
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:«Εκκλησία των Άθεων» στο κέντρο του Λονδίνου
Συμφωνώ, μα δεν φαντάζεστε πόσο πολύ συμφωνώ με τα παραπάνω.
Ο Ντώκινς ξύνισε και λέει ότι "οι άθεοι δεν χρειάζονται ναούς" - λες και οι άθεοι θα του ζητήσουν τη γνώμη του για το τι χρειάζονται και τι όχι.
Από την μία ακούγεται λίγο παράξενο μιας και η λέξη ''εκκλησία'' έχει χάσει την πολιτική της σημασία και η λέξη της μαζί με αυτήν του ''ναού'' παραπέμπει ξεκάθαρα σε θρησκείες, από την άλλη κατανοώντας την πρόθεση κάποιων πρωτοπόρων αθέων θα έλεγα, να προβάλουν το απρόσωπο καλό μέσα από ένα ''παγκόσμιο κέντρο αθείας'' που θα οργανώνει και θα συντονίζει καλύτερα τις δράσεις των αθέων ανά τον κόσμο, μέσα από γενικές κατευθύνσεις που δεν θα είναι απαραίτητα υποχρεωτικές από όλους. αυτά όσον αφορά την φιλοσοφία και την οργανωτικότητα του.

Όσον αφορά το ΄''θρησκευτικό'' μέρος γιατί όταν υπάρχει ανάγκη τελετής για: γάμο, βάπτιση, η κηδεία, η ακόμα και για όρκους πίστης, τότε απαιτείται ένα ΄''είδους θρησκευτικής τελετής όχι πάντα με την θρησκευτική έννοια αλλά πολύ κοντά σε αυτήν, γιατί ο άνθρωπος από την φύση του πλήν ελαχίστων ρέπει προς ένα σημείο αναφοράς είτε αυτό είναι ηθικό η θρησκευτικό.και έχει την ανάγκη να αποδώσει όρκους πίστης, που στην στην περίπτωση των αθέων μπορεί να είναι πίστη στο απρόσωπο καλό που είναι ανώτερο και πιό αποδεκτό, γιατί ενώνει. ενώ το προσωποποιημένο καλό χωρίζει τους ανθρώπους.
Το γεγονός ότι πάρα πολλοί άθεοι νιώθουν κατάνυξη και δέος μπροστά π.χ. στο μεγαλείο της φύσης καθώς και το πόσο πολλοί άθεοι μετέχουν σε θρησκευτικές τελετές ή γίνονται μέλη θρησκειών (οι σύγχρονοι οπαδοί της αρχαίας κελτικής και της αρχαίας ελληνικής θρησκείας είναι καλά παραδείγματα, πολλοί εξ αυτών είναι άθεοι αλλά γουστάρουν την ιεροτελεστία) μας δείχνει πόσο πολύ οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να βιώσουν τέτοια συναισθήματα, και μάλιστα να τα βιώσουν ομαδικά και όχι κατά μόνας, και να τα εκφράσουν με τελετές και μέσω της τέχνης.
Αυτό που κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άθεους κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο η απόρριψη του θεού των προγόνων τους όσο ο αποχωρισμός από τον σφιχτό μέχρι λιποθυμίας εναγκαλισμό από αυτόν, με αυτό θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης παρόλο που αποχωρίστηκε από την θρησκεία , τα οποία ζητάνε να ξαναενωθούν κάτω από καινούργια και ανώτερη πίστη πρός τον άνθρωπο.χωρίς την αυθεντία του προσωποποιημένου αγαθού. βέβαια μπορούν αν υπάρξουν σύμβολα ανάλογα όπως αυτά της ειρήνης των ολυμπιακών αγώνων που θα δώσουν ταυτότητα σε αυτήν την ''εκκλησία των αθεών''





Το γεγονός ότι ένα σωρό άθεοι παντρεύονται στην εκκλησία "για τη γκλαμουριά" μας δείχνει πόσο πολύ χρειαζόμαστε την "εμπνευσμένη και μεγαλόπρεπη αρχιτεκτονική" που λέει ο τύπος στο άρθρο. Όχι μόνο συμφωνώ, αλλά είχα στην άκρη του μυαλού μου να προτείνω κάποια στιγμή να διεκδικήσουμε από το κράτος να χρηματοδοτήσει αίθουσες τελετών για όλους τους πολίτες, εξίσου μεγαλόπρεπες και ακριβές με τις εκκλησίες (όχι τίποτε μίζερες αίθουσες διαλέξεων του δήμου με δυο ανθοδέσμες), για να παντρευόμαστε κι εμείς οι άθεοι με όλη τη γκλαμουριά που έχουμε ανάγκη (ναι, ανάγκη! δεν είναι θέμα γούστου μόνο).

Μαζί σου φίλε, ναοί για άθεους!
Συμφωνώ πώς η μεγαλοπρέπεια αιθουσών και κτηρίων παίζει σημαντικό ρόλο στο δέος και την τυποποίηση των ιδεών για πολλούς ανθρώπους.
η όλη υπόθεση μου θυμίζει το βιβλίο των φρίκι και γκάντι ''ο ιησούς και τα μυστήρια'' και αναφέρεται στην διαμάχη γνωστικών και και σχολαστικών χριστιανών, που οι γνωστικοί σαν αρχική πρωτοχριστιανική οργάνωση παραμερίστηκε από την σχισματική σχολαστική επειδή έδωσε περισσότερη σημασία στην τυπολατρεία και την μεταφορά του μύθου του ιησού σαν κυριολεκτικά ιστορικό πρόσωπο που μαζί με την συγκεντρωτική οργάνωση τους παραμέρισαν τους γνωστικούς που πίστευαν στην μεταφορική και αλληγορική έννοια του μύθοτ του ιησούκαι δεν είχαν και τόσο συγκεντρωτική οργάνωση όπως οι σχολαστικοί.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:... θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης...
Είδατε που ανοίγουμε παραθυράκια και δίνουμε λαβές;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετη με τους όρους "εκκλησία" "ναοί" και απρόμοια. Έτσι δίνουμε ευκαιρείες σαν αυτή
... θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης...
Ας δημιουργήσουμε κέντρα σηζητήσεως ή αναζητήσεως ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Στο Αττικό ημερολόγιο υπήρχε μήν προς τιμήν των γάμων Διός και Ήρας... Ο μην ωνομάζετο "Γαμηλιών"... Σας κάνει για την ονομασία της αιθούσης; :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:... θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης...
Είδατε που ανοίγουμε παραθυράκια και δίνουμε λαβές;
παρακαλώ μην παίρνετε αποσπάσματα από τα κείμενα μου για να προβάλλετε τις δικές σας απόψεις αν το κάνετε ας προβάλλεται όλο το κείμενο, γιατί δεν έχει την έννοια που του αποδίδεται.
παραθέτω όλο το κείμενο που δεν ΄χει καμία σχέση με αυτό που υπονοείται.

Αυτό που κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άθεους κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο η απόρριψη του θεού των προγόνων τους όσο ο αποχωρισμός από τον σφιχτό μέχρι λιποθυμίας εναγκαλισμό από αυτόν, με αυτό θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης παρόλο που αποχωρίστηκε από την θρησκεία , τα οποία ζητάνε να ξαναενωθούν κάτω από καινούργια και ανώτερη πίστη πρός τον άνθρωπο.χωρίς την αυθεντία του προσωποποιημένου αγαθού.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετη με τους όρους "εκκλησία" "ναοί" και απρόμοια. Έτσι δίνουμε ευκαιρείες σαν αυτή
... θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης...
Ας δημιουργήσουμε κέντρα σηζητήσεως ή αναζητήσεως ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων
ίδια αντιγραφή ίδια απάντηση


παρακαλώ μην παίρνετε αποσπάσματα από τα κείμενα μου για να προβάλλετε τις δικές σας απόψεις αν το κάνετε ας προβάλλεται όλο το κείμενο, γιατί δεν έχει την έννοια που του αποδίδεται.
παραθέτω όλο το κείμενο που δεν ΄χει καμία σχέση με αυτό που υπονοείται.

Αυτό που κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άθεους κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο η απόρριψη του θεού των προγόνων τους όσο ο αποχωρισμός από τον σφιχτό μέχρι λιποθυμίας εναγκαλισμό από αυτόν, με αυτό θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης παρόλο που αποχωρίστηκε από την θρησκεία , τα οποία ζητάνε να ξαναενωθούν κάτω από καινούργια και ανώτερη πίστη πρός τον άνθρωπο.χωρίς την αυθεντία του προσωποποιημένου αγαθού.[/quote]
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

AoratiMelani έγραψε:
apeleytheros έγραψε:Για την λέξη "εκκλησία" οκέι, βρες μια άλλη, ας πούμε "κέντρο τελετών", αλλά σου θυμίζω ότι "εκκλησία" είχε άλλη έννοια στα αρχαία ελληνικά, και μπορεί να την ξαναποκτήσει.
Πολύ ωραία αυτή η είδηση.
Εμένα μου αρέσει η λέξη εκκλησία (εκ+καλώ) στην προκειμένη περίπτωση.

Η λέξη Eκκλησία έχει συνεχή χρήση στην ελληνική γλώσσα από την αρχαιότητα. Ετυμολογείται απο το ρήμα εκ-καλώ, με χρήση του θέματος από το επίθετο έκκλητ-ος. Εκκαλώ σήμαινε προσκαλώ άτομα εκ (από) του συνόλου να σχηματίσουν ομάδα. Αποτέλεσμα αυτής της έκ-κλησης ο σχηματισμός σύναξης, συνέλευσης. Με τη λέξη Εκκλησία περιγράφεται τόσο η διαδικασία της συνέλευσης, όσο και το αποτέλεσμά της. (Από τη Βικιπίδια)

Για να μην ξεχνάμε και την Εκκλησία του Δήμου. Καταχρηστικά χρησιμοποιείται η λέξη από τις θρησκείες (κυρίως τη χριστιανική).
Η εκκλησία, μια πρόσκληση είναι, μια συνέλευση. Και είμαστε και τυχεροί που η ελληνική γλώσσα βασίζεται στην ετυμολογία.

Για μένα, καλά κάνουν και την φτιάχνουν οι άγγλοι την εκκλησία. Είναι ένας τρόπος να έχουν ένα τόπο συνάντησης για να αυξάνονται και να πληθύνονται οι άθεοι. Να γίνει η αθεΐα τρόπος ζωής.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Συμφωνώ ότι η λέξη «εκκλησία» είναι νοηματικά και ετυμολογικά κατάλληλη για ένα τέτοιο κτήριο.
Πιστεύω ότι ακόμα και έτσι, ένα συντριπτικό ποσοστό της ελληνικής κοινωνίας όταν ακούει «εκκλησία» σκέφτεται ένα μεγάλο κτήριο με παπά μέσα που ψέλνει, δοξολογεί κλπ, η σκέφτεται το συνονθύλευμα των παπάδων ολόκληρο.

Οι ενστάσεις μου αφορούν το ότι η κίνηση θα έχει εμβέλεια πολύ μακρύτερη από αυτήν των εν Αγγλία άθεων. Στο εξής κάθε άθεος, πιθανότατα, εκτός από τις υπόλοιπες αρλούμπες που θα έχει να αντικρούσει, θα έχει ακόμα μία: να εξηγήσει ότι δεν είναι για να εκτελούνται τελετές θρησκευτικού προσανατολισμού αλλά σημείο συνεύρεσης άθεων φτιαγμένο με το βαθύ στοχασμό να πουλήσουν μούρη ότι έχουν και αυτοί μεγάλα κτήρια με ζωγραφιές μέσα. Μετά θα εισπράττει τον αντίλογο ότι «έχετε κάποια ψήγματα πίστης και εσείς, απλά δεν το παραδέχεστε».


η λέξη Church έχει καμιά σχέση με την ετυμολογική προσέγγιση της ελληνικής;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:η λέξη Church έχει καμιά σχέση με την ετυμολογική προσέγγιση της ελληνικής;
Όχι. Η προέλευσή της είναι η ελληνική λέξη "κυριακός", που σημαίνει "του Κυρίου".
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εντάξει, κατανοώ τους προβληματισμούς γύρω από τη λέξη "εκκλησία". Αλλά μήπως η αθεΐα αιώνες τώρα, δεν έχει δεχτεί επιθέσεις στερεοτυπικού χαρακτήρα, από ψυχρή έως και αιρετική;
Καιρός να αρχίσει να "βάλλεται" εξαιτίας κάτι πιο προχωρημένου και πρωτοποριακού, γιατί απ' ό,τι φαίνεται οι αποδείξεις της επιστήμης δεν έχουν καταφέρει ακόμα να μετριάσουν τη ζυγαριά απέναντί της. Κατά την άποψη μου δεν είναι φταίξιμο καθαυτής της επιστήμης, αλλά του γεγονότος ότι αυτή δεν έχει φτάσει ακόμα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του πλανήτη, για καθαρά οικονομικούς κυρίως λόγους.

Κάτι πολύ ωραίο θα ήταν, ίσως, αν οι άγγλοι σκέφτονταν να όνομάσουν το εγχείρημά τους αυτό
με την ετυμολογική επεξήγηση/σημασία της λέξης "εκκλησία", παραδείγματος χάρη να έλεγαν:
"Πρόσκληση Άθεων".
Ίσως να άρχιζαν οι άνθρωποι να βλέπουν από διαφορετική οπτική γωνία τη χρήση και σημασία της λέξης "εκκλησία"(church). Χρόνια τώρα οι δύο πλευρές αντιμάχονται η μία τη άλλη, αντιπαραθέτοντας απόψεις και επιχειρήματα. Αυτό θα μας πλήξει; Εδώ οι άνθρωποι δεν εμπιστεύονται την ανθρωπιά μας και μας θεωρούν μιάσματα. Εδώ οι άνθρωποι δεν εμπιστεύονται ξεκάθαρες λύσεις που προτείνει η επιστήμη.
Και ρωτώ: Δεν είναι χειρότερο να σε θεωρούν μίασμα και να θίγεσαι προσωπικά που πλήττεται η ανθρωπιά σου ως άτομο, παρά ως υπερασπιτή κάποιων επιστημονικών πονημάτων;
Είσαι άθεος και σε θεωρούν "λιγότερο" άνθρωπο εξαιτίας αυτής σου της επιλογής. Με την "ταμπέλα" αθεΐα, συνειρμικά σκέφτονται ότι είσαι άνθρωπος χωρίς αισθήματα, ευαισθησίες...

Θα δούνε μια πλευρά (ψήγματα) πίστης στο χώρο της αθεΐας;

Ε, και; Τι θα δούνε, δηλαδή;

Αυτό που θα δούνε, θα είναι η ανθρωπινη πλευρά της. Όχι αυτή που δίνει απαντήσεις μέσα από ψυχρά (όπως τα αποκαλούν) επιστημονικά επιτεύγματα, αλλά και μέσα απο συναντήσεις, συγκεντρώσεις ανθρώπων που απλά έρχονται κοντά όχι επειδή εκεί μέσα υπάρχει Θεός, αλλά επειδή -εκεί μέσα- υπάρχουν άνθρωποι.

Έχω ψιλοβαρεθεί τις δηλώσεις τύπου: "Η αθεΐα θα πάθει αυτό, αν γίνει εκείνο".
Όχι ρε, παιδιά.
Τίποτα δεν θα πάθει η αθεΐα.
Η αθεΐα υπάρχει, ζει και αναπνέει από τότε που υπάρχει ο άνθρωπος.

Αυτός την ανακάλυψε και αυτός την διατήρησε, όπως αυτός, ο ίδιος άνθρωπος, ανακάλυψε και διατήρησε το Θεό.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αντιμετωπίζεις το θέμα εξαιρετικά καλοπροαίρετα. Αν σκεφτείς ότι οι άνθρωποι που απάρτιζαν την εκκλησία, έχουν κάψει ζωντανούς ουκ ολίγους με ευφάνταστες κατηγορίες τύπου «μάγος» «συνουσιάζεται με το διάβολο» (άντε απόδειξε ότι ΔΕΝ...), θεωρώ ότι δίνει επιχειρήματα σε τύπους που μόνο καλοπροαίρετοι δεν είναι, καθώς και προκαλεί σύγχυση για το τι είναι, και τι δεν είναι ο αθεϊσμός.

Η αθεΐα δεν θα πάθει τίποτα. Ούτε οι άθεοι θα πάθουν, εκτός από το να αντιμετωπίζουν νέες ευφάνταστες κατηγορίες σε διάφορα debates, και κυρίως, εκτός αυτών.
Off Topic
(«αίρεση με τα όλα της» είναι το πρώτο που μου έρχεται).
ο τύπος τελικά μίλησε για «Temple of Atheism», οπότε άκυρη η συζήτηση για το "church"
http://www.guardian.co.uk/books/2012/ja ... le-atheism
ενώ είναι συγγραφέας βιβλίων. ένα από τα πιο πρόσφατα, έχει τίτλο
Religion for atheists
και υπότιτλο
Even if religion is not true, can't we enjoy its best bits?
Δεν ξέρω τι λέει μέσα, μεταφέρει όμως το πνεύμα του εμπνευστή.

Ψάχνοντας, ανακάλυψα ότι υπάρχει ήδη προσπάθεια για church of atheism (βρήκα δύο εγχειρήματα στο google) με την έννοια του «συστήματος εξουσίας» αλλά και την κτιριακή (δλδ κάτι τύπου που μαζεύουν λεφτά για να αγοράσουν μια εκκλησία).
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Και οι δύο είναι λάθος.

Η μεν πλήρης απάρνηση της διάθεσης που ενυπάρχει στους ανθρώπους για κατάνυξη δεν επιτυγχάνει την εκπλήρωση μιας ποικιλίας διαθέσεων, αλλά και η έκφρασή τους με την ανέγερση ενός τόσο πολυέξοδου ναού αποτελεί εθελοτυφλία μπρος στα διάφορα προβλήματα που θ' ανακύψουν!

Δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από την ανθρωπότητα, βέβαια. Είμαστε ολοσδιόλου ζώα, και δεν το εννοώ προσβλητικά...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Ας φτιάξουν καλύτερες αίθουσες τελετών τα δημαρχεία
'νταξ', εγώ βολεύομαι με μια αίθουσα τελετών μισό στρέμμα και με διάκοσμο εφάμιλλο του Ταζ Μαχάλ, κι ας την λένε όπως θέλουνε.
Αναρχος έγραψε:Στο Αττικό ημερολόγιο υπήρχε μήν προς τιμήν των γάμων Διός και Ήρας... Ο μην ωνομάζετο "Γαμηλιών"... Σας κάνει για την ονομασία της αιθούσης; :lol:
Όχι, διότι στην αίθουσα δεν θα γαμούμεθα μόνον, θα κάνομεν και άλλα πραγματάκια (ονοματοδοσίες π.χ. ή ίσως και μνημόσυνα ή και ποιος ξέρει τι άλλο).

Είμαι της γνώμης ότι το κράτος οφείλει να παρέχει στους πολίτες τέτοιες αίθουσες, και ότι θα πρέπει να μπορεί κάθε πολίτης να τις χρησιμοποιεί δωρεάν (όπως οι σημερινοί πιστοί χρησιμοποιούν τις εκκλησίες - εντάξει θεωρητικά είναι δωρεάν, στην πράξη άσ' το καλύτερα) τουλάχιστον για ορισμένες εκδηλώσεις (π.χ. για γάμο διαζύγιο, κηδεία, μνημόσυνο και ονοματοδοσία, αλλά αν θέλει κάτι άλλο έξτρα, π.χ. να κάνει μια τελετή για να γιορτάσει την καινούρια του δουλειά με μια μεγαλόπρεπη τελετή, να πληρώνει).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Εμένα αυτός ο Botton μου φαίνεται πολύ γελοίος!
Κλασική περίπτωση ανθρώπου που λέει διάφορα "παράξενα" απλά και μόνο για να διαφοροποιηθεί.

Σε μια διάλεξη στο TED http://www.ted.com/talks/alain_de_botton_atheism_2_0.html?awesm=on.ted.com_deBotton&utm_campaign=&utm_medium=on.ted.com-static&utm_source=t.co&utm_content=awesm-publisher ο τύπος έλεγε να παραδειγματιστούμε από τις επιτυχημένες μεθόδους προπαγάνδας της εκκλησίας!!!

Οι αντιφάσεις στη φιλοσοφία του άθεου με αυτά που υποστηρίζει είναι συνεχείς.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Προτείνω στον Alain De Botton να ανοίξει "Το σουβλατζίδικο των Άθεων" ...θα έχει περισσότερους πελάτες :mrgreen:
État de siège
Απάντηση