Το θέμα της περιτομής

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά ποια είναι η άποψη σας για την νομιμότητα της περιτομής σε βρέφη; Μιλάμε φυσικά για την ανδρική, γιατί για την γυναικεία δεν τίθεται καν θέμα.

Για τα κορίτσια του forum να ξέρετε: αυτό το κομμάτι που αφαιρούν από τους άνδρες είναι γεμάτο νεύρα. Οπότε άμα πραγματοποιήσεις περιτομή σε μεγάλη ηλικία πονάς ΑΠΕΙΡΑ. Επίσης αυτά τα νεύρα προσθέτουν στην σεξουαλική ικανοποίηση του άνδρα. Οπότε άμα το αφαιρέσεις απολαμβάνεις το σεξ λιγότερο. Επίσης, άμα το άτομο που την πραγματοποιήσει κάνει κάποιο λάθος, μπορεί να έχεις προβλήματα με το πέος σου όλη σου την ζωή.

Οπότε με βάση αυτά τα (για εμένα) ΤΕΡΆΣΤΙΟ μειονεκτήματα της περιτομής, πως επιτρέπουν τα σύγχρονα κράτη να πηγαίνουν τα τέρατα οι....πως τους λένε τους ιερείς των Ευρέων και των Μουσουλμάνων, να την πραγματοποιούν; Είναι μία ανεπανόρθωτη πράξη που σου την κάνουν με το έτσι θέλω, και ουσιαστικά είσαι σεξουαλικά ανάπηρος για όλη σου την ζωή.

Όταν η Σουηδία πήγε να περάσει νόμο, που μόνος γιατρός να μπορεί να την πράξει, τους κατηγόρησαν για αντισημιτισμό (μην χέσω). Για εμένα όχι απλά πρέπει να είναι παράνομο σε βρέφη και να μπορείς να το κάνεις μόνο όταν γίνεις 21 χρονών, αλλά και οι γονείς που το κάνουν στα παιδιά τους, να τους παίρνει το κράτος τα παιδιά. Είναι τερατώδες άμα το σκεφτείς το πως αποφασίζουν άλλοι για σένα και σου κάνουν κάτι τόσο ανεπανόρθωτο.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

θα έπρεπε να απαγορεύεται σίγουρα, αλλά νομίζω ότι το παρουσιάζεις πολύ τραγικά. Ξέρω κάποιους που έκαναν περιτομή μεγάλοι λόγω φίμωσης και δεν μου είπαν ότι άλλαξε κάτι στην σεξουαλική τους ικανοποίηση.
Έχει κάνει κανείς να μας τα πει από πρώτο χέρι?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:θα έπρεπε να απαγορεύεται σίγουρα, αλλά νομίζω ότι το παρουσιάζεις πολύ τραγικά. Ξέρω κάποιους που έκαναν περιτομή μεγάλοι λόγω φίμωσης και δεν μου είπαν ότι άλλαξε κάτι στην σεξουαλική τους ικανοποίηση.
Έχει κάνει κανείς να μας τα πει από πρώτο χέρι?
Όχι αλλά εγώ με τα άτομα που είχαν κάνει σε μεγάλη ηλικία που το συζήτησα, είχε διαφορά. Και όπως είπαμε είναι το ηθικό ζήτημα της επιλογής. Είναι μία ανεπανόρθωτη πράξη. Και μην ξεχνάς αυτό που είπα για το τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση λάθους.
My 2 cents
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Έκανα περιτομή λόγω φίμωσης στα 18. Καμιά αλλαγή στην αίσθηση κατά το σεξ. Τα νεύρα που ευθύνονται για την απόλαυση νομίζω πως βρίσκονται στη βάλανο και στη βάση της πόσθης, και όχι στο κομμάτι που αφαιρείται.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Έκανα περιτομή λόγω φίμωσης στα 18. Καμιά αλλαγή στην αίσθηση κατά το σεξ. Τα νεύρα που ευθύνονται για την απόλαυση νομίζω πως βρίσκονται στη βάλανο και στη βάση της πόσθης, και όχι στο κομμάτι που αφαιρείται.
Ίσως είναι διαφορετικό ανάλογα με τα άτομα; Γιατί εγώ αμ....τέσπα και με το κομμάτι που κόβουν με έχει φτιάξει γυναίκα. Τέσπα ρε παιδιά, πάνω στο θέμα για το άμα θα έπρεπε να είναι παράνομο δεν έχει κάποιος να πει κάτι;
My 2 cents
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Βασικά, εγώ δεν ήξερα καν ότι είναι νόμιμο να γίνεται από μη-ιατρούς. Συμφωνώ στο να είναι παράνομη όταν γίνεται έξω από χειρουργείο και χωρίς συναίνεση.

For the record, και εγώ έχω κάνει για ιατρικούς λόγους, και ούτε εγώ παρατήρησα διαφορά. Έχω διαβάσει για τυπάδες που κάνουν θεραπείες και ασκήσεις για να "ξαναμεγαλώσει", αλλά εγώ αυτά τα βρίσκω λίγο αφελή (και πολύ Freudian). Άλλωστε, προτιμώ από αισθητικής άποψης το περιτετμημένο πέος, πράγμα με το οποίο συμφωνούν αρκετές από τις γυναίκες που έχω γνωρίσει, so who cares?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Όχι μόνο να τους παίρνει το κράτος τα παιδιά, αλλά να μπαίνουν και φυλακή. Όταν ασκούν κακοποίηση, γιατί μπαίνουν, δηλαδή; Η περιτομή θεωρείται καλύτερο..; Εγώ το θεωρώ ένα στάδιο πριν τον κανιβαλισμό.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Είμαι κατά της περιτομής σε ανήλικους. Γενικά μερικοί γονείς νομίζουν πως τα παιδιά τους τους ανήκουν με έναν πολύ διεστραμμένο και κτητικό τρόπο, του στυλ τους κάνουμε ό,τι γουστάρουμε γιατί είναι δικά μας. Άσχετα με το αν έχει επιπτώσεις στην σεξουαλική απόλαυση ή όχι, αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να αποφασίσει το ίδιο το άτομο αν θέλει (ή αν πρέπει) να το κάνει όταν θα ενηλικιωθεί.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...
Eίναι μία συνήθεια μερικών χιλιάδων ετών για εβραίους και μουσουλμάνους (θρησκευτική επιταγή). Εκατοντάδες εκατομμύρια άνδρες έχουν περιτετμημένο πέος... Φαντάζομαι ότι εάν υπήρχε πρόβλημα θα ήταν γνωστό τοις πάσι (όπως π.χ. στο θέμα της κλειτοριδεκτομής). Μάλιστα υποστηρίζεται ότι σε περιτετμημένο πέος είναι λιγότερες οι πιθανότητες μολύνσεων.
Βεβαίως το θέμα της περιτομής των βρεφών, και μάλιστα και συνθήκες αμφιβόλου υγιεινής, είναι πρόβλημα... Αλλά άντε να τα βάλης με τους εβραίους και τους ισλαμιστές...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Μάλιστα υποστηρίζεται ότι σε περιτετμημένο πέος είναι λιγότερες οι πιθανότητες μολύνσεων.
Βεβαίως το θέμα της περιτομής των βρεφών, και μάλιστα και συνθήκες αμφιβόλου υγιεινής, είναι πρόβλημα... Αλλά άντε να τα βάλης με τους εβραίους και τους ισλαμιστές...
Ναι αυτό είναι αλήθεια....στον μεσαίωνα που κάνανε μπάνιο μία φορά το μήνα και άμα. Άμα κάνεις κάθε μέρα μπάνιο όπως θα έπρεπε κάθε άνθρωπος στην εποχή και στην χώρα (EU not Greece) που ζούμε, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μα το θέμα είναι ότι στην χώρα μας ΠΡΕΠΕΙ να τα βάλουμε μαζί τους. Για μένα είναι θέμα όπως η βία κατά των γυναικών. Ακόμη και άμα τα θύματα δεν παραπονιούνται πρέπει το κράτος να βάλει ένα στοπ. Τουλάχιστον (στο θέμα της περιτομής) μέχρι τα 21, που θα είναι ώριμο το άτομο για να επιλέξει θρησκεία. Μη σας πω ότι και οι βαπτίσεις και γενικά η εγγραφή θρησκείας θα έπρεπε να γίνεται σε εκείνη την ηλικία, και όχι αυτός ο πνευματικός "βιασμός" που είμαστε αναγκασμένοι ως βρέφη να δεχθούμε, και με το έτσι θέλω μας αποκαλούν Χριστιανούς.

Υπάρχει τέτοιο θέμα στο φόρουμ να πάω να το συζητήσω εκεί; (goes to search bar)
My 2 cents
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να κοβεις κομματι απο γεννιτικα οργανα? με παγωσε το αιμα με την ιδεα και μονο τραγικοι οσοι το κανουν με βαση τι λεει η θρησκεια τους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Αναρχος έγραψε:Eίναι μία συνήθεια μερικών χιλιάδων ετών για εβραίους και μουσουλμάνους (θρησκευτική επιταγή).
Εμ όχι ακριβώς, οι Αμερικάνοι έχουν τεράστιο ποσοστό περιτμημένων ανδρών που δεν είναι Μουσουλμάνοι. Το ξεκίνησαν στη δεκαετία του 60-70 που κυκλοφόρησε η φήμη ότι αποφευγονται έτσι οι μολύνσεις και τώρα πολλοί το κάνουν στα μωρά τους ώστε όταν μεγαλώσουν να είναι "όπως ο μπαμπάς" και να μην έχουν κόμπλεξ κατωτερώτητας, διαφορετικότητας κλπ (Δηλαδή Μπούρδες).
Αναρχος έγραψε:Μάλιστα υποστηρίζεται ότι σε περιτετμημένο πέος είναι λιγότερες οι πιθανότητες μολύνσεων.


Καμία σχέση δεν έχουν οι μολύνσεις με την περιτομή

Από τη Wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_an ... rcumcision

Τα πλεονεκτήματα του να μην έχει κάνει κάποιος περιτομή

http://www.noharmm.org/advantage.htm (με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω αν είναι επιστημονικό το site)

Επίσης πριν χρόνια διάβασα στο In extremis του Βασίλη Μπαμπούρη, πως το τρίψιμο της βαλάνου στα ρούχα καθιστά με τα χρόνια δυσκολότερο τον ερεθισμό.

Αλλά ως γυναίκα είχα σχέσεις με άντρα που είχε κάνει περιτομή και με άντρα που δεν είχε και δεν είχε ΚΑΜΜΙΑ διαφορά.

Δεν νομίζω πως πρέπει να είναι παράνομο σε τελική ανάλυση, αλλά συμφωνώ να γίνεται ΜΟΝΟ σε νοσοκομείο ΜΟΝΟ από γιατρούς. Αν πρέπει να γίνεται στα βρέφη? Μάλλον όχι εκτός αν συντρέχουν λόγοι υγείας.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Ουωρνινγκ: some graphic scenes
[youtube]vLGcqPE7xu0[/youtube]
[youtube]jI3oa4Mx9hs&feature=related[/youtube]
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:
Δεν νομίζω πως πρέπει να είναι παράνομο σε τελική ανάλυση, αλλά συμφωνώ να γίνεται ΜΟΝΟ σε νοσοκομείο ΜΟΝΟ από γιατρούς. Αν πρέπει να γίνεται στα βρέφη? Μάλλον όχι εκτός αν συντρέχουν λόγοι υγείας.

Δεν είπα να είναι παράνομο γενικά. Αλλά να είναι παράνομο να γίνει σε άτομα κάτω των 21, που δεν είναι ώριμα να πάρουν μία απόφαση για την θρησκεία τους.
My 2 cents
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Με τις τιμές που δίνουν για περιτομή τα νοσοκομεία στην Αμερική, πολλοί θα αρχίσουν να το ξανασκέφτονται.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

23.000; Ακόμα και για να πετσοκόψεις τη μαλαπέρδα σου χρειάζεται τόσα λεφτά; :shock: Προτιμώ τη μίνι γκιλοτίνα του ραβίνου απο μια ταινία-παρωδία του Ρομπέν των δασών. Έλεος, η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη, ή η προσφορά τόσο μικρή λόγω πχ κόστους;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά από παλιά τα νοσοκομεία στην Αμερική ζητάνε ό,τι θέλουν. Είχα διαβάσει πριν από μερικά χρόνια την περιπέτεια ενός γάλλου δημοσιογράφου, ο οποίος βρισκόταν στις ΗΠΑ για μια δουλειά που θα κρατούσε αρκετούς μήνες. Χρειάστηκε να κάνει μια απλή επέμβαση, ρώτησε πόσο θα του κόστιζε, και του είπαν 12.000 (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς). Εκείνος τα πήρε στο κρανίο, και είπε στην υπάλληλο του νοσοκομείου ότι, προκειμένου να δώσει αυτά τα χρήματα, μπορούσε να πάει στο Παρίσι, να κάνει την επέμβαση δωρεάν, και με την ευκαιρία να δει και τα παιδιά του. Η υπάλληλος του ζήτησε να περιμένει δυο λεπτά να συνεννοηθεί με τον προϊστάμενό της. Όταν επέστρεψε, του είπε ότι μπορούσε να κάνει την επέμβαση με 1.200 δολάρια.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ευθύμης έγραψε:23.000; Ακόμα και για να πετσοκόψεις τη μαλαπέρδα σου χρειάζεται τόσα λεφτά; :shock: Προτιμώ τη μίνι γκιλοτίνα του ραβίνου απο μια ταινία-παρωδία του Ρομπέν των δασών.
:lol: :lol: :lol:

Αν θυμάμαι καλά, στο Sicko του Michael Moore έλεγε για έναν ξυλουργό που είχε χάσει στην κορδέλα τις άκρες από δύο δάχτυλα. Ήταν ανασφάλιστος, και του ζήτησαν 12.000 δολάρια για το ένα και 60.000 για το άλλο. Μην έχοντας τα λεφτά και για τα δύο, πλήρωσε και του κόλλησαν μόνο το πιο φτηνό.
Εντάξει, δεν τον λες και αντικειμενικό τον Michael Moore, αλλά νομίζω ότι τα αμερικανικά νοσοκομεία το έχουν παραχέσει.

Πάντως, τα κορόιδα που επιλέγουν να κάνουν περιτομή για θρησκευτικούς λόγους, καλά να πάθουν που τους έρχεται ο κούκος αηδόνι.
Κρίμα για όσους πρέπει να κάνουν την επέμβαση για ιατρικούς λόγους, όμως.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι διαφορετικός ο συμβολισμός της περιτομής στους Εβραίους και στους Μουσουλμάνους και εντελώς άλλο πράγμα σε όλους τους υπόλοιπους.

Για τους Εβραίους, είναι στην ουσία η βάπτισή τους και γίνεται στα βρέφη. Την περιτομή πραγματοποιεί ο ραββίνος και όχι ο γιατρός. Στους Μουσουλμάνους γίνεται σε μεγαλύτερη ηλικία (μεταξύ 6 και 10 ετών) και είναι πολύ πιο επώδυνη για το παιδί. Γίνεται συνήθως στο σπίτι, σε οικογενειακή γιορτή, ενώ την περιτομή κάνουν ενήλικοι συγγενείς (άγνωστο με τι είδους προφυλάξεις).

Στους υπόλοιπους, γίνεται από γιατρό βεβαίως, κυρίως λόγω της φίμωσης. Η οποία φίμωση είναι μια πολύ συνηθισμένη πάθηση τουλάχιστον στην Ελλάδα, δεν ξέρω τι γίνεται αλλού. Πάντως έχω γνωρίσει και άτομα με φίμωση που αρνούνται να κάνουν περιτομή. Άλλοι από φόβο (αν και δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει πάθει κανείς τίποτα έχοντας κάνει περιτομή) και άλλοι από αδιαφορία (παρ' ότι τίθεται ζήτημα υγιεινής).
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραια,απο πανω ειναι και τελετη.Να μαζευεται ολο το τρελοσογο γυρω γυρω κι ο ραββινος η ο μουλας να πετσοκοβει το βρεφος που τουμπανιαζει στο κλαμα κι ολοι ειναι χαρουμενοι για ενα ακομα νεοφωτιστο μελος που μπηκε στην κοινοτητα των βλαμμενων.Κι εκει δεν χωραει πλεον καμμια αποποιηση του θρησκευματος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση