Υπάρχει (αθεϊστική) ηθική;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε: Εσύ πιστεύεις σε ενα minimal /συγκριτικο/μετριοπαθη και φιλοξενο ηθικο κωδικα ( τυπου Ανθρωπισμος) ο μουσουλμάνος σ εναν άλλο και γώ σε κανέναν.
Μια στιγμη
-εγω πιστευω πως αυτο που προτεινω θα ταιριαζε καλυτερα στις κοινωνιες αλλα δεν το επιβαλλω! το minimal υπαρχει γιατι Παντα θα υπαρχει ενα πλαισιο, μια κοινωνικη συνθηκη. Εντος ορισμενου πλαισιου σε κοινωνικο ιστο το να προτεινω Αμοραλισμο ειναι διαλυση του ιδιου του ιστου. Δεν επιβαλλω τίποτα ομως. η ηθικη στην οποια αναφερομαι αναβλυζει στα ατομα οταν ζουν καλυτερα. http://en.wikipedia.org/wiki/Morality#N ... rspectives http://en.wikipedia.org/wiki/Science_of_moralityto make normal life more fulfilling for everyone http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_psychology

Συμφωνά με την 1η έννοια λοιπον εσυ και εγω δεν μοιραζομαστε υποταγη σε εναν εφαρμοστο κρατικο κωδικα οπως ο μουσουλμανος, αλλά περιγραφοντας την προσωπικη υποσταση σε μια υποτιθεμενη δραση σε οποιο καθορισμενο πλαισιο με καποιο διλημμα θα παρουμε και οι τρεις μιαν αποφαση που θα εχει καποιο εσωτερικο για τον καθενα γνωμονα (σωστου/καλου/ωφελιμου-λαθους/κακου/βλαβερου).
Επισης, περιγραφοντας την κοινωνικη υποσταση σε μια υποτιθεμενη δραση εσυ και εγω ειμαστε ανενταχτοι (δεν δρουμε βασει πρωτοκόλλου), αλλα ο μουσουλμανος ειναι ενταγμενος (σε επισημη διαστρεβλωση τυπου λιωστε τις κατσαριδες τους τουτσι)

--------------
Συμφωναμε την 2η έννοια εγω θεωρω οτι αν ειμαστε φυσιολογικοι δλδ οχι ψυχοπαθεις και ανισσοροποι ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως ειναι ακουσια ηθικοι ειτε το ξερουν, παραδεχονται ή οχι

ο μουσουλμάνος πιστεύει οτι αυτός είναι ο μόνος ηθικός απ τους τρείς,

Εσυ πιστεύεις οτι κανένας δεν είναι ηθικός ( δεν υπάρχουν καλές και κακές πράξεις).
moral nihilism, no moral truths.


θεωρω οτι οσον αφορα τις περισσοτερες ηθικες επιλογες που κανουμε καθημερινα,ειναι βιολογικες αθειστικες και αρκετα ακουσιες

αν τωρα αυτες οι ηθικες επιλογες (οντας αθειστικες) ειναι ψεδαισθηση, χαρτινες κατασκευες και στην ουσια δεν σημαινουν τιποτα (αμοραλισμος) χρειαζεται νεο νημα κατα την γνωμη μου, για αμοραλισμο / moral nihilism
παντως στα πολυ γρηγορα
http://en.wikipedia.org/wiki/Amoralism
Non-cognitivism in ethics is the view that moral statements lack truth-value and do not assert genuine propositions. This involves a rejection of the cognitivist claim, shared by other moral philosophies, that moral statements seek to "describe some feature of the world" (Garner 1967, 219-220).
και συμφωνω με την κυρια κριτικη παρακατω
One argument against non-cognitivism is that it ignores the external causes of emotional and prescriptive reactions.
http://en.wikipedia.org/wiki/Non-cognit ... ognitivism

ο αμοραλισμος δεν περιγραφει ΟΛΗ την πραγματικοτητα του κοινωνικου οντος
αλλα προσεγγιζει την αληθεια του ατομου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρε παιδιά, κάπου σε κάποιο (μάλλον σχετικό με την ηθική των αθέων) νήμα, είχε γίνει αναφορά σε κάποια στατιστική που έγινε (μάλλον στις ΗΠΑπάρα) σε φυλακισμένους και έκανε λόγο για μικρότερα ποσοστά των αθέων ποινικών εγκληματιών έναντι των ενθέων και σε σχέση με τα ποσοστά αυτών στην ζωή έξω από την φυλακή. Ζαλίστηκα από το ψάξιμο, αλλά δεν βρήκα κάτι!

Μπας και θυμάται κανείς σχετικά ή και έχει κάποιο ανάλογο λινκ για τέτοιες έρευνες,
αν έχουν γίνει βέβαια.

Τα αθεϊστικά μου χαιρετίσματα μετά από πολύ καιρό απουσίας (η οποία μάλλον θα συνεχιστεί)...
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Κακώς έχασες το χρόνο σου, αλλά δεν ξέρεις όλην την ιστορία πίσω από το θέμα (για να μη θίξω το θέμα ότι μπορεί να είναι κανείς νόμιμος, αλλά από φόβο, οπότε όχι και ηθικός, ή απλά να μην έχει συλληφθεί για τον ένα ή τον άλλο λόγο)...

Πρώτον, σχεδόν το 20% των ερωτηθέντων (το 19,741% — 18.381 εκ των 93.112!) δεν απάντησαν στην ερώτηση ή καταχωρήθηκε το αποτέλεσμα ως «Άγνωστο», ενώ υπάρχει και το πρόβλημα ότι, στην Αμερική, δεν υπάρχει σαφής και κατηγορηματικός τρόπος να ξεδιαλέξεις ποιοι βρίσκονται σε ποια μπάντα (πολλοί, όπως και στην Ελλάδα, περιγράφουν, τελικώς, εντελώς άλλ' αντ' άλλων τη θέση τους).

Δες κι αυτά:
http://www.holysmoke.org/icr-pri.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Irreligion ... ted_States
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

Έχεις πέσει πάνω σε Χριστιανό που δεν πιστεύει σε προσωπική θεότητα; Θα πέσεις, κάποια στιγμή, Λοξία. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK, ευχαριστώ. Το πρώτο λινκ έψαχνα. Δεν ενδιαφέρομαι για την αρτιότητα της έρευνας,
αλλά για το ότι όντως υπάρχει τέτοια έρευνα σε φυλακές των ΗΠΑπάρα.


Έχω πέσει πάνω σε κάθε είδους χριστιανό! ακόμα και σε χριστιανό-ινδουϊστή! :doh:

(αλήθεια λέω!)
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε πιστεύω — κι εγώ, άλλωστε. (Δες και τη σχετική έρευνα στην Ελλάδα, όπου «Χριστιανοί» δεν πιστεύουν στην Ανάσταση! :lol:)

Χαίρομαι που βοήθησα, πάντως. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε: Μια στιγμη
-εγω πιστευω πως αυτο που προτεινω θα ταιριαζε καλυτερα στις κοινωνιες αλλα δεν το επιβαλλω! το minimal υπαρχει γιατι Παντα θα υπαρχει ενα πλαισιο, μια κοινωνικη συνθηκη. Εντος ορισμενου πλαισιου σε κοινωνικο ιστο το να προτεινω Αμοραλισμο ειναι διαλυση του ιδιου του ιστου. Δεν επιβαλλω τίποτα ομως. η ηθικη στην οποια αναφερομαι αναβλυζει στα ατομα οταν ζουν καλυτερα. http://en.wikipedia.org/wiki/Morality#N ... rspectives http://en.wikipedia.org/wiki/Science_of_moralityto make normal life more fulfilling for everyone http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_psychology

Συμφωνά με την 1η έννοια λοιπον εσυ και εγω δεν μοιραζομαστε υποταγη σε εναν εφαρμοστο κρατικο κωδικα οπως ο μουσουλμανος, αλλά περιγραφοντας την προσωπικη υποσταση σε μια υποτιθεμενη δραση σε οποιο καθορισμενο πλαισιο με καποιο διλημμα θα παρουμε και οι τρεις μιαν αποφαση που θα εχει καποιο εσωτερικο για τον καθενα γνωμονα (σωστου/καλου/ωφελιμου-λαθους/κακου/βλαβερου).
Επισης, περιγραφοντας την κοινωνικη υποσταση σε μια υποτιθεμενη δραση εσυ και εγω ειμαστε ανενταχτοι (δεν δρουμε βασει πρωτοκόλλου), αλλα ο μουσουλμανος ειναι ενταγμενος (σε επισημη διαστρεβλωση τυπου λιωστε τις κατσαριδες τους τουτσι)

--------------
Συμφωναμε την 2η έννοια εγω θεωρω οτι αν ειμαστε φυσιολογικοι δλδ οχι ψυχοπαθεις και ανισσοροποι ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως ειναι ακουσια ηθικοι ειτε το ξερουν, παραδεχονται ή οχι

ο μουσουλμάνος πιστεύει οτι αυτός είναι ο μόνος ηθικός απ τους τρείς,

Εσυ πιστεύεις οτι κανένας δεν είναι ηθικός ( δεν υπάρχουν καλές και κακές πράξεις).
moral nihilism, no moral truths.


θεωρω οτι οσον αφορα τις περισσοτερες ηθικες επιλογες που κανουμε καθημερινα,ειναι βιολογικες αθειστικες και αρκετα ακουσιες

αν τωρα αυτες οι ηθικες επιλογες (οντας αθειστικες) ειναι ψεδαισθηση, χαρτινες κατασκευες και στην ουσια δεν σημαινουν τιποτα (αμοραλισμος) χρειαζεται νεο νημα κατα την γνωμη μου, για αμοραλισμο / moral nihilism
παντως στα πολυ γρηγορα
http://en.wikipedia.org/wiki/Amoralism
Non-cognitivism in ethics is the view that moral statements lack truth-value and do not assert genuine propositions. This involves a rejection of the cognitivist claim, shared by other moral philosophies, that moral statements seek to "describe some feature of the world" (Garner 1967, 219-220).
και συμφωνω με την κυρια κριτικη παρακατω
One argument against non-cognitivism is that it ignores the external causes of emotional and prescriptive reactions.
http://en.wikipedia.org/wiki/Non-cognit ... ognitivism

ο αμοραλισμος δεν περιγραφει ΟΛΗ την πραγματικοτητα του κοινωνικου οντος
αλλα προσεγγιζει την αληθεια του ατομου
Αν κατάλαβα καλά απο τα παραπάνω, και σύμφωνα με τον ορισμό που δίνω εγώ για την ηθική, είσαι συνειδητός εγωιστής/αμοραλιστής ο οποίος πιστεύει οτι ο μέσος άνθρωπος παίρνει την μέγιστη ικανοποίηση (ηδονή) όταν βλέπει τους άλλους ευτυχισμένους (διαφωνώ μ αυτό αλλά δεν είναι το θέμα μας), οπότε επιλέγεις οι πράξεις σου να έχουν σαν στόχο την ευτυχία των συνανθρώπων σου, ωστε να νιώθεις ευτυχισμένος.
Αν ήσουν ηθικός δεν θα επιδίωκες την ευτυχία των συνανθρώπων σου με σκοπό να νιώθεις εσύ ευτυχισμένος, αλλά επειδή θα θεωρούσες οτι αυτό είναι το "σωστό".
Όσο για το αν θα πρότεινα τον αμοραλισμό (που για μένα σημαίνει απαλλαγή απο τις ψευδαισθήσεις της ηθικής) δεν μπορώ να σου πώ γιατί δεν ξέρω πως θα λειτουργούσε μια τέτοια κοινωνία (στην ουσία μιλάμε για την "ένωση των εγωιστών" του στίρνερ) για να δω πόσο ευτυχισμένος θα ήμουν εγώ μέσα σ αυτήν.
Ενδεχομένως ένας αμοραλιστής να ζει πιό ευτυχισμένος σε μια κοινωνία μοραλιστών, who knows...
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε: Ενδεχομένως ένας αμοραλιστής να ζει πιό ευτυχισμένος σε μια κοινωνία μοραλιστών, who knows...
ασφαλως
---------------------------------------------------
βλεπεις την ηθικη σαν επιλογη

εχω την εντυπωση οτι ολοι στην περισταση πρωτα νιωθουν , μετα σκεφτονται

μετα παλευει η σκεψη και το συναισθημα "mixed feelings about this"

H OXI

και μετα η πραξη

τοτε εκ του αποτελεσματος ξανα

πρωτα συναισθημα
μετα after σκεψη επισκοπηση

και η αναδυομενη συναισθηματικη μνημονικη καραμελα ή πικρο μουρουνελαιο που διαρκει
------------------------------------------------------------

το ΟΧΙ που σε αντιπροσωπευει σαν ελλειψη ξεφορτωμα Α-μοραλι

εγω το βλεπω σαν οχι στενωση/εμποδιο στο καναλι σου μεταξυ συνειδητων σκεψεων και εγωικων συναισθηματων απο την μια και υποσυνειδητων αντιδρασεων και διαισθησης απ την αλλη

σιγουρα στηριζουμε το ΟΧι με οποιο αμπαλαζ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

η ηθική δεν είναι επιλογή [να έχεις ή να μην έχεις] και άρα μάλλον συμφωνώ με τον πάτροκλο - αν και συχνά με λεν μηδενιστή.

Επίσης, δε μπορώ καν να πω οτι όντως η αυτοκαθοριζόμενη ηθική είναι επιλογή [πολύ ντετερμινιστικά δεν ακούγονται όλα αυτά;] , μάλλον είναι αποτέλεσμα αυξημένης [αυτό]συνείδησης

εκεί που διαφωνώ είναι αυτό
ο αμοραλισμος δεν περιγραφει ΟΛΗ την πραγματικοτητα του κοινωνικου οντος
αλλα προσεγγιζει την αληθεια του ατομου
η αλήθεια/πραγματικότητα είναι το άτομο και όχι το θεωρητικό "κοινωνικό ον"

άρα ηθική υποχρεωτικά έχουμε σε ένα βαθμό, ακόμα και ο εγωιστής ή νιχιλιστής αμοραλιστής και τα ρέστα, απλά δεν είναι μια, και δεν προβλέπεται απο θεωρίες

γιατι το άτομο είναι μοναδικό και -ευτυχώς- απρόβλεπτο

ΥΓ: Απο τα καλύτερα threads εδώ και καιρό.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο ερώτημα του θέματος για το αν υπάρχει αθειστική ηθική, θα απαντήσω πολύ σύντομα με το εξής. Ναι υπάρχει αθειστική ηθική, και μάλιστα πολύ ανώτερη σε σχέση από την ηθική η οποία έχει σαν βάση της υπερβατικά όντα, αλλά η ηθική έχει σαν βάση τον άνθρωπο και μόνο τον άνθρωπο, και θα έπρεπε να αναφέρεται σ'αυτόν χωρίς ιδεολογικές αναφορές θρησκευτικού η αθειστικού περιεχομένου, όμως όταν πάει η θρησκεία να καρπωθεί τα περί ηθικής με[ δέκα εντολές κ.τ.λ.] τότε ο αθεισμός έχει την υποχρέωση να αντιτάξει την δική του άποψη περί ηθικής που βασίζεται στις ανθρώπινες σχέσεις και όχι κάπου αλλού, και αυτό όχι για να προβάλλει η να αποκομίσει κάτι απο την ηθική αλλά για να την βάλλει στην θέση που της ανήκει σε αυτήν της ανθρώπινης σφαίρας, σε πείσμα πολλών που θεωρούν πως ο αθεισμός είναι απλώς μια άρνηση της αποδοχής του ''πιστεύω'' άλλων, η ηθική είναι βασικό συστατικό του πολιτισμού και γενικά του κάθε ανθρώπου οπότε εκ' των πραγμάτων δεν θα μπορούσε να άφηνε άτομα που πιστεύουν στην ανυπαρξία του θεού έξω από αυτό που λέγεται ηθική και που αναπτύχθηκε απο τους ανθρώπους και αναφέρεται περισσότερο στην ανθρώπινη συμπεριφορά παρά σε κάποιες υπερβατικές εντολές πρός τήρηση και συμμόρφωση πρός αυτές, όμως η ηθική δεν μπορεί να διαχωρίζεται σε αθειστική, θρησκευτική, κ.τ.λ.παρά μόνο να ισχύει καθολικά, ανεξαρτήτως οποιουδήποτε ''πιστεύω'', οπότε,υπάρχει αθειστική ηθική μόνο, όταν πρόκειται για αποκατάσταση αυτής της ιδιας όταν διεκδικείται απο την κάθε λογής θρησκεία, γιατί η ηθική δεν εκφράζει κανέναν αθεισμό και καμία θρησκεία παρά μόνο τον άνθρωπο.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ως ηθικη μπορει να χαρακτηριστει ενα συνολο απο αρετες οι οποιες σκοπο εχουν να κανουν τη ζωη του ανθρωπου καλυτερη,σε σχεση με τον εαυτο του αλλα και με τους γυρω του.Οποτε η ιδια η ηθικη αποτελει το μεσον για μια καλυτερη ζωη κι οχι τον αυτοσκοπο της ιδιας της ζωης,πραγμα το οποιο υπο προυποθεσεις θα μπορουσε και να ηταν και υποκριτικο και ιδιοτελες απο τη στιγμη που δεν ωφελει τον ιδιο ανθρωπο αλλα στοχευει καθαρα σε μια επιβραβευση απο τους υπολοιπους ανθρωπους η απο εναν θεο.
Εαν καποιος στη ζωη του εχει φροντισει να απαλλαγει απο την ιδεα ενος θεου κριτη και μαλιστα αποκλειστικου κατοχου ενος μονοπωλιου ο οποιος κι αντιβαινει και στον νομο περι ανταγωνισμου διοτι ο ιδιος ο θεος ειναι και ο κριτης και το ιδιο το ζητουμενο κι εφοσον δεν υπαρχει και κανεις αλλος εξωτερικος ουδετερος αντικειμενικος κριτης να κρινει καπως πιο αξιοκρατικα,ολα τα στοιχεια δειχνουν οτι μια τετοια κριση δεν δειχνει να εχει και καμμια σπουδαια βαρυτητα.
Και ειναι ουσιαστικα το πρωτο βημα προς μια ζωη καλυτερη ξεροντας οτι ειναι μια και μοναδικη κι οτι δεν υπαρχει αλλη εις τον αιωνα τον απαντα ως εκ τουτου και πολυτιμη κι ελευθερη κι απαλλαγμενη τελειως απ την επουρανια τιμωρια,επιβραβευση και κυριως μιας φανταστικης συγχωρεσης που αποκτηνωνει.
Για μια τετοια ομορφη ζωη θα κανει καποιος το καλυτερο δυνατο να την διατηρησει ετσι παντα ομορφη κι οχι να την καταστρεψει επιζητωντας εκ των υστερων μια ανυπαρκτη συγχωρεση.
Τι αλλο θα μπορουσε να ηταν καποιος εκτος απο ηθικος.
Ggentleman
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011 10:34
Όνομα Ιστότοπου: -forum.atheia.gr

Πριν κάνεις αυτό το ερώτημα,
όφειλες να γνωρίζεις,
από πού η ηθική απορρέει.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κρίμα που σκοπεύεις να φύγεις, θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις σχετικά. Εγώ λέω πάντως ότι η ηθική απορρέει σε σημαντικό βαθμό -δε μ' αρέσουν οι μονοαιτιακές ερμηνείες- από την καθημερινή πρακτική πολλών ανθρώπων αλλά έχει τη δύναμη μέσω της θρησκείας, της παράδοσης και της συνήθειας να ζει περισσότερο απ' ό,τι η κατάσταση η οποία τη δημιούργησε. Η θρησκεία δε δημιουργεί ηθική, απλά τυποποιεί και παγιοποιεί την ηθική συγκεκριμένης εποχής (= μιας πλειοψηφίας ή μιας ισχυρής μειοψηφίας η οποία όμως δεν μπορεί να αγνοήσει τελείως την πλειοψηφία). Το πώς εξελίσσονται οι απόψεις εντός του χριστιανικού ποιμνίου ανά τους αιώνες είναι μια απλή αλλά στα μάτια μου αρκετά ισχυρή ένδειξη επ' αυτού.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Το ερώτημα για εμένα είναι αν υπάρχει (θεϊστική) ηθική.

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους ηθική είναι εκείνη που λειτουργεί με μαστίγιο και καρότο.
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Γαϊδουρινή.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:Το ερώτημα για εμένα είναι αν υπάρχει (θεϊστική) ηθική.
ΥΠΆΡΧΕΙ
http://vatopaidi.wordpress.com/2011/02/ ... %81%CE%B9/
Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους ηθική είναι εκείνη που λειτουργεί με μαστίγιο και καρότο.


δεν υπάρχει ούτε μαστίγιο ούτε καρότο ο καθένας αποφασίζει ελεύθερα για τις πράξεις του.
Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει αθειστική ηθική, το έψαξα και δεν βρήκα ακόμη τίποτε.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Μην το ψάχνεις άδικα, είμαστε όλοι ανήθικοι, βδελυροί και αναίσχυντοι εραστές της ηδονής και της διαστροφής...

Αντίθετα με τους πιστούς που τα κάνουν όλα από επιλογή και αγάπη, όχι από φόβο θεού και με ανταμοιβή τον παράδεισο...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Μην το ψάχνεις άδικα, είμαστε όλοι ανήθικοι, βδελυροί και αναίσχυντοι εραστές της ηδονής και της διαστροφής...

Αντίθετα με τους πιστούς που τα κάνουν όλα από επιλογή και αγάπη, όχι από φόβο θεού και με ανταμοιβή τον παράδεισο...
μην το χαλάς το θέμα, είπα πως δεν βρήκα κάτι για αθειστική ηθική που έιναι και ο τίτλος του θέματος
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Καλό θα ήταν για να μη "χαλάμε" το θέμα να διαβάζουμε τουλάχιστον τις πρώτες σελίδες του όπου μπορεί και να παρατίθενται πηγές (;), ίσως όχι επιπέδου αξιοπιστίας των φίλων της μονής Βατοπαιδίου, βεβαίως - βεβαίως...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Καλό θα ήταν για να μη "χαλάμε" το θέμα να διαβάζουμε τουλάχιστον τις πρώτες σελίδες του όπου μπορεί και να παρατίθενται πηγές (;), ίσως όχι επιπέδου αξιοπιστίας των φίλων της μονής Βατοπαιδίου, βεβαίως - βεβαίως...
Αν δεν μιλήσουν αυτοί για πάρτυ τους ποιός θα το κάνει ,

πρέπει να φύγω, έχω γερμανικά στο φροντιστήριο, τα ξαναλέμε άλλη φορά.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Θεόφιλος έγραψε:
Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους ηθική είναι εκείνη που λειτουργεί με μαστίγιο και καρότο.


δεν υπάρχει ούτε μαστίγιο ούτε καρότο ο καθένας αποφασίζει ελεύθερα για τις πράξεις του.
.....και το άμοιρο ζώο που το καβαλάει, κρατώντας καρότο και μαστίγιο, ο ευτραφής ρασοφόρος "ελεύθερα" αποφασίζει για τις πράξεις του :lol:
État de siège
Απάντηση