Χριστιανισμος και θετικες επιστημες.

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:...Από τους επιστήμονες-φιλόσοφους των αρχαίων χρόνων (και δεν αναφέρομαι μόνο στην αρχαία ελλάδα..), μέχρι τα πιο λαμπρά μυαλά της σύγχρονης επιστήμης, όλοι συμφωνούν ότι υπάρχει ένα "ανώτερο Πνεύμα" που ζοοποιεί και καθοδηγεί τη δημιουργία....
Αυτό είναι πέρα για πέρα λάθος... Κανείς αρχαίος φιλόσοφος δεν ασχολήθηκε με την "δημιουργία". Υπήρξαν φιλόσοφοι που ασχολήθηκαν με το "θείον", κυρίως ο Πλάτων, αλλά οι περισσότεροι το αγνόησαν.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:...Από τους επιστήμονες-φιλόσοφους των αρχαίων χρόνων (και δεν αναφέρομαι μόνο στην αρχαία ελλάδα..), μέχρι τα πιο λαμπρά μυαλά της σύγχρονης επιστήμης, όλοι συμφωνούν ότι υπάρχει ένα "ανώτερο Πνεύμα" που ζοοποιεί και καθοδηγεί τη δημιουργία....
LOL

Ποσοστό άθεων στην Ακαδημία Επιστημών (ΗΠΑ) ~80%
Από τους νομπελίστες ειδικά, έχω την αίσθηση ότι αυτό το ποσοστό είναι ακόμα μεγαλύτερο.
που είδες το «όλοι συμφωνούν»; Παραληρείς νομίζω.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε: " Μπορώ να αποδείξω τον Θεό στατιστικά. Ας πάρουμε το ανθρώπινο σώμα: Η πιθανότητα να έχουν γίνει όλες αυτές οι οργανικές λειτουργίες στην τύχη, είναι στατιστικά μηδενική "
George Horace Gallup
http://en.wikipedia.org/wiki/George_Gallup

Το ΞΕΡΕΙΣ ότι δεν ήταν επιστήμονας αλλα δημοσιογράφος ε?

Οποιοσδήποτε θέλει να αποδείξει μία θεωρία ΜΠΟΡΕΙ να την αποδείξει αν προσπαθήσει αρκετά.

Κι εγώ μπορώ να αποδείξω στατιστικά πως όταν χορεύουν οι ινδιάνοι βρέχει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει Θεός
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

:?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θλιμμένος Μπούφος την 27 Μάιος 2011 14:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν φίλοι μου με προβληματίζετε..

Μπήκα σε χώρο διαλόγων με ανθρώπους που πιστεύουν στην ανυπαρξία του Θεού και αντί να δω κάτι νέο και καινούργιο, βρίσκομαι στην βαρετή θέση να παριστάνω τον φροντιστή!

Για τον αναρχο:
"αρχήν δε των πάντων ύδωρ υπεστήσατο, και τον κόσμον έμψυχον και δαιμόνων πλήρη"
(Θαλής, ~600 π.Χ)
Ξεκίνησα επίτηδες με τον αρχαιότερο έλληνα φιλόσοφο. Όπως βλέπεις θεωρεί ως αρχή το ύδωρ, το οποίο ζωοποιεί τα έμβια και τους δαίμονες.
Θέλεις να συνεχίσω με τους επόμενους, ή αναθεώρησες;

Για τον απελευθερο:
Φίλε μου εάν νομίζεις πως με ένα πλασματικό γκάλοπ θα πείσεις για τη σχέση θετικών επιστημόνων με τη θρησκεία είσαι άξιος της πίστης σου!
Αγαπητέ μου, επειδή τυχαίνει το καμμάτι της μαθηματικής φυσικής να το γνωρίζω λίγο περισσότερο από τα υπόλοιπα (άσχετα εάν κάποια στιγμή "εκτίμησες" ότι τα μαθηματικά είναι μια άγνωστη χώρα για μένα/απ'ότι θυμάμαι το έγραψες στα "αφοπλιστικά επιχειρήματα") σε διαβεβαιώνω ότι προσωπικώς δεν γνωρίζω κανέναν άθεο ακαδημαϊκό φυσικό (αντίθετα φοιτητές και μαθητές ένα σωρό) ενώ ξέρω πολλούς αγνωστικιστές. Άθεο όμως κανέναν. Μάλιστα, μιας και ανέφερες τις ΗΠΑ, ο αγαπημένος μου και μέγας Ρίτσαρντ Φέινμαν, ενώ ποτέ δεν είχε πάρει επίσημη θέση (ήταν βλέπεις και η εβραϊκή του καταγωγή στη μέση), τόσο στην "QED", όσο και στα "έξι εύκολα κομμάτια", κινείται αγνωστικιστικά και όχι ά-θεα.
Ωραία τα γκάλοπ λοιπόν αλλά γίνονται μάλλον για να'χουμε να λέμε και να χαιρόμαστε παρά για να τα παίρνουμε στα σοβαρά. (Άλλωστε, σύμφωνα με τα γκάλοπ, οι έλληνες είναι κατά 60% αριστεροί, και συγκεκριμένα κατά 40% σοσιαλιστές!)
Άλλωστε ποιός σου εγγυάται ότι αυτή τη στιγμή δεν έχουν αλλάξει άποψη οι "συμμετέχοντες" στη δήθεν δημοσκόπηση;
Γιατί, εάν δεν άλλαζαν απόψεις οι άνθρωποι, ο χριστιανισμός θα ήταν άγνωστος.
Στα σοβαρά λοιπόν μπορούμε να πάρουμε τη ζωή και τις δηλώσεις των ίδιων των επιστημόνων:
Ήταν ο Νεύτωνας επιστήμονας; Μήπως ήταν και θεολόγος;
Ο Γαλιλαίος; Ο Πασκαλ; Ο Φαραντέι;

Και όσον αφορά το παραλήρημα, ορθώς νομίζεις, γιατί δεν είναι δικό μου:
"Όλοι όσοι εμπλέκονται σοβαρά με την επιστήμη, θα καταλήξουν να πειστούν ότι κάποιο πνεύμα, απέραντα ανώτερο από αυτό του ανθρώπου, εκδηλώνεται μέσα από τους νόμους του σύμπαντος."(Αϊνστάιν, 24 Ιανουαρίου 1936)
Και πράγματι, η άγνοια και μόνον αυτή οδηγεί μακρυά από το Θεό. Η επιστήμη ποτέ.

Και επειδή είδα άλλη μια ανακρίβεια για τη θεωρία της εξέλιξης, από πότε αυτή θεωρείται ότι έρχεται σε σύγκρουση με τη δημιουργία; Μα αυτή ακριβώς είναι η απόδειξη της ζωοποιού διαρκούς παρουσίας του Θεού!
Ενημερωθείτε αγαπητοί μου πρώτα.
Ενημερωθείτε και μη φαντασιώνεστε!


Αγαπητέ σκιφιμομ, τι θα πεί επιστήμονας;
Ο συγκεκριμένος κύριος εισήγαγε και ανέπτυξε μια μέθοδο, αυτή των δημοσκοπήσεων, η οποία έχει και θεωρητική αλλά και πρακτική βάση.
Και η οποία εφαρμόζεται κατα κόρον σήμερα από όλες τις πολυεθνικές, οργανισμούς, κόμματα, κυβερνήσεις.
Και περιμένουμε δηλαδή τον σκιφιμομ και τον καθε σκιφιμομ να ταξινομήσει τον καθένα μας και να τον αξιολογήσει ως επιστημονική οντότητα! Ποιός; Ο σκιφιμομ!

Φίλοι μου, δικαίωμά σας να ζείτε με τις πεποιθήσεις και τα πιστεύω σας.
Προσπαθήστε όμως πρώτα να ενημερώνεστε και να σκέπτεστε κάποια πράγματα, και ύστερα να ρωτάτε.
Ευχαριστώ.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Για τον αναρχο:
"αρχήν δε των πάντων ύδωρ υπεστήσατο, και τον κόσμον έμψυχον και δαιμόνων πλήρη"
(Θαλής, ~600 π.Χ)
Ξεκίνησα επίτηδες με τον αρχαιότερο έλληνα φιλόσοφο. Όπως βλέπεις θεωρεί ως αρχή το ύδωρ, το οποίο ζωοποιεί τα έμβια και τους δαίμονες.
Θέλεις να συνεχίσω με τους επόμενους, ή αναθεώρησες;...
Είσαι ή το παίζεις;
Είπες...
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:...Από τους επιστήμονες-φιλόσοφους των αρχαίων χρόνων (και δεν αναφέρομαι μόνο στην αρχαία ελλάδα..), μέχρι τα πιο λαμπρά μυαλά της σύγχρονης επιστήμης, όλοι συμφωνούν ότι υπάρχει ένα "ανώτερο Πνεύμα" που ζοοποιεί και καθοδηγεί τη δημιουργία....
Το "ύδωρ" του Θαλή για εσένα είναι αυτό το "ανώτερο Πνεύμα";
Κανείς, μα κανείς αρχαίος φιλόσοφος δεν έθεσε κάποιο "ανώτερο Πνεύμα" ως δημιουργό.
"Εν αρχή ην το Χάος...". Κανείς δεν μεσολάβησε για την δημιουργία Ουρανού και Γαίας... κατά τον Ησίοδο.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Φίλε μου εάν νομίζεις πως με ένα πλασματικό γκάλοπ θα πείσεις για τη σχέση θετικών επιστημόνων με τη θρησκεία είσαι άξιος της πίστης σου!
Πλασματικό γκάλοπ;
Εσύ δηλαδή που παίρνεις όποιους θέλεις, τους μεταφράζεις όπως νομίζεις πως πρέπει να ονομάσω τα στοιχεία σου;

Ο αγνωστικιστής για εσένα δηλαδή «αποδέχεται την ύπαρξη ενός "ανώτερου Πνεύματος" που ζωοποιεί και καθοδηγεί τη δημιουργία» ;! θα με τρελάνεις;

Απόσπασμα από τον ...αγνωστικιστή [για σένα] Feynman
"God was invented to explain mystery. God is always invented to explain those things that you do not understand. Now, when you finally discover how something works, you get some laws which you're taking away from God; you don't need him anymore. But you need him for the other mysteries. So therefore you leave him to create the universe because we haven't figured that out yet; you need him for understanding those things which you don't believe the laws will explain, such as consciousness, or why you only live to a certain length of time -- life and death -- stuff like that. God is always associated with those things that you do not understand. Therefore I don't think that the laws can be considered to be like God because they have been figured out. "

Richard Feynman, quoted by P. C. W. Davies and J. Brown in Superstrings: A Theory of Everything,p. 208.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Αγαπητέ σκιφιμομ, τι θα πεί επιστήμονας;
Ο συγκεκριμένος κύριος εισήγαγε και ανέπτυξε μια μέθοδο, αυτή των δημοσκοπήσεων, η οποία έχει και θεωρητική αλλά και πρακτική βάση.
Και η οποία εφαρμόζεται κατα κόρον σήμερα από όλες τις πολυεθνικές, οργανισμούς, κόμματα, κυβερνήσεις.
Και περιμένουμε δηλαδή τον σκιφιμομ και τον καθε σκιφιμομ να ταξινομήσει τον καθένα μας και να τον αξιολογήσει ως επιστημονική οντότητα! Ποιός; Ο σκιφιμομ!
Πρώτον την τελευταία φορά που κοίταξα ήμουν Η Scifimom δηλαδή είμαι κοριτσάκι (εεε τέλος πάντων γυναίκα) οπότε ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ είμαι ο scifimom ok?

Δεύτερον δεν αξιολόγησα και δεν ταξινόμησα τον Γκάλλοπ είπα πως ήταν δημοσιογράφος, είχε μια καλή ιδέα αλλά όχι εφάμιλλη του Αϊνστάϊν.

Τρίτον για την θεωρητική και πρακτική βάση ρίξε μια ματιά στις δημοσκοπήσεις της AGB και τα ξαναλέμε

ΤΕΤΑΡΤΟΝ το ότι ένας ικανός αριθμός ατόμων ΠΙΣΤΕΥΕΙ κάτι δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό διότι σε αυτή την περίπτωση ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ο χριστιανισμός είναι μία ΜΟΥΦΑ καθώς οι Μουσουλμάνοι- Ινδουιστές - Βουδιστές είναι περισσότεροι. Άρα αν το δείγμα σου είναι παρμένο από τον πληθυσμό του Ιράν τότε ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ο θεός σε περιμένει παρέα με τις 100 παρθένες (σίδερο στη μέση σου).

Πέμπτον ΞΑΝΑΛΕΩ. Η επιλογή του δείγματος είναι αυτή που καθορίζει το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης. Επίσης η σειρά των ερωτήσεων η μέρα και στιγμή που γίνονται και ο τρόπος επιρρεάζουν το αποτέλεσμα. Αν πριν απο 3000 χρόνια ρωτούσες ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα Ελλήνων πότε είναι η καταλληλότερη ηλικία για γάμο θα σου έλεγαν τα 12-13. Σήμερα αν το πεις αυτό θα σε κλειδώσουν σε ένα κελί και θα πετάξουν το κλειδί στη θάλασσα.

Οπότε με το κατάλληλο δείγμα επαναλαμβάνω μπορείς να αποδείξεις στατιστικά πως όταν οι Ινδιάνοι χορεύουν το Μανιτού κλαίει από συγκίνηση και βρέχει. ΑΡΑ Υπάρχει το Μανιτού?
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Scifimom έγραψε:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Αγαπητέ σκιφιμομ, τι θα πεί επιστήμονας;
Ο συγκεκριμένος κύριος εισήγαγε και ανέπτυξε μια μέθοδο, αυτή των δημοσκοπήσεων, η οποία έχει και θεωρητική αλλά και πρακτική βάση.
Και η οποία εφαρμόζεται κατα κόρον σήμερα από όλες τις πολυεθνικές, οργανισμούς, κόμματα, κυβερνήσεις.
Και περιμένουμε δηλαδή τον σκιφιμομ και τον καθε σκιφιμομ να ταξινομήσει τον καθένα μας και να τον αξιολογήσει ως επιστημονική οντότητα! Ποιός; Ο σκιφιμομ!
Πρώτον την τελευταία φορά που κοίταξα ήμουν Η Scifimom δηλαδή είμαι κοριτσάκι (εεε τέλος πάντων γυναίκα) οπότε ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ είμαι ο scifimom ok?

Δεύτερον δεν αξιολόγησα και δεν ταξινόμησα τον Γκάλλοπ είπα πως ήταν δημοσιογράφος, είχε μια καλή ιδέα αλλά όχι εφάμιλλη του Αϊνστάϊν.

Τρίτον για την θεωρητική και πρακτική βάση ρίξε μια ματιά στις δημοσκοπήσεις της AGB και τα ξαναλέμε

ΤΕΤΑΡΤΟΝ το ότι ένας ικανός αριθμός ατόμων ΠΙΣΤΕΥΕΙ κάτι δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό διότι σε αυτή την περίπτωση ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ο χριστιανισμός είναι μία ΜΟΥΦΑ καθώς οι Μουσουλμάνοι- Ινδουιστές - Βουδιστές είναι περισσότεροι. Άρα αν το δείγμα σου είναι παρμένο από τον πληθυσμό του Ιράν τότε ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ο θεός σε περιμένει παρέα με τις 100 παρθένες (σίδερο στη μέση σου).

Πέμπτον ΞΑΝΑΛΕΩ. Η επιλογή του δείγματος είναι αυτή που καθορίζει το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης. Επίσης η σειρά των ερωτήσεων η μέρα και στιγμή που γίνονται και ο τρόπος επιρρεάζουν το αποτέλεσμα. Αν πριν απο 3000 χρόνια ρωτούσες ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα Ελλήνων πότε είναι η καταλληλότερη ηλικία για γάμο θα σου έλεγαν τα 12-13. Σήμερα αν το πεις αυτό θα σε κλειδώσουν σε ένα κελί και θα πετάξουν το κλειδί στη θάλασσα.

Οπότε με το κατάλληλο δείγμα επαναλαμβάνω μπορείς να αποδείξεις στατιστικά πως όταν οι Ινδιάνοι χορεύουν το Μανιτού κλαίει από συγκίνηση και βρέχει. ΑΡΑ Υπάρχει το Μανιτού?

ΥΓ Κάποιον μου θυμίζεις με αυτά που γράφεις και δεν μου έρχεται τώρα.... που θα πάει θα το θυμηθώ
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάποιος το έχει χάσει το παιχνίδι από χέρι, νομίζω... :lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Μπούφε, το ότι δεν γνωρίζεις κανέναν ακαδημαϊκό άθεο φυσικό, πέρα από το ότι δεν αποδεικνύει τίποτα, τολμώ να πω ότι ελέγχεται.
Ναι, δηλώνω ευθαρσώς, με πλήρη επίγνωση των επικείμενων ποινών από τους διαχειριστές, ότι ψεύδεσαι.
Πως τα φέρνει αυτή η τύχη... στις πρώτες κιόλας μέρες μου ως φοιτητής Φυσικής, έτυχε να γνωρίσω άθεο φυσικό καθηγητή, τον Β. Αν. -να μη λέω και δημόσια ονόματα, αν πέρασε κανένας από το Φυσικό Πατρών μάλλον κατάλαβε.

Επίσης, σε αυτό που αναφέρεις για τον Αινστάιν, μήπως θέλεις να μας πεις ότι ήταν και πιστός?
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:"Όλοι όσοι εμπλέκονται σοβαρά με την επιστήμη, θα καταλήξουν να πειστούν ότι κάποιο πνεύμα, απέραντα ανώτερο από αυτό του ανθρώπου, εκδηλώνεται μέσα από τους νόμους του σύμπαντος."(Αϊνστάιν, 24 Ιανουαρίου 1936)
Reference please. Δεν αποκλείω τίποτα (σκοτίστηκα κιόλας), αλλά έχει γεμίσει το internet με fake quotes...

Raspk, θα συμφωνήσω, προσπαθούσε να το παίξει σοβαρός τόσο καιρό, αλλά τελευταία έχει τυπική ορθόδοξη απολογητική συμπεριφορά, τσκ, τσκ, τσκ...
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Και επειδή είδα άλλη μια ανακρίβεια για τη θεωρία της εξέλιξης, από πότε αυτή θεωρείται ότι έρχεται σε σύγκρουση με τη δημιουργία; Μα αυτή ακριβώς είναι η απόδειξη της ζωοποιού διαρκούς παρουσίας του Θεού!
Ενημερωθείτε αγαπητοί μου πρώτα.
Ενημερωθείτε και μη φαντασιώνεστε!
Επική ατάκα. Και είπεν ο θεός: θα αφήσω κάτι δις χρόνια να γίνει μόνος του ο άνθρωπος, δε βαριέσαι... και μετά ξύπνησες...you wish!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
parfe
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010 09:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα πως γίνεται ο παρακάτω Άνθρωπος να χρησιμοποιείται σε επιχειρηματολογία υπέρ της ύπαρξης κάποιου θεού...
[youtube]94Cfmk4JHBo[/youtube]
...είναι μάλλον αλλουνού παπά ευαγγέλιο
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μπορώ να αποδείξω την άγνοια του Gallup για την βιολογία μαθηματικά.Ο αριθμός των επιστημόνων που πιστεύουν ότι η πολυπλοκότητα των ζωντανών οργανισμών προέκυψε "τυχαία" είναι μηδέν*.Άρα ο Gallup (που μπορεί να ήξερε από στατιστική αλλά για να βγάλει η στατιστική-ή μάλλον πιό σωστά από δημοσκοπήσεις-αξιόπιστο αποτέλεσμα χρειάζεται αξιόπιστο input και αναρωτιέμαι από που προκύπτει η αυθεντία του Gallup στη βιολογία...) δεν ξέρει τι λέει και τι του γίνεται.

*Το "επιχείρημα" "αφού δεν έγινε τυχαία άρα έγινε σκόπιμα και με σχέδιο" είναι κλασσικός αχυράνθρωπος.Η πολυπλοκότητα των ζωντανών οργανισμών προκύπτει σαν αποτέλεσμα των καθόλου τυχαίων "νόμων" της χημείας και της επίσης καθόλου τυχαίας φυσικής επιλογής.

Επιπλέον όσοι μιλάνε για απίθανο και άρα "τυχαίο" δυστυχώς δεν ξέρουν ούτε από στατιστική.

Και γενικώς η επίκληση στην αυθεντία είναι κενό επιχείρημα.Και ο Αριστοτέλης ήταν σπουδαίος αλλά πίστευε ότι η επιτάχυνση της βαρύτητας οφειλόταν στην...χαρά των σωμάτων καθώς πλησιάζουν την φυσική τους θέση.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^ σωστά

ακόμα και έτσι όμως, απο που κι ως που η μη-τυχαιότητα, δηλαδή το να διακρίνουμε ένα pattern, ένα μοτίβο στο κόσμο συνεπάγεται ύπαρξη 'θεού';

Το άγνωστο δεν είναι θεός, είναι αυτό που οι θεϊστές ευχαρίστως αποδίδουν στο θεο προσκυνώντας με δέος. Για τους υπόλοιπους παραμένει άγνωστο.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:" Μπορώ να αποδείξω τον Θεό στατιστικά. Ας πάρουμε το ανθρώπινο σώμα: Η πιθανότητα να έχουν γίνει όλες αυτές οι οργανικές λειτουργίες στην τύχη, είναι στατιστικά μηδενική "
George Horace Gallup
"Μπορώ να αποδείξω ότι κανείς δεν κερδίζει το τζόκερ: Η πιθανότητα να πετύχεις τα νούμερα στην τύχη, είναι στατιστικά μηδενική "
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:"Όλοι όσοι εμπλέκονται σοβαρά με την επιστήμη, θα καταλήξουν να πειστούν ότι κάποιο πνεύμα, απέραντα ανώτερο από αυτό του ανθρώπου, εκδηλώνεται μέσα από τους νόμους του σύμπαντος."(Αϊνστάιν, 24 Ιανουαρίου 1936)
Reference please. Δεν αποκλείω τίποτα (σκοτίστηκα κιόλας), αλλά έχει γεμίσει το internet με fake quotes...
+1

Ναι θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό. Επίσης το να λέμε για τον Feynman ότι πίστευε είναι εξίσου τραβηγμένο. Απελεύθερε ωραία παράθεση.
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητοί μου, ας μη παρεκτρεπόμεθα.
Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται κανείς να πείσει κανέναν!

Ο αγαπητός φίλος που γνώρισε έναν άθεο καθηγητή, καλό θα ήταν είτε να τον ξαναρωτήσει εάν συνεχίζει να είναι, είτε να επιχειρήσει μια πιο ειλικρινή και ενδελεχή κουβέντα μαζί του (με ερωτήσεις π.χ γιατί πιστεύει πως όλο αυτό έγινε από μόνο του και που στηρίζει αυτήν του τη πίστη κ.λπ, κ.λπ)

Στους υπόλοιπους φίλους να θυμίσω πως το θέμα είναι ο χριστιανισμός (και γενικότερα η θρησκευτικότητα) και οι θετικές επιστήμες.
Εάν ενοχλούνται για τους κορυφαίους θετικούς επιστήμονες που αναφέρονται στο θέμα, Νευτωνας, Γαλιλαίος, Καρτέσιος, Πασκαλ, Όϋλερ, Φαραντέϊ, Αϊνστάιν, .. και οι οποίοι έχουν δηλώσει με σαφή και κατηγορηματικό τρόπο την πίστη τους στην ύπαρξη του Θεού, τότε μπορούν να συνεχίσουν να κάνουν ότι έκαναν μέχρι τώρα.
Να τις παραβλέψουν, διατηρώντας την πίστη τους στην ανυπαρξία του Θεού ανεπηρέαστη από τις πεποιθήσεις των πρωτοπόρων της επιστήμης.

Για τον αναρχο:
Εάν δείς πιο πάνω στη δημοσίευσή μου αναφέρομαι στους αρχαίους φιλοσόφους και όχι στους ποιητές.
Γιατί;
Επειδή οι ποιητές εικονοποιούν ενώ οι φιλόσοφοι ερμηνεύουν.
Άρα σε ένα θέμα με θετικές επιστήμες, είναι πιο εύστοχες οι αναφορές σε φιλοσόφους παρά σε ποιητές όπως ο Ησίοδος, Όμηρος, Φερεκύδης.
Ήμουν έτοιμος μετά τον Θαλή να αναφερθώ στον Αναξίμανδρο (6ο~5ο αιωνα π.Χ)-είπαμε θα σου τους παραθέσω με τη σειρά, αλλά εάν θέλεις μπορούμε να μείνουμε στον Ησίοδο.


Για το απελευθερο:
Επειδή αναφέρθηκες στον άνθρωπο που ήταν και είναι για μένα μια αστείρευτη πηγή έμπνευσης, θα κλείσω το θέμα με ένα μικρό μνημόσυνο.
Ο Φέινμαν ήταν ένας απόλυτα συνεπής στρατιώτης της επιστήμης.
Πίστευε με έναν "μεταφυσικό τρόπο" στην αμφιβολία, ως την κινητήριο δύναμη κάθε εξέλιξης του πνεύματος.
Αμφιβολία σε κάθε βεβαιότητα, σε κάθε απόλυτη πίστη, είτε λέγεται πίστη σε μια επιστημονική θεωρία, είτε σε μια πολιτική ιδεολογία, είτε σε μια πεποίθηση θρησκευτικού χαρακτήρα, είτε αφορά την πίστη στην ύπαρξη, είτε στην ανυπαρξία του Θεού. Όσο τον ενοχλούσαν οι θρησκόληπτοι, τόσο τον ενοχλούσαν οι φανατικοί άθεοι.

Το κειμενάκι που παρέθεσες φίλε μου λέει αυτά που θα σου πώ κι εγώ:
"Ναι, τα σώματα έλκονται από τη γή όχι επειδή τα σπρώχνει κάποιος άγγελος, αλλά επειδή υπάρχει ο νόμος της βαρύτητας. Ναι, υπάρχουν οι φυσικοί νόμοι που τους γνωρίζουμε και ερμηνεύουν πράγματα τα οποία κάποτε δεν μπορούσαμε να ερμηνεύσουμε και επικαλούμασταν το οτιδήποτε γιαυτό".

Και τώρα δες ποιό είναι το πραγματικό σχόλιο (και όχι το προφανές) που έπρεπε να παραθέσεις από τον Φέινμαν:
1) One might still like to ask: “How does it work? What is the machinery behind the law?” No one has found any machinery behind the law. No one can “explain” any more than we have just “explained”. No one will give you any deeper representation of the situation. We have no ideas about a more basic mechanism from which these results can be deduced. (The Feynman Lectures on physics, 1-10)

Όπως βλέπεις δεν αφορά την ύπαρξη, αλλά τη φύση, την ουσία των φυσικών νόμων.

Και το καλύτερο:
2) Όσον αφορά τους νόμους και τους κανόνες, μοιάζει με θαύμα το γεγονός ότι υπάρχουν κανόνες με τους οποίους μπορούμε να προβαίνουμε σε ελέγχους.
Φαίνεται θαύμα το ότι είναι δυνατόν να βρεις έναν κανόνα –όπως ο νόμος του αντίστροφου τετραγώνου της παγκόσμιας έλξης.
Δεν το έχουμε κατανοήσει καθόλου, αλλά μας προσφέρει τη δυνατότητα της πρόβλεψης… Και οι κανόνες που περιγράφουν τη φύση, φαίνεται πως είναι μαθηματικοί. .. Το γιατί είναι μαθηματική η φύση παραμένει μυστήριο…
Αβέβαιη είναι όλη η επιστημονική γνώση. Και αυτή η εμπειρία της αμφιβολίας και της αβεβαιότητας αποδεικνύεται πολύτιμη. Πιστεύω πως έχει τεράστια αξία και βέβαια εκτείνεται και πέρα από την επιστήμη.

Γιατί ένας νέος που πρωτο-πηγαίνει στο πανεπιστήμιο γίνεται άθεος;
Ο νεαρός ίσως δεν κατανοεί σωστά τις επιστημονικές γνώσεις που αποκτά. Δεν κατανοεί πως η επιστήμη δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός και ότι η πίστη στην επιστήμη και η πίστη στη θρησκεία είναι συμβιβαστές. Συμφωνώ απολύτως πως η επιστήμη αδυνατεί να αποδείξει πως δεν υπάρχει Θεός. Δέχομαι επίσης ότι η πίστη στη θρησκεία είναι συνεπής με την πίστη στην επιστήμη. Γνωρίζω πολλούς επιστήμονες που πιστεύουν στον Θεό. Πάρα πολλοί επιστήμονες πιστεύουν στον Θεό και η πίστη τους είναι από κάθε άποψη συνεπής με τη δράση τους στην επιστήμη.

Θεωρώ λοιπόν ότι οι ηθικές αξίες υπάρχουν και βρίσκονται έξω από την επιστημονική σφαίρα, αλλά και έξω από την μεταφυσική πλευρά των θρησκειών. Επιστήμη και ηθικά ζητήματα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους. Δεν έχω καμία απόδειξη και καμία επιστημονική μελέτη που να λέει αν ο «χρυσούς κανών» είναι καλός ή όχι. Επίσης, δε βλέπω να στερούνται ηθικών αισθημάτων, ανθρωπισμού, κατανόησης κλπ., άνθρωποι διαφορετικών θρησκειών ή άθεοι
.(Richard Feynman, Το νόημα των πραγμάτων).

Γιαυτό αγαπητέ μου συμφωνώ με τον Αϊνστάιν πως κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν μπορεί να είναι άθεος.
Ή αγνωστικιστής θα είναι, ή βαθιά πεπεισμένος για την παρουσία ενός ανώτερου πνεύματος.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Μπούφε, θα σε περιλάβουν όπως πρέπει οι υπόλοιποι συμφορουμίτες, αλλά ειδικά για τον Αινστάιν δεν μπορώ να σιωπήσω:
Ή που πλανάσαι πλάνην οικράν, ή που εσκεμμένα διαδίδεις ψεύδη.
και ακόμα κι αν συναντούσα κάποτε τον καθηγητή Β.Αν, σιγά μην του άνοιγα διάλογο περί απιστίας!
ο τρόπος προσέγγισης που περιέγραψες "μυρίζει" ΜτΙ ή κάτι παρόμοιο.
Και δυστυχώς βαριέμαι -αλλά μπορεί και να το κάνω ή να με προλάβει άλλος- να ψάξω στα πρώτα-πρωτα σου ποσταρίσματα, όπου αυτοαποκαλείσαι σαν "άσχετος / με χαμλή μόρφωση" -κάτι τέτοιο συμπέρανα (αν σε μπερδεύω με άλλον, ανακαλώ),
και από χτες μας λες ότι γνωρίζεις πολύ περισσότερα φυσικομαθηματικά από όσο φανταζόμαστε. Και αρχίζεις και μια παρέλαση με τα ιερά τέρατα των επιστημών.
Δεν μας λες, ειλικρινά και αντρίκεια, τί είσαι επιτέλους? Οικοδόμος (έστω και πτυχιούχος) , καθηγητής Θεωρητικής Φυσικής? Τί?

Προς τους υπόλοιπους: Σαν πολύ να "ανέβασα στίμη" τελευταία, μάλλον φταίει η εξεταστική που έρχεται, ζητώ συγνώμη για το ύφος μου αλλά δεν μετανιώνω.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Βρε Θλιμμένε Μπούφε, ωμίλησες για...
Όπως βλέπεις (ο Θαλής) θεωρεί ως αρχή το ύδωρ, το οποίο ζωοποιεί τα έμβια και τους δαίμονες.
Επιμένω να σε ερωτώ...
Το "ύδωρ" του Θαλή για εσένα είναι αυτό το "ανώτερο Πνεύμα";

Επαναλαμβάνω ότι κανείς αρχαίος φιλόσοφος, επιστήμων ή ποιητής, δεν ανεφέρθη σε κάποιο υποτιθέμενο πνεύμα ως δημιουργό... Πνεύματα υπήρξαν στην θεματολογία των αρχαίων αλλά όχι ως δυνάμεις εκκινήσεως του κόσμου.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Απάντηση