Ηρθε και ο μεσσιας στο φορουμ. (Εlite)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Εlite
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: 20 Φεβ 2011 11:21
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 9964557620

Με λενε Σωτηρη , οπως και τον Χριστουλη. Ειμαι 33 χρονων , οπως και ο Χριστουλης. Ειμαι ξυλουργος , οπως και ο Χριστουλης. Ειμαι ψηλος και ομορφος , οπως και ο Χριστουλης. Ειμαι καλος ανθρωπος και θυμωνω με τους γραμματεις και τους φαρισσαιους , οπως και ο Χριστουλης. Ειμαι αναρχικος , οπως και ο Χριστουλης. Ειμαι υπαρκτο προσωπο ... και καπου εκει τελειωνουν οι ομοιοτητες μου με τον Χριστουλη. Καλως σας βρηκα ολους. Ευχομαι να με ακουτε για να σωθειτε.
Επισης ειμαι αθεος αλλα οχι αθρησκος. Ειμαι Τζενται και ελπιζω να γινω δεκτος αναμεσα σας. http://www.jedichurch.org/

May the force be with you !!!
For my ally is the Force, and a powerful ally it is. -Yoda
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Προσκυνώ τον μεσσία! :bow-yellow:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Εlite
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: 20 Φεβ 2011 11:21
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 9964557620

οι δωδεκα πρωτοι που θα με προσκυνησουν κερδιζουν φριτεζα και το προνομιο να γινουν οι μαθητες μου.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is. -Yoda
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΜΕΣΑ ΚΑΙΓΩ
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχικοί οι Jedi δεν είναι - master Yoda

Καλώς ήλθες :D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

THE ABOMINABLE YE(N)TI SALUTES
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Εlite έγραψε:Ειμαι 33 χρονων , οπως και ο Χριστουλης.
πρόσεξέ το αυτό, γιατί ξέρεις τι έπαθε ο χριστούλης στα 33 του...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-welcomeconfetti: Καλώς τον. Ωραίες θρησκείες ξεφυτρώνουν πάντως. Πότε θα ανακαλύψουν επιτέλους και τους... Μεγάλους Παλιούς;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Εlite
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: 20 Φεβ 2011 11:21
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 9964557620

και ξανα γεια σας και ευχαριστω για το καλωσορισμα (και την πιστη σας) σε μενα. Θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση που δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει στο φορουμ. Πρωτα απο ολα νομιζω οτι οι περισσοτεροι δεν παραδεχεστε καν την υπαρξη του Χριστου. Σαν ανυπαρκτο προσωπο ειναι φυσικο κανενας χλευασμος και καμια γελοιοποιηση του ατομου του δεν εχει σημασια. Κιομως εγω πιστευω οτι ο Χριστος υπηρξε. Δεν ηταν φυσικα θεος , ηταν καποιος πολυ φωτεισμενος ανθρωπος σαν τον Κρισναμουρτι (για μενα ο πιο φωτισμενος ανθρωπος , ακομα και απο ολους του αστροφυσικους μαζι), τον οποιο μαλλον θα ξερετε, ο οποιος μιλησε απλα και κατανοητα για το ποιοι ημαστε πραγματικα , μιλησε για την αληθεια. Ολες οι ιστοριες που εφτασαν σε μας για τον Χριστο ξερουμε οτι ειναι προιον λογοκρισιας αιωνων. Μπορει να μην υπαρχει ουτε μια δοση αληθειας σε οτι μας παρουσιαζουν οτι ειπε ο Χριστος. Παρολα αυτα ρε παιδια , πραγματικα , δεν νομιζω οτι οι ανθρωποι τρωνε τοσο πολυ κουτοχορτο και απο το πουθενα πιστεψαν σε αυτον. Σιγουρα υπηρξε μια βαση , ενα θεμελιο στον Χριστιανισμο , και εχω την εντυπωση οτι ηταν ο κρισναμουρτι , η ο Σωκρατης εκεινης της εποχης. Δεν παρουσιαζοταν ως θεος , ουτε ειχε σκοπο να φτιαξει μια θρησκεια. Αν ηθελε να φτιαξει θρησκεια , μαλλον με καλο ματι θα τον επερναν οι κυβερνωντες της εποχης και δεν θα τον σταυρωναν. Μαλλον, κατα τη γνωμη μου παντα, ηταν ο αναρχικος και αθεος της εποχης και για αυτο πολεμηθηκε. Δυστυχως δεν υπαρχει καποιο λινκ να σας δωσω για να σας παρουσιασω καλυτερα αυτο που θελω να πω , γιατι ειναι μια δικια μου ιδεα. Γιατι τα λεω ολα αυτα ? Γιατι ισως δεν αξιζει σε αυτο το ατομο να το χλευαζουμε. Φυσικα και πρεπει ομως να χλευαζουμε τον Χριστιανισμο. Δεν ξερω αν με νοειται.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is. -Yoda
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ήταν καλό λοιπόν να ξεκαθαρίσεις ότι μιλάς για
"έναν άνθρωπο με το όνομα Ιησούς"
γιατί το Ιησούς από μόνο του το έχουν κατοχυρώσει οι Χριστιανοί

Αν θες μπορείς φυσικά να ανοίξεις συζήτηση στην κατάλληλη κατηγορία
ή να συνεχίσεις στο θέμα που υπάρχει ήδη
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Εlite
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: 20 Φεβ 2011 11:21
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 9964557620

Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να μελετησω καλα το φορουμ γιατι ειναι πολλα τα θεματα και ειμαι σαν χαμενος ακομα. Παντως ναι , για τον ανθρωπο Ιησου μιλαω. (μεχρι και το ονομα του μπορει να εχει φτασει λαθος σε μας, μπορει να λεγοταν Μπραιαν ο ανθρωπος.) Απλα μου φαινεται απιθανο , να βασιστηκε ολοκληρη θρησκεια , σε αερα κοπανιστο.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is. -Yoda
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΚΑΙ ΟΜΩΣ!!!!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Εlite
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: 20 Φεβ 2011 11:21
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 9964557620

δεν νομιζω φιλε μου. Ο ανθρωπος δεν πιστευω να υπηρξε τοσο αφελης ποτε στην ιστορια του. Το αρχικο ρευμα του χριστιανισμου , καπως πρεπει να ξεκινησε. Καποιος πραγματικος δασκαλος πρεπει να υπηρξε. Φυσικα δεν μπορω να το αποδειξω , οπως δεν μπορω να αποδειξω και την υπαρξη θεου και την υπαρξη της αστρικης κατσικας. Και νομιζω οτι η θεωρια μου ειναι πιο λογικη απο την μη υπαρξη Χριστου , η την υπαρξη του Θεου Χριστου. αχ ποσο χαιρομαι που ειμαι εδω και σας τα λεω χωρις τον κινδυνο του λιθοβολισμου.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is. -Yoda
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

lol elite με τον κίνδυνο του λιθοβολισμού!
καλώς ήρθες κατ αρχήν.

Πιθανόν ο Ιησούς να υπήρξε με τελείως διαφορετική ιστορία. Η σταύρωση σύμφωνα με διάφορες πηγές ήταν κλασσική τιμωρία για εκείνα τα χρόνια. Πιθανολογείται να ήταν κάποιος επαναστάτης κατά της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας του οποίου η ιστορία τροποποιήθηκε κατάλληλα στα χρόνια που πέρασαν. Άλλες πηγές αναφέρουν (παράλληλα) ότι υπήρχαν διάφοροι θαυματοποιοί τω καιρώ εκείνω που γύριζαν τους δρόμους της Ιερουσαλήμ, και μάζευαν πιστούς. Μάλιστα η βίβλος αναφέρει την «μονομαχία» του Ιωάννη η του Πέτρου του μαθητή (δεν το θυμάμαι καλά) με έναν από αυτούς. Κάποιες προσθήκες στην ιστορία (μοιάζουν να) είναι αντιγραφές από διάφορες πρακτικές που ακολουθούνταν από διάφορους λαούς εκείνη την εποχή (πχ το μυστικό δείπνο). Ακόμα και ο αριθμός των μαθητών είναι «περίεργη» σύμπτωση μιας και υπάρχουν και άλλες κατηγορίες θεοτήτων με 12 ακόλουθους η μέλη (πρώτοι και καλύτεροι οι ολύμπιοι θεοί). Για κάποιο λόγο τους άρεσε ο αριθμός 12. Υπάρχει πολύ πράγμα για διάβασμα το οποίο εκτός από το παρόν forum και το blog, φιλοξενείται και στα διάφορα ιστολόγια των αθεόφοβων μελών του φόρουμ!

Καλή διασκέδαση ;)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εlite έγραψε:Απλα μου φαινεται απιθανο , να βασιστηκε ολοκληρη θρησκεια , σε αερα κοπανιστο.
Βασίστηκε στα κηρύγματα του Πέτρου και του Παύλου, των επιλεγόμενων αποστόλων. Πιο σωστά ο "χριστιανισμός" θα έπρεπε να λέγετε "πετροπαυλισμός". Η δε "αγία γραφή" είναι μια συρραφή κειμένων ποτ-πουρί που επέλεξαν οι συμμετέχοντες στις πρώτες οικουμενικές συνόδους κατά τα γούστα τους.

Ο Πάυλος ούτε καν είχε γνωρίσει τον Ιησού προσωπικά, αν υποθέσουμε ότι υπήρξε Ιησούς. Ακόμη όμως και αν υπήρξε ένα πρόσωπο με το όνομα Ιησούς που ήταν ας πούμε κάτι σαν ιεροκήρυκας ή αυτόκλητος μεσσίας, είναι παραπάνω κι από σίγουρο πως δεν περπάτησε σε νερά ούτε πολλαπλασίασε άρτους ούτε ανέστησε νεκρούς ούτε καθάρισε λεπρούς, διότι πολύ απλά δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. όσο για αυτά που φέρεται να είπε, μόνη μαρτυρία είναι τα λεγομενα "ευαγγέλια", η γνησιότητα των οποίων αμφισβητείται και είναι γεμάτα αντιφάσεις. (δεν λέω κάτι καινούριο, γεμάτο το δίκτυο από τέτοιες πληροφορίες).

Μπορείς κι εσύ να ιδρύσεις μια θρησκεία, αρκεί να έχεις τα σωστά κονέξια.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Ακόμα και ο αριθμός των μαθητών είναι «περίεργη» σύμπτωση μιας και υπάρχουν και άλλες κατηγορίες θεοτήτων με 12 ακόλουθους η μέλη (πρώτοι και καλύτεροι οι ολύμπιοι θεοί). Για κάποιο λόγο τους άρεσε ο αριθμός 12.
Ο αληθινός λόγος είναι ότι αν ήταν οι μισοί, μόνο σε 5x5 θα μπορούσαν να κατεβάσουν ομάδα...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
orck
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2009 08:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειμαι σε διλημμα. Να αλλαξοπιστησω στην εκκλησια των Jedi η να μεινω πιστος στο FSM (ιπταμενο μακαρονοτερας).
Εχω light sober αλλα και καραγουσταρω μακαρονια...
Καλως ηρθες...
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

8
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Εlite
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: 20 Φεβ 2011 11:21
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 9964557620

orck δεν ξερω αν εχεις light sober ( φωτεινη νηφαλιοτητα) πολυ πιθανον αν εισαι μελος εδω , το θεμα ειναι να εχεις light saber (φωτοσπαθο) . Πιστεψε με η θρησκεια του μακαρονοτερατος δεν σου ταιριαζει . Ηδη νιωθω την Δυναμη μεσα σου , οπως και σε πολλους αλλους απο οσους με καλωσορισαν. Το ξερω οτι η απαρνηση της μακαροναδας ειναι μεγαλη θυσια , αλλα μονο φαντασου την απιστευτη Δυναμη που θα εχεις να δημιουργεις γαριδες σαγανακι , μελομακαρονα και σαρμαδακια γιαλαντζι με γιαουρτι απο το τιποτα. Φυσικα και μακαρονια θα μπορεις να δημιουργεις αλλα αυτα ανοικουν στην σκοτεινη πλευρα της δυναμης. Επιλογη σου ειναι πια πλευρα θα ακολουθησεις. Σε κοβω για Σιθ Λορντ παντως.
αορατη μελανη ο πετροπαυλισμος μου αρεσε πολυ , χαχαχαχαχαχα.
απελευθερε με κατατοπισες πληρως. Η γνωμη μου ειναι οτι ο Χριστος ηταν ο αναρχικος της εποχης , που ετυχε να ειναι και φωτεινο μυαλο. Εβγαζε πυρινους λογους και εγραφε προκυρηξεις σε παπυρο. Απλα τα εβαλε με την εκκλησια και την Ρωμη και γιαυτο λογικα τον σκοτωσαν. Επισης λογικα καποιος που οντως θυσιαζεται για το κοινο καλο , γινεται θρυλος αυτοματως. Ο θρυλος αργοτερα εγινε θρησκεια. Δεν λεω οτι ετσι ακριβως εγιναν , αλλα περιπου. Σε καθε περιπτωση πρεπει να υπηρξε καποιος Χριστος. Γιαυτο και μονο εθεσα το ερωτημα στην αρχη. Μηπως κοροιδευοντας τον Χριστο , αδικουμε καποιον φουκαρα του παρελθοντος , που και η ιστορια η ιδια τον αδικησε ?
egore πραγματικα πολυ σωστη αναπαρασταση του λογου του Γιοντα αλλα δεν νομιζω τελικα να ειπε κατι τετοιο. Εισαι σιγουρος οτι το διατυπωσε καπου ετσι ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Εlite την 21 Φεβ 2011 23:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is. -Yoda
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε δεν αφήνεται τα κομπλιμέντα και τους όμορφους μεσσίες !
Elite
Έχω κάτι …. Πορτοπαράθυρα και «πόντζους» για μερεμέτισμα, είσαι για νταλαβέρι!
Καλώς "ήρτες" κι από μένα !
:D
Απάντηση