Καλησπέρα (Babylon)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Babylon
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011 16:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Την καλησπέρα μου.
Θα προσπαθήσω να αποφύγω τις περιττές συστάσεις.

Ίσως παρόλα αυτά να αξίζει να αναφέρω μερικές λεπτομέρειες του -ασήμαντου κατά τα λοιπά- "βιογραφικού" μου, ιδίως τη δωδεκαετή φοίτησή μου σε εκπαιδευτικό ίδρυμα των Αθηνών του του οποίου η διεύθυνση ήτο στα χέρια καθολικών μοναχών (του τάγματος των Μαριανών αδερφών συγκεκριμένα). Αξέχαστες αναμνήσεις περιλαμβάνουν υποχρεωτικές εξομολογήσεις και εκκλησιασμούς (ναι, υπήρχε εκκλησιαστική αίθουσα εντός του σχολείου), εξομολογήσεις σε ιερείς άνευ αμαρτιών, τρελούς θεολόγους που άφησαν εποχή με ρήσεις του τύπου "οι μουσουλμάνοι βρωμάνε γιατί είναι αβάπτιστοι" και ενδελεχή μελέτη του κατάπτυστου -κατ' εμέ πάντοτε- ιουδαιοχριστιανικού βιβλίου, από ιδία βούληση (και έναν ιδιότυπο μαζοχισμό), επειδή η γράφουσα αρέσκεται στο να είναι σε θέση να γνωρίζει τα προς επίλυση προβλήματα πάσης φύσεως όσο το δυνατόν καλύτερα.

Τέκνο άθεου πατρός (όπως ανακάλυψα αρκετά αργότερα), είχα τη μεγάλη τύχη να έχω ερεθίσματα από αρκετά νωρίς ώστε να μη "μολυνθώ" από το κατά Ντώκινς "μικρόβιο της θρησκείας", σε αντιδιαστολή με μια γιαγιά υπέροχη αλλά θρησκόληπτη και μητέρα κατά παράδοση ΧΟ.

Φλυαρώ ασκόπως ενώ δε θα έπρεπε.

Την καλησπέρα μου και πάλι. Αναμένω πολλές ευχάριστες συζητήσεις.

Φιλικά
Babylon (εκ του "Πόρνη της Βαβυλώνας" διά τους γνωρίζοντες την Αποκάλυψη) :teasing-blah:
Πρέπει να 'σαι πολύ λέρα για να κυβερνάς γαλέρα!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

How old are you?
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν ακόμα τέτοιες σχολές...
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Babylon
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011 16:45
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:How old are you?
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν ακόμα τέτοιες σχολές...
:think:

Αρκετά νέα.

Σαφώς και υπάρχουν τέτοια σχολεία. Ενδεικτικά αναφέρω τα 2 Λεόντεια Λύκεια (Πατησίων και Νέας Σμύρνης- φοίτησα στο δεύτερο), Ουρσουλίνες, Jeanne d' Arc.
Το σωτήριο έτος 2007 γίνονταν και εκδηλώσεις στα 2 Λεόντεια για την 100η επέτειο της παρουσίας των Μαριανών Αδελφών στην Ελλάδα.
Πρέπει να 'σαι πολύ λέρα για να κυβερνάς γαλέρα!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!!!

Οι υπόλοιποι του σχολείου σου έχουν το ίδιο αθεϊστικό ταμπεραμέντο με σένα ή χμ... πέτυχε το σκοπό της η διοίκηση περισσότερο; Γενικά αν μπορείς πες λίγο για την άποψη των παιδιών για το περιβάλλον/σχολείο τους. Όση από αυτή γνωρίζεις δηλαδή.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλησπέρα, και καλώς ήλθες.
Να ρωτήσω αν υφίστανται επιπλέον Saint Josef και Μοντεσσόρι;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

[youtube]rDDwPCLIRhw[/youtube]
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Babylon
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011 16:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Στο προκείμενο:
Στο Λεόντειο Λύκειο Νέας Σμύρνης απ' όπου αποφοίτησα εγώ, το θέμα αντιμετωπιζόταν αψήφιστα. Από τη μεριά των μαθητών υπήρχε μια έντονη αδιαφορία για τις εν λόγω πρακτικές. Ένας δύο έντονα χριστιανοί υπήρχαν, αλλά πιστεύω ότι αυτό προερχόταν από το σπίτι πρωτίστως και όχι από το σχολείο. Στο Λύκειο προέκυψαν και κάποιοι "άθεοι" όπως δήλωναν, αλλά καθαρά λόγω αντίδρασης και "επανάστασης" με απώτερο σκοπό το στάτους. Δεν ήταν επεξεργασμένη αθεΐα -στους εκκλησιασμούς τους είχα τσεκάρει να μεταλαμβάνουν.

Σε ότι αφορά το Saint Joseph θυμάμαι ότι το 2006 τουλάχιστον, μου είχαν πει ότι λόγω οικονομικών δυσχερειών υπήρχε πιθανότητα να κλείσει. Για Μοντεσσόρι δε γνωρίζω κάτι.
Πρέπει να 'σαι πολύ λέρα για να κυβερνάς γαλέρα!
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Ave ... "babylon" με το "γκρεμισμένο" πύργο σου! (να δω πως θα φτάσεις το θεό τώρα!) :lol: :lol: :happy-wavemulticolor:
Άβαταρ μέλους
Babylon
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011 16:45
Όνομα Ιστότοπου: -

traiasca έγραψε:Ave ... "babylon" με το "γκρεμισμένο" πύργο σου! (να δω πως θα φτάσεις το θεό τώρα!) :lol: :lol: :happy-wavemulticolor:
Από πύργο μπορεί να ξωμείναμε...

... έχουμε όμως σουλτάνο!
[youtube]aPIGMlgXveY[/youtube]
Πρέπει να 'σαι πολύ λέρα για να κυβερνάς γαλέρα!
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

@ Babylon
Καλό και γνωστό! Αγαπημένος τραγουδοποιός όπως και οι άλλοι του ...σιναφιού του, Τσακνής, ο μεγάλος Βασίλης και οι άλλοι.
Να σαι καλά "φίλη" μου!
Πορεύσου "εν ελευθερία και ειρήνη" εντός σου, (και εκτός σου)! :text-happynewyear:
Απάντηση