Μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Όπως διαφωνω ότι απο την υλη(μυαλό) παράγεται κάτι που δεν είναι ύλη(ιδέα)
Θα ήθελες να το εξηγήσεις αυτό;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
Πιστός έγραψε:Όπως διαφωνω ότι απο την υλη(μυαλό) παράγεται κάτι που δεν είναι ύλη(ιδέα)
Θα ήθελες να το εξηγήσεις αυτό;

Σοβαρά περιμένεις κάτι άξιο συζήτησης τώρα..?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και ο φίλος μου ο noxteryn μου είπε πως διαφωνεί πως κάτι το υλικό (η μηχανή του αυτοκινήτου) παράγει κάτι που δεν είναι υλικό (η κίνηση).

Ο χαζούλης.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Πιστέ, όταν λες «…διαφωνώ ότι από την ύλη(μυαλό) παράγεται κάτι που δεν είναι ύλη(ιδέα)» δείχνεις ότι τίποτα δεν γνωρίζεις από φιλοσοφία.
Η σκέψη και η ιδέα δεν είναι ύλη, αλλά δραστηριότητα του εγκεφάλου, όπως και η κίνηση του αυτοκινήτου. Χωρίς εγκέφαλο, δεν έχουμε σκέψη, όπως και χωρίς το υλικό μέσον, κίνηση.
Είναι σαν να λες, η κίνηση είναι ύλη;
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Γιατρέ του ίκα, όταν απαντούσα στον πιστό ήμουν ακόμα στην προηγούμενη σελίδα και δεν είχα δει την απάντησή σου.
Πάντως… τα πνεύματα συναντιόνται… ακόμα κι όταν κάπου κάπου χάνονται!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:
dtango έγραψε:
Μάκης έγραψε: Ο πιό γνωστός άθεος των αθέων ήταν ο Ηράκλειτος και δεν ξέρω αν τον μελέτησες για να απολαύσεις τη διδασκαλία του έτσι ώστε να μην θεωρείς τον εαυτό σου τον πιό άθεο του κόσμου.
Mάκη, ο αγαπητός σου Ηράκλειτος δεν ήταν που επέμενε ότι «τα πάντα ρεί»; Ε, και η ιδέα του Θεού ρέει κι αυτή και δεν είναι σταθερή. Τι γνώριζε περί Θεού ο σοφός και ήταν άθεος; Μήπως μπορείς να μας πεις;
Ως προς ποιόν Θεό ήταν άθεος δηλαδή.
drango
Οι ιδέες δεν είναι ύλη και άρα δεν μπορούν να "ρέουν" παρά μόνο στο κεφάλι των ιδεαλιστών.
Δεν απαντάς στο ερώτημα όμως!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
Μάκης έγραψε:
dtango έγραψε:
Μάκης έγραψε: Ο πιό γνωστός άθεος των αθέων ήταν ο Ηράκλειτος και δεν ξέρω αν τον μελέτησες για να απολαύσεις τη διδασκαλία του έτσι ώστε να μην θεωρείς τον εαυτό σου τον πιό άθεο του κόσμου.
Mάκη, ο αγαπητός σου Ηράκλειτος δεν ήταν που επέμενε ότι «τα πάντα ρεί»; Ε, και η ιδέα του Θεού ρέει κι αυτή και δεν είναι σταθερή. Τι γνώριζε περί Θεού ο σοφός και ήταν άθεος; Μήπως μπορείς να μας πεις;
Ως προς ποιόν Θεό ήταν άθεος δηλαδή.
drango
Οι ιδέες δεν είναι ύλη και άρα δεν μπορούν να "ρέουν" παρά μόνο στο κεφάλι των ιδεαλιστών.
Δεν απαντάς στο ερώτημα όμως!
Στο θέμα της φράσης αυτής: ο Ηράκλειτος διατύπωσε την ευφυέστατη, έλλογη σκέψη ότι τα πράγματα δεν είναι στατικά, αλλά η ταυτότητα που εμείς αντιλαμβανόμαστε δεν είναι παρά η αντίληψη της συνέχειας, με την οποία διατηρούμε σημεία αναφοράς. Ακόμα και αν το ρυάκι ξεραθεί και γίνει κοιλάδα, εκεί υπάρχει η παλιά κοίτη του ξεραμένου ρυακιού.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Άντε και πήγαινα στον παράδεισο γιατί είμαι και γαμώ τα παιδιά! :P Τι να έκανα εκεί; Να έβλεπα τους αγγέλους να ψέλνουν όλη μέρα στο θεό; :harp: Γιατί δεν άραζα σε καμία εκκλησία κιόλας που μόλις βαρεθείς, σηκώνεσαι και φεύγεις;

Επίσης μια απορία που μου ήρθε μόλις: Γιατί όλοι οι αρχαγγέλοι είναι αρσενικοί; (Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ραφαήλ και λοιποί)
Είχα την εντύπωση πως οι άγγελοι δεν έχουν φύλο, συνεπώς και οι στρατηγοί τους... :think:
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Andy Chaoscrow έγραψε:Άντε και πήγαινα στον παράδεισο γιατί είμαι και γαμώ τα παιδιά! :P Τι να έκανα εκεί; Να έβλεπα τους αγγέλους να ψέλνουν όλη μέρα στο θεό; :harp: Γιατί δεν άραζα σε καμία εκκλησία κιόλας που μόλις βαρεθείς, σηκώνεσαι και φεύγεις;

Επίσης μια απορία που μου ήρθε μόλις: Γιατί όλοι οι αρχαγγέλοι είναι αρσενικοί; (Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ραφαήλ και λοιποί)
Είχα την εντύπωση πως οι άγγελοι δεν έχουν φύλο, συνεπώς και οι στρατηγοί τους... :think:
Η κατάληξη -ηλ (το οποίο αποτυπώνει την ηχητική αξία «εελ» κανονικά) καταδεικνύει τη σχέση με το θείο στοιχείο, και όχι με το γένος του ατόμου που το έχει. Το ίδιο ισχύει και για άλλα ονόματα, μερικά από τα οποία και γυναικεία.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν έχετε ακουστά την αρχή διατήρησης της ενέργειας, απο το λύκειο΄; Τα πάντα μετατρέπονται σε ενέργεια και η ενέργεια δε χάνεται αλλά μετατρέπεται σε άλλη μορφη. Η κίνηση π.χ μπορεί αν μετατραπεί σε θερμότητα και τριβή η οποία σταματάει την κίνηση κλπ.
Εχετε όμως φαίνεται μια πλατωνική αποψη για τις ιδέες ότι δεν ανήκουν στον κόσμο μας, παρόλο που είναι δημιουργήματα υλικού κόσμου, αλλα σε ένα κοσμο παράλληλο και αληθινότερο;
Αρα πιστεύω ότι και οι αόρατες ιδέες πρις γίνουν πράξη και ύλη , είτε πνευματιό διακαίωμα, είτε είναι σαν τον αέρα αόρατες , δεν σημαίνει ότι δεν είναι κτιστές και ελαφρώς υλικές.

Ακόμη και οι άγγελοι , στην ορθόδοξη παράδοση , αλλά και πρακτική, θεωρούνται αόρατοι, αλλά επειδή ειναι δημιουργήματα του Θεού όμως οι άνθρωποι, είνα και αυτοί κατα τρόπο υλικοί.

Είναι λιγο η θεολογία για το κτιστό και το άκτιστο, όπου το δεύτερο ανήκει μόνο στον Θεό, που παρεμβαίνει στον κόσμο, απο τα λιγα που έχω διαβάσει , με τις άκτιστες ενέργειες του.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

1. Η τριβή σταματάει την κίνηση
2. κόσμος παράλληλος και αληθινότερος
3. οι αόρατες ιδέες πριν γίνουν πράξη και ύλη
4. ιδέες σαν τον αέρα αόρατες κτιστές και ελαφρώς υλικές

Θεέ μου τι διαβάζω!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Άγγελοι κατά τρόπο υλικοί
άκτιστες ενέργειες

Αυτά τώρα τα πρόσεξα. Ήταν πιο κάτω και δεν φαίνονταν!
Γιατί αγόρι μου γράφεις τέτοια πράγματα;
Τα καταλαβαίνεις;
Δεν σου αρέσει το απλό, το διαφανές και το κατανοητό;
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Δεν έχετε ακουστά την αρχή διατήρησης της ενέργειας, απο το λύκειο΄; Τα πάντα μετατρέπονται σε ενέργεια και η ενέργεια δε χάνεται αλλά μετατρέπεται σε άλλη μορφη. Η κίνηση π.χ μπορεί αν μετατραπεί σε θερμότητα και τριβή η οποία σταματάει την κίνηση κλπ.
Εχετε όμως φαίνεται μια πλατωνική αποψη για τις ιδέες ότι δεν ανήκουν στον κόσμο μας, παρόλο που είναι δημιουργήματα υλικού κόσμου, αλλα σε ένα κοσμο παράλληλο και αληθινότερο;
Αρα πιστεύω ότι και οι αόρατες ιδέες πρις γίνουν πράξη και ύλη , είτε πνευματιό διακαίωμα, είτε είναι σαν τον αέρα αόρατες , δεν σημαίνει ότι δεν είναι κτιστές και ελαφρώς υλικές.
Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις. Πώς πηδάς από την ενέργεια στις ιδέες; Και γιατί αναφέρεσαι ξαφνικά στις πλατωνικές ιδέες, οι οποίες είναι άλλο πράγμα από τις ιδέες που γεννά ο νους; Από εκεί και πέρα σε χάνω τελείως.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

γιαυτό ειμαι εδω.
οτι χρειαστειτε πειτε το.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

aqyn, ο λόγος που δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο Πιστός είναι επειδή οι ιδέες του είναι άκτιστες. Περίμενε λίγο να τις κτίσει, και πιθανότατα θα σου πουλήσει καμμία να τη βάλεις στο γραφείο σου για να χαίρεσαι. Και τώρα, if you'll excuse me, πάω να παραλάβω την ενσυναίσθησή μου από το ταχυδρομείο.
:whistle:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:aqyn, ο λόγος που δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο Πιστός είναι επειδή οι ιδέες του είναι άκτιστες. Περίμενε λίγο να τις κτίσει, και πιθανότατα θα σου πουλήσει καμμία να τη βάλεις στο γραφείο σου για να χαίρεσαι.
Δεν χρειάζεται να τις κτίσει, κι ένα αρχιτεκτονικό σχεδιάγραμμα μου φτάνει. Αλλά ούτε αυτό δεν βλέπω.
Πιστός έγραψε:οτι χρειαστειτε πειτε το.
Πριν από λίγο δεν το είπα;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Απο τη λίγη φυσική που ξέρω, ένα σωμα που κινείται σταματά απο την τριβή που παράγεται , ακόμη και απο την αντίσταση του αέρα. Για να μη σταματήσει ενα σωμα που βρίσκεται σε κίνηση πρέπει να βρίσκεται στο κενό, λχ στο διάστημα.
Εμείς όταν π.χ κινούμε τα χέρια μας, παράγουμε ενέργεια απο τους μυς , που καίνε την τροφή που τρώμε, κλπ.
Νομίζω ότι και η εξίσωση του αινσταιν συνδέει τη μαζα με την ενέργεια.
Αρα όταν σκεφτόμαστε καιμε ενέργεια και παράγουμε σκέψεις.
Αρα είμαστε ότι σκεφτομαστε, ή ότι τρώμε;
Και αν κουραστούμε να σκεφτόμαστε , τρώμε και κανα γλυκό που είναι πηγή άμεσης ενέργειας και συνεχίζουμε.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Eίναι ενδιαφέρουσα η συνήθειά σου να εμπλέκεις άσχετα επιστημονικά ή φιλοσοφικά θέματα μεταξύ τους. Μάλιστα, η συχνότητα που καταφεύγεις σε αυτό το λογικό σφάλμα, σε συνδυασμό με την πρόσφατη πτώση της θερμοκρασίας στην Αθήνα και το μήκος των εγκεφαλικών σου κυμάτων που παράγουν τις άκτιστες ιδέες σου, μου θυμίζει το Νόμο του Planck. Μήπως τελικά δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση και είναι όλα ντετερμινιστικώς προδικασμένα από την Αρχή του Χρόνου?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:@Πιστός
Άσε τον Ιησού για το άλλο νήμα. Όταν λες ότι συμφωνείς, εννοείς, με το τραγούδι της Αλεξίου που λέει ..."εδώ είναι ο παράδεισος κι' η κόλαση εδώ"?
Αν είνα η βασιλεία του Θεού εντός υμών, τότε μπορεί να είναι εδώ ή να ξεκινιούν απο εδώ όλα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Eίναι ενδιαφέρουσα η συνήθειά σου να εμπλέκεις άσχετα επιστημονικά ή φιλοσοφικά θέματα μεταξύ τους. Μάλιστα, η συχνότητα που καταφεύγεις σε αυτό το λογικό σφάλμα, σε συνδυασμό με την πρόσφατη πτώση της θερμοκρασίας στην Αθήνα και το μήκος των εγκεφαλικών σου κυμάτων που παράγουν τις άκτιστες ιδέες σου, μου θυμίζει το Νόμο του Planck. Μήπως τελικά δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση και είναι όλα ντετερμινιστικώς προδικασμένα από την Αρχή του Χρόνου?
:think:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Ακτιστη ενέργεια του Θεού μάλλον είναι και η ενανθρώπιση του Υιού και Λόγου του Θεού.
Ναι για το ερώτημά σου, ισχύει , το η βασιλεία του Θεού βιάζεται και οι βιαστές αρπάζουσιν αυτήν. Ειναι συνδιασμός μάλλον ελευθερης βούλησης , θέλησης, και αρκετής προσευχής. Με τη βοήθεια του Θεού όλα γίνονται.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Απάντηση