Μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Εξ ορισμού ένας άθεος πρέπει να ξέρει τι απορρίπτει. Πως μπορείς να απορρίψεις ένα φαγητο απο το διαιτολόγιο σου αν δε το δοκιμάσει κανείς πρώτα ή αν δεν του το πει ο γιατρός ότι του κάνει ή θα του κανει κακό;
Εσύ Πιστέ αν δεν κάνω λάθος δηλώνεις Χριστιανός. Έχεις δοκιμάσει και έχεις απορρίψει το Ισλάμ, τον Βουδισμό, τον Ζωροαστρισμό κλπ;
It is by will alone I set my mind in motion.
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Πιστός έγραψε:Δεν είναι εύκολο να μιλήσω καν για ζωροαστρισμό και ποσο ταιριάζει με τον χριστιανισμό μόνο απο τη δική σου μαρτυρία. Θελει μελέτη πολυ και χρόνο , συγκριτιστική.
Συμφωνώ. Ελπίζω να το κάνεις κάποτε.. εΓώ είδα οτι αυτοί που φτιάξαν την θρησκεία του Χριστιανισμού (δεν μιλάω για ένα δυο άτομα) ήταν πολύ επιρρεασμένοι απο αυτόν.
Πιστός έγραψε:Ιδιώς θέλει αμφισβήτηση και εγω δεν τη διαθέτω.
Γιατί αυτό;
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν χρειάζεται να απορρίψω κάτι. Ο Θεός τους "ανέχεται" νομίζω και τους βοηθάει , ανατέλει τον ήλιο επι δικαίους και αδίκους κλπ. Δεν είναι ο Θεός μόνο των Πιστών.
Δεν είμαι απλώς Χριστιανός. Είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός( της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας).

Δεν αμφισβητώ γιατί είμαι "Πιστός".
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Πιστεύεις οτι η διάφορες θρησκείες λατρεύουν τον ίδιο θεό απλα τον βλέπουν διαφορετικά; Ή έχουν τελείως διαφορετικούς θεούς;

Το οτι είσαι Πιστός δεν σημαίνει οτι δεν αμφισβητείς πράγματα. Πχ αμφισβητείς την απιστία ή την αθεία. Η την δήλωσή μου αν σου δώσω ένα ποτήρι με κίτρινο υγρό και σου πώ "Νερό είναι πιές". Την αμφισβήτηση την διαθέτεις, το θέμα είναι πότε την εκφράζεις.
Οπότε επαναδιατυπώνων το ερώτημα μου:
Γιατί επιλέγεις να μην εκφράσεις την αμφισβήτηση σου σε θέματα πίστης; (ή πίστεως Comte de Toulouse;)
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

βλάξ έγραψε:Οπότε επαναδιατυπώνων το ερώτημα μου:
Γιατί επιλέγεις να μην εκφράσεις την αμφισβήτηση σου σε θέματα πίστης; (ή πίστεως Comte de Toulouse;)
Επειδή η ρουτίνες μπλοκαρίσματος της αμφισβήτησης της πίστης είναι ενσωματωμένες στον πυρήνα του λειτουργικού. Οποιοδήποτε "πρόγραμμα" που τρέχει κατόπιν, δεν μπορεί να παρακάμψει τους περιορισμούς του πυρήνα.
Αυτή η ενσωμάτωση γίνεται όταν διαμορφώνεται το λειτουργικό, στα παιδικά χρόνια.
Είναι τεράστιας σημασίας το να σταματήσει να εκτίθεται ο παιδικός εγκέφαλος στην κατήχηση.
Για αυτό και οι παπάδες πολεμάνε με νύχια και δόντια για τα θρησκευτικά στο σχολείο. Ξέρουν την σημασία τους.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Συμφωνώ στο συμπέρασμα και τον συλλογισμό αλλα για την παρομοίωση, μην μπερδέυεσαι, οι υπολογιστές προσομοιώνουν τον άνθρωπο, όχι το αντίθετο..
Αλλα δεν μου απάντησες, πίστης ή πίστεως είναι η γενική;
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Αυτή η ενσωμάτωση γίνεται όταν διαμορφώνεται το λειτουργικό, στα παιδικά χρόνια.
Είναι τεράστιας σημασίας το να σταματήσει να εκτίθεται ο παιδικός εγκέφαλος στην κατήχηση.
Για αυτό και οι παπάδες πολεμάνε με νύχια και δόντια για τα θρησκευτικά στο σχολείο. Ξέρουν την σημασία τους.
Comte... αρχίζω φίλτατε να υποψιάζομαι ότι είστε ο ιθύνων νους πίσω από το (εξαίρετο!) άρθρο που το βλόγιον ΑΚΤΙΝΕΣ δημοσίευσε για την ταπεινότητά μας. (Το Μάθημα των Θρησκευτικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, 4/42/2010)
Πρέπει να διδάσκεται υποχρεωτικά ή να είναι μάθημα επιλογής; Αναμφιβόλως, όποια και αν είναι η οπτική γωνία μέσω της οποίας κάποιος διερευνά το ζήτημα δεν είναι δυνατόν να παρακαμφθεί η προοπτική της διδασκαλίας του γνωστικού αντικειμένου, το γεγονός δηλαδή ότι το μάθημα των Θρησκευτικών, ή θρησκευτικό μάθημα, ή μάθημα της Ορθοδόξου χριστιανικής αγωγής διαθέτει τη δυναμική να γεννά υπαρξιακά ερωτήματα και να εισάγει τον μαθητή, από την ηλικία των παιδικών του χρόνων, σε μια πορεία κατεργασίας της προσωπικότητας του (έστω και υπό το πρίσμα του ασυνειδήτου), δια της αναδείξεως των αυθεντικών της στοιχείων.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:Comte... αρχίζω φίλτατε να υποψιάζομαι ότι είστε ο ιθύνων νους πίσω από το (εξαίρετο!) άρθρο που το βλόγιον ΑΚΤΙΝΕΣ δημοσίευσε για την ταπεινότητά μας. (Το Μάθημα των Θρησκευτικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, 4/42/2010)
fuck, πρέπει να το δουλεύω καλύτερα το καμουφλάζ μου...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

[quote="Πιστός"]μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;

Ξεκινώ από την πρόθεση του πιστού. Η πρόσκληση στο θέμα είναι αφελής ή ιδιοτελής; Δηλαδή, είναι πράγματι ο παγιδευμένος αμνός που πιστεύει στην ύπαρξη παραδείσου και διερωτάται, ποια θ’ ήταν η τύχη ενός άθεου, από περιέργεια και μόνο, ή ανήκει στους θηρευτές αμνοεριφίων;

Ακόμη μπορεί να είναι μάρτυρας του Ιαχωβά που πιστεύει ότι προσφέροντας έργο προσηλυτισμού στους «παραπλανημένους», μεταξύ των οποίων και άθεους, θα κερδίσει αυξημένα μπόνους εισόδου στην ουράνια βασιλεία.

Και μια και υπάρχει η λίμνη των παραστρατημένων άθεων, άς αμολήσουμε κανένα δίχτυ, μπας και φέρουμε κάποιους στο δρόμο του θεού, ίσως διεννοήθει ο πιστός.

Λοιπόν πιστέ, όποια πρόθεση και αν έχεις, και σ’ όποια κατηγορία και αν ανήκεις, θύμα ή θηρευτής, κοινωνικέ αδελφέ, άδικα κοπιάζεις.

Γιατί πιστός ή άθεος-άπιστος, δεν μπορεί να μεταβεί σε χώρα ανύπαρκτη. Δεν υπάρχουν παράδεισοι και ουράνιες βασιλείες. Ντροπή και να το σκεπτόμαστε, στην σύγχρονη ηλεκτονική εποχή.

Υπάρχουν μόνο στο αιχμάλωτο μυαλό σου. Για τους αθεϊστές μην κόπτεσαι. Εμείς βρισκόμαστε στον πραγματικό γήινο πανέμορφο παράδεισο του διαλογισμού που καταργεί τον δικό σας πνιγηρό μεταφυσισμό.

Θυμήσου ότι ο δολοφθόνος χριστιανισμός της δήθεν απόλυτης «αγάπης» του Ναζωραίου και προπάντων ο Παυλιανισμός που ταύτισε και κατοχύρωσε τα συμφέροντα εκκλησίας και οικονομικής ολιγαρχίας, κατήργησε τα Ηλύσια Πεδία και τον Άδη, με φωτιά και σίδηρο. Λάθος τα διδαχθήκαμε, αδελφέ πιστέ.

Ο αξέχαστος μέγας Απόστολος των Εθνών, δεν επιστρατεύθηκε από τον Χριστούλη μας, αλλά ο Παύλος από θρησκευτικό καταφύγιο των πολυβασανισμένων πτωχών, μετέτρεψε τον χριστιανισμό σε φρούριο των προνομιούχων.

Διέλυσε τα παλαιοχριστιανικά κοινόβια και την κοινοκτημοσύνη, επανέφερε την αυθαιρεσία των κρατούντων και την ιδιοκτησία, ως ιερό αναφαίρετο δικαίωμα.

Για ν’ αυγατίσει το ποίμνιο επέτρεψε στους μη Εβραίους εθνικούς, να γίνονται χριστιανοί με τη βάπτιση και όχι με την αφαίρεση της φαλικής πρόσπης. Για τον λόγο αυτό, οι ρωμαίοι εξουσιαστές τον προστάτευαν, από όποια κακοποίηση, πέρα από τον αφορισμό-cherem, των εβραίων πιστών Γιαχφθέ και Θεού.

Εκείνο που σίγουρα υπάρχει, από καταβολής κόσμου, είναι ο απατεώνας, εκ συστήματος επαγγελματίας που αυτόκλητα διορίζεται εκπρόσωπος ασύμβατων και υπερβατών ασώματων και αόρατων θεϊκών οντοτήτων, κατ' εντολήν και λογαριασμό των οποίων μας εγκλουβίζουν σε ποιμνιοστάσια υποταγής και εκμετάλλευσης.

Αυτή η τάση ελέγχου και εκμετάλλευσης, με τη πρόοδο του χρόνου και των αναγκαίων βελτιωτικών μετασχηματισμών, δημιούργησε τις θρησκείες που κατέληξαν στις σημερινές καθιερωμένες και οργανωμένες επιθετικά μορφές τους.

Ένας πιστοποιημένος και συνειδητοποιημένος θηρευτής παραστρατημένων ψυχών είναι και ο Ωραίος που λυσασμένα προσπαθεί να μας επανεντάξει θρησκευτικά και κοινωνικά, στα καλούπια του ανυποχώρητου τυραννικού θεοκρατικού κατεστημένου.

Είναι εξόφθαλμες οι προθέσεις του. Αυτό αποκαλύφθηκε περίτρανα, για μια πολλοστή ακόμη φορά. Ακούστε τι απαντά στην ερώτηση του πιστού, εάν και οι άθεοι μπορούν να γίνουν δεχτοί στον παράδεισο του τριαδικού θεού:

viewtopic.php?f=7&t=2462&start=0#p49423
Ωραίε, πέρα από το λήμμα Παυλιανισμός, όπου θα βρεις πολλές μαρτυρίες, για το πώς ο μέγας καταφερτζής επέβαλε τη βαριά Ιουδαϊσμοχριστιανική βιομηχανία παγκοσμίως, δες και τις τεκμηριωμένες ιστορικά απόψεις του Γιάννη Κορδάτου, σ’ ένα από τα βιβλία του, με τίτλο «Χριστιανισμός και Παυλιανισμός».

Και ξεκαθάρισε τη θέση σου, βγες από τη μαύρη κουκούλα.
Δήλωσέ μας καθαρά τι είσαι. Ποιμνιοποιημένος πιστός ή θηρευτής που στηρίζει συνειδητά τον σκοταδισμό;

Από εδώ και πέρα θα μιλάς σοβαρά κι’ ευπρεπώς με όλους τους συνομιλητές του φόρουμ και προ πάντων με τον Επικουρίδη.

Βουρλίστηκες με την αναφορά μου στα πούρα των πατεράδων μας, γιατί εσείς οι ποιμνιοποιημένοι, συνειδητά ή ασυνείδητα θεϊστές, έχετε δαιμονοποιήσει τα εργαλεία και τη λειτουργία των μηχανισμών διαιώνισης τ’ ανθρώπου. Ενώ χρεώνεστε αυτή την αρνητική κακοποίηση του μεγαλειώδους έρωτα που ενώνει τα δύο φύλα και δίνει νόημα και σκοπό στην ανθρωπότητα, μας βγάζετε και χρεωμένους.

Ενώ σου δηλώνω, ότι η δική μου η γενιά έχει οδυνηρές εμπειρίες, από επανειλημμένες πυρπολήσεις σπιτιών μας, από την απώλεια αγαπημένων πρόσωπων, στην Κεμαλική γενοκτονία του 16-22, στη μαύρη τριπλή κατοχή και στον εμφύλιο.

Και ενώ όλη αυτή η συμφορά αποτελεί σκόπιμο διχαστικό έργο της πολιτικής και θρησκευτικής ηγεσίας μας που ενεργούν για ξένα αφεντικά, τους οποίους εσύ υπεραμύνεσαι, εν τούτοις δεν χαμπαρίζεις ότι χτυπάς σε ανοικτές πληγές. Και τολμάς επί πλέον να στήνεις τσίρκα γελιοποίησης συνομιλητών σου που τελικά σ’ οδηγούν στην αυτό γελιοποίηση.
Τί να σου πώ δικές σου είναι οι επιλογές. Κατηφόρισε, όσο θες. Εγώ δεν ακολουθώ.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Off Topic
Αυτή η ενσωμάτωση γίνεται όταν διαμορφώνεται το λειτουργικό, στα παιδικά χρόνια.
Είναι τεράστιας σημασίας το να σταματήσει να εκτίθεται ο παιδικός εγκέφαλος στην κατήχηση.
Για αυτό και οι παπάδες πολεμάνε με νύχια και δόντια για τα θρησκευτικά στο σχολείο. Ξέρουν την σημασία τους.
Off Topic
Δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι το λειτουργικό διαμορφώνεται στο σχολείο. In fact, είμαι σίγουρη ότι διαμορφώνεται σχεδόν εξ ολοκλήρου στο σπίτι. Κατά πάσα πιθανότητα είναι ήδη έτοιμο στα 3 ή στα 4 χρόνια του, αν όχι νωρίτερα. Όταν το παιδί φτάνει στο σχολείο, το λειτουργικό είναι ήδη περασμένο.

Η κατήχηση έρχεται και επιβεβαιώνει τα όσα έχουν περαστεί στο σπίτι από αγαπημένα πρόσωπα που σου λένε συνέχεια ότι ο χριστούλης σε αγαπάει και να κάνεις τη προσευχούλα σου και αν είσαι καλό παιδί ο θεός θα σε βοηθήσει και ο θεός τιμωρεί τα κακά παιδιά και λοιπά. Αν δεν έχεις περασμένο ήδη την ρουτίνα αυτή στο λειτουργικό, με την κατήχηση του σχολείου και μόνο δεν περνάει (αλλιώς εμείς πώς και είμαστε άθεοι; την ίδια κατήχηση περάσαμε στο σχολείο με όλους τους άλλους).

Επίσης, η κατήχηση διδάσκει σε όλα τα παιδάκια ότι η ορθοδοξία είναι ισχυρή και κρατούσα και όποιος θέλει να είναι κοινωνικά ενταγμένος καλά θα κάνει να παριστάνει το χριστιανό και ας μην είναι. Αυτό αρκεί για να μην την αμφισβητήσουν τα περισσότερα παιδάκια (γιατί τα περισσότερα παιδάκια νιώθουν ως πιο σημαντική την κοινωνική ένταξη παρά τη γνώση και την αμφισβήτηση - νορμάλ πράματα).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ αδερφέ Επικουρίδη που μου αφιέρωσες ένα τέτοιο σεντόνι απο σχόλια. Δε χρειαζόταν.
Τουλάχιστον επίγηοι παράδεισοι υπήρξαν; Ή θα φτιάξουμε καμια φορα με κάποια ιδεολογία;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Τουλάχιστον επίγηοι παράδεισοι υπήρξαν; Ή θα φτιάξουμε καμια φορα με κάποια ιδεολογία;
Υπήρχαν και υπάρχουν. ο αρχέτυπος ειναι η πρωτη αναγνωριση εύκρατου-υποτροπικού δάσους από μηλιές ,εσπεριδοειδή , μελίσια, και τρεχουμενο νερό. Το μερος οπου για ενα κυνηγο-τροφοσυλλεκτη εχει τον λιγότερο κόπο από οσα ειχε δοκιμάσει, λιγότερο κίνδυνο και περισσότερο χρόνο για εκτίμηση της παρέας.

η παραγνωριση και ο υπερπληθυσμος, η γνωση εκτος του κηπου διελυσε το φυσικό μέτρο.
Αμετρον Αχαριστον

οι συχρονοι παράδεισοι ειναι όπως και οι παλιοί
στηριζονται εξίσου και σκαλωτα
στην καταλληλη τύχη
και στην κατάλληλη συμπεριφορά

τους χαρακτηρίζουν χημικά συναισθήματα
τιποτα ΛΙΓΟΤΕΡΟ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
frannieak
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010 23:30
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ν. Υορκη

[quote="Πιστός"]μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;
Τι λέτε;


Δεν ξέρω...

Είναι απο τα βαθειά υπαρξιακά ερωτήματα που εμείς οι άθεοι δεν κουραζόμαστε να ερευνούμε ποτέ. Για παράδειγμα:

  • Μπορεί κάποιος που δεν είναι μάγος να γίνει συμμαθητής του Χάρι Πότερ στο Hogwarts?
    Μπορεί κάποιος που δεν έχει άδεια κυνηγιού να κάνει σαφάρι στο Jurassic Park?
    Μπορεί κάποιος που υποφέρει απο ίλλιγγο να ταξιδέψει με το μαγικό χαλί?
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με την Αόρατη Μελάνη. Η πίστη εμφυτεύεται από την οικογένεια. Εγώ μέχρι στιγμής δεν είδα παιδιά άθεων να επηρεάζονται από τα θρησκευτικά στα σχολεία. Το βλέπουν ως μάθημα μυθολογίας στην καλύτερη περίπτωση.

Επίσης δεν πιστεύω με τίποτα ότι ένας άθεος θα μπορέσει να γίνει πιστός οποιασδήποτε θρησκείας. Έτσι και αποτινάξεις την πλύση εγκεφάλου που έχεις υποστεί στην παιδική ηλικία και αρχίσεις να χρησιμοποιείς τη λογική δεν υπάρχει επιστροφή. Θα έχεις το μικρόβιο της αμφισβήτησης σε όλη σου τη ζωή. Εκτός κι αν οι πιστοί σταματήσουν να χρησιμοποιούν τα ίδια επειχηρήματα και παρουσιάσουν αποδείξεις.

Ακούστε και αυτό: Προχθές μιλούσα με μία γνωστή που ασχολείται πολύ με θέματα θρησκείας και υποστήριζε φυσικά ότι υπάρχει παράδεισος και ζωή μετα θάνατον κλπ. Τη ρωτάω λοιπόν πως είναι τόσο σίγουρη. Απάντηση: ''το ξέρω και είμαι σίγουρη γι'αυτό".
Ξαναρωτώ: "πως είσαι τόσο σίγουρη" Απάντηση "το ξέρω, είμαι σίγουρη". Ζητώ αποδείξεις και πέρνω την ίδια απάντηση. Θα μπορούσε αυτή η συζήτηση να επαναλαμβάνεται επ'απειρον.

Συμπέρασμα: από πιστό δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις απάντηση λογική παρά μόνο του τύπου: το νιώθω, το πιστεύω, το βιώνω εσωτερικά, το βλέπω με τα μάτια της ψυχής, κλπ.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

nefeli έγραψε:Συμφωνώ με την Αόρατη Μελάνη. Η πίστη εμφυτεύεται από την οικογένεια. Εγώ μέχρι στιγμής δεν είδα παιδιά άθεων να επηρεάζονται από τα θρησκευτικά στα σχολεία. Το βλέπουν ως μάθημα μυθολογίας στην καλύτερη περίπτωση.
Δεν το εξέφρασα σωστά. Και εμένα ο μεγάλος μου γιός (12 ετών) είναι ήδη άθεος. Οπως επίσης οι θρησκόληπτοι και με την έλλειψη θρησκευτικών στα σχολεία θα κάνουν τα παιδιά τους θρησκόληπτα σαν αυτούς.
Υπάρχει όμως μία κρίσιμη μάζα, τα παιδιά των ντεμέκ χριστιανών, που δεν κατηχούνται σοβαρά στο σπίτι, δεν εκκλησιάζονται ποτέ, αλλά στο σχολείο μπουκώνονται με τις μπούρδες και εκκλησιάζονται άπαξ τον μήνα.
Αν δεν αποφύγουν αυτές τις κακοτοπιές στο Δημοτικό/Γυμνάσιο, θα μεγαλώσουν και θα λένε την γνωστή κουβέντα "Ετσι τα μάθαμε, μη μου τους κύκλους τάρρατε".
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
nefeli έγραψε:Συμφωνώ με την Αόρατη Μελάνη. Η πίστη εμφυτεύεται από την οικογένεια.
Και εμένα ο μεγάλος μου γιός (12 ετών) είναι ήδη άθεος. Οπως επίσης οι θρησκόληπτοι και με την έλλειψη θρησκευτικών στα σχολεία θα κάνουν τα παιδιά τους θρησκόληπτα σαν αυτούς.
Υπάρχει όμως μία κρίσιμη μάζα...και θα λένε την γνωστή κουβέντα "Ετσι τα μάθαμε, μη μου τους κύκλους τάρρατε".
Ουτε σχολειο ουτε η οικογένεια, δηλαδη όχι αυτά που Λένε, αλλα τα γονίδια
συμπεριφορικά χαρακτηριστικά παρατηρώ ότι πηδάνε μια γενιά
Ετσι δεν μοιαζεις του μπαμπα/μαμα αλλα του παππου/γιαγια

τα ποσοστά παίζουν, έτσι μπορει να ειχες θρησκοληπτους γονεις , να εφαγες Τόνους κατήχηση και να ενηλικιωθηκες ΑΘΕΟΣ
ή να προηρθες απο αθεους γονεις και να ψαχνεις ως ενηλικας το κάτι, το "νόημα" σε διάφορα
ή να εχεις την τυχη να ειναι όλες οι γενιες αθεοι!
ή και την ατυχια να ειναι όλες οι γενιες εξίσου τυφλες, δηλαδη θεούσες


αληθινη ιστορια
κοριτσακι που δεν βαφτιστηκε και εγινε θέμα στην κοινοτητα, στο σχολειο που ζουσε.
ολα καλα μεχρι που εγινε 14
πηγε μονο του και βαφτίστηκε ορθοδοξο
" δεν συγχωρησε τους γονεις που την απέκλεισαν απο το "φυσιολογικό"
όπως φυσιολογικό ειναι να ρυπαίνεις ασυστολα και να φοροδιαφευγεις και να κερδοσκοπεις ανελεητα

ΟΙ ντεμεκ χριστιανοι κρίσιμη μαζα ειναι αδιαφορη ακόμα και για το ποιος τους γαμάει, θα νοιαστουν για τις "γραφικότητες"?
Ισα Ισα συγκαλυπτουν την απάθεια και αχρηστία τους με σύμβολα αυτες τις "γραφικότητες"

Αρα αυτοί ειναι The genuine article της ορθοδοξης ελλαδας, ενα σιχαμενο ψέμα προσωπικης καταναλωσης
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Παιδιά εδώ σας βλέπω πολύ θρησκειοποιημένους στα δόγματα της αθεϊας σας. Οτι γίνεται δηλαδη στους θρήσκους είναι παντα απο την δική σας οπτική γνωνία και έτσι είναι.
Οι θρήσκοι είναι μόνο θρήσκοι γιατί έτσι μεγάλωσαν, ενώ τα παιδιά των άθεων δεν θα γίνουν ποτε θρήσκοι και αν γίνουν θα γίνουν γιατί έτσι το καθορίζει η "άτιμη" κοινωνία.
Όλα αυτά μοιάζουν με μεσαιωνικές δοξασίες για μάγισες και άλλα ξωτικά.Τι λέτε τώρα. Ανοίξτε τα μάτια σας, βγάλτε τις παρωπίδες.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Παιδιά εδώ σας βλέπω πολύ θρησκειοποιημένους στα δόγματα της αθεϊας σας. Οτι γίνεται δηλαδη στους θρήσκους είναι παντα απο την δική σας οπτική γνωνία και έτσι είναι.
Οι θρήσκοι είναι μόνο θρήσκοι γιατί έτσι μεγάλωσαν, ενώ τα παιδιά των άθεων δεν θα γίνουν ποτε θρήσκοι και αν γίνουν θα γίνουν γιατί έτσι το καθορίζει η "άτιμη" κοινωνία.
Όλα αυτά μοιάζουν με μεσαιωνικές δοξασίες για μάγισες και άλλα ξωτικά.Τι λέτε τώρα. Ανοίξτε τα μάτια σας, βγάλτε τις παρωπίδες.
Αμα ποτέ δεις να πατάνε σφραγίδα "άθεος" στο μέτωπο βρέφους,
τότε έλα να μας τα πεις αυτά.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

Πιστέ, έχεις κάποιο δίκιο για το ότι η αθεΐα δεν είναι δρόμος μονής κατεύθυνσης. Υπάρχουν κάποιοι (ευτυχώς, ελάχιστοι!) που "ξαναβρήκαν" τον κύριο κάποια στιγμή μετά την δηλωμένη αθεΐα τους.

Προσοχή, δεν αναφέρομαι στους "αναβαπτισμένους", που είναι και της μοδός τελευταία. Αυτοί ήταν πάντα κάποια ποικιλία χριστιανού / θεοσεβούμενου που όμως αλλάζουν την προηγούμενη χλιαρή στάση τους, με μια ποιο "ρωμαλέα" στάση μετά την αναβάπτιση.

Αναφέρομαι στους δηλωμένους / συνειδητοποιημένους άθεους που κάνουν μια πλήρη αναστροφή, και ασπάζονται την εκκλησία. Ένας γνωστός είναι ο C.S.Lewis (ο συγγραφέας των μελιστάλαχτων βιβλίων της Νάρνια), που θεωρείται και ένας από τους σημαντικότερους "απολογητές" της χριστιανικής πίστης στον 20 αιώνα.

Υπάρχει βέβαια μια ειδοποιός διαφορά στο πως ο ένθεος μετατρέπεται σε άθεο, από την αντίστροφη διαδικασία.

Για τη συντριπτική πλειοψηφία των πιστών, δεν απαιτούνται αποδείξεις για την εγκυρότητα της θρησκείας που ασπάζονται (και σου θυμίζω, υπάρχουν πολλές). Στη κουβέντα μαζί τους, το πράγμα συνήθως καταλήγει στο "πιστεύω, γιατί ξέρω / νιώθω πως είναι αλήθεια". Άλλες απαιτήσεις δεν υπάρχουν.

Οι περισσότεροι συνειδητοποιημένοι άθεοι, που στη συντριπτική τους πλειοψηφία μεγάλωσαν σε θρησκευόμενο περιβάλλον, πέρασαν από μια διαδικασία υιοθέτησης του ορθολογισμού και της επιστημονικής μεθόδου και αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας είναι η απόρριψη της θρησκείας ως τρόπο ερμηνείας του κόσμου, και ελεγκτή / νομοθέτη της ηθικής σε μια κοινωνία.

Ο άθεος (τουλάχιστον ο άθεος που είναι ορμώμενος από την επιστήμη, γιατί εδώ μοιάζουμε να έχουμε και άλλες ποικιλίες) δεν υιοθετεί μια νέα δογματική "πίστη" προς αντικατάσταση της χαμένης θρησκευτικής. Δεν εμπιστεύεται τα "ένστικτα" του για να απορρίψει κάτι, ούτε καν τον ίδιο το θεό. Έχει "πίστη" στα εργαλεία που υπάρχουν στη διάθεση του, ορθολογισμό, σκεπτικισμό, επιστημονική μέθοδο, και ελέγχει συνεχώς τα πιστεύω και τις γνώσεις του και είναι πάντα έτυμος να αποδεχτοί και προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

Οπότε ναι, αν και η πιθανότητα είναι πραγματικά αστρονομικά μικρή, και τίποτα δεν μοιάζει να απαιτεί την ύπαρξη του, αν εμφανιζόταν μπροστά μας ένα αρκετά διαφορετικό και φαινομενικά παντοδύναμο ον, που αντί να αυτοπροσδιοριστεί ως εκπρόσωπος ενός ασύλληπτα ποιο προηγμένου πολιτισμού, απαιτούσε να αναγνωριστεί ως ο/η δημιουργός το σύμπαντος, τότε θα το σκεφτόμουν να του αναγνωρίσω τον τίτλο (μετά από κάνα-δυο προσεκτικά τεστάκια στα οποία θα του/της ζητούσα να κάνει).

Άλλωστε, μη ξεχνάμε και τον A.C. Clarke: "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Sfougarisb συμφωνώ μαζί σου σε όλα αυτά που ανέφερες.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Απάντηση