Υπάρχει (αθεϊστική) ηθική;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Ω αγαπητέ Ορθόδοξος! Πολύ χαίρομαι που επανέκαμψες!
Αλλά δεν έχεις απαντήσει (όχι πως το έκανες εσκεμμένα), σε ένα πολύ, μα πολύ βασικό θέμα της πίστης σου.

Στο νήμα που ανέβασες εσύ και στο viewtopic.php?f=7&t=1769&start=520#p45088 σου έχω παραθέσει όλες τις αποδείξεις οι οποίες αποδεικνύουν το αιρετικό της Ορθοδοξίας. Και σε είχα συμβουλεύσει να απευθυνθείς στον πνευματικό σου για βοήθεια. Αν και επειδή θα είναι και αυτός αιρετικός, πιθανόν να σε παραπλανήσει. Σε συμβουλέυω λοιπόν ένα πράγμα ώστε να δεις την αλήθεια:

1. Ρώτησε τον πνευματικό σου για το θαύμα της εμφανίσεως της Παναγίας στην Φατίμα της Πορτογαλίας.

Αν το αρνηθεί σαν θαύμα εσύ τί νομίζεις; μπορεί κάποιος πνευματικός να προσβάλλει έτσι την Παναγία;
Αν το δέχεται, εσύ γιατί νομίζεις πως η Παναγία εμφανίζεται σε Καθολικούς;

Θα μου απαντήσεις σε παρακαλώ;

ΥΓ. αν δεν θέλεις να ρωτήσεις τον πνευματικό σου, σε καταλαβαίνω. Μπορείς τότε να πεις την δική σου άποψη πάνω σε αυτό το θαύμα.

Αγαπητέ Λοξία δεν σου έχω απαντήσει γιατί δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού το νήμα κλειδώθηκε βίαια από τους διαχειριστές του χώρου.

Οι αποδείξεις που μου παρουσίασες ειλικρινά δεν μου λένε τίποτα απολύτως. Γνωρίζω πολύ καλά και εκ πείρας ότι η Ορθοδοξία έχει την αλήθεια και αυτό θα υποστηρίζω μέχρι το τέλος της ζωής μου.

Για το περιστατικό που μου αναφέρεις δεν έχω γνώση αλλά φυσικά δεν μου κάνει και τίποτα εντύπωση. Μη μου ζητάς να κρίνω θεία περιστατικά, το που θα εμφανιστεί ή όχι η Παναγία δεν πρέπει να σας απασχολεί τόσο όσο το ότι απλά “εμφανίζεται” …
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Εξακολουθείς να κάνεις λάθος βήματα για την κατανόηση του Θεού. Ταπεινώσου και ζήτα την βοήθεια του και θα βρεις όλες τις απαντήσεις.
Άρα ουσιαστικά μου λες αυτό που λέμε εξαρχής:ότι βασική προϋπόθεση για να πιστέψεις είναι να πιστεύεις ήδη*.Το παράλογο βέβαια και το απόλυτο αδιέξοδο (π.χ. έτσι κανείς άπιστος δεν θα μπορούσε να προσεγγίσει τον θεό όντας ενήλικος) δεν το βλέπεις.Αναμενόμενο.

*Διότι πως μπορώ να ζητήσω την βοήθεια ενός όντος που ακόμη δεν έχω πειστεί ότι υπάρχει;Σε κάποιον άνθρωπο που δεν πιστεύει,ανήκει σε άλλο θρήσκευμα ή είναι όπως εμείς άθεος και σε πλησιάζει και σου λέει:"ορίστε λοιπόν!βοήθησέ με να πιστέψω".Τι θα του πείς:"Ταπεινώσου και ζήτα την βοήθεια του.";-ΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΟΜΗ,ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;Αφού πιστέψει είμαι σίγουρος ότι και θα ταπεινωθεί και βοήθειες θα ζητάει και απ'όλα.

Το ζήτημα είναι τώρα που δεν πιστεύει και σε έχει εσένα τον χριστιανό ανάγκη (κατά την πολλάκις δηλωθείσα άποψή σου,ότι και καλά εμείς οι άθεοι έχουμε την ανάγκη σας) τι μπορείς να του πεις;Ορίστε λοιπόν:αμ'έπος αμ'έργον.

Επιπλέον εσύ όμως μας έχεις πει ότι και καλά δεν πίστευες πρώτα και μετά κάτι σου έτυχε και πίστεψες.

Θα ήθελες να μοιραστείς την εμπειρία σου με μας τους άπιστους;
Σας λέω απλά ότι κινήστε λάθος και έτσι λογικό είναι να μην έχετε κανένα αποτέλεσμα στην αναζήτηση σας.

Να σου κάνω και μια ερώτηση:

Πως μπορείς να είσαι απόλυτα πεπεισμένος για κάτι τέτοιο;
Σας έχω συμβουλέψει πολλές φορές σχετικά με τον πνευματικό αγώνα που σας βοηθήσει να δείτε την αλήθεια. Εάν εσύ όμως έχεις περιέργως μια τέτοια αβάσιμη πάντα πεποίθηση ότι “σίγουρα δεν υπάρχει Θεός, οπότε δεν χρειάζεται να κάνω και τίποτα” τότε πως θα ξεκολλήσεις από αυτήν την κατάσταση;
Από κάπου δεν πρέπει να αρχίσεις;
Σαν φαύλος κύκλος είναι οι σκέψεις σας …

Οι προσωπικές μου εμπειρίες δεν νομίζω να σας βοηθήσουν
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Εάν αγαπητέ παρακολουθούσες τις συζητήσεις μας με προσοχή, θα έβλεπες ότι σας δίνω πολλές απαντήσεις. Εσύ όμως καθόλη την διάρκεια αυτών διάλεξες άλλο δρόμο και τώρα μάλλον έχεις πολλά κενά.
Επειδή τις παρακολουθώ, για να βάζω πιπέρι στο στόμα αυτών που λένε κακά λογάκια, δεν μου έχει ξεφύγει τίποτα. Εδώ ρε μπαγάσα δεν αξιώνεις να πείς "Να, σε αυτό το σημείο σας είπα τους τρόπους που φανερώνεται ο θεός", και έχεις απαίτηση να πιστέψουμε ότι υπάρχει ο θεός; Αφού δεν τα καταφέρνεις με τα κουκιά μετρημένα, θα τα καταφέρεις με τα δυσκολώτερα;

edit: Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που λέει ο Γιατρός. Η απάντησή σου είναι "άρατα και θέματα". Μπορείς να αποδώσεις με δικά σου λόγια αυτό που εκφράζει ο Γιατρός;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

[youtube]lzvy3A-czE0[/youtube]
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Εάν αγαπητέ παρακολουθούσες τις συζητήσεις μας με προσοχή, θα έβλεπες ότι σας δίνω πολλές απαντήσεις. Εσύ όμως καθόλη την διάρκεια αυτών διάλεξες άλλο δρόμο (δες εδώ: eatheia.blogspot.com/2010/11/forumatheiagr.html) και τώρα μάλλον έχεις πολλά κενά.
Σημείωση Συντονιστή:
--------------
Παρ' ότι έχεις δεχτεί παρατήρηση για το ίδιο παράπτωμα, εξακολουθείς να παραβιάζεις τούς κανονισμούς χρήσης περί spamming. Η Συντονιστική ομάδα θα αποφασίσει για τις επιπτώσεις.
--------------
Τέλος Σημείωσης Συντονιστή
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Εάν αγαπητέ παρακολουθούσες τις συζητήσεις μας με προσοχή, θα έβλεπες ότι σας δίνω πολλές απαντήσεις. Εσύ όμως καθόλη την διάρκεια αυτών διάλεξες άλλο δρόμο (δες εδώ: eatheia.blogspot.com/2010/11/forumatheiagr.html) και τώρα μάλλον έχεις πολλά κενά.
Σημείωση Συντονιστή:
--------------
Παρ' ότι έχεις δεχτεί παρατήρηση για το ίδιο παράπτωμα, εξακολουθείς να παραβιάζεις τούς κανονισμούς χρήσης περί spamming. Η Συντονιστική ομάδα θα αποφασίσει για τις επιπτώσεις.
--------------
Τέλος Σημείωσης Συντονιστή
Αγαπητέ κατανοώ ότι η φανέρωση των τακτικών σου στον κόσμο, δεν είναι κάτι που σε ευχαριστεί ... αλλά προσπάθησε να καταλάβεις ότι έτσι εκτίθεσαι και μειώνεις άμεσα και το χώρο ανεπανόρθωτα.

Εάν θέλεις να επιβάλεις σε εμένα κάποια ποινή για την δημοσίευση ενός link θα πρέπει να κάνεις το ίδιο και για όλους εσάς που το κάνετε στα σχόλια σας, διαφορετικά μόνο την εμπάθεια σου μας καταθέτεις και δίνεις νέα τροφή για δημοσιεύσεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρασες.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
Σας λέω απλά ότι κινήστε λάθος και έτσι λογικό είναι να μην έχετε κανένα αποτέλεσμα στην αναζήτηση σας.

Να σου κάνω και μια ερώτηση:

Πως μπορείς να είσαι απόλυτα πεπεισμένος για κάτι τέτοιο;
Σας έχω συμβουλέψει πολλές φορές σχετικά με τον πνευματικό αγώνα που σας βοηθήσει να δείτε την αλήθεια. Εάν εσύ όμως έχεις περιέργως μια τέτοια αβάσιμη πάντα πεποίθηση ότι “σίγουρα δεν υπάρχει Θεός, οπότε δεν χρειάζεται να κάνω και τίποτα” τότε πως θα ξεκολλήσεις από αυτήν την κατάσταση;
Από κάπου δεν πρέπει να αρχίσεις;
Σαν φαύλος κύκλος είναι οι σκέψεις σας …

Οι προσωπικές μου εμπειρίες δεν νομίζω να σας βοηθήσουν
Βρίσκω την ιδέα ενός μπαμπάκα στον ουρανό γελοία, και απορρίπτω ανετότατα την "ηθική" που πρεσβεύουν οι "ιερωμένοι" και οι "πατέρες". Μάλιστα, μου έρχεται δυσφορία όταν σκέφτομαι πόσο λάθος συμβουλές έχουν λάβει φίλοι μου, πιο εύπιστοι από εμένα, από άτομα όπως ο (λογικά) γελοιότατος "πνευματικός" σου, αλλά ας μην παρεκτρέπομαι.

Δεν θέλω να κάνω ΚΑΝΕΝΑΝ αγώνα, με απώτερο σκοπό να πιστέψω ένα ψέμμα. Πόσο μάλλον όταν αυτό το ψέμμα πρόκειται να με κάνει να εργάζομαι, και να πληρώνω, για να καλοπερνάνε οι ψευτοευνούχοι της γελοίας θρησκείας σου.

Και όπως είπε ο πιο εύγλωττος από εμένα Ιατρός του ΙΚΑ, άντε γεια, επιτέλους. Και βέβαια υπάρχει "αθεΐστική" ηθική, μόνο που είναι η ίδια με την απλή ηθική...
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Βαρέθηκα... να πώ μόνο ότι ξέρω πως γίνεται η σύλληψη, και δεν την αφήνεις παρθένα.
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ Λοξία δεν σου έχω απαντήσει γιατί δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού το νήμα κλειδώθηκε βίαια από τους διαχειριστές του χώρου.

Οι αποδείξεις που μου παρουσίασες ειλικρινά δεν μου λένε τίποτα απολύτως. Γνωρίζω πολύ καλά και εκ πείρας ότι η Ορθοδοξία έχει την αλήθεια και αυτό θα υποστηρίζω μέχρι το τέλος της ζωής μου.

Για το περιστατικό που μου αναφέρεις δεν έχω γνώση αλλά φυσικά δεν μου κάνει και τίποτα εντύπωση. Μη μου ζητάς να κρίνω θεία περιστατικά, το που θα εμφανιστεί ή όχι η Παναγία δεν πρέπει να σας απασχολεί τόσο όσο το ότι απλά “εμφανίζεται” …
Γιατί μήπως μου απαντάς εδώ που δεν είναι το θέμα κλειδωμένο;
Το ότι οι αποδείξεις δεν σου λένε τίποτε, δεν μου φαίνεται περίεργο. Ποτέ οι αποδείξεις δεν σας έλεγαν κάτι, αν αυτές δεν ήταν παρμένες από τις Γραφές. Εδώ υπήρχαν ατράνταχτες αποδείξεις και εσείς επιμένατε ότι η Γη είναι επίπεδη!

Το ότι οι Οικουμενικές Σύνοδοι είχαν δογματίσει και η Ορθοδοξία απεσκίρτησε ώστε να έχει μόνη της την Ανατολική κουτάλα, βεβαίως και δεν θα το παραδεχθείτε, διότι έτσι θα ομολογήσετε την αιρετική σας στάση.
Το ότι "εσύ γνωρίζεις πολύ καλά και εκ πείρας ότι η Ορθοδοξία...κ.λπ", και πάλι δεν προξενεί την παραμικρή εντύπωση, ούτε καν έκπληξη. Αυτό θα το λέτε συνεχώς για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα. Για φαντάσου δηλαδή ο πατριάρχης να δήλωνε την αλήθεια, πως πράγματι η Ορθοδοξία απεσκίρτησε από την μία και μόνην αρχική εκκλησία!
μα τον έχεις για χαζό;

Για το περιστατικό της Φατίμα όμως, η κωλοτούμπα σου δεν ήταν ταλαντούχα!
Ώστε δεν το ξέρεις ε; και δεν μπορείς να κρίνεις θεία περιστατικά ε; αφ' ενός μεν δεν σου ζήτησε κανείς να κρίνεις (την απλή σου γνώμη εζήτησα), αφ' ετέρου αν σου ζητούσα την γνώμη σου για τα "θαύματα" της Παναγίας της Τήνου θα ήσουν λαλίστατος!

Και στο κάτω κάτω αν δεν μπορείς να κρίνεις, αλλά ούτε και να πεις την γνώμη σου για θεία περιστατικά, τί στο καλό έκανες την πρώτη σου ερώτηση βάζοντας φαρδειά πλατειά την αναφορά για "τόσα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται";;;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Γιατί μήπως μου απαντάς εδώ που δεν είναι το θέμα κλειδωμένο;
Φυσικά και σας απαντάω …
Λοξίας έγραψε:Το ότι οι αποδείξεις δεν σου λένε τίποτε, δεν μου φαίνεται περίεργο.
Οι “αποδείξεις” που μου παρουσιάζεις …
Λοξίας έγραψε:Το ότι οι Οικουμενικές Σύνοδοι είχαν δογματίσει και η Ορθοδοξία απεσκίρτησε ώστε να έχει μόνη της την Ανατολική κουτάλα, βεβαίως και δεν θα το παραδεχθείτε, διότι έτσι θα ομολογήσετε την αιρετική σας στάση.
Το ότι "εσύ γνωρίζεις πολύ καλά και εκ πείρας ότι η Ορθοδοξία...κ.λπ", και πάλι δεν προξενεί την παραμικρή εντύπωση, ούτε καν έκπληξη. Αυτό θα το λέτε συνεχώς για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα. Για φαντάσου δηλαδή ο πατριάρχης να δήλωνε την αλήθεια, πως πράγματι η Ορθοδοξία απεσκίρτησε από την μία και μόνην αρχική εκκλησία!
μα τον έχεις για χαζό;
Δεν τα γνωρίζεις σωστά τα γεγονότα αγαπητέ μου

Λοξίας έγραψε:Ώστε δεν το ξέρεις ε; και δεν μπορείς να κρίνεις θεία περιστατικά ε; αφ' ενός μεν δεν σου ζήτησε κανείς να κρίνεις (την απλή σου γνώμη εζήτησα), αφ' ετέρου αν σου ζητούσα την γνώμη σου για τα "θαύματα" της Παναγίας της Τήνου θα ήσουν λαλίστατος!
Σας είπα την “απλή” μου γνώμη. Για την παναγία της Τήνου φυσικά και θα σου έλεγα αφού γνωρίζω μιας και είναι και μέσα στην Ορθόδοξη Ελλάδα μας.
Λοξίας έγραψε:Και στο κάτω κάτω αν δεν μπορείς να κρίνεις, αλλά ούτε και να πεις την γνώμη σου για θεία περιστατικά, τί στο καλό έκανες την πρώτη σου ερώτηση βάζοντας φαρδειά πλατειά την αναφορά για "τόσα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται";;;
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο αγαπητέ μου. Το ότι δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο περιστατικό που μου αναφέρεις, μήπως αναιρεί όλα τα πραγματικά θεία σημεία;
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

ο ανηθικος πιστος ειναι ανηθικος επειδη ειναι πιστος.

ο ανηθικος ανθρωπος κρυβεται με την πιστη.

η ηθικη ειναι οπως ο ανθρωπος . Υπαρχει μαζι του

σε αυτον τον χωρο και αυτον τον χρονο δεν μας ξεγελας με ανυποστατες αναφορες

πιασε καμμια δουλεια της προκοπης
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
Λοξίας έγραψε:Γιατί μήπως μου απαντάς εδώ που δεν είναι το θέμα κλειδωμένο;
Φυσικά και σας απαντάω …
Όχι δεν απαντάς! υποκρίνεσαι πως αυτό:
Δεν τα γνωρίζεις σωστά τα γεγονότα αγαπητέ μου
είναι απάντηση!
Ορθόδοξος έγραψε:Οι “αποδείξεις” που μου παρουσιάζεις …
Το ποστ μου με τις παραπομπές στις Οικουμενικές Συνόδους και το πως εξελίχθησαν μετά τα πράγματα, είναι στην θέση του αγαπητέ μου. Και περιέχει ιστορικές αποδείξεις. Αντιθέτως με τα δικά σου ποστ που είναι γεμάτα εικοτολογίες!
Ορθόδοξος έγραψε:Δεν τα γνωρίζεις σωστά τα γεγονότα αγαπητέ μου
Ενώ εσύ που τα γνωρίζεις, πού είναι τα δικά σου επιχειρήματα; Το να επαναλαμβάνεις μονότονα "σας λέω ότι κινείστε λάθος"; Χωρίς κανένα στοιχείο;
Ορθόδοξος έγραψε:Σας είπα την “απλή” μου γνώμη. Για την παναγία της Τήνου φυσικά και θα σου έλεγα αφού γνωρίζω μιας και είναι και μέσα στην Ορθόδοξη Ελλάδα μας.
Η Φατίμα είναι πασίγνωστο γεγονός. Είσαι ο πρώτος ορθόδοξος που γνωρίζω (και γνωρίζω χιλιάδες) που διατείνεται ότι δεν το ξέρει!
Ορθόδοξος έγραψε:Άλλο το ένα και άλλο το άλλο αγαπητέ μου. Το ότι δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο περιστατικό που μου αναφέρεις, μήπως αναιρεί όλα τα πραγματικά θεία σημεία;
Ποιά θεία σημεία; κατονόμασε μερικά ντε!!!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

"Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens." Friedrich Schiller, Die Jungfrau von Orléans

Και για όποιον δεν μιλεί γερμανιστί υπάρχει και ο googlης.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:
Λοξίας έγραψε:Γιατί μήπως μου απαντάς εδώ που δεν είναι το θέμα κλειδωμένο;
Φυσικά και σας απαντάω …
Όχι δεν απαντάς! υποκρίνεσαι πως αυτό:
Δεν τα γνωρίζεις σωστά τα γεγονότα αγαπητέ μου
είναι απάντηση!
Ορθόδοξος έγραψε:Οι “αποδείξεις” που μου παρουσιάζεις …
Το ποστ μου με τις παραπομπές στις Οικουμενικές Συνόδους και το πως εξελίχθησαν μετά τα πράγματα, είναι στην θέση του αγαπητέ μου. Και περιέχει ιστορικές αποδείξεις. Αντιθέτως με τα δικά σου ποστ που είναι γεμάτα εικοτολογίες!
Ορθόδοξος έγραψε:Δεν τα γνωρίζεις σωστά τα γεγονότα αγαπητέ μου
Ενώ εσύ που τα γνωρίζεις, πού είναι τα δικά σου επιχειρήματα; Το να επαναλαμβάνεις μονότονα "σας λέω ότι κινείστε λάθος"; Χωρίς κανένα στοιχείο;
Ορθόδοξος έγραψε:Σας είπα την “απλή” μου γνώμη. Για την παναγία της Τήνου φυσικά και θα σου έλεγα αφού γνωρίζω μιας και είναι και μέσα στην Ορθόδοξη Ελλάδα μας.
Η Φατίμα είναι πασίγνωστο γεγονός. Είσαι ο πρώτος ορθόδοξος που γνωρίζω (και γνωρίζω χιλιάδες) που διατείνεται ότι δεν το ξέρει!
Ορθόδοξος έγραψε:Άλλο το ένα και άλλο το άλλο αγαπητέ μου. Το ότι δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο περιστατικό που μου αναφέρεις, μήπως αναιρεί όλα τα πραγματικά θεία σημεία;
Ποιά θεία σημεία; κατονόμασε μερικά ντε!!!
όποιος δεν ενδιαφέρετε πραγματικά για τη συζήτηση λογικό είναι να μην παρατηρεί κιόλας πολλά πράγματα
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αγαπητέ Ορθόδοξος το λέτε σεις αυτό που δεν παρατηρείτε και δεν ενδιαφέρεστε ποτέ για τη συζήτηση; Ήμαρτον, δε φοβάστε την οργή του μεγαλοδύναμου; Προς τι τέτοια υποκρισία και υπερηφάνεια; Να σας υπενθυμίσω ότι δε χρειάζεται να οργίζεστε και να οδηγείστε σε φλυαρίες για να συγκαλύψετε την έλλειψη θείας χάριτος που σας διακρίνει. Αυτό, αλήθεια, πως το δικαιολογείτε φίλτατε Ορθόδοξος; Είναι φανερό πως εχετε καιρό να εξομολογηθείτε, αν και έχετε υποπέσει σε πληθώρα αμαρτημάτων (θανάσιμα δε μερικά εξ'αυτών και συγχωρήστε μου τον παπικό όρο). Φαντάζομαι δε πόσος καιρός έχει μεσολαβήσει από την τελευταία μετάληψη. Δεν είναι να απορεί κανείς για την έλλειψη θείας χάριτος. Σπεύσατε, σας ικετεύω, υποφέρουν τα ώτα μου από την εκκωφαντική σιωπή σας...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΟΥΝ/ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΣΧΕΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΘΕΗΣ ΟΠΤΙΚΗΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΟΙΒΑΞΟΥΝ ΟΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΡΜΟΖΟΥΝ

Δηλαδη γραφικότητες περί αλήθειας και του blog που θα την βρουμε

ή ενα κλικ πιο κατω και πιο αντικειμενικο:

-σκουπίδια φαινομενικα ατερμονου αναμασήματος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:όποιος δεν ενδιαφέρετε πραγματικά για τη συζήτηση λογικό είναι να μην παρατηρεί κιόλας πολλά πράγματα
Εύγε! ολοκληρωτική, αποστομωτική και πλήρης επιχειρημάτων απάντηση!

Ξέρεις και ξέρω αγαπητέ Ορθόδοξε!
Και αυτό που σε εξουθενώνει πνευματικά είναι ότι ξέρεις πως ξέρω, αλλά και πως γνωρίζω ότι το ξέρεις!
Επί πλέον, καθώς τα χρόνια περνούν, η ματαιότητα αυτών που πιστεύεις θα αναδύεται όλο και περισσότερο απειλητική. Ενδόμυχα το διαισθάνεσαι και αυτό σε φοβίζει! θα τα καταφέρεις όμως. Τόσοι και τόσοι είδαν την πραγματικότητα και είπαν αντίο στους θεούς και τα ψέμματά τους. Καλό κουράγιο!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε: Εύγε! ολοκληρωτική, αποστομωτική και πλήρης επιχειρημάτων απάντηση!

Ξέρεις και ξέρω αγαπητέ Ορθόδοξε!
Και αυτό που σε εξουθενώνει πνευματικά είναι ότι ξέρεις πως ξέρω, αλλά και πως γνωρίζω ότι το ξέρεις!
Επί πλέον, καθώς τα χρόνια περνούν, η ματαιότητα αυτών που πιστεύεις θα αναδύεται όλο και περισσότερο απειλητική. Ενδόμυχα το διαισθάνεσαι και αυτό σε φοβίζει! θα τα καταφέρεις όμως. Τόσοι και τόσοι είδαν την πραγματικότητα και είπαν αντίο στους θεούς και τα ψέμματά τους. Καλό κουράγιο!
Δεν χρειάζεται αγαπητέ ιδιαίτερη ανάλυση για να σου περιγράψω για πιο λόγο θεωρείς συνεχώς ότι δεν παίρνεις απαντήσεις.

Όσον αφορά το άτομο μου συγκεκριμένα και τα πιστεύω μου, καλύτερα θα ήταν να αφήνεις εμένα να μιλάω για αυτά διότι αυτά που εσύ πιστεύεις για εμένα δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

Δηλαδή …


1. Πιστεύω ακράδαντα ότι η Ορθοδοξία κατέχει την αλήθεια και είναι ο μοναδικός δρόμος για να βρει κάποιος τον ένα, αληθινό και ζωντανό Θεό.
2. Ο Θεός για εμένα είναι μόνο πηγή δύναμης και φυσικά τίποτα δεν είναι ανώτερο από αυτόν, οπότε δεν υπάρχει κάτι που να με κουράζει.
3. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος πως με την πάροδο του χρόνου η Ορθοδοξία θα διευρύνεται συνεχώς σε όλο τον κόσμο και όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα βιώνουν αληθινά το Θεό.
4. Έχω γνωρίσει πολλούς άπιστους που πριν χλεύαζαν την Ορθοδοξία πολύ χειρότερα από εσένα και τώρα ορισμένοι από αυτούς έχουν φτάσει στο σημείο να είναι και μοναχοί. Γι αυτό το λόγο πιστεύω επίσης ακράδαντα ότι ο Θεός βοηθάει κάθε άνθρωπο να κατανοήσει την αλήθεια, έστω και εάν αυτό δεν γίνεται από όλους κατανοητό και έτσι δεν απογοητεύομαι ποτέ για όσους βρίσκονται μακριά του.
5. Θεωρώ από τα γραφόμμενα σου ότι είσαι και εσύ ένας από τους πλανεμένους που υπάρχουν στην Ορθόδοξη Ελλάδα μας, αλλά με την βοήθεια του Θεού μπορεί και εσύ αύριο να αντικρίσεις την πλάνη σου. Θα εύχομαι και για εσένα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

1. Πιστεύω ακράδαντα ότι η αθεΐα κατέχει την αλήθεια και είναι ο μοναδικός δρόμος για να βρει κάποιος το ένα, αληθινό και ζωντανό Μακαρονοτέρας.
2Το Μακαρονοτερας για εμένα είναι μόνο πηγή δύναμης και φυσικά τίποτα δεν είναι ανώτερο από αυτό, οπότε δεν υπάρχει κάτι που να με κουράζει.
3. Είμαι απόλυτα πεπεισμένη πως με την πάροδο του χρόνου η Αθεΐα θα διευρύνεται συνεχώς σε όλο τον κόσμο και όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα βιώνουν αληθινά το Μακαρονοτέρας.
4. Έχω γνωρίσει πολλούς άπιστους που πριν χλεύαζαν το Μακαρονοτερας πολύ χειρότερα από εσένα και τώρα ορισμένοι από αυτούς έχουν φτάσει στο σημείο να είναι και pastafarians. Γι αυτό το λόγο πιστεύω επίσης ακράδαντα ότι το Μακαρονοτέρας βοηθάει κάθε άνθρωπο να κατανοήσει την αλήθεια, έστω και εάν αυτό δεν γίνεται από όλους κατανοητό και έτσι δεν απογοητεύομαι ποτέ για όσους βρίσκονται μακριά του.
5. Θεωρώ από τα γραφόμμενα σου ότι είσαι και εσύ ένας από τους πλανεμένους που υπάρχουν στην μαγειρική - ζαχαροπλαστική, αλλά με την βοήθεια του Μακαρονοτερατος μπορεί και εσύ αύριο να αντικρίσεις την πλάνη σου. Θα τρώω σπαγγέτι μπολονέζ και για εσένα.


Sorry παιδιά αλλά ήθελα καιρό να το κάνω αυτό
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Απάντηση