Γεία σας και από εμένα [chrisakis]

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
chrisakis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 03:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας λοιπόν και απο εμένα ενά κατεπιεσμένο δεκαεξάχρονο,από τους γονείς μου και απο την κοινωνία!!!Και οι δύο με θέλουν ένα ακόμη χριστιανόπουλο που θα πηγαίνει κάθε κυριακή στην εκκλησία και θα φιλάει το χέρι του παπά.Εγώ όμως δεν τους κάνω την χάρη,δεν θα πιστέψω σε μια προπαγάνδα,δεν θα πιστέψω σε μια θρησκεία που κατέστρεψε τον πολιτισμό τον προγόνων μου και όσους δεν σκότωσε τους ανάγκασε να την αποσπαστούν,παρόλο που αυτή η ίδια η θρησκεία εξελίχθηκε μέσα απο το διάταγμα των μεδιολάνων και την ανεξιθρησκεία και τώρα κατακρίνει τις αλλες θρησκείες και αθρησκείες ακομα και σε παιδία δημοτικού μεσώ του μαθήματος των θρησκευτικών,που μέχρι τώρα κρύβεται πίσω απο τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ιστορίας,που το οργάνο της που ονομάζετε εκκλησία είναι πίσω από το κράτος και κυβερνά και είναι ζάμπλουτη,ενω οι συμπολίτες της και ακομα και άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτή βρίσκονται σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση,ενω αυτή ούτε καν καταδέχεται να της γίνει φορολογία,δεν θα πιστέψω σε μια θρησκεία που υποβαθμίζει και κατηγορεί την γυναίκα ακόμα και σε αυτήν την εποχή,δεν θα πιστέψω σε μια εκκλησία που ούτε καν κάνει αυτά που δίδαξε το κεντρικό τους πρόσωπο και δάσκαλός τους ο ιησούς χριστός,δεν θα πιστέψω σε αυτούς τους κολλημένους ανθρώπους.Εγώ θα πιστεύω στην λογική,στον άνθρωπο,στην ελευθερη βούληση,στις επιστήμες.είναι δύσκολο όταν ζείς σε μια τέτοια κοινωνια και όταν έχεις την ατυχία να έχεις τοσο θρησκόλυπτους και κολλημένους γονείς,να εχεις τέτοιες πεποιθήσεις αλλα μόνο με την γνώση και την ελεύθερη σκέψη μπορείς να στηρίξεις αυτές τις πεποιθήσεις!!!
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσόρισες, chrisakis.

Θρησκόληπτους και κολλημένους γονείς έχουμε και κάποιοι που είμαστε στην ηλικία των γονέων σου...
Αλλά μην τους κατηγορείς. Είναι δύσκολο να ξεφύγει κανείς από την πλύση εγκεφάλου. Εδώ μεγάλοι επιστήμονες και υπερασπίζονται παραμύθια και θαύματα.
Μια συμβουλή: Προσπάθησε να διεκδικήσεις το δικαίωμα του να έχεις την προσωπική σου άποψη για τις θρησκείες, χωρίς να γίνεσαι επιθετικός.
Έχει αποδειχτεί ότι η σταθερή επιμονή με χαμόγελο και διάθεση για ήρεμη κουβέντα δουλεύει πολύ καλά.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καλωσήρθες και καλές συζητήσεις!
Off Topic
Και προσπάθησε σε παρακαλώ να γράφεις με νορμάλ γραμματοσειρά...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

chrisakis, δεν ξέρω πώς θα σου ακουστεί αυτό, αλλά από τον τρόπο που γράφεις, εμένα μου φαίνεται ότι είσαι Άθεος από αντίδραση και αντικομφορμισμό, όχι από λογική. Όλα αυτά που γράφεις ισχύουν, αλλά δεν αποτελούν ικανές συνθήκες για να μην είσαι Χριστιανός. Το ότι η Εκκλησία είναι διεφθαρμένη δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός.

Σίγουρα βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο, αλλά αν είναι να είσαι Άθεος, make sure ότι θα είναι για τους σωστούς λόγους. Μελέτησε τα επιχειρήματα υπέρ και κατά της ύπαρξης του Θεού. Educate yourself.

:D
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Γκρινιάρης

noxteryn έγραψε:[...]Το ότι η Εκκλησία είναι διεφθαρμένη δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός.[...]
:naughty:
Αμέσως όχι. Εμμέσως όμως η «ανοχή» του θεού προς τη διεφθαρμένη εκκλησία του, είναι απόδειξη της αδιαφορίας του (κατ' ελάχιστον) και σοβαρή ένδειξη της ανυπαρξίας του. Οι πρώτοι που έπρεπε να «φοβούνται» τις συνέπειες της οργής του θεού είναι οι Επίσκοποι και να μη βασίζονται πολύ-πολύ στο «μπαλαντέρ» της μετάνοιας. Η προκλητική τους αδιαφορία προς την τρομερή τιμωρία του θεού, που επικαλούνται για τους απλούς πιστούς, είναι επίσης μια εκ των έσω πληροφορία, που «κλίνει» προς την άποψη της ανυπαρξίας.

Από κει και πέρα συμφωνώ στην πρόταση του να επιμορφωθείς (και σε αυτό το θέμα).

Μη ξεχάσω! Καλώς όρισες.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες!
Ολοι πολεμάμε για την απαλλαγή από τα θρησκευτικά, αλλά ως επί το πλείστον ως γονείς.
Αν οι γονείς είναι θρήσκοι, και επιθυμούν τα θρησκευτικά, τα πράγματα είναι δυσκολα.
Πιθανόν δεν είναι ό,τι καλύτερο να έλθεις σε ρήξη με τους γονείς σου για αυτό, τουλάχιστον μέχρι να τελειώσεις το λύκειο :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Noxteryn, το emoticon με το οποίο έκλεισες το post σου, δεν το κάνει λιγότερο bitchy. :P
Όπως και αυτό με το οποιο έκλεισα τη φράση μου, δεν την κάνει να σου τη λέει λιγότερο.

Ο άνθρωπος είναι δεκαέξι χρονών. Αυτό δε σημαίνει ότι έχουμε ευτελείς προσδοκίες από αυτόν, αλλά να εγώ στα δεκαέξι είχα φιλήσει ό,τι παπαδοχέρι κυκλοφορούσε στην πόλη, άπλυτο και πλυμμένο. Με παρανυχίδες και χωρίς. :roll:
Φυσικά δεν εκθρονίζεις τον θεό με μια κλωτσιά μόνο. Στην αρχή θα απαρνηθείς την μεταφυσική βάση, έπειτα το θεσμικό κατεστημένο. Ύστερα, ίσως γράψεις για την αθεΐα και σε κανένα forum με γραμματοσειρά ορθόδοξου-παλαιοημερολογίτη. :mrgreen:

Chrisakis, καλώς ήρθες. Και το ότι ο Ιησούς παραμένει για σένα σπουδαίος δάσκαλος, ίσως είναι κατανοητό σε μια κοινωνία, που όσο και αν διανοητικοποιεί τους παραλογισμούς της, συνεχίζει να είναι χριστολάγνα, μπας και σώσει τίποτα από την χαμένη προκατάληψή της.
No hard feelings, αλλά ο Ιησούς Χριστός έλεγε μαλακίες. Ελπίζω ότι αυτό το τελευταίο οχυρό της οικογενειακής προπαγάνδας, θα παραδοθεί στην έλλογη σκέψη που τόσο εκθείασες, πολύ σύντομα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:No hard feelings, αλλά ο Ιησούς Χριστός έλεγε μαλακίες.
Έεετσι! :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:

Καλώς ήρθες φίλε μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δείξε κατανόηση στους γονείς σου, είναι οι μόνοι που θα έχεις ποτέ. Σύντομα θα είσαι ενήλικας και θα μπορείς να κάνεις πράξη τις προσωπικές σου επιλογές ζωής, χωρίς να χρειάζονται αντιπαραθέσεις. Οι ιδεολογικές πεποιθήσεις μας, ιδίως πάνω σ' ένα θέμα τόσο αμφιλεγόμενο όσο αυτό της θρησκείας, κατασταλάζουν αργά στη ζωή, και καλό είναι να βασίζονται πάνω σε ώριμη και ήρεμη σκέψη.

Όπως παρατήρησε ο Noxteryn, η απόρριψη της εκκλησίας της Ελλάδος δεν ταυτίζεται με αθεϊα, ούτε με απόρριψη της θρησκείας γενικά, ούτε καν με απόρριψη του ορθόδοξου χριστιανισμού. Η προσωπική μου πορεία προς την αθεϊα ξεκίνησε στην εφηβεία, με απόρριψη αρχικά της εκκλησίας, στη συνέχεια των ιερών γραφών, στη συνέχεια του δόγματος, στη συνέχεια άλλων δογμάτων, και τέλος της πίστης ως αξίας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η πορεία αυτή είναι αναγκαστικά η σωστή, ούτε η μόνη. Μπορεί η δική σου να είναι διαφορετική.

Έχεις τη ζωή μπροστά σου, αυτό είναι δύναμη! Κι αν κάνεις θρησκευτικά ενώ θα προτιμούσες να το αποφύγεις, δες το σαν μια καλή ευκαιρία για συζητήσεις με τον θεολόγο (πάντα με ηρεμία και με σωστά επιχειρήματα). Θα δώσεις τροφή για σκέψη στους συμμαθητές σου!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Φυσικά δεν εκθρονίζεις τον θεό με μια κλωτσιά μόνο. Στην αρχή θα απαρνηθείς την μεταφυσική βάση, έπειτα το θεσμικό κατεστημένο.
Ίσως το ψειρίζω πολύ, αλλά ποιός το έκανε αυτό ever με αυτή τη σειρά;
Υπάρχει κανείς πρώην θρήσκος, που πρώτα απέρριψε ως παράλογη την ύπαρξη υπερφυσικών οντοτήτων και κατόπιν άρχισε κάτι να του βρωμάει στην οργανωμένη θρησκεία;
Και αν ναι, όσοι είναι στην ενδιάμεση κατάσταση πως αυτοπροσδιορίζονται;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Υπάρχει κανείς πρώην θρήσκος, που πρώτα απέρριψε ως παράλογη την ύπαρξη υπερφυσικών οντοτήτων και κατόπιν άρχισε κάτι να του βρωμάει στην οργανωμένη θρησκεία;
Και αν ναι, όσοι είναι στην ενδιάμεση κατάσταση πως αυτοπροσδιορίζονται;
Ναι, αυτοί που απέρριψαν το μεταφυσικό κομμάτι λέγοντας "Η θρησκεία δεν αντιπροσωπεύει πραγματικά κάτι μεταφυσικό, αλλά είναι καλή για την οργάνωση, την ηθική και την ειρήνη στον κόσμο".
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Breadfan, κι εγώ είχα παρόμοια ένσταση όταν ξαναδιάβασα το post μου. Οι προσδιορισμοί "στην αρχή" και "έπειτα" δεν ήταν εκ προθέσεως, με τη στενή έννοια, χρονικοί. Ωστόσο αν δεν επρόκειτο για προϊόν βιασύνης, θα εννοούσα αυτό που συμπλήρωσε ο Κόμης. Στην περίπτωση που μου κατέβαινε στο μυαλό. :roll:
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Comte de Toulouse έγραψε:
breadfan έγραψε:Υπάρχει κανείς πρώην θρήσκος, που πρώτα απέρριψε ως παράλογη την ύπαρξη υπερφυσικών οντοτήτων και κατόπιν άρχισε κάτι να του βρωμάει στην οργανωμένη θρησκεία;
Και αν ναι, όσοι είναι στην ενδιάμεση κατάσταση πως αυτοπροσδιορίζονται;
Ναι, αυτοί που απέρριψαν το μεταφυσικό κομμάτι λέγοντας "Η θρησκεία δεν αντιπροσωπεύει πραγματικά κάτι μεταφυσικό, αλλά είναι καλή για την οργάνωση, την ηθική και την ειρήνη στον κόσμο".
Όσοι έχουν απορρίψει το μεταφυσικό, αλλά πιστεύουν ότι η πίστη στο μεταφυσικό είναι καλή για την οργάνωση, την ηθική και την ειρήνη στον κόσμο, με το "στον κόσμο" αναγκαστικά εννοούν "στους άλλους, τους ηλίθιους, όχι σε εμένα".
Και όντως, Κόμη, έχεις δίκιο. Δυστυχώς, υπάρχουν.
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Στην περίπτωση που μου κατέβαινε στο μυαλό. :roll:
Δεσποινίς, είστε υπέροχη. Άξιος ο τίτλος σας.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
chrisakis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 03:30
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:chrisakis, δεν ξέρω πώς θα σου ακουστεί αυτό, αλλά από τον τρόπο που γράφεις, εμένα μου φαίνεται ότι είσαι Άθεος από αντίδραση και αντικομφορμισμό, όχι από λογική. Όλα αυτά που γράφεις ισχύουν, αλλά δεν αποτελούν ικανές συνθήκες για να μην είσαι Χριστιανός. Το ότι η Εκκλησία είναι διεφθαρμένη δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός.

Σίγουρα βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο, αλλά αν είναι να είσαι Άθεος, make sure ότι θα είναι για τους σωστούς λόγους. Μελέτησε τα επιχειρήματα υπέρ και κατά της ύπαρξης του Θεού. Educate yourself.

:D
Η αλήθεια είναι οτί η θρησκευτική μου αναζήτηση ξεκίνησε από την αντίδραση και περιέργεια,μιας και όπως ανέφερα έχω μεγαλώσει σε πολύ θρησκόληπτη οικογένεια.Στην αρχή δεν είχα κανένα μίσος η καλύτερα δεν με ενδιέφερε ο χριστιανισμός και η εκκλησία.Στην συνέχεια όμως,και όταν απο πολλα βιβλία και διάφορες πηγές κατάλαβα τι μας έχει κάνει και πόσο πίσω μας πάει σαν Έλληνες η εκκλησία στο όνομα του χριστιανισμού,τότε μου δημιουργήθηκε μια απέχθεια προς την εκκλησία και όχι προς γενικότερα τους χριστιανούς(ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει αρκεί να μην επηρεάζει τους υπόλοιπους).Τώρα που λές οτι είμαι Άθεος απο αντίδραση συμφωνώ εν μερει γιατι και η αντίδραση έπαιξε ρόλο στο να γίνω άθεος,αλλα λειτούργησε μαζί με την περιέργεια μου και το να μη θέλω να συμφωνήσω με το κατεστημένο.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
chrisakis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 03:30
Όνομα Ιστότοπου: -

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Noxteryn, το emoticon με το οποίο έκλεισες το post σου, δεν το κάνει λιγότερο bitchy. :P
Όπως και αυτό με το οποιο έκλεισα τη φράση μου, δεν την κάνει να σου τη λέει λιγότερο.

Ο άνθρωπος είναι δεκαέξι χρονών. Αυτό δε σημαίνει ότι έχουμε ευτελείς προσδοκίες από αυτόν, αλλά να εγώ στα δεκαέξι είχα φιλήσει ό,τι παπαδοχέρι κυκλοφορούσε στην πόλη, άπλυτο και πλυμμένο. Με παρανυχίδες και χωρίς. :roll:
Φυσικά δεν εκθρονίζεις τον θεό με μια κλωτσιά μόνο. Στην αρχή θα απαρνηθείς την μεταφυσική βάση, έπειτα το θεσμικό κατεστημένο. Ύστερα, ίσως γράψεις για την αθεΐα και σε κανένα forum με γραμματοσειρά ορθόδοξου-παλαιοημερολογίτη. :mrgreen:

Chrisakis, καλώς ήρθες. Και το ότι ο Ιησούς παραμένει για σένα σπουδαίος δάσκαλος, ίσως είναι κατανοητό σε μια κοινωνία, που όσο και αν διανοητικοποιεί τους παραλογισμούς της, συνεχίζει να είναι χριστολάγνα, μπας και σώσει τίποτα από την χαμένη προκατάληψή της.
No hard feelings, αλλά ο Ιησούς Χριστός έλεγε μαλακίες. Ελπίζω ότι αυτό το τελευταίο οχυρό της οικογενειακής προπαγάνδας, θα παραδοθεί στην έλλογη σκέψη που τόσο εκθείασες, πολύ σύντομα.
Εγώ απλός είπα ότι οι ίδιοι οι Χριστιανοί και ιδιαίτερα η εκκλησία δεν τηρούν αυτά που δίδαξε ο ίδιος τους ο δάσκαλος.Δεν είπα οτι εγώ πιστεύω σε αυτα,αν και μερικά ήταν πολύ σωστά και κοινωνικοανατρεπτικά,παρόλο που ύστερα διαστρεβλώθηκαν απο τους ίδιους τους χριστιανούς,για το δικό τους συμφέρον
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
chrisakis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 03:30
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Δείξε κατανόηση στους γονείς σου, είναι οι μόνοι που θα έχεις ποτέ. Σύντομα θα είσαι ενήλικας και θα μπορείς να κάνεις πράξη τις προσωπικές σου επιλογές ζωής, χωρίς να χρειάζονται αντιπαραθέσεις. Οι ιδεολογικές πεποιθήσεις μας, ιδίως πάνω σ' ένα θέμα τόσο αμφιλεγόμενο όσο αυτό της θρησκείας, κατασταλάζουν αργά στη ζωή, και καλό είναι να βασίζονται πάνω σε ώριμη και ήρεμη σκέψη.

Όπως παρατήρησε ο Noxteryn, η απόρριψη της εκκλησίας της Ελλάδος δεν ταυτίζεται με αθεϊα, ούτε με απόρριψη της θρησκείας γενικά, ούτε καν με απόρριψη του ορθόδοξου χριστιανισμού. Η προσωπική μου πορεία προς την αθεϊα ξεκίνησε στην εφηβεία, με απόρριψη αρχικά της εκκλησίας, στη συνέχεια των ιερών γραφών, στη συνέχεια του δόγματος, στη συνέχεια άλλων δογμάτων, και τέλος της πίστης ως αξίας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η πορεία αυτή είναι αναγκαστικά η σωστή, ούτε η μόνη. Μπορεί η δική σου να είναι διαφορετική.

Έχεις τη ζωή μπροστά σου, αυτό είναι δύναμη! Κι αν κάνεις θρησκευτικά ενώ θα προτιμούσες να το αποφύγεις, δες το σαν μια καλή ευκαιρία για συζητήσεις με τον θεολόγο (πάντα με ηρεμία και με σωστά επιχειρήματα). Θα δώσεις τροφή για σκέψη στους συμμαθητές σου!
Αρχικά τους γονείς μου τους αγαπάω και τους είμαι ευγνωμων για πάντα που με μεγαλώσαν χωρίς ποτέ να μου λείψει τίποτα.Έκει όμως που δεν τους καταλαβαίνω καθόλου είναι το θρησκευτικό.Δεύτερον,την εκκλησία την έχω απορίψει εδώ και κάνα χρόνο,όπως και τα άλλα θρησκευτικά δόγματα.τώρα βρίσκομαι στο στάδιο που έχω αποδειχτει οτι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη(αθρησκεία) και αναζητώ σε ποιο είδος αθρησκείας είμαι.H αλήθεια είναι ότι με την κυρία των θρησκευτικών έχω μιλήσει και τις έχω πει οτι δεν πιστεύω,και τελικά παρόλο που στην αρχή μου φαινόταν η κλασική θεολόγος,το πήρε πολύ καλά,αν και προσπάθησε οπως πολλοι άλλοι να με "βάλει στον ίσιο δρόμο" :lol: και τώρα προσπαθεί να κάνουμε καμια συζήτηση γενικά για όλες τισ θρησκείες,αλλά η τάξη μου ειναι άστα...άλλο επίπεδο...3-4 παιδιά απο τα 26 ξέρουμε να κάνουμε μια κανονική συζήτηση...
ΕικόναΕικόνα
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

chrisakis καλώς ήρθες. Στα θρησκευτικά θα περάσεις καλά αν το εκμεταλλευτείς... ;) Ευκαιρία για συζήτηση είναι και ίσως ξεστραβώσεις :P μερικούς ακόμα.
breadfan έγραψε:
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Φυσικά δεν εκθρονίζεις τον θεό με μια κλωτσιά μόνο. Στην αρχή θα απαρνηθείς την μεταφυσική βάση, έπειτα το θεσμικό κατεστημένο.
Ίσως το ψειρίζω πολύ, αλλά ποιός το έκανε αυτό ever με αυτή τη σειρά;
Υπάρχει κανείς πρώην θρήσκος, που πρώτα απέρριψε ως παράλογη την ύπαρξη υπερφυσικών οντοτήτων και κατόπιν άρχισε κάτι να του βρωμάει στην οργανωμένη θρησκεία;
Και αν ναι, όσοι είναι στην ενδιάμεση κατάσταση πως αυτοπροσδιορίζονται;
Από όσο θυμάμαι, και εγώ. Πρώτα είχα υπαρξιακές και επιστημονικές ανησυχίες και μετά απέκτησα πολιτικές και κοινωνικές. Η ενδιάμεση φάση για μένα ήταν απόρριψη του θεού και πλήρης αδιαφορία (όχι αποδοχή) για την οργανωμένη θρησκεία.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

chrisakis έγραψε:τώρα βρίσκομαι στο στάδιο που έχω αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη(αθρησκεία) και αναζητώ σε ποιο είδος αθρησκείας είμαι.
Chrisakis,
Χωρίς να θέλω να σου κολλήσω μια ταμπέλα που ενδεχομένως να μην είσαι έτοιμος να δεχτείς, επίτρεψέ μου να πω το εξής:
Όταν δεν πιστεύεις στην ύπαρξη ανώτερων δυνάμεων (θεών), δεν είσαι άθρησκος. Είσαι άθεος.
Αυτό είναι ο ορισμός της αθεΐας. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Εκτός αν εννοούσες ότι έχεις αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, αλλά πολλές. :D
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Γκρινιάρης έγραψε:...η «ανοχή» του θεού προς τη διεφθαρμένη εκκλησία του, είναι απόδειξη της αδιαφορίας του (κατ' ελάχιστον) και σοβαρή ένδειξη της ανυπαρξίας του...
Τα επιχειρήματα της κατηγορίας "γιατί ο θεός δεν τιμωρεί/επιβραβεύει αυτούς που το αξίζουν?" είναι πολύ αδύναμα, και σίγουρα το ενδεχόμενο ότι ο θεός είναι παπάρας δεν αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει. Θα μπορούσα επίσης να σου πω ότι ο θεός, ως οντότητα που υπάρχει για περισσότερα από 15 δισεκατομμύρια χρόνια, μπορεί να μην έχει αποφασίσει ακόμα για το πώς θα αντιμετωπίσει τους διεφθαρμένους "αντιπροσώπους" του. To put this into perspective, τα τελευταία 2000 χρόνια είναι για το θεό ό,τι είναι 2 λεπτά για ένα μέσο άνθρωπο. Πόσες αποφάσεις για το μέλλον του πλανήτη παίρνεις εσύ μέσα σε δύο λεπτά?
: brrr :

Το να είναι κανείς Άθεος επειδή πήγε στον πόλεμο ή πέθανε η γυναίκα του σε τροχαίο ή διεγνώστηκε με καρκίνο δεν είναι λογικό, και δε διαφέρει από το να είναι κάποιος θρήσκος επειδή του αρέσει το ηλιοβασίλεμα. (Άλλωστε, μόνο συγκεκριμένες υποκατηγορίες Χριστιανών ισχυρίζονται ότι ο θεός τους είναι πανάγαθος.) Ούτε είναι λογικό να μην πιστεύει κανείς στο θεό επειδή η πλειονότητα πιστεύει. Καλός ο σκεπτικισμός, αλλά ο ανακλαστικός αντικομφορμισμός δεν έχει κανένα νόημα.

chrisakis, γιατί έχεις αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη? Θα ήθελα να το αναλύσεις όσο περισσότερο μπορείς. Thanks in advance.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Chrisakis μην του απαντάς του Nox,είναι σπαζαρχί.He will try to convert you into marxism για να κάτσει να σου αποδείξει μετά ότι ο είναι bullshit & διάφορα άλλα psychedelic stuff. :D

Sorry Nox,I had to warn him. : brrr :
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Απάντηση