Ο νέος δημοτικός σύμβουλος Αθηναίων ξεκίνησε τη θητεία του

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Εγώ γιατί κατάλαβα ότι ο dtango είναι περήφανος για μας (τους άθεους του φόρουμ δηλαδή) και τον τρόπο που απαντήσαμε στον Πάνο;
Επειδή εσύ δεν ερμηνεύεις τα γραφόμενα ανάλογα με την συμπάθεια ή αντιπάθεια που τρέφεις για τον γράφοντα, όπως φαίνεται να κάνει ο φίλος μου ο Γιατρός.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε: οταν καποιος το λεει 1061 φορες καταργηστε την χριστιανικη προσευχη στα σχολεια
και την ιδια στιγμη λεει αλλες 1061 φορες καντε αγωνες οστε οι μουσουλμανοι να μπορουν να προσευχονται ειτε σε δικους τους χωρους
Στο είπανε και οι άλλοι, αρίστο, να στο συνοψίσω και εγώ.

ΝΑΙ στο δικαίωμα στην προσευχή (παρότι δεν την ενστερνιζόμαστε οι ίδιοι)
ΟΧΙ στην υποχρέωση στην προσευχή

ΝΑΙ στον χώρο σου (σπίτι, εκκλησία)
ΟΧΙ σε δημόσιους χώρους όπως τα σχολεία.

Αν είχαν τζαμί, δεν θα πήγαιναν στην πλατεία, που και εγώ δεν θέλω να τους βλέπω.

Ο χριστιανισμός μια χάρα προσυλιτίζει:
http://p-andr.blogspot.com/2007/03/blog-post_26.html
http://www.greekorthodoxchurch.org/iera ... _text.html

έχει ναούς σε αλλόθρησκες χώρες,
http://www.ierapostoli.gr/2010/I_Mitrop ... poleos.php
http://www.oodegr.com/oode/orthod/genik ... tamia1.htm (προσοχή! είναι οοδε :-) )

αλλά εδώ δεν θέλει τζαμί. Οποία υποκρισία!!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Εγώ γιατί κατάλαβα ότι ο dtango είναι περήφανος για μας (τους άθεους του φόρουμ δηλαδή) και τον τρόπο που απαντήσαμε στον Πάνο;
Επειδή εσύ δεν ερμηνεύεις τα γραφόμενα ανάλογα με την συμπάθεια ή αντιπάθεια που τρέφεις για τον γράφοντα, όπως φαίνεται να κάνει ο φίλος μου ο Γιατρός.
Στην βιαστική ανάγνωση , ο χρησμός σου δτ μπορούσε να παρεξηγηθεί. Και εγώ το διάβασα δεύτερη φορά για να πιάσω το πνεύμα σου. Το "Πάνο, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με χαροποίησε η παρατήρησή σου", προϊδεάζει ότι θα πεις αντίθετα πράγματα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Παρερμήνευσα,ζητώ συγγνώμη.Καμιά αντιπάθεια Dtango.Ενόχληση;Ναι.Αντιπάθεια όχι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:ΝΑΙ στον χώρο σου (σπίτι, εκκλησία)
ΟΧΙ σε δημόσιους χώρους όπως τα σχολεία.
Εγώ διαφωνώ με αυτό.

Οι δημόσιοι χώροι είναι για όλους. Αν κάποιος γουστάρει να προσευχηθεί στο πάρκο, ας το κάνει. Αν κάποιον τον ενοχλεί το θέαμα, ας γυρίσει την πλάτη του. Ακόμα και στα σχολεία, δε θεωρώ κακό να προσεύχονται όσα παιδιά γουστάρουν. Το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, βρίσκεται στη μαζική, οργανωμένη, υποχρεωτική προσευχή.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σωστός ο nox.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Εγώ γιατί κατάλαβα ότι ο dtango είναι περήφανος για μας (τους άθεους του φόρουμ δηλαδή) και τον τρόπο που απαντήσαμε στον Πάνο;
Καλά κατάλαβες.. απλά ο γιατρός σπάνια διαβάζει καλά το τι γράφουν άνθρωποι που δεν συμπαθεί με αποτέλεσμα να καταλαβαίνει πολλές φορές άλλα αντί άλλων :)

@Γιατρος
Πάνο ο αγώνας των άθεων είναι πάνω απ'όλα αγώνας για ανεξιθρησκεία.Το δικαίωμα του να μπορείς να ασκείς τα λατρευτικά σου καθήκοντα είναι ίδιο με το δικαίωμα να μην έχεις λατρευτικά καθήκοντα.

Κάποτε είχες ζητήσει να σε κρίνουμε με βάση τις απόψεις σου και χωρίς ταμπέλες.Σήμερα έβγαλες τόση μισάνθρωπη χολή εδώ μέσα,που η όποια ταμπέλα μάλλον θα σε κολάκευε.
Δεν έχεις γνωρίσει καλά μουσουλμάνους φίλε Γιατρέ.. και δεν μιλάω για μουσουλμάνους εξ Ευρώπης ή μεγαλωμένους στην Ευρώπη και με κάποια μόρφωση.. μιλάω για μουσουλμάνους που είναι αγκαλιά με το κοράνι από τα 2 τους σαν αυτούς που μας ήρθαν εδώ τα τελευταία χρόνια..

Πρόβλημα με τους ανθρώπους γενικά δεν έχω.. ούτε με το χρώμα τους, ούτε με τις ιδέες τους, ούτε με την κατάσταση και την καταγωγή τους και με δεδομένο ότι δεν με ενοχλούν αυτοί..
Αλλά με τους φανατικούς μουσουλμάνους όταν είναι πολύ μαζί έχω.. και πολύ μεγάλο μάλιστα.. γιατί για αυτούς ο θεός είναι πάνω από όλα τα υπόλοιπα σε σημείο όχι απλά παράλογο αλλά επικίνδυνο.. και με ενοχλούν με την στάση τους, την αχαριστία τους, και την προσπάθεια επιβολής της παρουσίας και των ιδεών τους

Θα έρθει κάποια στιγμή σύντομα φίλε Γιατρέ που θα βλέπεις τον Άνθιμο και θα τον θεωρείς προοδευτικό...
Θα έρθει κάποια στιγμή σύντομα που θα κυνηγάνε την κόρη σου στο δρόμο (αν έχεις) επειδή φοράει μίνι και προσβάλει τον προφήτη..
Θα έρθει κάποια στιγμή που θα γυρίσει σπίτι ο γιος σου (αν έχεις πάλι) και θα θέλει να γίνει μουσουλμάνος επειδή ο φίλος του ο Μοχάμεντ από το σχολείο είναι μουσουλμάνος από τα 2 του και τον έχει προσηλυτίσει κανονικά και με τον νόμο.. και δεν θα ξέρεις τι να κάνεις..

Γιατί οι μουσουλμάνοι δεν είναι σαν εμάς Γιατρέ.. οι μουσουλμάνοι δεν αλλάζουν, δεν απορρίπτουν, δεν επιλέγουν, δεν αμφισβητούν.. μόνο επιβάλουν.. και αν είναι πολλοί μαζί τόσο το χειρότερο...

Το να σέβεσαι σε αυτόν τον βαθμό αυτόν που δεν σε σέβεται και δεν σου προσφέρει τίποτε θετικό μπορεί να είναι όμορφο αλλά είναι και αυτοκαταστροφικό για να μην πω βλακώδες...

@xarxar
Ποια είναι η διαφορά; Όσο νόμιμο είναι το ένα είναι και το άλλο (για ηθικό ας μην το συζητήσουμε). Αλλά ας δεχτώ την περίεργη θέση σου. Θεωρείς ότι δεν υπάρχει ούτε ένας νόμιμος μουσουλμάνος στην Αθήνα; Έστω κι ένας να υπάρχει, δεν είναι άνιση μεταχείριση;
Νόμιμοι μουσουλμάνοι φυσικά υπάρχουν... οι περισσότεροι που ήταν εκεί σήμερα "νόμιμοι" είναι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.. πόσοι από αυτούς όμως ήρθαν εδώ νόμιμα; Σχεδόν κανένας αγαπητέ.. για να μην σου πω κανένας..

Πόσοι από αυτούς και ας έχουν χαρτιά, δουλεύουν νόμιμα, διαμένουν νόμιμα, και πληρώνουν φόρους, τέλη, ταμεία, κλπ;

Τους ιερείς τους που έχουν και εκτελεστικά δικαιώματα για το ισλάμ, ποιος τους όρισε;

Αφού ήρθαν παράνομα, και οι περισσότεροι ζουν παράνομα (ακόμα και αν έχουν κάποια χαρτιά) πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε ως ίσους, "νόμιμους" πολίτες;

Για εμένα κακώς έχει νομιμοποιηθεί και η παραμονή τους από την στιγμή που ήρθαν παράνομα... ιδίως για τους μουσουλμάνους που είναι παντελώς ξένοι με εμάς στους τρόπους τους και απολύτως ανεξέλεγκτοι..

@Στράτος
Παρεμπιπτόντως βρίσκω τρομερά προκλιτικό κάποιος μετανάστης να κουνάει όλο έπαρση και δογματισμό τον δίκτη του λέγοντας άλαχ άκμπαρ , και με αφορμή κάποιο υποτιθέμενο ποδοπάτημα του ιερού του βιβλίου να εκφράζει τον φανατισμό του βάζοντας φωτιές . Διπλά προκλιτικό , μιας και ως μετανάστης θα έπρεπε τουλάχιστον , να αφήσει πίσω τον βόθρο στον οποίο μεγάλωσε
Παρομοίως... και ακόμα πιο προκλητικό να μου λένε ότι αποφάσισαν να κάνουν δημόσια προσευχή επειδή δεν είχαν λεφτά να νοικιάσουν γήπεδο όπως έκαναν μέχρι τώρα..

Άδεια είχαν; Αν ναι, ποιος μαλάκας τους την έδωσε; Αν όχι γιατί δεν τους μάζεψαν;

Νομίζω ότι μέσα στην συμπόνοια οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν ότι άλλο να είσαι καλός και άλλο να σε πιάνουνε μαλάκα... και δεν καταλαβαίνουν ότι οι μουσουλμάνοι είναι ωρολογιακές βόμβες που ανά πάσα στιγμή κάποιος μουφτής μπορεί να τους κατευθύνει σε ότι θέλει...
Αν αύριο κάποιος θέλει να αποσταθεροποιήσει την χώρα αρκεί μια προβοκάτσια στους μουσουλμάνους και είδαμε όλοι ήδη τι έγινε πέρυσι.. φαντάσου να είχαν π.χ. τζαμί και να πήγαινε κάποιος να του έκανε κάτι τι θα γινόταν..
Αν αύριο γίνει κάτι με την Τουρκία καταλαβαίνεται ότι έχουμε 500.000 τύπους εδώ πέρα που θα βγουν στο δρόμο και θα κάνουν ανταρτοπόλεμο μέσα στην Αθήνα υπέρ της φίλης και προστάτιδας μουσουλμανικής χώρας που θα τους έχει τάξει και ότι θα γίνουν άρχοντες στην θέση μας αν χάσουμε;

Θέλει τόσο μυαλό ρε παιδιά; ήμαρτον.. μην είστε τόσο αφελείς... όπως είπα και παραπάνω άλλο το να είσαι καλός και άλλο το να σε πιάνουνε μαλάκα.. έχει μεγάλη διαφορά και δεν είναι καθόλου θέμα ιδεολογίας, πολιτισμό ή ανθρωπιάς.. είναι απλή λογική...

Και κάτι ακόμα μιας και ακούω για οργάνωση κλπ... αυτή η προσευχή είναι οργανωμένη παίδες και υποχρεωτική για τους μουσουλμάνους.. δεν είναι εθελούσια.. και δεν είναι ένας, είναι χιλιάδες σε 14 πλατείες σε όλη την Αθήνα.. αύριο θα είναι ακόμα περισσότεροι παντού..
Και οι πλατείες είναι δημόσιοι χώροι που αποκλείονται για τους υπόλοιπους κατά την διάρκεια της προσευχής.. πράγμα άδικο για όλους εμάς ακόμα και με αυτή τη λογική..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορεί να φαίνεται ότι δεν κολλάει με το θέμα μας αλλά είναι πολύ σχετικό..

Δείτε έτσι για πλάκα αυτή τη συνέντευξη που έδωσε ένας Σοβιετικός πράκτορας της KGB που αυτομόλησε στις ΗΠΑ την δεκαετία του 80 σχετικά με τις μεθόδους υπονόμευσης μιας χώρας και σκεφτείτε για λίγο τις αναλογίες με την Ελλάδα από το 85 μέχρι σήμερα..

Σκεφτείτε λίγο τον ρόλο όλων αυτών των αριστερών "προοδευτικών" ρευμάτων, των κραυγών για ισότητα, αλληλεγγύη, ανθρωπιά, και πολυπολιτισμικά μοντέλα.. έτσι για πλάκα,δεν βλάπτει να βλέπεις τα πράγματα και από την άλλη σκοπιά με λίγο ποιο καχύποπτη διάθεση...

[youtube]t-GbY_IYDN8[/youtube]

Για όσους έχουν την όρεξη να δουν όλη την διαδικασία αναλυτικά περιγράφεται από τον ίδιο στα παρακάτω 7 βίντεο..







In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Panos έγραψε:Και οι πλατείες είναι δημόσιοι χώροι που αποκλείονται για τους υπόλοιπους κατά την διάρκεια της προσευχής.. πράγμα άδικο για όλους εμάς ακόμα και με αυτή τη λογική..
ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!!! :roll:
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:ΝΑΙ στον χώρο σου (σπίτι, εκκλησία)
ΟΧΙ σε δημόσιους χώρους όπως τα σχολεία.
Εγώ διαφωνώ με αυτό.

Οι δημόσιοι χώροι είναι για όλους. Αν κάποιος γουστάρει να προσευχηθεί στο πάρκο, ας το κάνει. Αν κάποιον τον ενοχλεί το θέαμα, ας γυρίσει την πλάτη του. Ακόμα και στα σχολεία, δε θεωρώ κακό να προσεύχονται όσα παιδιά γουστάρουν. Το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, βρίσκεται στη μαζική, οργανωμένη, υποχρεωτική προσευχή.
Τα όρια είναι θολά, μεταξύ του δικαιώματος και της κατάχρησης αυτού.
Διαφώνησα κάθετα με τα σχολεία. Ανέχομαι την πλατεία όσο δεν έχουν χώρο δικό τους.
Αλλά όσο δεν θέλω να κάνει ο χριστιανός parade, άλλο τόσο δεν θέλω και ο άλλος να μου τρίβει στην μούρη το κόλλημά του.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
Panos έγραψε:Και οι πλατείες είναι δημόσιοι χώροι που αποκλείονται για τους υπόλοιπους κατά την διάρκεια της προσευχής.. πράγμα άδικο για όλους εμάς ακόμα και με αυτή τη λογική..
ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!!! :roll:
Ας το πληρώσουν και ας το φτιάξουν... αλλά όχι με τα δικά μας λεφτά από την στιγμή που εμείς που πληρώνουμε τους φόρους δεν είμαστε μουσουλμάνοι (ναι οκ κακώς φτιάχνονται και εκκλησίες με δικά μας λεφτά αλλά όπως και να έχει ένα 80% τουλάχιστον των Ελλήνων δεν έχει πρόβλημα με αυτό οπότε πάσο μας αρέσει δεν μας αρέσει)...
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

προσωπικα θα ηθελα να κανω το ιδιο Μ. Παρασκευη δηλαδη μεγαφωνικη και να παιζει Λευτερης Πανταζης. Τωρα για επιθεσεις και για διαμαρτυριες τις βρισκω υπερβολικες και κατευθυνομενες. Δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να υποστηριξουν οτι τους ενοχλουν με την προσευχη τους ωστε να διαμαρτυριθουν. Αλλο πραγμα το τεμενος στο οποιο συγκεντρωνονται και ειρηνικα προσευχονται χωρις να ενοχλουν κανεναν και αλλο αυτο.
Πρωσοπικα το βρισκω αδιανοητο να προσευχονται δημοσια απο οποιαδηποτε θρησκεια και οταν λεω δημοσια εννοω και τις μεγαφωνικες με ις μπασες ηλεκτρονικες καμπανες που εχουν πλεον οι εκκλησιες. OXI κυριοι δεν ειναι δικαιωμα κανενος να προσευχεται δημοσια, ακομα και αν η θρησκεια του το υπαγορευει, δεν ειναι κανενος δικαιωμα να σκωτονει ή να εξαναγκαζει αλλους ανθρωπους να δεχτουν την θρησκεια του. Δηλαδη φανταστειται σκηνικο περπατας στο δρομο και θελεις να διασχισεις μια πλατεια και σε σταματανε και σου λενε οχι θα κανεις το κυκλο. τι οχι? γιατι? γινονται εργα? οχι προσευχονται οι μουσουλμανοι ή οι βουδιτες ή οι χριστιανοι κανουν λιτανια ή ακομα ακομα οι οπαδοι του Ηρακλη κανανε καταληψη την πλατεια ή με την βουλα του νομου οι κουμουνιστες κανουν πορεια σε δρομο της αθηνας ή οι αγροτες κλεισαν τους δρομους. The same thing. Ολοι στο ιδιο τσουβαλι. Δεν υπαρχει διαφορα

Το προβλημα μας ομως τωρα δεν ειναι οτι αυτοι που διαμαρτυρονται ειναι ανθρωποι που θελουν να διεκδικήσουν τα δικαιωματα τους αλλα πουστρακια ναζι που θελουν να επιβαλουν τον φασισμο τους. και δυστιχως αυτοι που θα πληρωσουν την νυφη στην διαμαχη χριστιανοταλιμπαν VS ταλιμπαν σκετοι θα ειναι οι αθωοι μετριοπαθεις αθεοι.

Ομως,σε καθε περιπτωση δεν προκειτε να υπερασπιστω τους φανατικους μουσουλμανους αφου θελω να κανω τα ιδια στους φανατικους χριστιανους που με ενοχλουν περισσοτερο
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το προβλημα το δικο μας δεν ειναι αν προσευχονται οι μουσουλμανοι δημοσιος η αν θα φτιαχτει τζαμι[ασ φτιαχτει με δικα τους λεφτα ενα μικρο τζαμι σε καποιο στενο να προσευχονται και αυτοι αφου τους αρεσει τοσο μαγκια τους]

το προβλημα ομως το δικο μας ειναι γιατι εσεις λεγοντας εσεις ενωω απο το φορουμ που ειστε και δηλωμενοι αθεοι κανετε τοσο μεγαλο θεμα υπερ μιας θρησκειας ξενων και την ιδια στιγμη κατηγωρειτε μια θρησκεια και πολεματε να καταργιθει οταν μεχρι και πριν 1-2-3 χρονια την πιστευατε

απ την στιγμη που καποιος γινετε αθεος πρεπει να πολεμαει ολες της θρησκειες ολες της αιρεσεις και να μην δεχετε καν να κανει και διαλογο οχι να υποστηριζει φανατικα καποια θρησκεια μονο και μονο εποιδη ειναι μειονοτιτα στην ελλαδα

αυτα να τα κανουν οι αριστεροι οι αναρχικοι που μπορει μεν και αρκετοι απ αυτους να ειναι αθεοι αλλα πανω απ ολα ειναι αναρχικοι αριστεροι και νιαζονται αρκετα για της μειωνοτιτες

συμφωνο με πανο στα περισσοτερα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Panos έγραψε:Το να σέβεσαι σε αυτόν τον βαθμό αυτόν που δεν σε σέβεται και δεν σου προσφέρει τίποτε θετικό μπορεί να είναι όμορφο αλλά είναι και αυτοκαταστροφικό για να μην πω βλακώδες...
Δεν τίθεται θέμα σεβασμού,αλλά ανοχής.Μας ανέχονται και τους ανεχόμαστε.Εάν πάψουν να μας ανέχονται και κάνουν τζιχάντ στο κέντρο της Αθήνας,θα πάψουμε και εμείς να τους ανεχόμαστε.
Panos έγραψε: Νόμιμοι μουσουλμάνοι φυσικά υπάρχουν... οι περισσότεροι που ήταν εκεί σήμερα "νόμιμοι" είναι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.. πόσοι από αυτούς όμως ήρθαν εδώ νόμιμα; Σχεδόν κανένας αγαπητέ.. για να μην σου πω κανένας..

Πόσοι από αυτούς και ας έχουν χαρτιά, δουλεύουν νόμιμα, διαμένουν νόμιμα, και πληρώνουν φόρους, τέλη, ταμεία, κλπ;

Τους ιερείς τους που έχουν και εκτελεστικά δικαιώματα για το ισλάμ, ποιος τους όρισε;

Αφού ήρθαν παράνομα, και οι περισσότεροι ζουν παράνομα (ακόμα και αν έχουν κάποια χαρτιά) πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε ως ίσους, "νόμιμους" πολίτες;

Για εμένα κακώς έχει νομιμοποιηθεί και η παραμονή τους από την στιγμή που ήρθαν παράνομα... ιδίως για τους μουσουλμάνους που είναι παντελώς ξένοι με εμάς στους τρόπους τους και απολύτως ανεξέλεγκτοι..
Ήρθαν παράνομα,γιατί κάτι "έξυπνοι",πλούσιοι δυτικοί ή και συμπατριώτες τους,τους έταξαν στη Δύση τη γη της επαγγελίας.Και αυτοί τους πίστεψαν γιατί κάτι άλλοι "έξυπνοι" δυτικοί και συμπατριώτες τους αγόρασαν τη χώρα τους και την έκαναν τσιφλίκι τους.Και όταν έφτασαν,κάτι "έξυπνοι" καυλόμπατσοι τους πετάνε στα μπουντρούμια,τους σαπίζουν στο ξύλο και τους κυνηγάνε στα σύνορα.Και οι ίδιοι "έξυπνοι" καυλόμπατσοι,που δεν ξέρουν να πιάσουν κανάν έμπορο ναρκωτικών ή όπλων,ξέρουν όμως να σαπίζουν στο ξύλο και να κυνηγάνε τον εξαθλιωμένο κοσμάκη,δεν τους αφήνουν να βγουν απ'τη χώρα στην υπόλοιπη Ευρώπη και έτσι γίναμε το μαντρί μ'όλους τους πικραμένους εδώ πέρα.Εν τω μεταξύ,κάτι "έξυπνοι" συμπατριώτες μας μικροαστούληδες,τους παίρνουν για υπαλλήλους στο κωλομάγαζό τους,δεν τους κολλάνε ένσημα,δεν τους έχουν καμία ασφάλεια,τους απολύουν όποτε τους καυλώσει,τους δίνουν 5 ψωροδεκάρες με τις οποίες δεν αγοράζεις ούτε εισιτήριο του μετρό για τα μαγευτικά Σεπόλια και μετά έχουν και το θράσος να μιλάνε για την εγκληματικότητα που οι ίδιοι δημιούργησαν.Και τέλος,όλοι αυτοί οι "έξυπνοι" μικροαστούληδες,με τη βοήθεια των φασιστοειδών με τη γνωστή φωλιά τους στη Σωκράτους και τις ευλογίες των καυλόμπατσων που είπαμε παραπάνω,βγαίνουν κραδαίνοντας ξύλα και λοστούς στις πλατείες,ουρλιάζοντας απελπισμένοι για το χάλι που έφτιαξαν με τα σκατά τους.End of story.
Panos έγραψε:Παρομοίως... και ακόμα πιο προκλητικό να μου λένε ότι αποφάσισαν να κάνουν δημόσια προσευχή επειδή δεν είχαν λεφτά να νοικιάσουν γήπεδο όπως έκαναν μέχρι τώρα..

Άδεια είχαν; Αν ναι, ποιος μαλάκας τους την έδωσε; Αν όχι γιατί δεν τους μάζεψαν;

Νομίζω ότι μέσα στην συμπόνοια οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν ότι άλλο να είσαι καλός και άλλο να σε πιάνουνε μαλάκα... και δεν καταλαβαίνουν ότι οι μουσουλμάνοι είναι ωρολογιακές βόμβες που ανά πάσα στιγμή κάποιος μουφτής μπορεί να τους κατευθύνει σε ότι θέλει...
Αν αύριο κάποιος θέλει να αποσταθεροποιήσει την χώρα αρκεί μια προβοκάτσια στους μουσουλμάνους και είδαμε όλοι ήδη τι έγινε πέρυσι.. φαντάσου να είχαν π.χ. τζαμί και να πήγαινε κάποιος να του έκανε κάτι τι θα γινόταν..
Αν αύριο γίνει κάτι με την Τουρκία καταλαβαίνεται ότι έχουμε 500.000 τύπους εδώ πέρα που θα βγουν στο δρόμο και θα κάνουν ανταρτοπόλεμο μέσα στην Αθήνα υπέρ της φίλης και προστάτιδας μουσουλμανικής χώρας που θα τους έχει τάξει και ότι θα γίνουν άρχοντες στην θέση μας αν χάσουμε;

Θέλει τόσο μυαλό ρε παιδιά; ήμαρτον.. μην είστε τόσο αφελείς... όπως είπα και παραπάνω άλλο το να είσαι καλός και άλλο το να σε πιάνουνε μαλάκα.. έχει μεγάλη διαφορά και δεν είναι καθόλου θέμα ιδεολογίας, πολιτισμό ή ανθρωπιάς.. είναι απλή λογική...

Και κάτι ακόμα μιας και ακούω για οργάνωση κλπ... αυτή η προσευχή είναι οργανωμένη παίδες και υποχρεωτική για τους μουσουλμάνους.. δεν είναι εθελούσια.. και δεν είναι ένας, είναι χιλιάδες σε 14 πλατείες σε όλη την Αθήνα.. αύριο θα είναι ακόμα περισσότεροι παντού..
Και οι πλατείες είναι δημόσιοι χώροι που αποκλείονται για τους υπόλοιπους κατά την διάρκεια της προσευχής.. πράγμα άδικο για όλους εμάς ακόμα και με αυτή τη λογική..
Αν κάποιος θέλει να αποσταθεροποιήση τη χώρα αρκεί να φέρει το Δ.Ν.Τ. εδώ να μας γαμήσει...α,κάτσε,ήδη έγινε αυτό.Χωρίς τους μουσουλμάνους.Και η χώρα ήδη είναι έτοιμη να τιναχτεί στον αέρα.Πάλι χωρίς τους μουσουλμάνους.

Οι πλατείες επίσης είναι αποκλεισμένες κάθε φορά που ο κάθε μαλάκας αρχιλήσταρχος,μπλε ή πράσινος,κάνει προεκλογική ομιλία,όπως επίσης και κάθε φορά που εκείνο το ανάποδο γαμώτο,η χλέπα του Στάλιν η Παπαρήγα αποφασίζει να "συσπειρώσει τον λαό".Γι'αυτές τις περιπτώσεις γιατί δε διαμαρτύρεσαι?

Ας φτιαχτεί ένα τζαμί,να πηγαίνουν εκεί να μη μας πρήζουν.
Panos έγραψε:Μπορεί να φαίνεται ότι δεν κολλάει με το θέμα μας αλλά είναι πολύ σχετικό..

Δείτε έτσι για πλάκα αυτή τη συνέντευξη που έδωσε ένας Σοβιετικός πράκτορας της KGB που αυτομόλησε στις ΗΠΑ την δεκαετία του 80 σχετικά με τις μεθόδους υπονόμευσης μιας χώρας και σκεφτείτε για λίγο τις αναλογίες με την Ελλάδα από το 85 μέχρι σήμερα..

Σκεφτείτε λίγο τον ρόλο όλων αυτών των αριστερών "προοδευτικών" ρευμάτων, των κραυγών για ισότητα, αλληλεγγύη, ανθρωπιά, και πολυπολιτισμικά μοντέλα.. έτσι για πλάκα,δεν βλάπτει να βλέπεις τα πράγματα και από την άλλη σκοπιά με λίγο ποιο καχύποπτη διάθεση...

[youtube]t-GbY_IYDN8[/youtube]

Για όσους έχουν την όρεξη να δουν όλη την διαδικασία αναλυτικά περιγράφεται από τον ίδιο στα παρακάτω 7 βίντεο..







Τώρα φταίω εγώ αν σου πω ότι αρχίζεις επικίνδυνα να θυμίζεις τον Ορθόδοξο?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Panos έγραψε:Πρόβλημα με τους ανθρώπους γενικά δεν έχω.. ούτε με το χρώμα τους, ούτε με τις ιδέες τους, ούτε με την κατάσταση και την καταγωγή τους και με δεδομένο ότι δεν με ενοχλούν αυτοί..
Φαίνεται. Δεν είσαι ρατσιστής, αυτοί είναι μάυροι...

Off Topic
Α, και παρακαλώ μην κάνετε quote ο ένας το σεντόνι του άλλου, γίνεται κουραστικό.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

aristotelis_1, η ηλιθιότητα των posts σου αρχίζει να με ενοχλεί. Στο τελευταίο, μάλιστα, κάθε μια πρόταση που έγραψες είναι πατάτα. Let me break it down for you.
aristotelis_1 έγραψε:το προβλημα το δικο μας δεν ειναι αν προσευχονται οι μουσουλμανοι δημοσιος η αν θα φτιαχτει τζαμι[ασ φτιαχτει με δικα τους λεφτα ενα μικρο τζαμι σε καποιο στενο να προσευχονται και αυτοι αφου τους αρεσει τοσο μαγκια τους]
Αυτό θα ίσχυε μόνο αν ο νόμος δεν όριζε ότι οι ναοί χτίζονται με τα χρήματα του κράτους. Εφόσον ο νόμος γράφει αυτά που γράφει, οφείλει να είναι ισότιμος για όλους τους πολίτες. Όταν αλλάξει ο νόμος (υπό την πίεση των Άθεων, πιθανότατα), τότε θα έχεις δίκιο. Until then, το κράτος είναι υποχρεωμένο να τους χτίσει ό,τι γουστάρουν, όπως κάνει και με τους Ορθόδοξους.
aristotelis_1 έγραψε:το προβλημα ομως το δικο μας ειναι γιατι εσεις λεγοντας εσεις ενωω απο το φορουμ που ειστε και δηλωμενοι αθεοι κανετε τοσο μεγαλο θεμα υπερ μιας θρησκειας ξενων και την ιδια στιγμη κατηγωρειτε μια θρησκεια και πολεματε να καταργιθει οταν μεχρι και πριν 1-2-3 χρονια την πιστευατε
Οι "ξένες" θρησκείες δεν έχουν διαφορετικά δικαιώματα από τις "ντόπιες", κύριε ρατσιστή. Αυτό είναι, άλλωστε, το ουσιώδες νόημα της ανεξιθρησκείας. Πέρα από αυτό, δε θυμάμαι να προσπαθεί συλλογικά αυτό το forum να καταργήσει κάποια θρησκεία. Και μην κάνεις ηλίθιες γενικεύσεις, γιατί εγώ είμαι Άθεος από τότε που γεννήθηκα.
aristotelis_1 έγραψε:απ την στιγμη που καποιος γινετε αθεος πρεπει να πολεμαει ολες της θρησκειες ολες της αιρεσεις και να μην δεχετε καν να κανει και διαλογο οχι να υποστηριζει φανατικα καποια θρησκεια μονο και μονο εποιδη ειναι μειονοτιτα στην ελλαδα
Μπα? Έτσι πρέπει? Γιατί? Επειδή το λες εσύ? Θα ήθελες να με ενημερώσεις ποιος στον πούτσο είσαι εσύ που θα μας πεις πώς πρέπει να συμπεριφέρονται και να σκέφτονται οι Άθεοι? By the way, δεν είδα κανέναν εδώ να υποστηρίζει κάποια θρησκεία (πόσω μάλλον "φανατικά"), είδα όμως κάποιους να υποστηρίζουν τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα των άλλων. Αν δε μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ των δύο, καλύτερα να αποφεύγεις να μιλάς σε τέτοια θέματα, και να περιορίζεσαι σε αυτά που αφορούν τον Άρη. Το κριτήριο για το οποίο υπερασπίζονται κάποιοι τα δικαιώματα των Μουσουλμάνων δεν έχει να κάνει με το ποιοι είναι οι περισσότεροι, αλλά ακόμα κι αν ίσχυε αυτό, πάλι άδικο θα είχες in principle. Οι νόμοι μιας κοινωνίας οφείλουν να προστατεύουν τους λίγους και τους αδύναμους. Οι πολλοί και δυνατοί δεν έχουν ανάγκη από προστασία.
aristotelis_1 έγραψε:αυτα να τα κανουν οι αριστεροι οι αναρχικοι που μπορει μεν και αρκετοι απ αυτους να ειναι αθεοι αλλα πανω απ ολα ειναι αναρχικοι αριστεροι και νιαζονται αρκετα για της μειωνοτιτες
Αυτή η πρόταση δε βγάζει καν νόημα. Η θρησκευτικότητα και η πολιτικοποίηση δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες ιδιότητες. Επίσης, οι πράξεις ορίζουν τις ταμπέλες, όχι οι ταμπέλες τις πράξεις.
aristotelis_1 έγραψε:συμφωνο με πανο στα περισσοτερα
Κακώς. Και αυτός βλακείες λέει, αλλά τουλάχιστον είναι εξυπνότερος από εσένα και τις παρουσιάζει με λιγότερο ηλίθιο τρόπο.

Off Topic
EDIT: Apologies, Τεμπελόσκυλο, αλλά δε μπόρεσα να απαντήσω αλλιώς.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

noxteryn, περίμενα κάποια αυτοσυγκράτηση από το επίπεδό σου.
Κάποιοι δεν μπόρεσαν να μορφωθούν όσο εσύ, και αν δεν ξέρεις τους λόγους καλό θα είναι να μην εστιάζεις σε αυτό.
Κατά την ίδια έννοια, κάποιοι γεννήθηκαν σε μη θρήσκο περιβάλλον, οπότε είναι φυσικό να είναι άθεοι από γεννησιμιού τους, και κάποιοι άλλοι μεγάλωσαν με θρήσκους γονείς, οπότε πρώτα ωρίμασαν και μετά "αθεΐστηκαν".
Και, νομίζω θα συμφωνείς και εσύ, πιό μάγκες είναι οι δεύτεροι από τους πρώτους.
Το επίπεδο φαίνεται όταν κάνεις μια επιπλέον προσπάθεια να εξηγήσεις κάτι σε κάποιον που δυσκολεύεται να το κατανοήσει, και όχι όταν το γυρίζεις σε ad hominem.
Πιστεύω τουλάχιστον να είμαι κατανοητός.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι μουσουλμανοι και χριστιανοι και εβραιοι εχουν καθε δικαιωμα να λατρευουν και να ασκουν τα θρησκευτικα τους δικαιωματα στον κατάλληλο χωρο( καποτε θα ενωθουν n'est pas Bilal?)

Εαν δεν υπάρχει κατάλληλος χωρος, τότε αναγκαστικα θα πάνε σε δημοσιο χωρο

Τοιουτοτροπως αλλοι ανθρωποι εχουν καθε δικαιωμα να περιφερονται με tanga στους δημοσιους χωρους να συνουσιαζονται και να μεθουν δημοσιως, διοτι κάθε χωρος ειναι κατάλληλος.

Αν γλωσοφιλιομουν με μια πληθωρικη γυναικα ή τον καλυτερο αδερφο αντρα γκομενο πινοντας κρασια με μουσικη/ρυθμικη υποκρουση στην πλατεια που προσευχονταν, και θα ειχα καθε δικαιωμα οπως αυτοι, και να δουμε ποιος θα χαλιοταν περισσοτερο...

η δυστυχια και η απογνωση ωθει τους ανθρωπους (παρανομους μεταναστες) στο ισλαμ.
Αν θέλετε να χτυπησετε την πιστη τους, δωστε τους δουλεια, υποσταση και εκθεστε τους σε γνωση, χλιδη, ηδονη.

οποια αλλη σταση θα ισχυροποιησει το ισλαμ

οταν υπεστεις βια θα αναπαραγεις βια
οταν υπεστεις αηδια ως μεταναστης απο το ποντο και την μικρα ασια
θα αναπαραγεις αηδια προς τους επομενους μεταναστες.

οι αλβανοι ενσωματωθηκαν, ξεχαστηκαν πια!
τωρα εμεις ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ αηδιαζουμε με τους πακι/μπαγκλα λεχριτες.
ειμαστε ενα ειδος borg που assimilates αλλα δεν αναβαθμιζεται, δεν καλυτερευει

'στις μαυρες μου διαθεσεις
θα προτιμουσα μια κατάληξη ρουαντας
βλεπεις εγω εχω το καστρο μου'

μιζεροι μπασταρδοι ολοι μας
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

απο την στιγμή που ήρθαν οι μουσουλμάνοι στην ελλάδα, είναι φυσικό να φέρουν και τον πολιτισμό τους και να προσεύχονται μαζικά σε δημόσιους χώρους όπως κάνουν και στις πατρίδες τους.
κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τους το απαγορεύσει.

στα όσα λέτε όμως φίλοι άθεοι διακρίνω μια υποκρισία.
απο την μία δέν ενοχλήστε απο την μαζική προσευχή των μουσουλμάνων σε διάφορα μέρη στης αθήνας, και απο την άλλη βγάζετε σπυριά όταν ακούτε καμπάνες απο ορθόδοξους ναούς και μιλάτε με μάρτυρες του ιαχωβά.

ένας αντιρατσιστής δέν θα είχε 2 μέτρα και 2 σταθμά ώς προς τα δικαιώματα των άλλων.
ένας μή ρατσιστής δέν θα αποκαλούσε κάποιον χαζό και ηλίθειο.

το ελληνικό κράτος χτίζει τζαμιά σε μουσουλμάνους έλληνες πολίτες με κρατικές δαπάνες στην περιωχή της θράκης.
στην περιωχή της αθήνας οι μουσουλμάνοι δέν ειναι έλληνες πολίτες και ίσως για αυτό δέν έχει χτιστεί ακόμα.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εμένα πάντως με εξόργισε η προσευχή στα προπύλαια δύο φορές, επειδή μερικοί ανεγκέφαλοι με απίστευτους ακροβατισμούς συνδιάσανε τον αγώνα που γίνεται για το πολιτικό άσυλο με οσφυοκάμπτες και ουαχαμπιτες Αιγύπτιους Ιμάμηδες που αντιπροσωπεύουν την πιο αιμοβόρα και ανθρωποκτόνο σκοταδιστική αντίδραση.
État de siège
Απάντηση