Γειά σε όλους! (Squeaky)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Squeaky
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσόρισα και επισήμως (γιατί στα μουλωχτά και σιωπηλά, σας παρακολουθώ αρκετό καιρό).
Είμαι γυναίκα, 42 ετών και ζώ στην Αθήνα.
Για την ύπαρξη του Θεού, δεν κατάφερε να με πείσει ποτέ ούτε το σχολείο, ούτε η αγαπημένη και πολύ πιστή μάνα μου. Όσο πίστευα στις νεράιδες και στον Αι-Βασίλη, άλλο τόσο πίστευα και στο Θεό.
Δεν υπήρξα ωστόσο, μέχρι σήμερα, "στρατευμένη" άθεη - υπό την έννοια της οριστικής ρήξης με τα χριστιανικά τελετουργικά. Παντρεύτηκα με θρησκευτικό γάμο και βάφτισα το παιδί μου.
Περιέργως, με τον εαυτό μου τα έχω βρεί μια χαρά. Δεν την έψαξα ποτέ πάρα πολύ. Για μένα "Θεός" είναι η Φύση/το Σύμπαν/η Κοσμική ενέργεια/ένα μικροσωματίδιο ή δεν ξέρω και γω τί άλλο, εν πάσει περιπτώσει, ο δικός μου ο "Θεός" - εντός εισαγωγικών πάντα-, καμιά σχέση δεν έχει με τον δικό τους, ούτε μπορεί να έχει τα χαρακτηριστικά που οι θρησκείες αποδίδουν στους Θεούς τους.
Τα τελευταία είκοσι χρόνια, δηλώνω "άθρησκη". Ο όρος είναι μάλλον αδόκιμος, απ΄ότι διαπιστώνω διαβάζοντας και παρακολουθώντας σχετικές συζητήσεις. Κατά την κλίμακα του Dawkins, βρίσκομαι στους de-facto Άθεους (6).
Θεωρώ πως είναι μάλλον απίθανη η ύπαρξη ενός νοήμονος όντος με "θεικά" χαρακτηριστικά. Ακόμα και στην απειροελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει, πιστεύω πως η πολυπλοκότητά του, δεν θα μας επέτρεπε να το αντιληφθούμε και να το κατανοήσουμε. Σε κάθε περίπτωση, ζω τη ζωή μου λαμβάνοντας σα δεδομένο πως δεν υπάρχει Θεός, όπως τουλάχιστον ορίζεται από τον άνθρωπο και τις θρησκείες του.
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
(Abu'l-Ala-Al-Ma'arri (973-1057; Syrian poet)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες, από έναν φανατικό 7ρι. :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες και από μένα Squeaky .

Μέχρι τώρα ..... 6 εσύ και από 7 εγώ με τον Dtango , μαζέψαμε 20 πόντους .
Δεν είναι κι άσχημα ;)



Να σε ρωτήσω κάτι....
σκέψου τον εξής αριθμό : 99,999999.....
Συνεχίζοντας τα εννιάρια επ άπειρον .

Το ερώτημα τώρα:
όταν λες οτι υπάρχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει.... εννοείς οτι είσαι 99,9999....... σίγουρη για την ύπαρξή του ?
Το ξέρω οτι πρακτικά για σένα δεν υπάρχει θεός και δεν λογαριάζεις την ύπαρξή του.....

αλλά αυτό εννοείς ?


Καλως ήρθες και πάλι
Άβαταρ μέλους
Squeaky
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Λεω πως είμαι 99,999999...% σίγουρη, πως δεν υπάρχει τέτοιο όν.

Άν (και πάλι άν) μία στο εκατομμύριο, υπήρχε "κάτι" εκεί έξω, πιθανότατα θα ήταν τέτοια η φύση του που με τις παρούσες γνώσεις και δυνατότητές μας σαν ανθρωπότητα, δεν θα μπορούσαμε καν να το αντιληφθούμε, πολύ περισσότερο να το κατανοήσουμε.

Για μένα, πρωταρχικό ζητημα είναι τί ονομάζουμε "Θεό". Ποιά τα βασικά χαρακτηριστικά του. Για να αρνηθώ την ύπαρξη κάποιου πράγματος, πρέπει πρώτα-πρώτα να το έχω προσδιορίσει με σαφήνεια.
Παρακαλώ, καταθέστε τις απόψεις σας.

(Και εκατό ευρώ στο λογαριασμό μου. Ευχαριστώ.) :roll:
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
(Abu'l-Ala-Al-Ma'arri (973-1057; Syrian poet)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Squeaky καλωσήρθες και καλές συζητήσεις σου εύχομαι!

Για τον ορισμό του θεού και της θρησκείας, μπορείς να δείς τις συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ, εδώ κι εδώ και φυσικά να μας πεις κι εσύ την άποψή σου...
It is by will alone I set my mind in motion.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Squeaky έγραψε:Λεω πως είμαι 99,999999...% σίγουρη, πως δεν υπάρχει τέτοιο όν
άρα λες οτι είσαι 100% σίγουρη οτι δεν υπάρχει . Άρα είσαι 7 στην κλίμακα και όχι 6 :)
(Το 99,999.... είναι απολύτως ταυτόσημο με το 100 )
Άβαταρ μέλους
Squeaky
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ω! Ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμα τα links.
Πέφτει κλωτσομπουνίδι όμως, αδερφέ μου...
(Σιγά μην πω τη γνώμη μου!
Να μου ξεφύγει τίποτα για την αρμονία της φύσης και να φάω καμμιά αδέσποτη?)

Στράτο, με αναβάθμισες, βλέπω.
Βρε, λές να είμαι και να μην το έχω καταλάβει? :shock:

Πάω τώρα να συνεχίσω το διάβασμα.
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
(Abu'l-Ala-Al-Ma'arri (973-1057; Syrian poet)
georgegous
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010 14:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες!!
Τα σκολειά μου τα κλείνανε τα μάτια.
Μου τ' ανοίγαν η ζούγκλα των Ολίγων και τα <<καταραμένα>> τα βιβλία.
Κι ολάνοιχτ' απομείναν ως το τέλος.
Κ. Βάρναλης
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Καλως ήλθες Squeaky !!
Κοίτα, ακόμα κι αν, κατά 0,000....001% ΚΑΠΟΙΟΣ[ ή κάποιΑ ή κάποιοι] εφτιαξε [/εφτιαξαν] το σύμπαν, ε δε νομίζω να ζει ακόμα!!! :)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς την σκουίκι ! Είναι ο ήχος που κάνει ο ποντικός όταν του πατάς την ουρά; :)
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Squeaky
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ όλους, για το καλωσόρισμα.

@ Φάνη, θα πω το τετριμμένο: Ο Θεός πέθανε κι εγώ δεν αισθάνομαι καλά τελευταία...

@ Κόμη, ναι!
Το alter ego μου, Ο Σκουίκυ, είναι το ποντίκι που τσιρίζει.
Αγαπώ ιδιαιτέρως τα τρωκτικά. ( Εκτός απ΄ αυτά της μπλογκόσφαιρας ).

Παρεμπιπτόντως: Τί βλέπουν τα μάτια μου? "Γράψτε το μήνυμά σας. Δεν πρέπει να ξεπερνά τους 66600 χαρακτήρες." Βοήθειααααα! Ο Σατανάάάάάςςςς!
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
(Abu'l-Ala-Al-Ma'arri (973-1057; Syrian poet)
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Γεια σου και καλώς ήρθες Squeaky!
Άβαταρ μέλους
Squeaky
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Μιλ μερσί, Δρακουμελένιε!
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
(Abu'l-Ala-Al-Ma'arri (973-1057; Syrian poet)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα Squeaky και χαίρομαι που ξεθάρρεψες και βγήκες από την κρυψώνα σου.

Καλώς ήλθες :)
Άβαταρ μέλους
Squeaky
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σου Βέρα!
Δεν σου κρύβω ότι ακόμα δεν έχω ξεθαρρέψει αρκούντως...
Διαβάζω τις συζητήσεις και οι διάφοροι καβγάδες που ξεφυτρώνουν είναι αποθαρρυντικοί.
Από την άλλη, αντλώ ένα σωρό πολύτιμες πληροφορίες, σκέψεις και επιχειρήματα, που για μένα - τον εντελώς αδαή στις θετικές και φυσικές επιστήμες - είναι θησαυρός.
Επίσης, σε πρακτικά θέματα, πχ το πως αντιμετωπίζεις την θεολογική φούσκα σε σχέση με το παιδί σου, οι εμπειρίες των υπολοίπων αθέων γονέων είναι πολύ χρήσιμες.
Οψόμεθα...
:|
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
(Abu'l-Ala-Al-Ma'arri (973-1057; Syrian poet)
Απάντηση