Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Tritonio έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Γνωρίζω όμως εκ πείρας ότι η πίστη μας έχει την αλήθεια αλλά φυσικά και ότι αυτό το υποστηρίζουν πολύ πατέρες και άγιοι της εκκλησίας μας.
Σταμάτα αυτά τα κυκλικά επιχειρήματα γιατί γίνεσαι τραγικά γελοίος.

"Η πίστη μου είναι αληθινή γιατί το λέει η πίστη μου που είναι αληθινή."

Κενές κουβέντες.

Καιρό έβλεπα στο ίντερνετ αστεία με τα κυκλικά επιχειρήματα των θρήσκων και αν και με κάναν να γελάω, ειλικρινά δεν πίστευα ότι μπορεί κάποιος να προσπαθήσει να τα χρησιμοποιείσει. Κι όμως να 'σαι...

Tritonio τι καταλαβαίνεις με το να βρίζεις, μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ;

1. Νομίζεις ότι έτσι σε παρατηρούν όλοι;
2. Νομίζεις ότι γίνεται πιο κατανοητή η θέση σου;
3. Νομίζεις ότι προσθέτεις δίκιο στο υποτιθέμενο δίκιο σου;
4. Νομίζεις ότι απαντάς σε κάτι;
5. Νομίζεις ότι με μειώνεις;


Πραγματικά δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή τη στάση που επιδεικνύετε!
Εάν δεν κατανοείς αυτό αναφέρω, να το συζητήσουμε … δεν είναι κακό.

Στον Θεό πιστεύω γιατί τον ζω (και φυσικά όχι μόνο εγώ) και όχι απλά γιατί μου το προτρέπει η πίστη μου!
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος, χάνεις την ψυχραιμία σου!

Εδώ βρίσκεσαι με τη θέλησή σου και όχι με τη βία.

Εδώ είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων αθέων.

Εδώ δεν έχουμε αντίρρηση να ακούσουμε πιστούς το Α ή του Β μυθολογικού όντος.

Εδώ συζητάμε με όρους λογικής και επιστήμης στο βαθμό, που καθένας μας τα κατέχει.

Εδώ όποιος πει κάποια μαλακία, ακούει τα προσήκοντα σχόλια. Παιδαγωγικά, πάντοτε, για να σταματήσει να λέει μαλακίες.

Εδώ συζητούν φυσιολογικοί άνθρωποι και ως εκ τούτου, άλλοτε σηκώνουν τον τόνο της φωνής τους και άλλοτε λένε και καμιά κουβέντα παραπάνω.

Δεν βλέπω γιατί κάποιος γλυκανάλατος πλασιέ πίστεως πρέπει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση. Ίσως μπορείς να με διαφωτίσεις επ΄αυτού, χωρίς να με παραπέμψεις στον πνευματικό σου.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε,όταν εξετάζω κάτι,στο βαθμό που μπορώ,δεν είμαι ούτε καλοπροαίρετος,ούτε κακοπροαίρετος.Είμαι ουδέτερος.Δηλαδή μου λες ότι προϋπόθεση για ν'αρχίσω να πιστεύω στο θεό,είναι...να πιστέψω ότι υπάρχει? *system shutdown*
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αγησίας έγραψε:Ορθόδοξος, χάνεις την ψυχραιμία σου!

Εδώ βρίσκεσαι με τη θέλησή σου και όχι με τη βία.

Εδώ είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων αθέων.

Εδώ δεν έχουμε αντίρρηση να ακούσουμε πιστούς το Α ή του Β μυθολογικού όντος.

Εδώ συζητάμε με όρους λογικής και επιστήμης στο βαθμό, που καθένας μας τα κατέχει.

Εδώ όποιος πει κάποια μαλακία, ακούει τα προσήκοντα σχόλια. Παιδαγωγικά, πάντοτε, για να σταματήσει να λέει μαλακίες.

Εδώ συζητούν φυσιολογικοί άνθρωποι και ως εκ τούτου, άλλοτε σηκώνουν τον τόνο της φωνής τους και άλλοτε λένε και καμιά κουβέντα παραπάνω.

Δεν βλέπω γιατί κάποιος γλυκανάλατος πλασιέ πίστεως πρέπει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση. Ίσως μπορείς να με διαφωτίσεις επ΄αυτού, χωρίς να με παραπέμψεις στον πνευματικό σου.

Εγώ την χάνω Αγησίας; Δεν νομίζω …

Σαφώς και εδώ βρίσκομαι με τη θέληση μου, αλλά αυτό νομίζω ότι δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να μιλάει με αυτόν τον τρόπο.

Σύμφωνα μάλιστα και με τους κανονισμούς του χώρου:

Απαγορεύεται:
α. γενικεύσεις και προσωπικές κατηγορίες προς συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες που ωθούν σε εχθρότητα προς αυτά τα άτομα ή τς ομάδες και προκαλούν έντονες αντιδράσεις άλλων συζητητών,

Αφού όμως εσείς θεωρείτε ότι φυσιολογικός είναι ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί ύβρεις και φωνές για να πείσει τον συνομιλητή του … τότε πραγματικά κακώς ήρθα στην παρέα σας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,όταν εξετάζω κάτι,στο βαθμό που μπορώ,δεν είμαι ούτε καλοπροαίρετος,ούτε κακοπροαίρετος.Είμαι ουδέτερος.Δηλαδή μου λες ότι προϋπόθεση για ν'αρχίσω να πιστεύω στο θεό,είναι...να πιστέψω ότι υπάρχει? *system shutdown*
Όχι αγαπητέ L3o ΧΞΣ, δεν σου είπα πουθενά κάτι τέτοιο.
Σου είπα κατά λέξη:

"Να ενημερωθείς για την Ορθοδοξία και να αρχίσεις ένα πνευματικό αγώνα που με τον καιρό θα αυξάνεις. Το αίτιο που σε οδήγησε σε αυτήν τη στάση, είναι η άγνοια για την πίστη μας και σου το λέω εντελώς φιλικά. Κάνε ότι μπορείς ..."

Αγωνίσου εσύ και θα βρεις τις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σου, ακόμα και την πίστη.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Την εποχή μου, τους δίναμε Largactyl, Modicate ή Dipiperon, ανάλογα με την περίπτωση :D
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ:
Comte de Toulouse,
αυτή η ανάρτηση προσβάλλει άμεσα τον Γιατρό του ΙΚΑ, είναι απαράδεκτη και παρακαλώ να επανορθώσεις για να αποφύγεις περαιτέρω συνέπειες.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Δεν νόμιζα ότι μπορεί να παρεξηγηθεί το συγκεκριμένο.
Αν παρεξηγήθηκες Ντόκ, σόρρυ. Είναι το χιούμορ μου και πρέπει να το γνωρίζεις ήδη. Isn't it so?
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Ορθόδοξος έγραψε:
Tritonio έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Γνωρίζω όμως εκ πείρας ότι η πίστη μας έχει την αλήθεια αλλά φυσικά και ότι αυτό το υποστηρίζουν πολύ πατέρες και άγιοι της εκκλησίας μας.
Σταμάτα αυτά τα κυκλικά επιχειρήματα γιατί γίνεσαι τραγικά γελοίος.
Σαφώς και εδώ βρίσκομαι με τη θέληση μου, αλλά αυτό νομίζω ότι δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να μιλάει με αυτόν τον τρόπο.

Σύμφωνα μάλιστα και με τους κανονισμούς του χώρου:

Απαγορεύεται:
α. γενικεύσεις και προσωπικές κατηγορίες προς συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες που ωθούν σε εχθρότητα προς αυτά τα άτομα ή τς ομάδες και προκαλούν έντονες αντιδράσεις άλλων συζητητών,
Με συγχωρείς που το έκανα προσωπικό. Εννοούσα: "Όποιος χρησιμοποιεί επαναλαμβανόμενα κυκλικά επιχειρήματα γίνεται γελοίος". Δεν ήθελα να το περιορίσω σε εσένα. Τώρα αν νομίζεις ότι τα κυκλικά επιχειρήματα δεν είναι γελοία ή αν νομίζεις ότι δεν τα χρησιμοποιείς, το συζητάμε. (Ξέρεις με τον εποικοδομητικό τρόπο που "συζητάμε" και όλα τα άλλα μέχρι τώρα...)

EDIT: Λες: Για να πειστείς, κάνε πνευματικό αγώνα. Πνευματικός αγώνας δεν σημαίνει κατί συγκεκριμένο, εγώ το αντιλαμβάνομαι ως, το να προσπαθούμε να πειστούμε ότι υπάρχει θεός. Δηλαδή σε ρωτάμε πως να πειστούμε και μας λες "προσπαθήστε". Λες μάλιστα και ένα δύο πράγματα: να διαβάσουμε τις γραφές και να πάμε να μιλήσουμε με πνευματικό. Σου λέμε ότι τα έχουμε κάνει και τα δύο και όχι μόνο δεν πειστήκαμε, αλλά έτσι σταματήσαμε αρχικά να πιστεύουμε! (δεν μιλάω βέβαια για όλους)
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:
Εγώ την χάνω Αγησίας; Δεν νομίζω …

Σαφώς και εδώ βρίσκομαι με τη θέληση μου, αλλά αυτό νομίζω ότι δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να μιλάει με αυτόν τον τρόπο.

Σύμφωνα μάλιστα και με τους κανονισμούς του χώρου:

Απαγορεύεται:
α. γενικεύσεις και προσωπικές κατηγορίες προς συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες που ωθούν σε εχθρότητα προς αυτά τα άτομα ή τς ομάδες και προκαλούν έντονες αντιδράσεις άλλων συζητητών,

Αφού όμως εσείς θεωρείτε ότι φυσιολογικός είναι ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί ύβρεις και φωνές για να πείσει τον συνομιλητή του … τότε πραγματικά κακώς ήρθα στην παρέα σας.
Ορθόδοξος, λάθος νομίζεις. Εσύ χάνεις την ψυχραιμία σου, που καταφεύγεις σε κανονιστικές διατάξεις, για να ζητήσεις τάχα μου το δίκιο σου. Ερχόμενος σε ένα ανταλλακτήριο απόψεων αθέων με το όνομα ορθόδοξος και με το εικονίδιο του Γιεσουά ασφαλώς δεν περίμενες καλωσόρισμα μετά βαίων και κλάδων. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα περίμενε σφυροκόπημα επιχειρημάτων και -με δεδομένη την προσήλωση των αθέων στη λογική- εξαιρετικά πιεστικές ερωτήσεις χωρίς πολλές-πολλές αβρότητες. Αντ' αυτών εσύ μας φλόμωσες σε απαντήσεις του τύπου "δεν είμαι ειδικός-δεν είμαι φωτισμένος-δεν είμαι θεολόγος" ή "πρέπει να αγωνιστήτε να βρήτε την απάντηση-ψάξτε έναν πνευματικό-ελάτε κοντά μας και θα δείτε".

Είμαι πρόθυμος να δεχτώ ότι καλοπροαίρετα δεν βλέπεις τίποτα το μεμπτό στο παραπάνω. Όμως δεν μπορώ να βρω καμία λογική εξήγηση στην επιμονή σου να θεωρείς ότι έχεις απαντήσει επαρκώς εκεί, που οι συνομιλητές σου επιμένουν ότι δεν πήραν απάντηση. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος, που μπήκε κολοπροαίρετα σε χώρο με εκ διαμέτρου αντίθετες αντιλήψεις και επιδιώξεις από τις δικές του, το λιγότερο, που θα έκανε θα ήταν να σκεφτεί ότι -έστω από υπαιτιότητα των συνομιλητών- δεν τους πείθει. Αν ο φυσιολογικός άνθρωπος έμπαινε σε χώρο, του οποίου το στίγμα δεν εγνώριζε εξ αρχής, πολύ γρήγορα θα αναρωτιόταν αν στραβός ειν' ο γιαλός ή αν στραβά αρμενίζει.

Εσύ όμως επικαλείσαι την κανονιστική διάταξη!!!!! Γιατί; Ας πάρουμε την υπόθεση εργασίας ότι εσύ δικαιώνεσαι από τους διαχειριστές, εγώ και οι τυχόν λοιποί παραβάτες ανακαλούμαστε στην τάξη και ... ; Μετά τι; Θα συνεχίσεις να επιχειρηματολογείς με τον ίδιο τρόπο; Πού αποσκοπείς; Να προκαλείς είτε εκνευρισμό είτε βαρεμάρα στους συνομιλητές σου; Να μαζέψεις κάνα ξεστρατισμένο ψαράκι πίσω στο μαντρί; Να εμφανίζεις τον εαυτό σου ως θηριοδαμαστή; Ή μήπως ευελπιστείς να σπείρεις ζιζάνια και να βλάψεις την αγορά;
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Δεν είναι το θέμα ότι εγώ το βλέπω έτσι, αλλά το ότι η πραγματικότητα αυτό δείχνει.

Τα "υπόλοιπα" ποια είναι?
Η πραγματικότητά σου ναι. Δεν είναι πνευματικός αγώνας μόνο η προσπάθεια να πείσεις τον εαυτό του ότι υπάρχει θεός. Υπάρχει καλό, υπάρχει αγώνας, υπάρχει ηθική κι εκτός του ορθόδοξου χριστιανισμού.

Καλώς, αναφέρω ενδεικτικά ένα από "τα υπόλοιπα":

Πώς μετράει η εκκλησία της Ελλάδας τους πιστούς της και τους βγάζει 98%;
Αν τους μετράει με τις βαφτίσεις, θα πρέπει να δεχτείτε ότι χριστιανός είναι και ο χλιαρός, και ο εγκληματίας βαπτισμένος.
Αν όχι, θα ήθελα να μάθω αυτό το κριτήριο και θα περίμενα μια συγγνώμη από την εκκλησία που μας άφηνε τόσο καιρό να πορευόμαστε με αυτό το 98%.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Αμάν!
Αγαπητέ Ορθόδοξε, αρχίζω να φοβάμαι ότι πλανάσαι πλάνην οικτράν!
Ομιλούμεν περί της Εκκλησίας του Χριστού, όπως αυτή παρεδώθη και όχι όπως την κατάντησαν οι περί της κοσμικής εξουσίας ερίζοντες Ανατολικοί τε και Δυτικοί!
Και η Ορθοδοξία και ο Καθολικισμός και οι Προτεστάντες και όλες οι άλλες εκδοχές της ΜΙΑΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ εκκλησίας όπως αυτή (σας) παρεδεώθη, είσαστε ΑΙΡΕΣΕΙΣ!
Ορθόδοξος έγραψε:...Γι’ αυτό το λόγο θα σου μεταφέρω μια λίστα Ιερών Συνόδων που καταδίκασαν των Παπισμό και τις πλάνες του. Επίσης και ονόματα Αγίων που θεωρούσαν ξεκάθαρα τον Παπισμό ως Αίρεση (φυσικά δεν υπήρξε ποτέ κάποιος Άγιος που να μην ήταν σύμφωνος ως προς αυτό)...
Και η λίστα που αναφέρεις και οι Άγιοι που αναγράφεις, είναι σύνοδοι και άγιοι της Ορθοδοξίας και ΟΧΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΙ!
Ακριβώς άλλες τόσες ιερές συνόδους και αγίους διαθέτει και η Καθολική εκκλησία όπου μαρτυρούνται το αληθες της Καθολικής και το αιρετικό της Ορθοδοξίας!
Καμμία όμως δεν είναι ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ!
Η κάθε εκκλησία έχει κάνει κατάχρηση του Αγίου Πνεύματος, καταφανώς ψευδομένη ότι αυτό επιφοιτεί μόνον στις δικές της ιερές συνόδους!
Δυστυχώς αγαπητέ Ορθόδοξε, οι Οικουμενικές Σύνοδοι είναι 7 (επτά) καί μόνον! Η τελευταία είναι η Ζ' του έτους 787 μ.Χ.
Μόνον ότι έχουν δογματίσει αυτές, είναι σύμφωνο με τις διδαχές των Εκκλησιαστικών Πατέρων και το δόγμα της Πρώτης και Μοναδικής Εκκλησίας.
Από εκεί και πέρα αρχίζουν οι αιρέσεις αγαπητέ Ορθόδοξε!
Ορθόδοξος έγραψε:Η μεγάλη Σύνοδος του 879 εν Κωνσταντινουπόλει, η υπό πολλών θεωρουμένη ως Ογδόη Οικουμενική...
Λάθος αγαπητέ Ορθόδοξε. Εσκεμμένο ή όχι, είναι λάθος. Ή τουλάχιστον δεν είναι όλη η αλήθεια!
Διότι αυτή έχει αναγνώριση οικουμενικής μόνον από την Ορθοδοξία, παρ' όλον που συμμετείχαν εκπρόσωποι του Πάπα. Και συμμετείχαν για να επικυρώσουν την Ζ' Οικουμενική η οποία ήταν ΑΥΤΗ που είχε αποφασίσει για την αναστύλωση των εικόνων.
Πιθανόν να μην γνωρίζεις ότι οι αποφάσεις μίας Οικουμενικής Συνόδου τίθενται σε δογματική ισχύ, ΜΟΝΟΝ αν επικυρωθούν από την αμέσως επόμενη!
Και αυτό έγινε εκεί. Επεκυρώθη η Ζ' Οικουμενική και ΤΕΛΟΣ.

Οι υπόλοιπες σύνοδοι που αναφέρεις καθώς και οι άγιοι, είναι αποκλειστικά Ορθόδοξοι!
Όπως και αποκλειστικά Καθολικοί είναι και οι 14 σύνοδοι που αναγνωρίζονται ως οικουμενικές από αυτούς, καθώς και οι άγιοι και πατέρες που συμφωνούν και τις επικυρώνουν.

Δυστυχώς και πάλι αγαπητέ Ορθόδοξε, μάλλον είσαι σε πλάνη, Ορθόδοξη μεν πλάνη δε!
Αιρετικοί είστε και εσείς, και οι Καθολικοί και όλες οι άλλες σχισματικές εκκλησίες, οι οποίες δεν είναι και λίγες! 78 (εβδομήντα οκτώ) παρακαλώ! Αιρετικοί και σχησματικοί!

Και αν έχεις το θάρρος τη γνώμης σου, σε προκαλώ να πεις αν θεωρείς θαύμα ή απάτη την εμφάνιση της Παναγίας στην Φατίμα. Ακόμα και να παρακολουθεί τα γραπτά σου ο πνευματικός σου, σκέψου καλά αν θα προσβάλλεις την Παναγία και πες μου: είναι θαύμα η απάτη;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
dr strangelove
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010 10:06
Όνομα Ιστότοπου: www.filosofiki.eu

Ορθόδοξος έγραψε:Αγωνίσου εσύ και θα βρεις τις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σου, ακόμα και την πίστη.
δηλαδή???? για ποιο λόγο πρέπει να δώσεις αγώνα για να πιστέψεις? είναι κάποιο είδος πάλης ανάμεσα στους ανθρώπους?
"άθεε, εγώ αγωνίστηκα, πίστεψα και θα σώσω την ψυχή μου, ζηλευεεεεεεεεε!!!"
ή μήπως παίζουμε κρυφτό με το θεό? "ψάξε, ψάξε δεν θα με βρεις θνητέ!". Για ποιο λόγο πρέπει να βασανίσεις το μυαλό σου και το σώμα σου για να βρεις απαντήσεις για τη θρησκεία και το θεό? ένας σαδιστής θεός με μαζόχες πιστούς! θα μπορούσα να πιστέψω κάπως λίγο πιο εύκολα σε κάτι, εάν δεν μου απαγόρευε τα πάντα (να μην τρώω κρέας κάποιες ήμερες, να μην κάνω σεξ τα 2/3 του χρόνου κλπ) και δεν μου υπαγόρευε ότι τα μισά πράγματα είναι αμαρτία.

θα τολμήσω να παραφράσω τον Σαίξπηρ και να πω: πίστης αγώνας άγονος :Ρ
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Γιατί να αγωνιστώ για κάτι που δεν έχω καμία ένδειξη ότι υπάρχει?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Λυσσάξατε πια! :band-singer:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Γκρινιάρης

Η λοβοτομή ακούγεται πιο ελκυστική! :think:
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Comte de Toulouse έγραψε:Αν παρεξηγήθηκες Ντόκ, σόρρυ. Είναι το χιούμορ μου και πρέπει να το γνωρίζεις ήδη. Isn't it so?
Σώπα ρε συ Κόμη...Τι λες τώρα;Εννοείται.Αν και θέλω να άρω μιάν παρεξήγηση:Τα μεγάλα κόκκινα γράμματα με τα μακρόσυρτα φωνήεντα και τα θαυμαστικά δεν ήταν,σας διαβεβαιώ,σε καμία περίπτωση δείγμα απώλειας ψυχραιμίας,εκνευρισμού ή απελπισίας.
Είναι η πρέπουσα αντίδραση σε κάθε παρόμοια περίσταση.Κάτι σαν την αντίδραση που προκαλεί η βογκονιανή ποίηση να πούμε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

Πω-πω, μετά τις 4-5 σελίδες είπα να δω στις τελευταίες σελίδες τι λέει ο Ορθόδοξος και ακόμα συνεχίζει τον Χα(λ)βα του. :harp:

Γράφτηκα στο Forum για να βρω ομοϊδεάτες και έπεσα στο πρώτο thread του Ορθόδοξου...(έλεος) δεν ξέρω τι έχει γραφτεί στα ενδιάμεσα posts αλλά το συμπέρασμα είναι ότι δεν θα βγάλετε συμπέρασμα με τον Ορθόδοξο. Η αερολογία πάει σύννεφο.

(μάλλον θα πρέπει να απαγορευτούν οι Η/Υ στα ψυχιατρεία, λέω γω τώρα)
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γκρινιάρης έγραψε:Η λοβοτομή ακούγεται πιο ελκυστική! :think:
κοστιζει πιο πολυ η συντηρηση του φυτου εσωτερικου χωρου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρακαλώ να σταματήσει εδώ η συζήτηση περί κανονισμών, φαρμάκων, φυτών, αρρωστιών και λοιπών. Ό,τι έχετε να πείτε καλό θα είναι να βρίσκεται εντός θέματος. Δε θέλω να αρχίσω να μοιράζω προειδοποιήσεις.

Ορθόδοξε γράψε αν θες τι θεωρείς εσύ πνευματικό αγώνα (ή τελοσπάντων την άποψη της εκκλησίας στο θέμα) και κυρίως πώς νομίζεις ότι μπορεί να τον κάνει κάποιος μη-χριστιανός ορθόδοξος χωρίς ταυτόχρονα να είναι υποκριτής. Διαβλέπω αδιέξοδο λόγω εντελώς διαφορετικών τρόπων σκέψης αλλά μακάρι να διαψευστώ.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

offtopic CdT
Comte de Toulouse έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Την εποχή μου, τους δίναμε Largactyl, Modicate ή Dipiperon, ανάλογα με την περίπτωση :D
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ:Comte de Toulouse, αυτή η ανάρτηση προσβάλλει άμεσα τον Γιατρό του ΙΚΑ, είναι απαράδεκτη και παρακαλώ να επανορθώσεις για να αποφύγεις περαιτέρω συνέπειες.
Comte de Toulouse έγραψε:Δεν νόμιζα ότι μπορεί να παρεξηγηθεί το συγκεκριμένο.
Αν παρεξηγήθηκες Ντόκ, σόρρυ. Είναι το χιούμορ μου και πρέπει να το γνωρίζεις ήδη. Isn't it so?
Κόμη, νόμισα ότι το έλεγες για τον Ορθόδοξο το συγκεκριμένο. Αν ήξερα ότι ήτανε για το Γιατρό δεν θα το έκανα θέμα. Μάλλον έχασα τον ειρμό της κουβέντας κάπου - αναρωτιέμαι γιατί! Το άλλο όμως με το υδροκυάνιο το είπες όντως για τον Ορθόδοξο, κι εκείνο το βρίσκω πολύ χοντρό.

Επίσης βρίσκω ότι η κουβέντα έχει ξεφύγει πάρα πολύ, είναι τρομερά δυσανάγνωστη εξαιτίας των τεράστιων quotations, δεν οδηγεί πουθενά, και θα έπρεπε να διακοπεί με κάποιον τρόπο. Τι εικόνα θα δινουμε προς τα έξω?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Κλειδωμένο