Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

και σε πολύ καλές τιμές τα πακέτα...
Άσε που συνδυάζει τα πάντα...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αλήθεια, Ορθό, μετά από 22 σελίδες σκοπεύεις να μας "αφοπλίσεις" ποτέ; Να δοκιμάσεις έστω; Να σου θυμίσω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη λογική αλλιώς δεν πιάνεται...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε, εγώ κουράστηκα να γράφω κατεβατά στο Φόρουμ στα οποία απαντάς με δυο στίχους, οπότε η δικιά μου συμμετοχή για την ώρα σ'αυτό το νήμα λήγει εδώ (από κοντά πάντως θα ήθελα να σε γνωρίσω, αν μη τι άλλο με συναρπάζει αυτή η νεανική σου αφέλεια -με την καλή έννοια)

Κλείνοντας, θα σου θυμίσω μόνο το βίο ενός στυλίτη (δε θυμάμαι ποιανού ακριβώς) που πήγαν κάτι επίσκοποι να δούνε αν κάθεται ψηλά στο στύλο λόγω θείας έμπνευσης ή του διαβόλου και όταν του είπανε δοκιμαστικά να κατέβει επειδή "ήταν πλανεμένος" για να τον τσεκάρουν, εκείνος κατέβηκε, έπεσε στα γόνατα και ζήτησε συγχώρεση.

Η συμβουλή μου είναι να έχεις το νου σου, διότι η υπέρμετρη βεβαιότητα για την αλήθεια από την υπερηφάνεια και την υπεροψία χωρίζονται από πολύ αχνή γραμμή κι αν ο θεός σου υπάρχει, ίσως αντιληφθείς πολύ αργά σε ποια μεριά της γραμμής βρίσκεσαι.

Παρεπιπτόντως, πέρνα αύριο μια βόλτα από το ιστολόγιό μου. Αναρτώ μια χριστιανική ιστοριούλα/παραβολή που βρήκα κάπου και νομίζω πως θα την εκτιμήσεις ιδιαίτερα.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Dirkchilde σαφώς και είναι προφανές το ποιός φανατίζεται ... Οι ύβρεις και οι ειρωνείες το φανερώνουν ξεκάθαρα. Λυπάμαι που δεν το κατανοείς αυτό και πέφτεις από μόνη σου σε αυτό το λάκο. Σας έχω παρακαλέσει πολλές φορές να μη καλιεργείτε εχθρικό κλίμα ...

Όσον αφορά γενικά τη συζήτηση, νομίζω ότι είναι φανερή και εκεί η κατάσταση και σε διαψεύδει από μόνη της. Σας απαντάω συνεχώς σε όλες σας τις ερωτήσεις αλλά αναγκάζομαι να επαναλαμβάνω και κάποια βασικά πράγματα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Τελικά έχει χιούμορ (λεπτότατο)!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:Αλήθεια, Ορθό, μετά από 22 σελίδες σκοπεύεις να μας "αφοπλίσεις" ποτέ; Να δοκιμάσεις έστω; Να σου θυμίσω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη λογική αλλιώς δεν πιάνεται...
Εάν περιμένεις αγαπητέ να βρεις το Θεό με τα λογικά επιχειρήματα που ψάχνεις, πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσεις να ζεις έτσι για πολυ καιρό. Ο Θεός να τον κάνει λίγο ...
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Enant ξεχνάς μάλλον το τέλος της ιστοριούλας που μας περιγράφεις ... όπου τελικά οι μοναχοί που πήγαν να τσεκάρουν το στηλίτη, του είπαν να συνεχίσει τον αγώνα του αφού με την ταπείνωση που έδειξε - κατεβαίνοντας κατω και μη λέγοντας τίποτα στα λόγια τους - φανέρωσε πως ήταν θέλημα Θεού και όχι πλάνη.

Όσον αφορά εμένα όμως, έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα μου καταλογίζεις. Νομίζω ότι δεν χάνεις και τίποτα που δεν με γνωρίζεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ορθόδοξος έγραψε:Εάν περιμένεις αγαπητέ να βρεις το Θεό με τα λογικά επιχειρήματα που ψάχνεις, πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσεις να ζεις έτσι για πολυ καιρό. Ο Θεός να τον κάνει λίγο ...
Τότε δε χάνω και τίποτα. Δε ζω στην πλάνη όπως εσύ τουλάχιστον...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μου κάνει πάντως μεγάλη εντύπωση που μιά ο θεός είναι άφατος,άρρητος,ακατανόητος και απροσπέλαστος από τον ανθρώπινο νου και απ'την άλλη όλοι εσείς οι αυτοναγορούμενοι δούλοι του ξέρετε πάντα,παντού και για κάθε θέμα το θέλημά του.

Για τις ταυτότητες,τα έθνη που συμπαθεί (συνήθως το κάθε φορά "δικό μας"),τις σεξουαλικές μας πρακτικές που εγκρίνει,τα φαγητά που θέλει να τρώμε και πότε και άλλα ων ουκ έστι αριθμός.

Και στο τέλος ότι και να γίνει,μα ότι και να γίνει η απάντηση-κονσέρβα είναι έτοιμη:"Ήταν θέλημα θεού".

Πέραν από το αυτονόητο ερώτημα:"Που το ξέρετε;" δεν μπορεί κανείς παρά να παρατηρήσει το προκατασκευασμένο αδιέξοδο μιάς τέτοιας "συλλογιστικής".Πάντα και παντού ήταν και είναι "θέλημα θεού".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:με την ταπείνωση που έδειξε - κατεβαίνοντας κατω και μη λέγοντας τίποτα στα λόγια τους - φανέρωσε πως ήταν θέλημα Θεού και όχι πλάνη.
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση το πώς φανερώνεται το θέλημα του Θεού. Συμπτωματικά (;) στη συγκεκριμένη περίπτωση "φανερώθηκε" όχι με τα επιχειρήματα, όπως θα περίμενε ένα λογικός άνθρωπος, αλλά με τη δήλωση υποταγής στην άρχουσα κάστα. Εμείς, οι πονηρεμένοι, το πιάσαμε το υπονοούμενο. Καταλάβαμε πώς "φανερώνεται" το θέλημα του Θεού, του κάθε θεού.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ Ορθόδοξε, σύμφωνα με αυτό που δηλώνεις:
Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;
και σε εμένα πραγματικά κάνει εντύπωση η απάντησή σου!
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξία μόνο ένα?

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες ....

Θα σου αναφέρω απλά ότι μόνο για θαύματα του Αγίου Ραφαήλ έχουν γραφεί δεκάδες βιβλία. Εχω και εγώ προσωπικές εμπειρίες, αλλά δεν μου αρέσει να τις λέω. Εάν ψάξεις στο google ή το youtube θα βρεις αρκετά. Δες τα λίγο, δεν είναι ψεύματα ...
Περίμενα μία υπόδειξη για ένα τρανταχτό "θεϊκό σημείο" του σήμερα, υποθέτοντας πως θα έχεις αρκετά υπ' όψιν σου που έχουν συμβεί στις μέρες μας, αφού το ρήμα "παρατηρούνται" που χρησιμοποίησες είναι σε ενεστώτα χρόνο!
Και εσύ με παραπέμπεις στον Άγιο Ραφαήλ που έζησε πριν 600 χρόνια και σε βιβλία που έχουν γραφτεί γι'αυτόν! Ή ακόμα να ψάξω στο youtube ή στο google! να ψάξω σε φωτοσοπιές δηλαδή και σε ατεκμηρίωτες μαρτυρίες, για να βρώ μόνος μου ένα "θεϊκό σημείο"!

Κατανοώ πως ίσως δεν υπάρχουν "θεϊκά σημεία" του σήμερα, αλλά τότε γιατί έγραψες αυτή την βαρύγδουπη δήλωση για "όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται";

Αν όντως γνωρίζεις ότι παρατηρούνται, θα ήθελα ένα από αυτά σε παρακαλώ!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Μου κάνει πάντως μεγάλη εντύπωση που μιά ο θεός είναι άφατος,άρρητος,ακατανόητος και απροσπέλαστος από τον ανθρώπινο νου και απ'την άλλη όλοι εσείς οι αυτοναγορούμενοι δούλοι του ξέρετε πάντα,παντού και για κάθε θέμα το θέλημά του.

Για τις ταυτότητες,τα έθνη που συμπαθεί (συνήθως το κάθε φορά "δικό μας"),τις σεξουαλικές μας πρακτικές που εγκρίνει,τα φαγητά που θέλει να τρώμε και πότε και άλλα ων ουκ έστι αριθμός.

Και στο τέλος ότι και να γίνει,μα ότι και να γίνει η απάντηση-κονσέρβα είναι έτοιμη:"Ήταν θέλημα θεού".

Πέραν από το αυτονόητο ερώτημα:"Που το ξέρετε;" δεν μπορεί κανείς παρά να παρατηρήσει το προκατασκευασμένο αδιέξοδο μιάς τέτοιας "συλλογιστικής".Πάντα και παντού ήταν και είναι "θέλημα θεού".

Αγαπητέ Γιατρος Του Ικα δεν γνωρίζουμε τα πάντα γι’ αυτόν, μην βγάζεις συνεχώς λάθος συμπεράσματα!
Γνωρίζουμε φυσικά ότι είναι πραγματικός - ζωντανός Θεός, γνωρίζουμε τον προορισμό μας ως άνθρωποι κ.τ.λ. αλλά δεν είμαστε φυσικά σε θέση να γνωρίζουμε τα πάντα για κάθε περίσταση. Ακόμα και εγώ σε πολλές ερωτήσεις σας συμβουλεύω να βρείτε πνευματικό για να λύσετε και τις απορίες σας αλλά και για να ξεκινήσετε ένα σωστό πνευματικό αγώνα. Εάν γνώριζα τα πάντα, δεν θα σας το έλεγα αυτό!

Η γνώση που έχουμε είναι κυρίως νομίζω γνώση από τον αγώνα των αγίων ανθρώπων που έχουν ζήσει τη ζωή τους με μόνο σκοπό την ένωση τους με το Θεό αλλά φυσικά και από τις γραφές. Υπάρχει πολύ μεγάλος πνευματικός πλούτος μέσα στα βιβλία για όλα τα θέματα που αναφέρεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αγησίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:με την ταπείνωση που έδειξε - κατεβαίνοντας κατω και μη λέγοντας τίποτα στα λόγια τους - φανέρωσε πως ήταν θέλημα Θεού και όχι πλάνη.
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση το πώς φανερώνεται το θέλημα του Θεού. Συμπτωματικά (;) στη συγκεκριμένη περίπτωση "φανερώθηκε" όχι με τα επιχειρήματα, όπως θα περίμενε ένα λογικός άνθρωπος, αλλά με τη δήλωση υποταγής στην άρχουσα κάστα. Εμείς, οι πονηρεμένοι, το πιάσαμε το υπονοούμενο. Καταλάβαμε πώς "φανερώνεται" το θέλημα του Θεού, του κάθε θεού.

Αγαπητέ Αγησίας με την απάντηση σου δυστυχώς καταλαβαίνω ότι δεν έχεις κατανοήσει τίποτα, απλά πονηρεύεσαι χωρίς λόγο. Δίωξε την προκατάληψη από μέσα σου, σου κάνει κακό!
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Αγαπητέ Ορθόδοξε, σύμφωνα με αυτό που δηλώνεις:
Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;
και σε εμένα πραγματικά κάνει εντύπωση η απάντησή σου!
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξία μόνο ένα?

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες ....

Θα σου αναφέρω απλά ότι μόνο για θαύματα του Αγίου Ραφαήλ έχουν γραφεί δεκάδες βιβλία. Εχω και εγώ προσωπικές εμπειρίες, αλλά δεν μου αρέσει να τις λέω. Εάν ψάξεις στο google ή το youtube θα βρεις αρκετά. Δες τα λίγο, δεν είναι ψεύματα ...
Περίμενα μία υπόδειξη για ένα τρανταχτό "θεϊκό σημείο" του σήμερα, υποθέτοντας πως θα έχεις αρκετά υπ' όψιν σου που έχουν συμβεί στις μέρες μας, αφού το ρήμα "παρατηρούνται" που χρησιμοποίησες είναι σε ενεστώτα χρόνο!
Και εσύ με παραπέμπεις στον Άγιο Ραφαήλ που έζησε πριν 600 χρόνια και σε βιβλία που έχουν γραφτεί γι'αυτόν! Ή ακόμα να ψάξω στο youtube ή στο google! να ψάξω σε φωτοσοπιές δηλαδή και σε ατεκμηρίωτες μαρτυρίες, για να βρώ μόνος μου ένα "θεϊκό σημείο"!

Κατανοώ πως ίσως δεν υπάρχουν "θεϊκά σημεία" του σήμερα, αλλά τότε γιατί έγραψες αυτή την βαρύγδουπη δήλωση για "όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται";

Αν όντως γνωρίζεις ότι παρατηρούνται, θα ήθελα ένα από αυτά σε παρακαλώ!
Αγαπητέ Λοξίας σου κάνει εντύπωση απλά γιατί υπάρχουν και εσύ δεν τα παρατηρείς και ο λόγος φυσικά είναι για μια ακόμα φορά ο ίδιος. Χρησιμοποιείτε λανθασμένο τρόπο στην αναζήτηση του Θεού.

Σήμερα παρατηρούνται καθημερινά από μικρά έως μεγάλα – τρανταχτά θαύματα. Τα παραδείγματα με τα θαύματα του Αγίου Ραφαήλ το επιβεβαιώνουν αυτό με τον καλύτερο τρόπο. Θαύματα φυσικά κάνουν όλοι οι άγιοι μας, απλά ο Άγιος Ραφαήλ είναι πολύ γνωστός σε όλο τον κόσμο και υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία για τα δικά του και έτσι σου τον ανέφερα.
Το ότι έζησε πριν 600 χρόνια, δεν λέει τίποτα και δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις κιόλας. Τι σημασία έχει το πότε έζησε ένας άγιος; Μπορεί να είχε ζήσει και πριν 1.600 χρόνια! Η ημερομηνία γέννησης του δηλαδή λέει κάτι για τα θαύματα που επιτελεί στις μέρες μας;

Επίσης όπως σου ανέφερα όλα όσα έχουν γραφεί δεν είναι ψεύτικα! Μέσα στα βιβλία θα βρεις ακόμα και το όνομα και την διεύθυνση του ανθρώπου όπου έχει βοηθήσει ο άγιος με κάποιο τρόπο. Παρόμοια περιστατικά έχω ζήσει και εγώ και πολλοί γνωστοί μου, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο στους αγίους! Κυριολεκτικά τίποτα!

Πέρα από τους κεκοιμημένους αγίους, υπάρχουν και πολλοί ζωντανοί άγιοι άνθρωποι που θαυματουργούν ακόμα και αυτοί εν ζωή. Ο γέροντας Παΐσιος λ.χ. όταν ζούσε θαυματουργούσε, αλλά υπάρχουν και πολλοί “Παΐσιοι” αυτή την στιγμή το Άγιο όρος. Εάν πας καμιά βόλτα θα συναντήσεις και τέτοιους …
Βέβαια ακόμα και μέσα στον κόσμο υπάρχουν άγιοι πνευματικοί, σαν το δικό μου.

Όλα αυτά όμως για να τα δεις, χρειάζεται να ασχοληθείς λίγο καλοπροαίρετα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ Λοξίας σου κάνει εντύπωση απλά γιατί υπάρχουν και εσύ δεν τα παρατηρείς και ο λόγος φυσικά είναι για μια ακόμα φορά ο ίδιος. Χρησιμοποιείτε λανθασμένο τρόπο στην αναζήτηση του Θεού.
Μα ακριβώς για αυτό ζητάω να μάθω αγαπητέ Ορθόδοξε! Επειδή υπάρχουν αλλά εγώ δεν τα παρατηρώ όπως λες, σου ζητάω να μου αναφέρεις ένα, ώστε να αρχίσω να βλέπω!
Ορθόδοξος έγραψε:Σήμερα παρατηρούνται καθημερινά από μικρά έως μεγάλα – τρανταχτά θαύματα.
Μα ναι αγαπητέ Ορθόδοξε, αυτό ζητάω και εγώ! να μου υποδέιξεις ένα από αυτά τα καθημερινά, μικρά, μεγάλα ή τρανταχτά θαύματα!
Δεν σου ζήτησα τον ουρανό με τα άστρα! αφού καθημερινά παρατηρούνται και έχεις τέτοιες τρανταχτές αποδείξεις, γιατί να ανατρέχουμε σε θαύματα περασμένων αιώνων;
Ορθόδοξος έγραψε:Επίσης όπως σου ανέφερα όλα όσα έχουν γραφεί δεν είναι ψεύτικα! Μέσα στα βιβλία θα βρεις ακόμα και το όνομα και την διεύθυνση του ανθρώπου όπου έχει βοηθήσει ο άγιος με κάποιο τρόπο.
Εδώ υπάρχει πρόβλημα! η αναφορά σε κάποιο βιβλίο δεν τεκμηριώνει τα γραφόμενα σε αυτό. Και φυσικά θα γνωρίζεις ασφαλώς πως κυκλοφορούν αρκετά βιβλία που περιγράφουν θαύματα όχι μόνον αγίων της καθολικής εκκλησίας, αλλά και άλλων θρησκειών. Να θεωρήσω ότι και αυτά δεν είναι ψεύτικα;
Ασφαλώς και καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να βασιστούμε μόνον στα γραφόμενα ενός βιβλίου, του οποίου ο συγγραφέας είναι πιστός της θρησκείας που στο βιβλίο του εξυμνεί!
Ορθόδοξος έγραψε:Πέρα από τους κεκοιμημένους αγίους, υπάρχουν και πολλοί ζωντανοί άγιοι άνθρωποι που θαυματουργούν ακόμα και αυτοί εν ζωή. Ο γέροντας Παΐσιος λ.χ. όταν ζούσε θαυματουργούσε,...
Ακόμα καλύτερα αγαπητέ Ορθόδοξε! ο γέροντας Παΐσιος είναι γνωστός. Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις γνωστό και σε εμένα ένα από αυτά τα θαύματα που πραγματοποίησε όσο ήταν εν ζωή; ή ένα από αυτά που πραγματοποίησαν αυτοί οι ζωντανοί άγιοι άνθρωποι που αναφέρεις;
Ορθόδοξος έγραψε:...αλλά υπάρχουν και πολλοί “Παΐσιοι” αυτή την στιγμή το Άγιο όρος. Εάν πας καμιά βόλτα θα συναντήσεις και τέτοιους …
Βέβαια ακόμα και μέσα στον κόσμο υπάρχουν άγιοι πνευματικοί, σαν το δικό μου.

Όλα αυτά όμως για να τα δεις, χρειάζεται να ασχοληθείς λίγο καλοπροαίρετα.
Μα αγαπητέ μου Ορθόδοξε, γιατί με στέλνεις συνεχώς να συναντήσω κάποιον, να διαβάσω κάποιον, να δω κάποιων άλλων βίντεο κ.λπ;
Αφού εσύ είσαι κοντά και είσαι γνώστης όλων αυτών των μικρών ή μεγάλων και τρανταχτών θαυμάτων, γιατί να τρέχω αλλού;
Σε παρακαλώ λοιπόν να μου αναφέρεις ένα από αυτά!

Αν πάλι δεν μπορείς να αναφέρεις κάποιο, σε καταλαβαίνω.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ Λοξίας σου κάνει εντύπωση απλά γιατί υπάρχουν και εσύ δεν τα παρατηρείς και ο λόγος φυσικά είναι για μια ακόμα φορά ο ίδιος. Χρησιμοποιείτε λανθασμένο τρόπο στην αναζήτηση του Θεού.
Μα ακριβώς για αυτό ζητάω να μάθω αγαπητέ Ορθόδοξε! Επειδή υπάρχουν αλλά εγώ δεν τα παρατηρώ όπως λες, σου ζητάω να μου αναφέρεις ένα, ώστε να αρχίσω να βλέπω!
Ορθόδοξος έγραψε:Σήμερα παρατηρούνται καθημερινά από μικρά έως μεγάλα – τρανταχτά θαύματα.
Μα ναι αγαπητέ Ορθόδοξε, αυτό ζητάω και εγώ! να μου υποδέιξεις ένα από αυτά τα καθημερινά, μικρά, μεγάλα ή τρανταχτά θαύματα!
Δεν σου ζήτησα τον ουρανό με τα άστρα! αφού καθημερινά παρατηρούνται και έχεις τέτοιες τρανταχτές αποδείξεις, γιατί να ανατρέχουμε σε θαύματα περασμένων αιώνων;
Ορθόδοξος έγραψε:Επίσης όπως σου ανέφερα όλα όσα έχουν γραφεί δεν είναι ψεύτικα! Μέσα στα βιβλία θα βρεις ακόμα και το όνομα και την διεύθυνση του ανθρώπου όπου έχει βοηθήσει ο άγιος με κάποιο τρόπο.
Εδώ υπάρχει πρόβλημα! η αναφορά σε κάποιο βιβλίο δεν τεκμηριώνει τα γραφόμενα σε αυτό. Και φυσικά θα γνωρίζεις ασφαλώς πως κυκλοφορούν αρκετά βιβλία που περιγράφουν θαύματα όχι μόνον αγίων της καθολικής εκκλησίας, αλλά και άλλων θρησκειών. Να θεωρήσω ότι και αυτά δεν είναι ψεύτικα;
Ασφαλώς και καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να βασιστούμε μόνον στα γραφόμενα ενός βιβλίου, του οποίου ο συγγραφέας είναι πιστός της θρησκείας που στο βιβλίο του εξυμνεί!
Ορθόδοξος έγραψε:Πέρα από τους κεκοιμημένους αγίους, υπάρχουν και πολλοί ζωντανοί άγιοι άνθρωποι που θαυματουργούν ακόμα και αυτοί εν ζωή. Ο γέροντας Παΐσιος λ.χ. όταν ζούσε θαυματουργούσε,...
Ακόμα καλύτερα αγαπητέ Ορθόδοξε! ο γέροντας Παΐσιος είναι γνωστός. Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις γνωστό και σε εμένα ένα από αυτά τα θαύματα που πραγματοποίησε όσο ήταν εν ζωή; ή ένα από αυτά που πραγματοποίησαν αυτοί οι ζωντανοί άγιοι άνθρωποι που αναφέρεις;
Ορθόδοξος έγραψε:...αλλά υπάρχουν και πολλοί “Παΐσιοι” αυτή την στιγμή το Άγιο όρος. Εάν πας καμιά βόλτα θα συναντήσεις και τέτοιους …
Βέβαια ακόμα και μέσα στον κόσμο υπάρχουν άγιοι πνευματικοί, σαν το δικό μου.

Όλα αυτά όμως για να τα δεις, χρειάζεται να ασχοληθείς λίγο καλοπροαίρετα.
Μα αγαπητέ μου Ορθόδοξε, γιατί με στέλνεις συνεχώς να συναντήσω κάποιον, να διαβάσω κάποιον, να δω κάποιων άλλων βίντεο κ.λπ;
Αφού εσύ είσαι κοντά και είσαι γνώστης όλων αυτών των μικρών ή μεγάλων και τρανταχτών θαυμάτων, γιατί να τρέχω αλλού;
Σε παρακαλώ λοιπόν να μου αναφέρεις ένα από αυτά!

Αν πάλι δεν μπορείς να αναφέρεις κάποιο, σε καταλαβαίνω.
Μα αγαπητέ Λοξίας σου ανέφερα που θα βρεις και εσύ δεν τα δέχεσαι ως αληθινά. Έχεις κάθε δικαίωμα φυσικά, αλλά δεν μπορώ να σου κάνω κάτι εγώ εάν ότι σου παρουσιάζεται το αγνοείς!

Ακόμα και με τον γέροντα Παίσιο εάν ψάξεις το internet θα βρεις πολλές μαρτυρίες. Εάν πάλι και αυτές σου φαίνονται ψεύτικες, επειδή γίνονται από πιστούς … τότε δεν μπορώ να σου κάνω κάτι.

Δεν θα σου αναφέρω όχι γιατί δεν υπάρχουν (είναι αστείο να αφήνουμε να εννοηθεί κάτι τέτοιο), αλλά γιατί νομίζω πως δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ καλοπροαίρετα και πρέπει να ασχοληθείς μια φορά σοβαρά με το θέμα αυτό που τόσο πολύ σε απασχολεί. Εάν δεν θέλεις πάλι είναι δικαίωμα σου.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε: Μα αγαπητέ Λοξίας σου ανέφερα που θα βρεις και εσύ δεν τα δέχεσαι ως αληθινά. Έχεις κάθε δικαίωμα φυσικά, αλλά δεν μπορώ να σου κάνω κάτι εγώ εάν ότι σου παρουσιάζεται το αγνοείς!
Μα αγαπητέ Ορθόδοξε, στο τέλος μου ανέφερες να πάω στο Άγιον όρος να τα βρω! Εγώ πάλι βασίστηκα στην δήλωσή σου πως συμβαίνουν καθημερινά, ακόμα και μέσα στον κόσμο! γιατί λοιπόν να τρέχω στο Άγιον Όρος, αφού συμβαίνουν δίπλα μου;
Γι' αυτό σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ένα από αυτά τα μικρά, μεγάλα και τρανταχτά που συμβαίνουν καθημερινά, όπως έγραψες.

Ορθόδοξος έγραψε:Ακόμα και με τον γέροντα Παίσιο εάν ψάξεις το internet θα βρεις πολλές μαρτυρίες. Εάν πάλι και αυτές σου φαίνονται ψεύτικες, επειδή γίνονται από πιστούς … τότε δεν μπορώ να σου κάνω κάτι.

Δεν θα σου αναφέρω όχι γιατί δεν υπάρχουν (είναι αστείο να αφήνουμε να εννοηθεί κάτι τέτοιο), αλλά γιατί νομίζω πως δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ καλοπροαίρετα και πρέπει να ασχοληθείς μια φορά σοβαρά με το θέμα αυτό που τόσο πολύ σε απασχολεί. Εάν δεν θέλεις πάλι είναι δικαίωμα σου.
Μα αγαπητέ Ορθόδοξε νομίζω ότι με αδικείς! από πού βγάζεις το συμπέρασμα πως δεν με έχει απασχολήσει το θέμα καλοπροαίρετα; επειδή δεν πάω να δω στο ίντερνετ ότι μου προτείνεις;
Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πως στο ίντερνετ κυκλοφορούν πολλά βίντεο που δείχνουν θαύματα άλλων θρησκειών. Αν πάλι δεν το γνωρίζεις, ευχαρίστως να σου στείλω links να τα δεις και εσύ ο ίδιος.
Είμαι επίσης σίγουρος πως τουλάχιστον θα έχεις ακούσει για βιβλία άλλων θρησκειών (που κυκλοφορούν και στην Ελλάδα) και τα οποία περιγράφουν και μαρτυρούν θαύματα των δικών τους αγίων. Αν μάλιστα θέλεις, μπορώ να σου υποδείξω τίτλους.

Και επειδή εγώ δυστυχώς δεν έχω την ικανότητα (ή την θεία φώτιση αν θέλεις), να ξεχωρίσω το ψεύτικο θαύμα από το αληθινό, πιστεύω πως θα ήταν προς όφελος όλων μας, αν έβλεπες και εσύ τα θαύματα αλλόθρησκων αγίων στο ίντερνετ ή τα εδιάβαζες σε ανάλογο βιβλίο, και μας εξηγούσες πως και γιατί αυτά είναι ψεύτικα. Και ας παρουσιάζονται στο ίντερνετ και ας τυπώνονται σε βιβλία.

Αν πάλι δεν έχεις τον χρόνο για μια τέτοια εργασία, θα μου αρκούσε να υποδείξεις ένα (ή και περισσότερα αν θέλεις) από αυτά τα μικρά, μεγάλα ή και τρανταχτά θαύματα που δήλωσες ότι συμβαίνουν καθημερινά γύρω μας.

Αν όμως ούτε αυτό μπορείς, να θεωρήσω πως η δήλωσή σου για καθημερινή παρουσία μικρών, μεγάλων ή και τρανταχτών θαυμάτων, ήταν λιγάκι υπερβολική;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ορθό παραδέξου το ζεις στην πλάνη...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Γιατρος Του Ικα δεν γνωρίζουμε τα πάντα γι’ αυτόν, μην βγάζεις συνεχώς λάθος συμπεράσματα!
Δεν είπα ότι γνωρίζετε τα πάντα γι'αυτόν,μην βγάζεις λάθος συνεχώς λάθος συμπεράσματα για τα δήθεν δικά μου λάθος συμπεράσματα.Είπα ότι γνωρίζετε τα πάντα για το θέλημά του.Και επισήμανα ότι υπάρχει αντίφαση ανάμεσα στον ισχυρισμό περί απροσπέλαστου θεού από τον ανθρώπινο νού και στο να ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις το θέλημά του.
Ορθόδοξος έγραψε:Γνωρίζουμε φυσικά ότι είναι πραγματικός - ζωντανός Θεός, γνωρίζουμε τον προορισμό μας ως άνθρωποι κ.τ.λ.
Πως;Πως τα ξέρουμε όλα αυτά;Λες "από τον αγώνα των αγίων ανθρώπων που έχουν ζήσει τη ζωή τους με μόνο σκοπό την ένωση τους με το Θεό αλλά φυσικά και από τις γραφές"
Και ρωτώ:Πως ξέρεις ότι ο αγώνας τους τούς έχει οδηγήσει στην αλήθεια;Και άλλοι έχουν κάνει και κάνουν "πνευματικό αγώνα" (που ακόμη δεν μας έχεις πει τι σημαίνει),όπως οι βουδιστές μοναχοί,οι Σούφι κλπ και όμως τον δικό τους πνευματικό αγώνα τον απορρίπτεις.Το ίδιο απορρίπτεις και την αλήθεια που προκύπτει από άλλες γραφές που για κάποιους ανθρώπους (για κάποιες θρησκείες περισσότερες από τους Ορθόδοξους).

Ρωτώ λοιπόν:Ποιό είναι το κριτήριο διάκρισης της αλήθειας από την πλάνη;Πως ξέρεις ας πούμε ότι η ορθοδοξία διερμηνεύει σωστά το θέλημα του θεού ενώ ο ισλαμισμός ή οι ευαγγελιστές όχι;Πως ξεχωρίζεις ποιά βιβλία περιέχουν πνευματικό πλούτο και ποιά πλάνες;
Βιωματικά;Αν είναι έτσι α)τι τα θες τα βιβλία και τις γραφές;β)Γιατί το δικό σου βίωμα να είναι πιό αυθεντικό από του ινδιάνου σαμάνου ας πούμε που νοιώθει ότι επικοινωνεί με όλο το σύμπαν,την φύση και τα ζώα;

Και όσον αφορά τα θαύματα έχουν και τα άλλα μαγαζιά θαύματα και μάλιστα επαναλαμβανόμενα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε: Μα αγαπητέ Λοξίας σου ανέφερα που θα βρεις και εσύ δεν τα δέχεσαι ως αληθινά. Έχεις κάθε δικαίωμα φυσικά, αλλά δεν μπορώ να σου κάνω κάτι εγώ εάν ότι σου παρουσιάζεται το αγνοείς!
Μα αγαπητέ Ορθόδοξε, στο τέλος μου ανέφερες να πάω στο Άγιον όρος να τα βρω! Εγώ πάλι βασίστηκα στην δήλωσή σου πως συμβαίνουν καθημερινά, ακόμα και μέσα στον κόσμο! γιατί λοιπόν να τρέχω στο Άγιον Όρος, αφού συμβαίνουν δίπλα μου;
Γι' αυτό σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ένα από αυτά τα μικρά, μεγάλα και τρανταχτά που συμβαίνουν καθημερινά, όπως έγραψες.

Ορθόδοξος έγραψε:Ακόμα και με τον γέροντα Παίσιο εάν ψάξεις το internet θα βρεις πολλές μαρτυρίες. Εάν πάλι και αυτές σου φαίνονται ψεύτικες, επειδή γίνονται από πιστούς … τότε δεν μπορώ να σου κάνω κάτι.

Δεν θα σου αναφέρω όχι γιατί δεν υπάρχουν (είναι αστείο να αφήνουμε να εννοηθεί κάτι τέτοιο), αλλά γιατί νομίζω πως δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ καλοπροαίρετα και πρέπει να ασχοληθείς μια φορά σοβαρά με το θέμα αυτό που τόσο πολύ σε απασχολεί. Εάν δεν θέλεις πάλι είναι δικαίωμα σου.
Μα αγαπητέ Ορθόδοξε νομίζω ότι με αδικείς! από πού βγάζεις το συμπέρασμα πως δεν με έχει απασχολήσει το θέμα καλοπροαίρετα; επειδή δεν πάω να δω στο ίντερνετ ότι μου προτείνεις;
Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πως στο ίντερνετ κυκλοφορούν πολλά βίντεο που δείχνουν θαύματα άλλων θρησκειών. Αν πάλι δεν το γνωρίζεις, ευχαρίστως να σου στείλω links να τα δεις και εσύ ο ίδιος.
Είμαι επίσης σίγουρος πως τουλάχιστον θα έχεις ακούσει για βιβλία άλλων θρησκειών (που κυκλοφορούν και στην Ελλάδα) και τα οποία περιγράφουν και μαρτυρούν θαύματα των δικών τους αγίων. Αν μάλιστα θέλεις, μπορώ να σου υποδείξω τίτλους.

Και επειδή εγώ δυστυχώς δεν έχω την ικανότητα (ή την θεία φώτιση αν θέλεις), να ξεχωρίσω το ψεύτικο θαύμα από το αληθινό, πιστεύω πως θα ήταν προς όφελος όλων μας, αν έβλεπες και εσύ τα θαύματα αλλόθρησκων αγίων στο ίντερνετ ή τα εδιάβαζες σε ανάλογο βιβλίο, και μας εξηγούσες πως και γιατί αυτά είναι ψεύτικα. Και ας παρουσιάζονται στο ίντερνετ και ας τυπώνονται σε βιβλία.

Αν πάλι δεν έχεις τον χρόνο για μια τέτοια εργασία, θα μου αρκούσε να υποδείξεις ένα (ή και περισσότερα αν θέλεις) από αυτά τα μικρά, μεγάλα ή και τρανταχτά θαύματα που δήλωσες ότι συμβαίνουν καθημερινά γύρω μας.

Αν όμως ούτε αυτό μπορείς, να θεωρήσω πως η δήλωσή σου για καθημερινή παρουσία μικρών, μεγάλων ή και τρανταχτών θαυμάτων, ήταν λιγάκι υπερβολική;
Λοξίας εάν σου αναφέρω, τι αντίδραση θα έχεις;

Π.χ. αν σου πω εγώ ότι ο πνευματικός μου είναι άγιος και αντιλαμβάνεται τι θα συμβεί στο μέλλον.
Αν σου πω ότι με την προσευχή του θεράπευσε κάποιο άνθρωπο.
Αν σου πω ότι με την χάρη του Θεού, βλέπει ακόμα και τις σκέψεις σου.
Κτλ

Εσύ πως θα τα δεχτείς όλα αυτά;
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Κλειδωμένο