Αφοπλιστικά ερωτήματα προς πιστούς

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

atlanda-dog1 έγραψε:
karakitsossecurity έγραψε:atlanda-dog1 νομίζω ότι κάπου σε έχω ξαναδεί, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλα
ξέρεις κάποιον radical από την πάτρα?
ειμαι απο θεσ/νικη..αυτος ο ραντικαλ τι ειναι σαλονικιος?
τωρα το προσεξα πηγε για να κανει μπανια αυτος ο ραντικαλ....μου ειναι αγνωστος παντως..
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Όντως κάποιος πρέπει να τα έκανε. Όπως κάποιος πρέπει να έκανε και τον Θεό. Εσύ ποιός λες να είναι;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

atlanta
"Γιαυτό το πράγμα στην Ελβετία" θέλει ολόκληρη εγκυκλοπέδια για να πούμε τι γίνεται. Πάντως, κάτι θα γίνει.
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ποπο τρολλαρισμα :lol:
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Geysser έγραψε:atlanta
"Γιαυτό το πράγμα στην Ελβετία" θέλει ολόκληρη εγκυκλοπέδια για να πούμε τι γίνεται. Πάντως, κάτι θα γίνει.
ξερω τι γινεται, την γνωμη σας ρωτησα γιατι εγω δεν πιστευω οτι θα πετυχουν να βρουν κατι που να βοηθειση την ανθρωποτητα..απλα ξοδευουν αδικα λεφτα που θα μπορουσαν να τα δωσουν στους φτωχους...
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:απο οτι καταλαβα κανενας δεν ξερη ποιος εκανε τα συμπαντα ....γιατι καποιος πρεπη να τα εκανε, δεν εγεινε η υλη απο μονη της ουτε φυσικα και εμεις η τα ζωα κλπ..μαυτο το πραμα εκει στην ελβετια υπαρχει περιπτωση να μαθουμε κατι??
Γιατί πρέπει να τα έκανε κάποιος;
Κάνει κάποιος την βροχή;
Κάνει κάποιος τη γη να γυρίζει;
Μερικά πράγματα γίνονται χωρίς να τα κάνει κάποιος. Γιατί όχι και τα σύμπαντα;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

τυχαια βρεθηκα στο φορουμ σας και εντυπωσιαστικα απο τα γραπτα σας και την μορφωση που εχεται..δυστηχος για μενα ειμαι αγραμματος και δεν μπωρο να καταλαβω πολλα απο τα γραφωμενα σας γιαυτο και θα αποχωρησω..σας ευχομαι τα καλητερα για σας και στους αθεους και στους εθεους...γειασας..
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ προσωπικά εντυπωσιάστηκα από την ανοχή σου σε απόψεις πρωτόγνωρες.
Τα καλύτερα και για σένα
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

καλησπερα σας κυριες και κυριοι..βλεποντας οτι δεν ασχολειστε με τιποτα και με κανενα ειπα μηπως μαθω κατι παραπανω απο εσας και γιαυτο επανηλθα..θελω να κανω ερωτησης γιατι οντως ξερεται πολλα χωρις να μπερδευεται αυτο που πιστευεται και αυτο που πιστευω..οποιος ξερη οσα ξερη αμεροληπτα ..
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

καποιος να μου πη πως εγειναν ολα αυτα τα ωραια που υπαρχουν στην γη και ποτε περιπου εγειναν .φυσικα δεν πιστευω οτι ειναι μονο 8.000 χρονια η γη αλλα ουτε και απο την εκρηξη..
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Το Σύμπαν υπολογίζεται πως δημιουργήθηκε πριν από περίπου 14 δισεκατομμύρια χρόνια.
Η Γη υπολογίζεται πως εμφανίστηκε πριν από περίπου 5 δισεκατομμύρια χρόνια.

Το "πώς έγιναν" είναι πολύ μεγάλη ιστορία, και η ερώτησή σου είναι υπερβολικά αόριστη. Το πώς δημιουργήθηκε το Σύμπαν δεν το γνωρίζουμε ακόμα, αλλά προσεγγίζουμε τη Στιγμή Μηδέν όλο και περισσότερο με τον καιρό. Η ακολουθία αλυσιδωτών χημικών αντιδράσεων με βάση τον άνθρακα που αποκαλούμε καταχρηστικά "ζωή" επίσης δε γνωρίζουμε ακόμα πώς ακριβώς ξεκίνησε. Και για τα δύο συμβάντα έχουν προταθεί διάφορες θεωρίες, αλλά η κάθε μία έχει κάποιες αδυναμίες/ανωμαλίες.

Ωστόσο, το ότι δε γνωρίζουμε τι συνέβη στην αρχή δε μας εμποδίζει να γνωρίζουμε τι συνέβη αργότερα. Ξέρουμε πώς μορφοποιήθηκε και διαστάλθηκε το Σύμπαν. Η ύλη αυτο-οργανώθηκε και λόγω βαρυντικής έλξης σχηματίστηκαν τα ουράνια νεφελώματα και σώματα, τα οποία αυτο-οργανώθηκαν σε πλανητικά συστήματα και γαλαξίες. Ξέρουμε πώς εξελίχθηκε η ζωή στη Γη μετά την αβιογένεση. Οι προκαρυώτες άρχισαν να "τρώγονται" μεταξύ τους και απέκτησαν όλο και πολυπλοκότερους μηχανισμούς, και μετά διαχωρίστηκαν σε διάφορα είδη, μέσω συνεχών τυχαίων μεταλλάξεων από γενιά σε γενιά, με τα ίδια τα οικοσυστήματα που σχημάτιζαν ως παράγοντα εξελικτικής πίεσης.

Τώρα, σχετικά με το αν είναι "ωραία": Η ωραιότητα έχει να κάνει με τον παρατηρητή. Το Σύμπαν δεν είναι ωραίο. Το Σύμπαν φαίνεται στους ανθρώπους ωραίο. Ίσως ακούγεται λίγο Πυρρονικό αυτό, αλλά η ομορφιά υπάρχει μόνο όταν υπάρχει κάποιος να την προσέξει και να της αποδώσει αυτή την ιδιότητα. Πέρα από αυτή την επιφανειακή προσέγγιση, όμως, στην πραγματικότητα το Σύμπαν δεν είναι καθόλου ωραίο, ακόμα και με τα δικά μας μέτρα.

Η όποια μαθηματική αρμονία που βλέπουμε γύρω μας είναι προϊόν τριβών δισεκατομμυρίων χρόνων. Σκέψου να έρχεται ένας εξωγήινος στη Γη μετά από παγκόσμιο πυρηνικό πόλεμο, να τα βλέπει όλα ισοπεδωμένα και χωρίς ζωή, και να λέει: "Wow, τι ήσυχο και ειρηνικό μέρος!" Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με εμάς. Όταν δημιουργούνταν τα ηλιακά συστήματα, συνέχεια συγκρούονταν οι πλανήτες μεταξύ τους και αλληλοκαταπίνονταν, και απλώς αυτοί που βλέπουμε σήμερα που διατηρούν μια φαινομενική ισορροπία είναι αυτοί που απέμειναν. Η Γη, που μας φαίνεται τόσο όμορφη σήμερα, σχηματίστηκε από σεισμούς, ηφαίστεια, κατακλυσμούς, τυφώνες, και μετεωρίτες (όλα από τα οποία συνεχίζονται μέχρι και σήμερα, απλώς ο ρυθμός είναι τόσο αργός που εμείς τα αντιλαμβανόμαστε όλα ως στατικά). Οι ήπειροι συνεχίζουν να μετακινούνται, ο Ήλιος γίνεται όλο και πιο θερμός, και σε κάμποσα δισεκατομμύρια χρόνια η Γη θα καταστραφεί.

Η ζωή στη Γη είναι πολυμορφική, και θεωρούμε τα χαμόγελα των παιδιών όμορφα, καθώς και τα σκυλάκια και τα γατάκια και τα κουνελάκια. Οι κατσαρίδες είναι όμορφες? Τα πλασμόδια είναι όμορφα? Το Ελικοβακτήριο του πυλωρού είναι όμορφο? Ο καρκίνος είναι όμορφος? Το AIDS είναι όμορφο? Οι κλανιές είναι όμορφες?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Το ελικοβακτήριο του πυλωρού είναι μια κούκλα, βγήκε Μις Βακτήριο 2010 !
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

noxteryn έγραψε:Το Σύμπαν υπολογίζεται πως δημιουργήθηκε πριν από περίπου 14 δισεκατομμύρια χρόνια.
Η Γη υπολογίζεται πως εμφανίστηκε πριν από περίπου 5 δισεκατομμύρια χρόνια.

Το "πώς έγιναν" είναι πολύ μεγάλη ιστορία, και η ερώτησή σου είναι υπερβολικά αόριστη. Το πώς δημιουργήθηκε το Σύμπαν δεν το γνωρίζουμε ακόμα, αλλά προσεγγίζουμε τη Στιγμή Μηδέν όλο και περισσότερο με τον καιρό. Η ακολουθία αλυσιδωτών χημικών αντιδράσεων με βάση τον άνθρακα που αποκαλούμε καταχρηστικά "ζωή" επίσης δε γνωρίζουμε ακόμα πώς ακριβώς ξεκίνησε. Και για τα δύο συμβάντα έχουν προταθεί διάφορες θεωρίες, αλλά η κάθε μία έχει κάποιες αδυναμίες/ανωμαλίες.

Ωστόσο, το ότι δε γνωρίζουμε τι συνέβη στην αρχή δε μας εμποδίζει να γνωρίζουμε τι συνέβη αργότερα. Ξέρουμε πώς μορφοποιήθηκε και διαστάλθηκε το Σύμπαν. Η ύλη αυτο-οργανώθηκε και λόγω βαρυντικής έλξης σχηματίστηκαν τα ουράνια νεφελώματα και σώματα, τα οποία αυτο-οργανώθηκαν σε πλανητικά συστήματα και γαλαξίες. Ξέρουμε πώς εξελίχθηκε η ζωή στη Γη μετά την αβιογένεση. Οι προκαρυώτες άρχισαν να "τρώγονται" μεταξύ τους και απέκτησαν όλο και πολυπλοκότερους μηχανισμούς, και μετά διαχωρίστηκαν σε διάφορα είδη, μέσω συνεχών τυχαίων μεταλλάξεων από γενιά σε γενιά, με τα ίδια τα οικοσυστήματα που σχημάτιζαν ως παράγοντα εξελικτικής πίεσης.

Τώρα, σχετικά με το αν είναι "ωραία": Η ωραιότητα έχει να κάνει με τον παρατηρητή. Το Σύμπαν δεν είναι ωραίο. Το Σύμπαν φαίνεται στους ανθρώπους ωραίο. Ίσως ακούγεται λίγο Πυρρονικό αυτό, αλλά η ομορφιά υπάρχει μόνο όταν υπάρχει κάποιος να την προσέξει και να της αποδώσει αυτή την ιδιότητα. Πέρα από αυτή την επιφανειακή προσέγγιση, όμως, στην πραγματικότητα το Σύμπαν δεν είναι καθόλου ωραίο, ακόμα και με τα δικά μας μέτρα.

Η όποια μαθηματική αρμονία που βλέπουμε γύρω μας είναι προϊόν τριβών δισεκατομμυρίων χρόνων. Σκέψου να έρχεται ένας εξωγήινος στη Γη μετά από παγκόσμιο πυρηνικό πόλεμο, να τα βλέπει όλα ισοπεδωμένα και χωρίς ζωή, και να λέει: "Wow, τι ήσυχο και ειρηνικό μέρος!" Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με εμάς. Όταν δημιουργούνταν τα ηλιακά συστήματα, συνέχεια συγκρούονταν οι πλανήτες μεταξύ τους και αλληλοκαταπίνονταν, και απλώς αυτοί που βλέπουμε σήμερα που διατηρούν μια φαινομενική ισορροπία είναι αυτοί που απέμειναν. Η Γη, που μας φαίνεται τόσο όμορφη σήμερα, σχηματίστηκε από σεισμούς, ηφαίστεια, κατακλυσμούς, τυφώνες, και μετεωρίτες (όλα από τα οποία συνεχίζονται μέχρι και σήμερα, απλώς ο ρυθμός είναι τόσο αργός που εμείς τα αντιλαμβανόμαστε όλα ως στατικά). Οι ήπειροι συνεχίζουν να μετακινούνται, ο Ήλιος γίνεται όλο και πιο θερμός, και σε κάμποσα δισεκατομμύρια χρόνια η Γη θα καταστραφεί.

Η ζωή στη Γη είναι πολυμορφική, και θεωρούμε τα χαμόγελα των παιδιών όμορφα, καθώς και τα σκυλάκια και τα γατάκια και τα κουνελάκια. Οι κατσαρίδες είναι όμορφες? Τα πλασμόδια είναι όμορφα? Το Ελικοβακτήριο του πυλωρού είναι όμορφο? Ο καρκίνος είναι όμορφος? Το AIDS είναι όμορφο? Οι κλανιές είναι όμορφες?
σε ευχαριστω πολυ που απαντησες..[εχεις να κανεις με αγραμματο οποτε αυτες της περιεργες λεξεις αλλαξε τες με ποιο κατανοητες ]λοιπον μια και ξεκινησες εσυ θα την πληρωσης την νυφη..θα μου απαντας αφου ξερης πολλα..φυσικα και οποιος αλλος ξερη ας με απαντηση..[το ξεκαθαριζω ειμαι χριστιανος αλλα δεν θα ανακατεψεται ουτε την θρησκεια ουτε την αθεϊα,απλα θελω να μαθω λιγα πραγματα..και δεν πιστευω την εβραϊκη εκδοχη..]θελω να μαθω οσο γεινεται ποιο κατανοϊτα πως τοσα ποταμια τοσες πηγες τοσους αιωνες δεν στερεβουν.εμεις ποτε βρεθηκαμε στην γη και πως και φυσικα τα ζωα τα ψαρια..ευχαριστω ξανα για την απαντηση κυριε noxteryn..
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

atlanda-dog1 έγραψε: σε ευχαριστω πολυ που απαντησες..[εχεις να κανεις με αγραμματο οποτε αυτες της περιεργες λεξεις αλλαξε τες με ποιο κατανοητες ]λοιπον μια και ξεκινησες εσυ θα την πληρωσης την νυφη..θα μου απαντας αφου ξερης πολλα..φυσικα και οποιος αλλος ξερη ας με απαντηση..[το ξεκαθαριζω ειμαι χριστιανος αλλα δεν θα ανακατεψεται ουτε την θρησκεια ουτε την αθεϊα,απλα θελω να μαθω λιγα πραγματα..και δεν πιστευω την εβραϊκη εκδοχη..]θελω να μαθω οσο γεινεται ποιο κατανοϊτα πως τοσα ποταμια τοσες πηγες τοσους αιωνες δεν στερεβουν.εμεις ποτε βρεθηκαμε στην γη και πως και φυσικα τα ζωα τα ψαρια..ευχαριστω ξανα για την απαντηση κυριε noxteryn..
'Οσον αφορά τα ποτάμια, είναι λόγω του κύκλου του νερού. Το νερό δεν στερεύει, απλά μετατρέπεται σε ατμό, ο ατμός δημιουργεί σύννεφα, τα σύννεφα βροχή, η βροχή πέφτει στο έδαφος, στις λίμνες, ποτάμια και θάλασσες. Τώρα το νερό που πέφτει σε έδαφος, και αυτό επανέρχεται μετά από έναν δικό του κύκλο πάλι πίσω στις θάλασσες. Διάβασε και εδώ για τον κύκλο του νερού: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF% ... E%BF%CF%8D

Όλοι οι οργανισμοί είμαστε προϊόν της εξέλιξης μέσω φυσικής επιλογής. Θα ήταν καλύτερα να πάρεις 1-2 βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης να διαβάσεις. Δεν ξέρω αν ξέρεις αγγλικά, οπότε σου προτείνω το βιβλίο του Richard Dawkins, "Το μεγαλύτερο θέαμα στην Γή" που ασχολείται με την εξέλιξη για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν και που δεν είναι επιστήμονες.

Η εξέλιξη αρχίζει όταν εμφανίζεται ο πρώτος "αντιγραφέας", δηλαδή η πρώτη χημική ένωση (ας το πούμε έτσι) η οποία αντιγράφει τον εαυτό της. Υποτιθέμενα ο πρώτος αντιγραφέας δεν ήταν τίποτε άλλο παρά σκέτο γενετικό υλικό, και απ'ότι δείχνουν οι έρευνες αποτελείτο από μία πρώϊμη μορφή RNA. Διάβασε εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/RNA για το RNA.

Επίσης για τις προηγούμενες ερωτήσεις που έκανες σχετικά με το Σύμπαν, μπορείς να διαβάσεις τα εξής βιβλία στα ελληνικά:
  1. Stephen Hawking Το χρονικό του χρόνου
  2. Stephen Hawking Το Σύμπαν σε ένα Καρυδότσουφλο
  3. Brian Greene Το Κομψό Σύμπαν
  4. John Gribbin Μία βιογραφία του Σύμπαντος
Αν ξέρεις καλά αγγλικά, μπορώ να σου συστήσω πάρα πολλά βιβλία να διαβάσεις. Βιβλία που ασχολούνται με την επιστήμη και γενικότερα αλλά και ειδικότερα απαντάνε καλύτερα στις ερωτήσεις σου. Δυστυχώς, η ποικιλία βιβλίων στα ελληνικά είναι αρκετά περιορισμένη, π.χ. το βιβλίο του Jerry Coyne "Why Evolution is True" δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Έχω κι εγώ άλλα 379423089 ερωτήματα να θέσω σε έναν πιστό... αλλά κατά 99% μάλλον θα ακούσω την απίστευτη απάντηση ''απλά το ξέρεις μέσα στην καρδιά σου ότι υπάρχει θεός''. Αν υπάρχει κάποιος πιστός εδώ μέσα που θέλει να συζητήσουμε και όχι να βήχουμε ας μιλήσει!
Those who can't approach discussion with a basic level of intelligence and maturity should't expect to be taken seriously.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

anapiRia έγραψε:Έχω κι εγώ άλλα 379423089 ερωτήματα να θέσω σε έναν πιστό... αλλά κατά 99% μάλλον θα ακούσω την απίστευτη απάντηση ''απλά το ξέρεις μέσα στην καρδιά σου ότι υπάρχει θεός''. Αν υπάρχει κάποιος πιστός εδώ μέσα που θέλει να συζητήσουμε και όχι να βήχουμε ας μιλήσει!
Those who can't approach discussion with a basic level of intelligence and maturity should't expect to be taken seriously.
αν το λες για μενα επεξες και εχασες..ουτε με νοιαζη η αθεϊα σου ουτε σε νοιαζη η θρησκεια μου..
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Darkchilde έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε: σε ευχαριστω πολυ που απαντησες..[εχεις να κανεις με αγραμματο οποτε αυτες της περιεργες λεξεις αλλαξε τες με ποιο κατανοητες ]λοιπον μια και ξεκινησες εσυ θα την πληρωσης την νυφη..θα μου απαντας αφου ξερης πολλα..φυσικα και οποιος αλλος ξερη ας με απαντηση..[το ξεκαθαριζω ειμαι χριστιανος αλλα δεν θα ανακατεψεται ουτε την θρησκεια ουτε την αθεϊα,απλα θελω να μαθω λιγα πραγματα..και δεν πιστευω την εβραϊκη εκδοχη..]θελω να μαθω οσο γεινεται ποιο κατανοϊτα πως τοσα ποταμια τοσες πηγες τοσους αιωνες δεν στερεβουν.εμεις ποτε βρεθηκαμε στην γη και πως και φυσικα τα ζωα τα ψαρια..ευχαριστω ξανα για την απαντηση κυριε noxteryn..
'Οσον αφορά τα ποτάμια, είναι λόγω του κύκλου του νερού. Το νερό δεν στερεύει, απλά μετατρέπεται σε ατμό, ο ατμός δημιουργεί σύννεφα, τα σύννεφα βροχή, η βροχή πέφτει στο έδαφος, στις λίμνες, ποτάμια και θάλασσες. Τώρα το νερό που πέφτει σε έδαφος, και αυτό επανέρχεται μετά από έναν δικό του κύκλο πάλι πίσω στις θάλασσες. Διάβασε και εδώ για τον κύκλο του νερού: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF% ... E%BF%CF%8D

Όλοι οι οργανισμοί είμαστε προϊόν της εξέλιξης μέσω φυσικής επιλογής. Θα ήταν καλύτερα να πάρεις 1-2 βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης να διαβάσεις. Δεν ξέρω αν ξέρεις αγγλικά, οπότε σου προτείνω το βιβλίο του Richard Dawkins, "Το μεγαλύτερο θέαμα στην Γή" που ασχολείται με την εξέλιξη για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν και που δεν είναι επιστήμονες.

Η εξέλιξη αρχίζει όταν εμφανίζεται ο πρώτος "αντιγραφέας", δηλαδή η πρώτη χημική ένωση (ας το πούμε έτσι) η οποία αντιγράφει τον εαυτό της. Υποτιθέμενα ο πρώτος αντιγραφέας δεν ήταν τίποτε άλλο παρά σκέτο γενετικό υλικό, και απ'ότι δείχνουν οι έρευνες αποτελείτο από μία πρώϊμη μορφή RNA. Διάβασε εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/RNA για το RNA.

Επίσης για τις προηγούμενες ερωτήσεις που έκανες σχετικά με το Σύμπαν, μπορείς να διαβάσεις τα εξής βιβλία στα ελληνικά:
  1. Stephen Hawking Το χρονικό του χρόνου
  2. Stephen Hawking Το Σύμπαν σε ένα Καρυδότσουφλο
  3. Brian Greene Το Κομψό Σύμπαν
  4. John Gribbin Μία βιογραφία του Σύμπαντος
Αν ξέρεις καλά αγγλικά, μπορώ να σου συστήσω πάρα πολλά βιβλία να διαβάσεις. Βιβλία που ασχολούνται με την επιστήμη και γενικότερα αλλά και ειδικότερα απαντάνε καλύτερα στις ερωτήσεις σου. Δυστυχώς, η ποικιλία βιβλίων στα ελληνικά είναι αρκετά περιορισμένη, π.χ. το βιβλίο του Jerry Coyne "Why Evolution is True" δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά.
σε ευχαριστω πολυ που απαντησες..προσπαθω να μαθω κατι λιγα γιατι ειμαι αγραμματος και διαβαζω μονο ελληνικα εστω και λιγο αργα..απο ξενα τιποτα..για τα βιβλια στα ελληνικα θα με βοηθεισουν και φυσικα σε ευχαριστω..αυτο που εγραψες για της πηγες και τα ποταμια το καταλαβενα αλλα δεν μπωρουσα να το χωνεψω πως ποταμια μεγαλα δεν στερεβουν τοσα χρονια..αν μπωρη καποιος να μου πη για τους ανθρωπους..προσεξτε δεν δεχομαι το εβραϊκο οτι εμαστε 8.000 χρονια αλλα και ουτε απο της μαϊμουδες..κατι σωστο και σοβαρο υπαρχει να μαθω..[ διαβασα για τον κυκλο νερου που ποσταρισες, αληθεια πως γεινεται τοσο τελεια αυτος ο κυκλος και ουτε δυψαμε ουτε πνιγομαστε.] οσο για αυτο εδω http://el.wikipedia.org/wiki/RNA κοντεβα να ξεχασω το ονομα μου..αυτο ειναι για εσας που ξερεται γραμματα,εγω απλα ζαλιστηκα απο της παραξενες λεξεις..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atlanda-dog1 την 17 Νοέμ 2010 14:54, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:αν μπωρη καποιος να μου πη για τους ανθρωπους..προσεξτε δεν δεχομαι το εβραϊκο οτι εμαστε 8.000 χρονια αλλα και ουτε απο της μαϊμουδες..κατι σωστο και σοβαρο υπαρχει να μαθω..
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κι εγώ, από απλή περιέργεια,
να μου πεις με λίγα λόγια γιατί δεν σου φαίνεται σωστό ότι οι άνθρωποι υπάρχουν μόνο 8000 χρόνια.
και γιατί δεν σου φαίνεται σωστό ότι έχουμε κοινούς προγόνους με τις μαϊμούδες.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

αν το λες για μενα επεξες και εχασες..ουτε με νοιαζη η αθεϊα σου ουτε σε νοιαζη η θρησκεια μου..
Αγαπητέ atlanda dog,
δε μιλάω προσωπικά για κανένα και ούτε έχω ως σκοπό να θίξω κανέναν. Εμένα με νοιάζει η θρησκεία σου όμως γιατί τη θεωρώ πρόβλημα, όπως με νοιάζει και κάθε άλλο πρόβλημα. Για αυτό το λόγο μπήκα σ αυτό το forum. Εσύ για ποιο λόγο μπήκες;
Απάντηση