Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

dracumelenios έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

ΥΓ
Παρακαλώ πολύ εάν θέλετε να κρατήσουμε ένα στοιχειώδη επίπεδο στη συζήτηση, αποφεύγετε απαντήσεις του τύπου … “αποδείξεις πρέπει να δίνει μόνο η Ορθοδοξία”.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτά ακριβώς που ρωτάς όπως τα ρωτάς, από τη σκοπιά του ανθρώπου που έχει αποβάλει τις προκαταλήψεις του και είναι έτοιμος για μια αλλαγή, με την ελπίδα να περιμένω και μια καλή απάντηση, να κάνουμε μαζί μια προσπάθεια σωτηρίας της ψυχής μου αν το θελήσει ο θεός.

Δεν μπορεί κανείς να είναι 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει Θεός, για να το πει αυτό κάποιος με 100% σιγουριά πρέπει να πάει να γίνει ο ίδιος σε όλο το σύμπαν και ακόμα έξω από αυτό, θα πρέπει δηλαδή να γίνει θεός πράγμα που ισοδυναμεί με παραφροσύνη!

στη συνέχεια της ερώτησης, αναφέρεις όλα αυτά τα θεικά σημεία που 'παρατηρούνται' και προκύπτει μια απορία.

Τα 'θεικά σημεία' που ανέφερες ήταν θεάσεις αγίων, θαύματα και σημαδιακές προσωπικές εμπειρίες. Δέχομαι καλόπιστα ότι όλα όσα μου αναφέρεις είναι αληθινά. Όμως,
Τι να κάνω, που θέλω να πιστέψω μόνο στον Ενα και αληθινό Θεό και δεν θέλω να πέσω σε καμιά πλάνη, αλλά βλέπω ότι τα ίδια αυτά ακριβώς σημεία, παρατηρούνται επίσης όχι μόνο στον Ιουδαισμό και το Ισλαμ αλλά και σε πολλές αιρέσεις. Πως να είμαι σίγουρος ότι διαλέγω το σωστό?

Υπάρχει τρόπος να κάνω το βήμα με σιγουριά, ή θέλει ο Θεός να διαλέξω έτσι? Γιατί και ένας μουσουλμάνος και ένας άλλος μορμόνος φίλος την ίδια ερώτηση με σένα μου κάνουν ακριβώς. Θα στο πω με δικά τους λόγια για να αισθανθείς πως ακούγεται, αν αλλάξεις απλά τα ονόματα.

-Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει ο Αλλάχ, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

-Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει ο Ελοχίμ, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

Ελπίζω να θεωρείς την ερώτηση καλόπιστη φίλε Ορθο και να κατάλαβες ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Αν θέλεις να με βοηθήσεις, πες μου ένα πράγμα, που οι άλλοι να μη το λένε. Δηλαδή αν μου πεις για>>

-θεικα σημαδια
-θαύματα
-πίστη
-αλήθινή σωτηρία
-αιρετικοί οι υπόλοιποι
-παραδεισος/κολαση
-προφητειες
-φιλανθρωπία
-βαθιά μελέτη γραφών
κλπ κλπ καταλαβαίνεις

τότε δεν θα μου έχεις δώσει δυστυχώς κάτι να πιαστώ, δηλαδή κάτι που δεν το λένε αυτοί, και το πρόβλημα μου θα είναι άλυτο.
Χριστιανισμός χωρίς θαύματα και μεταφυσική= ηθικολογία
Άβαταρ μέλους
Sisifos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 04:25
Όνομα Ιστότοπου: ---

Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

ΥΓ
Παρακαλώ πολύ εάν θέλετε να κρατήσουμε ένα στοιχειώδη επίπεδο στη συζήτηση, αποφεύγετε απαντήσεις του τύπου … “αποδείξεις πρέπει να δίνει μόνο η Ορθοδοξία”.
Πολύ καλή ερώτηση! Εγώ δεν γνωρίζω πάντως κανέναν 100% σίγουρο οτι δεν υπάρχει θεός. Ούτε εγώ δεν είμαι σίγουρος πώς όντως δεν υπάρχει. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ! θέλω να πώ... ΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Μακάρι να υπάρχει δλδ. Η μετα θάνατο ζωή δε μου ακούγεται άσχημη φάση αλλα δε νομίζω να είναι τόσο καλα τα πράματα.
Γιατί αμα πεθάνω και όντως υπάρχει και τον δω τότε... Ε ΑΣ ΤΟ ΔΙΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΙ Ο ΓΡΥΛΛΟΣ ΣΟΥ!
"Το να τσακώνεσαι στο Internet είναι σα να τρέχεις στους παραολυμπιακούς. Ακόμα και αν κερδίσεις παραμένεις καθυστερημένος."
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Sisifos έγραψε:Γιατί αμα πεθάνω και όντως υπάρχει και τον δω τότε... Ε ΑΣ ΤΟ ΔΙΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΙ Ο ΓΡΥΛΛΟΣ ΣΟΥ!
Σωστός!
Αλλά έχε υπόψη σου ότι ο Ντοστογιέφσκι το είπε πιο καλά: Πάρε το εισιτήριο για τον παράδεισο και βάλτο εκεί που ξέρεις!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dracumelenios έγραψε: Αν θέλεις να με βοηθήσεις, πες μου ένα πράγμα, που οι άλλοι να μη το λένε
Ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτές οι "δέκα εντολές" από κάποιον που δεν πιστευει σε "εντολές".

1) ποτέ μην υπακούς οποιουδήποτε την εντολή εκτός εαν προέρχεται από μέσα σου επίσης.
2) δεν υπάρχει θεός εκτος από την ίδια την ζωή.
3) η αλήθεια ειναι μέσα σου, μην την ψάχνεις αλλού.
4) η αγάπη είναι προσευχή.
5) Το να γίνεις ενα ΤΙΠΟΤΑ ειναι η πόρτα της αλήθειας. Το ΤΙΠΟΤΑ το ίδιο ειναι ο τρόπος, ο στόχος και το κατόρθωμα.
6) Η ζωή ειναι εδώ και τώρα.
7) ΖΗΣΕ ΞΥΠΝΙΟΣ.
8) Μην κολυμπάς, - επέπλεε.
9) Να πεθαίνεις κάθε στιγμή, για να είσαι καινούργιος κάθες στιγμή.
10) Μην ψάχνεις. Αυτό που είναι, είναι. Σταμάτα και κοίταξε.


είναι προφανές ότι δεν θα σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο αυτες οι εντολές και ουτε θα διορθώσουν τα κακως κείμενα.
για αυτα θες ενημέρωση, σκέψη, ανάλυση και δράση

το μόνο που έχει σημασία θρησκευτικά είναι,
πόσο είσαι ο εαυτός σου?

για κάποιους αυτο δεν εχει και τόσο σημασία,
για άλλους ειναι το μόνο που έχει σημασια
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

δηλαδη οφειλει καποιος ζωολογος να αποδειξει πως δεν υπαρχει ο μονοκερος???

αποδειξη χρειαζεται για κατι υπαρκτο και οχι για οτιδηποτε φανταστικο εχει πλασει η ανθρωπινη φαντασιοπληξια και ο φοβος.

μπορει επισης καποιος χριστιανος να αποδειξει οτι ο δικος του θεος ειναι ο πραγματικος και οχι των αλλων? προφανως οχι! δεν μπορεις να αποδειξεις κατι που δεν υπαρχει οταν αυτο κινειται στη σφαιρα της φαντασιας και δεν εχει ουδεμια σχεση με τον υπαρκτο κοσμο το οποιο ερμηνευει η επιστημη.
Άβαταρ μέλους
Sisifos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 04:25
Όνομα Ιστότοπου: ---

Με αφορμή το post του Patroklos ν ακανω και γω μια παρατηρησούλα. Το ότι κάποιος είναι άθεος δε πάει να πει ότι είναι και άθρησκος. πχ Το ταό δεν αναφέρει κάποια θεότητα (εντελώς τυχαίο παράδειγμα :whistle: )
"Το να τσακώνεσαι στο Internet είναι σα να τρέχεις στους παραολυμπιακούς. Ακόμα και αν κερδίσεις παραμένεις καθυστερημένος."
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

Sisifos έγραψε:Με αφορμή το post του Patroklos ν ακανω και γω μια παρατηρησούλα. Το ότι κάποιος είναι άθεος δε πάει να πει ότι είναι και άθρησκος. πχ Το ταό δεν αναφέρει κάποια θεότητα (εντελώς τυχαίο παράδειγμα :whistle: )
νομιζω οπως οτι ειναι περισσοτερο φιλοσοφια παρα θρησκεια. ή οχι?
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

themosk έγραψε:νομιζω οπως οτι ειναι περισσοτερο φιλοσοφια παρα θρησκεια. ή οχι?
Nah, πολλοί το λένε αυτό (ομοίως και για το Βουδισμό), αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Δεν είναι φιλοσοφία, είναι θρησκεία. Μπορείς να πάρεις κάποια στοιχεία διαφόρων θρησκειών και να τα ενσωματώσεις στην προσωπική σου φιλοσοφία, αλλά οι θρησκείες παραμένουν θρησκείες. Άλλωστε, με αυτό το σκεπτικό, ούτε ο Χριστιανισμός (ie η διδασκαλία του Χριστού) είναι θρησκεία.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:
themosk έγραψε:νομιζω οπως οτι ειναι περισσοτερο φιλοσοφια παρα θρησκεια. ή οχι?
Nah, πολλοί το λένε αυτό (ομοίως και για το Βουδισμό), αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Δεν είναι φιλοσοφία, είναι θρησκεία. Μπορείς να πάρεις κάποια στοιχεία διαφόρων θρησκειών και να τα ενσωματώσεις στην προσωπική σου φιλοσοφία, αλλά οι θρησκείες παραμένουν θρησκείες. Άλλωστε, με αυτό το σκεπτικό, ούτε ο Χριστιανισμός (ie η διδασκαλία του Χριστού) είναι θρησκεία.
ο χριστιανισμος ειναι θρησκεια, τα ιδια του τα κειμενα τον οριζουν ως "πιστη". δυστυχως οι οποιες γνωσεις μου φτανουν μεχρι χριστιανισμο, μωαμεθανισμο και ιουδαϊσμο.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Θρησκείες είναι όλες, αλλά ο Βουδισμός είναι πολύ εκλεπτισμένη και πολύ φιλοσοφημένη θρησκεία.
Π.χ. δεν δέχεται πως είναι δυνατόν να υπάρχει θεός που δημιούργησε πλάσματα κατώτερά του. Μπορεί να πει κανείς ότι ο Βουδισμός είναι "μη θεϊστικός", αλλά πιστεύει σε "Αρχές". Και την Πρώτη Αρχή την καλύπτει με μια έννοια που την ονομάζει "Κενότητα".

Ο Βουδισμός έχει πολύ σημαντική μεταφυσική και παρ' όλο που αρνείται την ύπαρξη ενός θεού (ή πολλών -Βραχμάνοι, Ινδουϊστές, κ.α) δημιουργού, στη θέση του τοποθετεί μια πολύ καθαρή κατάσταση την οποία αποκαλεί Πρωταρχικό Πνεύμα.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

themosk έγραψε:
Sisifos έγραψε:Με αφορμή το post του Patroklos ν ακανω και γω μια παρατηρησούλα. Το ότι κάποιος είναι άθεος δε πάει να πει ότι είναι και άθρησκος. πχ Το ταό δεν αναφέρει κάποια θεότητα (εντελώς τυχαίο παράδειγμα :whistle: )
νομιζω οπως οτι ειναι περισσοτερο φιλοσοφια παρα θρησκεια. ή οχι?

λίγο προσωπικο ορισμό

θρησκεια ως προσωπικη θρησκευτικότητα= φιλοσοφία ζωης= μη-υλιστικη αντι-εγωπαθής πνευματικοτητα σε καθημερινη εφαρμογη= οχι αποσπασματικά και επιλεκτικά

λίγη προσωπικη ηθικολογία

όστις ενασχολείται περι αθειας παραβλεπων την απανθρωπιά, παλιμπαιδίζει
όστις ενασχολείται περι θεού, απλα παραβλέπει τα πάντα
οστις ενασχολείται με τον άνθρωπο per se, χέστηκε δια τα άνωθι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε: ο Βουδισμός είναι "μη θεϊστικός", αλλά πιστεύει σε "Αρχές". Και την Πρώτη Αρχή την καλύπτει με μια έννοια που την ονομάζει "Κενότητα".

Η φυσική επιστήμη μου έμαθε πρωτη την κενότητα; στο άτομο, στα μακρομόρια, και στο σύμπαν

η αρχή που ο βουδισμός (ή όποιος άλλος) σε καλει να "πιστέψεις" ειναι και αντιληπτη -φαινομενικη πραγματικότητα
και επιστημονικο μετρησιμο δεδομένο( πάντα φυσικά-ως επιστημη-συζητησιμο).

όσο καυλώνεις με το ερωτικό σου αντικείμενο
τόσο αφουγκραζεσαι το κενο όταν στην ησυχία το συναντας

οταν το κρατος μου επιβάλλει και την διέγερση και το αντικείμενο- γίνομαι ανικανος= stage fright
οταν το κρατος μου επιβάλλει να αφουγκραστώ- κουφαίνομαι με το θόρυβο του μιάσματός του

οι οργανωμένες θρησκείες ειναι για πορνοσταρ και κωφάλαλους
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:
λίγη προσωπικη ηθικολογία

όστις ενασχολείται περι αθειας παραβλεπων την απανθρωπιά, παλιμπαιδίζει
όστις ενασχολείται περι θεού, απλα παραβλέπει τα πάντα
οστις ενασχολείται με τον άνθρωπο per se, χέστηκε δια τα άνωθι
Δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι εννοεις ειχα την εντυπωση οτι οι αθεοι ασχολουνται με τον ανθρωπο και οχι με το θεο. πολλοι αθεοι χεστικαν και για την αθεια και για τον θεο. Ο ανθρωπιστης (ο σωστος) που αγαπαει τον ανθρωπο (για τον ευατο του) λογικα θελει να τον ελευθερωσει απο προκαταληψεις κανει ενεργειες. Εκτος αν ασχολειται με τον ευατο του και μονο οποτε αλλαζει και τοτε συμφωνω.

και εχουμε

όστις ενασχολείται περι αθειας, εστω και αν παραβλεπων την απανθρωπιά γυριζει απο την πηγη για 3 ή τεταρτη φορα παιζωντας κουτσο
όστις ενασχολείται περι θεού, παει στο γκρεμο αναποδα
οστις ενασχολείται με την παρτη του, καθεται κατω απο μια χουρμαδια και τρωει χουρμαδες γελωντας

Δυστιχως οι πιστοι που πεφτουν απο το γκρεμο καταστρεφουν τις χουρμαδιες με αποτελεσμα εκτος απο τον ευατο του πρεπει να ασχοληθει και με την αθεια και με το θεο και να κανει τεντα για να μην πεφτουν οι αλλοι πανω του
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν σε πιάνω βρε Πάτροκλε.
Προσπάθησα σε 3-4 γραμμές να δώσω μία ιδέα του Βουδισμού για τον themosk που ρώτησε αν είναι περισσότερο φιλοσοφία παρά θρησκεία. Και βέβαια σε 3-4 γρσμμές αυτό δεν είναι δυνατόν.
patroklos έγραψε: Η φυσική επιστήμη μου έμαθε πρωτη την κενότητα; στο άτομο, στα μακρομόρια, και στο σύμπαν
Δεν υπάρχει καθόλου "κενότητα" σε αυτά που αναφέρεις.
patroklos έγραψε:η αρχή που ο βουδισμός (ή όποιος άλλος) σε καλει να "πιστέψεις" ειναι και αντιληπτη -φαινομενικη πραγματικότητα και επιστημονικο μετρησιμο δεδομένο( πάντα φυσικά-ως επιστημη-συζητησιμο).
Αν έχω καταλάβει καλά τί θέλεις να πεις, τότε δεν το διατυπώνεις σωστά, διότι καμία θρησκεία δεν σε καλεί να πιστέψεις σε κάτι που είναι επιστημονικά μετρήσιμο. Δεν ήταν τόσο ηλίθιοι οι ιδρυτές των θρησκειών και οι συνεχιστές τους.
patroklos έγραψε:όσο καυλώνεις με το ερωτικό σου αντικείμενο
τόσο αφουγκραζεσαι το κενο όταν στην ησυχία το συναντας

οταν το κρατος μου επιβάλλει και την διέγερση και το αντικείμενο- γίνομαι ανικανος= stage fright
οταν το κρατος μου επιβάλλει να αφουγκραστώ- κουφαίνομαι με το θόρυβο του μιάσματός του
Εδώ σε έχασα τελείως...
patroklos έγραψε:οι οργανωμένες θρησκείες ειναι για πορνοσταρ και κωφάλαλους
Ε καλά, αυτό το κατάλαβα... :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε: Δεν μπορω να καταλαβω ...ειχα την εντυπωση οτι οι αθεοι ασχολουνται με τον ανθρωπο και οχι με το θεο. πολλοι αθεοι χεστικαν και για την αθεια και για τον θεο. Ο ανθρωπιστης (ο σωστος) που αγαπαει τον ανθρωπο (για τον ευατο του) λογικα θελει να τον ελευθερωσει απο προκαταληψεις κανει ενεργειες.
δεν υπάρχουν " αθεοι" δηλαδη δεν σημαινει κάτι η ομαδοποίηση "άθεοι"

δεν μπορεις να ελευθερώσεις κανέναν που δεν θέλει να ελευθερωθει

per se , σημαινει αυτό, μονο του και εξ' ολοκλήρου, ανεξάρτητα

δηλαδη ανθρωπος ο εαυτός σου και ανθρωπος ο συνανθρωπος και ανθρωπος ολοι οσοι αναπνεουν αυτη τη στιγμη στον πλανητη, η βιολογια, η πνευματικότητα, το γονιδιο και η κοινωνια, ο εγωιστης και η μαμα-χαλί-να-την-πατήσεις
όλοι τα ιδια ειναι, ολοι μπορουν και ειναι όλα τα αλλα

αν ασχολείσαι με τον ανθρωπο, δωσε του αγάπη, εργασια, σκοπο, οικογένεια, φιλους, λεφτα, προστασια, δυνατοτητες, ρολους, τροφή, νερό και σεβασμό

πρωτα ας μάθουμε τί ειμαστε οι ίδιοι, ας ξυπνησουμε οι ίδιοι λίγο πιο πολύ

χεστηκες για τα "θεια"


is that clear ?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε:Δεν υπάρχει καθόλου "κενότητα" σε αυτά που αναφέρεις.
αντιληπτη -φαινομενικη πραγματικότητα και επιστημονικο μετρησιμο δεδομένο

μπορει να μην υπάρχει "κενό" με την θεωρητική έννοια του πανταχου διατρητου απο ενεργεια και κυματα και πεδια συμπαντος αλλα, πχ το κενό αερος σε ενα θάλαμο ειναι ενα κενό, στην νευτόνια αντιληπτη πραγματικότητα υπάρχει κενό, μεταξυ του πυρήνα και ενος μερους του χωρου-- διαστηματος εως το ηλεκτρονιο(τις στιγμες που δεν ειναι εκει) ειναι "κενό", μεσα απο το "κενο" της υλης περναει η κοσμικη ακτινοβολια νετρινιων (??) , το αντιθετο του γεμάτου, υπάρχει άδεια ουροδόχος κύστη, αδειο δοχείοτο διαστημα μεταξυ των ατόμων που απαρτίζουν μακρομόρια υπαρχουν κενα, αυτα καθορίζουν την τρισδιάστατη υπόσταση των υλικών μορίων

το ντεπόζιτο της βενζίνης περιεχει κενό.......

patroklos έγραψε:τόσο αφουγκραζεσαι το κενο όταν στην ησυχία το συναντας
οταν το κρατος μου επιβάλλει να αφουγκραστώ- κουφαίνομαι με το θόρυβο του μιάσματός του
Εδω σε έχασα τελείως...

ο βουδας δεν ιδρυσε τον βουδισμό, κράτη τον ίδρυσαν. κομμάτια από τα αποφθεγματα των περισσότερων ανθρώπων που ενεπνευσαν θρησκείες ειναι απλά σπαράγματα του γνωθισεαυτόν και τίποτα άλλο, οτι μπορει να ειναι χρήσιμο για προσωπική κατανάλωση από αυτα- σαν συμβουλες φίλου, ψυχολογική υποστήριξη και μόνο, εξανεμιζεται και μεταστρέφεται σε δηλητήριο όταν παρέχεται, επιβάλλεται από μια οργάνωση

στην ακριβη περιγραφη της ανθρωπινης δραστηριότητας, σε κάποιο ποσοστο των ανθρώπων περιεχεται μια τάση για υπερβαση, πνευματικότητα, "θρησκευτικισμό", φιλοσοφια ζωης/πόρευσης


δεν θα γίνουμε τυφλοί (προς τον ανθρωπο) επειδη αναγνωρίζουμε τους κλέφτες (εκκλησία)
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

patroklos έγραψε:στην ακριβη περιγραφη της ανθρωπινης δραστηριότητας, σε κάποιο ποσοστο των ανθρώπων περιεχεται μια τάση για υπερβαση, πνευματικότητα, "θρησκευτικισμό", φιλοσοφια ζωης/πόρευσης

δεν θα γίνουμε τυφλοί (προς τον ανθρωπο) επειδη αναγνωρίζουμε τους κλέφτες (εκκλησία)
+1

Πλοίο της γραμμής. Εγώ στο κατάστρωμα, χυμένος στην κουπαστή.
Μελτέμι του Αιγαίου στα μούτρα, μάτια κλειστά, μαλλιά και γένια να κυματίζουν.
Σχεδόν πλήρης απώλεια του εγώ, εκτός από μια μικρή γωνίτσα συνείδησης που νιώθει απίστευτη κωλοφαρδία που αναπνέει το εν λόγω αεράκι, και θέλει να δώσει λίγη απ' την κωλοφαρδία αυτή σε όσους δεν την έχουν.

Έμεινα εκεί 15 λεπτά, αλλά το συναίσθημα πληρότητας κράτησε όλη μέρα.
Δεν ενόχλησα κανένα. Και δεν ήρθε κανείς να με σκουντήξει και να μου πει "ψιτ, μεγάλε, μείγμα αζώτου και οξυγόνου είναι ως επί το πλείστον, μην το παίρνεις πολύ στα σοβαρά".

Για ποιο λόγο να το κάνω εγώ σε άλλους;
Spoiler: Εμφάνιση
Θα το κάνω, όταν κάποιοι άλλοι γενειοφόροι έρθουν και πουν στο παιδί μου ότι ο Χριστούλης και το σόι του ρυθμίζουν αυτό το αεράκι, ότι είναι εκπρόσωποί του, και ότι σε αντάλλαγμα οφείλει να είναι ένα ανάξιο σκουλήκι που πρέπει να σέρνεται στο χώμα με συντριβή και να μετανοεί για τη φύση του.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
Λοξίας έγραψε:Δεν υπάρχει καθόλου "κενότητα" σε αυτά που αναφέρεις.
αντιληπτη -φαινομενικη πραγματικότητα και επιστημονικο μετρησιμο δεδομένο

μπορει να μην υπάρχει "κενό" με την θεωρητική έννοια του πανταχου διατρητου απο ενεργεια και κυματα και πεδια συμπαντος αλλα, πχ το κενό αερος σε ενα θάλαμο ειναι ενα κενό, στην νευτόνια αντιληπτη πραγματικότητα υπάρχει κενό, μεταξυ του πυρήνα και ενος μερους του χωρου-- διαστηματος εως το ηλεκτρονιο(τις στιγμες που δεν ειναι εκει) ειναι "κενό", μεσα απο το "κενο" της υλης περναει η κοσμικη ακτινοβολια νετρινιων (??) , το αντιθετο του γεμάτου, υπάρχει άδεια ουροδόχος κύστη, αδειο δοχείοτο διαστημα μεταξυ των ατόμων που απαρτίζουν μακρομόρια υπαρχουν κενα, αυτα καθορίζουν την τρισδιάστατη υπόσταση των υλικών μορίων

το ντεπόζιτο της βενζίνης περιεχει κενό.......
Συγγνώμη βρε Πάτροκλε, αλλά η μερικές φορές η ακριβολογία μου καταντάει εκνευριστική.
Κενό αέρος ΔΕΝ υπάρχει σε οποιονδήποτε θάλαμο. Το καλύτερο "κενό" που μπορούμε να επιτύχουμε σε γήϊνες συνθήκες, είναι κατά πολύ πυκνότερο του "κενού" μεταξύ των γαλαξιών, το οποίο με την σειρά του κάθε άλλο παρά κενό είναι.
Δεν υπάρχει άδεια ουροδόχος κύστις, δεν υπάρχει κενό διάστημα μεταξύ των ατόμων!
Ένας ντεπόζιτο βενζίνης (υποθέτω άδειο από καύσιμο), κάθε άλλο παρά κενό είναι. Βρίθει αερίων...
Συνεπώς δεν μπορώ να δεχθώ τον ορισμό σου περί κενού.

Όταν μιλάμε με επιστημονικούς όρους (αυτό που μπορούμε) πρέπει η κάθε έννοια να είναι αυτή που ορίζεται από την ίδια την αντίστοιχη επιστήμη.
Πρακτικά ένα ντεπόζιτο χωρίς βενζίνη είναι "άδειο", αλλά επιστημονικά ΔΕΝ είναι.
patroklos έγραψε:ο βουδας δεν ιδρυσε τον βουδισμό,
Ούτε ο Κομφούκιος, ούτε και ο Λάο Τσε ίδρυσαν τις αντίστοιχες θρησκείες. Αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Και οι διάφοροι ιδρυτές θρησκειών ΙΧριστός-Παύλος, Μωάμεθ κ.α.), ακόμα και αν δεχθούμε ότι κινήθηκαν από ανιδιοτελή ελατήρια, μόλις αυτή η θρησκεία έδειχνε πως έχει ψωμί, αμέσως την παρελάμβαναν οι "αρμόδιοι" (αρχηγοί φυλών, βασιλιάδες, κράτη κ.λπ) προς όφελος δικό τους.
patroklos έγραψε:δεν θα γίνουμε τυφλοί (προς τον ανθρωπο) επειδη αναγνωρίζουμε τους κλέφτες (εκκλησία)
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε: Κενό αέρος ΔΕΝ υπάρχει σε οποιονδήποτε θάλαμο. Το καλύτερο "κενό" που μπορούμε να επιτύχουμε σε γήϊνες συνθήκες, είναι κατά πολύ πυκνότερο του "κενού" μεταξύ των γαλαξιών, το οποίο με την σειρά του κάθε άλλο παρά κενό είναι.
Δεν υπάρχει άδεια ουροδόχος κύστις, δεν υπάρχει κενό διάστημα μεταξύ των ατόμων!
Ένας ντεπόζιτο βενζίνης (υποθέτω άδειο από καύσιμο), κάθε άλλο παρά κενό είναι. Βρίθει αερίων...
Συνεπώς δεν μπορώ να δεχθώ τον ορισμό σου περί κενού.Όταν μιλάμε με επιστημονικούς όρους (αυτό που μπορούμε) πρέπει η κάθε έννοια να είναι αυτή που ορίζεται από την ίδια την αντίστοιχη επιστήμη.
Συνεχιζω, επειδη ψαχνω το σημειο ουσιαστικης επικοινωνιας, γιατι συμφωνουμε φυσικα, δεν ειμαστε αομματοι

δεν ειναι ο ορισμος μου, ειναι η προταση μου για τον ορισμο "θεοποιησης" στο δυσκολο εδαφος του κριτικου σκεπτικιστη υλιστη

συναισθηματα. μια κατηγορια= αναγονται απο σκεψη, δηλ δευτερευοντα
δευτερη κατηγορια= προυπαρχουν ως αντιδρασεις πρωτογενεις, και δημιουργουν τις καταλληλες σκεψεις

η επιστημη σου παρέχει ανεξαντλητη ευκαιρια για το πρωτο, η γαληνη της κατανοησης της εποπτειας
μπερδευεται και γινεται αγωνας για ελεγχο, αυτο ειναι μια παρενεργεια, ενα θεμα εκει


η θρησκευτικοειδης ανταποκριση στον ανθρωπο εχει κατα βαση πρωτογενη συναισθηματικη απαντηση. η λογικη εξηγηση επεται( και ως ατοπη αποτυγχανει)
σε πεδια που επιτυγχανει η λογικη εξηγηση να "οπισθοαναλυσει" σε συναισθηματα ηδη παροντα, τοτε τα καταστρεφει, εξαερώνει, αποδυναμωνει με την ανάλυση. πχ εξηγωντας την βιοχημεια της αγαπης χανεις λιγο απο το παθος..
Λοξίας έγραψε: πρακτικά ένα ντεπόζιτο χωρίς βενζίνη είναι "άδειο", αλλά επιστημονικά ΔΕΝ είναι.
ακριβως επιστημονικα δεν εχει νοημα να μιλαμε για το αντικειμενο μιας θρησκειας.

επιστημονικα ας εξετάσουμε τι συνθετει την ψευδαισθηση της πρακτικης αντιληπτης καθημερινης ζωης

υπαρχει δεος και υπερβαση και οταν σταματας την σκεψη
μαλιστα αν δεν εχεις βρει την λυση στο επιμερους στοχο- αντικειμενο
μονο το ανεξηγητο δεος σου μένει.....

για να πας με το αμαξι, υπαρχει αδειο ντεποζιτο

για να νιωσεις το "κενο" στο "ειναι" σου, διαλογιζεσαι "χωρις σκέψεις", με "αδειο " το μυαλό.
φυσικα δεν υπαρχει αληθινα αδειο μυαλο, νευροχημικα και το μυαλο ενος ανθρωπου-φυτου εχει καποια σηματοδοτηση. αλλα ο διαλογισμος εχει μετρησιμα ωφελιμη δραση στην πυκνοτητα του βρεγματικου φλοιου

αντιδρασεις σαν το ρεφλεξ του γονατου, ειναι το υπαρκτο αντιδραστηριο δεος/υπεβασης
δεν χρειαζεται το σφυρακι του εξεταστη

μπορουμε να το βρουμε μονοι μας

και να το χαρουμε με τον τροπο μας

δεν χρειαζεται να το αφαιρεσουμε με χειρουργικη αναλυση απο την ανατομια μας-δεν ξερω κι αν μπορουμε

απλα να απολυσουμε τον εξεταστη και το σφυράκι του
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο σκεπτικισμός και η ορθολογιστική ανάλυση χρησιμοποιείται σε επιλεγμένα θέματα Πάτροκλε και όχι σε όλα συλλήβδην. Τουλάχιστον έτσι κάνουμε σχεδόν όλοι.
Π.χ. στις θρησκευτικές ανοησίες, στις εξώφθαλμες αιτιάσεις των παραεπιστημών, στους υποστηρικτές του δημιουργισμού, στην άγνοια των προλήψεων και άλλα παραπλήσια θέματα.
Δεν θα κάτσω να αναλύσω χημικά γιατί είμαι ερωτευμένος! μου φτάνει το ότι είμαι :D

Και πολύ κακώς έχουν πολλοί την εντύπωση (γενικότερη διαπίστωση, δεν πάει σε εσένα), πως οι αθεϊστές είναι κάτι ανήθικα τομάρια, νεκροί ψυχικά και άκαρδοι υλιστές, που το πιστεύω τους είναι "στάχτη να γίνουν όλα και να ρημάξουν", που έλεγε έναν παλιό ασματάκιον...
Ξέρω πολλούς αθεϊστές (εμού συμπεριλαμβανομένου) που νοιώθουν αγαλλίαση απέναντι σε ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα, που θα δακρύσουν μπροστά στο κακόμοιρο το ζωάκι που κείται πατημένο στην άσφαλτο, θα νοιώσουν μεγάλη θλίψη στην φωτογραφία του γύπα που καραδοκεί να φάει το παιδάκι, που μισούν αυτούς που βιάζουν την φύση αλλά και βιώνουν "υπέρταση" ψυχής όταν βρίσκονται κοντά της.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Κλειδωμένο