Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Επικουρίδης for president!
:text-+1:
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουρίδης έγραψε: Όποιος διαφωνεί να υποβάλει τις ενστάσεις του τώρα.
Αυτοί που διαφώνησαν μας έσφαξαν φίλτατε
χριστιανοί με κρατικά ρωμαικά σπαθιά
και χαθήκαμε στον λαβύρινθο
των αποσπασμάτων, σπαραγμάτων
και φιλοσοφικής αναπαράστασης

όμως η αλήθεια στην ανθρώπινη φύση δεν κρύβεται
και μπορεί να έχει άλλα ονόματα
και να ειναι ένα διεθνες διαπολιτισμικό potpouri εννοιών
το μήνυμα του δασκάλου είναι γραμμένο στο dna
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουρίδης έγραψε: Όποιος διαφωνεί να υποβάλει τις ενστάσεις του τώρα.
Αγαπητέ μου Επικουρίδη, ο Επίκουρος απευθυνόταν σε ελεύθερους-νοήμονες ανθρώπους κάνοντας έκκληση στην κοινή λογική και όχι σε μαντρωμένα πρόβατα που φοβούνται τον εκτός μαντριού λύκο.
Έτσι δεν είμαι σε θέση να διαφωνήσω με έναν Επίκουρο, αλλά έχω μία ένσταση.

Οι δύο Επικούρειες "αποδείξεις" που επικαλείσαι, έχουν ήδη αποκρουσθεί από τους θεολόγους (χριστιανούς εν προκειμένω) με μία καλή -ομολογουμένως- κωλοτούμπα.
"Ο θεός έδωσε πλήρη ελευθερία στον άνθρωπο και δεν παρεμβαίνει στις επιλογές του, όποιες και αν είναι αυτές. Θα τον κρίνει όμως όταν έλθει η ώρα".
Είναι μάταιο -κατά την γνώμη μου- να καταδεικνύεις σε έναν πιστό τα φιλοσοφικά αδιέξοδα που προκαλούνται με την αποδοχή της ύπαρξης ενός όντος όπως περιγράφει η θρησκεία τον θεό του. Ακόμα χειρότερα αν προσπαθήσεις καταθέσεις φιλοσοφικές αποδείξεις.
Ο πιστός θα επικαλείται συνεχώς την από θεού απόλυτη ελευθερία επιλογής του ανθρώπου.

Αντίθετα θα πρέπει -και πάλι κατα την γνώμη μου- να επικεντρωνόμαστε σε αυτές τις "αποδείξεις" που θεωρούν οι ίδιοι οι πιστοί πως επιβεβαιώνουν την ύπαρξη θεού.
Και τούτο, επειδή αυτές δεν είναι φτιαγμένες για ελεύθερους-νοήμονες, αλλά για υπάκουους και φοβισμένους ανθρώπους, που δεν θα τολμήσουν ποτέ να δούν πέρα από την μύτη τους.
Ένας πιστός, τον εξορκισμό που έλαβε χώρα στην τάδε εκκλησία τον εξηγεί ως απόδειξη ύπαρξης θεού (του τον έχουν εξηγήσει δηλαδή). Δεν μπορεί όμως να εξηγήσει καθόλου την ύπαρξη αλεξικεραύνων στην ίδια εκκλησία!
Πάμπολλα τα συναφή παραδείγματα.


Πάλι βγήκαμε off topic? :oops:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η απάντησή μου στην "ελεύθερη βούληση του ανθρώπου" είναι ίδια με το "Τα λεφτά σου ή την ζωή σου" που λέει ο κλέφτης.
Φυσικά είσαι ελεύθερος να διαλέξεις ή να δώσεις το πορτοφόλι ή να σε πυροβολήσει (και να σου πάρει και το πορτοφόλι).
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Η απάντησή μου στην "ελεύθερη βούληση του ανθρώπου" είναι ίδια με το "Τα λεφτά σου ή την ζωή σου" που λέει ο κλέφτης.
Φυσικά είσαι ελεύθερος να διαλέξεις ή να δώσεις το πορτοφόλι ή να σε πυροβολήσει (και να σου πάρει και το πορτοφόλι).
Μα όταν λέμε καλή κωλοτούμπα, το εννοούμε αγαπητέ Κόμητα!
Ο θεός δεν θα σε σκοτώσει σαν τον ληστή...θα σε κρίνει, θα σου τραβήξει λίγο το αυτί που δεν ήσουν καλό παιδί, και μετά σαν καλός πατέρας θα σε συγχωρήσει...πότε όμως;
όταν έλθει η ώρα...μετάααα από τους άλλους, τους "καλούς", που "ελεύθερα" επέλεξαν τον δρόμο του! αυτοί θα απολαύσουν αυθωρεί και παραχρήμα την βασιλεία των ουρανών.
Εσύ θα μείνεις λίγο στην απ' έξω, μέχρι να καταλάβεις τί χάνεις.

Πολύ καλό δίπορτο όπως βλέπεις!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε: [Ο θεός δεν θα σε σκοτώσει σαν τον ληστή...θα σε ....
Θα σου κλάσει τ΄αρχίδια

οι άλλοι άνθρωποι σου κάνουν κακό, καλό, τιμωρία και επιβράβευση

οι τύψεις, μετάνοιες και ηθική έχουν βιοχημικές βάσεις που δεν συνδέονται με πίστη και άποψη

μέσα μας όλοι ξέρουμε το σωστο και το λάθος,
ότι και να λέμε ότι πιστευουμε ή όχι,
όταν το παραβούμε και ενώ το εκλογικεύουμε,
πάλι δεν ησυχάζουμε.

η πιστη στο θεο σαν δικαιολογια πράξης αρμόζει να εχει την ιδια νομική υποσταση με εγκληματα υπο την επήρρεια αλκοολ

μπορεί να μην κατάλαβες ότι σκότωσες μεθυσμένος
αλλα κατάλαβες αρκετά για να πιεις
ατομική ευθυνη τώρα!

η εκκλησια ειναι ένοχη πρακτικά για μαζική απάτη, οχλαγωγία, φοροδιαφυγή, πολιτικη εμπλοκή και αρπαγή δημόσιας περιουσίας
και ηθικά ένοχη για βλασφημία κατά του ανθρώπου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

ατομική ευθυνη τώρα!
:text-+1:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
Λοξίας έγραψε: [Ο θεός δεν θα σε σκοτώσει σαν τον ληστή...θα σε ....
Θα σου κλάσει τ΄αρχίδια
Τσ τσ τσ...πιπέρι :P

patroklos έγραψε:...

η πιστη στο θεο σαν δικαιολογια πράξης αρμόζει να εχει την ιδια νομική υποσταση με εγκληματα υπο την επήρρεια αλκοολ
Σαν δικαιολογία πράξης;;; μα εσύ κάτι άλλο θέλεις να πεις...για ρίχτο!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε: Σαν δικαιολογία πράξης;;; μα εσύ κάτι άλλο θέλεις να πεις...για ρίχτο!
πίστευω στο θεό και για αυτό

-αντιδρω και διαδηλώνω για τις ταυτότητες, μια ταινια στο σινεμα, ή ότι αλλο καυλωσει τον πατριαρχη
-θέλω να πάθει κακό ο ολλανδος γελοιογράφος ή ο σαλμαν ρουσντι
-σου επιβάλλω αποφάσεις και κατευθύνσεις, αναιρώντας καθε εκλογίκευση, ειτε προερχόμενη απο δημοκρατια, ειτε σαν "επιρροη " στον αυτοκρατορα
-δεν σκέφτομαι για τα κοινα και ανθρώπινα, οταν λέω την γνωμη μου και ψηφίζω, καταχράζοντας την ευκαιρια δημοκρατικης εκφρασης
-τρομοκρατω, σκοτωνω, λυντσαρω, πετροβολω, σφάζω, βομβαρδιζω, κατακτω
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

batcic έγραψε:Επικουρίδης for president!
:text-+1:
patroklos έγραψε:
Επικουρίδης έγραψε: Όποιος διαφωνεί να υποβάλει τις ενστάσεις του τώρα.
Αυτοί που διαφώνησαν μας έσφαξαν φίλτατε
χριστιανοί με κρατικά ρωμαικά σπαθιά
και χαθήκαμε στον λαβύρινθο
των αποσπασμάτων, σπαραγμάτων
και φιλοσοφικής αναπαράστασης

όμως η αλήθεια στην ανθρώπινη φύση δεν κρύβεται
και μπορεί να έχει άλλα ονόματα
και να ειναι ένα διεθνες διαπολιτισμικό potpouri εννοιών
το μήνυμα του δασκάλου είναι γραμμένο στο dna
Λοξίας έγραψε:
Επικουρίδης έγραψε: Όποιος διαφωνεί να υποβάλει τις ενστάσεις του τώρα.
Αγαπητέ μου Επικουρίδη, ο Επίκουρος απευθυνόταν σε ελεύθερους-νοήμονες ανθρώπους .......................αλλά έχω μία ένσταση.

Οι δύο Επικούρειες "αποδείξεις" που επικαλείσαι, έχουν ήδη αποκρουσθεί από τους θεολόγους (χριστιανούς εν προκειμένω) με μία καλή -ομολογουμένως- κωλοτούμπα.
"Ο θεός έδωσε πλήρη ελευθερία στον άνθρωπο και δεν παρεμβαίνει στις επιλογές του, όποιες και αν είναι αυτές. Θα τον κρίνει όμως όταν έλθει η ώρα". .............................

Ένας πιστός, τον εξορκισμό που έλαβε χώρα στην τάδε εκκλησία τον εξηγεί ως απόδειξη ύπαρξης θεού (του τον έχουν εξηγήσει δηλαδή). Δεν μπορεί όμως να εξηγήσει καθόλου την ύπαρξη αλεξικεραύνων στην ίδια εκκλησία!
Πάμπολλα τα συναφή παραδείγματα
.

Comte de Toulouse έγραψε:Η απάντησή μου στην "ελεύθερη βούληση του ανθρώπου" είναι ίδια με το "Τα λεφτά σου ή την ζωή σου" που λέει ο κλέφτης.
Φυσικά είσαι ελεύθερος να διαλέξεις ή να δώσεις το πορτοφόλι ή να σε πυροβολήσει (και να σου πάρει και το πορτοφόλι).
Αγαπημένοι μου φίλοι:
Προς Batcic, παρά το γεγονός ότι παρουσιάζεις βαρύγδουπο αυτοβιογραφικό και στα κείμενά σου διακρίνω σοβαρότητα και αρθρώνεις λόγο ευχερή και πειστικό, δεν αντιλήφθηκα γιατί αντέδρασες περιπαικτικά στο «….. τώρα». Πάντως, σε πληροφορώ, ότι πρόεδρος και γενικός διευθύνων σύμβουλος υπήρξα, για επτά χρόνια στη συνεταιριστική ΑΕΒΕ, με πωλήσεις 20 εκατομμύρια δραχμές ημερησίως, ισχυρής αγοραστικής αξίας, κατά τη περίοδο 1975-1882.

Πέρα από αυτό, οι πρόγονοί μου αντιστάθηκαν και ενάντια των γενοκτόνων ισλαμιστών-κεμαλιστών(1919-1922), αλλά και εδώ στην Ελλάδα κατά των Γερμανό-ιταλό-βουλγάρων και της άγγλο-αμερικανοκρατίας(1941-1949).
Στο στρατό το 1956 στη Κόρινθο, ως υποψήφιος ΥΕΑ, μου απέσπασαν υπεύθυνη δήλωση αποκήρυξης του ΚΚΕ, την οποία διάβασαν στον ιερό ναό του Αγίου Νικολάου στο χωριό μου που βρίσκεται στα νοτιοδυτικά πόδια του Ολύμπου.
Το 1942 οι ιταλοί κατακτητές, τραυμάτισαν θανάσιμα τον δεκαεξάχρονο αδελφό μου, γιατί διαμαρτυρήθηκε που πυροβόλησαν ζεμένο βόδι μας ενώ όργωνε.
Το 1947 οι αντάρτες δολοφόνησαν δύο κοντινούς συγγενείς συγχωριανούς μου, ως δεξιούς και το ίδιο έτος δολοφονήθηκε ένας εντεκάχρονος παιδικός μου φίλος, γιατί κάποιοι μάυδες τον εξέλαβαν, δήθεν αντάρτη, και στοιχημάτισαν μεταξύ τους ποιος, θα τον πετύχει. Και σταματώ με την αφεντιά μου που κινδύνεψε να τιναχτεί στον αέρα από νάρκη το 48, γιατί κάποιος «οικογενειακός μας φίλος» μάυ επέμενε να του γεμίσω το παγούρι με νερό, σε πηγή που ήταν το ναρκοπέδιο.
Και όλα αυτά, σε ολόκληρη τη χώρα μας, των οποίων ο αριθμός δεν τελειώνει, μας δίνει το δικαίωμα, να απαιτούμε εδώ και τώρα τη δικαίωση και την αποκατάσταση αυτών που τα υπέστησαν. Και σ’ όλα αυτά, γνωρίζω, ότι εκτός των πολιτικών έχουν το 90% οι θρησκευτικοί άνδρες, του Ελληνοχριστιανισμού. Σας θυμίζω, ότι πολλοί άγιοι των μητροπόλεων κατέδιδαν στους κατακτητές και στις εθνικές κυβερνήσεις 45-49 των αγγλόφιλων Βασιλιάδων Γεωργίου-Παύλου, δημοκρατικούς πολίτες ως κομμουνιστές, με γνωστές, σ’ όλους, συνέπειες.

Φίλε Patroklos, έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου! Έγιναν τρομερά πράγματα. Ακόμα και η εσπευσμένη μεταφορά του Ζαχαριάδη με αγγλικό αεροπλάνο από το Παρίσι στην Αθήνα που δικαίωσε, όλες τις απαράδεκτες εκείνες συνθήκες Λιβάνου, Καζέρτας, Βάρκιζας και κήρυξε την έναρξη του εμφύλιου, ύστερα από δέκα έξι μήνες (και αφού διαλύθηκαν οι εαμικές αριστερές οργανώσεις) μονόπλευρη δίωξη των δημοκρατικών πολιτών που διαφώνησαν με τους «ιερούς πατριωτικούς σκοπούς της δεξιάς», με πρωταγωνιστές, στις διώξεις αγωνιστών, τους συνεργάτες των γερμανών! Αυτά και άλλα πολλά.

Φίλε Λοξία, έχεις κάποια δίκαια, αλλά στη δήλωσή σου, ότι από χριστιανούς θεολόγους, καταρρίφθηκε η κοσμοαντίληψη του Επίκουρου, δεν μπορεί να ευσταθήσει, δεδομένου ότι, οι γνώσεις και οι αξίες που διετύπωσε ο φιλόσοφος αυτός, είναι διαχρονικός, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε, κάτω από συνεχή και αδιάλειπτα καταιγιστικά πυρά του χριστιανισμού.

Η κωλοτούμπα-κλύσμα που μηχανεύτηκαν οι αρχιερείς πλουμιστοί, σχετικά με το μόνιμο επιχείρημα της «απόλυτης ελευθερίας», δήθεν που έδωσε ο θεός στον άνθρωπο, από τη μια μεριά, και, από την άλλη με την απειλή, ότι μια ημέρα, «θα κριθούν ζώντες και νεκροί», έπαψαν να επηρεάζουν τη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων.
Γιατί τα σκάνδαλα που διαπράττουν οι ιερείς διδάσκαλοι και οι εταίροι τους πολιτικοί, αφυπνίζουν και απομακρύνουν τη νέα γενιά, τουλάχιστον, των οποίων τα όποια όνειρα, για επαγγελματική αποκατάσταση έχουν αποδημήσει εις Κύριον και καταπατούνται προκλητικά και αναίσχυντα.

Φίλτατε, Comte de Toulouse, συμφωνώ με το δίλημμα που έθεσες, όπως αναφέρεται στο πρόθεμα. Τέτοια παγίδα και μεγαλύτερη αποτελεί και η βόμβα παγίδα του αποστόλου των εθνών Παύλου που αφεντικά και δούλους τους ονόμασε δούλους του Θεού του μεγίστου κοινού Πατρός. Οπότε οι γήινοι δούλοι των αφεντάδων-εργοδηγών δουλεύουν με πίστη, αφοσίωση και αγόγγυστα, για τους εξομοιωμένους δούλους(αφεντικά) του θεού. Και από πού δεν μπάζει πλέον ο χριστιανισμός, όπως λέει και ο φίλτατός μου breadfan. Όλα αυτά κατάντησαν για τη νέα γενιά αφόρητα. Απαιτούν να προσεχθούν και τα γήινα προβλήματά τους. Νομίζω ότι οι δύο εταίροι πολιτική και θρησκευτική εξουσία, περνούν τη μεγαλύτεροι κρίση.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε: Αγαπημένοι μου φίλοι:
Προς Batcic, παρά το γεγονός ότι παρουσιάζεις βαρύγδουπο αυτοβιογραφικό και στα κείμενά σου διακρίνω σοβαρότητα και αρθρώνεις λόγο ευχερή και πειστικό, δεν αντιλήφθηκα γιατί αντέδρασες περιπαικτικά στο «….. τώρα». Πάντως, σε πληροφορώ, ότι πρόεδρος και γενικός διευθύνων σύμβουλος υπήρξα, για επτά χρόνια στη συνεταιριστική ΑΕΒΕ, με πωλήσεις 20 εκατομμύρια δραχμές ημερησίως, ισχυρής αγοραστικής αξίας, κατά τη περίοδο 1975-1882.
Δεν είχε τίποτα περιπαικτικό το σχόλιο μου φίλε Επικουρίδη. Συμφωνώ μαζί σου 100%. Απλώς αντί να το αναλύσω, επέλεξα έναν πιο light και παρεΐστικο τρόπο! That's all.
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

batcic έγραψε:
Επικουρίδης έγραψε:
Δεν είχε τίποτα περιπαικτικό το σχόλιο μου φίλε Επικουρίδη. Συμφωνώ μαζί σου 100%. Απλώς αντί να το αναλύσω, επέλεξα έναν πιο light και παρεΐστικο τρόπο! That's all.
Ουδεν σχόλιο, φίλε μου Βatcic. Εσωνυχίζω.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουρίδης έγραψε: Φίλε Λοξία, έχεις κάποια δίκαια, αλλά στη δήλωσή σου, ότι από χριστιανούς θεολόγους, καταρρίφθηκε η κοσμοαντίληψη του Επίκουρου, δεν μπορεί να ευσταθήσει, δεδομένου ότι, οι γνώσεις και οι αξίες που διετύπωσε ο φιλόσοφος αυτός, είναι διαχρονικός, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε, κάτω από συνεχή και αδιάλειπτα καταιγιστικά πυρά του χριστιανισμού.

Η κωλοτούμπα-κλύσμα που μηχανεύτηκαν οι αρχιερείς πλουμιστοί, σχετικά με το μόνιμο επιχείρημα της «απόλυτης ελευθερίας», δήθεν που έδωσε ο θεός στον άνθρωπο, από τη μια μεριά, και, από την άλλη με την απειλή, ότι μια ημέρα, «θα κριθούν ζώντες και νεκροί», έπαψαν να επηρεάζουν τη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων.
Γιατί τα σκάνδαλα που διαπράττουν οι ιερείς διδάσκαλοι και οι εταίροι τους πολιτικοί, αφυπνίζουν και απομακρύνουν τη νέα γενιά, τουλάχιστον, των οποίων τα όποια όνειρα, για επαγγελματική αποκατάσταση έχουν αποδημήσει εις Κύριον και καταπατούνται προκλητικά και αναίσχυντα.
Όχι φίλε Επικουρίδη, δεν έγραψα ότι κατερρίφθη η κοσμοαντίληψη του Επίκουρου από χριστιανούς θεολόγους (αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο!), αλλά πως αυτοί με μία κωλοτούμπα έκαναν -κατά την γνώμη τους- μία καλή απόκρουση.
Και αυτό φαίνεται από την ισχύ που έχει η περίφημη "ελευθερία", που τάχα μου δόθηκε εκ θεού, ανάμεσα στους χριστιανούς.
Δυστυχώς δεν μπορούν να διακρίνουν την ομοιότητα που έχει αυτό το επιχείρημα με το παράδειγμα περί ελευθερίας που έφερε ο Κόμης.

Είπα, ελλείψει αντιλόγου, να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.

Γι' αυτό και θα υποστηρίξω την άποψη πως παρ' όλο που η σαπίλα της εκκλησίας και ειδικώτερα των ταγών της, έχει στείλει την δυσωδία της σε όλο τον Ελλαδικό χώρο, οι πιστοί κάθε άλλο παρά έχουν αποτοξινωθεί από το ναρκωτικό της θρησκείας.
Υποστηρίζουν πως ναι μεν έτσι είναι, αλλά: "είπαμε, απόλυτη ελευθερία έχει δώσει ο θεός, οπότε και αυτοί θα κριθούν αναλόγως. Εμείς δεν στεκόμαστε στην σαπίλα της εκκλησίας ως κτίσμα ή αυτών που την διοικούν, αλλά στην άϋλη εκκλησία που είναι το σπίτι του θεού".
Και δεν αναφέρομαι σε χριστιανοταλιμπάν! Την θέση αυτή υποστηρίζουν, σύγχρονοι άνθρωποι, μοντέρνοι, που παίζουν στα δάχτυλα την τεχνολογία και δεν έχουν σχέση με εκκλησιαστικά συμφέροντα. Απλοί πιστοί, που η αιώνων πλύση εγκεφάλου τους έχει μετατρέψει σε πειθήνια πρόβατα. Και δεν είναι λίγοι.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
Λοξίας έγραψε: Σαν δικαιολογία πράξης;;; μα εσύ κάτι άλλο θέλεις να πεις...για ρίχτο!
πίστευω στο θεό και για αυτό

-αντιδρω και διαδηλώνω για τις ταυτότητες, μια ταινια στο σινεμα, ή ότι αλλο καυλωσει τον πατριαρχη
-θέλω να πάθει κακό ο ολλανδος γελοιογράφος ή ο σαλμαν ρουσντι
-σου επιβάλλω αποφάσεις και κατευθύνσεις, αναιρώντας καθε εκλογίκευση, ειτε προερχόμενη απο δημοκρατια, ειτε σαν "επιρροη " στον αυτοκρατορα
-δεν σκέφτομαι για τα κοινα και ανθρώπινα, οταν λέω την γνωμη μου και ψηφίζω, καταχράζοντας την ευκαιρια δημοκρατικης εκφρασης
-τρομοκρατω, σκοτωνω, λυντσαρω, πετροβολω, σφάζω, βομβαρδιζω, κατακτω
Καλό!
Αν και το τελευταίο δεν είναι αποκλειστικότητα της θρησκείας.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Abatjour
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κύπρος

Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

ΥΓ
Παρακαλώ πολύ εάν θέλετε να κρατήσουμε ένα στοιχειώδη επίπεδο στη συζήτηση, αποφεύγετε απαντήσεις του τύπου … “αποδείξεις πρέπει να δίνει μόνο η Ορθοδοξία”.
Το αν είμαστε 100% βέβαιοι για την ανυπαρξία κάποιας πνευματικής δύναμης δεν έχει και τόσο σημασια όσο οι πιο πολλοί πιστεύουν. Η ουσία είναι το ΠΩΣ επιλέγεις να ζήσεις, πιστεύοντας σε Θεούς, δημιουργώντας υπεκφυγές για να καταπραύνεις τον φόβο του θανάτου δίνοντας συνάμα νόημα στην ύπαρξη σου; Ή να συμβιβαστείς με την ματαίοτητα της ύπαρξης μας και να συνηδητοποιήσης πως οι κυρίαρχοι της ανθρωπότητα είμαστε εμείς μόνο εμείς και ότι μας διέπει; Αυτό που μετρά δηλαδή δεν είναι κατα πόσο τοις εκατό κατάφερες να αρνηθείς Θεούς και τέρατα αλλά κατά πόσο το επέτρεψες να συμβάλει στη ζωή σου.
''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' ~ Επίχαρμος.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όχι φίλε Επικουρίδη, δεν έγραψα ότι κατερρίφθη η κοσμοαντίληψη του Επίκουρου από χριστιανούς θεολόγους (αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο!), αλλά πως αυτοί με μία κωλοτούμπα έκαναν -κατά την γνώμη τους- μία καλή απόκρουση.
Και σαφώς το να θέσεις εκτός νόμου την altera pars βοηθά εν τέλει και στη διαλεκτική σου κατίσχυση.Συνήθως η μετά βασανιστηρίων ποινή του θανάτου αποθαρρύνει ακόμη και τον πλέον θαρραλέο συνομιλητή.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

ΥΓ
Παρακαλώ πολύ εάν θέλετε να κρατήσουμε ένα στοιχειώδη επίπεδο στη συζήτηση, αποφεύγετε απαντήσεις του τύπου … “αποδείξεις πρέπει να δίνει μόνο η Ορθοδοξία”.

Ορθόδοξε θέλω και εγώ με τη σειρά μου να σόυ θέσω ένα ερώτημα.Πώς είναι δυνατόν να είσαι απόλυτα βέβαιος για την ύπαρξη του Θεού όταν δεν υπάρχουν στοιχεία και ενδείξεις του;Η πίστη είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και δεν στηρίζεται σε αποδείξεις.Άν υπήρχαν αποδείξεις περί υπάρξεως του Θεού τότε κάθε Κυριακή οι εκκλησίες θα ήταν ασφυκτικά γεμάτες.Αλλά όπως φαίνεται από την Αγία Γραφή ο Θεός δεν θέλει να τον ακολουθούν οι άνθρωποι όπως οι σκλάβοι τον αφέντη και γι αυτό ακριβώς το λόγο θα είχε σβήσει οποιαδήποτε ίχνη της παρουσίας του υπήρχαν στο σύμπαν. Όπως είπε ο Πασκάλ αν θέλεις να πιστέψεις μη ψάξεις για αποδείξεις αλλά καθάρισε την καρδιά σου.Για έναν Χριστιανό και γενικότερα Ένθεο απόδειξη της ύπαρξης του Θεού μπορεί να είναι και ένα λουλούδι που ανθίζει η ο ήλιος που ανατέλλει. Όποιος θέλει να δεί τον Θεό τότε παντού βλέπει ( η νομίζει ότι βλέπει)την παρουσία του Θεού.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Kαλα τα λες εσυ αλλα μαλλον ο ορθοδοξος δε θα μας ξανατιμησει...
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εάν εγώ ισχυριστώ ότι είσαι κλέφτης πρέπει να μπορέσω και να το αποδείξω αλλιώς μπορείς να κάνεις μύνηση για συκοφαντία.Πρέπει εγώ να αποδείξω πως είσαι κλέφτης και όχι εσύ πως δεν είσαι . Το βάρος της απόδειξης πέφτει στους ένθεους και όχι στους άθεους είτε τους αρέσει είτε όχι.
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

ΥΓ
Παρακαλώ πολύ εάν θέλετε να κρατήσουμε ένα στοιχειώδη επίπεδο στη συζήτηση, αποφεύγετε απαντήσεις του τύπου … “αποδείξεις πρέπει να δίνει μόνο η Ορθοδοξία”.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτά ακριβώς που ρωτάς όπως τα ρωτάς, από τη σκοπιά του ανθρώπου που έχει αποβάλει τις προκαταλήψεις του και είναι έτοιμος για μια αλλαγή, με την ελπίδα να περιμένω και μια καλή απάντηση, να κάνουμε μαζί μια προσπάθεια σωτηρίας της ψυχής μου αν το θελήσει ο θεός.

Δεν μπορεί κανείς να είναι 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει Θεός, για να το πει αυτό κάποιος με 100% σιγουριά πρέπει να πάει να γίνει ο ίδιος σε όλο το σύμπαν και ακόμα έξω από αυτό, θα πρέπει δηλαδή να γίνει θεός πράγμα που ισοδυναμεί με παραφροσύνη!

στη συνέχεια της ερώτησης, αναφέρεις όλα αυτά τα θεικά σημεία που 'παρατηρούνται' και προκύπτει μια απορία.

Τα 'θεικά σημεία' που ανέφερες ήταν θεάσεις αγίων, θαύματα και σημαδιακές προσωπικές εμπειρίες. Δέχομαι καλόπιστα ότι όλα όσα μου αναφέρεις είναι αληθινά. Όμως,
Τι να κάνω, που θέλω να πιστέψω μόνο στον Ενα και αληθινό Θεό και δεν θέλω να πέσω σε καμιά πλάνη, αλλά βλέπω ότι τα ίδια αυτά ακριβώς σημεία, παρατηρούνται επίσης όχι μόνο στον Ιουδαισμό και το Ισλαμ αλλά και σε πολλές αιρέσεις. Πως να είμαι σίγουρος ότι διαλέγω το σωστό?

Υπάρχει τρόπος να κάνω το βήμα με σιγουριά, ή θέλει ο Θεός να διαλέξω έτσι? Γιατί και ένας μουσουλμάνος και ένας άλλος μορμόνος φίλος την ίδια ερώτηση με σένα μου κάνουν ακριβώς. Θα στο πω με δικά τους λόγια για να αισθανθείς πως ακούγεται, αν αλλάξεις απλά τα ονόματα.

-Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει ο Αλλάχ, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

-Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει ο Ελοχίμ, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

Ελπίζω να θεωρείς την ερώτηση καλόπιστη φίλε Ορθο και να κατάλαβες ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Αν θέλεις να με βοηθήσεις, πες μου ένα πράγμα, που οι άλλοι να μη το λένε. Δηλαδή αν μου πεις για>>

-θεικα σημαδια
-θαύματα
-πίστη
-αλήθινή σωτηρία
-αιρετικοί οι υπόλοιποι
-παραδεισος/κολαση
-προφητειες
-φιλανθρωπία
-βαθιά μελέτη γραφών
κλπ κλπ καταλαβαίνεις

τότε δεν θα μου έχεις δώσει δυστυχώς κάτι να πιαστώ, δηλαδή κάτι που δεν το λένε αυτοί, και το πρόβλημα μου θα είναι άλυτο.
Κλειδωμένο