VoiceOfGod

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani

ένας που έχει κάνει χρήση ηρωϊνης καταλαβαίνει έναν άλλον όταν τον συναντά, ακόμα κι αν στα μάτια των αμύητων δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτο. Αυτό συμβαίνει π.χ. και με άλλα πράγματα όχι μόνο με ουσίες. Δεν είναι κάτι που εξηγείται εύκολα, αλλά δεν παύει να συμβαίνει. Δεν είναι εύκολο να περιγράψεις μια διαδικασία που έχει λίγη ή καθόλου σχέση με τη λογική, ως απάντηση σε ορθολογιστικά ερωτήματα.

επίσης, άνθρωποι διαφορετικοί με κοινές όμως εμπειρίες με δέχτηκαν και με κάναν να αισθανθώ φυσιολογικός. αυτοί οι άνθρωποι ποτε δε μου μίλησαν για ψυχιάτρους, μιας και αρκετοί από αυτούς είχαν καεί από τους 'γιατρούς' αυτούς.
Το γεγονός ότι κάνουν διάλογο χωρίς να μπορείς να παρέμβεις, δεν σημαίνει ότι προέρχονται εκ των έξω. Το ασυνείδητό μας παίζει πολλά τέτοια παιχνίδια. Είναι γνωστές και καταγεγραμμένες πάρα πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που ακούνε ανεξέλεγκτες φωνές και διαλόγους. Οι φωνές αυτές έχουμε κάθε λόγο να υποθέσουμε ότι προέρχονται από το ασυνείδητο των ίδιων των ανθρώπων που τις ακούνε.

Πώς είσαι σίγουρος ότι ορισμένες φωνές είναι θεϊκής προέλευσης?
απάντησα νομίζω και σε άλλες δημοσιεύσεις. εσύ τι άλλες εναλλακτικές προτείνεις? θεωρώ οτι δε μπορεί να προέρχονται όλα απο μέσα μου γιατί μερικά από αυτά είναι τόσο ξένα στη φύση μου και δε μπορώ να τα εντοπίσω σε κανένα στοιχείο του χαρακτήρα και της προσωπικότητάς μου.

εξάλλου είμαι πιο ευτυχισμένο από ποτέ τα τελευταία χρόνια, με τους θεούς μου!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

VoiceOfGod έγραψε:
Χωρίς ειρωνεία, ειλικρινά, να ρωτήσω γιατί όχι "εξωγήινης προέλευσης", "μαγικής προέλευσης" κτλ.; Που το στηρίζεις;
πάντα πίστευα σε θεο, εξάλλου η οικογένειά μου είναι ιδιαίτερα θρησκευόμενη. Όταν διαπίστωσα πως η εμπειρίες μου ήταν συχνά πανομοιότυπες με εμπειρίες γκουρού και μυστών, διαπίστωσα πως οι φωνές σχετίζονται με τη θεότητα και τις αρχέγονες θρησκείες.

αν κάποιος όμως αποδίδει τις φωνές σε εξωγήινους ή σε μαγεία, με γεια του με χαρά του, απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να βοηθηθεί από τους 'εξωγήινους'. Σε μένα προσωπικά καταστάλλαξε σε θεό και όχι κάτι άλλο.
Argumentum ad consequentiam.
Με άλλα λόγια, είναι θεϊκής προέλευσης επειδή θέλεις να είναι.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σου εύχομαι κάθε ευτυχία με τους θεούς σου. Ειλικρινά χαίρομαι που είναι τόσο θετική εμπειρία για σένα.

Απλώς δεν βλέπω κανένα στοιχείο στα όσα λες που να συνηγορεί υπέρ του γεγονότος της αντικειμενικής ύπαρξης αυτών των θεών.

Οι χρήστες ηρωίνης (όπως οι θρήσκοι, όπως οι ερωτευμένοι) μοιράζονται ένα κοινό βίωμα. Το βίωμα αυτό όμως υφίσταται μόνο μέσα στον εγκέφαλό τους. Το γεγονός ότι δεν το αναγνωρίζεις ως δικό σου κομμάτι δε σημαίνει ότι δεν είναι δικό σου κομμάτι. Μπορεί θαυμάσια να είναι κομμάτι δικό σου το οποίο αγνοείς ή απωθείς ή επιθυμείς ή ή ή, και το εκφράζεις με τον τρόπο αυτό. Ο εγκέφαλος είναι ικανός γι' αυτά και για περισσότερα ακόμη,

Χαίρου τους θεούς σου, δε χρειάζεται να πείσεις κι εμάς για την ύπαρξή τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

VoiceOfGod έγραψε:θεωρώ οτι δε μπορεί να προέρχονται όλα απο μέσα μου γιατί μερικά από αυτά είναι τόσο ξένα στη φύση μου και δε μπορώ να τα εντοπίσω σε κανένα στοιχείο του χαρακτήρα και της προσωπικότητάς μου
Αν όντως πιστεύετε σε μια συμπαντική ομοιογένεια,γιατί σας ξενίζει η ιδέα ότι το ασυνείδητό σας συνίσταται από το παν,συνεπώς από τόσο ετερόκλητα στοιχεία που σας προκαλούν έκπληξη και τα αισθάνεστε ανοίκεια?
VoiceOfGod έγραψε:εξάλλου είμαι πιο ευτυχισμένο από ποτέ τα τελευταία χρόνια, με τους θεούς μου!
Ο βαθμός της ευτυχίας σας είναι σχετικός.Είναι αυτό που έχετε συνηθίσει και αυτό που η κατάστασή σας σας επιβάλλει για να διατηρηθεί,παρασιτώντας εις βάρος σας. Η ψυχική συγκρότηση θα μπορέσει να σας παράσχει πολύ ανώτερα επίπεδα ευτυχίας.Σκεφτείτε πόσο καλύτερη μπορεί να είναι μια πραγματική,συναρπαστική ζωή από μια πλασματική,part-time συναρπαστική που σίγουρα θα σας προσγειώνει με τα μούτρα όταν η χημεία στον εγκέφαλό σας θα το αποφασίζει.
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι χρήστες ηρωίνης (όπως οι θρήσκοι, όπως οι ερωτευμένοι) μοιράζονται ένα κοινό βίωμα. Το βίωμα αυτό όμως υφίσταται μόνο μέσα στον εγκέφαλό τους.
ακόμα κι αν έχεις δίκιο για την προέλευση που φαγωθήκατε τέλος πάντων, η επίδραση των βιωμάτων αυτών στη ζωή είναι πραγματικότατη. Όπως η πρέζα όπως ο έρωτας.

Παρόλα αυτά, δεν ζητάτε αποδείξεις για την ύπαρξη του έρωτα ή της αγάπης και είμαι σίγουρος οτι πολλοί απο σας αν όχι όλοι έχετε αυτές τις δυο έννοιες ψηλά στην ιεραρχηση τηων αξιών σας.
Χαίρου τους θεούς σου, δε χρειάζεται να πείσεις κι εμάς για την ύπαρξή τους.
δεν προσπάθησα να σας πείσω. προσπάθησα να μιλήσω για κάτι που δεν είδα να έχετε συζητήσει στο φόρρουμ σας, και που θεωρώ οτι είναι η γνησιότερη εκδοχή θρησκευτικής πνευματικότητας.
Αν όντως πιστεύετε σε μια συμπαντική ομοιογένεια,γιατί σας ξενίζει η ιδέα ότι το ασυνείδητό σας συνίσταται από το παν,συνεπώς από τόσο ετερόκλητα στοιχεία που σας προκαλούν έκπληξη και τα αισθάνεστε ανοίκεια?
για αυτό σας ξεχώρισα! πολύ καλή ερώτηση

μάλλον η φωνή του θεού ή μάλλον οι φωνές του θεού με κάνουν να αισθάνομαι πιο οικεία με τα ερωτηματικά περι υπάρξεως και σύμπαντος.

κι όμως κι εσείς έχετε μια κάποια διαμορφωμένοι απάντηση σχετικά με το σύμπαν και την απειροσυνη του, ειδικά αυτοί που λένε για κβαντική μηχανική και τα λοιπά. Η διαφορά μας είναι οτι η δική σας απάντηση είναι φυσιολογική, επιστημονική, ενώ η δική μου υπαρξιακή, πνευματική και ναι μεταφυσική.
Ο βαθμός της ευτυχίας σας είναι σχετικός.Είναι αυτό που έχετε συνηθίσει και αυτό που η κατάστασή σας σας επιβάλλει για να διατηρηθεί,παρασιτώντας εις βάρος σας. Η ψυχική συγκρότηση θα μπορέσει να σας παράσχει πολύ ανώτερα επίπεδα ευτυχίας.Σκεφτείτε πόσο καλύτερη μπορεί να είναι μια πραγματική,συναρπαστική ζωή από μια πλασματική,part-time συναρπαστική που σίγουρα θα σας προσγειώνει με τα μούτρα όταν η χημεία στον εγκέφαλό σας θα το αποφασίζει.
εδώ με απαγοητέυεται. πολύ σίγουρη ακούγεσθαι. θα μπορούσα να πω ομοίως για πολλούς απο σας οτι ο υλισμός παρασιτεί εις βάρος της ψυχής σας, αλλά δε δε ενδιαφέρει αυτού του είδους η αντιπαράθεση. πως γνωρίζετε αν ή ζωή μου υπήρξε συναρπαστική μέχρι τώρα ή πως συνεχίζετε? Η ζωή μου σε ταινία θα έκανε μεγάλη επιτυχία θαρρώ!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

VoiceOfGod έγραψε:Παρόλα αυτά, δεν ζητάτε αποδείξεις για την ύπαρξη του έρωτα ή της αγάπης
όχι βέβαια! ζητώ όμως αποδείξεις για την ύπαρξη του αντικειμένου του έρωτα.

Ακριβώς αυτήν την κουβέντα είχα κάποτε μ' εναν φίλο μου θρήσκο. Μου έλεγε πως όταν νιώθουμε ερωτευμένοι, δεν αμφισβητούμε το συναίσθημά μας, κι ας είναι υποκειμενικό. Η απάντησή μου ήταν ότι το συναίσθημα είναι υποκειμενικό, το αντικείμενο όμως του συναισθήματος υπάρχει αντικειμενικά: είναι ένα ανθρώπινο ον το οποίο καθένας μας μπορεί να δει, να ακούσει, να μυρίσει, να ψηλαφήσει, να μετρήσει, να ζυγίσει, να φωτογραφίσει. Για να διαπιστώσουμε ότι ένας άνθρωπος υπάρχει, δε χρειάζεται να τον ερωτευτούμε: αρκεί να τον δούμε, να του μιλήσουμε. Για να διαπιστώσεις την ύπαρξη της Ιουλιέτας δε χρειάζεται να είσαι ο Ρωμαίος. Απλώς, ο Ρωμαίος την βλέπει πιο όμορφη και υπέροχη απ' όσο την βλέπει ο κάθε άλλος.

Η διαφορά της Ιουλιέτας με τον θεό είναι ότι για να διαπιστώσεις την ύπαρξη του θεού πρέπει να είσαι ερωτευμένος μαζί του. Υφίσταται μόνο μέσω του βιώματος του "θείου έρωτα". Άπαξ και δεν το έχεις το βίωμα, δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστώσεις την ύπαρξη του θεού. Κανένα όργανο μέτρησης ιδιοτήτων του θεού δεν έχει ανακαλυφθεί ποτέ. Επομένως, λέω εγώ με τη λογική μου, μάλλον υπάρχει μόνο μέσα στο μυαλό των "θεϊκά ερωτευμένων".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

:text-bravo:
Τώρα αν εγώ πω να αγιάσει το στόμα σου, θα με παρεξηγήσεις;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

καθόλου ικανοποιητική δε βρίσκω την απάντηση

Και η αγάπη και ο έρωτας και ο θεός 'αποδεικνύονται' μόνο έμεσα μεσω των συμπτωματων τους.

Το αντικειμενο του έρωτα δεν είναι η Ιουλιέττα όπως μας παρουσιάζεις και ο breadfan επικροτεί, και το αντικείμενο της θρησκείας δεν είναι ο θεός.

Το αντικείμενο του ερωτα είναι η σχέση Ρωμαίου και Ιουλιέττας και το αντικείμενο της θρησκευτικής πραγματικότητας η σχέση πιστού με θεό. Απλά η σχέση Ρωμαίου και Ιουλιέττας εκδηλώνεται πιο φανερά, ακόμα κι αν δε ξέρουμε τι κάνουν στο κρεβάτι τους ή τι γλυκόλογα ανταλλάζουν.

περιμένω εναγωνίως τη νέα βελτιωμένη απάντησή σας :)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ακόμα κι έτσι να το θέσεις VOG, δε βλέπεις το προφανές; Το αντικείμενο του έρωτα αντιδρά. Ανταποκρίνεται. Αν του μιλήσεις, απαντάει (αυτό είναι συσχετισμός). Και το βλέπουν και το ακούν και άλλοι αυτό.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

VoiceOfGod έγραψε:περιμένω εναγωνίως τη νέα βελτιωμένη απάντησή σας :)
Υπομονή. Η υπομονή είναι αρετή, και μάλιστα χριστιανική.
Η απάντηση μπορεί να σου έρθει και απ' τη φωνή του Θεού, ποτέ δεν ξέρεις.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Το αντικείμενο του έρωτα αντιδρά. Ανταποκρίνεται. Αν του μιλήσεις, απαντάει (αυτό είναι συσχετισμός). Και το βλέπουν και το ακούν και άλλοι αυτό.
ο ίδιος ο έρωτας είναι το αντικείμενο και οχι κάποιο πρόσωπο και χρειάζεται δυο πιστούς, δυο φορτισμένους φορείς για να εκδηλωθεί και να το περιγράφεις τώρα εσύ.

αλλιώς, αν ο ένας απο τους δυο είναι αδιάφορος, μιλάμε για μονόδρομο έρωτα ΑΚΑ άσχημη καψούρα

ο θεός μου ανταποκρίνεται σε βαθμό που η σχέση μου μαζί του μου βελτίωσε τη ζωή. Μπορει να μην το ξέρετε εσείς, αλλά το ξέρω εγώ.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

VoiceOfGod έγραψε:[ο ίδιος ο έρωτας είναι το αντικείμενο και οχι κάποιο πρόσωπο και χρειάζεται δυο πιστούς, δυο φορτισμένους φορείς για να εκδηλωθεί και να το περιγράφεις τώρα εσύ. Αλλιώς, αν ο ένας απο τους δυο είναι αδιάφορος, μιλάμε για μονόδρομο έρωτα ΑΚΑ άσχημη καψούρα
Συγκεκριμένα ναρκισιστικος έρωτας, προς αντικείμενα, ζώα, σελίδες πορνοπεριοδικού

ερωτέυονται την julia roberts και ας μην την έχουν συναντησει ποτέ.

Πιό συγκεκριμένα, ερωτευονται την DRUNA το σχέδιο του E. Serpieri,
ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ

Ερωτας= πνευματικη + συναισθηματική διεργασία, κατάσταση
Αντικείμενό του= πραγματικό και εξωστρεφες ή φανταστικό και εσωστρεφες (αυτοloop)
σχέση= πραγματική και αυθύπαρκτη οντοτητα με συνεισφορά απο τα εμπλεκόμενα μέλη

ή
παραμύθι
φούσκα
κύημα της ανθρωπινης φαντασίας σε συνουσία με την ανθρώπινη λογική
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Μπορει να μην το ξέρετε εσείς, αλλά το ξέρω εγώ.
Precisely.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η αγάπη είναι εσωτερικό βίωμα,ο Θεός υποτίθεται πως είναι αντικειμενικά υφιστάμενη οντότητα.Τα συναισθήματα δεν έχουν το ίδιο οντολογικό status με τα όντα.Αν κάποιος πεί ότι αισθάνεται ερωτευμένος αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάτι αλλά ότι κάτι που υπάρχει (ο κατά ιδίαν δήλωσιν ερωτευμένος) βρίσκεται σε μία κατάσταση.Σε μία ψυχολογική κατάσταση.Ως τέτοια έχει και αντικειμενικές παραμέτρους και ως εκ τούτου σε λίγα χρόνια (ή ίσως και τώρα) θα μπορούμε να διαπιστώσουμε παρατηρώντας τις βιοχημικές και τις ηλεκτροχημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου του να διαπιστώσουμε αν είναι όντως ερωτευμένος κάποιος ή όχι.

Αλλά και έτσι να μην ήταν ο οποιοσδήποτε ερωτευμένος μπορεί να πει αν τα συναισθήματά του βρίσκουν ανταπόκριση από το ταίρι του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση