Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος, εγώ είμαι 99.99% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, στηριζόμενος σε διάφορες εμπειρικές ενδείξεις και θεωρητικούς συλλογισμούς, οπότε λίγα τα λόγια σου για τους άθεους...
:hand:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;

ΥΓ
Παρακαλώ πολύ εάν θέλετε να κρατήσουμε ένα στοιχειώδη επίπεδο στη συζήτηση, αποφεύγετε απαντήσεις του τύπου … “αποδείξεις πρέπει να δίνει μόνο η Ορθοδοξία”.
Ορθόδοξε, από την στιγμή που δεν υπάρχουν πραγματικά επιστημονικά στοιχεία, δεν πρόκειται να πιστέψω σε κάποιον θεό, οποιοσδήποτε κι αν είναι αυτός. Όλοι οι πιστοί λέτε ότι υπάρχουν στοιχεία, αλλά μόλις αναλυθούν με λογική και κριτική σκέψη, συνήθως βρίσκονται να μην μπορούν να σταθούν. Επίσης, στοιχεία τύπου "αισθάνομαι", "η καρδιά μου λέει" και άλλα παρόμοια, δεν θεωρούνται πραγματικά αλλά αυτό που στα αγγλικά ονομάζεται anecdotal evidence.

Επειδή είμαι μέλος σε forum του εξωτερικού, τα έχω δεί σχεδόν όλα. Από τα στοιχεία τύπου "εγώ έτσι αισθάνομαι" μέχρι παρειδολία, όπου κάποιοι βλέπουνε την εικόνα του Ιησού σε τόστ και Kit Kat!

Εσύ λες ότι η ορθοδοξία είναι η μοναδική αληθινή πίστη. Για ποιό λόγο η δική σου πίστη είναι η μόνη αληθινή; Και γιατί δεν είναι αληθινή η πίστη των μουσουλμάνων, των καθολικών, των δωδεκαθείστών; Σε τι ακριβώς βασίζεις αυτή την αλήθεια; Γιατί να υπάρχει ο Γιαχβέ, και όχι ο Δίας και οι υπόλοιποι θεοί του Ολύμπου; Ίσως να υπάρχουν και ο Odin, o Thor και όλοι οι υπόλοιποι θεοί της Νορβηγικής μυθολογίας, Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δική σου πίστη είναι η μόνη αληθινή;
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε: Γιατί να υπάρχει ο Γιαχβέ, και όχι ο Δίας και οι υπόλοιποι θεοί του Ολύμπου; Ίσως να υπάρχουν και ο Odin, o Thor και όλοι οι υπόλοιποι θεοί της Νορβηγικής μυθολογίας, Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δική σου πίστη είναι η μόνη αληθινή;
Όταν είναι να πάω κόντρα στην Darkchilde (τώρα που λείπει και ο Radical) εγώ θα συμμαχήσω και με το Ορθόδοξο!!

Λοιπόν, η απάντηση είναι σαν το ώριμο φρούτο που πέφτει μόνο του:
Ο Γιαχβέ, ως η εξελιγμένη μορφή των προηγηθέντων, βρίσκεται πλησιέστερα στον Αληθινό Θεό. Εξάλλου και οι εγκέφαλοι που συνέλαβαν τα μηνύματα αποκάλυψης που εκπέμπει συνεχώς από χιλιετιών, είναι και αυτοί πιο εξελιγμένοι. Ουχί πρωτόγονοι βλακώδεις!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Darkchilde έγραψε: Γιατί να υπάρχει ο Γιαχβέ, και όχι ο Δίας και οι υπόλοιποι θεοί του Ολύμπου; Ίσως να υπάρχουν και ο Odin, o Thor και όλοι οι υπόλοιποι θεοί της Νορβηγικής μυθολογίας, Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δική σου πίστη είναι η μόνη αληθινή;
Όταν είναι να πάω κόντρα στην Darkchilde (τώρα που λείπει και ο Radical) εγώ θα συμμαχήσω και με το Ορθόδοξο!!

Λοιπόν, η απάντηση είναι σαν το ώριμο φρούτο που πέφτει μόνο του:
Ο Γιαχβέ, ως η εξελιγμένη μορφή των προηγηθέντων, βρίσκεται πλησιέστερα στον Αληθινό Θεό. Εξάλλου και οι εγκέφαλοι που συνέλαβαν τα μηνύματα αποκάλυψης που εκπέμπει συνεχώς από χιλιετιών, είναι και αυτοί πιο εξελιγμένοι. Ουχί πρωτόγονοι βλακώδεις!
Ναι αλλά τι είναι ο αληθινός θεός; Ποιά τα χαρακτηριστικά αυτού του αληθινού θεού;

Αλλά και πάλι, οι αρχαίοι μας πρόγονοι, είτε Έλληνες, είτε Αιγύπτιοι, είτε από οποιοδήπτοε άλλο μέρος, δεν ήταν βλακώδεις. Ανήκουμε στο ίδιο είδος: Homo Sapiens Sapiens. Δεν ήταν λιγότερο έξυπνοι από εμάς! Απλά δεν είχαν τις γνώσεις που έχουμε σήμερα, γνώσεις που αποκτήσαμε μέσα από τους αιώνες και χάρη σε αυτούς τους προγόνους.

Επίσης, ο άνθρωπος ως είδος Homo Sapiens Sapiens, υπάρχει εδώ και δσιακόσιες χιλιάδες χρόνια. Γιατί αυτός ο αληθινός θεός περίμενε 198 χιλιάδες χρόνια για να στείλει τον υποτιθέμενο υιό του; Γιατί δεν τον έστειλε πιο νωρίς; Γιατί δεν βοήθησε τους ανθρώπους πιο νωρίς;

Όπως και να το πάρεις, το όλο σκεπτικό περί θεού μπάζει από παντού.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι να ειναι ο γιαχβε [ο θεος τον εβραιων] ο αληθινος θεος και να μην ειναι ο θεος του πολεμου και τον ελληνων [ ο ΑΡΗΣ] ο αληθινος θεος? [κραξτεμε τωρα] περιμενω να απαντησει σε ολες της ερωτισεις ο φιλος παντος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Παρακαλώ όλους να αποφεύγονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί-επιθέσεις.Ο Ορθόδοξος είναι πιστός και έχει τους λόγους του που είναι πιστός.Εμείς αυτούς τους λόγους τους βρίσκουμε αβάσιμους ή/και γελοίους.Θα ήθελα η συζήτηση να παραμείνει επί της ουσίας.Μπορούμε να συζητήσουμε και χωρίς να προσβάλλουμε τον συνομιλητή μας ακόμη και αν μας οι απόψεις του ή ο τρόπος με τον οποίο τις εκθέτει μας φαίνονται προκλητικές.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Δεν ήταν λιγότερο έξυπνοι από εμάς! Απλά δεν είχαν τις γνώσεις που έχουμε σήμερα,…
Σωστά! Επειδή δεν γνώριζαν το ποιόν του Θεού του πρόσφεραν τροφή (μάλιστα του την πρόσφεραν τρεις φορές την ημέρα) ενώ εμείς που ξέρουμε, του προσφέρουμε μόνο προσευχές.

Ή μήπως είμαστε εμείς εκείνοι που δεν γνωρίζουν; Χμ;
Μήπως είμαστε εμείς οι αδαείς;
Όπως έχω γράψει πολλές φορές, εκείνοι δικαιολογούνται. Εμείς να δούμε πως θα δικαιολογηθούμε για το χάλι μας στους εξωγήινους του φίλου μου του Επικουρίδη όταν τελικά αφιχθούν.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Επίσης έλεγαν ότι ο γαλαξίας σχηματίστηκε όταν πετάχτηκε γάλα από το βυζί της Ήρας.Κάποιοι αφελείς ισχυρίζονται ότι ο μύθος εδώ είναι φανταστικός ή συμβολικός.Τους λυπάμαι!Είναι προφανές ότι η μόνη λογική εξήγηση είναι το υπεργαλαξιακό βυζί της Ήρας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Οι συγκεκριμένοι θα έπρεπε να ευχαριστούν τους γατρούς και την καλή κατάσταση του ανοσοποιητικού τους συστήματος. Τα συγκεκριμένα δεν είναι θαύματα, αφού οι γιατροί προσπαθήσανε με όλα τα μέσα. Και πάντα συμβάλλει και ο οργανισμός του ίδιου του ανθρώπου τα χαρακτηριστικά του οποίου καθορίζονται από το DNA και το περιβάλλον που ζεί και μεγαλώνει.

Τα μοναστήρια και όλα τα λοιπά δεν παίξανε κανέναν άλλον ρόλο παρά αυτόν του placebo: βοήθησαν δηλαδή να μείνει ο άρρωστος σε μία καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και αυτό βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις. Επειδή ο άρρωστος θα έχει καλύτερη ψυχολογική αντίδραση, και τα σωστά χημικά εκλύονται από τον οργανισμό του και μαζί με τα φάρμακα της ιατρικής επιστήμης, απλά έκαναν την δουλειά τους.

Δεν υπάρχει κανένα υπερφυσικό. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις στις οποίες το άτομο θα μπορύσε να είναι νεκρό, αλλά έζησε. Γιατί; Επειδή δεν έχουμε όλοι ακριβώς τον ίδιο οργανισμό, και μερικοί άνθρωποι έχουν καλύτερο ανοσοποιητικό σύστημα, χρειάζονται λιγότερο φαγητό ή νερό, ακόμα και ύπνο. Αυτό είναι βιολογία και ιατρική και όχι θαύμα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αγαπητέ Geysser φυσικά και δεν έχω τίποτα παραπάνω από εσένα, ίσως λίγη καλή προαίρεση η οποία είναι βασική στις αναζητήσεις μας.

Αγαπητέ aristotelis_1 για το πρώτο ερώτημα σου δεν έχω άποψη.
Όσον αφορά τις αιρέσεις που υπάρχουν στον κόσμο, αυτά είναι έργα του πονηρού ο οποίος έχει καταφέρει όχι απλά να διχάσει τον χριστιανικό κόσμο αλλά έχει κατορθώσει σε ορισμένους το μεγαλύτερο πλήγμα, δηλ. να μας εμφυτέψει με διάφορους τρόπους μέσα στο νου μας ότι δεν υπάρχει ούτε ο ίδιος και ούτε ο Θεός!Η αλήθεια της Ορθοδοξίας γίνετε φανερή κατά την άποψη μου εύκολα. Πλησιάζοντας όλο και κοντύτερα στην εκκλησία μας θα καταλάβεις και εσύ ότι όλα τα υπόλοιπα πριν αυτής είναι πλάνες.
Στο τρίτο ερώτημα σου θεωρώ ότι καθένας κατανοεί ότι όλοι μας θα κριθούμε από τις πράξεις μας. Σαφώς και σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα ενεργούσε σωστά ο υποτιθέμενος ιερέας αλλά και εμείς από την μεριά μας εάν ασχολούμασταν συνεχώς με τη ζωή του και τον κρίναμε. Η κρίση ανήκει μόνο στο Θεό.

Αγαπητέ karakitsossecurity μια συζήτηση υποβιβάζετε όταν προσπαθούμε να μειώσουμε με κάθε τρόπο τον συνομιλητή μας και όχι λέγοντας την άποψη μας. Όπως σου είπα και παραπάνω είναι λογικό αυτή τη στιγμή να ασκείς την παραπάνω κριτική στα λεγόμενα μου, δεν περιμένω κάτι διαφορετικό. Προσπάθησε να είσαι τουλάχιστον καλοπροαίρετος.

Αγαπητέ Oblivion να ξεκινήσω με την τελευταία σου απορία και να πω ότι διανύω ακόμα την τρίτη δεκαετία της ζωής μου. Δόξα τω Θεώ !
Δεν χρειάζεται ούτε εσύ ούτε κανένας μας να γίνει επιθετικός ή προσβλητικός. Αυτός ο χώρος δημιουργήθηκε κυρίως για ανταλλαγή απόψεων και αυτό πρέπει να γίνετε όσο το δυνατόν πολιτισμένα. Το ότι διαφωνώ καθέτως με κάθε σου σκέψη νομίζω ότι και να μη σου το έλεγα, θα το καταλάβαινες. Είναι δύσκολο να δεχτούμε την ύπαρξη Του Θεού όταν μέσα μας είναι ριζωμένη η προκατάληψη, σε παρακαλώ πολύ να το προσέξεις αυτό. Η Ελλάδα μας προσφέρει πλούσια γνώση και μάλιστα πολύ εύκολα. Προσπάθησε να το εκμεταλλευτείς προς το συμφέρον της ψυχής σου.

Αγαπητέ Scifimom εάν το … ιπτάμενο μακαρονοτέρας σου ενεργούσε κατά τον ίδιο τρόπο που ενεργεί ο Θεός στη ζωή μου και γενικότερα στον κόσμο, φυσικά και θα πίστευα στην ύπαρξη του.

Αγαπητέ noxteryn χαίρομαι που δεν είσαι 100% όπως δηλώνουν ορισμένοι άλλοι … Πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι τον Θεό δεν τον πλησιάζεις με μαθηματικές εξισώσεις, παρόλα αυτά αν θέλεις μας αναφέρεις τι έχεις στο μυαλό σου.

Αγαπητέ Darkchilde αυτή είναι και η μεγάλη παγίδα που πέφτουν οι άθεοι μέσα στην αποτυχία τους να βρουν το Θεό. Θεωρούν ότι ο Θεός αποδεικνύεται επιστημονικά, σκέψη κατά την γνώμη μου τελείως άστοχη. Ο Θεός έχει δημιουργήσει τα πάντα, ακόμα και την επιστήμη και δεν μπορείς να τον περιορίζεις έτσι. Τολμώ να πω ότι είναι ανόητη στάση αυτή. Όταν έχουμε να κάνουμε με την ψυχή, πώς είναι δυνατόν να ανακατεύεις επιστημονικά θέματα;
Όμως ο Θεός δεν αποκαλύπτεται μόνο ψυχικά αλλά και αισθητά και τα σημεία είναι άπειρα. Έχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν δει ακόμα και Αγίους, με τα αισθητά τους μάτια και έχουν ακούσει πράγματα με τα γήινα όργανα τους. Δεν είναι μόνο θέμα ευφορίας η πίστη, είναι ζωντανός ο Θεός ίσως πολύ περισσότερο από εμάς. Φυσικά όμως αυτά δεν μπορούν να τα δεχτούν όλοι.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ noxteryn χαίρομαι που δεν είσαι 100% όπως δηλώνουν ορισμένοι άλλοι … Πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι τον Θεό δεν τον πλησιάζεις με μαθηματικές εξισώσεις, παρόλα αυτά αν θέλεις μας αναφέρεις τι έχεις στο μυαλό σου.
Έρχεσαι στα λόγια μου.
Αν κάτι δε μπορείς να το πλησιάσεις με μαθηματικές εξισώσεις, είναι πατάτα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Oblivion
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ Ορθόδοξε συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να είμαστε επιθετικοί και ζητώ συγγνώμη αν φάνηκα τέτοιος.Αλλά θα το πω δεν αντέχω.Είσαι βαλτός έτσι?Ένα παλικάρι από τους άθεους του forum αυτού που έκανε νέο λογαριασμό για να σπάσει λίγη πλάκα με εμάς έτσι δεν είναι?Όπως και ναχει σε πάω!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ aristotelis_1 για το πρώτο ερώτημα σου δεν έχω άποψη.
Όσον αφορά τις αιρέσεις που υπάρχουν στον κόσμο, αυτά είναι έργα του πονηρού ο οποίος έχει καταφέρει όχι απλά να διχάσει τον χριστιανικό κόσμο αλλά έχει κατορθώσει σε ορισμένους το μεγαλύτερο πλήγμα, δηλ. να μας εμφυτέψει με διάφορους τρόπους μέσα στο νου μας ότι δεν υπάρχει ούτε ο ίδιος και ούτε ο Θεός!Η αλήθεια της Ορθοδοξίας γίνετε φανερή κατά την άποψη μου εύκολα. Πλησιάζοντας όλο και κοντύτερα στην εκκλησία μας θα καταλάβεις και εσύ ότι όλα τα υπόλοιπα πριν αυτής είναι πλάνες.
Εαν εννοείς ως πονηρό τον διάβολο, κλπ. πάλι θα χρειαστώ στοιχεία ότι υπάρχει. Οχι, δεν θέλω να πλησιάσω την εκκλησία διότι δεν έχω λόγο να το κάνω, προσωπικά. Δεν πιστεύω, έχω λογική και κριτική σκέψη, και πολλά που λέει η εκκλησία και η θρησκεία είναι εντελώς παράλογα, απάνθρωπα, μισογυνίστικα και ρατσιστικά. {Αυτό όμως είναι μία άλλη συζήτηση και ας μην επεκταθούμε αυτή την στιγμή.]

Αλλά και πάλι δεν απαντάς στο ερώτημα: τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι η ορθοδοξία είναι η αληθινή πίστη και όχι κάποια άλλη, όπως ο καθολικισμός ή ο ισλαμισμός ή ο δωδεκαθεϊσμός; Θέλω μία τεκμηριωμένη απάντηση και δεν την δίνεις.
Ορθόδοξος έγραψε: Στο τρίτο ερώτημα σου θεωρώ ότι καθένας κατανοεί ότι όλοι μας θα κριθούμε από τις πράξεις μας. Σαφώς και σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα ενεργούσε σωστά ο υποτιθέμενος ιερέας αλλά και εμείς από την μεριά μας εάν ασχολούμασταν συνεχώς με τη ζωή του και τον κρίναμε. Η κρίση ανήκει μόνο στο Θεό.
Οπότε εαν ο θεός σου είναι σωστός, δεν θα ενδιαφέρεται για το τί έφαγα και πότε. Ούτε θα ενδιαφέρετε εαν είμαι ετεροφυλόφιλη ή ομοφυλόφιλη. Δεν θα πρέπει να έχει σημασία.
Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ Darkchilde αυτή είναι και η μεγάλη παγίδα που πέφτουν οι άθεοι μέσα στην αποτυχία τους να βρουν το Θεό. Θεωρούν ότι ο Θεός αποδεικνύεται επιστημονικά, σκέψη κατά την γνώμη μου τελείως άστοχη. Ο Θεός έχει δημιουργήσει τα πάντα, ακόμα και την επιστήμη και δεν μπορείς να τον περιορίζεις έτσι. Τολμώ να πω ότι είναι ανόητη στάση αυτή. Όταν έχουμε να κάνουμε με την ψυχή, πώς είναι δυνατόν να ανακατεύεις επιστημονικά θέματα;
Όμως ο Θεός δεν αποκαλύπτεται μόνο ψυχικά αλλά και αισθητά και τα σημεία είναι άπειρα. Έχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν δει ακόμα και Αγίους, με τα αισθητά τους μάτια και έχουν ακούσει πράγματα με τα γήινα όργανα τους. Δεν είναι μόνο θέμα ευφορίας η πίστη, είναι ζωντανός ο Θεός ίσως πολύ περισσότερο από εμάς. Φυσικά όμως αυτά δεν μπορούν να τα δεχτούν όλοι.
Κατ'αρχήν είμαι γυναίκα και όχι άνδρας.

Νομίζω ότι δεν πέφτω στην παγίδα, αλλά σκέφτομαι με την λογική. Εαν δεν μπορούν να υπάρξουν στοιχεία που να υποστηρίζουν την ύπαρξη του θεού, τότε είναι σαν να μην υπάρχει. Εσύ λες ότι έφτιαξε τα πάντα, αλλά και πάλι δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχείο που να στηρίζει αυτή την υπόθεση. Δεν είναι ανόητη στάση, είναι στάση λογικής. Δεν μπορώ να πιστέψω στα τυφλά, όπως οι όλοι οι πιστοί.

Λες ότι ο θεός αποκαλύπτεται. Δεν έχω δεί ούτε μία αποκάλυψη του θεού, αλλά απλώς κάποια πράγματα που εξηγούνται με την λογική. Είναι αυτό που στα αγγλικά λέγεται god of the gaps. Δηλαδή ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε, βάζουμε τον θεό, κι ας μην έχουμε ούτε ένα στοιχείο ότι είναι ένα μεταφυσικό/παραφυσικό/υθαυματουργό φαινόμενο αλλά απλά ένα ανεξήγητο φαινόμενο λόγω έλλειψης στοιχείων. Και όταν βρεθούν στοιχεία ότι είναι απλά ένα ακόμα φυσικό φαινόμενο, "οι τρύπες" όπου υποτιθέμενα κρύβεται ο θεός όλο και μικραίνουν σε αριθμό.

Οχι, δεν είναι ανόητη στάση ούτε είναι παγίδα. Είναι μία στάση λογικής. Εσύ λες ότι έχεις στοιχεία, αλλά που είναι αυτά; Δεν έχω δεί ούτε ένα στοιχείο από μέρους σου, αλλά ούτε και από μέρους όλων των υπολοίπων πιστών όπως εσύ που περάσανε και από εδώ αλλά και από άλλα forum.

Απλά αναμασάς τα ίδια και τα ίδια που έχω ακούσει και ξανακούσει πολλές φορές. Και κανένας δεν μου έχει δώσει αυτό που ζητάω. Εαν ο θεός σας είναι πραγματικός, τότε θα υπάρχουν στοιχεία ότι υπάρχει. Στοιχεία που μπορούν να ελεχθούν, και να επιβεβαιωθούν. Και είμαι σίγουρη ότι όποιος το βρεί, θα έχει ένα βραβείο Νόμπελ.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αγαπητέ noxteryn δυστυχώς δεν συμφωνούμε σε τίποτα.

Αγαπητέ Oblivion … όχι δεν είμαι.

Αγαπητέ Darkchilde δυστηχώς και εδώ δεν είναι δυνατόν να σου δώσω καμιά τεκμηριωμένη απόδειξη για τα βιώματα μου και φυσικά όλων των πιστών. Μη πέφτεις συνεχώς σε αυτή τη παγίδα. Άλλο η ψυχή και άλλο η ύλη, άλλο ο Θεός και άλλο ο κόσμος. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πλησιάσεις το Θεό με τον τρόπο που κατανοείς τον κόσμο, δεν γίνετε αυτό.

Στην παρακάτω πρόταση σου …

«Οπότε εαν ο θεός σου είναι σωστός, δεν θα ενδιαφέρεται για το τί έφαγα και πότε. Ούτε θα ενδιαφέρετε εαν είμαι ετεροφυλόφιλη ή ομοφυλόφιλη. Δεν θα πρέπει να έχει σημασία»

δεν βγάζω κάποιο νόημα. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, εξήγησε μου σε παρακαλώ.

Την ύπαρξη Του Θεού μπορούμε να την διαπιστώσουμε από άπειρα πράγματα. Το ότι ορισμένοι δεν τα βλέπουν, δεν σημαίνει φυσικά και τίποτα απολύτως. Ο πιστός βιώνει τον Θεό, δεν πιστεύει απλά γιατί έτσι του έχουν πει. Αυτό ισχύει μόνο για τους άπιστους.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ Darkchilde δυστηχώς και εδώ δεν είναι δυνατόν να σου δώσω καμιά τεκμηριωμένη απόδειξη για τα βιώματα μου και φυσικά όλων των πιστών. Μη πέφτεις συνεχώς σε αυτή τη παγίδα. Άλλο η ψυχή και άλλο η ύλη, άλλο ο Θεός και άλλο ο κόσμος. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πλησιάσεις το Θεό με τον τρόπο που κατανοείς τον κόσμο, δεν γίνετε αυτό.
Δεν ζήτησα τεκμηριωμένη απόδειξη γαι τα βιωματά σου. Τεκμηριωμένη απάντηση ζήτησα, και ως συνήθως, πάλι υπεκφυγές διαβάζω. Επίσης τόνισα ότι είμαι ΓΥΝΑΙΚΑ προηγουμένως. Δεν είμαι άντρας.
Ορθόδοξος έγραψε: Στην παρακάτω πρόταση σου …

«Οπότε εαν ο θεός σου είναι σωστός, δεν θα ενδιαφέρεται για το τί έφαγα και πότε. Ούτε θα ενδιαφέρετε εαν είμαι ετεροφυλόφιλη ή ομοφυλόφιλη. Δεν θα πρέπει να έχει σημασία»

δεν βγάζω κάποιο νόημα. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, εξήγησε μου σε παρακαλώ.
Εννοώ ότι έναν δίκαιο θεό, δεν τον ενδιαφέρει εαν έφαγα κρέας την Μεγάλη Παρασκευή, ή αν κοινωνάω ή εαν είμαι λεσβία ή κάτι από αυτά. Θα τον ενδιαφέρει το πως φέρομαι σε άλλους ανθρώπους, το αν ήμουν σωστή και δίκαιη απέναντι στους άλλους, και παρόμοια.
Ορθόδοξος έγραψε: Την ύπαρξη Του Θεού μπορούμε να την διαπιστώσουμε από άπειρα πράγματα. Το ότι ορισμένοι δεν τα βλέπουν, δεν σημαίνει φυσικά και τίποτα απολύτως. Ο πιστός βιώνει τον Θεό, δεν πιστεύει απλά γιατί έτσι του έχουν πει. Αυτό ισχύει μόνο για τους άπιστους.
Και πάλι υπεκφυγές. Ποιά είναι αυτά τα πράγματα από τα οποία διαπιστώνουμε την ύπαρξη του θεού; Λες ότι ο πιστός βιώνει τον θεό. Πως και με ποιόν τρόπο τον βιώνει; Πως μπορεί ο καθένας να βιώσει τον θεό; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τεχνική, κάποια βήματα που χρειάζεται να γίνουν; Διότι όλοι τα ίδια ακριβώς λέτε, και κανένας μα κανένας δεν έχει δώσει πραγματικά στοιχεία για την ύπαρξη θεού, και ούτε πως μπορεί ο οποιοσδήποτε να βιώσει αυτό που λέτε εσείς θεό.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Darkchilde ότι και να κάνεις (σχεδόν if ya get my meaning),ότι και να πεις ο Ορθόδοξος θα σε αποκαλεί πάντα,μα πάντα αγαπητέ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ορθόδοξος έγραψε:Έχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν δει ακόμα και Αγίους, με τα αισθητά τους μάτια και έχουν ακούσει πράγματα με τα γήινα όργανα τους. Δεν είναι μόνο θέμα ευφορίας η πίστη, είναι ζωντανός ο Θεός ίσως πολύ περισσότερο από εμάς
Και εγώ πολλούς στην ψυχιατρική κλινική που συνεργάζομαι, μάλιστα σε αυτές τις περιπτώσεις δίνουν haloperidol μειώνει κατά πολύ και τις "φωνές" και τα "οράματα". Θέλει βέβαια συνταγή γιατρού αλλά πίστεψε αν τους περιγράψεις αυτά που μας λες θα το συνταγογραφήσουν αμέσως .
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν πιστεύουμε ότι είμαστε φτιαγμένοι κατ' εικόνα θεού τότε έχουμε λόγο να πιστεύουμε ότι οι γνωστικές μας ικανότητες πρέπει να είναι αληθινές και να σχετίζονται με την πραγματικότητα. Χωρίς αυτή την μεταφυσική βάση δεν μπορεί να υπάρξει λογική.

:lol: :lol: :lol: :lol:
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Όσον αφορά τις αιρέσεις που υπάρχουν στον κόσμο, αυτά είναι έργα του πονηρού ο οποίος έχει καταφέρει όχι απλά να διχάσει τον χριστιανικό κόσμο αλλά έχει κατορθώσει σε ορισμένους το μεγαλύτερο πλήγμα,]
ΑΠ, εγω δεν μιλησα για αιρεσεις αγαπητε ορθοδοξε, εγω ειπα το εξης,
χριστιανοι και οι ορθοδοξοι χριστιανοι και οι καθολικοι, γιατι να μην υπαρχει μια ενωση?
και αντι για ενωση εγω ξερω ορθοδοξους παλιοημερολογιτες παπαδες να λενε οτι το θυριο ειναι ο παππας ο αρχηγος τον καθολικων που ειναι και περισοτεροι καθολικοι στο θρησκευμα,
τι συμβαινει σε αυτην την περιπτοση εχουμε εσωτερικες κοντρες? κατι σαν coca cola pepsy? δωσε εσυ το καλο παραδειγμα μιας και εχεις τα ιδια πιστευω και μετα ψαξε να βρεις αθεους να γινουν χριστιανοι]
Σαφώς και σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα ενεργούσε σωστά ο υποτιθέμενος ιερέας αλλά και εμείς από την μεριά μας εάν ασχολούμασταν συνεχώς με τη ζωή του και τον κρίναμε. Η κρίση ανήκει μόνο στο Θεό.]
ΑΠ, δυλαδη να μην εχουμε γνωμη οταν ακουμε εναν ιερεα να κρινει τους παντες ενω ο ιδιος εχει κανει τα χειροτερα?
και κατι ακομα, σε εκανε η Darkchilde μια ωραια ερωτιση
ποιος ειναι αυτος που θα κρινει τι σεξουαλικη ταυτοτιτα εχει ο καθε ενας και τι θα φαει και ποιες μερες, γιατι να υπαρχουν ιερεις να κρινουν τους παντες τοσο αρνιτικα? συγουρα δεν ειναι ολοι αλλα μη μου πεις οτι δεν υπαρχουν και τετιοι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;
Αν είναι σίγουρος ότι τα "θεϊκά σημεία" είναι φαντασιώσεις; Αρκεί;

Και αν δεν υπάρχει "θεός";
Για κάτσε... Τότε, σε ποιόν μιλούσες αλήθεια;
Άρα... ή υπάρχει ο θεός, ή...
Υπάρχει! Αλλιώς... πως;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Κλειδωμένο