Πολυ καλησπερα σας (Ismini)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Ismini
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 02:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπερα, καλημερα, καλη Κυριακη!
Σας βρηκα, σας διαβασα (οσο αντεξα τετοια ωρα) και αισθανομαι σα να βρηκα το διαδικτυακο μου σπιτι :dance:
Ειμαι βιολογος, παραληλλα φοιτητρια Ιατρικης, μενω στην Κρητη εδω και μερικα χρονια αλλα καταγομαι απο Σαμο. Αυτα.
Καλως σας βρηκαααααα! :D :D :D :D
Το όνειρο κάθε κυττάρου είναι να γίνει δυο κύτταρα...
(τα νευρικά να πάνε σε ψυχολόγο)
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλησπέρα, Ισμήνη. (Εχμ, κάποιος να αλλάξει το όνομα του thread σε "Ισμήνη")
Καλωσόρισες στο διαδικτυακό σου σπίτι.
(Άντε μπράβο, να έρθει και κανένας άλλος ξενύχτης, γιατί έχω καταντήσει ο νυχτοφύλακας εδώ μέσα...)

Βιολόγος, ε;
Δεν πιστεύω να είσαι από αυτά τα παλιόπαιδα που αμφισβητούν την αλήθεια της ιστορία με τον Αδάμ, την Έυα, το μήλο και το φίδι που μιλούσε;

(...και τον παντογνώστη Γιαχβέ, που όμως δεν ήξερε που ήταν ο Αδάμ, και έψαχνε να τον βρει...)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλημέρα Ισμήνη,
Σε καλωσορίζει και η ημερήσια βάρδια :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλωσήλθες Ισμήνη και από την βάρδια αιφνιδιασμού! (μπαρδόν, τη διαχειριστική ομάδα θέλω να πω!)

Καλά που ήλθες συνάδελφε να γίνουμε δύο βιολόγοι στο φόρουμ! Πού τελείωσες; Κρήτη; Εγώ ήμουν στο ΑΠΘ, πολλάάά χρόνια πριν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες Ισμήνη,

Θα χρειαστούμε τις απόψεις μιας Βιολόγου - Ιατρού (αληθινού!)
Άβαταρ μέλους
Ismini
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 02:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετω τους νυχτοβιους (σαν και του λογου μου), τους μεροδιαβαινομενους που θα τους διαβαζω με διαφορα φασης και τη βαρδια αιφνιδιασμου που τιμαει την επιστημη της ζωης!

Βιολογικο Αθηνα τελειωσα το 2005 και εκτοτε κανω δικτατορικο στην Κρητη, παραλληλα μαθαινω και τα Ιατρικα μου και, πρωτα ο Αδαμ και η Ευα :evil: :evil: , του χρονου ορκιζομαι.

Οι αποψεις μου στη διαθεση σας και αμα κανω πολυ καιρο να διαβαζω πραματακια σχωρατε με, τρεχω ολη μερα : brrr :
Το όνειρο κάθε κυττάρου είναι να γίνει δυο κύτταρα...
(τα νευρικά να πάνε σε ψυχολόγο)
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

γεια σου Ισμηνη

καλο κουράγιο επί της ολοκλήρωσης των σπουδων σε αυτή τη χωρα

σε ποιο θέμα το διδακτορικο αν επιτρέπεται?
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς την Ισμήνη την Σαμία!!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ismini
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 02:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Διδακτορευω στον τομεα της παθοφυσιολογιας νοσηματων αναπνευστικου :band-singer: :band-singer:

Σε γενικες γραμμες προσπαθω να αποκρυπτογραφησω γιατι ορισμενες νοσοι ξεκινανε και πως κανουν ζημια στον ανθρωπο. Καθαρη ερευνα, χωρις εφαρμογη προς το παρον διοτι πολυ απλα δεν ξερουμε τι προκαλει αυτο που ψαχνω. Με απωτερη εφαρμογη σε φαρμακα αλλα εχω δουλεια ακομα μεχρι να φτασουμε εκει...
Το όνειρο κάθε κυττάρου είναι να γίνει δυο κύτταρα...
(τα νευρικά να πάνε σε ψυχολόγο)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δηλαδή είσαι και συ τσιράκι του κατεστημένου ναούμ.(Μην τσιμπάς Ισμήνη για άλλον ήταν η μπηχτή.Καλωσήρθες κι από μένα btw).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ismini έγραψε:Διδακτορευω στον τομεα της παθοφυσιολογιας νοσηματων αναπνευστικου ... Με απωτερη εφαρμογη σε φαρμακα...
Το ενδεχόμενο εφαρμογής σε βότανα, το σκέφτηκες; (Γιατρέ το πήγα ένα βήμα παραπέρα :dance: )
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ladies and gentlemen,
the Backstabbing champion of 2010 is:
:music-trumpet: :music-trumpet: :music-trumpet: :music-trumpet:

Comte de Toulouse!!!!

:D :D :D :D :D :D :D
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ismini έγραψε:Διδακτορευω στον τομεα της παθοφυσιολογιας νοσηματων αναπνευστικου :band-singer: :band-singer:

Σε γενικες γραμμες προσπαθω να αποκρυπτογραφησω γιατι ορισμενες νοσοι ξεκινανε και πως κανουν ζημια στον ανθρωπο. Καθαρη ερευνα, χωρις εφαρμογη προς το παρον διοτι πολυ απλα δεν ξερουμε τι προκαλει αυτο που ψαχνω. Με απωτερη εφαρμογη σε φαρμακα αλλα εχω δουλεια ακομα μεχρι να φτασουμε εκει...

Αχ μία συνάδελφος στα σπάργανα

αυτοάνοσων νοσηματων αναπνευστικου?
τοξικων προσβολών?
νεοπλασιών?
μολύνσεων?
------------------------
η δικη μου ειδικευση σε ποντικι και ανθρωπο

T cell activation+differentiaiton
Th1/Th2/Th17
chemokines (RANTES, SDF-1, EOTAXIN)
chemokine +cytokine signalling
chemotaxis, migration, invasion
και τωρα τελευταια
TNF
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Ismini
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 02:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαμεσων πνευμονικων νοσηματων (ινωση, σαρκοειδωση, μη ειδικες διαμεσες πνευμονιες)...

Κυτοκινοπυθεα πολυ χαιρομαι που βρισκω συναδελφο :D :D
Καλλιεργεις κυτταρακια?
Το όνειρο κάθε κυττάρου είναι να γίνει δυο κύτταρα...
(τα νευρικά να πάνε σε ψυχολόγο)
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Α! cystic fibrosis, bleomycin-induced fibrosis, COPD
και που θα το στηναμε το μοντέλο για ΙL17

Τωρα δεν καλλιεργω, όχι, ειμαι σε in vivo κατάσταση, αλλα αν καλλιεργήσω θα είναι ινοβλάστες από συνόβιο

εχω δουλέψει εκτενώς με
περιφερικά φρέσκα naive Τ-κυτταρα
PHA, SEB, CD3/CD28, PMA/Ionomycin -λεμφοβλάστες
Jurkat- λευκαιμική σειρά
U937- μονοκυταρικη σειρα
CHO- chinese hampster ovary cells
pre-B 300-19 -transfected cells
C2C12 myocytes
-------------------------------------

εσυ μάλλον θα χρειαστεις neutrophils?, το μανίκι =τα pulmonary ενδοθηλειακα? C2C12 μυοκυταρικες καταστασεις?
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Ismini
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 02:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ινοβλαστες απο συνοβιο? Ουαου! Θα ηθελα να το συζητησουμε :)
Τα επιθηλιακα την παλευουν δεν την παλευουν αλλα προς το παρον δουλευω μακροφαγα και μεσεγχυματικα απο μυελο των οστων...

Να δεις που θα συνεργαστουμε στο τελος! ;) :D
Το όνειρο κάθε κυττάρου είναι να γίνει δυο κύτταρα...
(τα νευρικά να πάνε σε ψυχολόγο)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Κόμης
Το ενδεχόμενο εφαρμογής σε βότανα, το σκέφτηκες;
:lol:

Αληθεύει οτι το κάπνισμα τσιγαριλικιού με φύλα ντατουρας είναι φάρμακο για το άσθμα ή είναι μούφα κι αυτά, όπως η εχινάτσεα και το Gingo biloba?
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:Κόμης
Το ενδεχόμενο εφαρμογής σε βότανα, το σκέφτηκες;
:lol:

Αληθεύει οτι το κάπνισμα τσιγαριλικιού με φύλα ντατουρας είναι φάρμακο για το άσθμα ή είναι μούφα κι αυτά, όπως η εχινάτσεα και το Gingo biloba?

ενα τυπικο πείραμα υπερδραστικότητας του βρόνχου περιλαμβάνει την χορήγηση μεθαχολίνης (ανάλογο ακετυλχολινης) σε αεροζόλ, και μετά μετριέται η σύσπαση, το στενεμα των πνευμονικών χώρων και την δυσπνοια.

η ντάτουρα ως αντιχολινεργική σε μουσκαρινικούς υποδοχείς ακετυλχολίνης μπορει να προσφέρει συμπτωματική ανακούφιση επί κρίσεων βρονχοσπασμού. Αυτο ανάλογο με την ποσοτητα σκοπολαμίνης και ατροπίνης που περιέχει.
δεν χρησιμοποιείται διότι έχει σοβαρές παρενέργειες στο κεντρικο και περιφερικό νευρικό σύστημα.-οπως αναφέρει και η wiki στο injestion of datura. Με περισότερη ασφάλεια θα δούλευε καθαρή φαρμακευτική σκοπολαμίνη/ατροπίνη κοκτειλ με γνωστή συγκέντρωση, απο οτι το βότανο, όπως πάλι αναφέρει το wiki link του radical, αλλα δεν γλυτώνεις τις παρενέργειες.

και βέβαια δεν επηρεάζει την φλεγμονή, την διήθηση με λευκοκύτταρα και την ινωση που είναι και τα σοβαρότερα χαρακτηριστικα του χρόνιου νοσήματος

που μας φέρνει και στο αντικείμενο της Ισμήνης( οχι ακριβως ασθμα).
εκει η ντάτουρα μάλλον είναι άχρηστη
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

όντως η χορήγηση οποιουδήποτε μέρους αυτών των φυτών απο το στόμα επιφέρει όχι μόνο παρενέργειες αλλά είναι και επικίνδυνη λογω μεγάλης τοξικότητας και κατα πολύ μεταβλητής περιεκτικότητας στα εν λόγω αλκαλοειδή

Όμως το κάπνισμα φύλλων, αν και εφόσον παρέχει αρκετή ποσότητα αλκαλοειδών ώστε να ανακουφίσει π.χ. μια κρίση άσθματος, και φαίνεται να την παρέχει, σύμφωνα με τη λαϊκή βοτανική ιατρική, έχει ελάχιστες έως καθόλου παρενέργειες εφόσον δεν καπνιστεί υπερβολική ποσότητα.

Γενικά αυτό περι καπνίσματος φύλλων δεν είναι και πολύ ευρέως διαδεδομένη πληροφορία

Κάνει εντύπωση , είναι λίγο αξιοπερίεργο πάντως πως το να καπνίσεις κάτι μπορεί να κάνει καλό σε μια αναπνευστική κρίση!

Τα διαβολόχορτα είναι από τα πιο παρεξηγημένα φυτά. Ίσως, εκτός από την εγγενή επικινδυνότητα των φυτών αυτών έχει βάλει εδώ το λιθαράκι της ο καθολική εκκλησία, ο μεσαίωνας, το κυνήγι των μαγισών κτλ.

Η Ντατούρα και ο Υοσκύαμος θεωρούνταν και θεωρούνται ακόμα φυτά του διαβόλου και οι λαϊκές ονομασίες τους διαβολόχορτο και δαιμοναριά αντίστοιχα επέζησαν μέχρι σήμερα παγκοσμίως. Το συγγενικό δέντρο Brugmansia που υπάρχει και ως καλωπιστικό ευρέως διαδεδομένο και στην ελλάδα έχει αντίστοιχες ιδιότητες και σχετίζεται επίσης με κακά πνεύματα στις περιοχές που το δέντρο είναι ιθαγενές, δηλαδή στη νότια Αμερική.

Σημ: τα εν λόγω αλκαλοειδή και απλές ενώσεις τους αποτελούν φάρμακα εν ενεργεία για σορεία άλλων καταστάσεων, π.χ. αντίδοτο κατά της ναυτίας, σπασμολυτικό αναλγητικό

Sorry για το offtopic :oops: καλωσόρισες κι πάλι Ισμήνη
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Καλως ηρθες και απο μενα!
Κι εγω Κρητη μενω λογω δουλειας.
Αυτη την ερωτηση την εκανα κ σε αλλο βιολογο αποψε...Ξερεις κανεναν ενθεο βιολογο,υπαρχει δηλαδη?
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Απάντηση