Δημιουργία φορέα.

Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Κρίμα...

Θα σε πρότεινα για γραμματέα άλλα, όπως συμβαίνει και με τους περισσότερους ελληνορθόδοξους ακραίους, υπάρχει εμφανές πρόβλημα ορθογραφίας και σύνταξης.

Για ταμία αποκλείεται, το είδαμε το πρόβλημα με τα λογιστικά στην άλλη δημοσίευση.

Για πρόεδρο δύσκολο όπως καταλαβαίνεις (μόνο εγώ και κάνα δυο άλλοι σου δίνουν σημασία), άσε που δεν έχεις και μεγαλόπνοα σχέδια και θα μας καταδικάσεις στην αφάνεια.

Απλό μέλος δεν γίνεται λόγω ιδεολογίας (τι θα λες; Είμαι ΧΟ ελληνάρας και μέλος της ένωσης; Είναι κι αυτή η "ξερολίαση") οπότε καλύτερα να προσπαθήσεις κάπου αλλού βρε παιδί μου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xarxar την 15 Ιαν 2010 02:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Qatar

δε τσιμπαμε λεμε δε τσιμπαμε
κ μη χολοσκας
εμεις θα τη βρουμε την ακρη
εμεις υπαρχουμε κ δε κρυβομαστε πισω απο μια οθονη
εσυ θα εμφανιζοσουνα αραγε να μας εκθεσεις και προφορικα τις αποψεις σου?
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσείς θα χάσετε. Θα καταντήσετε σαν τα χιλιάδες σωματεία φαντάσματα και ενώσεις ανύπαρκτες με μία σφραγίδα και ένα τηλέφωνο, όπου στην άλλη άκρη θα το σηκώνει μία γριούλα να λέει «δεν ξέρω τι είναι αυτά που μου λέτε κύριε, δεν σας ακούω κιόλας καλά, αλλά αυτό το τηλέφωνο το έχει εδώ και δέκα χρόνια ο γαμπρός μου και ούτε αυτός έχει ιδέα.» Τους ακραίους από σας θα σας πιάσει τέτοια απελπισία που θα ανάβετε φωτιές στην ομόνοια. Είδη αυτό το φόρουμ είναι θνησιγενής.
Άβαταρ μέλους
Moutro
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009 14:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Qatar έγραψε:...Είδη αυτό το φόρουμ είναι θνησιγενής.
Ωωωωωωχχχ!!! Το μάτι μου :shifty:
Πίστη είναι η λογική συνέπεια της νοητικής αδυναμίας.
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Να προσέχεις τα μάτια σου να τα ΄χεις τετρακόσια. Θνησιγενής, θνησιγενές, ξεκόλλα. Κατάρος γαρ, όλα μου τα επιτρέπω. Αυτό θα είναι το τελευταίο μου σχόλιο, μα το θεό το ορκίζομαι, μόνο μία τελευταία απορία να μου λύσετε. Εγώ βεβαίος δεν θα απαντήσω, ηρεμίστε στο νιρβάνα που βρισκόσαστε. Τα ανώνυμα μέλη, πως θα μιλούν, με κουκούλες και νικναιημ αναρτημένα στα στήθη? Αν τους επιτρέψετε να έχουν το λόγο, αλλά αν πάλι νιώσουν ότι τους καπελώνετε και εκμεταλλευόσαστε, μη τους είδατε.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Quatar, εσύ δεν είσαι που θα έφευγες; Χαίρομαι που σου άρεσε η παρέα μας και ξαναήρθες! Έτσι είμαστε εμείς, αγαπησιάρηδες! :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το "Ένωση" στην ονομασία το πρότεινα επειδή η μορφή της ομάδας θα είναι ένωση προσώπων.
Αν ήταν να ιδρύσουμε σύλλογο θα πρότεινα "Σύλλογος για το Κοσμικό Κράτος (ή οτιδήποτε)".
Αν ήταν να ιδρύσουμε σωματείο θα πρότεινα "Σωματείο για το Κοσμικό Κράτος (ή οτιδήποτε)".

Βέβαια δεν είναι κι απαραίτητο να λέγεται "Ένωση για το Κοσμικό Κράτος (ή οτιδήποτε)", αλλά αν δεν συντρέχει λόγος να βάλουμε κάτι άλλο στη θέση της λέξης "ένωση", εγώ θα την προτιμούσα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mitsakos έγραψε:Λοιπόν, όπως και να χει, καλή τύχη...
Μητσάκο, ελπίζω να συνειδητοποιείς ότι μέχρις στιγμής κάνεις διάλογο μόνο με τον Διαγόρα, οι απόψεις του οποίου δεν αντικατοπτρίζουν αναγκαστικά τις απόψεις όλων, ούτε και είναι σίγουρο ότι θα επικρατήσουν στον φορέα που τελικά θα δημιουργηθεί. Ελπίζω ότι αυτή η τελευταία φράση δεν σημαίνει ότι μας αφήνεις πριν καλά-καλά μας έρθεις! :)

Εγώ προσωπικά συμπαθώ τις αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες, ομολογώ όμως ότι δεν έχω εμπειρία τους στην πράξη από λειτουργία ενός σχετικά μεγάλου οργανισμού. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι από τη λειτουργία του μπλογκ Αθεϊα, όπου όλες οι αποφάσεις παίρνονται συλλογικά, με δημοψηφίσματα σε έναν διαδικτυακό χώρο (υπάρχουν κανόνες, προθεσμίες και ελάχιστα όρια ψήφων). Ωστόσο οι δουλειές που πρέπει να γίνουν ανατίθενται σε συγκεκριμένα άτομα που αναλαμβάνουν συγκεκριμένες ευθύνες, κι έχω διαπιστώσει ότι χρειάζεται μια κεντρική διοίκηση για να οργανώνει και να συντονίζει (η οποία διοίκηση μπορεί να αλλάζει και φυσικά να καθορίζεται από την βάση). Το σύστημα δουλεύει μια χαρά σε μικρή κλίμακα, δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε να δουλέψει και σε μεγαλύτερη. Ειρήσθω εν παρόδω, το σύστημα αυτό το εμπνεύστηκε και το εφάρμοσε ο Διαγόρας. ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
rePublic
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 20:50
Όνομα Ιστότοπου: Mortgage rePublic
Επικοινωνία:

Διάβασα όλη τη συζήτηση.
Ο Τίτλος παίζει ρόλο, μα όχι καταλυτικό εκτός κι αν είναι ακατάληπτος, αηδής ή και παραπλανητικός.
Το "Άνθρωποι για την Θρησκευτική Ελευθερία και τον Ανθρωπισμό". είναι η πρότασή μου όσο αφορά στον τίτλο χωρίς να σημαίνει ότι άλλες προτάσεις με αφήνουν αδιάφορο.
Το Μανιφέστο που κατέθεσε ο Διαγόρας είναι επαρκές... και κατά την άποψή μου με ελάχιστες παρεμβάσεις μπορεί να γίνει ιδανικό.
Επωνυμία vs Ανωνυμίας
Στα πλαίσια της παρέας που μεταξύ μας αποκαλούμε αποκαλούμε "The Clan", υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να συμμετάσχουν επώνυμα και άλλοι που θέλουν να κρατήσουν την ανωνυμία τους, για λόγους που δεν αφορούν αυτή τη συζήτηση.
Εγώ δήλωσα την θέση και το επώνυμό μου ευθύς εξ αρχής.
Είμαι στη διάθεσή σας για ότι αποφασιστεί.
υπογράφω επώνυμα
Ιωάννης Μάριος Δικαιάκος - I.M.Δ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πρόσθεσα το παρακάτω κείμενο στην αρχική ανάρτηση αυτού του νήματος, προς διευκόλυνση όσων ξεκινούν τώρα την ανάγνωση:
Στο νήμα αυτό συζητάμε την ίδρυση ενός φορέα με σκοπό την προώθηση της εκκοσμίκευσης του κράτους.
Η επωνυμία είναι υπό συζήτηση. Μπορείτε να δείτε συγκεντρωμένες όλες τις προτάσεις εδώ και να υποβάλλετε τις δικές σας.
Η διακήρυξη των στόχων είναι υπό συζήτηση. Μπορείτε να δείτε συγκεντρωμένες όλες τις προτάσεις εδώ και να υποβάλλετε τις δικές σας.
Ο κατάλογος όσων έχουν δηλώσει ότι θέλουν να συμμετέχουν βρίσκεται εδώ. Μπορείτε να προσθέσετε εκεί το όνομά σας.
Ο φορέας κατά πάσα πιθανότητα θα έχει τη μορφή της Ένωσης Προσώπων, και ενδεχομένως θα συνεργαστεί με κάποια διεθνή ή ευρωπαϊκή οργάνωση-ομπρέλα όπου συμμετέχουν και άλλοι τέτοιοι φορείς, διατηρώντας ωστόσο την ανεξαρτησία του. Ο τρόπος λειτουργίας του φορέα είναι υπό συζήτηση.

Όλα τα παραπάνω θέματα καθώς και πολλά άλλα έχουν συζητηθεί και εξακολουθούν να συζητιούνται στο παρόν νήμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Έλεος με την ονομασία. Κάντε το «Πρωτοβουλία άθεων» > «Αυτόβουλοι άθεοι», (ΑΑ) να τελειώνετε. Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρη πραγματεία για την μεταφυσική και την θεολογία της αθεΐας, να αποδείξω ότι οι άθεοι είναι πολύ περισσότερο θρησκόπληκτοι και φανατικοί ζηλωτές από τους άλλους, με την γη της επαγγελίας τους και τους υποσχόμενους μεταθανάτιους παραδείσους τους, κάτι που γνωρίζουν είδη οι πάντες, αλλά βαριέμαι αφάνταστα. Ακόμα δεν το είδατε, Γιάννη το βαφτίσατε. Μετά θα τρέχετε στα ληξιαρχεία για τα αποβαπτιστήρια.
Άβαταρ μέλους
sfrang
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 12:12
Όνομα Ιστότοπου: sfrang
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι είναι δείγμα ανεκτικότητας να αφήνουμε κάθε αρλεκίνο να παρεμβαίνει στην κουβέντα. Ας αναλάβουν οι διαχειριστές, αφού ο ίδιος δεν κατάλαβε ότι μπήκε αυτόκλητος σε λάθος σπίτι!
"Είτε υπάρχει κακό στη ζωή, είτε υπάρχει θεός!" (Επίκουρος)
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Qatar (AMENO Aroxol..!) :violin:


Σε σχέση με το όνομα, νομίζω ότι ο προσδιορισμός "Ένωση'' 'η "Σύλλογος" κλπ μπορεί να λείπει, θα πρότεινα τον όρο "Πολίτες'' ως ενδεικτικό της ιδιότητάς μας που εμπεριέχει υπευθυνότητα, σοβαρότητα και ωριμότητα.
Ο όρος 'ελευθερία' πρέπει επίσης να υπάρχει, ίσως μαζί με τον όρο 'δικαίωμα', τον όρο 'ισονομία' και τον όρο 'ανθρωπισμός'.
Μια πρώτη απόπειρα συνδυασμού θα μπορούσε να είναι αυτή:
Πολίτες για την Ελευθερία και το Δικαίωμα στην Ισονομία και τον Ανθρωπισμό.
Κάνει και καλό αρκτικόλεξο (με παραπομπή στην εποχή της αθωότητας και συμβολίζοντας το μέλλον), :D τι λέτε; :think:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
rePublic
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 20:50
Όνομα Ιστότοπου: Mortgage rePublic
Επικοινωνία:

Qatar
O ενδεχόμενος όγκος της πραγματείας σου δεν προσδίδει κανένα κύρος στις ανοικονόμητες αντιλήψεις σου. Με τον ίδιο τρόπο που τα εκατομμύρια θεόπνευστων σελίδων δεν αποδεικνύουν τίποτα πέρα από την αντιορθολογική ανοησία των συγγραφέων τους. Αυτές (οι αντιλήψεις σου) είναι ανόητες και θα παραμείνουν τέτοιες, ανεξάρτητα από το πόσα πληκτρολόγια θα λιώσεις για να να τις εκλογικεύσεις.
Η παρούσα συζήτηση σίγουρα δεν σε αφορά ως φίλο των ιδεών που περιγράφει άλλα ούτε και ως εχθρό τους.
φάνου αξιοπρεπής και σιώπα μιας και η ΟΟΔΕ δεν έχει ακόμα το κατάλληλο υλικό για copy/paste.
Ι.Μ.Δ
Άβαταρ μέλους
sfrang
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 12:12
Όνομα Ιστότοπου: sfrang
Επικοινωνία:

Εδώ επιστολές στην Καθημερινή σε δύο συνεχόμενες ημέρες!
Είναι προφανή τα έργα και οι παραλήψεις των "σοσιαλιστών",
που σχετίζονται ευθέως με το θέμα, το οποίο συζητάμε εδώ...

http://sfrang.blogspot.com/2010/01/blog-post_15.html
"Είτε υπάρχει κακό στη ζωή, είτε υπάρχει θεός!" (Επίκουρος)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Qatar έχεις ήδη γίνει γραφικός, να μην πω αξιολύπητος - και έχω διαβάσει μόνο τις 3 αυτές τελευταίες δημοσιεύσεις σου. Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και κάνε κάτι δημιουργικό και χρήσιμο για σένα, δεν ορκίστηκες οτι δε θα ξαναέγραφες?? Φαντάσου πόσο πολύ βαριέσαι / πόσο βαρετή ζωή ζεις! Αν βαριεσαι τόσο πολύ όσο φαίνεται βέβαια, σε προκαλώ και εγώ: κάνε αυτό που δήλωσες βαρύγδουπα οτι μπορείς να κάνεις: να δείξεις οτι η αθεϊα είναι θεολογία και δογμα κτλ κτλ κι όταν λάβεις τις απαντησούλες σου στο μπαμ μπαμ δε θα ξέρεις πως να αρχίσεις τη δευτερολογία σου. Αν μη τι άλλο η δήλωση "μπορώ να σας ξεσκίσω αλλά δε το κάνω γιατί βαριέμαι" είναι τουλάχιστον θρασύδειλη... κάνε το ντε και θα δούμε ποιος θα σκίσει ποιον!

Διαγόρα, δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης. Δηλαδή να γίνει το φόρουμ όργανο αυτής της ένωσης, ή αλλιώς το κεντρικό ύφος/concept του φόρουμ να μετατοπιστεί από την γενικού ενδιαφέροντος συζήτηση της αρνησιθρησκείας στην επίτευξη ενός μίνιμουμ και ρεφορμιστικά διεκδικούμενου σκοπού. Διαφωνώ καθέτως - κάτι τέτοιο εκτός οτι μπορεί να αποθαρρύνει ή απαγοητεύσει τους πιο radical άθεους που συμμετέχουν στο φόρουμ, συνιστά και καπέλωμα του χώρου αυτού, ειδικά για αυτούς που δεν ταυτίζονται με τη ρεφορμιστική απάρνηση της ξεκάθαρης και συνειδητής άρνησης της θρησκείας [χάριν της επίτευξης του σκοπού βεβαίως βεβαίως] που φαίνεται να επικρατεί ως τάση στην ένωση...

Καταλαβαίνω ασφαλώς οτι όσο πιο ζεστά το πάρουν κάποιοι αυτό με την ένωση τόσο καλύτερο θα είναι, αλλά ντάξει, υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή κάποιου ή πολλά πράγματα που μπορεί να ασχοληθεί παράλληλα. Εν πάσει περιπτώσει, το οτι κάποιοι στηρίζουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το εγχείρημα, δε σημαίνει οτι αυτομάτως έγινε το κεντρικό σημείο της ζωής τους. Καταλαβαίνω επίσης τη σημαντικότητα του να αισθάνεται κάποιος δική του υπόθεση μια συλλογικότητα που συμμετέχει. Δηλώνω λοιπόν σαφώς οτι -έχοντας περάσει και μέσα από συλλογικότητες, που μάλιστα ήταν αμεσοδημοκρατικές και άρα τις αισθανόμουνα πιο δικές μου- πως 'στηρίζω' για μένα δε σημαίνει οτι αισθανομαι δικιά μου την ένωση αυτή ή οτι ταυτίζομαι με τις απόψεις που προβάλει προς τα έξω, ούτε καν με το σκοπό της, όπως υπονοεί νομίζω η θεώρηση του Διαγόρα, ο οποίος όμως θα εξακολουθεί να είναι ριζοσπάστης στο blog του. Τελικώς παραμένω ριζοσπαστης & αυτόνομος και στηρίζω με τον τρόπο που εκτιμώ εγώ την κίνηση αυτή. Αμα με θέλει η ένωση, έχει καλώς ;)

Ξανατονίζω το, νομίζω εύλογο, αίτημα μου: το παρόν φόρουμ να φιλοξενήσει σε ειδική ενότητα ζητήματα της ένωσης, αλλά όχι τα ζητήματα της ένωσης να κυριαρχήσουν στο φόρουμ για το καλό του 'σκοπού' και σαφώς και να μην μετονομαστεί το παρόν φόρουμ επειδή γίνεται μια κίνηση από μας που ξαφνικά απαιτεί δήθεν από μας [τους 40~50, μεθάυριο 100~200 ] να αλλάξουμε όνομα και να προσποιηθούμε άλλη ιδιότητα για είμαστε πιο αρεστοί.

Νομίζω το ακτιβιστικό κίνημα δεν περίμενε 50 άθεους το 2010 για να πάρει μπρος. Δημιουργήθηκε ένας πυρήνας συνάντησης και ανταλλαγής απόψεων με κέντρο την άρνηση της θρησκείας [και όχι αφιερωμένο π.χ. στην ανεξιθρησκεία η οποία τυπικά είναι νομικώς κατοχυρωμενη και αυτονόητη] όπως είναι αυτό το φόρουμ.

Τώρα δημιουργείται η πρωτοβουλία για μια δράση η οποία ήδη υφίσταται στην κοινωνία. 50-100 άθεοι, ιδρύουν ένα νέο φορέα προς αυτή την κατεύθυνση λοιπόν για την οποία κρίνουν οτι δεν χρειάζεται να προβληθεί η άθεη σκέψη, αντιθέτως κρίνεται οτι είναι σκόπιμο να αποφευχθεί κάτι τέτοιο. Ε, δεν κατάλαβα πως ξαφνικά η κίνηση-ένωση αυτή έγινε το front-end της φιλοσοφίας ενός άθεοφόρουμ!!!!

Σχετικά με την άμεση δράση - έκδοση κάποιας ανακοίνωσης - δεδομένου των συγκυριών, νομίζω πως ναι είναι θετικό να γίνουν κινήσεις σύντομα, και νομίζω πως μιας και έχει δρομολογηθεί και η συνάντηση για πριν τις 20, θα μπορούσε κάλλιστα να δρομολογηθεί και ένα κείμενο που θα εγκριθεί από τους συμμετέχοντες στη συνάντηση το οποιο ίσως και να ανακοινώνει την ίδρυση της ένωσης και να αποτελεί και το πρώτο δελτίο τύπου.

ΥΓ: Η σελίδα που έχει τις συγκεντρωμενες προτεινόμενες ονομασίες θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για τη σχετική συζήτηση και να προστίθενται οι νέες ιδέες στο αρχικό ποστ. Καλή η ιδέα του emil είναι από τις καλύτερες κατα την ταπεινή ρηξικελευθη οπτική μου, αλλά όχι και τόσο σχετική με το σκοπό που είναι αρκετά συγκεκριμένος και όχι τόσο γενικός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Radical την 15 Ιαν 2010 12:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

@republic
Άλλο ένα στοιχείο που θα προσδώσει ακαταμάχητο κύρος στην εγκυρότατη και έγκριτη πραγματεία μου. Οι άθεοι δεν υστερούν απολύτως σε τίποτα. Έχουν και αυτοί τον προαιώνιο σατανικό διαβολέα τους, και υπακούοντας στις ακαταμάχητες δεισιδαιμονίες τους, δεν διστάζουν με την πρώτη ευκαιρία να τον ξαποστείλουν στο πυρ το εξώτερον. Είναι το θρησκευτικό καθήκον τους μπρος στον προαιώνιο εχθρό τους. Για την σωτηρία της ψυχής των. Και ως γνήσιοι θρησκολάτρες που είναι, γνωρίζουν πολύ καλά ότι το πρώτο βήμα της μάχης κατά του κακού είναι να επικαλεστείς φωναχτά και δυνατά το όνομα αυτού (Φτου-φτου πίσω σε έχω σατανά, πίσω, ΠΙΣΩΩΩ) (τρεις) :lol:
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Πραγματεία δε βλέπω. Βλέπω μόνο ένα κατακαημένο θρησκόληπτο να κάνει trolling σε φόρουμ άθεων.
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Μέχρι να ξεκαθαρίσει το ζήτημα, δηλώνω ότι απέχω από κάθε συζήτηση όταν δημιουργούνται προστριβές και διχόνοιες από προβοκατόρικες δημοσιεύσεις. Ακόμα δεν αποφασίστηκε η μορφή του φορέα και μιλάτε για καρέκλες.

(Σας είπα πιο πάνω, μην πιάνετε επιπόλαια κουβέντα για αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες...)
Άβαταρ μέλους
Διαγόρας ο Μήλιος
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009 19:03
Όνομα Ιστότοπου: Διαγόρας ο Μήλιος
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Προς τους συντονιστές (Darkchilde, Astron, Γιατρος Του Ικα, Comte de Toulouse, AoratiMelani)

Δεν νομίζετε πως σε συζητήσεις όπως η παρούσα που α) είναι τόσο σημαντικές, και β) αφορούν εμάς και μόνον εμάς, θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα λόγου μόνον όσοι έχουν εποικοδομητικά σχόλια να προσθέσουν;

Και καλά, έστω ότι δεν το νομίζετε αυτό.

Δεν νομίζετε πως το τρόλ έχει ήδη πράξει αρκετά για την καταστροφή της συζήτησης ώστε η περιπτωσάρα του να εμπίπτει στις σχετικές προβλέψεις που συμπεριλαμβάνονται στους Κανονισμούς Συζήτησης;

Ελάτε τώρα, μην μου πείτε «μα το τρολ είπε πως αυτό θα ήταν το τελευταίο σχόλιό του»... θα στεναχωρηθώ.
http://diagoras.wordpress.com
«Τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα»

Αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, στείλτε μου email. Μην μου στέλνετε ΠΟΤΕ προσωπικό μήνυμα μέσω της αγοράς. Τέτοιου είδους μηνύματα συνήθως δεν τα διαβάζω, κι αν τα διαβάσω δεν τα απαντάω.
Κλειδωμένο