Κριτική στην "Απόσυρση μύθων"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Προς το παρόν μου αρκεί που έπαψε να είναι Αγία, καθώς ο θεός μας έκανε τη χάρη να πάει να κρυφτεί αλλού. Σε κάποια χαραμάδα γνώσης που δεν κερδήθηκε ακόμη θα κρύβεται. Μπορείς να κρατάς το leaflet σου όπως θες. Κοιμήσου και μαζί του. Αυτό που δε θέλω είναι να διδάσκεται σε δημόσια σχολεία, να το τρώω στη μάπα παντού, να οδηγεί ανθρώπους να κρίνονται ως κατώτεροι, άρρωστοι ή οτιδήποτε γιατί είναι γυναίκες, γκέι, whateva δε συμφέρει κυρίαρχες ιδεολογίες να έχουν ισότιμο κοινωνικά, να μπορώ να το ξετινάζω στην κριτική δίχως να κινδυνεύω από λιντσάρισμα ή φυλάκιση, να μην έχω κυρώσεις κοινωνικές που ένα φυλλάδιο συμπυκνωμένης συντήρησης, μίσους, αμετροέπειας, ανηθικότητας, διχαστικών ρητορικών, επιτρέπει σε φορείς όπως η εκκλησία να απλώνει τα πόδια της πέρα από το πάπλωμά της, γεννώντας δίκαιο θυμό από πολλούς ανθρώπους. Και πάνω σε κάτι πλαστές αγιοσύνες κάποιοι παίρνουν με το έτσι θέλω και λεφτάκια από την τσεπούλα μας, αναμειγνύονται στην πολιτική εκ της δυνάμεως του άμβωνος και τα λοιπά.

Η αγία γραφή δεν είναι αγία
Τη μπεσαμέλ μου δε τη θέλω κρύα
Η γραφή των παστιτσανθρώπων
ποτέ της δε σουρώνει
η δικαιοσύνη τους δεν κόβει, δεν απλώνει
Δε θα σβολιάσουμε ποτέ ω απολογητές
πάντοτε θα έχουμε παστίτσιων συνταγές.
Τα άλφα και τ'ωμέγα σας κρατείστε τα στο σπίτι
τ'αλφαβητάρι σας δεν πλάθει πλέον ήθη.

Ενόραcoν
:pray:
θα στο πω απλά για να καταλάβεις πώς σκέπτομαι. όταν έχουμε ένα μωρό χεσμένο δεν το πετάμε μαζί με τις πάνες, αλλά πετάμε μόνο τις πάνες και καθαρίζουμε απο τα υπολοίματα των ακαθαρσιών από το βρέφος, ακριβώς έτσι είναι όχι μόνο η αγία γραφή αλλά όλα τα πράγματα . παίρνουμε το σωστό και το άχρηστο το πετάμε η το προσπερνάμε.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

θεόφιλε, η παρομοίωση σου δεν είναι πετυχημένη.

πιο πετυχημένο θα ήταν να πεις ότι έχεις ένα κέικ σοκολάτα που έχει ζυμωθεί με μια κουράδα μέσα. αν ψάξεις πολύ, μπορείς να βρεις κάποιο καθαρό κομμάτι, αλλά δεν καταλαβαίνω την εμμονή με το συγκεκριμένο κέικ, και την πίστη ότι είναι το νοστιμότερο στον κόσμο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-goodpost: :lol:
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Σωστα η θρησκεια ειναι οι χεσμενες πανες που θελουν πεταμα :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:θα στο πω απλά για να καταλάβεις πώς σκέπτομαι. όταν έχουμε ένα μωρό χεσμένο δεν το πετάμε μαζί με τις πάνες, αλλά πετάμε μόνο τις πάνες και καθαρίζουμε απο τα υπολοίματα των ακαθαρσιών από το βρέφος, ακριβώς έτσι είναι όχι μόνο η αγία γραφή αλλά όλα τα πράγματα . παίρνουμε το σωστό και το άχρηστο το πετάμε η το προσπερνάμε.
Είναι ακόμα χειρότερα, δυστυχώς.

Επειδή, όπως είπες, το σωστό και το άχρηστο στην αγία γραφή το διαλέγεις εσύ που την διαβάζεις,
είναι απλά ένα βιβλίο για να ψάχνεις δικαιολογίες.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Strider
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012 17:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν διαλεγεις πραγματα απο τα ευαγγελια, σημαινει πως εχεις ηδη ηθικη αρα δεν τα χρειαζεσαι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:text-yeahthat: :text-goodpost:

Χρόνια το λέω, αλλά ποιος καταλαβαίνει...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Strider έγραψε:Αν διαλεγεις πραγματα απο τα ευαγγελια, σημαινει πως εχεις ηδη ηθικη αρα δεν τα χρειαζεσαι.
Το πρόβλημα είναι πιο περίπλοκο απ' όσο υποδηλώνεται παραπάνω .

Είναι συχνό το φαινόμενο να "διαλέγει" κανείς , και το κριτήριο να είναι η "ίδια η χριστιανική ηθική" .

Οι εντυπωμένες χριστιανικές κατηχήσεις αποκτούν αυτονομία στον εγκέφαλο του πιστού και τον ωθούν στην εκφορά παράλογων και αυτοαναιρούμενων ηθικών κρίσεων . Έτσι , και σε ασυνέπεια με την γενεαλογία των αντιλήψεών του , θα κρίνει τους παπάδες , τους αγίους , τις συνόδους , τα ευαγγέλια , το γιαχβέ , ακόμα και τον Χριστό .

apeleytheros έγραψε:πιο πετυχημένο θα ήταν να πεις ότι έχεις ένα κέικ σοκολάτα που έχει ζυμωθεί με μια κουράδα μέσα. αν ψάξεις πολύ, μπορείς να βρεις κάποιο καθαρό κομμάτι,αλλά δεν καταλαβαίνω την εμμονή με το συγκεκριμένο κέικ, και την πίστη ότι είναι το νοστιμότερο στον κόσμο.
Ίσως είναι η σοκολάτα που τους θέλγει . Κάποιοι τύποι θα έκαναν τα πάντα για λίγη μαστούρα
.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:θεόφιλε, η παρομοίωση σου δεν είναι πετυχημένη.

πιο πετυχημένο θα ήταν να πεις ότι έχεις ένα κέικ σοκολάτα που έχει ζυμωθεί με μια κουράδα μέσα. αν ψάξεις πολύ, μπορείς να βρεις κάποιο καθαρό κομμάτι, αλλά δεν καταλαβαίνω την εμμονή με το συγκεκριμένο κέικ, και την πίστη ότι είναι το νοστιμότερο στον κόσμο.
Eυτυχώς που δεν είσαι εσύ μάγειρας, και εγώ βρεφοκόμος.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Strider έγραψε:Αν διαλεγεις πραγματα απο τα ευαγγελια, σημαινει πως εχεις ηδη ηθικη αρα δεν τα χρειαζεσαι.
τα διαλέγω, επειδή στερεώνουν καλύτερα τις ήδη ηθικές αρχές μου, όπως λές και εσύ. μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Άρα δεν έχεις στέρεες ηθικές αρχές;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

με την ίδια λογική, θα έπρεπε να δοξάζεις τη μισή ποινική νομοθεσία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Άρα δεν έχεις στέρεες ηθικές αρχές;
Ηθικές αρχές όλοι μας έχουμε, αλλά υπάρχουν και πειρασμοί που σε κάνουν να ταλαντεύεσαι, η αγία γραφή είναι βράχος ακλόνητος διότι περιέχει διαμάντια ηθικής, τα οποία δεν μένει παρά να τα πάρεις και να τα καθαρίσεις από τις άλλες ύλες που είναι προσκολλημένες πάνω τους για να λάμψουν.
η αθεία αντιθέτως είναι ένας τρόπος για να συνεχίσει ένας ευάλωτος άνθρωπος στους πειρασμούς να συνεχίσει την ταλάντευση. υπάρχουν όμως και άθεοι που έχουν γερές ηθικές βάσεις αλλά πιθανόν και αυτές να τις έχουν πάρει από τους θρήσκους γονείς τους μια και η αθεία είναι πρόσφατη μόδα όσον αφορά την ανάπτυξη της σε αριθμό.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:με την ίδια λογική, θα έπρεπε να δοξάζεις τη μισή ποινική νομοθεσία.
εγώ δεν μίλησα για την μισή αγία γραφή, για να πώ το ίδιο και για την μισή ποινική νομοθεσία. και όσο αφορά την τελευταία να σαι σίγουρος πώς υπάρχουν και άδικοι και άνισοι νόμοι, τουλάχιστον στην εφαρμογή τους.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεόφιλος έγραψε:εγώ δεν μίλησα για την μισή αγία γραφή, για να πώ το ίδιο και για την μισή ποινική νομοθεσία. και όσο αφορά την τελευταία να σαι σίγουρος πώς υπάρχουν και άδικοι και άνισοι νόμοι, τουλάχιστον στην εφαρμογή τους.
Θεόφιλος έγραψε:η αγία γραφή είναι βράχος ακλόνητος διότι περιέχει διαμάντια ηθικής, τα οποία δεν μένει παρά να τα πάρεις και να τα καθαρίσεις από τις άλλες ύλες που είναι προσκολλημένες πάνω τους για να λάμψουν.
Τελικά τεμαχίζεις ή όχι; Αν μου επιτρέπεις αυτή η δήλωση σου (βράχος ακλόνητος κλπ.) θυμίζει κήρυγμα σε εκκλησία μετά τη λειτουργία.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε: Τελικά τεμαχίζεις ή όχι; Αν μου επιτρέπεις αυτή η δήλωση σου (βράχος ακλόνητος κλπ.) θυμίζει κήρυγμα σε εκκλησία μετά τη λειτουργία.
Δεν είμαι χασάπης, εκλεκτικιστής είμαι, παίρνω αυτό που με ενδιαφέρει και τα άλλα τα πετάω, μπορώ να πάρω πράγματα ακόμη κι από την αθεία, αλλά δεν σημαίνει αυτό πώς θα γίνω και άθεος.
Strider
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012 17:02
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:
Strider έγραψε:Αν διαλεγεις πραγματα απο τα ευαγγελια, σημαινει πως εχεις ηδη ηθικη αρα δεν τα χρειαζεσαι.
Το πρόβλημα είναι πιο περίπλοκο απ' όσο υποδηλώνεται παραπάνω .

Είναι συχνό το φαινόμενο να "διαλέγει" κανείς , και το κριτήριο να είναι η "ίδια η χριστιανική ηθική" .

Οι εντυπωμένες χριστιανικές κατηχήσεις αποκτούν αυτονομία στον εγκέφαλο του πιστού και τον ωθούν στην εκφορά παράλογων και αυτοαναιρούμενων ηθικών κρίσεων . Έτσι , και σε ασυνέπεια με την γενεαλογία των αντιλήψεών του , θα κρίνει τους παπάδες , τους αγίους , τις συνόδους , τα ευαγγέλια , το γιαχβέ , ακόμα και τον Χριστό .
Πολυ ενδιαφερον αυτο. Ο πραγματικος χριστιανισμος κρινεται και κοβεται συμφωνα με τον εξιδανικευμενο που εχουν στο μυαλο τους οι πιστοι.
Θεόφιλος έγραψε:
Strider έγραψε:Αν διαλεγεις πραγματα απο τα ευαγγελια, σημαινει πως εχεις ηδη ηθικη αρα δεν τα χρειαζεσαι.
τα διαλέγω, επειδή στερεώνουν καλύτερα τις ήδη ηθικές αρχές μου, όπως λές και εσύ. μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;
Εχεις ηθικες αρχες και με αυτες κρινεις τη θρησκεια σου. Αρα, η θρησκεια σου και η ηθικη σου δεν εχουν καμια σχεση. Ολοι οι παπαδες διαφωνουν μαζι σου.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Strider έγραψε:
Εχεις ηθικες αρχες και με αυτες κρινεις τη θρησκεια σου. Αρα, η θρησκεια σου και η ηθικη σου δεν εχουν καμια σχεση. Ολοι οι παπαδες διαφωνουν μαζι σου.
Hθική και θρησκεία λοιπόν. ποιά επηρεάζει την άλλη;προσωπικά εγώ νομίζω πώς το άτομο επηρεάζεται και από τις δύο, τώρα ποιά από τις δύο θα υιοθετήσει περισσότερο, αυτό αφορά την δική του κρίση και μόνον αποκλειστικά, αλλά επειδή και οι δύο τους ηθική και θρησκεία, είναι μέρος της εκπαίδευσης για κοινωνική συμπεριφορά, δεν μπορούμε να πούμε γενικά πώς η ηθική δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την θρησκεία μιάς και οι θρησκείες στο μεγαλύτερο μέρος τους τονίζουν την ηθική διδασκαλία. και αυτό δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε σαν κληρονομιά του πολιτισμού μας που δημιούργησε πολλές φορές βάση αυτήν την σημερινή μας ηθική που αυτήν την τελευταία αξίζει να πάρει κανείς, παρά την εμμονή για την κατά γράμμα εφαρμογή πολλές φορές μέσα από ιερά βιβλία εντολές και προτάγματα ξεπερασμένα για την εποχή μας, εποχή που χαρακτηρίζεται πιστεύω σε πολύ μεγάλο βαθμό από ανθρωπιστικό- δημοκρατική νοοτροπία και συμπεριφορά.
Strider
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012 17:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Απο τη στιγμη που και οι αθεοι εχουν ηθικες αναστολες, δεν υπαρχει σχεση ηθικης και θρησκειας. Μονος σου το ειπες οτι βασει της ηθικης σου κρινεις τη θρησκεια σου. Το οτι η θρησκεια ειναι κομματι της παραδοσης δε σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε θρησκοι. Με αυτη τη λογικη εβαζαν τον κοσμο να γραφει καθαρευουσα ενω μιλουσε δημοτικη.
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε μια ερώτηση : Πιστεύεις ότι το περιεχόμενο της αγίας γραφής είναι θεόπεμπτο έστω εν μέρει ή όχι; Το ρωτάω γιατί από τα συμφραζόμενα διαφαίνεται ότι μάλλον θεωρείς ότι το εν λόγω περιεχόμενο είναι ανθρώπινο καθαρά έργο, ίσως επηρεασμένο (;) έμμεσα από την θεϊκή επιφοίτηση !
Αν ναι τότε επανέρχεται η συζήτηση στο ανυπέρβλητο ερώτημα με ποιό κριτήριο επιλέγεις τι κρατάς και τι απορρίπτεις από αυτό.
Αν όχι τότε είσαι ένας μείζων αιρετικός ο οποίος δεν αποδέχεται την αγία γραφή σαν λόγο του θεού.
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Απάντηση