Re: Ακύρωση της βάπτισης

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Γκρινιάρης

cyberdust, θαυμάζω τον ορμητικό χείμμαρο των επιχειρημάτων σου!

Διαφώτισε με λοιπόν γνώστη των θρησκειών:
Πάω αύριο και βαπτίζομαι Μουσουλμάνος. Άρα έχω τη θεία χάρη των ΧΟ™ και των ΣΜ™;
Και αν μεθαύριο πάω και βαπτιστώ και στην εκκλησία των ΡΚ™ θα έχω τρεις χάρες;
Αφού πήρα φόρα, να μη βαπτιστώ και Ινδουιστής (αφού το 'φερες και σαν παράδειγμα).
Και επειδή παρακολουθώ εσένα και κάτι άλλους φωστήρες, μου ξανάρχεται το μυαλό στη θέση και ξαναβαπτίζομαι στην εκκλησία των ΧΟ™.

Αφού λοιπόν η βάπτιση δεν φεύγει, γιατί μυστηριακά εγκαθίσταται στα «μύγδαλα», ανακύπτει το βασανιστικό ερώτημα:
Τι σκατά είμαι;

Ποια θεία χάρη έχει μείνει μέσα μου;

Να ξέρεις αγαπητέ αδερφέ, ότι εδώ μέσα, ο «τελευταίος» άθεος, έχει μελετήσει πολύ περισσότερο την θρησκεία που εγκατέλειψε, από ότι ο μέσος πιστός.
Εδώ μέσα αδερφέ, δε μαστουρώνουμε με το θυμίαμα. Εγώ προσωπικά μαστουρώνω με τον Τζίμι (ένας είναι ο Τζίμι). Δε χρειαζόμαστε ντοπαμίνες και λιβάνια για τα «αμύγδαλα» μας (όχι τα μύγδαλα).

Ευχαριστώ που με έκανες 15 χρονών (εδώ μέσα)!
Πες καμιά κουβέντα στο θεό σου να με κάνει κανονικά 15 και υπόσχομαι να γίνω καλόγερος!

ΥΠΟΜΝΗΜΑ
ΧΟ™ Χριστιανοί ορθόδοξοι
ΣΜ™ Σιίτες Μουσουλμάνοι
ΡΚ™ Ρωμαιο-Καθολικοί
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Όχι, να μην αμφιβάλεις.

Εξάλλου, να προσθέσω κάτι σημαντικό να μην το ξεχάσω, ούτε για την εκκλησία σημαίνει τίποτες ιδιαίτερο η βάπτιση. Είναι σαν να λέμε μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζετε. Η βάπτιση έγινε, η θεία χάρη σου έχει δοθεί. Πιστεύεις δεν πιστεύεις, σε μετράνε στους χριστιανούς δεν σε μετράνε, είναι ένα και το ίδιο. Αυτά τα δυσνόητα θεολογικά.
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

cyberdust έγραψε:Να κάνεις αυτή την αντίδραση στους γονείς σου. Αυτοί εξανάγκασαν τους παπάδες να σε βαπτίσουν. Αυτοί είναι οι μόνοι πρωταίτιοι. (Άντε, κάνε τώρα μία υπεύθυνη δήλωση με το μπαμπά σου ως αποδέκτη και προσοχή μη σε τουμπάρει στην πάρλα (είναι πολύ μπαμπέσηδες οι γέροι), να απαιτήσεις να σου την πρωτοκολλήσει ο μπαμπάκας σου, και για να είναι έγκυρη και δεκτή, με χαρτόσημο των εκατό δραχμών παρακαλώ). Έχεις δει σκηνές απείρου κάλλους σε αυτά τα μυστήρια, να τραβάς τις τρίχες σου και να αναφωνείς, μα όλοι τους κοπάνα κάναν από τα μαθήματα, δεν έχουν γρι γνώση για τίνος πρόκειται? (Εσας σας δικαιολογώ, και εν μέρει σας συμπονώ κιόλας. Είσαστε απλώς μια χούφτα σχολιαρόπαιδα δεκαπέντε ετών, που κάνουν την μικρομεγάλη επανάσταση τους μπροστά στο πληκτρολόγιο, έχουν όλοι τη ζωή τους μπροστά να μάθουν. (Σαν να ζω δεκαπέντε χρόνια στην Ινδία, και να μην έχω ιδέα τι αντιπροσωπεύει ο Γάγγης για τον τοπικό πληθυσμό. (Δεν χωρά ο νους μου, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσω.)) )
Χαχαχαχαχαχα! Τι παραλήρημα είναι τούτο???? :harp:

1. ο πατέρας μου δε ζει
2. είμαι 10 χρόνια μεγαλύτερη από την ηλικία που υποθέτεις (όχι ότι κάποιος μικρότερος δε μπορεί να έχει σωστή και ολοκληρωμένη άποψη)
3. οι γονείς που βάφτισαν να παιδιά τους είχαν υποστεί και οι ίδιοι πλύση εγκεφάλου και εμμέσως εξαναγκάστηκαν από τους παπάδες. Αν δε κάνω λάθος πληρώνεις για να βαφτιστείς νομίζω??? Ωραίο μυστήριο! Να μου λείπει η θεία χάρη!!! : brrr :
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αφού εγώ ζήτησα από τους γονείς μου να με βαφτίσουνε στα 11 επειδή η συμμαθητές μου λέγανε ότι δεν έχω αληθινό όνομα αφού δεν είναι χριστιανού αγίου και αφού η συμμαθητές μου τα λέγανε όλα αυτά εξαιτίας τον ηλιθιοτήτων που τους μαθαίνανε η γονείς τους που τους τα φύτεψε στο κεφάλι η ορθόδοξη ελληνική εκκλησια . ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΏ ΥΠΑΙΤΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΊΣ ΜΟΥ


Όπως ηπα πιο πάνω ΧΈΣΤΗΚΑ τι πιστεύει η εκκλησια από πνευματικής άποψης, ΧΈΣΤΗΚΑ αν από πνευματικής άποψης μείνω βαφτισμένος. Εγώ μιλάω για τα εγκόσμια και τα γήινα

Και ακόμα περιμένω να απολογηθείς για τα όσα απαξιωτικά είπες.

Γιατί μπήκες εδώ μέσα με ένα "ανοιχτόμυαλος" προφίλ είμαστε όλη άνθρωποι και η θρησκεία είναι στα αμύγδαλα και τα φουντούκια και τώρα μας αποκαλείς 15χρονά ανόητα παιδάκια (δεν έχει κανένα κακό να είσαι 15 και να εξής άποψη αλλα εσύ το είπες υποτιμητικά) Αν η σκέψης σου προς εμάς είναι αυτές τότε έπρεπε να τις έκφρασης από την αρχή και να μην μας το πεζής
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

cyberdust έγραψε:Όχι, να μην αμφιβάλεις.

Εξάλλου, να προσθέσω κάτι σημαντικό να μην το ξεχάσω, ούτε για την εκκλησία σημαίνει τίποτες ιδιαίτερο η βάπτιση. Είναι σαν να λέμε μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζετε. Η βάπτιση έγινε, η θεία χάρη σου έχει δοθεί. Πιστεύεις δεν πιστεύεις, σε μετράνε στους χριστιανούς δεν σε μετράνε, είναι ένα και το ίδιο. Αυτά τα δυσνόητα θεολογικά.
Όπως είπαν και οι άλλοι, δεν είναι το τι πιστεύει η θρησκεία, αλλά το ότι, προσωπικά, με ενοχλεί να με θεωρούν ΧΟ, ενώ στην πραγματικότητα δεν είμαι. Η βάπτιση έγινε όταν ήμουν 1 έτους, και δεν είχα συνείδηση, δεν μπορούσα να πώ όχι, δεν θέλω, δεν θέλω να ανήκω σε καμμία εκκλησία και θρησκεία.

Το θέμα είναι η επιβολή μίας θρησκείας και ενός παραλογισμού χωρίς την θελησή σου. Το θέμα είναι ότι σε θεωρούν ΧΟ, χωρίς να είσαι.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

cyberdust έγραψε: Η βάπτιση έγινε, η θεία χάρη σου έχει δοθεί.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΧΑΡΗ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΙ ΕΜΑΣ ΣΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ.

Τι από αυτά δυσκολεύεσαι να καταλάβεις;Από θράσος και δοκισισοφία πάντως σκίζεις όπως και όλοι οι χριστιανοί.Νομίζεις ότι τα μαγικά μάμπο-τζάμπο μπροστά στην κολυμπήθρα θα πρέπει να γίνονται αποδεκτά ως τέτοια ακόμη και απ'αυτούς που δεν τα παραδέχονται.
Ωραία!Και γω λοιπόν σε καταριέμαι να γίνεις άθεος.Δε με νοιάζει που δεν πιστεύεις στις κατάρες (μου),η κατάρα έχει ήδη πέσει.Θες δεν θές,το δέχεσαι δεν το δέχεσαι είσαι άθεος.

Ώριμε και ενήλικε μου εσύ...

ΥΓ:Οι κατάρες μου είναι πανίσχυρες.Συνιστώ προσοχή σε όλους,μη μου πάτε κόντρα.Θέτε δεν θέτε,το πιστεύετε δεν το πιστεύετε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: ΥΓ:Οι κατάρες μου είναι πανίσχυρες.Συνιστώ προσοχή σε όλους,μη μου πάτε κόντρα.Θέτε δεν θέτε,το πιστεύετε δεν το πιστεύετε.
Γιατρέ μου, μήπως είσαι Σαββατογεννημένος; :lol: Διότι εγώ είμαι, και είτε το πιστεύετε είτε όχι και οι δικές μου κατάρες πιάνουν. Ιδίως το μάτι, κι ας έχω σκούρα μάτια... : brrr : : brrr : : brrr :

:music-guitarred: :music-trumpet: :big-band: :Drums:
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
fuyumi_kotani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 21:41
Όνομα Ιστότοπου: Marilena's not-so-secret life
Επικοινωνία:

Έλεος πια! Από μαθήματα είχαμε μπόλικα.
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

αααα ζεν παιζω, ζεν παιζω! αφου ο καλος θεουλης ειπε οτι η θεια χαρη ειναι πανω στα παιζακια... γιατι αυτα λενε οχι... μπουυυυυυ... σνιφ.... κλαψ... :snooty:
Ψιτ, κυριος: δεν υπαρχει 'θεια' χαρη! Αυτο που νομίζεις ότι είναι πάνω μου 'για πάντα' στην πραγματικότητα δεν υπήρξε ούτε πάνω σου ποτέ.
Όσο για το αν είμαστε 15χρονα που κάνουμε την επανάστασή μας στο πληκτρολογιο... καλύτερα να την κάνεις στο πληκτρολόγιο , παρά καθόλου, κοιτάξτε λοιπόν εσείς οι χι- ομικρον να εκσυγχρονιστείτε λιγο.
Άντε και μην κλαις... εντάξει... πάνω μας είναι το βάπτισμα. Ο γιατρός έχει πει στους παραληρηματικούς να λέμε ναι!
God? No, thanks...
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

cyberdust έγραψε:Όχι, να μην αμφιβάλεις.

Εξάλλου, να προσθέσω κάτι σημαντικό να μην το ξεχάσω, ούτε για την εκκλησία σημαίνει τίποτες ιδιαίτερο η βάπτιση. Είναι σαν να λέμε μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζετε. Η βάπτιση έγινε, η θεία χάρη σου έχει δοθεί. Πιστεύεις δεν πιστεύεις, σε μετράνε στους χριστιανούς δεν σε μετράνε, είναι ένα και το ίδιο. Αυτά τα δυσνόητα θεολογικά.
η βάφτιση σε αυτήν την ηλικια δέν σημαίνει και πολλά.


απο την στηγμή που κάποιος έχει αρνηθεί τον θεό, παύει αυτόματα να είναι και χριστιανός.
όπως δέν υπάρχει κάποιο χαρτί που να πιστοποιεί την πίστη, έτσι δέν υπάρχει και χαρτί που να πιστοποιεί την μή-πίστη.

τελος, το να θέλει να ακυρώσει κάποιος την βάφτηση του μου φαίνεται άκυρο και εγωιστηκό.
αφού δέν πιστεύει, ποιος ο λόγος να ταλαιπωρήται σε γραφιωκρατίες?
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:

Ωραία!Και γω λοιπόν σε καταριέμαι να γίνεις άθεος.Δε με νοιάζει που δεν πιστεύεις στις κατάρες (μου),η κατάρα έχει ήδη πέσει.Θες δεν θές,το δέχεσαι δεν το δέχεσαι είσαι άθεος.

Ώριμε και ενήλικε μου εσύ...

ΥΓ:Οι κατάρες μου είναι πανίσχυρες.Συνιστώ προσοχή σε όλους,μη μου πάτε κόντρα.Θέτε δεν θέτε,το πιστεύετε δεν το πιστεύετε.

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:
cyberdust έγραψε:Όχι, να μην αμφιβάλεις.

Εξάλλου, να προσθέσω κάτι σημαντικό να μην το ξεχάσω, ούτε για την εκκλησία σημαίνει τίποτες ιδιαίτερο η βάπτιση. Είναι σαν να λέμε μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζετε. Η βάπτιση έγινε, η θεία χάρη σου έχει δοθεί. Πιστεύεις δεν πιστεύεις, σε μετράνε στους χριστιανούς δεν σε μετράνε, είναι ένα και το ίδιο. Αυτά τα δυσνόητα θεολογικά.
η βάφτιση σε αυτήν την ηλικια δέν σημαίνει και πολλά.


απο την στηγμή που κάποιος έχει αρνηθεί τον θεό, παύει αυτόματα να είναι και χριστιανός.
όπως δέν υπάρχει κάποιο χαρτί που να πιστοποιεί την πίστη, έτσι δέν υπάρχει και χαρτί που να πιστοποιεί την μή-πίστη.

τελος, το να θέλει να ακυρώσει κάποιος την βάφτηση του μου φαίνεται άκυρο και εγωιστηκό.
αφού δέν πιστεύει, ποιος ο λόγος να ταλαιπωρήται σε γραφιωκρατίες?

για τους λόγους που λέμε εδώ και 5 σελίδες
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Με ταύτα και δια ταύτα, βρέθηκε απάντηση και στο άλλο αγωνιώδης ερώτημα σας, τι κάνετε εδώ. Μία παρέα (ΟΚ, μεγάλων παιδιών 20+) που έκαναν κοπάνα από το μάθημα τους. Αλληλοπαρηγοριά, να αντλήσουν θάρρος να αντικρύσουν τους γονιούς και κακούς δασκάλους τους που συνεχώς μιλάνε για μόρφωση. Τους τα έχουν πρήξει γενικώς. Let the children alone, κάπως έτσι έλεγε κάποιο πασίγνωστο άσμα.
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

@Darkchilde
Ηρέμισε αγαπητό μου σκοτεινό παιδί. Και ο Καραμανλής στην βουλή του αρέσει να μιλάει εξ ονόματος ολόκληρου του λαού, αλλά εγώ δεν κάνω έτσι. Δεν θα σκάσω κιόλας. Λέω μέσα μου, βλάκας είναι, βλακείες θα πει.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

cyberdust έγραψε:Με ταύτα και δια ταύτα, βρέθηκε απάντηση και στο άλλο αγωνιώδης ερώτημα σας, τι κάνετε εδώ. Μία παρέα (ΟΚ, μεγάλων παιδιών 20+) που έκαναν κοπάνα από το μάθημα τους. Αλληλοπαρηγοριά, να αντλήσουν θάρρος να αντικρύσουν τους γονιούς και κακούς δασκάλους τους που συνεχώς μιλάνε για μόρφωση. Τους τα έχουν πρήξει γενικώς. Let the children alone, κάπως έτσι έλεγε κάποιο πασίγνωστο άσμα.
είσαι πολύ troll τελικά

Και αφάνταστα μαλάκας
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Είμαι, που να μην ήμουνα χαχαχα

Αλλά, μορφωμένος, που γνωρίζει πέντε έξι πράματα και εκτός επαγγέλματος, και κυρίως σε πιο πολιτιστικό και πολιτισμικό περιβάλλον ανατράφηκα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ενώ εμείς όχι προφανώς ?
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλαζονεία... τσκ τσκ τσκ!! Τι θα πει ο δημιουργος σου όταν έρθει η ώρα να σε κρίνει?
Όσο για τη μόρφωσή σου... υποθέτεις ότι εμείς εδώ είμαστε μαθητές λυκείου- φοιτητές το πολύ... Ωραία λοιπόν, η δική μου πρόταση είναι να πας να προβάλλεις την απύθμενη μόρφωσή σου σε forums στα οποία θα μπορέσεις να κάνεις μια συζήτηση του αδιαμφισβήτητου επιπέδου σου με άλλους εξίσου ή και περισσότερο μορφωμένους απο σένα...
Τι? Μήπως δε σε παίρνει?
:o
God? No, thanks...
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Επειδή με διασκεδάζετε αφάνταστα, και αυτό ελπίζω και δια τας υμάς. Αλλά παρακαλώ σε πολύ, μη με κακοχαρακτηρίσετε, υπάρχει ελπίδα και για σας να ξεθυμάνετε όλο το νεανικό σας μένος σε κάτι χρήσιμο και εποικοδομητικό. Ακούστε λοιπόν προσεκτικά. Έως το Πάσχα έχετε περίπου 6 μήνες να οργανωθείτε. Όταν έρθει πάλι το άγιο φως στο αεροδρόμιο, να κάνετε μια μαζική διαμαρτυρία, να σπάστε τζάμια και να καίτε λάστιχα και να σταματήσετε αυτό το καραγκιοζιλίκι. Θα έχετε και πανελλαδική κάλυψη δια τηλεοράσεως, όλα αυτά δωρεάν. Τέτοια χάπενινγκ να κάνετε, και αφήστε αυτές τις γραφικότητες με τις αποβαπτίσεις και τους αυτοαφορισμούς.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

cyberdust έγραψε:Με ταύτα και δια ταύτα, βρέθηκε απάντηση και στο άλλο αγωνιώδης ερώτημα σας, τι κάνετε εδώ. Μία παρέα (ΟΚ, μεγάλων παιδιών 20+) που έκαναν κοπάνα από το μάθημα τους. Αλληλοπαρηγοριά, να αντλήσουν θάρρος να αντικρύσουν τους γονιούς και κακούς δασκάλους τους που συνεχώς μιλάνε για μόρφωση. Τους τα έχουν πρήξει γενικώς. Let the children alone, κάπως έτσι έλεγε κάποιο πασίγνωστο άσμα.
Καταρχάς, μπες στα topic που συστήνομαστε για να μάθεις τις ηλικίες μας, μην προσπαθείς να μαντέψεις όπως κάνουν οι μάγοι της θρησκείας σου! Αν εσύ νομίζεις ότι όποιοι διαφωνούν μαζί σου είναι αμόρφωτοι, τότε εσύ το έχεις το πρόβλημα, όχι εμείς... Τώρα αυτό με την κοπάνα που λες κάθε τρεις και λίγο, ανέλυσε το λίγο παραπάνω προτού σου εξηγήσουμε ότι είναι μαλακία!
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Κλειδωμένο