μεταθανάτιες εμπειρίες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

epicourosan έγραψε:Τωρα μέσω βικι και μαλακίες δεν πιστευω βρε αδελφέ κανένα ούτε αυτούς που έχουν τέτοιες εμπειρίες ούτε αυτούς που τις ανάλυσαν.
Εγώ είχα όλες τις προϋποθέσεις αλλά εμπειρία... μηδέν

Και ανάνηψη μου κάνανε (δηλαδή ψιλοπέθανα για κάτι δεύτερα) και σε κώμα ήμουν 3 μέρες και παραλίγο να πεθάνω αλλά εμπειρία... νιξ.

Ούτε τούνελ, ούτε φώτα, ούτε η γιαγιά μου να με περιμένει με ένα πιάτο από τους ανεπανάληπτους κεφτέδες της, ούτε να αιωρούμαι από πάνω μου ούτε τέλεια μαστούρα. Και σ'αυτό άτυχη είμαι.

:whistle:
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Scifimom έγραψε:ούτε η γιαγιά μου να με περιμένει με ένα πιάτο από τους ανεπανάληπτους κεφτέδες της. Και σ'αυτό άτυχη είμαι.

:whistle:
Σε καταλαβαινω απολυτα γλυκια μου!

Κανω διαιτα τωρα και πως πειναω ααααα! αα........
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

για αυτο οσο ζειτε φατε και πιειτε και μην στεριστε το φαι για της διαιτες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab, μη μας δουλέυεις ... εεεε διορθώνεις: το θέμα ειναι μεταθανάτιες εμπειρίες, αλλα μόνο για αυτό δε συζητάμε τόση ώρα.

ωραία θα σου απαντήσω απευθείας, αφού το ξαναθέτεις:
Συγνωμη ρε παιδια αλλα απο ποτε το <επιπεδο της μαστουρας> και το μεγεθος της απωλειας
της πραγματικοτητας ειναι καποιου ειδους μαγκια η κατορθωμα ?
απο τοτε που η αξία κάποιου καθορίζεται [για κάποιους] απο την 'επιτυχία' που έχει στο άθλιο & άδικο σύστημα του καπιταλισμού

scifimom, αν δε δουλεύουν τα NDE , δοκίμασε το the real thing! :whistle:
Off Topic
disclaimer: για πλάκα τα λέω, δε θέλω να προτρέψω κανενα σε χρήση κάποιας παράνομης ουσίας...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειχα δει σε μια κολλημενη αφισα στο κεντρο της πολης απο ενα "φιλοσοφικο σωματειο" σχετικα με αυτο.
"Τι γινομαστε μετα θανατον,που πηγαινουμε?".

Ελα μου ντε,γιατι πεθαινει κατι ζωντανο.Επαψε πλεον να ζει γιατι απλα δεν μπορει να συντηρηθει στη ζωη αφου ειναι ανικανο να επιτελεσει και τα πιο στοιχειωδη μεσα για τη ζωη,οποτε και πρεπει να φυγει μεσα απο τους ζωντανους.Εαν ηταν σε θεση για να ζησει ας ζουσε κι εδω που ηταν,κι οχι το πεθαμενο τωρα θα παει να βρει μιαν αλλη ζωη να ζησει κι εκει.
Αλλα εαν ο ανθρωπος συνειδητοποιησει την οριστικη φθαρτοτητα της υπαρξης του που επερχεται μετα θανατον τοτε τι σκ...α θα κανουν ολες οι επισημες θρησκειες μαζι με ολα τους τα δογματα και ολοι οι αγυρτοαπατεωνες πνευματικοτσαρλατανοι κομπογιαννιτες που εμπορευονται την απελπισια και τον πονο.
Και ο πεθαμενος σερνει απο πισω του ενα καραβι λεφτα,γιαυτο και ολοι οι καθε λογης απατεωνες εχουν ισχυροτατα συμφεροντα να κρατουν τον ανθρωπο μεσα στο φοβο και την αμαθεια για να μπορουν να τον χειραγωγουν και κυριως για να του τα τρωνε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
alogomigas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Ιουν 2012 17:16
Όνομα Ιστότοπου: -alogomigas.blogspot.com

Αν όλα αυτά που ''βλέπει'' ο άνθρωπος σε μια επιθανάτια εμπειρία είναι τελικά μια αντίδραση του εγκεφάλου κτλ. κτλ. τότε θα πρέπει ένας εκ γενετής τυφλός να μην βλέπει το σώμα του από ψηλά, καθώς στον εγκέφαλο του δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες πληροφορίες-εμπειρίες.
Όμως παρόλα αυτά υπάρχουν μαρτυρίες τυφλών, ποια η γνώμη σας;
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

alogomigas έγραψε:Αν όλα αυτά που ''βλέπει'' ο άνθρωπος σε μια επιθανάτια εμπειρία είναι τελικά μια αντίδραση του εγκεφάλου κτλ. κτλ. τότε θα πρέπει ένας εκ γενετής τυφλός να μην βλέπει το σώμα του από ψηλά, καθώς στον εγκέφαλο του δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες πληροφορίες-εμπειρίες.
Όμως παρόλα αυτά υπάρχουν μαρτυρίες τυφλών, ποια η γνώμη σας;
σε διαβεβαιωνω οτι εαν ενας αδοκιμος αθωος ψυχοναυτικα τυφλος δοκιμασει μεγαλες ποσοτητες DMT διμεθυλτρυπταμινης
θα δει φωτα φλασιες και χρωματα και τρομο

ο λογος ειναι οτι η συνειδηση του χρωματος ειναι ενα φαινομενο δρασης του εγκεφαλικου φλοιου και οχι του φακου εστιασης και καμερας σηματοδοτησης που ειναι τα ματια

και εγω νομιζω οτι ειναι στενα υλικα συνδεδεμενο με την λειτουργια/δεισλειτουργια συγκεκριμενων εγκεφαλικων σημειων
αλλωστε δεν θυμομαστε ολα τα ονειρα μας και ομως ολοι καθε νυχτα εχουμε πλειστα ονειρα
το τί θα δεις και το τί θα πεις δεν συμπιπτουν συχνα

η μαγκιά για εναν/μια αθεο-η ειδικά εαν ειναι αδαης ως προς την σκληροπυρηνικη ψυχεδελική εμπειρια ειναι να παραμεινει αθεος/υλιστης/πραγματιστης μετά απο εμπειριες τετοιας εντασης που δειχνουν να πειθουν( την πλειοψηφια )τις αδυναμες "ψυχες" σε μια εξωπραγματικη μεταθανατια συνεχεια ή ελπίδα

η μαγκια ειναι να παραμεινεις στο καταστωμα του πλοιου της ορθολογικης αφου καταλαγιασει η καταιγιδα των 15 μποφορ του τυφωνα "ιμπο ο γκαϊνης"

ασφαλως ειναι μια αχρειαστη δοκιμασια για οσους το κρινουν έτσι
αλλά δεν ειναι και αχρηστη για κάποιους αλλους
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Οταν ο εκ γενετης τυφλος λεει <ειδα> που ξερεις τι εννοει?
Αν πει πχ ειδα κοκκινα φωτα τι εννοει?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μόνη εμπειρία που είχα ήταν όταν δοκίμαζα την αντοχή μου στην αναπνοή, επειδή έκανα ψαροντούφεκο. Ξάπλωσα μπρούμυτα στη θάλασσα και περίμενα (το τέλος μου) μέχρι που αισθάνθηκα να τρέχει παγωμένο νερό μέσα στο κεφάλι μου και εκεί σταμάτησα δεν ήθελα να δω παρακάτω. Ξέρει κανείς τη συνέχεια αν υπάρχει? Λένε έχουν πάει πολλοί ψαροντουφεκάδες από άπνοια.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

η θέση της εκκλησίας μέσα από το σύμβολο της πίστεως λέει το εξής.

προσδοκώ ανάσταση νεκρών και ζωή του μέλλοντος εις τους αιώνας.

μέχρι τότε δεν μπορεί ο άνθρωπος να νιώσει μεταθανάτιες εμπειρίες, απλώς προσδοκά εκείνη την μακρινή ημέρα. και παρακάτω γράφει ο γιάννης ρίτσος, με την απαράμιλλη διεισδυτικότητα της ποίησης του.

Κάτω απ' το χώμα μες στα σταυρωμένα χέρια τους
κρατάνε τις καμπάνας το σχοινί,
προσμένουνε την ώρα, προσμένουν να σημάνουν την ανάσταση
τούτο το χώμα είναι δικό τους και δικό μας
δεν μπορεί κανείς να μας το πάρει

Σώπα όπου να 'ναι θα σημάνουν οι καμπάνες.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

:lol: :lol: :lol: :lol:


Απο την μια ειναι ο Πατροκλος και απο την αλλη ο Θεοφιλος, εγω καπου στην μεση............ και δεν ειμαι. :lol: :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θεοφιλος σας χρειαζεται :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:θεοφιλος σας χρειαζεται :D
...για να κάνει στην κριτική σκέψη ό'τι έκαναν οι καμπάνες στου κουασιμόδου την ακοή...
Off Topic
(με τον τσαρλς λωτον στον επώνυμο ρόλο)
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...Κάτω απ' το χώμα μες στα σταυρωμένα χέρια τους
κρατάνε τις καμπάνας το σχοινί,
προσμένουνε την ώρα, προσμένουν να σημάνουν την ανάσταση
τούτο το χώμα είναι δικό τους και δικό μας
δεν μπορεί κανείς να μας το πάρει

Σώπα όπου να 'ναι θα σημάνουν οι καμπάνες.
Προφανώς δεν γνωρίζεις σε τι αναφέρεται ο Ρίτσος... Πάντως όχι στην ανάστασι των χριστιανών ή τις θρησκευτικές κωδωνοκρουσίες τους...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Κανεις δεν τον εχει ενημερωσει οτι ο Ρίτσος ηταν αθεος?

Προσωπικη γνωση.

:lol: :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κανεις δεν σας εχει ενοιμεροθει τι αλλο νοιμα ειχε αυτο το τραγουδι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:κανεις δεν σας εχει ενοιμεροθει τι αλλο νοιμα ειχε αυτο το τραγουδι?
Κάποτε Αριστοτέλη οι Δαπίτες στα πανεπιστήμια είχαν παραφράσει τους στίχους, δεδομένου ότι το ποίημα αυτό (ως τραγούδι με τη φωνή του Μπιθικώτση) ακουγόταν σε συγκεντρώσεις του ΚΚΕ:

«Σώπα όπου να 'ναι θα μας φέρουνε πουτάνες
Σε λίγα χρόνια θα γαμάμε με κουπόνια»

Δαπίτες που μεγάλωσαν με τον Ρόμπερτ Ουίλιαμας και το «ζήτω η Ελλάδα, ζήτω η θρησκεία, ζήτω η Νέα Δημοκρατία». Ο καθείς με την παιδεία του και τους (συχνά ακριβοπληρωμένους) τρόπους του.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ας πρόσεχε κι ο Ρίτσος... τώρα το έγραψε, πάει πια, και έγινε κτήμα του λαού. Καθένας το ερμηνεύει όπως βολεύεται. :D

Καλή η ερώτηση του spylab. Πάτροκλε, πώς διαπιστώνει κανείς ότι ένας εκ γενετής τυφλός είδε φώτα; Πώς τα περιγράφει, τι λέει, πώς πειθόμαστε ότι η υποκειμενική του εμπειρία είναι εμπειρία "φωτός";
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Φαντάζομαι θα βλέπουμε το κέντρο όρασης να ανάβει στο brain scan.

Λίγο άσχετο, ένα από τα πιο mind-blowing νευρολογικά φαινόμενα είναι το blindsight, όπου το άτομο είναι συνειδητά τυφλό, αλλά μπορεί να αντιδρά σε έντονα οπτικά ερεθίσματα, πχ να του πετάξεις κάτι στο πρόσωπο και να το αποφύγει χωρίς να ξέρει γιατί κινήθηκε.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Προφανώς δεν γνωρίζεις σε τι αναφέρεται ο Ρίτσος... Πάντως όχι στην ανάστασι των χριστιανών ή τις θρησκευτικές κωδωνοκρουσίες τους...
προφανώς εσύ δεν έχεις καταλάβει πώς δεν είμαι από τους συνηθισμένους θρήσκους που κατά καιρούς ίσως έχουν επισκεφθεί το φόρουμ σας, όσο για το ποιήμα του γιάννη ρίτσου ξέρω σε τί αναφέρεται, όπως ξέρω πώς παίρνει και θρησκευτικά στοιχεία για να δώσει το αίσθημα της ανάστασης του καταπιεσμένου η σκλαβωμένου λαού, η ποίηση δεν είναι σαν το σύμβολο της πίστεως που είναι συγκεκριμένο και απόλυτο αλλά επεκτείνεται πέρα από αυτό και περιλαμβάνει περισσότερα νοήματα.
Απάντηση