«Εκκλησία των Άθεων» στο κέντρο του Λονδίνου

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Σταυρούλα έγραψε:
Θα δούνε μια πλευρά (ψήγματα) πίστης στο χώρο της αθεΐας;

Ε, και; Τι θα δούνε, δηλαδή;

Αυτό που θα δούνε, θα είναι η ανθρωπινη πλευρά της. Όχι αυτή που δίνει απαντήσεις μέσα από ψυχρά (όπως τα αποκαλούν) επιστημονικά επιτεύγματα, αλλά και μέσα απο συναντήσεις, συγκεντρώσεις ανθρώπων που απλά έρχονται κοντά όχι επειδή εκεί μέσα υπάρχει Θεός, αλλά επειδή -εκεί μέσα- υπάρχουν άνθρωποι.
Επιτέλους κατανοήθηκε αυτό που αναφέρω ως ψήγματα πίστης από τους άθεους πρός τον άνθρωπο.

''Αυτό που κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άθεους κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο η απόρριψη του θεού των προγόνων τους όσο ο αποχωρισμός από τον σφιχτό μέχρι λιποθυμίας εναγκαλισμό από αυτόν, με αυτό θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης παρόλο που αποχωρίστηκε από την θρησκεία , τα οποία ζητάνε να ξαναενωθούν κάτω από καινούργια και ανώτερη πίστη πρός τον άνθρωπο.χωρίς την αυθεντία του προσωποποιημένου αγαθού.''
Έχω ψιλοβαρεθεί τις δηλώσεις τύπου: "Η αθεΐα θα πάθει αυτό, αν γίνει εκείνο".
Όχι ρε, παιδιά.
Τίποτα δεν θα πάθει η αθεΐα.
Η αθεΐα υπάρχει, ζει και αναπνέει από τότε που υπάρχει ο άνθρωπος.
Αυτός την ανακάλυψε και αυτός την διατήρησε, όπως αυτός, ο ίδιος άνθρωπος, ανακάλυψε και διατήρησε το Θεό.[/quote]

Δέν έχω άποψη για το αν πρέπει να κτισθεί το κτήριο και πώς θα ονομασθεί, αλλά βλέπω μέσα από αυτήν την προσπάθεια μια κίνηση για συντονισμό του αθεισμού για την εκλαϊκευση του αθεισμού σε παγκόσμιο επίπεδο με κέντρο το λονδίνο. σήμερα ο επίσημος αθεισμός περιορίζεται στις πανεπιστημιακές έδρες των δυτικών χωρών και αποτελείται απο την ελίτ τύπου ντώκινς. και ο ανεπίσημος είναι διασκορπισμένος στα αθειστικά φόρουμ και στις προσωπικές απόψεις του καθενός.
ένα κέντρο αθεισμού ψθα επιτρέψει να οργανωθεί και να επεκταθεί ο αθεισμός με το κύρος μιας επίσημης έδρας όπως το πατριαρχείο κωνσταντινουπόλεως για τους ορθόδοξους το βατικανό για τους καθολικούς το τείχος των δακρύων για τους εβραίους και η μέκκα για τους ισλαμιστές μόνο που αυτό δεν θα έχει το αντικείμενο όλων αυτών το ιερό αλλά την αποιεροποίηση του.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:''Αυτό που κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άθεους κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο η απόρριψη του θεού των προγόνων τους όσο ο αποχωρισμός από τον σφιχτό μέχρι λιποθυμίας εναγκαλισμό από αυτόν, με αυτό θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης παρόλο που αποχωρίστηκε από την θρησκεία , τα οποία ζητάνε να ξαναενωθούν κάτω από καινούργια και ανώτερη πίστη πρός τον άνθρωπο.χωρίς την αυθεντία του προσωποποιημένου αγαθού.''
...
Θεόφιλε, κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Off Topic
Πράγματι, Θεόφιλε. Δεν εννοούσα αυτό που δίνεις σαν ερμηνεία. Πήρες κάτι από αυτό που έγραψα και πρόσθεσες έννοια, την οποία δεν είχα κατά νου. Νομίζω ότι και σένα έχει συμβεί κάτι τέτοιο, πρόσφατα και δυσαρεστήθηκες πάρα πολύ.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:με αυτό θέλω να πώ πως υπάρχουν στον άνθρωπο ψήγματα πίστης παρόλο που αποχωρίστηκε από την θρησκεία , τα οποία ζητάνε να ξαναενωθούν κάτω από καινούργια και ανώτερη πίστη πρός τον άνθρωπο.χωρίς την αυθεντία του προσωποποιημένου αγαθού.''
...
Θεόφιλε, κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
πράγματι έτσι φαίνεται στο πρώτο μέρος, στην επεξήγηση όμως που παραθέτω πάλι πιο πάνω είναι πιό σαφές ,η πίστη για κάποιον που έγινε άθεος έπαψε να έχει αναφορά στον θεό αλλά στον άνθρωπο. πίστη σε αξίες και όχι σε υπερβατικά πρόσωπα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 02 Φεβ 2012 13:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: διόρθωση quote tag
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντάξει, παιδιά, είναι το γνωστό θέμα. Τι σημαίνει πίστη, με ποια έννοια χρησιμοποιούμε τη λέξη, και τα λοιπά.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Ichthyologistic
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Εκκλησια??? Αθειστικές τελετες???

Τι λετε ρε παιδια!!!!!! Ημαρτον! Εδω κανουμε αμαν να απαλαχτουμε απο την μαστιγα της θρησκειας και καποιοι πανε να εκμεταλευτουν τον αθεισμό και να τον κανουν και αυτον θρησκεια!!

Ειμαι καθετα εναντιων της εκκλησιας των αθεων. Δεν θα γινουμε ενα με αυτους που απαρνουμαστε!

Οι κοινοτητες αθειστων που υπαρχουν ακομα και τωρα ειναι υπεραρκετες!

Οι γαμοι γινονται στα δημαρχια η με συμφωνητικο σε δικηγορο.

Το δεος προς την ζωη και την φυση μπορουμε να το δειξουμε ΕΞΩ, στην ΦΥΣΗ, δεν χρειαζομαστε ενα κτηριο να κλεινομαστε μεσα!

Το θεωρω γελοιο και λυπαμαι πραγματικα που δημιουργηθηκε εκκλησια των αθεων.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

γιά σας επιστρέφω από ένα μικρό διάστημα απουσίας έψαξα για τον αλαίν ντε μποττόν και βρήκα την παρακάτω βιβλιογραφία, δέν έχω διαβάσει τίποτε από αυτόν, τον φιλόσοφο της αθειστικής θρησκείας αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας κάνει μια σύντομη αναφορά, εννοείται πώς διαφωνώ με την λέξη '''εκκλησία'' η ''ναός'' γιατί παραπέμπουν σε θρησκεία και ο αθεισμός είναι ακριβώς το αντίθετο.

Ποιος είναι
Ο συγγραφέας, που γεννήθηκε το 1969 στη Ζυρίχη, ζει σήμερα στο Λονδίνο. Εχει γράψει τα βιβλία «Μικρή φιλοσοφία του έρωτα» (Εκδόσεις Πατάκη, 2003), «The Romantic Movement» (1994) και «Kiss and Tell» (1995). Η πρώτη μεγάλη του επιτυχία ήταν «Πώς ο Προυστ μπορεί να αλλάξει τη ζωή σου» (1997, ελληνική έκδοση 2002), που έχει μεταφραστεί μέχρι στιγμής σε δεκάδες γλώσσες κι έχει πουλήσει εκατομμύρια αντίτυπα. Συνέχισε με την «Τέχνη του ταξιδιού» (2002), «Περί του κοινωνικού status» (2004) και την «Η αρχιτεκτονική της ευτυχίας» (2006, ελληνική έκδοση 2007). Ολα του τα βιβλία κυκλοφορούν στη χώρα μας από τις Εκδόσεις Πατάκη.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του Μποτόν και δυστυχώς (για την τσέπη μου) θα διαβάσω και το τελευταίο του για τον αθεισμό. Τον (παρ)ακολουθώ και στο Twitter που γράφει διάφορα περισπούδαστα, στυλ Κοέλιο. (Μερικά ρητουήτ, τα έχω κάνει βέβαια, μην το παίζω και τελείως υπεράνω). Έχει κάποιο ενδιαφέρον, αλλά τελικά μου φαίνεται ότι είναι κι αυτός στο ρεύμα της εποχής, στυλ εκλαικευμένη φιλοσοφία. Εννοείται ότι με την τελευταία προτασή του για αθειστικούς ναούς είμαι κόντρα αντίθετος κι έπεσε και πολύ στην υπόληψή μου. Θα το διαβάσω το βιβλίο, όταν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά, όμως ήδη ειμαι αρνητικά διακείμενος.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Aν την ακουγα την ερωτηση σε συζητηση θα ελεγα -τι βλακειες ειναι αυτες :!:
αλλα το πρωτο post της AoratiMelaniς και αυτα τα σχολια μου δημιουργουν ενα ενθουσιασμο :dance:
κανονικά θα έπρεπε να μπορούμε να οικοδομήσουμε ένα ναό τιμώντας οτιδήποτε θετικό και καλό
και οι άθεοι έχουν δικαίωμα να απολαμβάνουν εμπνευσμένη και μεγαλόπρεπη αρχιτεκτονική όπως και οι πιστοί
Γιατι οχι κατι μεταξυ μουσειου που να αναδεικνυει τα εργα ζωης γνωστων αθεων ,την ιστορια της
εξελιξης ,την ιστορια του συμπαντος και πολυχωρου για εκδηλωσεις?
Κατι τετοιο :mrgreen:
[youtube]kcsF9re1SWQ[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα που το θυμήθηκα. Όταν έγραψε το σχετικό ποστ στο Twitter ο Μποτόν, κοίταζα τι του απαντούσε ο κόσμος και μ' άρεσε πολύ η απάντηση ενός άγγλου. Οι άθεοι του έγραψε έχουν ναούς και του παρέθετε καμιά δεκαριά φωτογραφίες. Τις βιβλιοθήκες. Τσαααακ! To the point, που λένε.
Άβαταρ μέλους
modistra
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012 13:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστό αυτό με τις βιβλιοθήκες!

Πάντως, τις περισσότερες φορές η θρησκεία με τον πολιτισμό πάνε χέρι-χέρι. Τα έθιμά μας είναι άμεσα δεμένα με τη θρησκεία - για να μην αναφέρω τις επίσημες αργίες. Και τη θρησκεία μπορεί να μην την έχουμε ανάγκη, τον πολιτισμό όμως τον έχουμε. Χωρίς αυτόν είναι πολύ βαρετή η ζωή. Από την άλλη, νομίζω ότι η καθιέρωση άσχετων με τη θρησκεία εθίμων είναι μάλλον σύντομη υπόθεση, όταν υπάρχει η κρίσιμη μάζα.

Παρεμπιπτόντως, διάβαζα σε ένα βιβλίο λαογραφίας του Μερακλή ότι πολλοί άνθρωποι σήμερα παντρεύονται με θρησκευτικό γάμο γιατί ο πολιτικός είναι μίζερος (σε σχέση με την ατμόσφαιρα που περιμένουμε να συνοδεύει αυτή τη δέσμευση) και επιπλέον γίνεται πρωί πρωί και στις καθημερινές. Η πρότασή του θυμάμαι ήταν να διαμορφωθεί αντίστοιχος χώρος στο δημαρχείο.
"Ο Κωστάκης προσευχήθηκε: Χριστέ μου, βοήθησέ με να γίνω πολύ καλός άνθρωπος. Και η Ελενίτσα προσευχήθηκε από μέσα της και είπε: Παναγίτσα μου, βοήθησέ με να γίνω μια καλή νοικοκυρά".
Από το Αναγνωστικόν για την Γ΄ Δημοτικού (1955), σελίδα 58.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:«Οι άθεοι δεν χρειάζονται ναούς», λέει ο Dawkins. «Αν θέλουν να ξοδέψουν χρήματα στο όνομα του αθεϊσμού, θα μπορούσαν....
Ε λοιπόν αυτό το "θα μπορούσαν" είναι τόσο, μα τόσο πατροναριστικό και παρωπιδικό! Μου θυμίζει ατάκες του τύπου "αντί α ξοδεύετε τα λεφτά σας σε Χ (όπου Χ βάλτε ό,τι θέλετε, π.χ. μια δωρεά στην PETA ή τη συνδρομή στην Ένωση Άθεων) γιατί δεν τα δίνετε για να Ψ (όπου Ψ βάλτε μια φαινομενικά αλτρουιστική δραστηριότητα που επκροτεί ενθέρμως η συντηρητική κοινωνία, π.χ. για να ταΐσετε τα παιδάκια που πεινάνε, για να ντύσετε τους γυμνούς κ.λπ.).

Αυτού του είδους το μανιχαϊστικό σκεπτικό είναι παγίδα, είναι ψευτοδίλημμα. Δεν χρειάζεται να κάνουμε ή αυτό ή εκείνο - μπορούμε να κάνουμε και αυτό και εκείνο. Φυσικά καθένας μπορεί να ιεραρχήσει τις προτεραιότητές του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι ντε και σώνει να κάνουμε αυτό που ο Ντώκινς ή ο κάθε Ντώκινς θεωρεί σωστό και πρέπον για αυτό που έχει ο ίδιος στο κεφάλι του ως "πρότυπο άθεου".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

AoratiMelani έγραψε:Ε λοιπόν αυτό το "θα μπορούσαν" είναι τόσο, μα τόσο πατροναριστικό ....
Καλά μην την ψάχνεις, γενικά οι αγγλόφωνοι άθεοι έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ με τα "πρότυπά" τους .... :violin:
État de siège
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ως αθεΐα σκοπό έχει το παπαδοσαφάρι και το αντίπαλο δέος. Ως Ανθρωποκεντρικός πολιτισμός έχει τεράστιες διαστάσεις. Αν γίνει κάτι αυτός ο τίτλος είναι καλύτερος, το αθεΐα παραπέμπει σε οχυρό. Η ισοπέδωση του αντιπάλου είναι η καλύτερη άμυνα.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το διαβασα καπου κι ηταν ωραιο,"το να προσπαθεις να θεωρησεις την αθεια σαν ενα καποιο ακομα ειδος θρησκειας,ειναι σαν να λογαριαζεις σαν χρωμα μαλλιων την καραφλα".

Και νομιζω ειχε γραφει καποτε κατι το οποιο θα μπορουσε ετσι να γινει πραξη"Ιερον προσκηνημα της θαυματουργης γεννειαδας του Γαλληλαιου και πωληση προς τους πιστους θαυματουργων ψηγματων του τηλεσκοπιου αυτου
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ένα ενδιαφέρον άρθρο που περιέχει και συζήτηση του Ray Garton του Atheist Oasis με κανα-δυό μέλη αυτής της αθεϊστικής εκκλησίας... Περιέχει αρκετές στιγμές για facepalm και για προβληματισμό.

http://atheistoasis.wordpress.com/2013/ ... terhouses/
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

And there you have it. A woman who claims to be an atheist saying, “Shut the fuck up & RESPECT OUR RELIGION, which is godless.”
κάποιος τον πληρώνει τον μλκ που το σκέφτηκε, δεν παίζει.

(τον μλκα που σκέφτηκε να πάρει μια χριστιανική εκκλησία και να μαζεύει "άθεους" κυριακή πρωί.)
σαν ποντιακό ανέκδοτο μου ακούγεται:
-τι κάνει ο πόντιος άθεος την Κυριακή πρωί;
-πηγαίνει εκκλησία.
Off Topic
με όλο το σεβασμό στους πόντιους :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρωτοι οι Ποντιοι βγαζουν ποντιακα ανεκδοτα!

Πραγματικα ανησυχητικο αρθρο. Σιγουρα οι νορμες της θρησκευτικης ζωης ειναι επιθυμητο να αντικατασταθουν απο αλλες, οχι ομως και να τις πιθηκιζουν ετσι. Λιγος αυτοσεβασμος... Ειμαστε ακομα μακρια απο τετοια προβληματα εδω Ελλαδα αλλα καλο ειναι να τα βλεπουμε.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρον. ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρον. Τολμώ να πω ότι επιβεβαιώνει την άποψή μου ότι οι άνθρωποι έχουν μεγάλη ανάγκη το τελετουργικό, γιατί συσφίγγει τους κοινωνικούς δεσμούς, ασχέτως μεταφυσικού πλαισίου (που μπορεί να είναι οποιοδήποτε ή και να λείπει τελείως, όπως εδώ).

Δεν το βρίσκω κακό. Ασχέτως αν το συμμερίζεται κανείς ή όχι, καλύπτει κάποια ανάγκη τους. Έστω κι αν η ανάγκη είναι να θυμούνται τα παιδικά τα τους που πήγαιναν κυριακή στην εκκλησία, έστω κι αν θέλουν να πηγαίνουν να τραγουδάνε κυριακή πρωί στην εκκλησία αντί για σάββατο βράδυ στη ντίσκο, δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα.

Μήπως εμείς δεν μαζευόμαστε παρέα και τρώμε σουβλάκια μεγάλη παρασκευή; Γιατί το κάνουμε; Μπορούμε να φάμε τα σουβλάκια μας οποιαδήποτε άλλη μέρα, γιατί λοιπόν τότε; Γιατί μεγαλώσαμε με μια καταπιεστική παράδοση και έχουμε την ανάγκη να την ανασκευάσουμε. Επίσης, καλώς ή κακώς είναι η μόνη παράδοση που έχουμε, και θέλουμε κάπως να μετέχουμε, και το κάνουμε με τον δικό μας τρόπο.

Το ίδιο κάνουν κι εκείνοι. Κέφι, καπέλο και καουμποϊλίκι τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση