Πτωτικός Άνθρωπος

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Καὶ ἔλαβε Κύριος ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, ὃν ἔπλασε, καὶ ἔθετο αὐτὸν ἐν τῷ παραδείσῳ τῆς τρυφῆς, ἐργάζεσθαι αὐτὸν καὶ φυλάσσειν. 16 καὶ ἐνετείλατο Κύριος ὁ Θεὸς τῷ ᾿Αδὰμ λέγων· ἀπὸ παντὸς ξύλου τοῦ ἐν τῷ παραδείσῳ βρώσει φαγῇ, 17 ἀπὸ δὲ τοῦ ξύλου τοῦ γινώσκειν καλὸν καὶ πονηρόν, οὐ φάγεσθε ἀπ᾿ αὐτοῦ· ᾗ δ᾿ ἂν ἡμέρᾳ φάγητε ἀπ᾿ αὐτοῦ, θανάτῳ ἀποθανεῖσθε. (Γεν. 2,15-17)
http://video.google.com/videoplay?docid ... 1895551470#



Από τη στιγμή που ο άνθρωπος έρθει στη θέση του άλλου, μετά όλους μπορεί να τους αγαπήσει, και τους ανθρώπους, και τα ζώα, ακόμα και τα θηρία. Τα πάντα τα χωράει μέσα του και βγαίνει ο εαυτός του από την αγάπη του.
Βλέπω ένα θηρίο. Σκέφτομαι ότι μπορούσα να ήμουν και εγώ ένα θηρίο. Ο Θεός νοικοκύρης είναι και μπορούσε να με κάνει θηρίο. Όταν έρθω στη θέση του θηρίου, θα το αγαπήσω και θα λυπηθώ ακόμη και τα φίδια. Ε, θα μου άρεσε εμένα να ήμουν φίδι, να έβγαινα λίγο στη λιακάδα να ζεσταθώ και να ερχόταν ο άλλος να με χτυπούσε, να μου έσπαζε το κεφάλι; Η αγάπη η Θεϊκή πληροφορεί τα άγρια θηρία. Ένα θηρίο, τον άνθρωπο που το αγαπάει, θα τον πλησιάσει, δεν τον φοβάται.
(γέροντας Παϊσιος)
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

πονηρόν
Να λοιπόν ποιος είναι ο πρωταίτιος της δημιουργίας του...
θανάτῳ ἀποθανεῖσθε
Και ψεύτης...
video
μιάμιση ώρα; Έλεος.
Ο Θεός νοικοκύρης είναι
Μπα;
και μπορούσε να με κάνει θηρίο
Γιατί τι σε έκανε/είσαι;
θα λυπηθώ ακόμη και τα φίδια
Εκτός από το πρώτο...
να ερχόταν ο άλλος να με χτυπούσε, να μου έσπαζε το κεφάλι;
Ναι, κατά κανόνα προτιμούσανε την πυρά, τον τροχό και άλλα πιο ευχάριστα/εποικοδομητικά/ενδιαφέροντα μαρτύρια... Τα σπασίματα ήταν προτιμότερα εάν επρόκειτο για γλυπτά, αρχαιοελληνικούς ναούς κ.λπ.
Η αγάπη η Θεϊκή
Ε;
Ένα θηρίο, τον άνθρωπο που το αγαπάει, θα τον πλησιάσει, δεν τον φοβάται
Μιλάμε για τσίρκο, κυριολεκτικά και μεταφορικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Θλιμμένε, έχεις καμμία σχέση με τους Μάρτυρες του Ιεχωβά;
Περιμένω ειλικρινή και ευθεία απάντηση.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

JW: *Knock knock knockin' on heaven's do-
God: WHO IS IT AGAIN?
JW: Goodmorning sir! Have you heard about-
God: MY SON AGAIN?
JW: Well...
God: IT'S SUNDAY. MY DAY. AND IT'S MORNING. FOR MY SON'S SAKE!
JW: ...
God: GET OFF MY LAWN!

:P
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εκτος του ότι το λιοντάρι ήταν σε ζωολογικό κήπο και του συμπεριφέρονταν ως κατοικίδιο και όχι άγριο θηρίο, με αποτέλεσμα να "ξεχάσει" την αγριάδα του, πιο είναι το συμπέρασμα από αυτά τα 2 video ?

Κακομεταχειριζόμαστε τα ζώα και αυτό είναι κακό και δεν θα έπρεπε να το κάνουμε ? Ναι ok σύμφωνο και εγώ, αλλα τι σχέση έχει με τον θεο και τιν εκλισια ?

Αν εχής το απόσπασμα σε νέα ελληνικά θα με βόλευε πιο πολύ
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε: http://video.google.com/videoplay?docid ... 1895551470#
και μονο για αυτό, το Earthlings, σε συγχαιρω

δυστυχως η συζητηση για αυτο βασιζεται στην λογικη, Reason, οπως προτεινει ο joachim στο τελος

Ηταν ατυχης η συνδεση με το εδαφιο απο την γενεση, το λιονταρι αγκαλιτσα στο κλουβι, και τον Παϊσιο


Ειχα να πω διαφορα, αλλα θα πανε στραφι αν οριζεις το πλαισιο θρησκευτικά

Δεν χρειαζεται να γινουμε ολοι vegan, να μην ερευνουμε τις αρρωστειες και να πιστευουμε στον θεο για να σεβομαστε την ζωη στον πλανητη, γίνεται και αλλιως
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θλιμμένε, έχεις στο ρεπερτόριο κάτι για τον Ανοδικό Άνθρωπο;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλήθεια, το ότι το λιοντάρι στον ζωολογικό κήπο Εδέμ τρεφόταν, όπως και τα διάφορα αμνοερίφια, με χορταράκι της γης, όπως και ότι το ίδιο χορταράκι της γης δεν καλάρεσε του Γιαχβούλη, πόσοι το έχετε προσέξει;

Με άλλα λόγια, αν δείτε την Παλαιά Διαθήκη, η βλάστηση, για άλλη μια φορά, δεν είναι και τόσο σημαντική και έμβια...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ποιος άλλος διάβασε πρωκτικός άνθρωπος αντί για πτωτικός ?

I made a funny :P
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

:naughty:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Θλιμμένε, έχεις στο ρεπερτόριο κάτι για τον Ανοδικό Άνθρωπο;
"καὶ αὐτὸς ἀπεσπάσθη ἀπ' αὐτῶν ὡσεὶ λίθου βολήν, καὶ θεὶς τὰ γόνατα προσηύχετο 42 λέγων· Πάτερ, εἰ βούλει παρενεγκεῖν τοῦτο τὸ ποτήριον ἀπ' ἐμοῦ· πλὴν μὴ τὸ θέλημά μου, ἀλλὰ τὸ σὸν γινέσθω. 43 ὤφθη δὲ αὐτῷ ἄγγελος ἀπ' οὐρανοῦ ἐνισχύων αὐτὸν. 44 καὶ γενόμενος ἐν ἀγωνίᾳ ἐκτενέστερον προσηύχετο. ἐγένετο δὲ ὁ ἱδρὼς αὐτοῦ ὡσεὶ θρόμβοι αἵματος καταβαίνοντες ἐπὶ τὴν γῆν." (Λουκ. 22,41-44)

http://www.e-go.gr/news/article.asp?cat ... =105442663

Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Άψογος...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

φερ' υδωρ, φερ' οινον, ω παι
φερε δ' ανθεμευντας ημιν
στεφανους, ενεικον, ως μη
προς Ερωτα πυκταλιζω

Αγε δη, φερ'ημιν, ω παι
κελέβην, όκως άμυστιν
προπίω, τα μεν δεκ' εγχεας
υδατος, τα πεντε δ΄οινου
κυαθους, ως ανυβριστί
ανα δηύτε βασσαρήσω.

Θλιμμενε Μπουφε
βασσαρήσου ανυβριστι

νιωθω εξαιρετικα φιλικος τωρα
χαρις τον Ανακρεων

η ιδεα της πτωσης ειναι ο φοβος και η αιτια του χαμερπους
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θέλω να απευθύνω μία ερώτηση στον Μπούφο, πάντως: το παιδάκι αυτοθυσιάστηκε, επειδή μόνο αυτό μπόρεσε να επιχειρήσει να κάνει. Δεν είναι και δύσκολο να το συλλάβει κανείς, έτσι; Πολλάκις άνθρωποι θυσιάζονται στην προσπάθειά τους να κάνουν κάτι...

Ο Θεός, ο οποίος λογικά ήξερε ότι θα επέρθει η πτώση, και όλα τα άλλα σχετικά, μόνο να θυσιαστεί μπόρεσε να σκεφτεί, δηλαδή; Ή υπήρξε μεταφυσική ανάγκη, κιόλας;

Καταλήγω να θεωρώ αστείον ότι πιστεύετε, με περισσό πάθος, μια ιδέα χτισμένη σε μία εκτέλεση και λατρευτικές παραδόσεις.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

φερε νερο, φερε κρασι, ρε γκαρσον
φερε μας στεφανια ανθοστολιστα
γιατι θελω να παιξω πυγμαχια με τον Ερωτα

πηγαινε ντε, φερε μας ρε γκαρσον
κανατες να πιω χωρις ανασα , ομως
με δεκα μερη νερο και πεντε μερη κρασι σε κουπες
για να επιδοθω σε βακχικα οργια χωρις να ρεζιλευτω (γινω ρομπα)

Ανακρεων σε ελευθερη μεταφραση
εγω τον διαβασα αγγλικα για να πιασω το νοημα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Σφακιανός πρώτα θα πει

"η λύρα' ναι Επανάσταση"

κι ύστερα θα σου ευχηθεί

"Ρωμιέ Καλήν Ανάσταση"

Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Θλιμμένε, έχεις καμμία σχέση με τους Μάρτυρες του Ιεχωβά;
Περιμένω ειλικρινή και ευθεία απάντηση.
Αυτή η ερώτηση μάλλον σου διέφυγε...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:
Από τη στιγμή που ο άνθρωπος έρθει στη θέση του άλλου, μετά όλους μπορεί να τους αγαπήσει, και τους ανθρώπους, και τα ζώα, ακόμα και τα θηρία.
αυτό δυστυχώς ποτέ δεν μπορεί να γίνει, γιατί αν ένας άνθρωπος φύγει απο τον εαυτό του για να πάρει την θέση κάποιου άλλου, θα καταλήξει σε κελί ως μοναχός, ή σαν τρόφιμος ψυχιατρείου.
δεν έχεις ακούσει το τραγούδι του άκη πάνου που λέει.

οι μισοί καλοί σε μοναστηριού κελί
κι' άλλοι στο τρελάδικο
απο κακό κι' απ' άδικο.
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαβάζουμε λοιπόν τα λόγια ενός προϊστορικού φαντασιόπληκτου βλάκα, και τα λόγια ενός πιο σύγχρονου φαντασιόπληκτου βλάκα. Όσο για τα βίντεο, δεν τα είδα.

Μπούφε, τι θέλεις να πεις με αυτά που ανάρτησες;
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

κομτεντετουλουζ, η ερώτηση όχι απλά δε μου διέφυγε, αλλά την εξέλαβα ως χιούμορ, δεδομένου ότι ρητά και κατηγορηματικά είχες προσφάτως ισχυριστεί πως γνωρίζεις τον Χριστιανισμό (μάλιστα με χαριτωμένο τρόπο ο ρασπκ και ο γιατροςτουικα με είχαν προσκαλέσει και σε μονομαχία επ'αυτού, πράγμα που με εξανάγκασε να γίνω καπνός!).
Όμως με την επαναφορά της ερώτησης κατάλαβα ότι ορθώς εκτίμησα πως δεν τον γνωρίζεις, γιατί εάν τον γνώριζες η ερώτηση θα ήταν περιττή!
Ωστόσο, και με όλο το σεβασμό στην ιεραρχία της μικρής μας αγοράς, έχω την εντύπωση πως θα σε βοηθούσε περισσότερο εάν αναζητούσες μόνος σου την απάντηση, παρά την εύκολη λύση της "μασημένης τροφής" που μου ζητάς να σου δώσω. Είναι μια καλή ευκαιρία να καταλάβεις καλύτερα το τι πρεσβεύει το δόγμα που υποτίθεται απορρίπτεις.
Αν παρόλα αυτά θεωρείς ανάρμοστη την προτροπή μου, δεσμεύομαι να σου απαντήσω οριστικά και αμετάκλητα στην επόμενη επανάληψη της ερώτησής σου.

παρανοιντ, θέλω να πω ακριβώς αυτό που κατάλαβες:
Ευτυχώς που παντού και πάντα θα υπάρχουν βλάκες, ώστε να μπορεί να αναδύεται η σοφία των έξυπνων.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Απάντηση