Aς μιλήσουμε για την αθεία!!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser έγραψε:( διοτι και 'γω πραττω λαθη ):
Όταν λοιπόν ΚΑΙ ΕΣΥ πράττεις λάθη, δεν μπαίνεις σε ένα φόρουμ και με το καλημέρα σας, κάνεις επίδειξη ψευτογνώσεων προτείνοντας ειρωνικότατα σε ένα μέλος να ξαναδιαβάσει το συντακτικό της Ελληνικής γλώσσας, την στιγμή που εσύ ο ίδιος το έχεις στήσει στα 3 μέτρα. "Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί", θα έπρεπε η "λογική" να στο έχει μάθει αυτό. Μήπως την είχες κάνει κοπάνα σε εκείνο το μάθημα;

"Μάθε παιδί μου γράμματα" στο έναν, "κύριε τάδε" σχεδόν σε όλους. Και βέβαια γνωρίζεις ότι η με τέτοιο ύφος προσφώνηση "Κύριε Χ" στα φόρα -και όχι μόνον-, ΔΕΝ αποτελεί δείγμα ευγενείας αλλά το αντίθετο. Συνεπώς το κάνεις εσκεμμένα. Τάχα μου τάχα μου πληθυντικός ευγενείας, ο οποίος όμως όζει φιλαυτίας και αλαζονείας.
Ένα μικρό δείγμα του πληθυντικού ειρωνείας σου.
Beautiful Loser έγραψε: Ειστε σχετικα προχειρη δεσποινις ,να το προσεξετε.
Beautiful Loser έγραψε:Κυριε Επικουριδη προσπαθηστε να στηριξετε εστω μια απο τις προτασεις σας
Beautiful Loser έγραψε:Δεσποινις , παρασυρεστε.
Beautiful Loser έγραψε:Κυριε xrisxal2000 , θωρω καλες προθεσεις απο τη μερια σας...
Εν συνεχεια μιλας για προσεγγιση /// και μετά από 4-5 γραμμές "ξεχνάς" τον πληθυντικό ειρωνείας και επανέρχεσαι σε κανονική γλώσσα.
Και κατόπιν μας κάνεις και την επιδειξούλα σου πως έχεις διαβάσει από Ακινάτη, Σπινόζα και Καντ, μέχρι Swinburne και Plantinga, ενώ ταυτόχρονα μας ανυψώνεις την παγωνίσια ουρίτσα σου για τις σπουδές σου στην λογική!
Τί λε ρε παμμέγιστε! να ανατρίχιασα...κοίτα αν δεν με πιστεύεις...

Για ποιό λόγο μεσιέ Όμορφε εισήλθες φουριόζος να μας υποδείξεις πως χρειαζόμαστε μαθήματα συντακτικού; Σε ενοχλούν τα λάθη; εδώ εσύ έχεις κεντήσει με παπαρούνες τα σεντονάκια σου, τα λάθη των άλλων σε ενοχλούν; μα και στο μάθημα "η καμήλα δεν βλέπει την καμπούρα της", και εκεί την είχες κάνει κοπάνα;
Και γιατί μας μοστράρεις το CV σου; για να εντυπωσιαστούμε και να τρομάξουμε από τις γνώσεις σου;
Αμ δε! η γνώση "φαείνεται" από μόνη της. Δεν έχει ανάγκη επιχρισμάτων στυλ CV. Διότι και σε έναν τενεκέ αν του περάσεις ένα χεράκι χρυσόχρωμα, ο τενεκές αυτό θα παρουσιάζει σαν λαμπυρίζον CV και όχι τον ψευδάργυρο που κρύβεται από κάτω.

Η anapiRia έχει απόλυτο δίκιο και προσυπογράφω το ποστ της.
anapiRia έγραψε:Beautiful Loser,
Ξύλινη γλώσσα (μεταφραστικό δάνειο από το γαλλικό langue de bois) ονομάζεται η επαναλαμβανόμενη χρήση δεδομένων φράσεων και επιχειρημάτων σε περισσότερες από μια συζητήσεις ή αντιπαραθέσεις. Κύρια χαρακτηριστικά της ξύλινης γλώσσας είναι ο στόμφος και η ασάφεια. Αποτελεί έκφραση η οποία συνηθίζεται όταν αναφέρεται κανείς στο λόγο των πολιτικών, των συνδικαλιστών, των συμβούλων επιχειρήσεων και χρησιμοποιείται για να υποδείξει ότι κάποιος ομιλητής αντί να επιχειρηματολογήσει για συγκεκριμένο θέμα, επιλέγει να παρουσιάσει μια σειρά από προκατασκευασμένες απαντήσεις, οι οποίες είναι γενικόλογες και αόριστες.

Την κατέχεις την τέχνη.
Στομφώδης και ασαφής λόγος!
Και τα περί επιστήμης της λογικής, αλλού βρες χωράφι να τα σπείρεις.
Παρ' όλο που δεν ανήκει στα όπλα μου η ειρωνεία, όσο διατηρείς το ex cathedra "υφάκι" σου θα εισπράττεις μπόλικη.
Και με "υφάκια" ο θεός σου ΔΕΝ αποδεικνύεται. Ανύπαρκτος είναι όπως ακριβώς και οι γνώσεις που ήλθες να μας πουλήσεις εν είδει μεταξωτών κορδελών.
Άβαταρ μέλους
daslim
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010 19:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσεις τι στοιχεια εχετε πως ο κυριος xrisxal2000 ειναι πλανεμενος ?
Κυριε beautiful Loser ακόμα περιμένω να μου πείτε τι ακριβώς εννοείτε μ' αυτό που μου γράψατε στο τελευταίο σας ποστ.
Άβαταρ μέλους
Beautiful Loser
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010 23:06
Όνομα Ιστότοπου: -

daslim έγραψε:
Εσεις τι στοιχεια εχετε πως ο κυριος xrisxal2000 ειναι πλανεμενος ?
Τί θέλετε να πείτε; Τι στοιχεία έχω ότι δεν υπάρχει Θεός;
Μαλιστα , το καταλαβατε.
daslim έγραψε:
Εσεις τι στοιχεια εχετε πως ο κυριος xrisxal2000 ειναι πλανεμενος ?
Κυριε beautiful Loser ακόμα περιμένω να μου πείτε τι ακριβώς εννοείτε μ' αυτό που μου γράψατε στο τελευταίο σας ποστ.
Ακομα ?!Ουτε 24ωρες δε μας αφησαν ,ειστε ανυπομονος.
Λοξίας έγραψε:
Beautiful Loser έγραψε:( διοτι και 'γω πραττω λαθη ):
Όταν λοιπόν ΚΑΙ ΕΣΥ πράττεις λάθη, δεν μπαίνεις σε ένα φόρουμ και με το καλημέρα σας, κάνεις επίδειξη ψευτογνώσεων προτείνοντας ειρωνικότατα σε ένα μέλος να ξαναδιαβάσει το συντακτικό της Ελληνικής γλώσσας, την στιγμή που εσύ ο ίδιος το έχεις στήσει στα 3 μέτρα. "Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί", θα έπρεπε η "λογική" να στο έχει μάθει αυτό. Μήπως την είχες κάνει κοπάνα σε εκείνο το μάθημα;

"Μάθε παιδί μου γράμματα" στο έναν, "κύριε τάδε" σχεδόν σε όλους. Και βέβαια γνωρίζεις ότι η με τέτοιο ύφος προσφώνηση "Κύριε Χ" στα φόρα -και όχι μόνον-, ΔΕΝ αποτελεί δείγμα ευγενείας αλλά το αντίθετο. Συνεπώς το κάνεις εσκεμμένα. Τάχα μου τάχα μου πληθυντικός ευγενείας, ο οποίος όμως όζει φιλαυτίας και αλαζονείας.
Με το καλημερα?!Εγω ειμαι μελος σε τουτη την ιστοσελιδα εδω και ενα μηνα.
Να σας τονισω μια το 'φερε η κουβεντα μια λογικη σας πλανη , μου προσαπτετε πως εσκεμμενα ειναι αγενης η συμπεριφορα μου .Ομως καταληγετε σε αυτο το συμπερασμα εχοντας προαποφασισει πως ειναι εσκεμμενη , γι'αυτο δεν κοιτατε τις προυποθεσεις καλα.Οι συμφουρουμιτες σας πραττουν το ιδιο λαθος οταν αποδεχονται πως η παντοδυναμια και η παντογνωσια διεπονται απο αντιφατικες ιδιοτητες επειδη συμφωνουν εκ των προτερων με το συμπερασμα.
Λοξίας έγραψε: Και κατόπιν μας κάνεις και την επιδειξούλα σου πως έχεις διαβάσει από Ακινάτη, Σπινόζα και Καντ, μέχρι Swinburne και Plantinga, ενώ ταυτόχρονα μας ανυψώνεις την παγωνίσια ουρίτσα σου για τις σπουδές σου στην λογική!
Τί λε ρε παμμέγιστε! να ανατρίχιασα...κοίτα αν δεν με πιστεύεις...

Για ποιό λόγο μεσιέ Όμορφε εισήλθες φουριόζος να μας υποδείξεις πως χρειαζόμαστε μαθήματα συντακτικού; Σε ενοχλούν τα λάθη; εδώ εσύ έχεις κεντήσει με παπαρούνες τα σεντονάκια σου, τα λάθη των άλλων σε ενοχλούν; μα και στο μάθημα "η καμήλα δεν βλέπει την καμπούρα της", και εκεί την είχες κάνει κοπάνα;
Και γιατί μας μοστράρεις το CV σου; για να εντυπωσιαστούμε και να τρομάξουμε από τις γνώσεις σου;
Αμ δε! η γνώση "φαείνεται" από μόνη της. Δεν έχει ανάγκη επιχρισμάτων στυλ CV. Διότι και σε έναν τενεκέ αν του περάσεις ένα χεράκι χρυσόχρωμα, ο τενεκές αυτό θα παρουσιάζει σαν λαμπυρίζον CV και όχι τον ψευδάργυρο που κρύβεται από κάτω.

Η anapiRia έχει απόλυτο δίκιο και προσυπογράφω το ποστ της.
anapiRia έγραψε:Beautiful Loser,
Ξύλινη γλώσσα (μεταφραστικό δάνειο από το γαλλικό langue de bois) ονομάζεται η επαναλαμβανόμενη χρήση δεδομένων φράσεων και επιχειρημάτων σε περισσότερες από μια συζητήσεις ή αντιπαραθέσεις. Κύρια χαρακτηριστικά της ξύλινης γλώσσας είναι ο στόμφος και η ασάφεια. Αποτελεί έκφραση η οποία συνηθίζεται όταν αναφέρεται κανείς στο λόγο των πολιτικών, των συνδικαλιστών, των συμβούλων επιχειρήσεων και χρησιμοποιείται για να υποδείξει ότι κάποιος ομιλητής αντί να επιχειρηματολογήσει για συγκεκριμένο θέμα, επιλέγει να παρουσιάσει μια σειρά από προκατασκευασμένες απαντήσεις, οι οποίες είναι γενικόλογες και αόριστες.

Την κατέχεις την τέχνη.
Στομφώδης και ασαφής λόγος!
Και τα περί επιστήμης της λογικής, αλλού βρες χωράφι να τα σπείρεις.
Παρ' όλο που δεν ανήκει στα όπλα μου η ειρωνεία, όσο διατηρείς το ex cathedra "υφάκι" σου θα εισπράττεις μπόλικη.
Και με "υφάκια" ο θεός σου ΔΕΝ αποδεικνύεται. Ανύπαρκτος είναι όπως ακριβώς και οι γνώσεις που ήλθες να μας πουλήσεις εν είδει μεταξωτών κορδελών.
Χμ φαινεται σας εγκολπωνει σιωπη οσον αφορα ορισμενα προηγουμενα θεματα που εθιξα (τα λαθη σας , καταχρηση ερυθρης μελανης κτλ) , καμια ενσταση δε θωρω αντι αυτου αναλωνεστε σε μια προσωπικη επιθεση.

Ο λογος που εσπειρα (οπως λετε) σε αυτο το χωραφι τα περι λογικης ειναι επειδη εδω αρκετοι ελεγαν πως η υπαρξη του Θεου ειναι αντιθετη στη λογικη , ενα σωο ομως επιχειρημα δεν εχω ακουσει.
Συντασσετε ενα κειμενο στο οποιο οχι μονο διχως επιχειρηματα διατεινεστε οτι : η γνωση φαινεται , η δικη μου ειναι κιβδηλη , ο Θεος δεν αποδυκνυεται κτλ μα προβαινετε και στη δηλωση οτι ο Θεος μου (χωρις να 'χω καν φαινερωσει που πιστευω) ειναι ανυπαρκτος.

Ευελπιστω να μπορεσετε να στηριξετε εστω μια απο τις βαρυγδουπες δηλωσεις.
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Beautiful Loser,
Γεια και χαρά πάλι! Εγώ είμαι οπαδός του λακωνισμού οπότε θα σου γράψω μια απλή & ουσιώδη πρόταση.

Έγραψες:
εδω αρκετοι ελεγαν πως η υπαρξη του Θεου ειναι αντιθετη στη λογικη , ενα σωο ομως επιχειρημα δεν εχω ακουσει.
Αν δεν ανοίξεις το μυαλό σου ούτε και πρόκειται να ακούσεις.
Άβαταρ μέλους
daslim
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010 19:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser ζητώ συγνώμη, νόμιζα ότι ήσουν άθεος, γι' αυτό κι αυτή η παρανόησης. Κατόπιν τούτου κατανοώ την ερώτησή σου, και απαντάω ότι ξέρω ότι είναι πλανεμένος γιατί παρουσιάστηκε στο όνειρό μου ο Οντιν και μου το είπε. Μου έχει πει κι άλλα που έχουν βγει αληθινά γι' αυτό τον πίστεψα.

Edit: Νόμιζα ότι ήμουν κι εγώ άθεος αλλά τελικά δεν είμαι. Ήμουνα πλανεμένος. Αλλά wait. Ήμουνα; Και πως το ξέρω. Μισό. Οχι το αλλάζω. Είμαι άθεος. Αλλά είμαι; Ή μήπως πλανάμαι; χμμμ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser έγραψε:Ο λογος που εσπειρα (οπως λετε) σε αυτο το χωραφι τα περι λογικης ειναι επειδη εδω αρκετοι ελεγαν πως η υπαρξη του Θεου ειναι αντιθετη στη λογικη , ενα σωο ομως επιχειρημα δεν εχω ακουσει.
Και ούτε θα ακούσεις, αν δεν πεις τι είναι ο θεός, και κυρίως, πως το γνώρισες ότι είναι αυτό που λες.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε:
Θεός δεν υπάρχει, γιατί αν υπήρχε,............................................θεΐας.
Κυριε Επικουριδη προσπαθηστε να στηριξετε εστω μια απο τις προτασεις σας , η δεσποινις Darkchilde τουλαχιστον εδειξε πως εαν ακολουθησουμε τις προυποθεσεις τις οδηγουμαστε αναποφευκτα στο συμπερασμα οτι ο Θεος δεν υπαρχει.Εσεις συντασσετε ενα κειμενο στο πραττετε το σφαλα του "ασχετου συμπερασματος" ,δηλονοτι οι προυποθεσεις σας δεν οδηγουν στο συμπερασμα οτι δεν υφισταται θεος.
Στην επιστημη της λογικης εχουμε πολλους τροπους ωστε φορμαλιστικα απο ορισμενες προτασεις να οδηγουμεθα σε ενα αναποφευκτο συμπερασμα π.χ. ο τροπος αρνησης μεσω αρνησεως : Εαν προταση Α ισχυει τοτε ισχυει προταση Β ΚΑΙ δεν ισχυει η προταση Β -- > Δεν ισχυει η προταση Α.
Επιβεβαιωση μεσω επιβεβαιωσης : Εαν προταση Α ισχυει τοτε ισχυει προταση Β ΚΑΙ ισχυει η προταση A -- > Ισχυει η προταση B

Ευελπιστω τωρα που σας εφοδιασα με ορισμενα εργαλεια της λογικης να μας δειξετε πως ειναι αντιφατικη με την υπαρξη του Θεου οπως διατεινεστε.[/quote]

Φίλε Beautiful Loser = Ωραιότατε Ηττημένε, για λόγους αβρότητας σε καλωσορίζω στη Σχολή Αθεΐας, η οποία λειτουργεί ηλεκτρονικά, χωρίς καμιά θεία επέμβαση, αλλά με τη την απόφαση και την οργανωτική συνεισφορά δημιουργικών και αγωνιστικών αφυπνισμένων αθεϊστών που δεν αποδέχονται τα θρησκευτικά δόγματα, γιατί πιστεύουν ότι αυτά οργανώθηκαν από καιροσκόπους που ως κεντρικό στόχο τους έχουν τον έλεγχο και την πολλαπλή εκμετάλλευση του ανθρώπινου γένους.

Όλοι αυτοί οι διοργανωτές-ιδρυτές των τριών χώρων αθεΐας to Forum, the Blog and Union, με πολύ σκληρή δουλειά και υπέρμετρο μεράκι, μας έστησαν τρία Βήματα αγόρευσης και επικοινωνίας, τύπου αρχαίας Πνύκας.

Αποτελούν σχολές, όπως η Στοά του Πλάτωνα, ο Περιπατητικός Κήπο του Επίκουρου, όπου φιλοξενούσε γυναίκες και σκλάβους, ασυνήθιστες ενέργειες για την εποχή εκείνη.

Και μας δίνουν την ευκαιρία και την άνεση να διατυπώνουμε τις απόψεις, τον προβληματισμό, τις πεποιθήσεις μας, εντελώς ελεύθερα-δωρεάν, και τις αντιρρήσεις μας, ακόμη!

Και σε διαβεβαιώνουμε, ότι οι ιδρυτές-οικοδεσπότες και όλοι εμείς που τους ακολουθήσαμε, είμαστε φυσιολογικοί άνθρωποι, όπως κι’ εσύ και κάθε άλλος επισκέπτης μας θρήσκος ή θεοσεβούμενος, όποιου δόγματος πολιτικού ή θρησκευτικού.

Και τώρα ήρθε η στιγμή να σου αποκαλύψω μια μεγάλη αλήθεια, την οποία, από τον τρόπο που γράφεις, αποδεικνύεται, ότι, όχι μόνον δεν γνωρίζεις τίποτε γι’ εμάς τους αθεϊστές, αλλά μας υποτιμάς και από πάνω.

Αυτή η διαπίστωσή μου καταδεικνύεται από το γεγονός, ότι σ’ όλων των συνομιλητών σου τα πόστ, επισημαίνεις λάθη, ανεπάρκειες λογικών διατυπώσεων και μοιράζεις απλόχερα οδηγίες, συμβουλές και υποδείξεις, θεωρώντας μας, πνευματικά ανάπηρους, ανίδεους, αμαθείς, ημιμαθείς και αιρετικούς υπανθρώπους.

Εσύ, ένας αυτόκλητος από το πουθενά εισβολέας και αρχίζεις να οπλοπολυβολείς και να καταστρέφεις αυτούς τους χώρους που έχουν στηθεί μα αίμα και θυσίες με τους σκοπούς και στόχους που προανέφερα.

Και κάτι ακόμα που αποτελεί ένα ασύλληπτο μεγαλείο: εμείς οι αθεϊστές γνωρίζουμε πολύ περισσότερα πράγματα, για τις θρησκείες όλου του κόσμου, γιατί όταν μελετούμε την ιστορία και τα ιερά γραπτά τους το κάνουμε για τη γνώση και όχι από τυφλή πίστη στις μεγάλες απάτες, με τις οποίες προβάλλονται ανύπαρκτα προϊόντα, όπως της ουράνιας βασιλείας, της σωτηρία της αθάνατης ψυχής και της ανάστασης νεκρών.

Η πίστη δεν έχει καμιά σχέση με τη πραγματικότητα. Σ’ αναγκάζει να χάσεις τον έλεγχο των πράξεών σου και να σ’ οδηγήσει σε παράλογες ενέργειες, όπως του εκκλησιαστή Ωριγένη που απέκοψε το μόριό του, για να μην τυχόν και συνουσιασθεί με καμιά κυρία από το γυναικείο τμήμα που κατηχούσε.

Δεν θα επεκταθώ, σ’ άλλα παραδείγματα, αλλά σε παραπέμπω, σ’ άλλα κείμενα δικά μου και άλλων συνάθεων συμμαχητών που αναρτήσαμε σε πάρα πολλά νήματα, άλλων τίτλων. Επίσης μελέτησε τις οδηγίες και κανονισμούς ευπρέπειας και συμπεριφοράς καθώς και το σχέδιο καταστατικού, με βάρος στην ιδρυτική πράξη-σκοπούς, άρθρον δύο.

Ύστερα από τις παραπάνω περιηγήσεις στους τρεις ίντερνετ χώρους, πιστεύω, ότι θα συμπεριφερθείς σεμνά και ταπεινά. Πάψε να μας παριστάνεις το μεγάλο ακαδημαϊκό σοφό μέντορα και τον ξερόλα. Σε συμφέρει να χαμηλώσεις την έπαρσή σου, γιατί σε ένα εξάμηνο αποφοιτάς αριστούχος αθεϊστής ευαισθητοποιημένος οπαδός του ανθρωπιστικού στρατοπέδου.

Α! ξέχασα να σου συστήσω, να προσέχεις την ασάφεια, η οποία κυριαρχεί στο γραπτό σου λόγο. Πάντως είμαστε στη διάθεσή σου.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Beautiful Loser
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010 23:06
Όνομα Ιστότοπου: -

anapiRia έγραψε:Beautiful Loser,
Γεια και χαρά πάλι! Εγώ είμαι οπαδός του λακωνισμού οπότε θα σου γράψω μια απλή & ουσιώδη πρόταση.

Έγραψες:
εδω αρκετοι ελεγαν πως η υπαρξη του Θεου ειναι αντιθετη στη λογικη , ενα σωο ομως επιχειρημα δεν εχω ακουσει.
Αν δεν ανοίξεις το μυαλό σου ούτε και πρόκειται να ακούσεις.
Γεια χαρα και σε 'σας δεσποινις , η χαρα του να σας βλεπω ειναι η μεγαλυτερη απο 'κεινη του να σας βλεπω να γραφετε.
Θα χαρακτηριζα την προταση σας απλοικη και μη ουσιωδη , διοτι θαρρω ειμαι ετοιμος να αντικρυσω οποιοδηποτε λογικο επιχειρημα με ανοιχτο μυαλο .Απ' τη δικη σας μερια τοση συζητηση παρατηρει κανεις για τη λογικη και αναρωτιεμαι πως θα με αποστομωσετε , με προτασιακο λογισμο , με μονταλ λογικη ή καποιο αλλο ειδος λογικου λογισμου ?Προς το παρον τιποτα.
Μη γλιστρατε προς την κατευθυνση του ορθοδοξου , διοτι κι αυτος παρομοια επιχειρηματα εξαπολυει.
daslim έγραψε:Beautiful Loser ζητώ συγνώμη, νόμιζα ότι ήσουν άθεος, γι' αυτό κι αυτή η παρανόησης. Κατόπιν τούτου κατανοώ την ερώτησή σου, και απαντάω ότι ξέρω ότι είναι πλανεμένος γιατί παρουσιάστηκε στο όνειρό μου ο Οντιν και μου το είπε. Μου έχει πει κι άλλα που έχουν βγει αληθινά γι' αυτό τον πίστεψα.

Edit: Νόμιζα ότι ήμουν κι εγώ άθεος αλλά τελικά δεν είμαι. Ήμουνα πλανεμένος. Αλλά wait. Ήμουνα; Και πως το ξέρω. Μισό. Οχι το αλλάζω. Είμαι άθεος. Αλλά είμαι; Ή μήπως πλανάμαι; χμμμ
Ας μην εμμενουμε σε ταμπελες , το "ανθρωποι που συζητανε" μου αρεσει καλυτερα.
Αυτη η καταχρηση των αντεπιχειρηματων της οντολογικης αντιπαραθεσης εχει παψει να 'ναι διασκεδαστικη.Τελος παντων , εγω δεν εχω καμια προσβαση σε εσας ωστε να επαληθευσω αυτην την εμπειρια , ο λογος σας μοναχα δεν επαρκει.
egore έγραψε:
Beautiful Loser έγραψε:Ο λογος που εσπειρα (οπως λετε) σε αυτο το χωραφι τα περι λογικης ειναι επειδη εδω αρκετοι ελεγαν πως η υπαρξη του Θεου ειναι αντιθετη στη λογικη , ενα σωο ομως επιχειρημα δεν εχω ακουσει.
Και ούτε θα ακούσεις, αν δεν πεις τι είναι ο θεός, και κυρίως, πως το γνώρισες ότι είναι αυτό που λες.
Ενα αιωνιο υπερφυσικο ον , που εχει ιδιοτητες παντογνωσιας , παντοδυναμιας κτλ (δεν ειναι απαραιτητο να 'ναι παναγαθος).Αυτο δεν το γνωριζω , απλως θεωρω οτι βασει των θεολογικων μελετων ειναι ενας καλος προχειρος ορισμος για να συνενοουμεθα.

(Μη με ρωτησεις πως ξερω οτι υπαρχει το υπερφυσικο διοτι δεν ισχυριζομαι πως ξερω)
Επικουρίδης έγραψε: Φίλε Beautiful Loser = Ωραιότατε Ηττημένε,.....
Α! ξέχασα να σου συστήσω, να προσέχεις την ασάφεια, η οποία κυριαρχεί στο γραπτό σου λόγο. Πάντως είμαστε στη διάθεσή σου.
Αφουτο προεβης σε διαφορες δηλωσεις πως ο Θεος δεν υπαρχει πηρες μια εντελως διαφορετικη τοποθετηση μολις σου ζητησα να στηριξεις τις θεσεις σου.Εν συνεχεια , μου απαντησες με ενα σωρο ασχετα πραγματα σαν κασετοφωνο με μια κασετα για ενθεους .Να υποθεσω μια και δεν ακολουθησες τα λεγομενα σου οτι αλλαξες γνωμη για την υπαρξη του Θεου ?

Ουδεποτε επραξα αυθαιρετη γενικευση ,εγω κρινω τον καθεναν ξεχωριστα απο τα λεγομενα του .
Ναι , φυσιολογικοι ανθρωποι ειστε , ελεος.

Υστερα απο το πουθενα μου αποκαλυπτεις μια μεγαλη αληθεια , δε γνωριζω τους αθεους .Τοποθετηθηκα εγω ποτε πανω στο θεμα της αθειας , μιλησα εγω για αθεους ?Παρατηρω τη συλλογιστικη σου πορεια "Αυτο δε μου αρεσει , επομενως δεν υπαρχει Θεος" να διαιωνιζεται σε "Αυτο που κανεις δε μου αρεσει , επομενως ισχυει αυτο για 'σενα".Σου εδωσα ορισμενα εργαλεια λογικης σκεψης προηγουμενως , κριμα που αποφασισες να μην τα χρησιμοποιησεις.

Να σου ζητησω στοιχεια για τη δηλωση σου "ανύπαρκτα προϊόντα, όπως της ουράνιας βασιλείας, της σωτηρία της αθάνατης ψυχής και της ανάστασης νεκρών." ή παλι σιωπησεις ?

Οσον αφορα το θεμα της πιστης τι να ειπω , μηπως να σου δωσω γυαλια ? Εχω δηλωσει στην προηγουμενη σελιδα πως αντιτιθεμαι στην πιστιοκρατικη θεολογια.

Ποθεν προκυπτει η μεταστροφη μου στο αθεισμο και δη στον κοσμικο ανθρωπισμο....θα ρωτουσα ομως σε τελμα με 'χει φτασει η φρικη του παραλογου.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser έγραψε:
egore έγραψε:Και ούτε θα ακούσεις, αν δεν πεις τι είναι ο θεός, και κυρίως, πως το γνώρισες ότι είναι αυτό που λες.
Ενα αιωνιο υπερφυσικο ον , που εχει ιδιοτητες παντογνωσιας , παντοδυναμιας κτλ (δεν ειναι απαραιτητο να 'ναι παναγαθος).Αυτο δεν το γνωριζω , απλως θεωρω οτι βασει των θεολογικων μελετων ειναι ενας καλος προχειρος ορισμος για να συνενοουμεθα.
(Μη με ρωτησεις πως ξερω οτι υπαρχει το υπερφυσικο διοτι δεν ισχυριζομαι πως ξερω)
Θεολογικών μελετών, ποιάς θρησκείας; Κάποιων βιβλίων συγκεκριμένα;
Ποιες πηγές μελετήθηκαν για να εξακριβωθούν οι ιδιότητες του θεού που λες ότι υπάρχει;
(και μην μου πεις όλων, εκτός κι αν ο θεός υπακούει και στους νόμους της στατιστικής)
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Beautiful Loser
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010 23:06
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Beautiful Loser έγραψε:
egore έγραψε:Και ούτε θα ακούσεις, αν δεν πεις τι είναι ο θεός, και κυρίως, πως το γνώρισες ότι είναι αυτό που λες.
Ενα αιωνιο υπερφυσικο ον , που εχει ιδιοτητες παντογνωσιας , παντοδυναμιας κτλ (δεν ειναι απαραιτητο να 'ναι παναγαθος).Αυτο δεν το γνωριζω , απλως θεωρω οτι βασει των θεολογικων μελετων ειναι ενας καλος προχειρος ορισμος για να συνενοουμεθα.
(Μη με ρωτησεις πως ξερω οτι υπαρχει το υπερφυσικο διοτι δεν ισχυριζομαι πως ξερω)
Θεολογικών μελετών, ποιάς θρησκείας; Κάποιων βιβλίων συγκεκριμένα;
Ποιες πηγές μελετήθηκαν για να εξακριβωθούν οι ιδιότητες του θεού που λες ότι υπάρχει;
(και μην μου πεις όλων, εκτός κι αν ο θεός υπακούει και στους νόμους της στατιστικής)
Ενα γενικο ορισμο προσκομισα για ορισμενες εννοιες του Θεου που 'χουμε αρκετοι κατα νου , αμα κατευθυνομασταν περισσοτερο προς τις αραμαικες θρησκιες θα ελεγα : παναγαθος , παναγιος , δικαιος κτλ
Αυτα προκυπτουν μελετωντας τις γραφες και τις ιδεες διαφορων για το απολυτο ον , αυστηρος ορισμος δεν υφισταται μπορεις κι 'συ να διαμορφωσεις καποιες αποψεις για τη φυση του υπερτατου οντος.

Ετσι αναποφευκτα οδηγουμαστε στην ερωτηση , πως γνωριζουμε ποιος περιγραφει καλυτερα το Θεο.Εδω χρησιμοποιουμε τα λογικα επιχειρημα για την υπαρξη του Θεου (καλαμ , αξιολογικο , υπερβατικο , οντολογικο , μονταλ οντολογικο , τελεολογικο ,αιτιοτητας κτλ) , ουσιαστικα διασταυρωνουμε το τι πιστευει ο κοσμος με το τι ειναι λογικα απαραιτητο.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρε σεις! Η ΟΟΔΕ έβγαλε νέα φουρνιά θελόγων-απολογητών;
Με σπουδές (μουάχαχα :crying-pink:) στη λογική;
Πως και δεν το πήρα χαμπάρι αυτό;

Αν δεν δω φωτοτυπία πτυχίου, δεν απαντάω λέμε :crying-pink:
Όχι τίποτε άλλο, να μην επιχειρηματολογούμε απέναντι σε όποιον και όποιον!
Ίδιο είναι τώρα να επιχειρηματολογείς απέναντι στον παπά της ενορίας σου και ίδιο να έχεις μπροστά σου έναν του "μοντάλ οντολογικού" σπουδαγμένο; :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser έγραψε:Ενα γενικο ορισμο προσκομισα για ορισμενες εννοιες του Θεου που 'χουμε αρκετοι κατα νου , αμα κατευθυνομασταν περισσοτερο προς τις αραμαικες θρησκιες θα ελεγα : παναγαθος , παναγιος , δικαιος κτλ
Αυτα προκυπτουν μελετωντας τις γραφες και τις ιδεες διαφορων για το απολυτο ον , αυστηρος ορισμος δεν υφισταται μπορεις κι 'συ να διαμορφωσεις καποιες αποψεις για τη φυση του υπερτατου οντος.
Έχω διαμορφώσει, η αβάσιμη πίστη σε υπέρτατο ον είναι μία έκφραση της ψυχολογικής ανάγκης κοινωνικοποίησης, το ψέμα που ενώνει. Είναι λογικό. Αυτό κάνει την άποψη μου αληθινή; Συμβιβάζεται αυτή η άποψη για τον θεό με την δική σου;
Beautiful Loser έγραψε:Ετσι αναποφευκτα οδηγουμαστε στην ερωτηση , πως γνωριζουμε ποιος περιγραφει καλυτερα το Θεο.Εδω χρησιμοποιουμε τα λογικα επιχειρημα για την υπαρξη του Θεου (καλαμ , αξιολογικο , υπερβατικο , οντολογικο , μονταλ οντολογικο , τελεολογικο ,αιτιοτητας κτλ) , ουσιαστικα διασταυρωνουμε το τι πιστευει ο κοσμος με το τι ειναι λογικα απαραιτητο.
Ο κόσμος δεν είναι πραγματικό προσωπο αλλά στατιστικός μέσος όρος.
Ο θρήσκος όμως, ένα υπαρκτό πρόσωπο που θα μπορούσε να είσαι εσύ, υποστηρίζει την θρησκεία του δεχόμενος αξιωματικά ότι ο θεός της θρησκείας αυτής είναι ο μοναδικός αληθινός και όλοι οι άλλοι ψεύτικοι. Πως μπορεί να βγει λογικό συμπέρασμα από μέσο όρο θρησκειών, (που αντιστοιχούν σε συγκεκριμένα "ιερά" κείμενα από ανθρώπινο χέρι) όταν οι διάφορες θεωρήσεις του θεού είναι αμοιβαία αποκλειόμενες;

ΥΓ
Αν θες να ανασκευάσεις κάποια ανάρτηση σου, κανένα πρόβλημα από εμένα τουλάχιστον.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser έγραψε: Ενα αιωνιο υπερφυσικο ον , που εχει ιδιοτητες παντογνωσιας , παντοδυναμιας κτλ
Σε περιπτωσεις παναγαθος , παναγιος , δικαιος.
Μελετωντας τις γραφες και τις ιδεες διαφορων για το απολυτο ον , αυστηρος ορισμος δεν υφισταται μπορεις κι 'συ να διαμορφωσεις καποιες αποψεις για τη φυση του υπερτατου οντος.
Oυσιαστικα διασταυρωνουμε το τι πιστευει ο κοσμος με το τι ειναι λογικα απαραιτητο.
Θεωρω οτι βασει των θεολογικων μελετων ειναι ενας καλος προχειρος ορισμος για να συνενοουμεθα
Στο ψητο

Α) ΑΙΩΝΙΟ Απολυτο, υπερτατο ον = 1ος παραλογισμος ,
φαντασια σε φυγη τυπου αρνησης απο τον αφηρημενο εγωικο θανατο

Τίποτα που να έχουμε γνωρισει δεν είναι αιώνιο.
Απο διαισθηση ειπωθη =Τα Παντα Ρει
Επαληθευση στο κοσμο της αστροφυσικης, quantum /chromodymamics, στα επεκτεινομενα ορια της επιστημονικης μελετης

Η εννοια «αιωνιο» ον αποτελει μια φαντασιωση.
Μια πνευματικη απεικονιση του Απιθανου, ενα ονειρο εθελοτυφλιας


Β) ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ = 2ος παραλογισμος, η διψα για ελεγχο απο το Εγω
Δεν υπαρχει ξεκαθαρο οριο, δεν διακρινεται το τελος του φυσικου κοσμου.
Εμπειρικη διαισθηση , η κοινη λογικη ψηφιζει οτι ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ
Η υπαρξη διαπιστωνεται
Να κοιτα ετσι, το βλεπεις και συ?
Με τα κατάλληλα εργαλεια το βλεπουν ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ
Τωρα ειμαστε στο χωρο της πρακτικης αντικειμενικοτητας
Υπαρχουν γωνιες μη-μετρησιμες στο συμπαν
Μια αβυσσος ειναι απατη, δεν μετριεται
Ακομα, ή ποτέ, δεν ξερουμε, ΤΩΡΑ δεν μετριεται.

ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

οπου θαλασσα μπορεις να βαλεις "φυση"



Γ) παντογνωσια , παντοδυναμια, παναγαθος , παναγιος , δικαιος

Στοιχεια ανθρωποποιησης. Νοσταλγια προς εναν ιδεατο ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ.
Παραγωγο της ιδιας αφηρημενης σκεψης που δινει βασει στην λογικη και στην απεξαρτηση της Εγωικης ταυτοτητας απο το περιβαλλον που την περιεχει

Δ) Λογικα απαραιτητο για συνεννοηση εναι κατι που μπορεις να διαπιστωσεις με τον ενα η τον αλλο προσβασιμο τροπο.

Η ιδεα του θεου παραγεται απο τον ανθρωπινο εγκεφαλο με συγκεκριμενη νευροχημικη υπογραφη. Υπαρχουν ουσιες που λεγονται ενθεογενεις
Δηλαδη γεννουν τον «θεο» μεσα σου. Υπαρχουν και ηλεκτρομαγνητικες τεχνικες διεγερσης που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ αισθηματα «θεικοτητας»

Νευοεπιστημες ειναι το θεμα μας λοιπον, οχι γραφες –κειμηλια.

Καλος προχειρος ορισμος ειναι ενα μετρησιμο ψυχολογικο φαινομενο

Οπως και η σχιζοφρενεια
Οπως και η ναρκομανια

Η μονη γεφυρα που προσεγγιζει το «θεο»
Ειναι η αισθηση της αυτοσυνειδητοτητας, ο "παρατηρητης" του "σχολιαστη" μεσα στο κεφαλι μας

Δεν παυει να ειναι ενα μετρησιμο ψυχολογικο φαινομενο
Και ειναι σε ολους υπαρκτο διοτι δινει την βαση σε ολη την μετεπειτα αντιληψη
Παντα παρον στην ξυπνια συνειδητοποιηση
«Αιωνιο» δηλαδη ΑΧΡΟΝΟ, μεσα στο ζωντανο/τρεχον εδω και τωρα,
οσο τρεχει το «εδω και τωρα» του καθενα μας.

Γιαυτο λενε οτι ο δρομος για την αφυπνιση δεν περιεχει σπουδες των γραφων και προσπαθεια, καθομαστε ηδη πανω σε αυτην, σε μια στιγμη ή σε 30 χρονια και μετα απο πολυ κοπο, μπορει τσακ! να ξυπνησεις!

Για να σηζητησεις θεολογικα για τον θεο πρεπει πρωτα να συμφωνησεις να το παιξεις τρελος, ανεπαφος με την πραγματικοτητα , με την κοινη εμπειρια.
Αν εισαι, προφανως δεν υπαρχει προβλημα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

1)
δηλονοτι εαν μια προταση ειναι δυναμενη να γινει γνωστη
τι εννοείς με το "πρόταση" ?και τι εννοείς με το δυνάμενη ?
Μέχρι να μου απαντήσεις δέχομαι οτι το δεύτερο υπογραμμισμένο σημαίνει ....λογικά δυνατό .
Ομως η προταση της αποφασης δε δυναται να γινει γνωστη
γιατί είναι λογικά αδύνατον κάτι τέτοιο ? Γιατί είναι λογικά αδύνατη η γνώση της απόφασης ?

Κάποιος έχει δίλλημα για το αν θα κατουρήσει το ιερό ή αν θα κατουρήσει κάποιο στασίδι . Η απόφασή του θα είναι ή το ένα ή το άλλο . Ο παντογνώστης θα το προέβλεπε ορθώς χωρίς να αντιβαίνει την λογική .

Η γνώση της απόφασης δεν είναι παράλογη .

Η έννοια της απόφασης ως ελεύθερης βούλησης είναι παράλογη .

2)

Οορισμός σου της παντοδυναμίας είναι .....
δυναται να εκτελεσει οτιδηποτε ειναι λογικα δυνατο
Πρόσεξε . Αυτόν τον ορισμό παρέθεσες .

Σύμφωνα με τον ορισμό σου,
ο γιαλόψωλος, (κοινώς ολοθούριο)

δεν είναι παντοδύναμος ..... μιας και δεν μπορεί να φτιάξει έναν υπολογιστή , και η κατασκευή του υπολογιστή είναι κάτι λογικά δυνατό .

Απ την άλλη ,είναι λογικά δυνατόν , το να φτιάξει κάποιος μία μάζα που να μην μπορεί να την σηκώσει . Επι παραδείγματι μπορεί κανείς να φτιάξει ένα ομοίωμα του χριστού , από σκατά ,
τόσο βαρύ που να μην μπορεί να το σηκώσει .
Δηλαδή η κατασκευή μιας ανάλογων ιδιοτήτων μάζας είναι όχι μόνο δυνατή λογικά , αλλά δυνατή στον φυσικό κόσμο από μεγάλη μερίδα ζώων .


Το ον που υποθέτεις δεν μπορεί να προβεί σε αυτήν την πράξη , συνεπώς στερείται των ιδιοτήτων που περιγράφει ο ορισμός συνεπώς ΔΕΝ είναι παντοδύναμος .

(επίσης η πράξη της αυτοκτονίας . Είναι λογικά δυνατή ? Ναι . Μπορεί ο θεός να προβεί σε αυτήν την πράξη ? Όχι (αν προβεί δεν υπάρχει πια ..... και αν όχι δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα). Αρα δεν είναι αυτό που περιγράφει ο ορισμός. Δεν είναι παντοδύναμος)


3)
Ο Θεος θα μπορουσε καλλιστα να 'ναι συμφυτα παντογνωστης ,δηλαδη να 'χει περιορισμενη παντογνωσια εκει που υπεισερχεται η ελευθερια θελησης .Μια αλλη απαντηση αποτελει η εξης , εσυ μια και δε γνωριζεις την αληθοτητα της προτασης της εκβασης .Ακομα και εαν υφισταται ντετερμινισμος δεν επεται πως το βιωνεις.
Περιορισμένη παντογνωσία δεν είναι παντογνωσία . Ακριβώς αυτόν τον σκοπό επιτελεί το πρώτο συνθετικό . Ανάλογα , αν ισχυριστώ ότι έχω διακορεύσει ΠΑΣΑ μοναχή ανα την Ελλάδα εννοώ ότι τις έχω διακορεύσει ΟΛΕΣ και όχι οτι το έχω κάνει μόνο για περιορισμένο αριθμό .

4)
Η απαρχη αναφερεται στο συνολο των συνολων του φυσικου κοσμου και επεται οτι υφισταται ενα συνολο συνολων εξω απο το φυσικο συνολο συνολων επειδη το φυσικο δεν μπορει να ειναι απειρο.
Τι εννοείς λεγοντας απαρχή?
Τι εννοείς λέγοντας φυσικό σύνολο ?
Τι εννοείς λέγοντας άπειρο ?
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε: Φίλε Beautiful Loser = Ωραιότατε Ηττημένε,.....
Α! ξέχασα να σου συστήσω, να προσέχεις την ασάφεια, η οποία κυριαρχεί στο γραπτό σου λόγο. Πάντως είμαστε στη διάθεσή σου.
Αφουτο προεβης σε διαφορες δηλωσεις πως ο Θεος δεν υπαρχει πηρες μια εντελως διαφορετικη τοποθετηση μολις σου ζητησα να στηριξεις τις θεσεις σου.Εν συνεχεια , μου απαντησες με ενα σωρο ασχετα πραγματα σαν κασετοφωνο με μια κασετα για ενθεους .Να υποθεσω μια και δεν ακολουθησες τα λεγομενα σου οτι αλλαξες γνωμη για την υπαρξη του Θεου ?
.

Αγαπητέ Ωραίε μ’ έχεις ταράξει στις ασάφειες. Τι σημαίνει το Αφουτο; Να το εκλάβω ως «αφότου ή αφού το»;

Ναι δήλωσα και εξακολουθώ ν’ υποστηρίζω, ότι δεν υπήρξε, δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει θεός, με τη μεταφυσική-υπερβατή έννοια, όπως τους εμφανίζουν οι πλουμιστοί και γενικά αυτοί που ευνοούνται από τη παρουσία τους. Υπάρχουν όμως οι επίγειοι που είναι άδικοι και επικίνδυνοι.

Λοιπόν φίλε μου σου απάντησα πολύ υπεύθυνα και με σταράτα επιχειρήματα, στηριγμένα στην εμπειρική λογική και τη λαϊκή θυμοσοφία. Αλλά εσύ μας υποβαθμίζεις τις θέσεις μας έτσι από αντιπαράθεση και μόνο. Ο τρόπος που γράφεις είναι επιθετικός και δεν προοιωνίζει δυνατότητα συμφωνίας.

Τέτοιες ενέργειες καταστρέφουν την δυνατότητα επικοινωνίας και καταδικάζουν την προσέγγιση.

Σου θυμίζω, ότι έκανες παρέμβαση στο πρώτο μλογκ που το απηύθυνα στο παρόν νήμα που ανήρτησε ο/η xrisxal2000.

Πρώτη απάντησε η Darchilde και ακολούθησαν οι: patroklos, Γιατρός του ΙΚΑ, egore, Nox, Αγησίας και η Αόρατη Μελάνη. Όλοι δυνατά αθεϊστικά πυροβόλα. Οι συμμαχητές μου αυτοί με είχαν καλύψει κατά 100%.

Γενικά έπρεπε να μείνεις ικανοποιημένος, αλλά εσύ εξακολουθείς να μας ζητάς και άλλες αποδείξεις ύπαρξης του θυμωσιάρη μπακαλοδευτερά και τρομοκράτη θεϊκού παντοδύναμου όντος με την παρουσία του οποίου δικαιολογούνται όλα τα παραμύθια με τα οποία χιλιάδες χρόνια μας συσκοτίζουν το μυαλό και κακοποιούν και υποβιβάζουν τη ποιότητα ζωής μας. Αν ψάξουμε θα βρούμε χιλιάδες αποδείξεις φθάνει να απαλλαγούμε από όποιες προκαταλήψεις

Αυτό γίνεται εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια, με τον χριστιανισμό και 27.000 χρόνια με το δωδεκάθεο. Αν δε συμπεριλάβουμε και τη θητεία των δύο άλλων Παμβασιλέων Κρόνου και Ορανού, προς το βαθύ παρελθόν, πιάνουμε συνολικά μέχρι σήμερα τα 42.000 χρόνια κυριαρχικής τρομοκρατίας και εκμετάλλευσης. Ενώ από την Αγία Γραφή έχουμε μόνο επτά χιλιάδες χρόνια από τη δημιουργία του Αδαμ. Ποιες αποδείξεις ζητάς; (Πηγή: Οι Ελληνικές Φυλές. Ιστορικός συγγραφέας Κωνσταντίνος Μαντίναος).

Ανακάλεσε, σε παρακαλώ, την εξομοίωσή μου με κασέτα-Dvd προς ένθεους, γιατί είναι άστοχη και προσβλητική. Μου δίνεις την εντύπωση ότι μπήκες στο φόρουμ αποφασισμένος να «κονιορτοποιήσεις τους δαιμονισμένους άθεους παλαιοκομμουνιστές». Γι’ αυτό και οπλοπολυβολείς, όλους εμάς που σου δώσαμε βήμα, άρα σε φιλοξενούμε. Εσύ τελικά δεν είσαι ένθεος; Τι εκπροσωπείς και γιατί μεγάλο διδασκαλίζεις;

[qquote]Ουδεποτε επραξα αυθαιρετη γενικευση ,εγω κρινω τον καθεναν ξεχωριστα απο τα λεγομενα του. Ναι , φυσιολογικοι ανθρωποι ειστε , ελεος»[/quote]

Εκφράζοντας ελεύθερα τη γνώμη μου, υποθέτω, ότι είσαι πνιγμένος σε αυθαίρετες παρεμβάσεις και αδικαιολόγητες συμπεριφορές γενικά προς όλους μας. Θορυβείς, όπου και να τρυπώσεις. Καλά θα κάνεις να κρίνεις αντικειμενικά, ύστερα από ενδελεχή έρευνα και σωστή εκτίμηση.

Αν δεν έχουμε κέρατα και είμαστε αποδεκτοί, τότε γιατί τόσος όγκος παρεμβάσεων και υποδείξεων;
Υστερα απο το πουθενα μου αποκαλυπτεις μια μεγαλη αληθεια , δε γνωριζω τους αθεους .Τοποθετηθηκα εγω ποτε πανω στο θεμα της αθειας , μιλησα εγω για αθεους ?Παρατηρω τη συλλογιστικη σου πορεια "Αυτο δε μου αρεσει , επομενως δεν υπαρχει Θεος" να διαιωνιζεται σε "Αυτο που κανεις δε μου αρεσει , επομενως ισχυει αυτο για 'σενα".Σου εδωσα ορισμενα εργαλεια λογικης σκεψης προηγουμενως , κριμα που αποφασισες να μην τα χρησιμοποιησεις.


Σου είπα ότι ήρθες από το πουθενά και άρχισες να πυροβολείς προς πάσα κατεύθυνση. Και ότι αν ήξερες τη μεγάλη αλήθεια, ότι οι άθεοι είναι πολύ καλά ενημερωμένοι σχετικά με τις θρησκείες, σε σχέση προς τους ένθεους πιστούς.

Και αυτό αποτελεί ένα αναμφισβήτητο γεγονός, δεδομένου, ότι οι μεν άθεοι ερευνούν και διευρύνουν το γνωσιακό τους επίπεδο, ενώ οι ένθεοι απλώς πιστεύουν.

«Και οι πιστεύοντες δικαιοθήσονται εν τη βασιλεία των ουρανών». Και στον πραγματικό επίγειο παράδεισο τι γίνεται; Νηστεύεις μέχρις εξαντλήσεως.

«Τι αξίζει μια σύντομη επίγεια ζωή μπροστά στην αιωνιότητα; Γύρνα και τη δεξιά σου και πάσα εξουσία άνωθεν εστί δοσμένη» και άλλα τρελά και ανέντιμα επαγγελματικά θρησκευτικά προστάγματα.

Ο μεγαλύτερος εχθρός του Νίτσε ήταν ο χριστός μέσα σε ένα εχθρικό και έντονα ανταγωνιστικό περιβάλλον δίδασκε τη ταπεινοφροσύνη, στο περίφημο έργο του τον Υπεράνθρωπο.
Να σου ζητησω στοιχεια για τη δηλωση σου "ανύπαρκτα προϊόντα, όπως της ουράνιας βασιλείας, της σωτηρία της αθάνατης ψυχής και της ανάστασης νεκρών." ή παλι σιωπησεις ?


Φίλτατε Πανωραίε, με θλίβεις με την ερώτησή σου αυτή. Μα είναι δυνατό να πιστεύεις σε μεταφυσικές υποσχέσεις και να προσδοκάς σωτηρία αθάνατης ψυχής και ανάσταση νεκρών;

Ξεχνάς ή εθελοτυφλείς, να θυμηθείς την εναντίωση του Λουθήρου1483–1546 με τα συγχωροχάρτια, για την άγρια και ξετσίπωτη εξαγορά των αμαρτιών πιστών και αγαπημένων πεθαμένων συγγενών; Κατά την περίοδο του μεσαιωνικού παπισμού; Δεν γίνεται το ίδιο και τώρα, με τα μνημόσυνα, τα τρισάγια κλπ; Θα πατούσε άνθρωπος στην εκκλησία, αν δεν πίστευαν σ’ αυτές τις δοξασίες-προσμονές;

Μα η ύπαρξη των θρησκειών βασίζεται αποκλειστικά και μόνον στο δήθεν διφυές του ανθρώπου(τον Δυισμό), στην Αθανασία της Ψυχής και την Ανάσταση των νεκρών. Όταν γίνεται ο διάλογος ανάμεσα σε διαφορετικότητες απόψεων και θέσεων, περιοριζόμαστε στην ανταλλαγή αυτών των θέσεων, για προβληματισμό. Εξάλλου όσο υποχρεωμένος είναι ο άθεος να προσκομίσει αποδείξεις μή ύπαρξης, άλλο τόσο υποχρεούται και ο πιστός να προσκομίσει τεκμήρια ύπαρξης θεού.
Οσον αφορα το θεμα της πιστης τι να ειπω , μηπως να σου δωσω γυαλια ? Εχω δηλωσει στην προηγουμενη σελιδα πως αντιτιθεμαι στην πιστιοκρατικη θεολογια.
Δεν χρειαζόμαστε να δανειστούμε εκατέρωθεν γυαλιά. Πιστεύω ότι δεν αποδέχεσαι το πίστευε και μη ερεύνα, την πιστιοκρατική θεολογία. Σ’ αυτό συμφωνούμε απόλυτα.
Πόθεν προκυπτει η μεταστροφη μου στο αθεισμο και δη στον κοσμικο ανθρωπισμο....θα ρωτουσα ομως σε τελμα με 'χει φτασει η φρικη του παραλογου.


Εδώ πουλάκι μου δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, ούτε και με τη βοήθεια της οξυδερκούς γραμματέως μου.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην ταράζεσαι βρε Επικουρίδη!
Η επόμενη φουρνιά "λογικών" θεολόγων της ΟΟΔΕ, θα είναι καλύτερα κατηρτισμένη. Δηλαδή διατυπώνουν απόψεις με λιγότερες ασάφειες.
Αυτή τώρα (η φουρνιά) είναι beta version :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

@Stratos

Άλα τις Στράτε! :D
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Beautiful Loser
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010 23:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε:Βρε σεις! Η ΟΟΔΕ έβγαλε νέα φουρνιά θελόγων-απολογητών;
Με σπουδές (μουάχαχα :crying-pink:) στη λογική;
Πως και δεν το πήρα χαμπάρι αυτό;

Αν δεν δω φωτοτυπία πτυχίου, δεν απαντάω λέμε :crying-pink:
Όχι τίποτε άλλο, να μην επιχειρηματολογούμε απέναντι σε όποιον και όποιον!
Ίδιο είναι τώρα να επιχειρηματολογείς απέναντι στον παπά της ενορίας σου και ίδιο να έχεις μπροστά σου έναν του "μοντάλ οντολογικού" σπουδαγμένο; :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink:
Κυριε Λοξια δηλωσατε ευθεως "η γνωση φαινεται , η δικη μου ειναι κιβδηλη , ο Θεος δεν αποδυκνυεται , ο Θεος ειναι ανυπαρκτος." ,σας ρωτησα τι στοιχεια εχετε για την υποσταση των προτασεων .
Οι απαντησεις σας ως προς αυτα ειναι ανυπαρκτες ,αντι αυτου βυθιστηκατε σε παραληρημα κουταμαρας και αστοχης ειρωνειας.Οχι ,δεν ανηκω σε αυτην την οργανωση που πρωτη φορα ακουω και με μια προχειρη ερευνα διαπιστωνω πως προκειται περι μιας ευτραπελης ομαδας που χρησιμοποιει ακομα τη ψευδεπιστημη του ευφυους σχεδιασμου .
egore έγραψε:Έχω διαμορφώσει, η αβάσιμη πίστη σε υπέρτατο ον είναι μία έκφραση της ψυχολογικής ανάγκης κοινωνικοποίησης, το ψέμα που ενώνει. Είναι λογικό. Αυτό κάνει την άποψη μου αληθινή; Συμβιβάζεται αυτή η άποψη για τον θεό με την δική σου;
Αυτος ειναι ορισμος μιας πιστης σ' ενα τετοιο ον , οχι ορισμος του τι ειναι το ον.Παραυτα εδω θα πρεπει να σου διευκρινισω πως οταν συνταξα "τι ειναι λογικο" εννοουσα λογικα αληθες ,ειδαλλως ο καθενας σκεφτεται ο,τι να 'ναι και δεν υπαρχει τροπος διαχωρισμου αληθειας.Εκεινο που μου εδειξες ειναι πως ειναι αντιληπτος ο ορισμος σου, οχι λογικα ορθος.
egore έγραψε:Ο κόσμος δεν είναι πραγματικό προσωπο αλλά στατιστικός μέσος όρος.
Ο θρήσκος όμως, ένα υπαρκτό πρόσωπο που θα μπορούσε να είσαι εσύ, υποστηρίζει την θρησκεία του δεχόμενος αξιωματικά ότι ο θεός της θρησκείας αυτής είναι ο μοναδικός αληθινός και όλοι οι άλλοι ψεύτικοι. Πως μπορεί να βγει λογικό συμπέρασμα από μέσο όρο θρησκειών, (που αντιστοιχούν σε συγκεκριμένα "ιερά" κείμενα από ανθρώπινο χέρι) όταν οι διάφορες θεωρήσεις του θεού είναι αμοιβαία αποκλειόμενες;

ΥΓ
Αν θες να ανασκευάσεις κάποια ανάρτηση σου, κανένα πρόβλημα από εμένα τουλάχιστον.
Εχω απαντησει , "Η φυσικη θεολογια και η φιλοσοφια της θρησκειας τα τελευταια χρονια εχουν επηρεαστει αρκετα απο επιστημολογικους ορους οπως "εξηγητικη δυναμη" , δηλαδη τι μπορει να εξηγησει καλυτερα τα γεγονοτα .Αμα θεσεις το θεο ως υπερλογο τοτε δε δυναται να εξηγησεις τις εξω-λογικες του ιδιοτητες , που σταματα η λογικη στο να σκεφτομαστε για την παντοδυναμια , παντογνωσια κτλ και που ξεκινα.Εχοντας το κριτηριο της "εξηγητικης δυναμης" κατα νου απανταμε ευκολως πως η λογικη ειναι μερος της φυσης του Θεου." . Κανοντας χρηση τετοιων κριτηριων κοιταμε τι θα διατηρειται και τι οχι στη συγκεκριμενη εννοια.
patroklos έγραψε:
Beautiful Loser έγραψε: Ενα αιωνιο υπερφυσικο ον , που εχει ιδιοτητες παντογνωσιας , παντοδυναμιας κτλ
Σε περιπτωσεις παναγαθος , παναγιος , δικαιος.
Μελετωντας τις γραφες και τις ιδεες διαφορων για το απολυτο ον , αυστηρος ορισμος δεν υφισταται μπορεις κι 'συ να διαμορφωσεις καποιες αποψεις για τη φυση του υπερτατου οντος.
Oυσιαστικα διασταυρωνουμε το τι πιστευει ο κοσμος με το τι ειναι λογικα απαραιτητο.
Θεωρω οτι βασει των θεολογικων μελετων ειναι ενας καλος προχειρος ορισμος για να συνενοουμεθα
Στο ψητο

Α) ΑΙΩΝΙΟ Απολυτο, υπερτατο ον = 1ος παραλογισμος ,
φαντασια σε φυγη τυπου αρνησης απο τον αφηρημενο εγωικο θανατο

Τίποτα που να έχουμε γνωρισει δεν είναι αιώνιο.
Απο διαισθηση ειπωθη =Τα Παντα Ρει
Επαληθευση στο κοσμο της αστροφυσικης, quantum /chromodymamics, στα επεκτεινομενα ορια της επιστημονικης μελετης

Η εννοια «αιωνιο» ον αποτελει μια φαντασιωση.
Μια πνευματικη απεικονιση του Απιθανου, ενα ονειρο εθελοτυφλιας


Β) ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ = 2ος παραλογισμος, η διψα για ελεγχο απο το Εγω
Δεν υπαρχει ξεκαθαρο οριο, δεν διακρινεται το τελος του φυσικου κοσμου.
Εμπειρικη διαισθηση , η κοινη λογικη ψηφιζει οτι ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ
Η υπαρξη διαπιστωνεται
Να κοιτα ετσι, το βλεπεις και συ?
Με τα κατάλληλα εργαλεια το βλεπουν ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ
Τωρα ειμαστε στο χωρο της πρακτικης αντικειμενικοτητας
Υπαρχουν γωνιες μη-μετρησιμες στο συμπαν
Μια αβυσσος ειναι απατη, δεν μετριεται
Ακομα, ή ποτέ, δεν ξερουμε, ΤΩΡΑ δεν μετριεται.

ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

οπου θαλασσα μπορεις να βαλεις "φυση"



Γ) παντογνωσια , παντοδυναμια, παναγαθος , παναγιος , δικαιος

Στοιχεια ανθρωποποιησης. Νοσταλγια προς εναν ιδεατο ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ.
Παραγωγο της ιδιας αφηρημενης σκεψης που δινει βασει στην λογικη και στην απεξαρτηση της Εγωικης ταυτοτητας απο το περιβαλλον που την περιεχει

Δ) Λογικα απαραιτητο για συνεννοηση εναι κατι που μπορεις να διαπιστωσεις με τον ενα η τον αλλο προσβασιμο τροπο.

Η ιδεα του θεου παραγεται απο τον ανθρωπινο εγκεφαλο με συγκεκριμενη νευροχημικη υπογραφη. Υπαρχουν ουσιες που λεγονται ενθεογενεις
Δηλαδη γεννουν τον «θεο» μεσα σου. Υπαρχουν και ηλεκτρομαγνητικες τεχνικες διεγερσης που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ αισθηματα «θεικοτητας»

Νευοεπιστημες ειναι το θεμα μας λοιπον, οχι γραφες –κειμηλια.

Καλος προχειρος ορισμος ειναι ενα μετρησιμο ψυχολογικο φαινομενο

Οπως και η σχιζοφρενεια
Οπως και η ναρκομανια

Η μονη γεφυρα που προσεγγιζει το «θεο»
Ειναι η αισθηση της αυτοσυνειδητοτητας, ο "παρατηρητης" του "σχολιαστη" μεσα στο κεφαλι μας

Δεν παυει να ειναι ενα μετρησιμο ψυχολογικο φαινομενο
Και ειναι σε ολους υπαρκτο διοτι δινει την βαση σε ολη την μετεπειτα αντιληψη
Παντα παρον στην ξυπνια συνειδητοποιηση
«Αιωνιο» δηλαδη ΑΧΡΟΝΟ, μεσα στο ζωντανο/τρεχον εδω και τωρα,
οσο τρεχει το «εδω και τωρα» του καθενα μας.

Γιαυτο λενε οτι ο δρομος για την αφυπνιση δεν περιεχει σπουδες των γραφων και προσπαθεια, καθομαστε ηδη πανω σε αυτην, σε μια στιγμη ή σε 30 χρονια και μετα απο πολυ κοπο, μπορει τσακ! να ξυπνησεις!

Για να σηζητησεις θεολογικα για τον θεο πρεπει πρωτα να συμφωνησεις να το παιξεις τρελος, ανεπαφος με την πραγματικοτητα , με την κοινη εμπειρια.
Αν εισαι, προφανως δεν υπαρχει προβλημα
Ο παραλογισμος εγκειται οχι μοναχα στο οτι εχεις την εντυπωση πως μπορεις να γραψεις μα και στην ιδεα του να φιλοσοφησεις απο πανω.Τελος παντων , επειδη ενδεχομενως να 'χεις σοβαρο προβλημα εκφρασης θα επικεντρωθω στις ραθυμες απαντησεις σου και θα αφησω κατα μερος τον εκτρωματικο τροπο παραθεσης.
Α)Ναι , απο αυτα που εχουμε γνωρισει μεχρι στιγμης δεν εχει επαληθευτει κατι ως προς την αιωνιοτητα του.
Αυτος ο συγκερασμος της φιλοσοφιας του Ηρακλειτου με την αστροφυσικη ειναι τραγελαφικος (για να μη σχολιασω την επικληση της πλακας στη διαισθηση...).Διοτι αυτο δεν αντιδιαστελλεται με την εννοια της αιωνιοτητας εν γενει μια και στη φιλοσοφια αυτη η φωτια ειναι αεναη.Ομως ακομα και εαν ειχες ορθως ερμηνευσει τη φιλοσοφια του Ηρακλειτου , το συμπερασμα σου εξακολουθει να μην ακολουθει.Διοτι αυτες οι επιστημες που αναφερες ασχολουνται με το κοσμικο γιγνεσθαι και οχι το αμεταβλητο ειναι του Παρμενιδη.
Ας φανω δαψιλης ομως , δεν πειραζει που καθε προταση σου εμπεριεχει τουλαχιστον δυο λαθη ας τα δεχθω ως σωστα.Εξακολουθει να μην ακολουθει το συμπερασμα σου επειδη οι επιστημες εξαπολυουν μεθοδολογικο νατουραλισμο.
Β)Πραγματι , δεν εχουμε ενα πεντακαθαρο διαχωρισμο.
ΛοΛ παλι επικληση στη διαισθηση (υποψιαζομαι πως εχεις βαλθει να με ξεκανεις με την αμαθεια σου) , ο κοσμος οπως μας τεκμηριωνει η επιστημη ειναι αντιδιαισθητικος.Μετα λες για την κοινη λογικη (δευτερο κυμα γελωτος) , η οποια ειναι ενα υποκαταστατο συμβασεων , αισθησεων , γνωσεων κτλ το οποιο χρησιμευει για μας προσανατολισει για ορισμενα θεματα καθημερινοτητας.Δεν μπορουμε να το χρησιμοποιουμε παντου , για παραδειγμα στη διαστολη του χρονου της γενικης σχετικοτητας.
Οσο για το επιχειρημα σου "κοιτα" παλι σαλατα τα εκανες , αυτο το 'χα ξανασυναντησει στην υπερασπιση της κοινης λογικης του G.E. moore .Προυποθετει πως η οπτικη αναπαρασταση υφισταται ανεξαρτητα απο την παρατηρητη , συνεπως ειναι ενας ακομα ατερμονος συλλογισμος.Αλλωστε για να θιξω παλι το ζητημα της φυσικης , ακριβως επειδη διαφορες υποθεσεις εχουν μεγαλη εξηγητικη δυναμη υποθετουν οι επιστημονες πραγματα που δε δυναται να δουμε οπως παραλληλα συμπαντα , επιπλεον διαστασεις κτλ . Οι ιδεατες κλασεις , οι λογικες απολυτοτητες κτλ υφιστανται και ας μη μπορουμε να τις δουμε ουτε καν με εργαλεια.
Εν συχενεια μας ανακοινωνεις πως μια αβυσσος ειναι απατη επειδη δε μετριεται (τωρα ή και ποτε) .Πουθενα δεν αιτιολογησες τη σταση σου ,απλως μας το ανακοινωσες.
Γ)Μπραβο σου για την ανακοινωση .Την εχω ακουσει πολλες φορες αυτην την υποθεση , ακομα και εαν αληθευει ομως δεν ακολουθει ως απαραιτητη προυποθεση πως δεν υπαρχει Θεος διοτι εξεταζει τη γενεαλογια της πιστης και οχι το αντικειμενο υπαρξης της.
Δ)Αρχικα διακρινουμε μια γενετικη λογικη πλανη στα λεγομενα σου (οπως και πιο πανω).Ομως ας συνεχιζουμε να ερευνουμε την αγνοια σου διοτι ενιοτε προσφερει διασκεδαση.Η υπαρξη αυτων των ουσιων που γεννουν μια τετοια εμπειρια δεν οδηγει απαραιτητα στο συμπερασμα οτι "Η ιδεα του θεου παραγεται απο τον ανθρωπινο εγκεφαλο με συγκεκριμενη νευροχημικη υπογραφη" , ειναι λαθεμενη αναγωγη απο κατι ειδικο σε γενικο (Μια ιδεα του θεου --> ολη η ιδεα του Θεου).
Ασε που παρεξηγεις την επιστημη της ψυχολογιας διοτι δεν αναγονται ολα τα φαινομενα σε νευροχημικες αλληλεπιδρασεις , αρκετα δυνανται να ειναι απλως ψυχολογικα .Δηλαδη προβλημα της νοητικης αναπαραστασης ως προς τον εαυτο της , διαβασε τα αντιστοιχα εγχειριδια του αμερικανου ψυχολογικου συλλογου στα συγκεκριμενα φαινομενα που αστοχως αντιπαραβαλεις.
Εν τελει φτασαμε στην κορυφωση της κωμωδιας που αποτελει το κειμενο σου "Για να σηζητησεις θεολογικα για τον θεο πρεπει πρωτα να συμφωνησεις να το παιξεις τρελος, ανεπαφος με την πραγματικοτητα , με την κοινη εμπειρια" , εσυ τωρα εισαι ενας τρελος που συζητα θεολογικα για το Θεο ή ενας μη τρελος που συζητα μη λογικα για το Θεο ?
stratos έγραψε:1)
δηλονοτι εαν μια προταση ειναι δυναμενη να γινει γνωστη
τι εννοείς με το "πρόταση" ?και τι εννοείς με το δυνάμενη ?
Μέχρι να μου απαντήσεις δέχομαι οτι το δεύτερο υπογραμμισμένο σημαίνει ....λογικά δυνατό .
Ομως η προταση της αποφασης δε δυναται να γινει γνωστη
γιατί είναι λογικά αδύνατον κάτι τέτοιο ? Γιατί είναι λογικά αδύνατη η γνώση της απόφασης ?

Κάποιος έχει δίλλημα για το αν θα κατουρήσει το ιερό ή αν θα κατουρήσει κάποιο στασίδι . Η απόφασή του θα είναι ή το ένα ή το άλλο . Ο παντογνώστης θα το προέβλεπε ορθώς χωρίς να αντιβαίνει την λογική .

Η γνώση της απόφασης δεν είναι παράλογη .

Η έννοια της απόφασης ως ελεύθερης βούλησης είναι παράλογη .

2)

Οορισμός σου της παντοδυναμίας είναι .....
δυναται να εκτελεσει οτιδηποτε ειναι λογικα δυνατο
Πρόσεξε . Αυτόν τον ορισμό παρέθεσες .

Σύμφωνα με τον ορισμό σου,
ο γιαλόψωλος, (κοινώς ολοθούριο)

δεν είναι παντοδύναμος ..... μιας και δεν μπορεί να φτιάξει έναν υπολογιστή , και η κατασκευή του υπολογιστή είναι κάτι λογικά δυνατό .

Απ την άλλη ,είναι λογικά δυνατόν , το να φτιάξει κάποιος μία μάζα που να μην μπορεί να την σηκώσει . Επι παραδείγματι μπορεί κανείς να φτιάξει ένα ομοίωμα του χριστού , από σκατά ,
τόσο βαρύ που να μην μπορεί να το σηκώσει .
Δηλαδή η κατασκευή μιας ανάλογων ιδιοτήτων μάζας είναι όχι μόνο δυνατή λογικά , αλλά δυνατή στον φυσικό κόσμο από μεγάλη μερίδα ζώων .


Το ον που υποθέτεις δεν μπορεί να προβεί σε αυτήν την πράξη , συνεπώς στερείται των ιδιοτήτων που περιγράφει ο ορισμός συνεπώς ΔΕΝ είναι παντοδύναμος .

(επίσης η πράξη της αυτοκτονίας . Είναι λογικά δυνατή ? Ναι . Μπορεί ο θεός να προβεί σε αυτήν την πράξη ? Όχι (αν προβεί δεν υπάρχει πια ..... και αν όχι δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα). Αρα δεν είναι αυτό που περιγράφει ο ορισμός. Δεν είναι παντοδύναμος)


3)
Ο Θεος θα μπορουσε καλλιστα να 'ναι συμφυτα παντογνωστης ,δηλαδη να 'χει περιορισμενη παντογνωσια εκει που υπεισερχεται η ελευθερια θελησης .Μια αλλη απαντηση αποτελει η εξης , εσυ μια και δε γνωριζεις την αληθοτητα της προτασης της εκβασης .Ακομα και εαν υφισταται ντετερμινισμος δεν επεται πως το βιωνεις.
Περιορισμένη παντογνωσία δεν είναι παντογνωσία . Ακριβώς αυτόν τον σκοπό επιτελεί το πρώτο συνθετικό . Ανάλογα , αν ισχυριστώ ότι έχω διακορεύσει ΠΑΣΑ μοναχή ανα την Ελλάδα εννοώ ότι τις έχω διακορεύσει ΟΛΕΣ και όχι οτι το έχω κάνει μόνο για περιορισμένο αριθμό .

4)
Η απαρχη αναφερεται στο συνολο των συνολων του φυσικου κοσμου και επεται οτι υφισταται ενα συνολο συνολων εξω απο το φυσικο συνολο συνολων επειδη το φυσικο δεν μπορει να ειναι απειρο.
Τι εννοείς λεγοντας απαρχή?
Τι εννοείς λέγοντας φυσικό σύνολο ?
Τι εννοείς λέγοντας άπειρο ?
1)Σωστα το αδραξες.Οταν λεω προταση , χρησιμοποιω την εννοια που παρατηρουμε στην επιστημολογια που ονομαζεται "περιγραφικη γνωση" .Αυτη που εκφραζεται σε προτασεις.
Εχεις δικιο , συμφωνα με τον πρωτο ορισμο ενας παντογνωστης γνωριζει αν καποιος θα κατουρησει ή οχι εκει.Η γνωση αυτης της αποφασης δεν ειναι παραλογη.Ομως εγω απαντουσα στη δεσποινιδα Darkchilde οσον αφορα το αν μπορει ενας παντογνωστης να γνωριζει κατι πριν το αποφασισει οχι το αν μπορει να γνωριζει την εκβαση μιας αποφασης ενος αλλου ατομου.
Γιατι παρακαλω η ελευθερη βουληση ειναι παραλογη ?
2)Να υποθεσω πως το "γιαλοψωλος" ειναι λογοπαιγνιο επι του yahweh? Ποθεν προκυπτει η ανικανοτητα κατασκευης υπολογιστη ?Επιπροσθετως πραττετε μια λογικη πλανη της λαθεμενης αναλογιας , για εναν ανθρωπο πραγματι ειναι λογικα δυνατο να κατασκευασει κατι τοσο βαρυ που να 'ναι στο τελος ανικανος να σηκωσει.Δεν ειναι λογικο για εναν παντοδυναμο να κατασκευασει κατι τοσο βαρυ ωστε να μη μπορει να το σηκωσει , ειναι λογικα δυνατο για οσα οντα δε διεπονται απο παντοδυναμια.
Ας αναπαραστησουμε σε φορμαλιστικη λογικη την τελευταια προταση ωστε να καταλαβετε καλυτερη που ειναι λαθος σας :
Προταση Α : Ο θανατος ειναι λογικα δυνατος
Προταση Β: O Θεος μπορει να κανει οτιδηποτε λογικα δυνατο.
Προταση Γ : Ο Θεος δεν μπορει να πεθανει
------------------------------------------------------
Επομενως ο Θεος δεν υπαρχει.
Εδω εχουμε μια λογικη πλανη της αμφιλογιας , ας ορισουμε λιγο περισσοτερο τις φρασεις μας ωστε να βγαλουμε ακρη :
Ο θανατος ειναι η παυση λειτουργιας των φυσικων μη αιωνιων οντων.Επομενως στην προταση Α επρεπε να πεις ορθοτερα " Προταση Α : Ο θανατος(απ' οσο ξερουμε) ειναι λογικα δυνατος για πεπερασμενα οντα"
"Προταση B : Ο θεος ειναι ενα απειρο αιωνιο ον που μπορει να κανει οτιδηποτε λογικα δυνατο."
-------------------------------------------------
"Επομενως δεν υφισταται αντιφαση εν προκειμενω στις ιδιοτητες του Θεου. "
3)Συμφωνω , αυτη ειναι μια δευτερη λυση που τον καθιστα οχι παντογνωστη μα παντογνωστη υπο περιπτωσεις.
4)Απαρχη -- > εναρξη
φυσικο συνολο --> πληθος πραγματων που ανηκει στο φυσικο κοσμο
απειρο --> αυτο που δεν εχει τελος
Εγω ετσι και αλλιως δεν αποδεχομαι το επιχειρημα της πρωτης αιτιας οποτε ας μη μεινουμε εκει.
Επικουρίδης έγραψε:
Αγαπητέ Ωραίε ....... μου.
"Λοιπόν φίλε μου σου απάντησα πολύ υπεύθυνα και με σταράτα επιχειρήματα, στηριγμένα στην εμπειρική λογική και τη λαϊκή θυμοσοφία" --> Ποτε ?
"Ναι δήλωσα και εξακολουθώ ν’ υποστηρίζω, ότι δεν υπήρξε, δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει θεός, με τη μεταφυσική-υπερβατή έννοια, ." --> επιχειρηματα μηδεν.
"Τέτοιες ενέργειες καταστρέφουν την δυνατότητα επικοινωνίας και καταδικάζουν την προσέγγιση." --> Αστειζεσαι , εγω προσπαθω να συζητησω κι 'συ ξεθαβεις ο,τι πιο ακυρο βρεις απο την πιο απομερη γωνια της ιστοριας.
"Γενικά έπρεπε να μείνεις ικανοποιημένος, αλλά εσύ εξακολουθείς να μας ζητάς και άλλες αποδείξεις ύπαρξης του θυμωσιάρη μπακαλοδευτερά και τρομοκράτη θεϊκού παντοδύναμου όντος με την παρουσία του οποίου δικαιολογούνται όλα τα παραμύθια με τα οποία χιλιάδες χρόνια μας συσκοτίζουν το μυαλό και κακοποιούν και υποβιβάζουν τη ποιότητα ζωής μας. Αν ψάξουμε θα βρούμε χιλιάδες αποδείξεις φθάνει να απαλλαγούμε από όποιες προκαταλήψεις" --> Μενω ικανοποιημενος μονο μια .
"Αυτό γίνεται εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια, με τον χριστιανισμό και 27.000 χρόνια με το δωδεκάθεο. Αν δε συμπεριλάβουμε και τη θητεία των δύο άλλων Παμβασιλέων Κρόνου και Ορανού, προς το βαθύ παρελθόν, πιάνουμε συνολικά μέχρι σήμερα τα 42.000 χρόνια κυριαρχικής τρομοκρατίας και εκμετάλλευσης. Ενώ από την Αγία Γραφή έχουμε μόνο επτά χιλιάδες χρόνια από τη δημιουργία του Αδαμ. Ποιες αποδείξεις ζητάς; (Πηγή: Οι Ελληνικές Φυλές. Ιστορικός συγγραφέας Κωνσταντίνος Μαντίναος)." -- > Ποσο ακυρος......
"Ανακάλεσε, σε παρακαλώ, την εξομοίωσή μου με κασέτα-Dvd προς ένθεους, γιατί είναι άστοχη και προσβλητική. Μου δίνεις την εντύπωση ότι μπήκες στο φόρουμ αποφασισμένος να «κονιορτοποιήσεις τους δαιμονισμένους άθεους παλαιοκομμουνιστές». Γι’ αυτό και οπλοπολυβολείς, όλους εμάς που σου δώσαμε βήμα, άρα σε φιλοξενούμε. Εσύ τελικά δεν είσαι ένθεος; Τι εκπροσωπείς και γιατί μεγάλο διδασκαλίζεις;"-->Εδω γινεσαι χειροτερος με καθε καταχωριση και ζητας ανακληση....
Δε με ενδιαφερει τι εντυπωση αποκομιζει ενα τρολλ.
Εγω δεν κυκλοφορω με ταμπελες.
"Εκφράζοντας ελεύθερα τη γνώμη μου, υποθέτω, ότι είσαι πνιγμένος σε αυθαίρετες παρεμβάσεις και αδικαιολόγητες συμπεριφορές γενικά προς όλους μας. Θορυβείς, όπου και να τρυπώσεις. Καλά θα κάνεις να κρίνεις αντικειμενικά, ύστερα από ενδελεχή έρευνα και σωστή εκτίμηση.

Αν δεν έχουμε κέρατα και είμαστε αποδεκτοί, τότε γιατί τόσος όγκος παρεμβάσεων και υποδείξεων;" Λαθη , αρκετα λαθη.
"Φίλτατε Πανωραίε, με θλίβεις με την ερώτησή σου αυτή. Μα είναι δυνατό να πιστεύεις σε μεταφυσικές υποσχέσεις και να προσδοκάς σωτηρία αθάνατης ψυχής και ανάσταση νεκρών;

Ξεχνάς ή εθελοτυφλείς, να θυμηθείς την εναντίωση του Λουθήρου1483–1546 με τα συγχωροχάρτια, για την άγρια και ξετσίπωτη εξαγορά των αμαρτιών πιστών και αγαπημένων πεθαμένων συγγενών; Κατά την περίοδο του μεσαιωνικού παπισμού; Δεν γίνεται το ίδιο και τώρα, με τα μνημόσυνα, τα τρισάγια κλπ; Θα πατούσε άνθρωπος στην εκκλησία, αν δεν πίστευαν σ’ αυτές τις δοξασίες-προσμονές;

Μα η ύπαρξη των θρησκειών βασίζεται αποκλειστικά και μόνον στο δήθεν διφυές του ανθρώπου(τον Δυισμό), στην Αθανασία της Ψυχής και την Ανάσταση των νεκρών. Όταν γίνεται ο διάλογος ανάμεσα σε διαφορετικότητες απόψεων και θέσεων, περιοριζόμαστε στην ανταλλαγή αυτών των θέσεων, για προβληματισμό. Εξάλλου όσο υποχρεωμένος είναι ο άθεος να προσκομίσει αποδείξεις μή ύπαρξης, άλλο τόσο υποχρεούται και ο πιστός να προσκομίσει τεκμήρια ύπαρξης θεού."
Μηπως εισαι ο δευτερος λογαριασμος του ορθοδοξου με στοχο τη δυσφημιση της αθειας , διοτι ακριβως η ιδια νοοτροπια σας διεπει." Αυτο που λεω ειναι αληθεια" -- "Τι στοιχεια εχεις?" --"Εχω στοιχεια , εθελοτυφλεις"
Υστερα απο επικλησεις στην ειρωνεια , ακυρες ιστορικες αναφορες , νηπιακη κατανοηση της γενεαλογιας των θρησκειων επιτελους δηλωνεις πως εχεις καποιο βαρος αποδειξης .Το εκανες ατσαλα , ουτε ο ενθεος ουτε ο αθεος ειναι υποχρεωμενος να προσκομισει στοιχεια , μονο εκεινος που κανει τον ισχυρισμο.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Και μετά μου λένε ότι δεν υπάρχουν βρυκόλακες...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έριξα μια ματιά στο νήμα και έφριξα. Πάλι συζητάμε περί ύπαρξης θεού? Και μάλιστα σε ένα νήμα με τίτλο "ας μιλήσουμε για την αθεϊα?"

Λοιπόν έχουμε και λέμε: εγώ δεν ξέρω αν υπάρχει θεός, γιατί δεν ξέρω τι είναι "θεός". Αν δοθεί ένας (1, ένας λέμε!) σαφής ορισμός* μπορούμε βάσει του ορισμού να το εξετάσουμε.

Έχω όμως μια απλή ερώτηση: αφού δεν έχουμε την παραμικρή (καμμία, τίποτα λέμε!) απόδειξη (απόδειξη λέμε, όχι ανεκδοτολογία, μυθολογία και ευσεβείς πόθους) ότι υπάρχει κάποιο ον που να προσομοιάζει κάπως στους ορισμούς που δίνουν οι διάφορες θρησκείες για τον "θεό", τότε γιατί να κάτσουμε να ασχοληθούμε να ψάχνουμε αν υπάρχει ή όχι? Και εν τοιαύτη περιπτώσει, γιατί να μην αναλώσουμε την ίδια ενέργεια με την ίδια σοβαρότητα στην αναζήτηση της ύπαρξης νεραϊδών?

Με συγχωρείτε τώρα, έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω στη ζωή μου. Για όποιον πραγματικά νοιάζεται, το φόρουμ είναι γεμάτο νήματα με τέτοιες συζητήσεις, ας ψάξει να τα βρει.

*ο ορισμός που δόθηκε, "Ενα αιωνιο υπερφυσικο ον , που εχει ιδιοτητες παντογνωσιας , παντοδυναμιας κτλ", δεν είναι σαφής:
1. Τι σημαίνει "υπερφυσικό"; Εξ ορισμού οτιδήποτε συμβαίνει στη φύση, είναι φυσικό. Ακόμη κι αν υπάρχει κάποιο φαινόμενο που δεν κατανοούμε, δεν συντρέχει λόγος να το πούμε "υπερφυσικό", φυσικό είναι και μπορούμε να το διερευνήσουμε.
2. Τι θα πει "αιώνιο", "παντογνωσία", "παντοδυναμία"? Όλα αυτά είναι κλισέ που μάθαμε να αναπαράγουμε. Εγώ είμαι αιώνια? Από μια άποψη, ναι: η ύλη και η ενέργεια που με απαρτίζει απλώς μετουσιώνεται όσο ζω και θα μετουσιωθεί με άλλον τρόπο όταν πεθάνω, αλλά δεν χάνεται. Ισχυρίζεσαι ότι το ον αυτό είναι αναλλοίωτο στο χρόνο, ότι δεν συντελείται καμμία μεταβολή στα σωματίδια ή στα ενεργειακά πεδία που το αποτελούν? Και μια που το έφερε η κουβέντα, από τι αποτελείται το ον αυτό είπαμε?
Παντοδύναμο είπες? Αυτό σημαίνει τι ακριβώς? Ότι μπορεί να ενεργήσει κατά "παράβαση" των φυσικών νόμων? Αυτό δεν έχει καν νόημα, ξέρεις. Αυτό που ονομάζουμε "φυσικοί νόμοι" δεν είναι ένα είδος οδηγιών με εντολοδοτική αξία, είναι κωδικοποιημένες παρατηρήσεις που κάναμε εμείς οι άνθρωποι και μας βοηθάνε στην κατανόηση του κόσμου. Αν υπάρχει κάποιο ον που λειτουργεί με βάση άλλους νόμους, αυτό δεν σημαίνει ότι "καταργεί" τους γνωστούς μας νόμους, σημαίνει απλώς ότι έχουμε να ανακαλύψουμε κι άλλα πράγματα για τον κόσμο.
3. Τι θα πει "κλπ."? Αστειεύεσαι ελπίζω! Δε φαντάζομαι να περιμένεις σοβαρή κουβέντα αφήνοντας στον αέρα το ενδεχόμενο άλλων ιδιοτήτων τις οποίες δεν κατονομάζεις.

Δεν είναι δυνατόν να περιμένεις να συζητήσουμε στη βάση μιας δήλωσης του τύπου "ελάτε τώρα, όλοι ξέρουμε τι είναι ο θεός", έτσι?

Off Topic
Κι ένα ερώτημα εκτός θέματος: άιντε και διαπιστώνουμε ότι όντως υπάρχει ένα ον που μπορεί κάπως να ανταποκριθεί σε κάποιον από τους ορισμούς του "θεού". Γιατί αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να σχετιστούμε μαζί του με λατρευτικό τρόπο? Γιατί δεν μπορούμε απλώς να το παρατηρήσουμε, ακόμη και να το θαυμάσουμε, χωρίς να το λιβανίζουμε?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση