Aς μιλήσουμε για την αθεία!!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
daslim
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010 19:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοιταξε φιλε μου, υπάρχουν πολλών ειδών παρασιτα και δεν μπορείς να μου αντικρόυσεις τιποτα γιατι αν μου πεις ενα θα σου πω δέκα και μετα αλλα δεκα για καθε ενα που θα λες.
Σιγά μη βρείς και δυο εκατομμύρια να μου πεις. Όλα μα όλα τα δικά σου επιχειρήματα πηγάζουν και εκπορεύονται από το εξής ένα: "πιστεύω ότι είναι αλήθεια". Δηλαδή ουσιαστικά έχεις ένα επιχείρημα, το οποίο μάλιστα στερείται και λογικής. Αντιθέτως, λογικά αντεπιχείρήματα σε κάθε τι που λέει η θρησκεία σου υπάρχουν δεκάδες και κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να στα αραδειάσει.

Γεγονός: όλοι σχεδόν οι άθεοι στην Ελλάδα έχουνε γνωρίσει πολύ καλά την χριστιανική πίστη, θέλοντας και μη στο σχολείο έχουνε εντρυφήσει σε αυτήν, στα βιβλία της, στις γραφές της, από μικρά παιδιά μέσα στις θεοκρατούμενες οικογένειες και στις θεούσες θείες τους, κάθε Κυριακή εκκλησία και κατηχητικό έχουνε ζήσει στο πετσί τους τον χριστιανισμό. Μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι είναι αρκετά καλοί γνώστες του χριστιανικού δόγματος. Αμφιβάλεις γι' αυτό; Μπορείς λοιπόν να ισχυριστείς ότι το ίδιο καλά γνωρίζουν και οι πιστοί τα επιχειρήματα του αθεϊσμού; Φυσικά το ερώτημα είναι ρητορικό. Φυσικά και είναι ελάχιστοι οι πιστοί που έχουνε κάτσει να διαβάσουνε βιβλία και έχουν ερευνήσει σε βάθος το επιχειρήματα που αντικρούουν αυτά που πιστεύουν. Και αυτό γιατί η ίδια τους η θρησκεία τους απαγορεύει να αμφισβητούνε, να ψάχνουν, να σκέφτονται λογικά. Άρα κατ' εσε ποιος είναι πιο ικανός να συγκρίνει σωστά 2 έννοιες, αυτός που ξέρει σε βάθος και τις δύο ή αυτός που ξέρει μόνο τη μία;

Γεγονός: αν γνωρίσεις κάποιον νεαρό, ας πούμε 20 χρονών, ο οποίος σου πει ότι ξέρει ότι υπάρχει η Μέση Γη του Τόλκιν, με τα Χομπιτς, τα ξωτικά, τους δράκους κ.τ.λ. γιατί μια νύχτα τον επισκέφτηκε ο Σάουρον και του είπε ότι υπάρχει, τότε εσύ ή θα σκεφτείς ότι σε κοροϊδεύει ή αν δεις ότι αυτά τα λέει πολύ σοβαρά θα σκεφτείς ότι είναι τρελός και χρειάζεται επειγόντως βοήθεια. Αυτό. Δεν χρειάζεται να συνεχίσω, νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.

Επίσης, υπάρχει μια πολύ ωραία φράση του Stephen Roberts που λέει το εξής: "Ισχυρίζομαι ότι είμαστε και οι δυο άθεοι. Απλά εγώ πιστεύω σε ένα Θεό λιγότερο απ' ότι εσύ. Όταν καταλάβεις γιατί απορρίπτεις τους Θεούς όλων των άλλων θρησκειών, τότε θα καταλάβεις και γιατί εγώ απορρίπτω τον δικό σου."
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως απ'ότι κατάλαβα απ'την απάντησή σου η βασική προϋπόθεση για να πιστέψεις είναι να....πιστέψεις.Δεν εκπλήσσομαι,το έχω ακούσει και από άλλους πιστούς αλλά μου δημιουργεί μιά απορία:Αν προϋπόθεση για να πιστέψεις είναι να πιστέψεις πως μπορεί κάποιος που δεν είναι χριστιανός (άρα κατά τεκμήριο δεν πιστεύει) να προσεγγίσει την ορθοδοξία;
Θα ήμουν υπόχρεος αν προσπαθούσες στο βαθμό που μπορείς να μου δώσεις μιάν απάντηση.

Φιλε μου εγω γεννηθηκα πιστός? Ποσοι ανθρωποι που πιστευουν γεννηθηκαν πιστοί? Υπάρχει καποιο συστατικο στο DNA που καθοριζει ποιος πιστευει και ποιος όχι? Πολλοι ανθρωποι απο αθεοι εγιναν πιστοι και το αντιθετο. Πολλοι που πιστευαν τωρα δεν πιστευουν αρα τι μου λες οτι πριν ειχαν το γονιδιο της πιστης και μετα οχι?
Γιατρε ειμαστε ανθρωποι, καθε μερα κανουμε εκατομμυρια σκεψεις και παιρνουμε πληθος πληροφοριων. Ειναι λογικο και να ακουσουμε που να μας κανει να αναθεωρησουμε τα πιστευω μας, πραγμα που συμβαινει πιστευω σε καθε ανθρωπο. Μπορει και εγω καποια στιγμη να παθω το ιδιο, μπορει και εσυ. Δεν σημαινει δηλαδη οτι επειδη δεν πιστευεις δεν μπορει να γινει κατι ή να συμβει κατι και να σου αλλαξει την ζωη σου για παντα. Ξερεις, εμεις οι ανθρωποι το εχουμε αυτό. Ειστε πολύ απόλυτοι για κατι που στην ουσια κανεις μας δεν μπορει να το προσεγγισει, αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο αλλα στην ουσια κανεις δεν το προσεγγίζει ακριβως. Αρα λοιπον το οτι δεν πιστευεις δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει κατι , λεω δεν ξερω. Ξερεις πως θα εισαι εσυ μετα απο 10 χρονια? Οι εμπειριες σου , οι γνωσεις σου θα ειναι οι ίδιες, και εμενα το ιδιο, αρα λοιπον μην εισαι απολυτος σε αυτό και να θυμασαι οτι πολλοι πολεμιοι του Χριστιανισμου εγιναν οι πιο πιστοι και το αντιθετο.

Επιπλέον αυτά που λες για την ψυχή κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστά.Ένα μέλος της ομάδας μας,ο EvanT, έχει κάνει μιά εξαίρετη δουλειά και έχει μεταφράσει στα ελληνικά ένα εξαίρετο άρθρο πάνω σ'αυτό το θέμα.Αν έχεις διάθεση και χρόνο να δεις και μιάν άλλη άποψη (και ισχυρότατα τεκμηριωμένη) πάνω στο θέμα ακολούθησε το σύνδεσμο.
Πραγματι εκανε εξαιρετικη δουλεια. Απλα θελω να πω πως η ψυχη είναι κατι που ακόμα και οι πιο μορφωμενοι ενα ορισμό μπορουν μονο να δωσουν. παρα την εξαιρετικη αναλυση του φίλου, ειναι ενας ακομα ορισμός, μια αλλη αν θες προσεγγιση απο τις πολλες αλλες που κυκλοφορουν.

Τέλος αφού λες και σε πιστεύω πως δεν θεωρείς τους άθεους συναισθηματικά αναίσθητους προς τι η επίκληση στο να καταφύγουμε στο συναίσθημα (στην ψυχή) για να γνωρίσουμε το θεό;

Γιατρέ μου μπορει να εισαι ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο αλλα να μην πιστευεις, δεν εχει σχεσει αυτό, εγω απλά είπα οτι εκτός απο γνώσεις και βιβλία και οτι αλλο χρειαζεται και κατι παραπανω και θα σου πω ενα π.χ γιαυτο. Εισαι γιατρός, σωστά? ¨ολοι οι γιατροί είναι ίδιοι? Καπιοι ειναι εξαιρετική και καπιοι αλλοι ειναι ασχετοι, ολοι αυτοι όμως διαβάζουν την ιδι αβιβλιογραφία. Τι ειναι λοιπον αυτο που ξεχωρίζει τους καλους απο τους κακους? Ενω λοιπον διαβαζετε τα ιδια πραγματα, οι εμπειριες σας, οι σκεψεις σας, τ αβιωματα σας ειναι διαφορετικα και πολλά αλλα, αρα ο καθενας οδηγειται σε αλλα συμερασματα και λογικές. ακπως ετσι εινια και με την πιστη, την θρησκεία. Διαβαζουμε το ιδιο κειμενο και παιρνουμε διαφορετικα πραγματα ο καθενας. Ετσι δεν εναι! Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω

Καλημερα
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

αγαπητε κυριε συγνωμη που παρεμβαινω στην κουβεντα σας αλλα παρολο που ειστε μορφωμενος[ εγω ειμαι αγραμματος και αμορφωτος]δεν πρεπη να ειστε ιδιαιτερα εξυπνος.στην ερωτηση σας που θα με κανεται [ γιατι] απανταω.αν ηρθατε να διασκεδασεται τους αθεους το πετυχατε πληρως..αν ηρθατε να τους προσηλυτισεται τοτε η κατασταση ειναι για γελια..ειναι δυνατον να αλλαξη εστω και μισος απο αυτους? για ενας ολοκληρος αποκλειεται. απλα παιξατε και χασατε.αφηστε τα οπως ειναι και φυγεται με αξιοπρεπεια. απλα αν δεν το καταλαβατε ειναι ολοι τους πανεξυπνοι.. ειμαι χριστιανος ορθοδοξος και βλεπω με λυπη αυτο που κανεις..[/quote]


Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφάλα...

Ποιος ειπε ρε φιλε οτι παω να προσηλυτισω τους αθεους. Φαντασου ποσο πορωμενος εισαι που μια απλή συζητηση σε κανει να τρελενεσαι και να το πας εκει που εγω ουτε καν θα το σκεφτομουνα ποτέ. Αν τωρα νομιζεις οτι καποιους τους διασκεδασα, τοτε πριν το πεις να τους ρωτησεις πρωτα πριν αρχίσεις να μιλάς εκ μερους άλλων.
Εισαι όμως επιτυχία. ΜΟυ λες επαιξα και εχασα...μαλιστα ...για πες μου τι εχασα?? εγω νομιζα οτι συζητουσα, εσυ μαλλον οτι παιζαμε καποιο παιχνιδακι...ενταξει ο καθενας σκεφτεται οτι θελει όπως ειπα και στον Γιατρο νωριτερα. Τωρα οτι όλοι τους ειναι πανεξυπνοι αυτο δεν το αμφισβήτησα φιλε μου, αλλα πιστεψε με το μυαλο δεν ειναι το μονο που χρειαζεσαι.
Τελος αν θα φυγω απο την συζητηση θα το κρινω εγω αυτο και δεν θα μου υποδείξει ο καθένας τι θα κανω, αλλα μαλλον δεν ξερεις να συζητας και ξεκινας την συζητηση με το οτι εισαι αμορφωτος και καλα θελωνατς να δειξεις ακριβως το αντιθετο, πραγματα που κανουν στο δημοτικό. Τι να μου πεις λοιπον εσυ. Είπες κατι και ειναι σαν να μην το είπες. Οσο για την αξιοπρέπεια, αν είχες εσυ δεν θα το ανεφερες!!

Με εκτίμηση.
ΧΧ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

xrisxal2000 έγραψε:
Γιατρός του Ικα έγραψε:Επιπλέον αυτά που λες για την ψυχή κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστά.Ένα μέλος της ομάδας μας,ο EvanT, έχει κάνει μιά εξαίρετη δουλειά και έχει μεταφράσει στα ελληνικά ένα εξαίρετο άρθρο πάνω σ'αυτό το θέμα.Αν έχεις διάθεση και χρόνο να δεις και μιάν άλλη άποψη (και ισχυρότατα τεκμηριωμένη) πάνω στο θέμα ακολούθησε το σύνδεσμο.
Πραγματι εκανε εξαιρετικη δουλεια. Απλα θελω να πω πως η ψυχη είναι κατι που ακόμα και οι πιο μορφωμενοι ενα ορισμό μπορουν μονο να δωσουν. παρα την εξαιρετικη αναλυση του φίλου, ειναι ενας ακομα ορισμός, μια αλλη αν θες προσεγγιση απο τις πολλες αλλες που κυκλοφορουν.
Δεν είναι καθόλου "άλλη μια προσέγγιση" εξαιτίας μιας σημαντικότατης λεπτομέρειας.
Παρέχει αποδείξεις για αυτά που λέει.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφάλα...

Ποιος ειπε ρε φιλε οτι παω να προσηλυτισω τους αθεους. Φαντασου ποσο πορωμενος εισαι που μια απλή συζητηση σε κανει να τρελενεσαι και να το πας εκει που εγω ουτε καν θα το σκεφτομουνα ποτέ. Αν τωρα νομιζεις οτι καποιους τους διασκεδασα, τοτε πριν το πεις να τους ρωτησεις πρωτα πριν αρχίσεις να μιλάς εκ μερους άλλων.
Εισαι όμως επιτυχία. ΜΟυ λες επαιξα και εχασα...μαλιστα ...για πες μου τι εχασα?? εγω νομιζα οτι συζητουσα, εσυ μαλλον οτι παιζαμε καποιο παιχνιδακι...ενταξει ο καθενας σκεφτεται οτι θελει όπως ειπα και στον Γιατρο νωριτερα. Τωρα οτι όλοι τους ειναι πανεξυπνοι αυτο δεν το αμφισβήτησα φιλε μου, αλλα πιστεψε με το μυαλο δεν ειναι το μονο που χρειαζεσαι.
Τελος αν θα φυγω απο την συζητηση θα το κρινω εγω αυτο και δεν θα μου υποδείξει ο καθένας τι θα κανω, αλλα μαλλον δεν ξερεις να συζητας και ξεκινας την συζητηση με το οτι εισαι αμορφωτος και καλα θελωνατς να δειξεις ακριβως το αντιθετο, πραγματα που κανουν στο δημοτικό. Τι να μου πεις λοιπον εσυ. Είπες κατι και ειναι σαν να μην το είπες. Οσο για την αξιοπρέπεια, αν είχες εσυ δεν θα το ανεφερες!!

Με εκτίμηση.
ΧΧ[/quote]
σε ευχαριστω πολυ για το [ ρε].αφου δεν καταλαβες οτι σου κανουν πλακα και γελανε μαζι σου οπως και πολλους αλλους τουλαχιστων απολαυσε το..
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Οποιος γελάει με τον αλλον μαλλον αυτός είναι για γέλια.ΚΑι αν γελανε μαζι μου με νοιαζει οσο νοιαζει εσενα ποια ωρα της ημερας χεζει ο πελαργος.ΚΑλα οσο για σενα οτι και να πω λιγο ειναι.Ταλαιπωρήσε! Απο οτι φαινεται αυτο το forum ειναι μονο για ανθρώπους με τις ίδιες αντιλήψεις. Εχετε διαβασει 5 βιβλια και νομιζετε οτι εχετε πιασει την σοφια του κοσμου. Αυτό σας κανει ακομα πιο επιρρεπεις σε λαθη. Εγω πιστευω κατι. Εσεις πιστευεται κατι αλλο. Καντε οτι νομιζετε . Η ζωη ειναι δικη σας.
Εσυ φιλε μου atlanda-dog1 εισαι απο αυτούς που αντι να αποφυγουν ενα βιασμο τον απολαμβάνουν ε?? :D :D
Το καταλαβα, απλα παψε να μιλας εκ μερους άλλων γιατι τους ξεφτιλιζεις λεγοντας οτι γελανε με εναν ανθρωπο που συζητανε.Εσυ μπορεί να γελάς αν και δεν ξερεις τον λογο. :lol: :lol: Εγω τελειωσα με το forum αυτό.

Παντως σεβάστηκα την γνώμη όλων και δεν γελασα με κανεναν.

Υ.Γ: Ελπίζω καποιος να βρεθει να πει στον atlanda-dog1 τι μαλ..ιες λεει και οτι ξεφτιλίζει το forum.
σε ευχαριστω πολυ για το [ ρε].αφου δεν καταλαβες οτι σου κανουν πλακα και γελανε μαζι σου οπως και πολλους αλλους τουλαχιστων απολαυσε το..

Τελος αφου θελετε αποδείξεις οτι ο θεος υπάρχει, θελω και εγω αποδείξεις οτι δεν υπάρχει??? Οχι τα κλασσικα που λετε και αλλα τετοια , αποδειξεις, και τοτε θα μιλησουμε ξανα!!

Φιλικά,
Χ.Χ
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

xrisxal2000 έγραψε:Τελος αφου θελετε αποδείξεις οτι ο θεος υπάρχει, θελω και εγω αποδείξεις οτι δεν υπάρχει???
Όπως σου εξήγησαν πιο πάνω, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε σένα. Η απαίτησή σου είναι παράλογη.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε:Τελος αφου θελετε αποδείξεις οτι ο θεος υπάρχει, θελω και εγω αποδείξεις οτι δεν υπάρχει??? Οχι τα κλασσικά που λετε και αλλα τετοια , αποδειξεις, και τοτε θα μιλησουμε ξανα!!
Μα xrisxal2000, εδώ κάνεις ένα λάθος. Όπως κι εσύ, κάποτε πιστεύαμε οι περισσότεροι εδώ μέσα ότι υπάρχει Θεός. Απλά κάποια στιγμή είδαμε ότι δεν υπήρχε κάποια απόδειξη για αυτό το αόρατο, άυλο, τέλειο, παντογνωστικό, πανταχού παρόν και τα πάντα πληρόν, πανάγαθο ον και εγκαταλείψαμε την πίστη αυτή. Παράλληλα βρήκαμε και ενδείξεις που δείχνουν το ακριβώς αντίθετο (ότι δεν υπάρχει). Μην μπερδεύεις τις αποδείξεις για μη ύπαρξη με έλλειψη αποδείξεων για ύπαρξη.

Ο εκνευρισμός εδώ μέσα συχνά παράγεται γιατί όλοι μας έχουμε γίνει αποδέκτες μεγαλειωδών δηλώσεων του τύπου "θα σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός" και τελικά καταλήγουμε με επιχειρήματα τα οποία έχουμε ακούσει και καταρρίψει 500 φορές έκαστος. Αυτό που ξεχνάμε (το παραδέχομαι) είναι ότι δεν ασχολούνται όλοι με τέτοια θέματα και δεν μπορούν να ξέρουν τι έχουμε ακούσει επανειλημμένα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν οι εκνευρισμοί που παρατηρείς.

Θα σου πω κάτι που το έχω πει κι εγώ πολλές φορές, αλλά είναι απαραίτητο να επαναλαμβάνεται. Βασική αρχή στη φιλοσοφία είναι ότι το βάρος της απόδειξης βαραίνει εκείνον που κάνει τον ισχυρισμό. Αν θες να ισχυριστείς ότι υπάρχει Θεός και μάλιστα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (π.χ. ο Γιαχβέ όπως τον βλέπουν οι Ορθόδοξοι) εσύ θα πρέπει να παρουσιάσεις αποδείξεις. Δεν έχει κανείς την υποχρέωση να ασχοληθεί σοβαρά με την οποιαδήποτε μεταφυσική θεωρία και να ψάξει να βρει αποδείξεις αντί εσού. Και ουσιαστικά αυτό κάναμε και οι περισσότεροι εδώ πέρα και καταλήξαμε στην αθεΐα, αφού δεν μπορούσαμε να βρούμε τέτοιες αποδείξεις. Στην πράξη η αθεΐα είναι η default στάση ελλείψει αποδείξεων.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε:Φιλε μου εγω γεννηθηκα πιστός? Ποσοι ανθρωποι που πιστευουν γεννηθηκαν πιστοί? Υπάρχει καποιο συστατικο στο DNA που καθοριζει ποιος πιστευει και ποιος όχι? Πολλοι ανθρωποι απο αθεοι εγιναν πιστοι και το αντιθετο. Πολλοι που πιστευαν τωρα δεν πιστευουν αρα τι μου λες οτι πριν ειχαν το γονιδιο της πιστης και μετα οχι?
Γιατρε ειμαστε ανθρωποι, καθε μερα κανουμε εκατομμυρια σκεψεις και παιρνουμε πληθος πληροφοριων. Ειναι λογικο και να ακουσουμε που να μας κανει να αναθεωρησουμε τα πιστευω μας, πραγμα που συμβαινει πιστευω σε καθε ανθρωπο. Μπορει και εγω καποια στιγμη να παθω το ιδιο, μπορει και εσυ. Δεν σημαινει δηλαδη οτι επειδη δεν πιστευεις δεν μπορει να γινει κατι ή να συμβει κατι και να σου αλλαξει την ζωη σου για παντα. Ξερεις, εμεις οι ανθρωποι το εχουμε αυτό. Ειστε πολύ απόλυτοι για κατι που στην ουσια κανεις μας δεν μπορει να το προσεγγισει, αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο αλλα στην ουσια κανεις δεν το προσεγγίζει ακριβως. Αρα λοιπον το οτι δεν πιστευεις δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει κατι , λεω δεν ξερω. Ξερεις πως θα εισαι εσυ μετα απο 10 χρονια? Οι εμπειριες σου , οι γνωσεις σου θα ειναι οι ίδιες, και εμενα το ιδιο, αρα λοιπον μην εισαι απολυτος σε αυτό και να θυμασαι οτι πολλοι πολεμιοι του Χριστιανισμου εγιναν οι πιο πιστοι και το αντιθετο.
Κανείς δε γεννιέται πιστός.Όταν γεννιόμαστε όμως,έχουμε όλοι ένα κοινό χαρακτηριστικό:την έλλειψη κριτικής ικανότητας και λογικής,που θα μας συνοδέψει στα πρώτα βήματα της ζωής μας.Σ'αυτό το διάστημα,μπορούμε άνετα να εμποτιστούμε απ'το περιβάλλον μας από οποιαδήποτε ιδέα και να την εσωτερικεύσουμε άκριτα,χωρίς να επιδέχεται στη συνέχεια αμφισβήτηση (παρά μόνο με μεγάλη δυσκολία),καθώς από 'κει θα ξεκινήσουμε να χτίζουμε τα θεμέλια της προσωπικότητάς μας.Προσεγγιστικά λοιπόν,αυτές οι αρχικές ιδέες είναι τόσο βαθιά ριζωμένες μέσα μας και τόσο δύσκολο να μετακινηθούν,καθώς δεν τοποθετήθηκαν εκεί με λογική πορεία,άρα δύσκολα θα δεχτούμε να τις εκλογικεύσουμε ώστε να δούμε αν όντως ισχύουν ή όχι και καθώς αρχίζοντας να τις αμφισβητούμε κλονίζουμε τα πιο βασικά μας θεμέλια,οπότε είναι σαν να γεννηθήκαμε μ'αυτές.Μια απ'αυτές τις ιδέες,είναι για τους περισσότερους ανθρώπους και η θρησκεία.Συνεπώς δεν είναι το ίδιο το "άθεος=>πιστός" και το "πιστός=>άθεος",καθώς το δεύτερο είναι αυτό που έχει συμβεί στην πλειοψηφία από εμάς ενώ το πρώτο είναι κάτι που συμβαίνει πολύ σπάνια με ανάλογο τρόπο που γίνεται το δεύτερο.
xrisxal2000 έγραψε:Πραγματι εκανε εξαιρετικη δουλεια. Απλα θελω να πω πως η ψυχη είναι κατι που ακόμα και οι πιο μορφωμενοι ενα ορισμό μπορουν μονο να δωσουν. παρα την εξαιρετικη αναλυση του φίλου, ειναι ενας ακομα ορισμός, μια αλλη αν θες προσεγγιση απο τις πολλες αλλες που κυκλοφορουν.
Θα μου απαντήσεις ποτέ στα ερωτήματα που σου έχω θέσει περί ψυχής?Γιατί προσωπικά δεν έχω βρει καμιά εμπεριστατωμένη επιστημονική μελέτη που να αναφέρεται σ'αυτή και αυτό τις περισσότερες φορές όχι επειδή "οι πιο μορφωμένοι" που λες και 'συ δυσκολεύονται να την ορίσουν,αλλά επειδή δεν έχει κάποια ουσία ή νόημα σαν ιδέα.
xrisxal2000 έγραψε: Τι ειναι λοιπον αυτο που ξεχωρίζει τους καλους απο τους κακους? Ενω λοιπον διαβαζετε τα ιδια πραγματα, οι εμπειριες σας, οι σκεψεις σας, τ αβιωματα σας ειναι διαφορετικα και πολλά αλλα, αρα ο καθενας οδηγειται σε αλλα συμερασματα και λογικές. ακπως ετσι εινια και με την πιστη, την θρησκεία. Διαβαζουμε το ιδιο κειμενο και παιρνουμε διαφορετικα πραγματα ο καθενας. Ετσι δεν εναι! Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω
Πολλά πράγματα ξεχωρίζουν τον καλό επαγγελματία απ'τον κακό (το γενικεύω απ'τους γιατρούς) και σίγουρα δεν είναι οι γενικότητες στυλ "σκέψεις και βιώματα".Μερικά πρόχειρα:
1.)Δεν έχουν διαβάσει όλοι οι επαγγελματίες του ίδιου κλάδου τα ίδια πράγματα.Άλλος ο επαγγελματίας που πήρε πτυχίο με 5,άλλος που πήρε με 8,άλλος που το πήρε δι'αλληλογραφίας,άλλος που το πήρε στο Τιμπουκτού,άλλος που το πήρε επειδή ήταν στη ΔΑΠ/ΠΑΣΠ.
2.)Υπάρχουν επαγγελματίες που παίρνουν το πτυχίο και εφησυχάζονται και άλλοι που το ψάχνουν για όλη τους τη ζωή.Δύο επαγγελματίες π.χ. που πήραν το πτυχίο τους με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο βαθμό,διαφορετικός είναι αυτός που ψάχνει επιστημονικά άρθρα πάνω στο αντικείμενό του και ενημερώνεται για τις εξελίξεις και στη μετέπειτα πορεία του και διαφορετικός αυτός που μετά το πτυχίο δεν ανοίγει βιβλίο.
3.)Η πείρα.Άλλος ο επαγγελματίας με 10 χρόνια πείρα,άλλος με 1.
4.)(το βασικότερο)Η ευχαρίστηση.Διαφορετικός ο επαγγελματίας που αγαπάει αυτό που κάνει,διαφορετικός αυτός που το βλέπει σαν αγγαρεία.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser έγραψε: Προχειρα εντοπισω δυο ψεγαδια στο συλλογισμο σου.
1)Ειναι ατερμονος συλλογισμος , λαμβανει ως δεδομενο απο που προσπαθει να αποδειξει. Διοτι πρεπει να μη ειναι το κατι αυτο που δεν ειναι για να υπαρξει ιδεατα εστω το σημειο...
Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει (αλλά χωρίς να τον πιάσουν τα γέλια) τί θέλει να πει εδώ ο Όμορφος, θα του φέρω μία Κινεζούλα την άλλη εβδομάδα που θα επιστρέψω!

Όμορφε, εσύ δεν είσαι που πρότεινες σε κάποιον, και επειγόντως μάλιστα, το Συντακτικό της Ελληνικής Γλώσσας κάποια τάξης του Λυκείου;
Έχω την Γραμματική της Νεοελληνικής του Τριανταφυλλίδη. Σου κάνει;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξία, θα συμφωνούσα, αλλά περιέργως το κατάλαβα.

Ο νόμος (το αξίωμα θα έλεγα) της μη αντίφασης λέει ότι κάθε δήλωση, πχ:

"Ο τοίχος είναι άσπρος"

σημαίνει αξιωματικά ότι ο τοίχος δεν μπορεί να μην είναι άσπρος.
Επεκτείνοντας το παράδειγμα, όταν το x είναι P, δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι (όχι P).
Έτσι, είναι αδύνατον να το αποδείξεις γιατί θα πρέπει να γίνει μέσω κάποιας δήλωσης.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Beautiful Loser έγραψε:...η δεσποινις Darkchilde τουλαχιστον εδειξε πως εαν ακολουθησουμε τις προυποθεσεις τις οδηγουμαστε αναποφευκτα στο συμπερασμα οτι ο Θεος δεν υπαρχει.Εσεις συντασσετε ενα κειμενο στο πραττετε το σφαλα του "ασχετου συμπερασματος" ...
Χμμ...μήπως να αρχίζαμε με κάτι πιο απλούστερο από την Γραμματική του Τριανταφυλλίδη;
Τί θα έλεγες για κάτι σαν το:

Γ+Α = ΓΑ
Τ+Α = ΤΑ
και όλο μαζί;
ΚΑΤΣΟΥΛΑ!
Beautiful Loser έγραψε:...που ειχα παραθεσει στο γιατρο του Ικα.
Δεν είναι Γιατρός και μάλιστα του ΙΚΑ!
Ψέματα το λέει για να τρομάζει τους ασφαλισμένους πιστούς και δη τους φιλοσοφημένους.
Εσύ όμως τράβα του μία πρόταση γραμματικά και συντακτικά άρτια δομημένη (όπως τα παραπάνω) και άσε τον να καταπιεί τα χαπάκια που προόριζε για τους αμετανόητους πιστούς.
Και δη τους "Ακινατικά" φιλοσοφημένους...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 21 Νοέμ 2010 19:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:Λοξία, θα συμφωνούσα, αλλά περιέργως το κατάλαβα.

Ο νόμος (το αξίωμα θα έλεγα) της μη αντίφασης λέει ότι κάθε δήλωση, πχ:

"Ο τοίχος είναι άσπρος"

σημαίνει αξιωματικά ότι ο τοίχος δεν μπορεί να μην είναι άσπρος.
Επεκτείνοντας το παράδειγμα, όταν το x είναι P, δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι (όχι P).
Έτσι, είναι αδύνατον να το αποδείξεις γιατί θα πρέπει να γίνει μέσω κάποιας δήλωσης.
Άσε τα σάπια και Κινεζούλα δεν βλέπεις. Σε είδα που χασκογέλαγες. :P

Δηλαδή τί κατάλαβες από αυτό;
λαμβανει ως δεδομενο απο που προσπαθει να αποδειξει
Τί; έκανε συντακτικό λάθος; αλήθεια; μήπως είναι το πρώτο; όχι βέβαια! Με μια πρόχειρη ματιά, εγώ βρήκα 3-4 καραμπινάτα!
Αν λοιπόν πέφτει ο Όμορφος σε τέτοιους σολοικισμούς, είναι το λιγότερο αντιδεοντολογικό και υπερφίαλο να μας προτείνει το βιβλίο του Συντακτικού με το καλημέρα σας!

Όσον αφορά την κάθε δήλωση του τύπου "ο τοίχος είναι άσπρος", να θυμάσαι ότι αυτή πρέπει πρώτα να αποδειχθεί για την ορθότητά της. Από την στιγμή που αποδεικνύεται ότι όντως ο τοίχος είναι άσπρος, τότε ΤΕΛΟΣ! Δεν συνεπάγεται καμία σχέση με φιλοσοφικο-λογικές ακροβασίες και θεολογικές ταχυδακτυλουργίες, όπως "όταν το Χ είναι Ρ, δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι (ΟΧΙ Ρ). Τα Χ και Ρ είναι μη δηλωμένες μεταβλητές, δεν έχουν καμία τιμή, ενώ ο τοίχος απεδείχθη ότι έχει.

Αυτό μας έλειπε τώρα ν' αρχίσουμε και τα κόλπα με τα δήθεν εργαλεία της λογικής που μας έμαθε (ευτυχώς διότι είχα μία ανησυχία μη και δεν τα μάθω!) ο Όμορφος.

Τί θα έλεγες να πιάναμε και το Πυθαγόρειο θέωρημα και να προσπαθήσουμε να βγάλουμε τον θεό σαν κουνελάκι μέσα από το τετράγωνο της υποτεινούσης και το καλυμαύχι του Πυθαγόρα;
Διότι δεν μπορεί! και αυτός ήταν προ-Χριστιανικός φιλόσοφος! είχε τον "σπερματικό λόγο" βρε αδερφέ! να μην φόραγε και καλυμαύχι;

Ρε για κοίτα που πήγε δύο τη νύχτα εδώ πάνω και εγώ κάθομαι και ασχολούμαι με "Ομορφιές"!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:"I contend that we are both atheists. I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."

Φίλτατε

οταν κρινει κανεις απο το αμπαλαζ

να του δωσεις την ουσια και σε σωστο ξενο περιτυλιγμα

δεν νομιζω θα αναιρεσει την παραδοση του Λουμιδη

also known as : The Parrot
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε:Άσε τα σάπια και Κινεζούλα δεν βλέπεις. Σε είδα που χασκογέλαγες. :P
γμτ... :lol:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ζουμε σε συναρτηση και εξαρτηση απο τις επιρροες που δεχομαστε.

Απο τα ερεθισματα που λαμβανουμε.

Το ματι βλεπει το φως και μονο τοτε μαθαινει ο εγκεφαλος να "βλεπει".

το ερεθισμα "κοινωνια" προκαλει λόγο και σκέψη.

Δεν υπάρχει κατι που να μην εχει και αλλο ονομα/εξηγηση/περιγραφη και να παιζει καποιο εμφανη ρολο στη ζωη μας

η ακτινες Χ δεν φαινονται, αλλα ο καρκινος που προκαλουν σκοτωνει

Το νερο, ειναι πρακτικα πιο θεος, εγκυρος θεος απο καθε αλλη προταση τα τελευταια 3000 χρονια

Ο ηλιος ειναι απολυτος θεος, για τα φυτα

Ο θεος ΣΟΥ, το μυαλο ΣΟΥ, το Εγω ΣΟΥ, δεν ειναι Ο Θεος ολων, Το Μυαλο όλων, το Εγω των πολλων

Δεν εχω προβλημα με την πιστη. Ουτε και προς παρανοησεις και παραλογισμους.
Η κοινωνια ενιοτε εχει. Καποια χαπια διορθωνουν την κατασταση.

Στην αντι-διαισθηση της μοντερνας φυσικης, τί πιο αρμονικό από την πιστη σε ενα αδιαμορφωτο, απροσδιοριστο, "ευφορο" κενό, ειδικα σε οσους ατυχησαν με τον Συνανθρωπο?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Beautiful Loser
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010 23:06
Όνομα Ιστότοπου: -

xrisxal2000 έγραψε:
Φιλε μου Beautiful Loser,
δεν ειναι λιγο παιδικο να ζητάς αποδειξη για να πιστέψεις??? ΕΛΕΟΣ ρε παιδια τι αξια θα είχε η πιστη ( αν υπάρχει), ο θεος ( αν υπάρχει) , τα πάντα αν ολα αποδεικνυονταν με πραξεις, με εικονα ή οτι αλλο. Τι αξία θα είχε ρε παιδιά. Δηλαδη ασ μου πει καποιος. Ολοι θα πιστευαν μονο και μονο απο φοβο και οχι απο αληθινη πιστη . Αν το εκανε αυτο ο θεος τοτε θα ηταν βλακας.
Και τελος επαναλαμβάνω οτι αν έπρεπε να διαβασω ολα αυτα που εχεις διαβασει εσυ για ακινατικη φιλοσοφια και δεν ξερω και εγω τι για να βρω το θεο τοτε θα ηταν αδικο και χαζο απο τον θεο επίσης να το κανει, και αν υπαρχει θεός σιγουρα δεν ειναι χαζος. Ετσι πιστευω, σεβομαι ολων την γνωμη αλλα δεν δεχομαι οτι καποια πράγματα θελουν παντα αποδειξη για να πιστεψεις, αποδειξη χειροπιαστεί παντα, γιατι αποδείξεις υπαρχουν.
Διαφωνω με την πρωτη υποθεση , αν η αποδειξη φανερωνει το πραγματικο προσωπο του Θεου (η πλειονοτητα εξ αυτων απευθυνονται σε ντειστες) ως εκεινο ενος παναγαθου τοτε δεν υπεισερχεται φοβος .
Αλλο η αποδειξη που αποκαλυπτει την υπαρξη και αλλο η αποδειξη που φανερωνει τη φυση του Θεου.
Εστω πως τα στοιχεια της αναστασης του Ιησου Χριστου αποδεικνυουν την υπαρξη του Θεου (που δεν το πιστευω) ,τοτε δεν ακολουθει ως απαραιτητη προυποθεση μια κατανοηση της παναγαθης φυσης του Θεου και οι φοβοι σας ερειδονται.Αυτο που θελω να σας δωσω να κατανοησετε ειναι πως ο φοβος εξαρταται απο την κατανοηση της χριστιανικης ηθικης οχι απο την κατανοηση της αποδειξης του χριστιανικου Θεου.
Συμφωνω με τη δευτερη υποθεση σας , πραγματι ενας θεος που απευθυνεται μοναχα σε ορισμενους ακαδημαικους φιλοσοφους ειναι ελιτιστης .Ομως εξεταζοντας το θεμα απο το αντιθετο ακρο θα 'ταν αδικο να απευθυνεται σε ολους με τον ιδιο τροπο ,μερικοι προσπαθουν να το(ν) βιωσουν μεσω της πιστης αλλοι τον προσεγγιζουν με τη λογικη.
Ο καθενας με τον τροπο του.

Συμφωνω επισης μαζι σας στο οτι τα επιστημονικα και απτα στοιχεια ειναι υπερβολικη απαιτηση , ορισμενα σωα λογικα επιχειρηματα επαρκουν.
daslim έγραψε: Το πιθανότερο είναι ότι έκανες μια εσωτερική αναζήτηση και ότι ουσιαστικά βοήθησες εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου. Η πλάνη στην οποία βρίσκεσαι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε βοήθησε κάποιος αόρατος μπάρμπας με μούσια. Πίστεψε ρε φίλε στον εαυτό σου, πίστεψε ότι το οτιδήποτε μπορείς να το αλλάξεις με τις δικές σου δυνάμεις χωρις να χρειάζεσαι τη βοήθεια κανενός. Καλά για τα υπόλοιπα που γράφεις δεν το συζητώ καν, είναι πλέον τετριμμένα και αντικρούονται ένα προς ένα, λέξη προς λέξη όπως και έκαναν τα παιδιά στα πιο πάνω posts.
Δειξτε λιγο σεβασμο , ο xrisxal2000 ηταν ευγενικος καθολη τη διαρκεια της συζητησης.
Εσεις τι στοιχεια εχετε πως ο κυριος xrisxal2000 ειναι πλανεμενος ?
breadfan έγραψε:@Beautiful Loser

Η θεολογία δεν είναι το φόρτε μου (τώρα που το σκέφτομαι, τίποτα δεν είναι το φόρτε μου), αλλά αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει ότι ο Ακινάτης ισχυρίζεται ότι τα επιχειρήματά του αποδεικνύουν την ύπαρξη του θεού του (ή του Θεού, μη χαλάσουμε τις καρδιές μας).
Με αυτόν διαφωνεί η ορθόδοξη εκκλησία, που παραδέχεται ότι η ύπαρξη του Θεού δεν μπορεί να αποδειχτεί.
Να υποθέσω λοιπόν ότι διαφωνείς με την ορθόδοξη εκκλησία στο συγκεκριμένο θέμα;
Ή κάπου κάνω λάθος;

(Να σημειώσω εδώ ότι ο Bob Seger είναι ένας εξαίρετος κύριος. Υποθέτω ότι σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούμε. Ή κάνω κι εδώ λάθος;)
Εχετε απολυτο δικιο σε αυτα που λετε .
Κακος υφισταται αυτη η νυξη ,η φυσικη θεολογια εχει ανθισει στο συγχρονο αγγλοσαξονικο κοσμο (θα μπορουσαν να μαθουν πολλα).


Ο Bob Seger ειχε φωτισει με τη μουσικη του μια απο τις αγαπημενες εφηβικες ταινιες (Risky Business).
Λοξίας έγραψε:
Beautiful Loser έγραψε: Προχειρα εντοπισω δυο ψεγαδια στο συλλογισμο σου.
1)Ειναι ατερμονος συλλογισμος , λαμβανει ως δεδομενο απο που προσπαθει να αποδειξει. Διοτι πρεπει να μη ειναι το κατι αυτο που δεν ειναι για να υπαρξει ιδεατα εστω το σημειο...
Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει (αλλά χωρίς να τον πιάσουν τα γέλια) τί θέλει να πει εδώ ο Όμορφος, θα του φέρω μία Κινεζούλα την άλλη εβδομάδα που θα επιστρέψω!

Όμορφε, εσύ δεν είσαι που πρότεινες σε κάποιον, και επειγόντως μάλιστα, το Συντακτικό της Ελληνικής Γλώσσας κάποια τάξης του Λυκείου;
Έχω την Γραμματική της Νεοελληνικής του Τριανταφυλλίδη. Σου κάνει;
Κυριε λοξια ημουν ετοιμος να σας ευχαριστησω που εντοπισατε τα λαθη αφηρημαδας μου ομως η προχειροτητα σας μου αφηνει πικρη γευση εν τελει.
*Προχειρα εντοπιζω*
*λαμβανει ως δεδομενο αυτο που προσπαθει να αποδειξει*
Οσο για την προταση σας , αρχικα θα σας γνωστοποιησω πως στα εξακολουθητικα συμφωνα το ν εκθλιβεται (με ορισμενες εξαιρεσεις φυσικα) στις λεξεις "μην ,τον, την ,εναν ".Επιπλεον θωρω δυο καταχρησεις στο κοκκινο μελανι , στο λεξικο του Τριανταφυλλιδη (ενδεχομενως αυτο να 'χετε) υπαρχει η λεξη ατερμονος στην αρχαια μορφη μοναχα , "ατερμων" .Ειναι εγκυρη ομως στη νεοελληνικη η χρηση του επιθετου "ατερμονος" ως εχει , περιστασιακα θα το δειτε και το "ατερμονας" αντι αυτου.
Οσο για τη φραση "Διοτι πρεπει να μην ειναι το κατι αυτο που δεν ειναι" ισως η ελλειψη εξοικειωσης σας με την επιστημη της λογικης να ευθυνεται που δεν το κατανοειτε.Αποτελει απλως τη δηλωση της απολυτοτητας της μη αντιφασης , ο νομος της μη αντιφασης μας εξηγει οτι πρεπει κατι να μην ειναι αυτο που δεν ειναι . Στην αποδειξη του το μελος egore πηγε να το αποδειξει θεωρωντας το δεδομενο ,ως εκ τουτου η αποδειξη απορριπτεται.
Εδω σας εχω και τη δευτερη μου ενσταση "2)Οι λογικες απολυτοτητες οπως η μη αντιφαση ειναι γεννητορες των καταστασεων αληθειας - ψευδους , επομενως μπορει να 'ναι αφαιρετικα με τετοιο τροπο ωστε να μην υπαγονται σε αποδειξεις εν γενει."
Λοξίας έγραψε:
Beautiful Loser έγραψε:...η δεσποινις Darkchilde τουλαχιστον εδειξε πως εαν ακολουθησουμε τις προυποθεσεις τις οδηγουμαστε αναποφευκτα στο συμπερασμα οτι ο Θεος δεν υπαρχει.Εσεις συντασσετε ενα κειμενο στο πραττετε το σφαλα του "ασχετου συμπερασματος" ...
Χμμ...μήπως να αρχίζαμε με κάτι πιο απλούστερο από την Γραμματική του Τριανταφυλλίδη;
Τί θα έλεγες για κάτι σαν το:

Γ+Α = ΓΑ
Τ+Α = ΤΑ
και όλο μαζί;
ΚΑΤΣΟΥΛΑ!
Κυριε σας παρακαλω μειωστε την ειρωνεια , εδω εξακολουθειτε να δινετε ν σε λεξεις που δε δεχονται και η αντιφαση εγκειται στο γεγονος πως αναφερεστε στη γραμματικη.
Ομως για να σας δωσω και μια βοηθεια οσον αφορα το δικο μου κειμενο ( διοτι και 'γω πραττω λαθη ): *της* , *στο οποιο*
Λοξίας έγραψε: Δεν είναι Γιατρός και μάλιστα του ΙΚΑ!
Ψέματα το λέει για να τρομάζει τους ασφαλισμένους πιστούς και δη τους φιλοσοφημένους.
Εσύ όμως τράβα του μία πρόταση γραμματικά και συντακτικά άρτια δομημένη (όπως τα παραπάνω) και άσε τον να καταπιεί τα χαπάκια που προόριζε για τους αμετανόητους πιστούς.
Και δη τους "Ακινατικά" φιλοσοφημένους...
Δε με αποσχολει η επαγγελματικη του κατασταση.
Λοξίας έγραψε: Δηλαδή τί κατάλαβες από αυτό;
λαμβανει ως δεδομενο απο που προσπαθει να αποδειξει
Τί; έκανε συντακτικό λάθος; αλήθεια; μήπως είναι το πρώτο; όχι βέβαια! Με μια πρόχειρη ματιά, εγώ βρήκα 3-4 καραμπινάτα!
Αν λοιπόν πέφτει ο Όμορφος σε τέτοιους σολοικισμούς, είναι το λιγότερο αντιδεοντολογικό και υπερφίαλο να μας προτείνει το βιβλίο του Συντακτικού με το καλημέρα σας!

Όσον αφορά την κάθε δήλωση του τύπου "ο τοίχος είναι άσπρος", να θυμάσαι ότι αυτή πρέπει πρώτα να αποδειχθεί για την ορθότητά της. Από την στιγμή που αποδεικνύεται ότι όντως ο τοίχος είναι άσπρος, τότε ΤΕΛΟΣ! Δεν συνεπάγεται καμία σχέση με φιλοσοφικο-λογικές ακροβασίες και θεολογικές ταχυδακτυλουργίες, όπως "όταν το Χ είναι Ρ, δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι (ΟΧΙ Ρ). Τα Χ και Ρ είναι μη δηλωμένες μεταβλητές, δεν έχουν καμία τιμή, ενώ ο τοίχος απεδείχθη ότι έχει.

Αυτό μας έλειπε τώρα ν' αρχίσουμε και τα κόλπα με τα δήθεν εργαλεία της λογικής που μας έμαθε (ευτυχώς διότι είχα μία ανησυχία μη και δεν τα μάθω!) ο Όμορφος.

Τί θα έλεγες να πιάναμε και το Πυθαγόρειο θέωρημα και να προσπαθήσουμε να βγάλουμε τον θεό σαν κουνελάκι μέσα από το τετράγωνο της υποτεινούσης και το καλυμαύχι του Πυθαγόρα;
Διότι δεν μπορεί! και αυτός ήταν προ-Χριστιανικός φιλόσοφος! είχε τον "σπερματικό λόγο" βρε αδερφέ! να μην φόραγε και καλυμαύχι;

Ρε για κοίτα που πήγε δύο τη νύχτα εδώ πάνω και εγώ κάθομαι και ασχολούμαι με "Ομορφιές"!
Ο egore κατανοησε απολυτα αυτο που συνεταξα εστω και με λαθη αφηρημαδας , εσεις βλεπω ουτε με τη σωστη εκδοχη δεν τα βγαζετε περα και γερνετε πανω σε αστοχη ειρωνεια.
Να κανω μια ακομα προσπαθεια , ο egore χρησιμοποιησε την προταση "ο τοιχος ειναι ασπρος" ως φορμαλιστικη οχι εμπειρικη . Δηλονοτι , εχουμε μπροστα μας εναν ασπρο τοιχο , εχουμε φτασει σε μια τετοια κατασταση κατανοησης επειδη στηριζομαστε σε ορισμενες λογικες απολυτοτητες οπως η μη αντιφαση . Ο τοιχος δεν ειναι μη τοιχος ,οποτε ο τοιχος ειναι τοιχος.
Ενδεχομενως να σας φαινεται ως ενα ατσαλο γλωσσικο παιχνιδι ,ομως η λογικη εκει στηριζεται.
Άβαταρ μέλους
daslim
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010 19:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσεις τι στοιχεια εχετε πως ο κυριος xrisxal2000 ειναι πλανεμενος ?
Τί θέλετε να πείτε; Τι στοιχεία έχω ότι δεν υπάρχει Θεός;
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

xrisxal2000 έγραψε:Καλησπέρα στο Φορουμ , είμαι ένα νεο μέλος και θα ήθελα να μίλήσουμε για την Αθεία και να ακούσω τις απόψεις σας γιαυτο.
Εγω να σας πω οτι πίστευω στον θεο αλλα σε πολλά πραγματα συμφωνω μαζί σας. ΘΑ ηθελα να σας ρωτησω τι είναι αυτό που σας έκανε άθεους! Τι είδατε, τι δεν σας άρεσε και σας εκανε να μην πιστεύετε πουθενα. Γιατι απο οτι καταλαβαίνω κάπου εχετε ενα "μίσος" θα μπορουσα να πω για την θρησκεία και οτι έχει να κάνει με αυτή!

Περιμένω τις απάντήσεις σας,
εχουμε πολλά να πούμε...
Με εκτίμηση,
X.X
θελεις να μιλησεις και με μενα?

Δεν εισαι το μυαλο σου
Δεν εισαι οι σκεψεις και τα συναισθηματα σου
Δεν εισαι οι ιστοριες που λες στον εαυτο σου για τον εαυτο σου
Κοιτας και παρατηρεις τον εαυτο σου με ματια γονιδιακα ορισμενα
συνειδηση και συνειδητοτητα του εαυτου νευροανατομικα, βιοχημικα και ελεκτρομαγνητικα
συγκεκριμενη σε συνταγη DNA που μοιραζεσαι με τον Σωκρατη και τον jack the ripper

Τα παντα ρει εκτος απο το μονο σημειο αναφορας που χρειαζεσαι για να κανεις αυτη τη διαπιστωση
Το βλεμμα του παρατηρητη
Εισαι ενα κομματι απο αυτο που μοιραζομαστε ολοι εμεις στο εδω και τωρα

---------------------------

πες μου εσυ για τον μεσανατολιτη, ή ενα ον εξω απο τα πολλαπλα συμπαντα σε χορδες εγω σου μιλω για τον προμηθεα δλδ homo erectus δλδ τον (μαλλον την) εγγονη σου δλδ το προσωπο στο καθρεφτη που κοιτας πριν γεννηθουν οι γονεις σου

η ψυχη υπαρχει αν θες να την πεις ετσι
εσυ υπαρχεις και μιλας για το εαυτο σου
ο εαυτος σου δεν ειναι μονο δικος σου
η αιωνιοτητα ειναι ενα απειροελαχιστο σημειο στη θαλασσα της στιγμης
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε:Φιλε μου εγω γεννηθηκα πιστός? Ποσοι ανθρωποι που πιστευουν γεννηθηκαν πιστοί? Υπάρχει καποιο συστατικο στο DNA που καθοριζει ποιος πιστευει και ποιος όχι?
Διάβασε αυτό
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση