Aς μιλήσουμε για την αθεία!!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

X.X[/quote]
xrisxal2000 έγραψε:Καλησπέρα στο Φορουμ , είμαι ένα νεο μέλος και θα ήθελα να μίλήσουμε για την Αθεία και να ακούσω τις απόψεις σας γιαυτο.X.X
Θεός δεν υπάρχει, γιατί αν υπήρχε, θα εμφανιζόταν εκατομμύρια φορές σε πολυπληθείς ομάδες συγκεντρωμένων πιστών του και δεν θα μετέφερε τα μηνύματα παρουσίας και εντολών του, μόνον σε προφήτες του. Παλαιά σε περιόδους βαθύτατων δεισιδαιμονιών, προκαταλήψεων και σκοτεινής αγνωσίας, στις ιεροτελεστίες τους παρουσίαζαν μασκοφόρους θεούς.

Όταν, όμως, τους αντιλήφθηκαν προϊόντος του χρόνου και ανιούσης της γνωσιομαθησίας, έπαψαν να τους παρουσιάζουν στους πιστούς τους και άρχισαν να τους μεταφέρουν τις εντολές των θεών που αναγκάσθηκαν να αποφεύγουν να παρουσιάζονται, όπως παλιά σε τελετουργίες. Η επικοινωνία άρχισε πλέον να γίνεται με εκπροσώπους των όποιων θεών, όπως γίνεται και σήμερα.

Δεν υπάρχει θεός, γιατί τους θεούς τους επινόησαν οι ψεύτο προφήτες και διάφοροι τσαρλατάνοι, κατά τον Παναίτιο, για να ελέγξουν και να εκμεταλλευθούν τους αφελείς που πίστευαν στις δοσμένες ικανότητες των θεϊκών εκπροσώπων, από θεούς, όπως της θεραπείας, επιτυχίας και ευτυχίας αγαπημένων προσώπων.

Στα οργανωμένα κράτη οι πολιτικοί και θρησκευτικοί ηγέτες ευλογούσαν τα όπλα των στρατευμένων πιστών τους, πριν από κάθε πολεμική αναμέτρηση.
Και το περίεργο ήταν το φαινόμενο να ευλογούν ανώτατοι λειτουργοί του ιδίου Υψίστου.

Προηγουμένως δύο λόγια για το Παναίτιο ποίος είναι και τί εκφράζει: Ο Παναίτιος ο Ρόδιος (180-109 π. Χ.) με τον Ποσειδώνιο από την Απάμεια της Συρίας (135-51 π. Χ.) είναι εκπρόσωποι της Μέσης Στοάς. Ο Παναίτιος, αναφέρεται στο Περί Ψυχής ζήτημα, στοχαζόμενος γύρω από την έννοια της αθανασίας της Ψυχής, ενώ ταυτόχρονα απορρίπτει κάποιες θέσεις της Αρχαίας Στοάς. Συγκεκριμένα ο Παναίτιος, αν και Μέσος Νεοπλατωνικός, δεν δέχεται το δόγμα της αθανασίας της Ψυχής και μαζί απορρίπτει και την πίστη στην μουσική και την αστρολογία, αποκλείει την πολυθεΐα και την ύπαρξη θεού ως πνευματικού όντως.

Δεν υπάρχει θεός, γιατί αν υπήρχε, οι εκπρόσωποί του οι παλαιότεροι και οι σύγχρονοι θα κάθονταν στο ένα πόδι, περιμένοντας τη κρίση του Υψίστου, για να κερδίσουν την αιώνια βασιλεία. Να κάνουν δηλαδή εκείνα που συνιστούν στο ποίμνιο, διαρκή προσευχή , νηστεία , για να συγκινηθεί το Άγιο Πνεύμα, ώστε ο πιστός να αντιληφθεί έστω και μερικώς την έννοια του Θεού, να φθάσει στη Θέωση. Αντίθετα με τις διακηρύξεις τους ζουν προκλητικά, είναι πνιγμένοι σε φοβερά σκάνδαλα, κάθε είδους, ζουν μέσα στη χλιδή αυτοκράτορες ισόβιοι στα μητροπολιτικά φέουδά τους.

Δεν υπάρχει Θεός, όπως τον εμφανίζουν οι τριπλοί αποδέκτες του μονοθεϊσμού Εβραίοι, Χριστιανοί και Μωαμεθανοί, γιατί αν υπήρχε δε θα αλληλοκατηγορούνται μεταξύ τους. Απλά κάθε θρησκευτική δογματικότητα προσέχουν, να αυγατίσουν τα εκατομμύρια των ποιμνίων τους, σε βάρος των άλλων, αντιμετωπίζοντας τους πιστούς τους ως εμπορική πελατεία.
Δεν υπάρχει Θεός, γιατί με τη Παντοδυναμία και τις άλλες ιδιότητες του, όπως αυτές περιγράφονται από τα θεόπνευστα ιερά βιβλία, θα μπορούσε μέσα σε μια στιγμή να πείσει όλη την ανθρωπότητα, να τον αποδεχθούν και να τον προσκυνήσουν.
Τέλος δεν υπάρχει Θεός, διότι τα φυσικά φαινόμενα και ο φόβος που προκάλεσαν στους αρχανθρώπους δημιούργησαν την έννοια του Θεού που ήταν συνυφασμένη η παρουσία του με τη Φύση, το Σύμπαν.

Ο ισχυρισμός του Πλωτίνου εκ της Λυκόπολης της Μέσης Αιγύπτου (204-270 μ. Χ.), ότι η πολλαπλότητα οδηγεί υποχρεωτικά στο Ένα, ότι δηλαδή τα πάντα προέρχονται από το Μεγάλο, μοναδικό, προαιώνιο και αυθύπαρκτο Ένα που ταυτίζεται με τη Ψυχή= Νου, δεν μπορεί να επιβεβαιώσει τις μεταφυσικές αντιλήψεις του προαναφερθέντος φιλοσόφου που εκπροσωπεί τη Νέα Στοά, που αρχίζει το 16 μ.Χ.-529 μ. Χ. Πηγή Πλωτίνος και Νεοπλατωνισμός.

Ένα ερώτημα με απασχολεί έντονα: Γιατί να μην είναι η Φύση προαιώνια και αυθύπαρκτη που τη βλέπουμε, είναι χειροπιαστή και πραγματική και να είναι δημιουργός αυθύπαρκτος ο θεός που, όπως αποδεικνύεται από την πρακτική εμπειρία και λογική, δεν εμφανίζεται, είναι αόρατος και τα μόνα ακούσματά του τα πληροφορούμαστε μέσα από γραφές που είναι επιστημονικά αμφισβητήσιμα και τους μόνους που ωφελούν είναι οι εκπρόσωποι του Θεού.
Τίποτα δεν αποδεικνύει την ύπαρξη κάποιου θεού.

Επαναλαμβάνω, ότι την έννοια του Θεού , προσωπικά πιστεύω, ότι την εφεύραν εκείνοι οι οποίοι είχαν λόγους εκμετάλλευσης του ανώνυμου πλήθους ποικιλοτρόπως.

Έβλαψε και βλάπτει την ανθρωπότητα. Θα ερωτηθούμε. Αν δεν υπάρχει θεός, τότε γιατί οι θρησκείες κρατούν και διαρκούν από τότε σχεδόν που υπάρχει ο άνθρωπος.

Απάντηση: Δύο λόγους αναφέρω.
Πρώτον ο νους του ανθρώπου πιστεύει σ’ εκείνα που ακούει και όχι σ’ αυτά που βλέπει και υφίσταται.

Δεύτερος λόγος και κυρίαρχος είναι η παντοδυναμία σε χρηματική και προπαγανδιστική υποδομή των συνεταίρων πολιτείας και θρησκείας που υποτάσσουν και μαντρώνουν πιστούς και εκλογικό σώμα.

Γιατί οι εκάστοτε κυβερνήσεις ξοδεύουν πακτωλό χρημάτων στηριγμένες στο 80% του παγκόσμιου πλούτου που ελέγχει μονίμως το οικονομικό Διευθυντήριο της οικουμενικής οικονομικής ολιγαρχίας. Μ’ όλα τα παραπάνω καταλήγουμε σε μια μεγάλη διαπίστωση πού είναι ηλίου φαεινότερο:

Δεν υπάρχουν μεταφυσικοί θεοί. Υπάρχουν όμως οι επίγειοι θεοί που στηριγμένοι στους ανύπαρκτους θεούς, αποκτούν όλες τις ιδιότητες του οιονεί-φανταστικού Τριαδικού Θεού, του Ιαχωβά των Ισραηλητών, του Αλάχ των Ισλαμιστών κλπ.

Σας θυμίζω ότι τον μονοθεϊσμό οι Εβραίοι των πήραν από τον ισραηλινό Μωυσή. Από τους Εβραίους οι Χριστιανοί και από τους Χριστιανούς οι Μωαμεθανοί.

Ο Μωυσής ήταν βέρος Αιγύπτιος της φυλής Ισραήλ της Κεντρικής Αιγύπτου. Ήταν επαναστάτης, ενάντια των πολυθεϊστών Φαραώ και δραπετεύοντας με τη γνωστή έξοδο από την Αίγυπτο πήρε μαζί του και τους Εβραίους σκλάβους που ήσαν πολυθεϊστές.

Είμαι αθεϊστής μετά τα πενήντα μου χρόνια, γιατί έχω πεισθεί ότι οι θρησκείες αποτελούν επαγγελματική επιστημονική εφευρετικότητα που μας την επέβαλαν οι Γήινοι υπαρκτοί θεοί. Και ντρέπομαι που άργησα τόσο, γιατί είμαι ο παπούς όλων των συνάθεών μου και των τριών ομάδων αθεΐας.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητοι μου φίλοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Παρ'οτι πιστευω στο θεο με ολη μου την ψυχη θα σας πω οτι σε πολλα απο αυτα που λετε συμφωνω μαζι σας. Θα προσπαθησω με απλά λόγια να απαντησω λιγο σε καθε εναν απο εσας. Θέλω όμως να με ακουσετε όχι όμως με προκατειληψη,( κάποιοι "ήδη" ξέρουν τι θα μου απαντησουν πριν καν αρχισω..:-)) . Το ίδιο ισχύει και για μένα βεβαια.

Φίλοι μου πιστεύω οτι πρέπει να καταλάβεται κάτι...

1. Δυστύχώς με αυτά που βλέπω να συμβαίνουν γύρω μου πράγματι ειναι πολύ λογικο να ειναι κάποιος άθεος, οταν γύρω σου συμβάινουν τοσο άδικα και παράλογα πράγματα σίγουρα αναθεωρείς την λέξη θεός ο οποίος είναι συνώμυμο της αγάπης, της συμπόνιας, της δικαιοσύνης. ΠΩΣ γίνετε λοιπον να υπάρχει θεος, γιατι δεν κάνει κάτι, που είναι? Τι σόι Θεός είναι αυτός. Εχετε δίκιο!

Απο την άλλη είναι κατι σιχάμενοι, αισχροί, παιδόφιλοι, ανώμαλοι παπάδες και ιερείς που οχι μόνο σε εξοργίζουν αλλα θες δεν ξερω και εγω τι να τους κάνεις. Χρησιμοποιούν την θρησκεία για να εκμεταλευτούν τον ανθρωπινο πόνο και δυστυχία, βγάζουν λεφτά και απο το πουθενα εχουν εξουσία και δύναμη. ΝΑΙ η θρησκεία ασχετα με το αν υπάρχει θεος ή οχι είναι κάτι που εξυπηρέτησε πολλούς να κάνουν ότι θέλουν και τους σιχαίνομαι ποιο πολύ απο οτι όλοι εσεις μαζι.

Φίλοι μου δυστυχώς όπου υπάρχει άνθρωπος υπάρχει και βρωμιά και απάτη και κλεψια και οτιδήποτε. Καταλαβαίνεται λοιπόν οτι δεν είμαι κανένας πορωμένος που δεν βλέπει τι συμβαίνει γύρω του και νομίζει ότι όλα ειναι καλά και πιστευει στον θεο και αυτο είναι όλο. Οπως σας ειπα σε πολλά συμφωνουμε.

Ο Θεός λοιπόν στην ουσία είναι άσχετο με εκκλησίες και παπάδες. Είναι κάτι φίλοι μου που ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν μπορούσε κάποιος φιλε Darkchilde να εξηγήσει με την λογική και το μυαλό ΜΟΝΟ!!! Ο θεός φίλοι μου θέλει και κατι άλλο για να τον καταλάβεις, να του μιλήσεις, να τον προσεγγίσεις με την ψυχη, να τον αναζητήσεις , και θα δεις ότι θα σου απαντήσει με τον τρόπο του. Εγω προσωπικα ( γιατι δεν πιστευα ΠΑΝΤΑ..) έτσι αρχισα να πιστευω. Του ζητησα βοήθεια και μου την έδωσε, του μίλησα και μου απάντησε.

Φίλε Darkchilde συγχωρησε με αλλα οι ερωτήσεις σου μου φαίνονται λίγο παιδικές, μου θυμίζουν έναν ανθρωπο που καποτε μίλησε με καποιον , σου εθεσε τα παραπάνω ερωτήματα και επειδη δεν μπορούσες εσύ να δώσεις απάντηση ή γιατι σου φάνηκαν πολύ λογικά τα κράτησες και τα αναφέρεις σε κάθε συζήτηση που βρίσκεσαι νομίζωντας οτι έτσι ο αλλος θα μείνει με το στόμα ανοικτο. Darkchilde ο θεός δεν είναι μια άσκηση για να βρείς την λύση , ούτε ενα ενα αίνιγμα στο οποίο δεν υπάρχει απάντηση. Τι αξία θα είχε ρε παιδιά αν μπορούσαμε εύκολα να αποδείξουμε οτι υπάρχει θεός...Πείτε μου! Τι αξία θα είχε! Τι αξία θα είχε αν εσύ έβγαινες και έλεγες...<< Θέλω ενα πολύ ωραιο σπιτι με πισίνα, 2 αμάξια , εναν υπεροχο συντροφο, οικιακη βοηθο, λεφτά , πολύ καλη δουλειά...>> και με ένα κλικ να γίνονταν όλα, και πες ότι γίνονταν θα το άξιζες? ΘΑ το άξιζαν όλοι? Και τι αξία θα έχει κάτι αν το αποκτήσεις χωρίς κανενα κοπο. Γιατι λοιπον θες μια τόσο ευκολη απάντηση σε ενα τοσο μεγαλο και σοβαρο θέμα. Ελπίζω να καταλαβες τι θέλω να πω, ναι εχεις δικιο για το μισογυνσμο και τα αλλα , για υπερβολές και παραλογα πραγματα αλλα αυτά είναι των Ανθρωπων έργα και λόγια και ίσως όχι του θεού.

Τέλος φιλε μου Darkchilde θέλω να σου πω ότι είναι τόσα πολλά τα πράγματα που δεν γνωρίζουμε, τοσο τεράστια η γνώση , τόσο απειρως μικρή η γνώση όλων των ανθρώπων μαζι που σήμαίνει ( και ισχύει για όλους μας αυτό) ότι δεν μπορούμε να πούμε απο που προήλθε ο θεος αν ακόμα δεν εχουμε απαντήσει στα ποιο απλά πράγματα που συμβαίνου γύρω μας και ενω φαίνονται απλά κρυβουν απίστευτα πολύπλοκους μηχανισμούς και διεργασίες. Δηλαδή ΄πολύ απλά ζητάς να πας στο πανεπιστήμιο χωρις να έχες παέι στο δημοτικό...Βέβαια δεν σου λέω ότι για να βρεις το θεο ή οτι άλλο οτι θα πρέπει να γνωρίζεις όλη την σοφία του κόσμου απλά θελω να σκεφτεις ποσο μικροι είμαστε καμια φορά οι ανθρωποι και πόσο ανόητοι που θέλουμε τα πάντα και δεν κανουμε τίποτα γιαυτό. Ο θεός είναι μια έννοια που αν θες να την προσεγγίσεις θα χρειαστείς το είναι σου, την ψυχή σου. Αυτό πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσεις και μετα το μυαλό. Η πίστη δεν θέλει πανεπιστήμια και γνώσεις, ούτε πτυχία και δεν ξέρω και εγω τι , αλλίως θα ήταν αδικία για τους ανθρώπους. ΑΡΑ λοιπόν η πίστη θέλει καρδία και ψυχή κατι που το έχουν όλοι ανεξαρτήτως χωρας, τόπου, πιστεως, ηλικίας και ευφυίας και πιστεψε με αυτό είναι δίκαιο. ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΑΙΟ.

Εχουμε πολλά να πούμε φιλοι μου παρα πολλά και να θυμάστε ότι σε πολύ λίγα διαφωνουμε και σε πολλά συμφωνουμε.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φίλε μου Γιατρέ Του Ικα πιστεψε με σε καταλαβαίνω απόλυτα οτι καποια πράγματα πράγματι ειναι παραλογα, αφύσικα και τρελά , δεν στέκουν και ακούγονται παραπάνω απο επιστημονική φαντασία, μαλιστα πιστευω οτι οι άθεοι πρέπει να είναι πραγματικά καλοί ανθρωποι και οι πιο ευαισθητοι γιατί βλέπουν την αδικία και τον παραλογισμό και δεν μπορούν να κολλήσουν τον θεο που ειναι αγάπη και δικαιοσύνη με τις μαλακίες που λενε και κάνουν μερικοι. Συμφωνω μαζί σου.
Χίλιες φορές να ήμουν άθεος παρά ψευτικα πιστός .

Τώρα επετρεψε μου να σου απαντησω φίλε μου. Το ότι δεν βλέπεις κατι εκτός απο την περίπτωση του να μην υπάρχει , ειναι και να μην μπορείς να το δεις λόγω οτι δεν κοιτάς στην σωστή κατεύθυνση ή οτι ειναι κρυμμένο ή οτι ακόμα δεν μπορέις να το βρείς γιατι πιθανον κατι να σου λείπει. Πιστεψε με είναι απειρα τα πράγματα που συμβαίνουν γυρω μας και δεν μπορουμε να τα αντιληφθούμε.
Πραγματι όμως η ιδέα του οτι υπάρχει άτι που πάντα προυπήρχε και ειναι αιώνια και ολα τα σχετικά είναι παραξενη, δεν μπορει να δημιουργήθηκε κάτι απο το τιποτα και να εγινε και τοσο ισχυρο, τοσο απείρως νοήμων. Ειναι τρελό. Το μυαλο του ανθρώπου δεν μπορει με τιποτα να το χωρέσει. Και εμενα με προβληματισε αρκετα αυτό αλλα σκεφτηκα το εξής...απλά δεν μπορω να δωσω εξήγηση σε όλα ρε αδερφε, απλά ! Δεν πιστευω ότι εχω τις γνώσεις να απαντησω σε κατι τετοιο. Ναι μεν ειναι παραλογο αλλα ξερεις ποσα παραλογα θα φαινονταν σε καποιον αυτά που κάνουμε σήμερα θα φαινονταν τρελο σε εναν ανθρωπο πριν 1000 χρονια? Συγχωρησε με γιαυτο που σου λεω , ελπιζω να μην το θεωρεις χαζο απλα θελω να σου πω οτι δεν μπορεις καμια φορα να εχεις την απαντηση σε όλα απλα θα πρέπει να πιστεψεις. Αυτο είναι πίστη φίλε μου. Οχι όμως να σε προλαβω χαζα , να πιστευεις ότι σου λενε , παντα με σκεψη και κρίση αλλα να εχεις πάντα στο νου οτι για τα πάντα υπάρχουν πραγματα που δεν μπορεις να δωσεις εξήγηση και ειναι μαλιστα απείρως ποιο εύκολα.

ΘΑ σου προτεινα να κάνεις κατι που πιθανον δεν εχεις κανει μεχρι τώρα. Αφησε λίγο τον δρόμο της λογικής και πήγαινε λίγο αο τον δρόμο της ψυχής. Ζητα του κάτι, ζητησε να σε βοηθήσει σε κάτι, προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζι του, μονο μαζι του και ασε στην ακρη εκκλησίες, θρησκείες, παπαδες, ζηλωτές και δεν ξερω και εγω τι. ΜΟΝΟ εσύ και ΑΥΤΟΣ. Ζητα με υπομονή και θα παρεις. Χρησιμοποιησε λίγο την ψυχη και την καρδια σου και λιγοτερο το μυαλο σου, μονο για λίγο γιατι όπως ανεφερα και παραπανω αλοίμονο να ήθελε μονο μυαλο και γνωσεις να κατανοήσεις τον θεο, θα ηταν το ποιο αδικο απο ολα. Ο θεος έχει δωσει στους ανθρώπους κατι που ειναι κοινο , σε όλους , και αυτό δεν ειναι η γνώση φιλε μου αλλα η ψυχη. Και αν θες το ιδανικο είναι ο συνδιασμός λογικής και ψυχής.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
Ελπίζω να προλάβω αργοτερα να απαντησω και στον alexandros1, Andrameleh , Peacemaker ,noxteryn , Αγησίας
ΚΑλο απογευμα
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Οι άθεοι έχουν απαντήσεις για ό,τι μπορεί να πιστεύει ένας ένθεος. Μάλλον είσαι "Ντεϊστής" ή κάτι παρεμφερές, απ' ότι έχω καταλάβει. Δεν δέχεσαι τον Εβραϊκό-Χριαστιανίκό θέο ως τον πραγματικό θεό;
xrisxal2000 έγραψε:Του ζητησα βοήθεια και μου την έδωσε, του μίλησα και μου απάντησε.
Για δώσε σε παρακαλώ λεπτομέρειες για αυτό.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Φιλε μου Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι. Απλα λεω την γνωμη μου και οτι ακριβως βλπεω και καταλαβαίνω. Δεν εχω παροπίδες να μην βλέπω τι γινεται. Λεω αυτά που αισθανομαι!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Το ότι δεν βλέπεις κατι εκτός απο την περίπτωση του να μην υπάρχει , ειναι και να μην μπορείς να το δεις λόγω οτι δεν κοιτάς στην σωστή κατεύθυνση ή οτι ειναι κρυμμένο ή οτι ακόμα δεν μπορέις να το βρείς γιατι πιθανον κατι να σου λείπει.
Πράγματι αυτό ισχύει.Εκείνο που λείπει όμως από την όλη συλλογιστική είναι το εξής:
Και επέτρεψε να στο πω με κάποια παραδείγματα.Ο κροταλίας αντιλαμβάνεται την υπεριώδη ακτινοβολία που είναι αόρατη στους ανθρώπους.Η φάλαινα και η νυχτερίδα τους υπέρηχους.Ο σκύλος αντιλαμβάνεται αδιόρατες οσμές.Όμως αυτά συμβαίνουν διότι ανήκουν σε άλλο είδος απο μας και έχουν άλλα αισθητήρια όργανα.Οι πιστοί όμως όπως και οι άθεοι είναι ανήκουμε στο ίδιο είδος.Θες να μου πεις ότι κάτι μας λείπει και δεν αντιλαμβανόμαστε το θεό;Αν ναι ποιό είναι αυτό,γιατί το έχετε εσείς οι πιστοί και μας λείπει εμάς και πως τον αντιλαμβάνεστε εσείς;

Όσο το άλλο που λες ότι "πρέπει να πιστέψει κανείς" συγγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω.Γιατί "πρέπει";Εγώ έτσι όπως το λες αντιλαμβάνομαι την πίστη ως ισχυρή πεποίθηση δίχως στοιχεία.Αυτό στη δική μου συνείδηση να σου πω την αλήθεια καταγράφεται ως "αμαρτία".Γιατί πρέπει να κάνω κάτι τέτοιο;

Το ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματα που δεν μπορώ να τα εξηγήσω το δέχομαι.Όμως! πρώτα διαπιστώνω ότι υπάρχουν και μετά αφού προσπαθήσω να τα εξηγήσω μπορεί να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι είναι ανεξήγητα.Το δικό μου ας πούμε "φιλοσοφικό" πρόβλημα με την περί θεού ιδέα δεν είναι κατ'αρχήν ότι είναι παράλογη είναι το ότι δεν υπάρχει καμία μα καμία ένδειξη έστω και το παραμικρό στοιχείο ότι υπάρχει θεός και που να μας δίνει την αφορμή να στοχαστούμε πάνω στο αν είναι η ιδέα του είναι παράλογη ή όχι.

Το παράλογο εδώ προέρχεται από το ότι προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε το γεγονός ότι μιά αγαπημένη μας φαντασίωση φαίνεται να είναι ακριβώς αυτό:φαντασίωση.Συνήθως όταν κάτι μπορούμε να το αντιληφθούμε μόνο με την ψυχή είναι διότι μόνο εκεί υπάρχει.
Σκέψου:Αυτή την εξαίρεση από τη λογική την επιτρέπεις στον εαυτό σου σε κανέναν άλλο τομέα εκτός από την θρησκευτική σου πίστη;Όχι.Ούτε στον έρωτα,ούτε στην αγάπη προς το παιδί σου ούτε πουθενά.Διότι όσο και αν αγαπάς το παιδί σου ας πούμε δεν ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να το αντιληφθείς μόνο με την ψυχή σου....

Όσον αφορά την πρόταση που μου κάνεις:έχε υπόψη σου ότι αρκετοί από τους άθεους εδώ μέσα υπήρξαν για μεγάλο χρονικό διάστημα πιστοί.Εγώ ομολογώ πως όχι.Οι περισσότεροι απ'αυτούς έχουν παρακαλέσει τον θεό όταν πίστευαν,έχουν ζητήσει,έχουν προσευχηθεί.Λες αν τους δόθηκε να το απόρριψαν;Από κει και μετά αρχίζουν τα τσαλίμια:"Ναι ο θεός ακούει αλλά καμία φορά μέσα στην άπειρη σοφία του ξέρει καλύτερα από μας αν πρέπει να μας δώσει αυτό που ζητάμε".Ή ο θεός πάντα ακούει τις προσευχές αλλά καμιά φορά η απάντηση είναι όχι κλπ,κλπ.Με συγχωρεις αλλά εγώ κάτι τέτοια τα θεωρώ προσβλητικά όχι μόνο προς τη νοημοσύνη μου αλλά και προς την υπόστασή μου ως άτομο.Αισθάνομαι ότι ο συνομιλητής μου δεν με σέβεται όταν στριφογυρνάει τα πράγματα κατά το πως τον συμφέρουν έτσι ώστε ότι και να γίνει να βγαίνει από πάνω.Και όχι μόνο αυτό αλλά μετά αρχίζουν τα συμπεράσματα και η ψυχανάλυση της πλάκας:"Αααα γι'αυτό είσαι άθεος!Γιατί έχεις πληγωθεί.Άρα δεν είσαι πραγματικά άθεος είσαι εγωϊστικά πληγωμένος".Και αυτά συχνά τα λέει ο ίδιος που με συμβούλεψε να ζητήσω γιατί τάχαμου δήθεν αν ζητήσω θα μου δοθεί....

ΥΓ:Με όλο το σεβασμό xrisxal2000 μην θεωρείς ότι εσείς οι πιστοί έχετε το μονοπώλιο του συναισθήματος και της ψυχής και ότι οι άθεοι είναι ρομπότ με υπερδιογκωμένη λογική και ατροφικά συναισθήματα.Συγγνώμη που θα στο πω - και προφανώς δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικά- αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι με συναισθηματικές ανεπάρκειες που έχω γνωρίσει ήταν και είναι πιστοί.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε:Φιλε μου Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι. Απλα λεω την γνωμη μου και οτι ακριβως βλπεω και καταλαβαίνω. Δεν εχω παροπίδες να μην βλέπω τι γινεται. Λεω αυτά που αισθανομαι!
Υπάρχουν πολλές μεριές που μπορεί να το πιάσει το θέμα κανείς. Μια από αυτές είναι του Γιατρού από πάνω. Ας το πιάσω και εγώ από αλλού.
Η 1η μου ερώτηση σε ένα απλό ΧΟ είναι η εξής:
"Ο δημιουργός του Σύμπαντος των τρισεκατομμυρίων γαλαξιών, με δισεκατομμύρια άστρα στον καθένα, νοιάζεται αν ένα από τα δισεκατομμύρια μυρμηγκάκια που έχει σπείρει σε ένα πλανητάκι έφαγε κρέας Τετάρτη ή Παρασκευή;"

Οταν απαντήσεις αυτό θα πάω και στην 2η ερώτηση.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Beautiful Loser
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010 23:06
Όνομα Ιστότοπου: -

anapiRia έγραψε:Beautiful Loser,
Ξύλινη γλώσσα (μεταφραστικό δάνειο από το γαλλικό langue de bois) ονομάζεται η επαναλαμβανόμενη χρήση δεδομένων φράσεων και επιχειρημάτων σε περισσότερες από μια συζητήσεις ή αντιπαραθέσεις. Κύρια χαρακτηριστικά της ξύλινης γλώσσας είναι ο στόμφος και η ασάφεια. Αποτελεί έκφραση η οποία συνηθίζεται όταν αναφέρεται κανείς στο λόγο των πολιτικών, των συνδικαλιστών, των συμβούλων επιχειρήσεων και χρησιμοποιείται για να υποδείξει ότι κάποιος ομιλητής αντί να επιχειρηματολογήσει για συγκεκριμένο θέμα, επιλέγει να παρουσιάσει μια σειρά από προκατασκευασμένες απαντήσεις, οι οποίες είναι γενικόλογες και αόριστες.

Την κατέχεις την τέχνη.
Δεσποινις , παρασυρεστε.
Μη μου γλειφετε την αυτοπεποιθηση ,τετοια τεχνη ,οπως την περιγραφετε, δεν κατεχω.
egore έγραψε:[Συνεπώς λέμε και οι 2 ότι λογική και διαίσθηση δεν ταυτίζονται. Ούτε είναι η αντι-διαισθητικότητα απόδειξη της ύπαρξης παράλογων νόμων του σύμπαντος.
Βεβαιως συμφωνουμε.
egore έγραψε:Πρόκληση...
Σκέψου έναν κύκλο στο χαρτί. Μπορεί ένα σημείο να βρίσκεται και εντός, και εκτός του κύκλου;
Το άτοπο της ύπαρξης τέτοιου σημείου σε τοπολογική αναπαράσταση αποδεικνύει την ισχύ του νόμου.
Προχειρα εντοπισω δυο ψεγαδια στο συλλογισμο σου.
1)Ειναι ατερμονος συλλογισμος , λαμβανει ως δεδομενο απο που προσπαθει να αποδειξει.Διοτι πρεπει να μη ειναι το κατι αυτο που δεν ειναι για να υπαρξει ιδεατα εστω το σημειο.
2)Οι λογικες απολυτοτητες οπως η μη αντιφαση ειναι γεννητορες των καταστασεων αληθειας - ψευδους , επομενως μπορει να 'ναι αφαιρετικα με τετοιο τροπο ωστε να μην υπαγονται σε αποδειξεις εν γενει.
Επικουρίδης έγραψε:
Θεός δεν υπάρχει, γιατί αν υπήρχε,............................................θεΐας.
Κυριε Επικουριδη προσπαθηστε να στηριξετε εστω μια απο τις προτασεις σας , η δεσποινις Darkchilde τουλαχιστον εδειξε πως εαν ακολουθησουμε τις προυποθεσεις τις οδηγουμαστε αναποφευκτα στο συμπερασμα οτι ο Θεος δεν υπαρχει.Εσεις συντασσετε ενα κειμενο στο πραττετε το σφαλα του "ασχετου συμπερασματος" ,δηλονοτι οι προυποθεσεις σας δεν οδηγουν στο συμπερασμα οτι δεν υφισταται θεος.
Στην επιστημη της λογικης εχουμε πολλους τροπους ωστε φορμαλιστικα απο ορισμενες προτασεις να οδηγουμεθα σε ενα αναποφευκτο συμπερασμα π.χ. ο τροπος αρνησης μεσω αρνησεως : Εαν προταση Α ισχυει τοτε ισχυει προταση Β ΚΑΙ δεν ισχυει η προταση Β -- > Δεν ισχυει η προταση Α.
Επιβεβαιωση μεσω επιβεβαιωσης : Εαν προταση Α ισχυει τοτε ισχυει προταση Β ΚΑΙ ισχυει η προταση A -- > Ισχυει η προταση B

Ευελπιστω τωρα που σας εφοδιασα με ορισμενα εργαλεια της λογικης να μας δειξετε πως ειναι αντιφατικη με την υπαρξη του Θεου οπως διατεινεστε.
xrisxal2000 έγραψε:Αγαπητοι μου φίλοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Παρ'οτι πιστευω στο θεο με ολη μου την ψυχη θα σας πω οτι σε πολλα απο αυτα που λετε συμφωνω μαζι σας. Θα προσπαθησω με απλά λόγια να απαντησω λιγο σε καθε εναν απο εσας. Θέλω όμως να με ακουσετε όχι όμως με προκατειληψη,( κάποιοι "ήδη" ξέρουν τι θα μου απαντησουν πριν καν αρχισω..:-)) . Το ίδιο ισχύει και για μένα βεβαια.

.........................

Ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
Ελπίζω να προλάβω αργοτερα να απαντησω και στον alexandros1, Andrameleh , Peacemaker ,noxteryn , Αγησίας
ΚΑλο απογευμα
Κυριε xrisxal2000 , θωρω καλες προθεσεις απο τη μερια σας εν συγκρισει με αλλους ενθεους ομως ο τροπος προσεγγισης σας ειναι εντελως λαθος .Θα 'πρεπε να ειχατε εξοικειωθει με διαφορους τομεις της φυσικης θεολογιας ωστε ανασκευασετε τα επιχειρηματα της Darkchilde οπως επραξα εγω αντι να κανατε μια επικληση στο τι σας φαινονται προσωπικα τα επιχειρηματα , που καθολου δε μας απασχολει.
Πουθενα επισης δε ζητησαν ευκολια , αποδειξεις ζητησανε οπως αυτα που διαβασουμε στον Ακινατη , Αυγουστινο , Ανσελμο , Πασκαλ , Σπινοζα , Καντ κτλ ή στη συχρονη φιλοσοφια της θρησκειας Swinburne , Plantinga κτλ .
Εν συνεχεια μιλας για προσεγγιση μεσω καρδιας και ψυχης , χωρις να διευκρινιζεις τιποτα .Υστερα λες πως η γνωση μας ειναι μικρη οποτε δεν μπορουμε να μιλησουμε (ενω για την απαρχη εχω απαντησει ικανοποιητικοτητα σε προηγουμενη καταχωριση) για καποια πραγματα, ουσιαστικα δεν εχεις απαντηση .

Η θεση σου ειναι καθαρα η πιστιοκρατια , μια θεολογια που ευθεως απορριπτω για την ακινατικη φυσικη θεολογια για τους λογους που ειχα παραθεσει στο γιατρο του Ικα.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε: 1. Δυστύχώς με αυτά που βλέπω να συμβαίνουν γύρω μου πράγματι ειναι πολύ λογικο να ειναι κάποιος άθεος, οταν γύρω σου συμβάινουν τοσο άδικα και παράλογα πράγματα σίγουρα αναθεωρείς την λέξη θεός ο οποίος είναι συνώμυμο της αγάπης, της συμπόνιας, της δικαιοσύνης. ΠΩΣ γίνετε λοιπον να υπάρχει θεος, γιατι δεν κάνει κάτι, που είναι? Τι σόι Θεός είναι αυτός. Εχετε δίκιο!
Η αλήθεια είναι,ότι κανείς δε χρησιμοποίησε τέτοιο επιχείρημα.Κανείς δε σου είπε "απορρίπτω τον θεό γιατί υπάρχει αδικία στον κόσμο".Προσωπικά,τον θεό δεν τον απορρίπτω γι'αυτό,αλλά γιατί,έτσι όπως τουλάχιστον ορίζεται απ'τις οργανωμένες θρησκείες,αντιβαίνει στη λογική.Άλλωστε,δεν καταλαβαίνω γιατί ο θεός θα έπρεπε να είναι συνώνυμο της αγάπης,της συμπόνιας,της δικαιοσύνης κλπ.
xrisxal2000 έγραψε: Απο την άλλη είναι κατι σιχάμενοι, αισχροί, παιδόφιλοι, ανώμαλοι παπάδες και ιερείς που οχι μόνο σε εξοργίζουν αλλα θες δεν ξερω και εγω τι να τους κάνεις. Χρησιμοποιούν την θρησκεία για να εκμεταλευτούν τον ανθρωπινο πόνο και δυστυχία, βγάζουν λεφτά και απο το πουθενα εχουν εξουσία και δύναμη. ΝΑΙ η θρησκεία ασχετα με το αν υπάρχει θεος ή οχι είναι κάτι που εξυπηρέτησε πολλούς να κάνουν ότι θέλουν και τους σιχαίνομαι ποιο πολύ απο οτι όλοι εσεις μαζι.
Ούτε αυτό αποτελεί επιχείρημα για την ύπαρξη ή μη του θεού.
xrisxal2000 έγραψε: Φίλοι μου δυστυχώς όπου υπάρχει άνθρωπος υπάρχει και βρωμιά και απάτη και κλεψια και οτιδήποτε. Καταλαβαίνεται λοιπόν οτι δεν είμαι κανένας πορωμένος που δεν βλέπει τι συμβαίνει γύρω του και νομίζει ότι όλα ειναι καλά και πιστευει στον θεο και αυτο είναι όλο. Οπως σας ειπα σε πολλά συμφωνουμε.
Let me break down your argument a bit.Λες:
If man,then injustice,exploitation etc.
Δηλαδή
Man=>Injustice,exploitation etc.
Prove it.
xrisxal2000 έγραψε: Ο Θεός λοιπόν στην ουσία είναι άσχετο με εκκλησίες και παπάδες. Είναι κάτι φίλοι μου που ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν μπορούσε κάποιος φιλε Darkchilde να εξηγήσει με την λογική και το μυαλό ΜΟΝΟ!!! Ο θεός φίλοι μου θέλει και κατι άλλο για να τον καταλάβεις, να του μιλήσεις, να τον προσεγγίσεις με την ψυχη, να τον αναζητήσεις , και θα δεις ότι θα σου απαντήσει με τον τρόπο του. Εγω προσωπικα ( γιατι δεν πιστευα ΠΑΝΤΑ..) έτσι αρχισα να πιστευω. Του ζητησα βοήθεια και μου την έδωσε, του μίλησα και μου απάντησε.
1.)"ο θεός θέλει και κάτι άλλο,δεν προσεγγίζεται μόνο με τη λογική":Όλα όσα υπάρχουν στη φύση,τα προσεγγίζουμε λογικά.Λογική έχουμε ως είδος,αυτή χρησιμοποιούμε.Εαν στην περίπτωση του θεού ισχύει κάτι άλλο,θα ήθελα να μου αποδείξεις γιατί έτσι.
2.)"την ψυχή":Τι είναι η ψυχή?
xrisxal2000 έγραψε: Φίλε Darkchilde συγχωρησε με αλλα οι ερωτήσεις σου μου φαίνονται λίγο παιδικές, μου θυμίζουν έναν ανθρωπο που καποτε μίλησε με καποιον , σου εθεσε τα παραπάνω ερωτήματα και επειδη δεν μπορούσες εσύ να δώσεις απάντηση ή γιατι σου φάνηκαν πολύ λογικά τα κράτησες και τα αναφέρεις σε κάθε συζήτηση που βρίσκεσαι νομίζωντας οτι έτσι ο αλλος θα μείνει με το στόμα ανοικτο. Darkchilde ο θεός δεν είναι μια άσκηση για να βρείς την λύση , ούτε ενα ενα αίνιγμα στο οποίο δεν υπάρχει απάντηση. Τι αξία θα είχε ρε παιδιά αν μπορούσαμε εύκολα να αποδείξουμε οτι υπάρχει θεός...Πείτε μου! Τι αξία θα είχε! Τι αξία θα είχε αν εσύ έβγαινες και έλεγες...<< Θέλω ενα πολύ ωραιο σπιτι με πισίνα, 2 αμάξια , εναν υπεροχο συντροφο, οικιακη βοηθο, λεφτά , πολύ καλη δουλειά...>> και με ένα κλικ να γίνονταν όλα, και πες ότι γίνονταν θα το άξιζες? ΘΑ το άξιζαν όλοι? Και τι αξία θα έχει κάτι αν το αποκτήσεις χωρίς κανενα κοπο. Γιατι λοιπον θες μια τόσο ευκολη απάντηση σε ενα τοσο μεγαλο και σοβαρο θέμα. Ελπίζω να καταλαβες τι θέλω να πω, ναι εχεις δικιο για το μισογυνσμο και τα αλλα , για υπερβολές και παραλογα πραγματα αλλα αυτά είναι των Ανθρωπων έργα και λόγια και ίσως όχι του θεού.

Τέλος φιλε μου Darkchilde θέλω να σου πω ότι είναι τόσα πολλά τα πράγματα που δεν γνωρίζουμε, τοσο τεράστια η γνώση , τόσο απειρως μικρή η γνώση όλων των ανθρώπων μαζι που σήμαίνει ( και ισχύει για όλους μας αυτό) ότι δεν μπορούμε να πούμε απο που προήλθε ο θεος αν ακόμα δεν εχουμε απαντήσει στα ποιο απλά πράγματα που συμβαίνου γύρω μας και ενω φαίνονται απλά κρυβουν απίστευτα πολύπλοκους μηχανισμούς και διεργασίες. Δηλαδή ΄πολύ απλά ζητάς να πας στο πανεπιστήμιο χωρις να έχες παέι στο δημοτικό...Βέβαια δεν σου λέω ότι για να βρεις το θεο ή οτι άλλο οτι θα πρέπει να γνωρίζεις όλη την σοφία του κόσμου απλά θελω να σκεφτεις ποσο μικροι είμαστε καμια φορά οι ανθρωποι και πόσο ανόητοι που θέλουμε τα πάντα και δεν κανουμε τίποτα γιαυτό. Ο θεός είναι μια έννοια που αν θες να την προσεγγίσεις θα χρειαστείς το είναι σου, την ψυχή σου. Αυτό πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσεις και μετα το μυαλό. Η πίστη δεν θέλει πανεπιστήμια και γνώσεις, ούτε πτυχία και δεν ξέρω και εγω τι , αλλίως θα ήταν αδικία για τους ανθρώπους. ΑΡΑ λοιπόν η πίστη θέλει καρδία και ψυχή κατι που το έχουν όλοι ανεξαρτήτως χωρας, τόπου, πιστεως, ηλικίας και ευφυίας και πιστεψε με αυτό είναι δίκαιο. ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΑΙΟ.
Βασικά,το λάθος τη Darkchilde είναι ότι σου απάντησε γιατί δεν υπάρχει ο Γιαχβέ,ενώ εσύ ρώτησες γιατί δεν υπάρχει θεός γενικότερα.Αλλά αφού εκ των υστέρων μας λες ότι είσαι Χ.Ο,it doesn't really matter.

1.)Παντοδύναμος και παντογνώστης,δεν πάνε μαζί.Ο παντοδύναμος,έχει τη δύναμη να παρέμβει ανά πάσα στιγμή και ν'αλλάξει κάτι.Στην περίπτωση αυτή όμως,για να παρέμβει,σημαίνει ότι απαιτείται η παρέμβασή του για να εκπληρώσει τον στόχο του,άρα το τέλος δεν του είναι σαφές αφού θα πρέπει και ο ίδιος να παλέψει για την επίτευξη του όποιου στόχου του,άρα δεν είναι παντογνώστης.Εάν πάλι είναι παντογνώστης,τα πάντα είναι προκαθορισμένα από πριν,άρα δεν μπορεί να παρέμβει στα γεγονότα τη στιγμή που εξελίσσονται,άρα δεν είναι παντοδύναμος.
2.)Υποτίθεται ότι προϋπήρχε του Σύμπαντος.Αφού όμως μόνο με το Σύμπαν νοείται η διάσταση του χρόνου και συνεπώς οι χρονικοί προσδιορισμοί,πως γίνεται να προϋπήρχε?
3.)Αφού είναι παντογνώστης,τι νόημα έχει η ανθρώπινη ζωή και η Αποκάλυψη?Με το που γεννιέται ένας άνθρωπος,δε γνωρίζει και αν θα είναι καλός ή κακός στη ζωή του ώστε να τον κρίνει ανάλογα?
4.)Ο θεός είναι αθάνατος.Και οι ανθρώπινες ψυχές όμως που φτιάχνει,υποτίθεται πως είναι αθάνατες.Πως γίνεται το ένα αθάνατο να φτιάχνει κάτι άλλο αθάνατο?Υπάρχει ανώτερο και κατώτερο αθάνατο?Μία αθάνατη οντότητα,η οποία εκτείνεται άπειρα παντού,δε θα έπρεπε να είναι και μοναδική?Η ύπαρξη άλλων αθάνατων ψυχών δεν την περιορίζει?Και οι ψυχές δεν περιορίζονται μεταξύ τους?Wtf?

Again,τι είναι η ψυχή?

xrisxal2000 έγραψε: Φίλε μου Γιατρέ Του Ικα πιστεψε με σε καταλαβαίνω απόλυτα οτι καποια πράγματα πράγματι ειναι παραλογα, αφύσικα και τρελά , δεν στέκουν και ακούγονται παραπάνω απο επιστημονική φαντασία, μαλιστα πιστευω οτι οι άθεοι πρέπει να είναι πραγματικά καλοί ανθρωποι και οι πιο ευαισθητοι γιατί βλέπουν την αδικία και τον παραλογισμό και δεν μπορούν να κολλήσουν τον θεο που ειναι αγάπη και δικαιοσύνη με τις μαλακίες που λενε και κάνουν μερικοι. Συμφωνω μαζί σου.
Χίλιες φορές να ήμουν άθεος παρά ψευτικα πιστός .

Τώρα επετρεψε μου να σου απαντησω φίλε μου. Το ότι δεν βλέπεις κατι εκτός απο την περίπτωση του να μην υπάρχει , ειναι και να μην μπορείς να το δεις λόγω οτι δεν κοιτάς στην σωστή κατεύθυνση ή οτι ειναι κρυμμένο ή οτι ακόμα δεν μπορέις να το βρείς γιατι πιθανον κατι να σου λείπει. Πιστεψε με είναι απειρα τα πράγματα που συμβαίνουν γυρω μας και δεν μπορουμε να τα αντιληφθούμε.
Πραγματι όμως η ιδέα του οτι υπάρχει άτι που πάντα προυπήρχε και ειναι αιώνια και ολα τα σχετικά είναι παραξενη, δεν μπορει να δημιουργήθηκε κάτι απο το τιποτα και να εγινε και τοσο ισχυρο, τοσο απείρως νοήμων. Ειναι τρελό. Το μυαλο του ανθρώπου δεν μπορει με τιποτα να το χωρέσει. Και εμενα με προβληματισε αρκετα αυτό αλλα σκεφτηκα το εξής...απλά δεν μπορω να δωσω εξήγηση σε όλα ρε αδερφε, απλά ! Δεν πιστευω ότι εχω τις γνώσεις να απαντησω σε κατι τετοιο. Ναι μεν ειναι παραλογο αλλα ξερεις ποσα παραλογα θα φαινονταν σε καποιον αυτά που κάνουμε σήμερα θα φαινονταν τρελο σε εναν ανθρωπο πριν 1000 χρονια? Συγχωρησε με γιαυτο που σου λεω , ελπιζω να μην το θεωρεις χαζο απλα θελω να σου πω οτι δεν μπορεις καμια φορα να εχεις την απαντηση σε όλα απλα θα πρέπει να πιστεψεις. Αυτο είναι πίστη φίλε μου. Οχι όμως να σε προλαβω χαζα , να πιστευεις ότι σου λενε , παντα με σκεψη και κρίση αλλα να εχεις πάντα στο νου οτι για τα πάντα υπάρχουν πραγματα που δεν μπορεις να δωσεις εξήγηση και ειναι μαλιστα απείρως ποιο εύκολα.
Πολλά πράγματα είναι δύσκολο να τα αντιληφθούμε και είναι mind blowing.Πολλές σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες π.χ.Υπάρχουν όμως παρατηρήσεις και ενδείξεις που μας ωθούν σ'αυτές.Δε μας καρφώθηκαν έτσι.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξερω σε ποιον να πρωτοαπαντησω...

Γιατρε...Οι πιστοί όμως όπως και οι άθεοι είναι ανήκουμε στο ίδιο είδος.Θες να μου πεις ότι κάτι μας λείπει και δεν αντιλαμβανόμαστε το θεό;Αν ναι ποιό είναι αυτό,γιατί το έχετε εσείς οι πιστοί και μας λείπει εμάς και πως τον αντιλαμβάνεστε εσείς;

Φιλε μου δεν ξερω γιατι το μπερδευετε τοσο πολύ εγω δεν ξεχωρισα εμας και εσας σε δυο ειδη αλλα εσυ! ουτε ε'ιπα βεβαια οτι οι πιστοι ειναι οι εξυπνοι με την 6η αισθηση και οι αθεοι οι λιγοτεροι χαρισματικοι. Αν ειναι δυνατον! Εγω φιλε μου μιλαω για ανθρώπους. Δεν πιστευω οτι επειδη ειμαι Χ.Ο εχω πιασει τον παπα εντάξει, απλά διατυπωνω στο forum μια αποψη και ουτε προσπαθω να πεισω κανεναν για κατι. Αυτο που λεω με λιγα και απλα λόγια εινια οτι μου φαίνεται πολύ φυσιολογικο και λογικο μια έννοια όπως ο θεος να μην ειναι κατι εύκολο να το αντιληφθείς. Δηλαδη κανω λαθος που λεω οτι δυστυχως η ευτυχώς ο θεος δεν αποδεικνυεται με μαθηματικά ούτε με τιποτα, ειναι κάτι που απλά θέλει και αλλα στοιχεία για να σου αποκαλυφθεί. Είνια τοσο παραλογο αυτο που λέω??? Θα είχε καμια αξία ρε παιδιά να λεγαμε << υπαρχει θεος??>> και να σου λεγε καποιος ...ναι υπάρχει μια στιγμη να τον φωναξω!!! Αν οχι ετσι πως αλλιως μπορει να γίνει αφου στην ουσία ετσι θα πιστευατε μονο.

Οσο αφορα την πιστη φιλε μου, οταν καποιος πιστευει σε σενα οτι μπορεις να καταφερεις κατι που εσυ το θεωρεις αδυνατο , αυτός κανει αμαρτία?? Τι μου λες φιλε μου. Η πιστη δεν σημαινει...πιστευε οτι σου λενε σαν βλάκας και μην κανεις τιποτα, η πίστη ειναι αφοσίωση, εμπιστοσύνη, πεποίθηση.

Το ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματα που δεν μπορώ να τα εξηγήσω το δέχομαι.Όμως! πρώτα διαπιστώνω ότι υπάρχουν και μετά αφού προσπαθήσω να τα εξηγήσω μπορεί να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι είναι ανεξήγητα.Το δικό μου ας πούμε "φιλοσοφικό" πρόβλημα με την περί θεού ιδέα δεν είναι κατ'αρχήν ότι είναι παράλογη είναι το ότι δεν υπάρχει καμία μα καμία ένδειξη έστω και το παραμικρό στοιχείο ότι υπάρχει θεός και που να μας δίνει την αφορμή να στοχαστούμε πάνω στο αν είναι η ιδέα του είναι παράλογη ή όχι.

Δηλαδη φιλε μου γιατρε τα εχεις αναλύσει όλα τοσο πολύ, εχεις εξαντλησει ολα τα περιθωρια και κατελειξες ότι δεν υπαρχει κανενα σημάδι οτι υπάρχει θεός? Αν ναι τοτε μπραβο σε παραδεχομαι. Αν και σαν γιατρός και επιστήμονας ξερεις πολύ καλυτερα απο εμενα οτι στην ιατρικη υπάρχουν απειρα ανεξηγητα πραγματα. Τι θα πρέεπι να γίνει λοιπον να σταματησουν οι επιστήμονες να ψάχνουν???

Σκέψου:Αυτή την εξαίρεση από τη λογική την επιτρέπεις στον εαυτό σου σε κανέναν άλλο τομέα εκτός από την θρησκευτική σου πίστη;Όχι.Ούτε στον έρωτα,ούτε στην αγάπη προς το παιδί σου ούτε πουθενά.Διότι όσο και αν αγαπάς το παιδί σου ας πούμε δεν ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να το αντιληφθείς μόνο με την ψυχή σου....

Η ψυχη φίλε μου είναι σε καθε βημα της ζωης σου, ειναι ενα με σενα , ψυχη ειναι η άυλη ουσία του ανθρώπου η οποία αποτελεί την έδρα της προσωπικότητάς του. Η ουσία της ψυχής είναι απλή, ασώματη, ζωντανή, αθάνατη, αόρατη, λογική και νοερή, ασχημάτιστη, ενωμένη με τα στοιχεία του σώματος, ώστε παρέχει σ' αυτό ζωή, κίνηση, αύξηση, αίσθηση και ενέργεια.

ΥΓ:Με όλο το σεβασμό xrisxal2000 μην θεωρείς ότι εσείς οι πιστοί έχετε το μονοπώλιο του συναισθήματος και της ψυχής και ότι οι άθεοι είναι ρομπότ με υπερδιογκωμένη λογική και ατροφικά συναισθήματα.Συγγνώμη που θα στο πω - και προφανώς δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικά- αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι με συναισθηματικές ανεπάρκειες που έχω γνωρίσει ήταν και είναι πιστοί.

Εδω φιλε μου εισαι εντελως λαθος, αν διαβασες αυτα που εγραψα παραπανω θα καταλαβαινες οτι εννοουσα ακριβως τα αντιθετα.Οπως είπα παραπάνω οτι οι αθεοι εινια πολλοι καλοι ανθρωποι και μαλιστα πολυ ευαισθητοι. Αυτο πήρα απο φίλους μου που ειναι ομοιδεάτες σου και πιθανον να μην ισχυει για σενα ή καποιον αλλον. Αλλα ειπα ακριβως τα αντιθετ απο οτι είπες.
Σε ευχαριστώ για τον χρονο σου
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse δεν πιστευω οτι υπάρχει κανενα προβλημα αλλα μου φαίνεται οτι ξεκινας λαθος την συζητηση. Δεν εχω τετοια κολλήματα με εκκλησίες, νηστειες και τετοια , μιλας σε λαθος ανθρωπο
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

κυριε xrisxal2000 , θωρω καλες προθεσεις απο τη μερια σας εν συγκρισει με αλλους ενθεους ομως ο τροπος προσεγγισης σας ειναι εντελως λαθος .Θα 'πρεπε να ειχατε εξοικειωθει με διαφορους τομεις της φυσικης θεολογιας ωστε ανασκευασετε τα επιχειρηματα της Darkchilde οπως επραξα εγω αντι να κανατε μια επικληση στο τι σας φαινονται προσωπικα τα επιχειρηματα , που καθολου δε μας απασχολει.
Πουθενα επισης δε ζητησαν ευκολια , αποδειξεις ζητησανε οπως αυτα που διαβασουμε στον Ακινατη , Αυγουστινο , Ανσελμο , Πασκαλ , Σπινοζα , Καντ κτλ ή στη συχρονη φιλοσοφια της θρησκειας Swinburne , Plantinga κτλ .
Εν συνεχεια μιλας για προσεγγιση μεσω καρδιας και ψυχης , χωρις να διευκρινιζεις τιποτα .Υστερα λες πως η γνωση μας ειναι μικρη οποτε δεν μπορουμε να μιλησουμε (ενω για την απαρχη εχω απαντησει ικανοποιητικοτητα σε προηγουμενη καταχωριση) για καποια πραγματα, ουσιαστικα δεν εχεις απαντηση .

Η θεση σου ειναι καθαρα η πιστιοκρατια , μια θεολογια που ευθεως απορριπτω για την ακινατικη φυσικη θεολογια για τους λογους που ειχα παραθεσει στο γιατρο του Ικα.



Φιλε μου Beautiful Loser,
δεν ειναι λιγο παιδικο να ζητάς αποδειξη για να πιστέψεις??? ΕΛΕΟΣ ρε παιδια τι αξια θα είχε η πιστη ( αν υπάρχει), ο θεος ( αν υπάρχει) , τα πάντα αν ολα αποδεικνυονταν με πραξεις, με εικονα ή οτι αλλο. Τι αξία θα είχε ρε παιδιά. Δηλαδη ασ μου πει καποιος. Ολοι θα πιστευαν μονο και μονο απο φοβο και οχι απο αληθινη πιστη . Αν το εκανε αυτο ο θεος τοτε θα ηταν βλακας.
Και τελος επαναλαμβάνω οτι αν έπρεπε να διαβασω ολα αυτα που εχεις διαβασει εσυ για ακινατικη φιλοσοφια και δεν ξερω και εγω τι για να βρω το θεο τοτε θα ηταν αδικο και χαζο απο τον θεο επίσης να το κανει, και αν υπαρχει θεός σιγουρα δεν ειναι χαζος. Ετσι πιστευω, σεβομαι ολων την γνωμη αλλα δεν δεχομαι οτι καποια πράγματα θελουν παντα αποδειξη για να πιστεψεις, αποδειξη χειροπιαστεί παντα, γιατι αποδείξεις υπαρχουν.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

@Beautiful Loser

Από παρανόηση, αποπειράθηκα να αποδείξω αντί απλά να αναπαραστήσω όπως δήλωσες ότι δεν είναι δυνατό:
Beautiful Loser έγραψε: Τα διαγραμματα βενν ειναι ιδεατοτητες που εχουν την ικανοτητα να αναπαραστησουν καποιος νομους , παραυτα δε μπορεις να αναπαραστησεις ακομα και σε ιδεατη τοπολογια ενα νομο οπως η μη αντιφαση.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε:Ετσι πιστευω, σεβομαι ολων την γνωμη αλλα δεν δεχομαι οτι καποια πράγματα θελουν παντα αποδειξη για να πιστεψεις, αποδειξη χειροπιαστεί παντα, γιατι αποδείξεις υπαρχουν.
Υπάρχουν; Ποιές;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
daslim
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010 19:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρώτο μου post στο forum. Καλωσήρθα.
Ο Θεός λοιπόν στην ουσία είναι άσχετο με εκκλησίες και παπάδες. Είναι κάτι φίλοι μου που ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν μπορούσε κάποιος φιλε Darkchilde να εξηγήσει με την λογική και το μυαλό ΜΟΝΟ!!! Ο θεός φίλοι μου θέλει και κατι άλλο για να τον καταλάβεις, να του μιλήσεις, να τον προσεγγίσεις με την ψυχη, να τον αναζητήσεις , και θα δεις ότι θα σου απαντήσει με τον τρόπο του. Εγω προσωπικα ( γιατι δεν πιστευα ΠΑΝΤΑ..) έτσι αρχισα να πιστευω. Του ζητησα βοήθεια και μου την έδωσε, του μίλησα και μου απάντησε.
Το πιθανότερο είναι ότι έκανες μια εσωτερική αναζήτηση και ότι ουσιαστικά βοήθησες εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου. Η πλάνη στην οποία βρίσκεσαι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε βοήθησε κάποιος αόρατος μπάρμπας με μούσια. Πίστεψε ρε φίλε στον εαυτό σου, πίστεψε ότι το οτιδήποτε μπορείς να το αλλάξεις με τις δικές σου δυνάμεις χωρις να χρειάζεσαι τη βοήθεια κανενός. Καλά για τα υπόλοιπα που γράφεις δεν το συζητώ καν, είναι πλέον τετριμμένα και αντικρούονται ένα προς ένα, λέξη προς λέξη όπως και έκαναν τα παιδιά στα πιο πάνω posts.
Τι αξία θα είχε ρε παιδιά αν μπορούσαμε εύκολα να αποδείξουμε οτι υπάρχει θεός...Πείτε μου! Τι αξία θα είχε! Τι αξία θα είχε αν εσύ έβγαινες και έλεγες...<< Θέλω ενα πολύ ωραιο σπιτι με πισίνα, 2 αμάξια , εναν υπεροχο συντροφο, οικιακη βοηθο, λεφτά , πολύ καλη δουλειά...>> και με ένα κλικ να γίνονταν όλα, και πες ότι γίνονταν θα το άξιζες? ΘΑ το άξιζαν όλοι? Και τι αξία θα έχει κάτι αν το αποκτήσεις χωρίς κανενα κοπο. Γιατι λοιπον θες μια τόσο ευκολη απάντηση σε ενα τοσο μεγαλο και σοβαρο θέμα.
Καταρχήν συσχετίζεις την αναζήτηση βοήθειας από το Θεό με υλικά αγαθά, κάτι που θα μου κακοφαινότανε αν ήμουνα υπερασπιστής της πίστης. Κατά δεύτερον τι πάει να πει "τόσο μεγάλο και σοβαρό θέμα"; Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα που λες, αυτό βρίσκεται στο μυαλό των θεϊστών και μόνο. Οι άθεοι προσβλέπουν στην επιστήμη για να τους αποδείξει πράγματα που υπάρχουν και όχι πράγματα που δεν υπάρχουν, γι' αυτούς τέτοιο θέμα δεν υφίσταται. Το μεγάλο μυστήριο είναι η προέλευση του σύμπαντος την οποία αναμένουμε κάποια στιγμή να αποδείξουμε. Λογικά όταν αποδειχτεί δε θα ζούμε όυτε εμείς ουτε πολλές γενιές μετά από μας. Γιατί απάντηση σ' αυτό το ερώτημα προϋποθέτει συνασπισμό όλου του ανθρώπινου είδους με ένα κοινό σκοπό: την αναζήτηση του διαστήματος. Παύση όλων των θρησκειών του κόσμου, παύση κάθε εχθροπραξίας, δέσμευση όλης της περιουσίας όλων των θρησκειών, και στόχος η εξερεύνυση του σύμπαντος. Κάτι τέτοιο θα πάρει αιώνες για να γίνει, γιατί αιώνες θα πάρει για να εξαλλειφθεί κάθε ίχνος τυφλής πίστης. Ευτυχώς φαίνεται ότι χάρη στον οργασμό τεχνολογικής και πολιτιστικής ανάπτυξης όλο και περισσότεροι άνθρωποι έχουν αρχίσει να ξυπνάνε. Δυστυχώς για σας xrisxal2000 θα γίνεστε όλο και λιγότεροι, γιατί είστε στάσιμοι για 2000 χρόνια. Καμια απολύτως ανάπτυξη σε 2000 χρόνια ύπαρξης. Αντίθετα με την επιστήμη. Ο μεγαλύτερος εχθρός πάντως του ορθολογισμού σε κάμποσα χρόνια δεν θα ειστε εσεις οι χριστιανοί xrisxal2000, θα είναι οι μουσουλμάνοι οι οποίοι αυξάνονται με ταχείς ρυθμούς. Ελπίζω ότι με τους ίδιους και πιο γρήγορους ρυθμούς θα αυξάνονται και οι άθεοι.

Αυτά προς το παρόν. Έχεις γράψει τόσα πολλά που στερούνται κοινής λογικής που πρέπει κανεις να γράφει κατεβατά ολόκληρα. Με μια απάντηση που έδωσες εδώ πέρα και με μερικές δεκάδες που πήρες ή θα πάρεις μη νομίζεις ότι καλύψαμε τίποτε. Θέλει να δεις δεκάδες βίντεο, ομιλίες, ντοκιμαντερ, να διαβάσεις φιλοσοφικά βιβλία πάνω στο θέμα για να πεις ότι κάτι έκανες. Και περισσότερο απ' όλα όσο και αν ισχυρίζεσαι το αντίθετο πρέπει να βγάλεις αυτές τις τεράστιες παρωπίδες που φοράς. Πρέπει να διώξεις αυτό το παράσιτο που κατοικεί και μολύνει τον εγκέφαλό σου. Φιλικά.
xrisxal2000
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 22:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοιταξε φιλε μου, υπάρχουν πολλών ειδών παρασιτα και δεν μπορείς να μου αντικρόυσεις τιποτα γιατι αν μου πεις ενα θα σου πω δέκα και μετα αλλα δεκα για καθε ενα που θα λες.
Και βεβαια δεν καλυψαμε τιποτα και η αληθεια ειναι πως ενα τετοιο θεμα εινια δυσκολο να το περιγράψεις με λογια. Δεν χωρανε βιβλια να πουμε.
Σεβομαι την γνωμη σας, εκτιμω τους ανθρωπους που ψαχνονται αλλα πιστεψτε με οσο μπορω να αποδειξω οτι υπαρχει θεος αλλο τοσο μπορειται και εσεις να αποδειξετε οτι δεν υπάρχει, εκτός αν θεωρείται αποδειξη το video απο το youtube ή κανενα αποκομα απο βιβλιο κανενος άθεου. Αρα λοιπον ότι ειμαι εγω για εσας είστε και εσεις για μενα. Τωρα ενας απο τους δυο εχει δικιο, Ποιος είναι καποια στιγμη θα το μαθουμε.

Με τιμη,
Χ.Χ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αγαπητέ xrisxal2000,
ο γραπτός λόγος καμιά φορά μας αποπροσανατολίζει.Εγώ δεν είπα ότι ξεχώρισες τους ανθρώπους.Απλά ρώτησα τι είναι αυτό που κάνει τους πιστούς να αντιλαμβάνονται τον θεό ενώ εμείς οι άθεοι δεν μπορούμε.

Πάντως απ'ότι κατάλαβα απ'την απάντησή σου η βασική προϋπόθεση για να πιστέψεις είναι να....πιστέψεις.Δεν εκπλήσσομαι,το έχω ακούσει και από άλλους πιστούς αλλά μου δημιουργεί μιά απορία:Αν προϋπόθεση για να πιστέψεις είναι να πιστέψεις πως μπορεί κάποιος που δεν είναι χριστιανός (άρα κατά τεκμήριο δεν πιστεύει) να προσεγγίσει την ορθοδοξία;

Θα ήμουν υπόχρεος αν προσπαθούσες στο βαθμό που μπορείς να μου δώσεις μιάν απάντηση.

Όσο για το άλλο που λες αυτό που περιγράφεις φίλε μου xrisxal2000 δεν είναι πίστη όπως την όρισα εγώ,είναι εμπιστοσύνη και σαφώς και καλώς την δείχνουμε και δεν είναι καθόλου παράλογη.

Επιπλέον αυτά που λες για την ψυχή κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστά.Ένα μέλος της ομάδας μας,ο EvanT, έχει κάνει μιά εξαίρετη δουλειά και έχει μεταφράσει στα ελληνικά ένα εξαίρετο άρθρο πάνω σ'αυτό το θέμα.Αν έχεις διάθεση και χρόνο να δεις και μιάν άλλη άποψη (και ισχυρότατα τεκμηριωμένη) πάνω στο θέμα ακολούθησε το σύνδεσμο.

Τέλος αφού λες και σε πιστεύω πως δεν θεωρείς τους άθεους συναισθηματικά αναίσθητους προς τι η επίκληση στο να καταφύγουμε στο συναίσθημα (στην ψυχή) για να γνωρίσουμε το θεό;

ΥΓ:Ο διάλογος μαζί σου με ευχαριστεί ιδιαίτερα.Αυτά να τα βλέπουν άλλοι....
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε: Σεβομαι την γνωμη σας, εκτιμω τους ανθρωπους που ψαχνονται αλλα πιστεψτε με οσο μπορω να αποδειξω οτι υπαρχει θεος αλλο τοσο μπορειται και εσεις να αποδειξετε οτι δεν υπάρχει
Μην ξεχνάς ότι το βάρος της απόδειξης το έχει αυτός που διατείνεται το απιθανώτερο.
Αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι η γη είναι κοίλη και μένουν άνθρωποι μέσα, και εγώ ισχυρίζομαι πως δεν είναι έτσι, ΕΣΥ πρέπει να αποδείξεις ότι υπάρχουν, και όχι εγώ να αποδείξω πως δεν υπάρχουν.
Είναι σαφές αυτό, έτσι;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

xrisxal2000 έγραψε:Καλησπέρα στο Φορουμ , είμαι ένα νεο μέλος και θα ήθελα να μίλήσουμε για την Αθεία και να ακούσω τις απόψεις σας γιαυτο.
Εγω να σας πω οτι πίστευω στον θεο αλλα σε πολλά πραγματα συμφωνω μαζί σας. ΘΑ ηθελα να σας ρωτησω τι είναι αυτό που σας έκανε άθεους! Τι είδατε, τι δεν σας άρεσε και σας εκανε να μην πιστεύετε πουθενα. Γιατι απο οτι καταλαβαίνω κάπου εχετε ενα "μίσος" θα μπορουσα να πω για την θρησκεία και οτι έχει να κάνει με αυτή!

Περιμένω τις απάντήσεις σας,
εχουμε πολλά να πούμε...
Με εκτίμηση,
X.X
αγαπητε κυριε συγνωμη που παρεμβαινω στην κουβεντα σας αλλα παρολο που ειστε μορφωμενος[ εγω ειμαι αγραμματος και αμορφωτος]δεν πρεπη να ειστε ιδιαιτερα εξυπνος.στην ερωτηση σας που θα με κανεται [ γιατι] απανταω.αν ηρθατε να διασκεδασεται τους αθεους το πετυχατε πληρως..αν ηρθατε να τους προσηλυτισεται τοτε η κατασταση ειναι για γελια..ειναι δυνατον να αλλαξη εστω και μισος απο αυτους? για ενας ολοκληρος αποκλειεται. απλα παιξατε και χασατε.αφηστε τα οπως ειναι και φυγεται με αξιοπρεπεια. απλα αν δεν το καταλαβατε ειναι ολοι τους πανεξυπνοι.. ειμαι χριστιανος ορθοδοξος και βλεπω με λυπη αυτο που κανεις..
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

@Beautiful Loser

Η θεολογία δεν είναι το φόρτε μου (τώρα που το σκέφτομαι, τίποτα δεν είναι το φόρτε μου), αλλά αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει ότι ο Ακινάτης ισχυρίζεται ότι τα επιχειρήματά του αποδεικνύουν την ύπαρξη του θεού του (ή του Θεού, μη χαλάσουμε τις καρδιές μας).
Με αυτόν διαφωνεί η ορθόδοξη εκκλησία, που παραδέχεται ότι η ύπαρξη του Θεού δεν μπορεί να αποδειχτεί.
Να υποθέσω λοιπόν ότι διαφωνείς με την ορθόδοξη εκκλησία στο συγκεκριμένο θέμα;
Ή κάπου κάνω λάθος;

(Να σημειώσω εδώ ότι ο Bob Seger είναι ένας εξαίρετος κύριος. Υποθέτω ότι σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούμε. Ή κάνω κι εδώ λάθος;)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

xrisxal2000 έγραψε:Αυτο που λεω με λιγα και απλα λόγια εινια οτι μου φαίνεται πολύ φυσιολογικο και λογικο μια έννοια όπως ο θεος να μην ειναι κατι εύκολο να το αντιληφθείς. Δηλαδη κανω λαθος που λεω οτι δυστυχως η ευτυχώς ο θεος δεν αποδεικνυεται με μαθηματικά ούτε με τιποτα, ειναι κάτι που απλά θέλει και αλλα στοιχεία για να σου αποκαλυφθεί. Είνια τοσο παραλογο αυτο που λέω??? Θα είχε καμια αξία ρε παιδιά να λεγαμε << υπαρχει θεος??>> και να σου λεγε καποιος ...ναι υπάρχει μια στιγμη να τον φωναξω!!! Αν οχι ετσι πως αλλιως μπορει να γίνει αφου στην ουσία ετσι θα πιστευατε μονο.

Οσο αφορα την πιστη φιλε μου, οταν καποιος πιστευει σε σενα οτι μπορεις να καταφερεις κατι που εσυ το θεωρεις αδυνατο , αυτός κανει αμαρτία?? Τι μου λες φιλε μου. Η πιστη δεν σημαινει...πιστευε οτι σου λενε σαν βλάκας και μην κανεις τιποτα, η πίστη ειναι αφοσίωση, εμπιστοσύνη, πεποίθηση.
Απαντάς ο ίδιος στον εαυτό σου.Σου φαίνεται.Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να με νοιάζει τι σου φαίνεται και γιατί θα πρέπει να σε νοιάζει τι μου φαίνεται.Σημασία δεν έχει το τι μας φαίνεται,αλλά το τι είναι.Γιατί ο θεός δεν αποδεικνύεται μέσω των οδών της λογικής?Γιατί θέλει και άλλα στοιχεία?Τι είδους είναι αυτά τα άλλα στοιχεία?Πως αυτά τα στοιχεία συνιστούν απόδειξη αφού δεν υπακούν στους κανόνες της λογικής (και συνεπώς δεν μπορούν ν'αξιολογηθούν)?

Πίστη btw δεν είναι ό,τι θες εσύ.Πίστη είναι να υποστηρίζεις μία θέση a priori,χωρίς να σ'ενδιαφέρουν τα επιχειρήματα υπέρ ή κατά της (αδιαφορείς δηλαδή για την απόδειξή της),επειδή έτσι θα ήθελες να είναι ή έχεις συμβιβαστεί με τον εαυτό σου σε περίπτωση που έτσι είναι (και στην ουσία δηλαδή πάλι το θες,αφού είσαι οκ μ'αυτό).Με απλά λόγια δηλαδή,λέω πως είναι έτσι,επειδή θέλω να είναι έτσι.
xrisxal2000 έγραψε:Δηλαδη φιλε μου γιατρε τα εχεις αναλύσει όλα τοσο πολύ, εχεις εξαντλησει ολα τα περιθωρια και κατελειξες ότι δεν υπαρχει κανενα σημάδι οτι υπάρχει θεός? Αν ναι τοτε μπραβο σε παραδεχομαι. Αν και σαν γιατρός και επιστήμονας ξερεις πολύ καλυτερα απο εμενα οτι στην ιατρικη υπάρχουν απειρα ανεξηγητα πραγματα. Τι θα πρέεπι να γίνει λοιπον να σταματησουν οι επιστήμονες να ψάχνουν???
Dude,you are confused.Όταν παρατηρούμε κάτι ανεξήγητο,ψάχνουμε την εξήγηση.Ο θεός δεν είναι κάτι ανεξήγητο,γιατί πολύ απλά δεν έχει παρατηρηθεί.
xrisxal2000 έγραψε:Η ψυχη φίλε μου είναι σε καθε βημα της ζωης σου, ειναι ενα με σενα , ψυχη ειναι η άυλη ουσία του ανθρώπου η οποία αποτελεί την έδρα της προσωπικότητάς του. Η ουσία της ψυχής είναι απλή, ασώματη, ζωντανή, αθάνατη, αόρατη, λογική και νοερή, ασχημάτιστη, ενωμένη με τα στοιχεία του σώματος, ώστε παρέχει σ' αυτό ζωή, κίνηση, αύξηση, αίσθηση και ενέργεια.
Πως τα αποδεικνύεις όλα αυτά?Πως αποδεικνύεις την ύπαρξη ψυχής?Ποια η αναγκαιότητα ύπαρξής της?Πως και γιατί ορίζεται η ψυχή?
xrisxal2000 έγραψε:δεν ειναι λιγο παιδικο να ζητάς αποδειξη για να πιστέψεις??? ΕΛΕΟΣ ρε παιδια τι αξια θα είχε η πιστη ( αν υπάρχει), ο θεος ( αν υπάρχει) , τα πάντα αν ολα αποδεικνυονταν με πραξεις, με εικονα ή οτι αλλο. Τι αξία θα είχε ρε παιδιά. Δηλαδη ασ μου πει καποιος. Ολοι θα πιστευαν μονο και μονο απο φοβο και οχι απο αληθινη πιστη . Αν το εκανε αυτο ο θεος τοτε θα ηταν βλακας.
Oh,the irony!Last time I checked,τα παιδιά ενστερνίζονταν θέσεις χωρίς να ζητάνε απόδειξη.Κατ'αρχάς το επιχείρημά σου είναι μέγα fail σαν συλλογιστική.Λες,"τι αξία θα είχε ο θεός,αν μπορούσε ν'αποδειχθεί".
Λες δηλαδή:
If proof,then no value.
proof=/=value
Δηλαδή ό,τι αποδεικνύεται,δεν έχει αξία.Ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα..."Οι νόμοι της θερμοδυναμικής αποδεικνύονται.Άρα δεν έχουν αξία."Οκ...

Έχεις πάντως ένα σωστό,το ότι αντιμάχεσαι πολύ την ιδέα της απόδειξης,διότι υποβαθμίζει την πίστη.Έχεις δίκιο,η απόδειξη ακυρώνει την πίστη.Πολύ απλά,δεν μπορείς να πιστεύεις σε κάτι αποδεδειγμένο.Άπαξ και κάτι αποδειχθεί,η πίστη χάνεται.Η γη είναι στρογγυλή,σ'αρέσει-δε σ'αρέσει,δεν μπορείς να το πιστεύεις αυτό.Δεν μπορείς να πιστεύεις απ'την άλλη σε κάτι αναπόδεικτο,με την έννοια ότι το πιστεύεις όσο περιμένεις ν'αποδειχτεί,απ'τον ορισμό της πίστης που σου έδωσα προηγουμένως.Όταν πιστεύεις ότι κάτι είναι έτσι,υποστηρίζεις πως είναι έτσι ανεξαρτήτου απόδειξης.Κλείνεις τα μάτια σου μπροστά στην απόδειξη,αρνείσαι να την κοιτάξεις,σε νοιάζει μόνο να το πιστεύεις.Γι'αυτό και την έννοια της πίστης τη θεωρώ παντελώς ανορθολογική,ανόητη και αχρειάστει.Δεν κερδίζουμε τίποτα με την πίστη.Εσύ απ'την άλλη,για κάποιον ανεξήγητο λόγο τη θεωρείς κάτι καλό,οπότε προσπαθείς ν'απαξιώσεις την απόδειξη.

Αρνούμαι ν'αποδείξω ότι υπάρχω,λέει ο θεός,γιατί η απόδειξη εναντιώνεται στην πίστη,και χωρίς πίστη δεν είμαι τίποτα. (Douglas Adams)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Απάντηση