Γεια σας συντροφοι Άθεοι! (mandra)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιτέλους μια ομαδική προσπάθεια γύρω από την αθεία. Η ισχύς εν τη ενώσει. Ειμαι άρρην στο sex, 36 ετών, άθεος από τότε που άρχισα να συνειδητοποιώ τι παίζει γενικότερα (γύρω στο δημοτικό), βοήθησε και η οικογένεια, οι γονείς δηλαδή που ήταν μάλλον και αυτοί προς τον αθεισμό προσανατολισμένοι.
Τελευταία, δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει γυρίσει στο πολύ φανατικό με το όλο θέμα, διαβάζω με μανία ότι έχει σχέση, μέχρι και στα αγγλικά (πήρα το KINDLE γι' αυτό το λόγο και ήδη αγόρασα τρια βιβλία από Amazon) και πολύ γουστάρω που πάνω στο κόλλημά μου βρήκα και συνοδοιπόρους και μια πολύ σοβαρή απ' ότι φαίνεται προσπάθεια στα σκαριά με ίδρυση σωματείου κλπ, στο οποίο είμαι μέσα με τα μπούνια.
Είμαι της άποψης ότι πρέπει επιτέλους να γίνει κάτι, να βγούμε από το καβούκι μας που λέει και ο σύντοροφος Ντώκινς και να διεκδικήσουμε, δυναμικά, πράγματα, καθ' ότι απ' ότι βλέπω είμαστε περισσότεροι απ' όσοι ίσως νομίζαμε.
Ονειρεύομαι μία κοινωνία ορθολογιστική, απαλλαγμένη από τα δεσμά των θρησκειών, των ανύπαρκτων θεών, του παραλογισμού, της δυσειδαιμονίας, των προλήψεων και προκαταλήψεων, του μίσους, της ανοησίας, της βλακείας, της αστρολογίας, του φενγκ σουι, της (ελληνικής) θεοκρατίας, της, της, της (μπορώ να γράφω και να γράφω ατελείωτα), μια κοινωνία βασισμένη στην επιστημονική αναζήτηση και στη συνειδητοποίση του μοναδικού δώρου που μας έτυχε (παραλίγο να γράψω δόθηκε), της μικρής ζωής μας σ' αυτόν το μικρό πλανήτη, κουκίδα στο σύμπαν που μπορεί να γίνει τόσο όμορφη αν ξυπνήσουμε κάποτε και δούμε ότι δε χρειαζόμαστε κανένα θεό και καμιά θρησκεία για να τη ζήσουμε όπως πραγματικά μας αξίζει, με αγάπη και αλληλοκατανόηση.
Άβαταρ μέλους
The Humble Programmer
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 01:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες σύντροφε!!! :)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς ήρθες και από μένα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kαλώς τον! από πού βγαίνει το mandra;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Από την Μάντρα,μιά περιοχή λίγο έξω από την Ελευσίνα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σου και σένα ορέ σύντροφε!

Πότε θα πάρουμε τα τουφέκια;
(lol!!)
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια και σε σας. Το mandra (το οποίο μάλλον δεν είναι και πολύ πετυχημένο, αφού απ' ότι είδα παραπέμπει σε μάντρα ή τη Μάνδρα Αττικής, που δεν έχω καμμία σχέση) είναι τα τρια πρώτα γράμματα του ονόματος και του επωνύμου μου. Και μια ερώτηση. Έστειλα όλα τα στοιχεία μου για να γινω τακτικό μέλος (νομίζω δε ότι τα είχα ξαναστείλει στην ένωση πριν γραφτώ στο φόρουμ. Τι πρέπει να κάνω τώρα για να γίνω μέλος, γιατί είμαι και λιγο ψιλοασχετούλης μ' αυτά;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τίποτα. ;)
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τα έκανες ήδη όλα. Είσαι μέλος της Ένωσης. Δεν υπάρχουν πλέον τακτικά μέλη, όλα τα μέλη έχουν ίσα δικαιώματα.

Κανονικά θα έπρεπε να ενημερώσεις τους διαχειριστές (στο κάτω μέρος της αρχικής σελίδας του φόρουμ θα βρεις συνδέσμους για να δεις ποιοι είναι διαχειριστές) για να σου δώσουν προσβάσεις στο χώρο της Ένωσης Άθεων. Βλέπω όμως ότι σου έχει δοθεί ήδη πρόσβαση, οπότε είσαι ΟΚ και από αυτό.

Καλές συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση