Ποια ειναι η γνωμη σας για την προσευχη στα σχολεια;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω την θεωρω ανουσια και φασιστικη.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οι θρησκοι ισα ισα πρεπει να ειναι αντιθετοι με αυτο
δυλαδη μας υποχρεονουν καθε πρωι να προσευχομαστε ε και θυμομαστε απ τα σχολικα μας χρονια τι γινοτανε
αντιθετος και εγω με αυτο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ τη θεωρώ καλή ευκαιρία για να αρχίσεις να χορεύεις και να χοροπηδάς, ενοχλώντας τους άλλους, οι οποίοι δε θα έχουν πάτημα για να σου πουν τίποτα, γιατί θα λες ότι αυτό είναι η δική σου θρησκευτική έκφραση.
:violin:

Seriously, δεν πιστεύω ότι η νομοθεσία/απαγόρευση είναι η λύση των πάντων. Μπορείς να περάσεις αρκετά μηνύματα μόνο και μόνο σπάζοντας τη νόρμα. Είχα τρεις συμμαθήτριες (κρυφο-αγνωστικίστριες) που σταμάτησαν να συμμετέχουν στην προσευχή αφού είδαν εμένα (που δε συμμετείχα) και μιλήσαμε για κάμποσο καιρό για θρησκευτικά θέματα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Zitanier έγραψε:Εγω την θεωρω ανουσια και φασιστικη.
Μήπως έχετε ξεφύγει? Τι φασιστική ρε αν δεν θες δεν πας. Και την ώρα της προσευχής πας και κάθεσαι στην τάξη η κάπου αλλού. Ανούσια είναι για σένα για ρώτα και τους άλλους που πιστεύουν ό,τι πιστεύουν.
  ▲
▲ ▲
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε: Ανούσια είναι για σένα για ρώτα και τους άλλους που πιστεύουν ό,τι πιστεύουν.
Γιατί δεν λες και τι πιστεύουν για να γελάσουμε;

…Ό, τι αν δεν του πουν τι να κάνει δεν θα το κάνει!!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
Sapisa έγραψε: Ανούσια είναι για σένα για ρώτα και τους άλλους που πιστεύουν ό,τι πιστεύουν.
Γιατί δεν λες και τι πιστεύουν για να γελάσουμε;

…Ό, τι αν δεν του πουν τι να κάνει δεν θα το κάνει!!

Και τι με ενδιαφέρει τι πιστεύουν ρε. Κάνετε σαν γκομενιτσες που το ένα σας βρωμάει κ το άλλο σας ξινίζει. Λες και άμα κάτσει 2 λεπτά στην προσευχή θα πάθει κάτι.Και όπως είπα μπορείς να απέχεις.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

είμαι σίγουρος οτι σε μερικά χρόνια η προσευχή στα σχολεία δέν θα υπάρχει πιά.
όπως και οι εικόνες στα δικαστήρια και στις δημόσιες υπηρεσίες.
τα πάντα οδεύουν προς μια υποτίμηση και κατάργηση της θρησκείας.

αυτό όμως δέν είναι αναγκαία κάτι κακό. μέσα απο τις στάχτες της σημερινής αντίληψης περι θρησκείας, και γενικά τον πόλεμο που υφίσταται ο χριστιανισμός, μπορεί να γεννηθεί μία νέα κοινωνία η οποία δέν θα είναι ουδέτερα θειστική αλλα ένθεη.

και εγω είμαι μαζί σας λοιπών. Η καταστροφή των παραδοσιακών αξιών που επηθημήται είναι απλά οι πόνοι της γέννας. μια νέα εποχή θα γεννηθεί, και μέσα απο τις δοκιμασίες θα φανεί πόσο αντέχει αυτό που ονομάζουμε πίστη στον θεό.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:και μέσα απο τις δοκιμασίες θα φανεί πόσο αντέχει αυτό που ονομάζουμε πίστη στον θεό.
Μα εννοείται πως η πίστη στο Θεό θα αντέξει. Μπορείται να πιστεύετε όσο θέλετε και να κάνετε όσες κολοβές μετάνοιες επιθυμείτε. Στο σπιτάκι σας και στις εκκλησίες σας. Όχι σε μέρη που τα πληρώνουμε και τα χρησιμοποιούμε όλοι μας.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

EvanT έγραψε:
SinneR έγραψε:και μέσα απο τις δοκιμασίες θα φανεί πόσο αντέχει αυτό που ονομάζουμε πίστη στον θεό.
Μα εννοείται πως η πίστη στο Θεό θα αντέξει. Μπορείται να πιστεύετε όσο θέλετε και να κάνετε όσες κολοβές μετάνοιες επιθυμείτε. Στο σπιτάκι σας και στις εκκλησίες σας. Όχι σε μέρη που τα πληρώνουμε και τα χρησιμοποιούμε όλοι μας.

Άστοχο. Στο σχολείο τι σας κοφτεί αν θέλουν να κάνουν προσευχή? Σας αναγκάζουν να κάνετε προσευχή? ΟΧΙ.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:Σας αναγκάζουν να κάνετε προσευχή? ΟΧΙ.
ΝΑΙ.

Μη μου πεις ότι οι δασκάλες ρωτάνε τα παιδάκια αν θέλουν να κάνουν προσευχή! Του λένε απλώς "πείτε την προσευχή". Και μη μου πεις ότι και να τα ρωτούσαν, τα παιδάκια θα μπορούσαν να πουν ελεύθερα "όχι". Ποιο εξάχρονο θα τολμούσε να κάνει τέτοια κίνηση σε ένα χριστιανοκρατούμενο χώρο; Το να φέρνεις ένα νήπιο σε μια θέση όπου για να μην προσευχηθεί πρέπει να κάνει πολιτική δήλωση και κοινωνική επανάσταση ΔΕΝ λέγεται "ελευθερία επιλογής".

Στα σχολεία υπάρχει ένα κλίμα όπου το να ΜΗΝ κάνεις προσευχή συνιστά περιθωριοποίηση. Γι' αυτό ακριβώς και το δικό μου παιδί, άθρησκο, αβάπτιστο, αναθρεμμένο χωρίς καμμία επαφή με χριστιανικά ή άλλα τελετουργικα, και παρά το γεγονός ότι η δασκάλα και ο διευθυντής είναι ενήμεροι για όλα αυτά, κάνει το σταυρό του κάθε πρωί στο σχολείο. Θα μου πεις τώρα ότι "επέλεξε ελεύθερα" να σταυροκοπιέται;

Ελευθερία σημαίνει άθρησκο σχολικό περιβάλλον, όχι τελετουργικά της "επικρατούσας θρησκείας" καθημερινά και "όποιος δε θέλει ας κάτει στην άκρη". (Την παροιμία με τον ψωριάρη την ξέρετε ή όχι;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:Άστοχο. Στο σχολείο τι σας κοφτεί αν θέλουν να κάνουν προσευχή? Σας αναγκάζουν να κάνετε προσευχή? ΟΧΙ.
Αφνόντας στην άκρη περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ αυτό για διευθυντές-θεολόγους που μετέτρεπαν την πρωινή προσευχή σε υποχρεωτική άσκηση (είχε αναφερθεί σε αντίστοιχο νήμα) σκέψου μόνο ένα δωδεκαθεϊστή διευθυντή που θα ξεκινούσε κάθε μέρα με μια σπονδή στο Δία. Η συμμετοχή θα ήταν προαιρετική φυσικά.

Και ποιοι είναι αυτοί οι "θέλουν να κάνουν προσευχή". Όταν ήμουνα λύκειο στη Λάρισα, πριν από 10 χρόνια, μία θεούσα ανέβαινε συνέχεια και έκανε προσευχή γιατί δεν ενδιαφερόταν κανένας, ενώ οι υπόλοιποι μα***ζονταν από κάτω και περιμέναν πότε θα τελειώσει. Και τότε δεν ήμουν καν άθεος, το πρωί πήγαινα σε ένα εκκλησάκι δίπλα στο λύκειο και άναβα ένα κερί γιατί αυτό το χάλι στην προσευχή ήταν ελεεινό. Ο μόνος λόγος που καθόταν κόσμος στην προσευχή ήταν επειδή μετά ακολουθούσαν ανακοινώσεις.

Όταν δε τύχαινε να έχουμε εκκλησιασμό, μαζευόταν κόσμος επειδή πέρναν απουσίες έξω από την εκκλησία.

Στο δε δημοτικό δεν το συζητώ. Αν δεν έλεγες την προσευχή στο τέλος της μέρας καλά (το "βασιλεύ ουράνιε παράκλητε" αν θυμάμαι καλά) η δασκάλα μας κατσάδιαζε και μπορεί να μας έβαζε και κακό βαθμό στα θρησκευτικά.

Μη μου παριστάνεις τώρα ότι το σχολείο είναι αυτό το φιλελεύθερο περιβάλλον, όπου ο θρησκευτικός προσυλητισμός είναι άγνωστη έννοια.

Ούτε μπορούν να γίνονται παρίες όσα παιδιά δεν είναι Χριστιανοί ή/και άλλων δογμάτων. Ειδικά τώρα που έχουμε να συμβιώσουμε και με 500.000 νόμιμους βαλκάνιους και Πακιστανούς μουσουλμάνους μετανάστες.

Τα κάναμε που τα κάναμε σκατά (μετά συγχωρήσεως) στη Θράκη με τους Πομάκους τόσες δεκαετίες ως Κράτος, με τον κοινωνικό αποκλεισμό, σε σημείο να καλοβλέπουν την Τουρκία, συνεχίσαμε το ίδιο βιολί με τους Αλβανούς (ήδη ένας Αλβανός ψιλικατζής στη γειτονιά μου μου έλεγε το παράπονό του ότι δεν "τον παίζουν" οι υπόλοιποι στη γειτονιά). Ε, νισάφι πια! Κάποια στιγμή πρέπει να βάλουμε μυαλό.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Sapisa, την παλεύεις καθόλου?
:whistle:

Αν και συμφωνώ με την AoratiMelani, διαφωνώ ότι η περιθωριοποίηση είναι αναγκαστικά κακή. Και εγώ ήμουν περιθωριοποιημένος στο σχολείο, αλλά αυτό με ευχαριστούσε πάρα πολύ.

Πάντως, σε αρκετά σχολεία, η συμμετοχή σε εκκλησιασμούς είναι υποχρεωτική, και όσα παιδιά δε θέλουν να πάνε στην εκκλησία παίρνουν απουσία. Αυτό εγώ το θεωρώ πολύ χειρότερο.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν συμφωνώ.Και εγώ προσευχή έκανα στο δημοτικό κ απλά έλεγα τα λόγια.Στο δημοτικό όλοι μας αδιαφορούμε για τέτοια πράγματά.Στην ηλικία που είχα υπαρξιακή φαγούρα(πρώτη γυμνασίου και έπειτα) ήμουν άθεος όπως είμαι και τώρα. Και τι θες να μου πεις μελάνη ότι το παιδί σου στο δημοτικό είναι άθεος?Δεν μπορώ να ξέρω αλλά νομίζω οτι σε τέτοια ηλικία πιο πολύ αδιαφορεις πάρα τάσσεσαι σε κάποια μεριά. Εγώ προσωπικά αν είχα παιδί θα το άφηνα στην τύχη του. Ούτε πίστη θα του πούλαγα ούτε απιστία. Η προσευχή δεν είναι το πρόβλημα στο σχολείο.Τα θρησκευτικά σαν μάθημα είναι το πρόβλημα. Από αυτό θα προσπαθούσα να απαλλαχτώ αν ξαναπαιγαινα σχολείο αλλά όχι και να απαιτώ να καταργηθεί έλεος. .Πλακα θα εχει στην εφηβια το παιδι σου να στο γυρισει kierkegaard φάση.Να συμφωνειται διαφωνοντας and stuff.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ ήμουν περιθωριοποιημένος στο σχολείο, αλλά αυτό με ευχαριστούσε πάρα πολύ.
WHAT A REBEL ahahahahahahaha
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Από τη στιγμή που υπάρχει ανεξιθρησκεία δε θα έπρεπε να υπάρχει καμία εύνοια προς συγκεκριμένη θρησκεία. Και η προσευχή είναι τέτοιου είδους εύνοια. Κι ο αγιασμός. Ομοίως και στο στρατό. Μέχρι να ρωτήσουν ποιος είναι αλλόθρησκος περνάνε μέρες όπου όλοι πρέπει να συμμετέχουν στις θρησκευτικές δραστηριότητες (όχι ότι μετά αλλάζει κάτι). Και δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να προσποιείσαι ή να απέχεις (που δεν ισχύει πρακτικά) και να μην κάνει κάθε πιστός την προσευχούλα του στο σπιτάκι του ή στο ναό του. Και η προσευχή είναι πρόβλημα. Το λιγότερο είναι όλα μέρος προσηλυτιστικής διαδικασίας.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως, σε αρκετά σχολεία, η συμμετοχή σε εκκλησιασμούς είναι υποχρεωτική, και όσα παιδιά δε θέλουν να πάνε στην εκκλησία παίρνουν απουσία. Αυτό εγώ το θεωρώ πολύ χειρότερο.
Αυτό όντως είναι πρόβλημα όπως και να χαλάει ο μέσος όρος σου γιατί δεν ξέρεις την αλληγορική σημασία του παραδείσου.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Sapisa, δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά ή όχι, αλλά από όσο ξέρω, ο μέσος όρος του απολυτηρίου δε χρησιμεύει σε τίποτα. Εγώ πχ είχα μέσο όρο 12 και κάτι (με σταθερό 5 στα Θρησκευτικά, παρακαλώ), ενώ ο βαθμός πρόσβασης ήταν σχεδόν 18.

Όσο για το rebel thing, καμμία σχέση.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:Δεν συμφωνώ.Και εγώ προσευχή έκανα στο δημοτικό κ απλά έλεγα τα λόγια.Στο δημοτικό όλοι μας αδιαφορούμε για τέτοια πράγματά.
Φυσικά. Απλώς λέμε τα λόγια. Κάθε μέρα. Ξανά και πάλι. Μέχρι που μας γίνεται βίωμα ότι ζούμε σε μια χώρα όπου ο χριστιανισμός είναι "επικρατούσα θρησκεία", και μας φαίνεται πολύ φυσικό να βαφτίζονται όλα τα παιδάκια (γιατί είναι έθιμο), να τρέχουμε όλοι στην ανάσταση (κι ας μην πιστεύουμε), να πληρώνονται οι παπάδες από το κράτος (τι να κάνουμε τώρα, αφού οι χριστιανοί είναι τόσο πολλοί) και λοιπά και λοιπά.
Sapisa έγραψε:Και τι θες να μου πεις μελάνη ότι το παιδί σου στο δημοτικό είναι άθεος?
Όχι, θέλω να πω ότι το βάζουν στο λούκι του χριστιανισμού χωρίς την έγκρισή μου, θεωρώντας ότι "δεν παθαίνει και τίποτα, μια προσευχούλα είναι"
Sapisa έγραψε:Δεν μπορώ να ξέρω αλλά νομίζω οτι σε τέτοια ηλικία πιο πολύ αδιαφορεις πάρα τάσσεσαι σε κάποια μεριά. Εγώ προσωπικά αν είχα παιδί θα το άφηνα στην τύχη του. Ούτε πίστη θα του πούλαγα ούτε απιστία.
Δεν του πουλάω τίποτα, αλλά δεν το "αφήνω στην τύχη του". Δουλειά του γονιού είναι να ανατρέφει το παιδί, να βοηθά την ανάπτυξή του. Αυτό δεν το αφήνεις στην τύχη. Κι εγώ λοιπόν βοηθώ την ανάπτυξή του καλλιεργώντας του τη λογική και την αμφισβήτηση, ενθαρρύνοντάς το να βλέπει κάθε τι από πολλές πλευρές, να εξετάζει και να κρίνει, να βγάζει μόνο του συμπεράσματα. Το μαθαίνω να ξεχωρίζει την αλήθεια από το παραμύθι, να απολαμβάνει το δεύτερο χωρίς να το συγχέει με το πρώτο.

Κι αυτοί οι *&@&*^%^ το βάζουν στο τριπάκι να σταυροκοπιέται με πατερημά κάθε πρωί.

Αναρωτιέμαι πώς θα τους φαινόταν αν βάζαν τα δικά τους παιδάκια κάθε πρωί να προσεύονται στον αλλάχ γονατιστά πάνω στο χαλάκι (και φυσικά αν δεν ήθελαν, θα μπορούσαν να κάτσουν όρθια και δακτυλοδεικτούμενα στην άκρη).
Sapisa έγραψε: Η προσευχή δεν είναι το πρόβλημα στο σχολείο.Τα θρησκευτικά σαν μάθημα είναι το πρόβλημα.
Και τα δύο είναι πρόβλημα. Και θα κάνω ό,τι μπορώ για να καταργηθούν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:Δεν μπορώ να ξέρω αλλά νομίζω οτι σε τέτοια ηλικία πιο πολύ αδιαφορεις πάρα τάσσεσαι σε κάποια μεριά. Εγώ προσωπικά αν είχα παιδί θα το άφηνα στην τύχη του. Ούτε πίστη θα του πούλαγα ούτε απιστία.
Μήπως ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους :) ; Μήπως ζεις σε μια ιδανική κοινωνία που δεν κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά στο σχολείο; Γιατί στην κοινωνία που ζω εγώ το περιβάλλον μπορεί να έχει πολύ άσχημες επιρροές σ'ένα παιδί. Δεν θα έκανα πλύση εγκεφάλου ούτε κύρηγμα στο παιδί αλλά δεν θα το άφηνα και στην τύχη του. Θα προσπαθούσα να το κάνω από μικρό να καταλάβει τουλάχιστον πως υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις για πολλά πράγματα...

Επίσης λες ότι δεν θα του μιλούσες για πίστη ή απιστία, όταν θα ερχόταν και θα σε ρώταγε αν αναστήθηκε όντως ο χριστούλης όπως τους είπε η δασκάλα δεν θα του απαντούσες; Ή αν ξεκινούσε τις προσευχές κάθε βράδυ γιατί έτσι κάνουν κάθε πρωί στο σχολείο και τους είπαν ότι πρέπει να το κάνουν και το βράδυ θα έλεγες μπράβο στο σχολείο που τους μαθαίνουν τα βασικά;

Τέλος ακόμα και τα μικρά πράγματα έχουν σημασία. Αγνοούμε το ένα, αγνοούμε το άλλο και γι'αυτό αλωνίζει η εκκλησία...

ΥΓ. Κατά της προσευχής είμαι προφανώς....
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Sapisa έγραψε:
Zitanier έγραψε:Εγω την θεωρω ανουσια και φασιστικη.
Μήπως έχετε ξεφύγει? Τι φασιστική ρε αν δεν θες δεν πας. Και την ώρα της προσευχής πας και κάθεσαι στην τάξη η κάπου αλλού. Ανούσια είναι για σένα για ρώτα και τους άλλους που πιστεύουν ό,τι πιστεύουν.
Αυτο το ''αν δεν θες δεν πας'' ισχυει μονο αμα εγω πηγαινω παντα αργοπορημενος στο σχολειο. Κατι το οποιο ειναι και κουραστικο και δεν μου αρεσει ετσι κι αλλιως.
Η προσευχη ειναι φασιστικη και ανουσια γιατι μας επιβαλλουν να την κανουμε και μετα βρισκουμε τον μπελα μας να εξηγισουμε οτι γιατι δεν κανουμε. Τα περισσοτερα ατομα που κανουν προσευχη την κανουν χωρις κανενα λογο η επειδη νομιζουν οτι θα τους βοηθισει να εχουν μια τυχερη μερα. Αν καποιος θελει να κανει προσευχη, ας κανει μονος του, τα υπολοιπα παιδια τι του φταινε;
Απάντηση