ανακοίνωση ίδρυσης Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας

Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Γκρινιάρης

Ναι δεν ήθελα να πω πως εσύ καταδικάζεις κάτι, ήθελα να εξηγήσω την θετική, αν θες, στάση μου απέναντι στην ένωση...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Όταν δημοσιεύτηκε η ανακοίνωση της ίδρυσης της οργάνωσης του κ. Δημητρά ζήτησα να ανοίξει το νήμα και να περάσει αυτούσιο στο φόρουμ. Αίτηση την οποία επανέλαβα πριν με αποκλείσουν.
Η αίτησή μου δεν λήφθηκε υπόψη (ούτε, απ΄ όσο γνωρίζω, υποστηρίχτηκε από κάποιο άλλο επώνυμο μέλος) και προέβηκα στο παρακάτω σχόλιο στον ανοικτό χώρο του φόρουμ:

"Τα επώνυμα μέλη (όσα απέμειναν) προσπαθούν να ανανήψουν (όπως γράφει κάθε τόσο ο υπολογιστής μου που αργοπεθαίνει) από ένα μεγάλο πλήγμα.
Φαντάζομαι ότι σύντομα θα υπάρξει ενημέρωση."


Το σκεπτικό για τον αποκλεισμό μου ήταν:

Θεωρώ αυτονόητο ότι οι κλειστές συζητήσεις είναι ιδιωτικές και δεν μπορεί καθένας να αποκαλύπτει πληροφορίες δημόσια χωρίς προηγούμενη συνεννόηση με τους συμμετέχοντες ή τον συντονιστή της συζήτησης. Δεν το κάνω υπό μορφήν τιμωρίας, αλλά για να μην αποκαλύψεις άλλες πληροφορίες πριν να μπορώ εγώ να βγάλω μια επίσημη ανακοίνωση.

Αντιλαμβάνεστε ότι τα ανώνυμα μέλη που παρέμεναν στο σκοτάδι δεν είχαν καμιά αξία, αφού μόνο τα επώνυμα ενδιέφεραν την ένωση η οποία ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά.

Δεν γνωρίζω πως εξελίχτηκε η συζήτηση αλλά οφείλουν να την δημοσιεύσουν.

Στην Ιοκάστη, η οποία επιμένει να μου αποδίδει αρχηγικές βλέψεις, να θυμίσω ότι είχα δημόσια δηλώσει: Εγώ προσωπικά θα ήθελα να θεωρούμε ιδρυτικό στέλεχος αλλά δεν συμπαθώ το προεδρείο διότι πρέπει να συνεχίσω να μπορώ να κάνω τις επαναστάσεις μου

Επιθυμώ να ιδρυθεί η Ένωση Άθεων. Όποιος ενδιαφέρεται ας το δηλώσει.
Αν μας παραχωρήσουν έναν χώρο εδώ έχει καλώς. Διαφορετικά μπορούμε να αρχίσουμε και από ένα blog.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα μου δεν είναι στο ότι μας "έφαγαν την πρωτιά" καθώς δεν με ενδιαφέρει αν την ένωση θα την κάναμε εμείς η κάποιος άλλος.
Το θέμα μου είναι ότι ο κύριος δήμητρας ενώ στην αρχή είχε δήλωση την υποστήριξη του προέβη στην ίδρυση ένωσις χωρίς να μας ενημέρωση πρώτα αφήνοντας μας να συζητάμε για κάτι που δεν θα γινόταν. Κοινός όπως λέμε η νεολαίοι μας άδειασε :P. Λόγο χρόνου δεν είχα προλάβει τις τελευταίες εξέλιξης και δέχτηκα την ίδια έκπληξη με τους ανωνυμους που δεν γνωρίζανε τίποτα

Προτείνω να συνεχίσουμε την συζήτηση για την ίδρυση καθαρά αθεϊστικής ένωσις.
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Επιθυμώ να ιδρυθεί η Ένωση Άθεων. Όποιος ενδιαφέρεται ας το δηλώσει.
ακομα κ αν αυτος ειναι ο Δημητράς? :whistle:
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Dtango, χαίρομαι πολύ που γύρισες. Στην αρχή φοβήθηκα πως ο αποκλεισμός σου ήταν μόνιμος. Ευτυχώς δεν συνέβη κάτι τέτοιο.

Για τα άλλα τι να πω...
Δεν ξέρω αν έχει και νόημα να πω κάτι...
Ό,τι έγινε, έγινε.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Dtango

Καταρχάς είσαι πολύ γρήγορος στο να εκτοξεύεις κατηγορίες. Μπορείς να ηρεμήσεις λιγάκι; Αν κάποιος διασπά την ενότητα εδώ μέσα είσαι εσύ κι όχι ο Δημητράς και πιστεύω πως δεν το κάνεις επίτηδες, όμως το κάνεις. Σταμάτα να βλέπεις παντού εχθρούς και κακοπροαίρετες πράξεις και πάμε στην ουσία.

Θέλω να σου υπενθυμίσω πως δεν είμαστε όλοι κάθε μέρα στο φόρουμ. Καλώς ή κακώς μπορεί να λείπουμε και για μέρες ακόμα και να χάνουμε εξελίξεις.

Έτσι μπορεί το αίτημά σου να μην το είδαν κάποιοι. Προσωπικά δεν το είδα και δεν είχα δει και την ανακοίνωση ίδρυσης της οργάνωσης του κ. Δημητρά ούτε στον κλειστό ούτε στον δημόσιο χώρο. Σαββατοκύριακο ήταν, δεν μπήκα, τι να κάνουμε, έχω κι άλλες δουλειές. Δεδομένου πως όλα έγιναν τραγικά γρήγορα θέλω να ρωτήσω: Πότε την έκανες την αίτηση;;; Πόσο περίμενες για να πάρεις απάντηση;

Όταν κάποιος λέει κάτι σε έναν κλειστό χώρο όσοι παίρνουν μέρος είναι υποχρεωμένοι να σεβαστούν το που βρίσκονται (σε ΚΛΕΙΣΤΟ χώρο) και να μην το μεταφέρουν αλλού. Καλώς ή κακώς έτσι είναι, δεν το σεβάστηκες, αποκλείστηκες και πολύ σωστά κατά την γνώμη μου. Πολύ σωστά όχι μόνο γιατί δεν σεβάστηκες τον χώρο αλλά και γιατί ήσουν υπερβολικά επιθετικός και προσβλητικός με άτομα που δεν έπρεπε και δεν είχαν δώσει και κανένα δικαίωμα. Και δεν αναφέρομαι στον κ. Δημητρά τον οποίο δεν γνωρίζω καθόλου σε άλλα άτομα που ξέρω έστω και μέσα από τα ιστολόγιά τους και που έχουν προσπαθήσει με τον τρόπο τους να προάγουν αυτά ακριβώς που ζητάς κι εσύ.

Προσωπικά προτιμώ το «αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου» παρά το όλοι είναι ένοχοι. Γιατί πρέπει να ψάχνουμε τους "εχθρούς" και τα αρνητικά στοιχεία στα πάντα;

Επίσης τι πάει να πει αυτό;
Αντιλαμβάνεστε ότι τα ανώνυμα μέλη που παρέμεναν στο σκοτάδι δεν είχαν καμιά αξία, αφού μόνο τα επώνυμα ενδιέφεραν την ένωση η οποία ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά.
Απαράδεκτο κατά την γνώμη μου και άκρως παραπλανητικό... Μια ένωση – άσχετη με εμάς εδώ στο φόρουμ αλλά μάλλον με κοινούς σκοπούς με αυτό που θέλαμε να ιδρύσουμε κι εμείς – ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά άσχετα με το ποιος το ήξερε ή όχι. Δηλαδή εγώ που το έμαθα (θεωρητικά τουλάχιστον) μια μέρα νωρίτερα μπορούσα να κάνω κάτι; Αν του έλεγα όχι θα με άκουγε; Ό,τι θες λες τώρα; Τι προσπαθείς να κάνεις με τέτοιες δηλώσεις; Το παρατραβάς χωρίς λόγο.
Στην Ιοκάστη, η οποία επιμένει να μου αποδίδει αρχηγικές βλέψεις, να θυμίσω ότι είχα δημόσια δηλώσει: Εγώ προσωπικά θα ήθελα να θεωρούμε ιδρυτικό στέλεχος αλλά δεν συμπαθώ το προεδρείο διότι πρέπει να συνεχίσω να μπορώ να κάνω τις επαναστάσεις μου
Δεν εννοούσα μόνο εσένα αλλά μιας κι εσύ ασχολήθηκες μόνο θα απαντήσω σ'εσένα:

Όταν γίνεται τόσο θέμα για το ποιανού είναι η ιδέα και ποιος θα την υλοποιήσει και ποιος θα είναι μέσα και ποιος έξω και ποιος έχει δικαίωμα να μιλάει (όχι άτομα εκτός του φόρουμ πάντως από ό,τι κατάλαβα) φταίω εγώ μετά που μιλάω για ηγετικές συμπεριφορές; Ή μήπως έπρεπε να το πω ξενοφοβία; Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά. Μήπως είσαι υπερβολικά επιφυλακτικός με τους άλλους και παρεξηγείς λίγο τις προθέσεις τους και τα λόγια τους; Προσπαθώ, πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω και να υποστηρίξω τις ισορροπίες όμως δυσκολεύομαι. Δεν θεωρώ πως θες να είσαι ηγέτης εκούσια, πιστεύω όμως πως καταλήγεις να επιδυκνύεις την συμπεριφορά που κατηγορείς, το γιατί προσπαθώ να καταλάβω ακόμα.

Γενικότερα:

Τι κόλλημα είναι αυτό που έχει δημιουργηθεί; Λες και μας πήρε την πατέντα ο κ. Δημητράς. Λες κι έχει σημασία ποιος το είπε πρώτος. Αν είναι έτσι να έρθουν άλλες ομάδες που ήδη υπάρχουν κι ενδιαφέρονται για τον διαχωρισμό να μας κράξουν. Κι άλλωστε η ένωση ονομάστικε ένωση ουμανιστών, όποιος θέλει μπορεί να κάνει μια άλλη με ό,τι όνομα θέλει κι ό,τι στόχους θέλει, δεν μας απαγόρευσε κανείς τίποτα!!

Εμένα όλα αυτά μου θυμίζουν παιχνίδια εγωισμού, για να μην πω σκέτα παιχνίδια, λες κι είμαστε στο δημοτικό. Και εξακολουθώ να λέω πως τέτοιες κινήσεις δεν θα έπρεπε να γίνουν για να ικανοποιούνται εγωισμοί κι απωθημένα αλλά για να βελτιώνεται η κοινωνική κατάσταση. Άμα είναι να τσαντιζόμαστε και να παρεξηγούμαστε με το παραμικρό ζήτω που καήκαμε.

Και θέλω να τονίσω πως το θέμα για μένα δεν γίνεται για τον Δημητρά. Δεν ήταν ο σκοπός μου να κάνω τον δικηγόρο του γιατί δεν τον ξέρω καθόλου οπότε μπορεί και να μην συμφωνώ μαζί του σε τίποτα. Όμως οι επιθέσεις προς αυτόν έγιναν επιθέσεις προς μέλη του φόρουμ και όλα αυτά μου θυμίζουν παράνοια. Τέλος τέτοια θέματα όπως αυτό που προέκυψε καταστρέφουν ό,τι μπορεί να θέλουμε να δημιουργήσουμε κι είναι τραγικό να δημιουργούνται διχόνοιες και καχυποψίες μεταξύ μας με την πρώτη δυσκολία. Κρίμα...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Η ένωση αυτή δημιουργήθηκε μόνο από τον κύριο Δημητρά; Συμμετείχαν στην ίδρυσή της άλλα μέλη του φόρουμ;
Θα υπάρχει κάποια σχέση της ένωσης με το φόρουμ; Θα υπάρχει εδώ χώρος συζητήσεων για τα μέλη της; Ή ένωση και φόρουμ είναι εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους;
Η πρωτοβουλία ήταν του Δημητρά και προτάθηκε ιδιωτικά σε μερικά άτομα του φόρουμ (και σε άλλα εκτός φόρουμ) να συμμετάσχουν. Εξ όσων γνωρίζω, κανένα από τα παλαιά μέλη του φόρουμ δεν συμμετείχε στην ίδρυση, συμμετείχαν μόνο ορισμένα από τα νέα μέλη που γράφτηκαν εδώ κατόπιν προτροπής του Δημητρά για να συζητήσουμε όλοι μαζί.

Δεν υπάρχει καμμία σύνδεση μεταξύ της νεοσύστατης Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας και του φόρουμ Αθεϊα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mitsakos έγραψε:Στις απορίες που διατύπωσα παραπάνω μου έχει απαντήσει και το μέλος του φόρουμ Dtango που όπως λέει ο ίδιος έχει αποκλειστεί από τη κλειστή συζήτηση καθώς και από το φόρουμ. Προς το παρών δεν θέλω να παραπέμψω στην απάντηση του αν και έχει γίνει σε "δημόσιο χώρο" και όχι με προσωπικό μήνυμα. Θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές αν και πότε θα αρθεί ο αποκλεισμός του για να πει (αν το επιθυμεί) τις απόψεις του εδώ.
Μόλις τώρα είδα αυτό το ερώτημα, διότι εχτές δεν συνδέθηκα ξανά μετά το μεσημέρι. Ο αποκλεισμός από το δημόσιο φόρουμ ήταν 24ωρος και έγινε για να μην συνεχίσει ο dtango να κάνει δημόσιες δηλώσεις για τα όσα ειπώθηκαν στον κλειστό χώρο συζήτησης πριν γίνει επίσημη ανακοίνωση. Ήδη έκανε μία εδώ, και ήθελα να εξασφαλίσω ότι δεν θα επαναληφθεί η διαρροή πληροφοριών. Η συζήτηση ήταν κεκλεισμένων των θυρών και τα όσα λέχθηκαν εκεί εννοείται ότι λέχθηκαν εμπιστευτικά.
Ο κ.Δημητράς μου είχε ανακοινώσει την επικείμενη ίδρυση της Ένωσης Ουμανιστών ιδιωτικά και την κοινοποίησα μόνο στα μέλη της κλειστής συζήτησης. Δεν μπορούσα να την ανακοινώσω εγώ δημόσια, έπρεπε να περιμένω να το κάνει ο Δημητράς. Μόλις το ανακοίνωσε εκείνος στο facebook το ανακοίνωσα και εδώ.

Ο αποκλεισμός του dtango από τον κλειστό χώρο ήταν οριστικός και έγινε λόγω της προσβλητικής του συμπεριφοράς προς άλλα μέλη της συζήτησης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Αντιλαμβάνεστε ότι τα ανώνυμα μέλη που παρέμεναν στο σκοτάδι δεν είχαν καμιά αξία, αφού μόνο τα επώνυμα ενδιέφεραν την ένωση η οποία ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά.Δεν γνωρίζω πως εξελίχτηκε η συζήτηση αλλά οφείλουν να την δημοσιεύσουν.
Δεν υπάρχουν "ανώνυμα μέλη" διότι δεν υπάρχει καμμία οργάνωση που να έχει γενικώς "μέλη", είτε επώνυμα είτε ανώνυμα. Υπάρχουν και υπήρχαν μόνον ενδιαφερόμενοι που είχαν εκδηλώσει το ενδιαφέρον τους να γίνουν μέλη (επώνυμα ή ανώνυμα) της όποιας οργάνωσης θα ιδρυόταν μελλοντικά.
Ο κ. Δημητράς ενδιαφερόταν για σοβαρούς ανθρώπους με ικανότητα συνεργασίας και άμεσης λήψης αποφάσεων, τόσο επώνυμα όσο και ανώνυμα (η νέα Ένωση ήδη από την ίδρυσή της έχει και ανώνυμα μέλη, δηλαδή άτομα που δηλώνουν μόνο το ψευδώνυμό τους μέσω του μπλογκ τους, και όχι το αληθινό τους όνομα). Έκανε την επιλογή του να συνεργαστεί μόνο με άτομα που ο ίδιος θεωρούσε κατάλληλα για κάτι τέτοιο, τόσο από το φόρουμ όσο κι εκτός, τόσο επώνυμα όσο και ανώνυμα.

Προσωπικά θεωρώ ότι ο κ. Δημητράς κινήθηκε με καλές προθέσεις και με βάση την πείρα που έχει στην ίδρυση και διαχείριση τέτοιων οργανώσεων, και ελπίζω ότι η νέα ένωση θα προωθήσει πολλά και σημαντικά θέματα με αποτελεσματικό τρόπο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Dtango
…Έτσι μπορεί το αίτημά σου να μην το είδαν κάποιοι. Προσωπικά δεν το είδα και δεν είχα δει και την ανακοίνωση ίδρυσης της οργάνωσης του κ. Δημητρά ούτε στον κλειστό ούτε στον δημόσιο χώρο. Σαββατοκύριακο ήταν, δεν μπήκα, τι να κάνουμε, έχω κι άλλες δουλειές. Δεδομένου πως όλα έγιναν τραγικά γρήγορα θέλω να ρωτήσω: Πότε την έκανες την αίτηση;;; Πόσο περίμενες για να πάρεις απάντηση;

Η ανακοίνωση της Ίδρυσης της Ε.Ο.Ε έγινε με την ανάρτηση #22024 στις 11.36 της 17ης.
Η αρχική αίτηση η δική μου, για άνοιγμα της συζήτησης, έγινε μετά από μισή ώρα με την ανάρτηση #22027 στις 12.06
Επαναλήφτηκε με την ανάρτηση # 22057 οκτώ περίπου ώρες αργότερα, στις 19.58
και το σχόλιο για το οποίο αποκλείστηκα (#22079) το ανάρτησα στον ανοιχτό χώρο του φόρουμ στις 23.27

Δεν υπήρχε καμία διάθεση ενημέρωσης των «ανωνύμων» και μάλιστα στο μήνυμα με το οποίο μου ανακοινώθηκε ο αποκλεισμός μου η Α.Μ. με πληροφόρησε ότι ο αποκλεισμός ίσως να διαρκούσε και δυο-τρεις ημέρες όσο θα χρειαζόταν για να βγάλει η ίδια επίσημη ανακοίνωση.

Δυστυχώς, μόλις τώρα αντιλήφτηκα ότι η επίσημη ανακοίνωση αφορούσε την ίδρυση της Ε.Ο.Ε και όχι το δίλλημα που αντιμετώπιζαν τα επώνυμα μέλη εξ αιτίας της ανεπίσημης ανακοίνωσης αυτής της ίδρυσης. Η Α.Μ. προφανώς είχε δεσμευτεί να μην αναφέρει την ίδρυση πριν το κάνουν οι ίδιοι οι ιδρυτές. Εγώ θεώρησα ότι με την κίνησή της αυτή «πουλούσε» τους επώνυμους και την άποψή μου αυτή την εξέφρασα δημόσια. Έκανα λάθος όμως και επ΄αυτού ζητώ, και πάλι δημόσια, συγνώμη από την Αόρατη Μελάνη.

Θα μπορούσε ωστόσο η κλειστή συζήτηση να ανοίξει και για τα ανώνυμα μέλη αφού πλέον η υπόθεση φορέας είχε ουσιαστικά τελειώσει.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η ίδρυση της Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας θα ανακοινωθεί στο πλατύ κοινό είτε σήμερα είτε αύριο το αργότερο.

Όσοι έχουν αποφασίσει να γίνουν μέλη, καλό θα ήταν να το δηλώσουν το συντομότερο, ώστε να εμφανιστεί η Ένωση στην πρώτη της ανακοίνωση με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αριθμό μελών. Εννοείται ότι καθένας μπορεί να εγγραφεί και μετά την ανακοίνωση, η παρότρυνση αυτή αφορά όσους έχουν ήδη πάρει την απόφασή τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

τώρα πήρα είδηση τη συζητηση αυτη και τυχαια!

δυστυχως δημιουργεί εντυπώσεις που δεν ανταποκρινονατισ ητν πραγματικότητα

Η πρώτη επαφή μας με την ΑΜ δεν έγινε για το λόγο αυτό αλλά νωρίτερα για σχετικό θέμα που λόγω ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων δεν μπορώ να αναφέρω εγώ. Από τότε δημιουργήθηκε μια αμοιβαία εκτίμηση που συνεχίστηκε στην αναζήτηση κοινής δράσης, αφού παράλληλα εμ τη συζηητηση εδώ υπήρχει και άλλη στο FB.

Μετά με πήρε τηλέφωνο μετά το post της 12/1 και της εξήγησα αναλυτικότερα την πρότασή μου ως εκπροσώπου της EHF στην Ελλάδα, όπως είδατε από μήνυμά της που δημοσιεύτηκε στο φόρουμ, και την ενόχλησή μου από τις επιθέσεις.

Tο βράδυ της Παρασκευής ενημέρωσα το Διαγόρα. Τότε του είπα να ενημερώσει και την ΑΜ. Του επανέλαβα πως από το φαίνεται οι δυο λίστες συζήτησης στο FB και στο φόρουμ είχαν αποκλίνει στους στόχους, ιδίως καθώς στο δικό του γενικό κείμενο κατονομάζοντας πολλές διεθνείς οργανώσεις αλλά όχι η EHF και υπήρχε έμφαση στο CFI που αποτελεί βασικά αμερικανική σκεπτικιστική οργάνωση με σχεδόν καμιά ευρωπαϊκή παρουσία αλλά που λειτουργεί με παραρτήματα και όχι ως ομοσπονδία ανεξάρτητων οργανώσεων.

Αποτέλεσμα της συζήτησης μεταξύ μελών στο FB αλλά και ανοικτής έκκλησης που είχε προηγηθεί ήταν να υποστηριχθεί η πρόταση με το αντίστοιχο περιεχόμενο από τους/τις περισσότερους/ες και άρα να προχωρήσουμε στη δημιουργία εν όψει της ημερομηνίας της 20/1. Με παρακάλεσε ο Διαγόρας να ενημερώσω το φόρουμ και εγώ έστειλα τον κατάλογο με τα μέχρι τότε ιδρυτικά μέλη της ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. για να αποφασίσουν Διαγόρας και ΑΜ αν θα συμμετάσχουν. Αρχικά όπως είπε η ΑΜ παραπάνω είπαν ναι αλλά στη συνέχεια, όπως δεν είπε η ΑΜΞ, υπαναχώρησαν λόγω ασυμβίβαστου. Αργότερα η ΑΜ όπως είπε εδώ έγινε μέλος.

Στο μεταξύ φθάσαμε τον αριθμό των 29 ιδρυτικών μελών μέχρι τώρα. Έχοντας δεσμευθεί να μην ανακοινώσουμε παρά ονόματα γραμματείας περιοριζόμαστε σε αυτά προς το παρόν.

Προσωπικά θέλω να παρατηρήσω πως οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί στο εδώ φόρουμ κάνουν δύσκολη την επικοινωνία τουλάχιστο με τα άτομα που τους έκαναν τα οποία άλλωστε δεν νομίζω πως θα την ήθελαν εκτός αν είναι για να επιτεθούν και άλλο. Αν κάποια άλλα άτομα επιθυμούν να μας ακολουθήσουν στη Ένωση Ουμανιστών Ελλάδας, ως ελληνικό μέλος της EHF, με βάση τους σκοπούς και τον τρόπο λειτουργίας της ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. θα τα δεχθούμε με χαρά.

Αλλά όποιοι/ες θεωρούν πως τους/τις "άδειασα" καλο είναι να ξανασκεφτουν όλα αυτά και αν επιμένουν στο χαρακτηρισμό τότε ίσως δεν έχει νόημα να συνεχισουν την όποια σχέση με ένα α΄τομο που τους/τις "άδειασε" ή που αυτό θεωρεί αυτο το χαρακτηρισμό προσβλητικο. Ξεκίνησα ως εκπροσωπος της EHF μιαν προσπάθεια εκτίμησα το εδω φόρουμ και είπα να δοκιμασουμε τη δημιουργία σε συζήτηση ΚΑΙ εδώ εκτός από την άλλη στο FB και όταν διαπιστώθηκε απόκλιση προχωρησαμε με βάση στην άλλη συζήτηση. Ελικρινά όσοι/ες θεωρούν ότι υπήρξε "άδειασμα" με αναγκάζουν να πω πως μετανοιώνω που μεταφέραμε την προσπάθεια και εδώ και αφιέρωσα αρκετό χρόνο -σε βάρος της προσπάθειας γενικά- για να παρουσιάσουμε την ιδέα μας σε ένα φόρουμ που εκτιμήσαμε και εκτιμάμε.

Εκτός και αν προκληθώ δεν θα επανέλθω λόγω φόρτου εργασίας.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ακολουθεί διαφήμιση της «Ένωσης Άθεων»

Αν βρεθεί έστω και ένας/μια να δηλώσει ότι θέλει να γίνει μέλος της Ένωσης, ο θεμέλιος λίθος τίθεται και ουσιαστικά η Ένωση γεννιέται.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην υπάρξει παρεξήγηση.
Μετά την διαφήμιση της E.O.E. έχει δικαίωμα να διαφημιστεί και η ΕΝ.Α.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Μα γιατί τόση ανταγωνιστικότητα; Δεν καταλαβαίνω πραγματικά :(
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Οι αναρτήσεις αυτές μεταφέρθηκαν εδώ από την συζήτηση "Ίδρυση φορέα" διότι δεν αφορούν το συγκεκριμένο φορέα για τον οποίο συζητούσαμε εκεί ως ομάδα, αλλά πρωτοβουλία του dtango την οποία δεν προτίθεμαι να υποστηρίξω. Στην συζήτηση "Ίδρυση Φορέα" μόνον οι συντονιστές έχουν δικαίωμα να ανοίγουν νέα θέματα, και οι αναρτήσεις αυτές στην ουσία ανοίγουν νέο θέμα.

EDIT: αναφέρομαι στην ανάρτηση 22294 του dtango και τις απαντήσεις προς αυτήν, οι οποίες όμως αργότερα μεταφέρθηκαν ξανά στο παρόν νήμα, όπου και είχαν αναρτηθεί αρχικά.

Άτομα με τόση εριστικότητα και τόση έλλειψη αισθητηρίου και κριτηρίου στη συνεργασία όσο ο dtango είναι καταστροφικά για τη συλλογική δράση, και λυπούμαι που δεν το συνειδητοποίησα εγκαίρως.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

greekhelsinkimonitor έγραψε:παράλληλα με τη συζητηση εδώ υπήρχει και άλλη στο FB. [...]
οι δυο λίστες συζήτησης στο FB και στο φόρουμ είχαν αποκλίνει στους στόχους [...]
Αποτέλεσμα της συζήτησης μεταξύ μελών στο FB αλλά και ανοικτής έκκλησης που είχε προηγηθεί ήταν να υποστηριχθεί η πρόταση με το αντίστοιχο περιεχόμενο ... και άρα να προχωρήσουμε στη δημιουργία εν όψει της ημερομηνίας της 20/1.
Ο κ. Δημητράς το διατύπωσε πολύ καλύτερα από όσο το έκανα εγώ.
Υπήρχαν δύο παράλληλες συζητήσεις με θέμα την ίδρυση μιας τέτοιας ένωσης, έγινε προσπάθεια από μέρους μου και από μέρους του κ. Δημητρά να συνενωθούν οι δύο συζητήσεις σε μία (όπως είδατε γράφτηκαν αρκετά νέα άτομα εδώ και μπήκαν στην κουβέντα), αλλά ο κ.Δημητράς στην πορεία αποφάσισε να επανέλθει στο αρχικό σχήμα συζητητών, γιατί έκρινε (καλώς ή κακώς) ότι εδώ αντιμετώπισε επιθετικότητα, και γιατί επιθυμούσε να κινηθεί πιο γρήγορα και με διαφορετικόν τρόπο.

Λυπούμαι γιατί δεν κατορθώσαμε να συντονιστούμε και να συζητήσουμε όλοι μαζί, καταλήγοντας σε μια οργάνωση με επωνυμία και διακήρυξη στόχων που να καλύπτει όλους τους εμπλεκόμενους. Αλλά δεν θα μπω σε ανταγωνισμό με το νέο σχήμα που δημιουργήθηκε, δεδομένου ότι έχουμε εν πολλοίς τους ίδιους στόχους και το ίδιο σκεπτικό. Αντίθετα θα το στηρίξω όσο μπορώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Προσωπικά, έστειλα στον κο. Δημητρά την προθεσή μου να γίνω επώνυμο μέλος της οργάνωσης εχθές το απόγευμα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Dtango, συμφωνώ με την Μελάνη. Δεν πρόκειται να υποστηρίξω δική σου πρωτοβουλία.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Το παραπάνω σχόλιό μου είχε θέση και νόημα εκεί που αναρτήθηκε αρχικά.
Κάτω από την διαφήμιση της Ε.Ο.Ε.
Είναι σαρκαστικό! Εδώ μοιάζει ξεκάρφωτο και ανόητο.

EDIT: εγώ το είχα πάρει κυριολεκτικά, γι' αυτό το θεώρησα εκτός θέματος. Κατόπιν αυτής της διευκρίνισης το μετέφερα πίσω στο νήμα όπου είχε αρχικά αναρτηθεί.

Η συλλογική μας προσπάθεια διαλύθηκε από την λάμψη του ονόματος της Ε.Ο.Ε. σαν να ήταν αδύναμη πρωινή δροσούλα και τώρα πλέον είμαι εγώ, ο οποίος συνεχίζω να διαμαρτύρομαι, το άτομο με την τόση εριστικότητα και τόση έλλειψη αισθητηρίου και κριτηρίου στη συνεργασία, που είμαι καταστροφικός για τη συλλογική δράση!

Εγώ κατέστρεψα την συλλογική μας προσπάθεια;
Ιοκάστη έγραψε:Μα γιατί τόση ανταγωνιστικότητα; Δεν καταλαβαίνω πραγματικά :(
Έχεις δίκιο! Κι εγώ απορώ που στον τίτλο η «Ένωση Άθεων» εμφανίζεται υποτιμητικά ως ένωση άθεων.
Τόση ανταγωνιστικότητα πια, απέναντι σε κάτι ακόμα ανύπαρκτο;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Όσοι δήλωσαν ανώνυμα μέλη (για λόγους διαμονής κυρίως, όπως εγώ), φαίνονται ως τέτοια;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Κλειδωμένο