προτάσεις για ονομασία του φορέα

Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εδώ συγκεντρώνω όλες τις προτάσεις για την ονομασία του φορέα, ώστε να μπορούμε να τις βλέπουμε με μια ματιά.

1. "Κοσμική Ελλάδα"
2. "Σύλλογος / ένωση για την επικρατούσα λογική"
3. "Σύλλογος Υπέρ του Διαχωρισμού Εκκλησίας–Κράτους" Σ.Δ.Ε.Κ. ή Σ.Υ.Δ.Ε.Κ.
4. "Κίνηση πολιτών για το Διαχωρισμό Κράτους–Εκκλησίας"
5. "Κίνηση πολιτών για το Λαϊκό Κράτος"

6. "Ένωση Ουμανιστών Ελλάδας"
7. "Ένωση Κοσμικιστών Ελλάδας"
8. "Ένωση Άθεων και Αγνωστικιστών Ελλάδας"
9. "Ένωση Άθρησκων Ελλάδας"
10. "Ένωση για τη Θρησκευτική Ελευθερία και τον Ανθρωπισμό" Ε.Θ.Ε.Α.
11. "Ένωση για το Κοσμικό Κράτος"
12. "Ένωση για την Εκκοσμίκευση και τον Ανθρωπισμό"

13. "Ελεύθερη Σκέψη"
14. "Διαφωτισμός 21"
15. "Τα μπουλντόγκ του Δαρβίνου"
16. ""ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΙΣΤΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ"
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Νομίζω πως μ'αρέσει περισσότερο αυτό: 10. "Ένωση για τη Θρησκευτική Ελευθερία και τον Ανθρωπισμό" Ε.Θ.Ε.Α. και μετά αυτό: 4. "Κίνηση πολιτών για το Διαχωρισμό Κράτους–Εκκλησίας".
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ΕΘΕΑ - Ένωση για τη Θρησκευτική Ελευθερία και τον Ανθρωπισμό χαλαρα! --- αν και παραπέμπει σε ένωση για την ανεξιθρησκεία... --- με κάποια παραλλαγή του μπορούμε να το σάξουμε.

Επίσης από οποιοδήποτε ονομασία περιέχει το 'κοσμικός' προτιμώ όσες αναφέρονται σε 'εκκοσμίκευση'

κι από οποιαδήποτε ονομασία περιέχει τη λεξη 'κράτος' προτιμώ σαφώς τις ουδέτερες προς την έννοια κράτος
3. "Σύλλογος Υπέρ του Διαχωρισμού Εκκλησίας–Κράτους" Σ.Δ.Ε.Κ. ή Σ.Υ.Δ.Ε.Κ.
4. "Κίνηση πολιτών για το Διαχωρισμό Κράτους–Εκκλησίας"

οι 3+4 δεν είναι καθόλου άσχημες και στην ουσία οι πιο περιγραφικές του σκοπού της ένωσης. Κατ' εμέ ο σύλλογος - ένωση άθεων είναι σκόπιμο [αν είναι] να υπάρχει αν εκδηλωθεί ενδιαφερον ως κάτι πολύ πιο ριζοσπαστικό και ανεξάρτητο απο την ένωση εκκοσμίκευσης του κράτους


"Κίνηση πολιτών για το Λαϊκό Κράτος"
"Ένωση για το Κοσμικό Κράτος"

αυτές δε μου αρέσουν καθόλου - εμμέσως δηλώνουν πως ο σκοπός είναι ένα κοσμικό κράτος ή λαϊκό κράτος - το οποίο έχει πολιτική χροιά

ΥΓ: Ιοκάστη τώρα τελευταία πολύ συμφωνούμε και ανησυχώ!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΕΘΕΑ = Εθνική Επιτροπή Αγώνων
Αν θέλετε, θα μπορούμε να τρέχουμε και σε ράλλυ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:auto-dirtbike: :auto-driving: :auto-car: :auto-crash: :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

το 10 = Ένωση για τη Θρησκευτική Ελευθερία και τον Ανθρωπισμό= ΕΘΕΑ-θη φώς στο τούνελ
το καλύτερο

----------------------------
μόνο "διαχωρισμός κράτους εκκλησίας" ? αν αυτό είναι το μόνο μέλλον/προιον που προσβλέπουμε εντάξει
-----------------------
κοσμικη/οί = μπερδευεται κοσμημα κοσμοναυτης
ουμανιστές= ουμα θερμαν
επικρατούσα λογική????? = πως? όσο κοινή είναι η "κοινή" λογική
κινηση λαικών πολιτών= μπουζούκια
------------------------------
ελευθερη σκέψη διαφωτισμός = πολύ γενικά, καλά για καμουφλάζ
-----------------------
μπουλντογκ δαρβίνου = plagiarism

-----------------------------

-----------------------------

να και μια επιπλέον πρόταση ονόματος=
"ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΙΣΤΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ"
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Για το όνομα, αν και έχω καταθέσει ήδη κάποια πρόταση, αφού δεν θα κάνουμε Σύλλογο, την αποσύρω (είναι το νούμερο 3). Θα μου άρεσε στον τίτλο να υπάρχει η λέξη «πολίτες», ή σκέτο ή ως «Ένωση πολιτών».

Για την συνέχεια θα πρότεινα να είναι ξεκάθαρος ο βασικός μας στόχος και νομίζω πως η λέξη «Διαχωρισμός» συμπεριλαμβάνει όλα (ή έστω τα περισσότερα) που θέλουμε να πετύχουμε.

Ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους υπάρχει σε πολλά μπλογκς ως αίτημα σε μπάνερ (το λέω καλά?), είναι οικείο στον κόσμο και ο άλλος καταλαβαίνει αμέσως για τι πρόκειται, ενώ το εκκοσμίκευση, για παράδειγμα, ίσως χρειαστεί και μια περαιτέρω ανάλυση.

Αν τώρα η προσπάθεια αυτή φιλοδοξεί να συνεχίσει και σε ευρύτερους τομείς, τότε μπορούμε στον τίτλο να βάλουμε και την λέξη «Ανθρωπισμός» που είναι γενική και καλύπτει πολλά πράγματα.

Άρα κάτι σαν : «Ένωση Πολιτών για τον Διαχωρισμό Εκκλησίας - Κράτους»
ή «Ένωση Πολιτών για τον Διαχωρισμό και τον Ανθρωπισμό»

Επίσης θα πρότεινα να θέσουμε ένα χρονικό όριο, στο πλαίσιο του οποίου θα μπορούν να καταθέτονται νέες προτάσεις, μετά το πέρας του οποίου να τις θέσουμε σε ψηφοφορία.
Αυτό το λέω, για να έχουμε το όνομα σχετικά γρήγορα, και στη συνέχεια να μπορούμε να κινηθούμε προς τους στόχους μας άμεσα και χωρίς μεγάλη καθυστέρηση.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

nature έγραψε:η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο οξυμωρο
δηλ, η εισαι μελος η δεν εισαι
το ανωνυμο μελος ειναι δικια μας πατεντα
αλλα οι λογοι φυσικα ειναι κατανοητοι

Αν η Ένωση τελικά ονομαστεί Ε.Θ.Ε.Α, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για ανωνυμία. Θα δημιουργηθεί όμως αυτός ο σοβαρός λόγος όταν η Ένωση θα αρχίσει να δρα, ως μια ένωση άθεων, κατά της θρησκείας.
Αφού λοιπόν όπως και αν ονομαζόμαστε σύντομα θα γνωρίζουν οι πάντες ότι είμαστε μια ένωση άθεων, γιατί να στερηθούμε την χαρά να ονομαζόμαστε «Ένωση Άθεων»;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Θα δημιουργηθεί όμως αυτός ο σοβαρός λόγος όταν η Ένωση θα αρχίσει να δρα, ως μια ένωση άθεων, κατά της θρησκείας.
Προσωπικά δεν θέλω να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν με ενοχλούν οι θρησκείες, με ενοχλούν οι εκκλησίες. Ξέρω πως δεν είναι ανεξάρτητα αυτά τα 2 αλλά προς το παρόν αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο διαχωρισμός κι η ανεξιθρησκία κι όχι να πολεμίσω την θρησκεία αυτή καθαυτή. Ο καθένας μπορεί και πρέπει να πιστεύει ό,τι θέλει, αρκεί να μάθει να σέβεται και τον άλλο που πιστεύει κάτι διαφορετικό (ή δεν πιστεύει τίποτα).

Α και γενικά θα προτιμούσα να φαίνεται στο όνομα ο σκοπός μας όσο γίνεται.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Αφού λοιπόν όπως και αν ονομαζόμαστε σύντομα θα γνωρίζουν οι πάντες ότι είμαστε μια ένωση άθεων, γιατί να στερηθούμε την χαρά να ονομαζόμαστε «Ένωση Άθεων»;
έλα ντε? όσο πάω, τόσο κλίνω κι εγώ προς τα εκεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πρόσεξα ότι δεν άρμοζε να προτείνω επιπρόσθετες προτάσεις ονομασίας.

Συγνώμη, I stand corrected.

ως ψηφοφορία

πυθέας 1 ψήφος = επιλογη 10 Ένωση για τη Θρησκευτική Ελευθερία και τον Ανθρωπισμό
-----
κατα την ταπεινή μου γνώμη

αποφύγετε " κατά" "εναντίον" κτλ στο ονομα, στον ορισμό
αρνητική χροιά, εχθρική υπόννοια και αντιδραστικό έτσι ώστε αν παψουν να υπάρχουν οι "αντίπαλοι" δεν μένει νόημα στον φορέα

διαχωρίστε ως έννοιες
1) θεος/θεικά και αντίληψη / άποψη περί αυτού
2) Πίστη ως ψυχολογική αντίδραση/φαινόμενο. υποκείμενο ο πιστός, αντικείμενο το Ο'ΤΙ, πχ. το φασόλι
3) θρησκευτικότητα - πνευματικότητα ως στάση -φιλοσοφία ζώης, τρόπος συμπεριφορας. περιέχει ηθικες υποδομές ανεξάρτητα από υποτιθέμενη προέλευση
4) οργανωμένη θρησκεία, κοσμική εξουσία, αντιπρόσωποι

είναι φρόνιμο να γνωρίζουμε τί μας προσβάλλει και γιατί
έτσι αποφεύγονται παράπλευρες απώλειες
πχ πάντα κατά την γνώμη μου
1) ακαδημαική κουβέντα
2) βιολογική έρευνα
3) βιολογική έρευνα
4) κατάργηση, αν και κοσμικές εξουσίες συνήθως καταργούνται από άλλες ισχυρότερες κοσμικές εξουσίες.

καλή και πρόσφορη πορεία όπως υλοποιηθεί
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Αφού λοιπόν όπως και αν ονομαζόμαστε σύντομα θα γνωρίζουν οι πάντες ότι είμαστε μια ένωση άθεων, γιατί να στερηθούμε την χαρά να ονομαζόμαστε «Ένωση Άθεων»;
χεχεχεχεχεχε πες τα!!!! Γιατί προφανώς υπάρχει ακόμα σύγχυση....
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όπως έχω ξαναπεί και αλλού εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει διόλου η κινηματικού τύπου προώθηση της αθεΐας.Δεν έχω το παραμικρό ενδιαφέρον να κάνω κάποιον άθεο.Αν μπορεί ας βρεί ο καθένας μόνος του αυτόν τον δρόμο.Η απόρριψη του θεϊσμού αν δεν είναι διαδικασία προσωπικής ωρίμανσης αλλά αποτέλεσμα μιάς ακόμη θεσμικής έξωθεν επιρροής δε μου είναι απλά αδιάφορη,μου είναι απεχθής.
Επιπλεόν θεωρώ την αθεΐα δευτερεύον ζήτημα και δεν θα ήθελα να βρεθώ στην βάση αυτής της ίσως και συγκυριακής συμφωνίας στο ίδιο μετερίζι με κάποιον με τον οποίο με χωρίζουν άλλες πολύ πιό βαθειές διαφορές,όπως για παράδειγμα με κάποιον ακραίο εθνικιστή αρχαιολάτρη που κλαίγεται επειδή η αίρεση των Ναζωραίων του έκαψε πριν από 2000 χρόνια την χλαμύδα.
Στην βάση αυτή και με βάση την ιδεολογία μου και τις προσδοκίες μου θεωρώ για μένα τον ιδανικό-ίσως και τον μόνο αποδεκτό-τίτλο το "'Ενωση για την θρησκευτική ελευθερία και τον ανθρωπισμό".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γιατρέ μου καταρχάς συμφωνώ 100% μ'όλα όσα είπες.

Κατά δεύτερον αυτό με το πεφταστέρι είναι τέλειο.

Όμως μάλλον θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=47&t=1111 γιατί έχει προκύψει ένα θεματάκι...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι το είδα εκ των υστέρων...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Επειδή εγώ έχω περάσει και ξεμπερδέψει με τις προσδοκίες μου από κινήματα κάθε τύπου [άσχετα αν είμαι φιλικά προσκείμενος προς μερικές ιδέες και ανθρώπους], αλλά και μου αρέσει η ιδέα συλλογικότητας άθεων, πρέπει να πω πως ποσώς με ενδιαφέρει να μετατρέψω άλλους στον αθεϊσμό, εξάλλου πιστεύω οτι ορισμένοι άνθρωποι είναι αναγκασμένοι να έχουν θρησκεία ενώ άλλοι είναι αδύνατον να την αποτινάξουν.

Σκεφτήκατε ποτε οτι ένα πεφταστέρι είναι το καλύτερο σύμβολο για οτιδήποτε φέρνει μαζί του ελπίδα, προσδοκία, επιθυμία για ένα καλύτερο κόσμο ??

Το ζήτημα των εθνικο-νεο-παγανιστών που δηλώνουν άθεοι ειναι ένα ζήτημα που δεν είχα σκεφτεί ιδιαίτερα [στη δημιουργία άθεης ένωσης] αν και προσωπικά δε χαλιέμαι ιδιαίτερα. Πάντως γιατρέ, άσχετα με το στυλ ή το λόγο που κλάιγεται ο αρχαιολάτρης, η αλήθεια είναι οτι όντως η εβραιοθρεφτη αίρεση του χριστιανισμου πολέμησε και τελικά νίκησε την παλιά θρησκεία και τον παλιό πολιτισμό φέρνοντας + εδραιώνοντας σιγά σιγά τη βαρβαρότητα της εβραϊκής αυταπάρνησης.

Πάντως αν είναι να γίνουμε από 4 χωριά, ας μην γίνει ποτέ ο ρημάδης ο φορέας!! Εγώ 3 μηνάκια σας έχω ανακαλύψει και ακόμα δεν έχω διαβάσει όλα τα αυτοσυστηθείτε!
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:πρέπει να πω πως ποσώς με ενδιαφέρει να μετατρέψω άλλους στον αθεϊσμό
Συμφωνώ. Άσε που το να λέω πως θέλω να κάνω κι άλλους άθεους μου φέρνει τρομερά υπεροπτικές τάσεις στο μυαλό. Ποια είμαι εγώ που θα κάνω τον άλλον οτιδήποτε;; Εκεί που έχω καταλήξει είναι καλά μόνο για μένα, ο καθένας θα πρέπει να καταλήξει κάπου αλλού κι από τον δικό του δρόμο.

Αυτό με τους παγανιστές δεν το πολυκαταλαβαίνω. Όσοι ξέρω προσωπικά, έλληνες, δεν δηλώνουν άθεοι ΠΟΤΕ και δεν είναι εθνικιστές εννοείται. Και δεν ακολουθούν το παγανιστικό σύστημα της ελλάδας αλλά το άλλο (δεν ξέρω πως να το πω, παγκόσμιο ίσως;), το οποίο παίζει και να μην έχει καμία σχέση από αυτά που ακούω. Βέβαια μπορεί κι αυτά που ακούω να είναι ράδιο αρβύλα. Τελικά θα πάω στο ΥΣΕΕ μου φαίνεται να δω τι παίζει και τι λένε αυτοί γιατί μ'έχει πιάσει περιέργεια....
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

εχω την αίσθηση οτι ο Γιατρός εννοεί πως δε θέλει να είναι στην ίδια ομάδα με ανθρώπους με παλαβές κατ'αυτόν ιδέες επειδή έτυχε να είναι ή να αυτοαποκαλούνται άθεοι... επειδή όμως δεν έχω καταλάβει παντελώς τα είδη των ανθρώπων που έχει προσελκύσει το φορουμ, δε λέω άλλα...

[όχι τίποτα άλλο, κάποιος είναι έτοιμος να με βγάλει πάλι κακό, αυστηρό κτλ , ονόματα δε λέμε :D ]
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το 5: "Κίνηση πολιτών για το Λαϊκό Κράτος". Εκτός του ότι μου φαίνεται λιγότερο "πλουμιστό", η έλλειψη της αθείας στην προμετωπίδα θα μπορούσε να προσελκύσει και μη άθεους. Υποθέτω ότι ένας πολυσυλλεκτικός σύλλογος είναι ισχυρότερος από έναν σύλλογο μόνο αθέων.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Επιπλεόν θεωρώ την αθεΐα δευτερεύον ζήτημα και δεν θα ήθελα να βρεθώ στην βάση αυτής της ίσως και συγκυριακής συμφωνίας στο ίδιο μετερίζι με κάποιον με τον οποίο με χωρίζουν άλλες πολύ πιό βαθειές διαφορές,όπως για παράδειγμα με κάποιον ακραίο εθνικιστή αρχαιολάτρη που κλαίγεται επειδή η αίρεση των Ναζωραίων του έκαψε πριν από 2000 χρόνια την χλαμύδα.
Η αθεΐα, Γιατρέ, αποτελεί ιδεολογία.
Ο άθεος, επειδή έχει την ικανότητα να αντιληφτεί την ανοησία και τον παραλογισμό πάνω στα οποία στέκεται η θρησκεία, αντιλαμβάνεται πιο εύκολα τον παραλογισμό και την ανοησία που στηρίζουν τον ρατσισμό, τον φασισμό και τον εθνικισμό.
Και επειδή θρησκεία και ισμοί παράγουν αδικία, δεν μπορεί παρά να έχει έμφυτη την απέχθεια προς την αδικία.
Μην συγκρίνεις λοιπόν τον άθεο με τον χλαμυδόπληκτο που αναφέρεις.

Αυτό δε που λες: εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει διόλου η κινηματικού τύπου προώθηση της αθεΐας πράγμα που βεβαίως σημαίνει «ο κινηματικού τύπου αγώνας κατά του ιερατείου», μου γεννά μια απορία: Κάποιος που κάποτε, όπως εγώ, γοητεύτηκε από το όνειρο του ιδεατού κομμουνισμού, μπορεί να απορρίψει την κινηματικού τύπου προώθηση της αθεΐας;
Να σημειώσω ότι ποτέ δεν θα έκανα αληθινό μου φίλο κάποιον που στα νιάτα του δεν γοητεύτηκε (μέχρι βεβαίως σύντομα να απογοητευτεί) από την ιδέα του κομμουνισμού.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Κλειδωμένο