Πολιτική αποκλεισμών & τρόπος λειτουργίας του forum (2 σε 1)

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο ίδιο λεξικό λέει: κίναιδος (ο) (ουσ.) = ο άνδρας που επιδίδεται στην παθητική ομοφυλοφιλία.
Ωστόσο, για τους πολλούς έχει περίπου αυτό το νόημα που λες. Γιαυτό και γω δεν την χρησιμοποίησα (είδες ότι εδώ η καθαρεύουσα είναι χειρότερη?).
Μην το ζαλίζουμε άλλο ρε παιδιά. Ας θεωρηθεί το θέμα λήξαν, μέσα στο πνεύμα που σας είπα και εννοώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μάκης την 21 Φεβ 2013 13:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ. Αν "έχει την μύγα" να ζητήσει διευκρίνιση να του εξηγήσω.
Δεν χρειάζεται μύγα, κοινή λογική χρειάζεται. Ο οποιοσδήποτε τρίτος κι αν δει τον διάλογό σας (πχ εγώ), αυτό θα καταλάβει. Είναι σαν να λογομαχείς με έναν νέγρο και να αποκαλείς τους νέγρους αράπηδες.

Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Μάκης έγραψε:Μην το ζαλίζουμε άλλο ρε παιδιά. Ας θεωρηθεί το θέμα λήξαν, μέσα στο πνεύμα που σας είπα και εννοώ.
Μπράβο, κρατάω μόνον αυτό και παρακαλώ ΟΛΟΥΣ να το σταματήσουν εδώ. Το κουράσαμε ήδη πάρα πολύ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

tasos_didymoteicho έγραψε:Επίσης να τονίσω ότι παραέγινε το κακό με τα τσουβαλιάσματα τώρα τελευταία. Έχουμε ξεφύγει. Οι "πούστηδες", οι "(νεο)φιλελεύθεροι", οι "αριστεροί", οι "αναρχικοί". Ο καθένας αντιπροσωπεύει μόνο τον εαυτό του και μιλάει μόνον εξ ονόματος του ιδίου. Και αυτοπροσδιορίζεται και κατηγοριοποιείται όπως ο ίδιος θέλει. Έλεος πια.
Mάλιστα. Κάποιοι επεδίωξαν την ανελευθερία του λόγου και την πέτυχαν με τα εύσημα των διαχειριστών. Να θυμίσω το ιστορικό του πράγματος.
Έχουμε έναν Σίμωνα και αρκετούς άλλους, να αναφέρονται συνεχώς στις δημοσιεύσεις τους για νεοφιλελεύθερους, να τους κράζουν, να δημιουργούν τόπικ καθεαυτού για κράξιμο και το κάνουν ανενόχλητα. Δικαίως φυσικά, διότι αυτό δίνει ευκαιρίες για αντίλογο και συζήτηση. Δεν παραπονέθηκα ποτέ για τις ''εμμονές'' τους διότι στα μάτια μου είχαν κάθε δικαίωμα να το κάνουν.
Έρχομαι λοιπόν εγώ και αναφέρομαι με έντονο και καυστικό τρόπο στην αριστερά και τους αριστερούς. Και φυσικά, όπως προστάζει η ιδεολογία τους, σπεύδουν να με φιμώσουν. Το επόμενο στάδιο ποιο θα είναι λοιπόν; Η υιοθέτηση από τους χρήστες μιας υποχρεωτικής απολιτίκ στάσης με μετριοπαθή εύνοια και διακριτική ευαισθησία προς την αριστερά; Λυπάμαι.

Όσο για την αναφορά των ''πούστηδων'' δεν παραπονέθηκα ποτέ στους διαχειριστές, παρά μόνο όταν έγινε αναφορά στον τρουλεϊσι. Δεν μπορώ να μην σημειώσω όμως ότι τέτοιες βρισιές προσβάλλουν τα αυτιά οποιουδήποτε συνειδητοποιημένου ουδέτερου παρατηρητή, όπως εύλογα συνέβη με τους διαχειριστές. Άλλο λοιπόν να βρίζεις μια συγκεκριμένη ομάδα (πράγμα που δεν έκανα ποτέ) και άλλο να τους προσδίδεις ορισμένα χαρακτηριστικά (όπως κάνουμε σχεδόν όλοι εδώ με τους χριστιανούς).
Αν έλεγες Μάκη ότι ''οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν ίχνος εξυπνάδας'' δεν θα έπαιρνες αποκλεισμό και δεν θα ήταν και δίκαιο να συμβεί. Ας πούμε το μέλος Θεόφιλος λέει σύχνά τα χιλιάδες ευτράπελα για τους gay. Έχει χαρακτηρισθεί ομοφοβικός από άλλα μέλη, αλλά δεν έχει εισπράξει αποκλεισμό. Καταλαβαίνεις τη διαφορά; Την καταλαβαίνεις. Οι διαχειριστές την καταλαβαίνουν;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν έγινε παρατήρηση ούτε σε άλλους ούτε σε σένα μέχρι τώρα για τα τσουβαλιάσματα. Επιμένεις όμως να αναφέρεις την αριστερά σε ό,τι κι αν γίνει εδώ μέσα, γεγονός το οποίο έχει κουράσει αφόρητα. Ο Μάκης χρησιμοποίησε άκομψες εκφράσεις (και τιμωρήθηκε γι' αυτό), αλλά δεν φταίει το ότι είναι αριστερός (αν είναι, δεν ξέρω) που εκφράστηκε έτσι. Όπως δεν φταίει κανείς (αριστερός ή μη) για τις παρατηρήσεις που γίνονται και για τα τσουβαλιάσματα που κάνετε, παρα μόνο εσείς οι ίδιοι. Αν θες να ξέρεις, δεν έγινε καμία αναφορά σε δική σου δημοσίευση, ούτε από αριστερό, ούτε από δεξιό, ούτε από κανέναν. Αλλά δεν γίνεται σε κάθε τι που γράφεις εδώ μέσα να κράζεις την αριστερά, δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν και θέματα άσχετα με την πολιτική. Ξαναλέω, δεν μας πειράζει να γράφετε πολιτικά θέματα, μας πειράζει να γίνεστε κάφροι (και οι μεν και οι δε) και αποφασίσαμε ότι πλέον θα είμαστε πολύ πιο αυστηροί στο θέμα αυτό. Αν θες να κράξεις τους αριστερούς, άνοιξε το μπλογκ που λες και κράξε ελεύθερα. Εδώ είναι χώρος συζήτησης, και με το κράξιμο πολιτισμένη συζήτηση δεν γίνεται.

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, προφανώς τα ίδια ισχύουν και για όσους θέλουν να κράξουν τους (νεο)φιλελεύθερους, τους πασόκους, τους αναρχικούς κλπ. Πόσες φορές πρέπει να το εξηγήσουμε επιτέλους για να το καταλάβετε;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat:
Επίσης, κάντε μεταξύ σας ένα δημοψήφισμα και πέστε και σε μας (τους διαχειριστές-συντονιστές) τι είμαστε και ποιων το μέρος παίρνουμε, να ξέρουμε κι εμείς. Αριστεροί, δεξιοί, φιλελεύθεροι, κοκκινοπρασινοκίτρινοι, εμπριμέ, πουά...;

Δέστε το και υπό την εξής έννοια: αφού είστε όλοι δυσαρεστημένοι και διαμαρτυρόμενοι, σημαίνει ότι μάλλον κάνουμε καλά τη δουλειά μας και είμαστε δίκαιοι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε: Αν έλεγες Μάκη ότι ''οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν ίχνος εξυπνάδας'' δεν θα έπαιρνες αποκλεισμό και δεν θα ήταν και δίκαιο να συμβεί.
Είδες πού κάνεις το λάθος! Τότε έπρεπε να θυμώσεις, διότι από τα λίγα που βλέπω οι "ομοφυλόφιλοι" μου έδωσαν την εντύπωση ότι έχουν ιδιαίτερες ικανότητες σε επαγγέλματα τέχνης. Αν έλεγα ότι δεν έχουν ίχνος εξυπνάδας θα ήταν παραποίηση και θα έδειχνε μεροληψία. Για τους ποδοσφαιριστές όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο ή κάτι ανάλογο που τους κάνει έξυπνους. Και αυτούς όμως τους θεωρώ ικανούς για τη δουλειά που κάνουν και το θέαμα που προσφέρουν. Μη τα μπερδεύεις.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αντι να κανουμε πολιτικη κουβεντα υψηλου επιπεδου, κατι που αποδεδειγμενα μπορει να γινει στο εκτος θεματος με αριστεροδεξιους, μαλωνουμε περι ηθικης, ομοφυλοφιλιας, σωστου συντονισμου ενος χωρου και τα ρεστα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
off topic αλλα αξιζει...
Μάκης έγραψε:Για τους ποδοσφαιριστές όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο ή κάτι ανάλογο που τους κάνει έξυπνους. Και αυτούς όμως τους θεωρώ ικανούς για τη δουλειά που κάνουν και το θέαμα που προσφέρουν.
:lol:
προφανως οι ποδοσφαιριστες ειναι ικανοι για τη δουλεια τους. Οσοι δεν ηταν ικανοι, ειτε δεν ασχοληθηκαν με το ποδοσφαιρο, ειτε ασχοληθηκαν και τους εδωσαν τα παπουτσια στο χερι...
Spoiler: Εμφάνιση
με αφορμη το παραπανω μαλλον γρηγορο συμπερασμα, θα συμβουλευα γενικα τη εγκρατεια. Δηλαδη, οταν διαισθητικα καταληγουμε σε μια κριση ή ενα συμπερασμα για μια ομαδα πληθυσμου, το κραταμε (ειναι πολυτιμη η προσωπικη κριση), αλλα δεν το υιοθετουμε γρηγορα πριν του χωσουμε αυστηρη αμφισβητηση.
Ειναι το δειγμα μου αντιπροσωπευτικο; Ειναι αρκετα μεγαλο; Ειμαι αντικειμενικος; Ποια ιδιοτητα ειναι αυτη που ξεχωριζει την ομαδα απο τους υπολοιπους ανθρωπους; Εχει καμια ιδιαιτερη σημασια αυτη η ιδιοτητα; Τετοιες ερωτησεις.
Οτι και να λενε οι ηθικιστες και αντιρατσιστες του κωλου, ο μοναδικος λογος που δεν πρεπει να ειμαι προκατειλλημενος, ειναι η προσωπικη αξιοπρεπεια και το μεγαλειο του να ειμαι σκεπτικιστης ανθρωπος.
Αν προσπαθησω ενεργα και συνειδητα να σκεφτω, και παρολαυτα καταληξω οτι πρεπει να ειμαι ρατσιστης, τοτε οφειλω να ειμαι ρατσιστης. Πχ στους γυφτους. Ειμαι ρατσιστης και το καυχιεμαι.

Γκει: Κατα τη γνωμη μοθ η ομοφυλοφιλικη σεξουαλικη προτιμηση δεν κουβαλαει απο μονη της κανενα ηθικο ή συμπεριφορικο φορτιο (περα απο οσα προσκαιρα μπορει να επιφερει η αντιδραση στο ρατσισμο της κοινωνιας), ενω δεν πρεπει να ξεχναμε οτι για καθε εναν φανερο γκει που βλεπουμε, υπαρχουν τουλαχιστον 2 κρυφοι, οποτε τα συμπερασματα μας μαλλον δεν ειναι αντιπροσωπευτικα αναφορικα με το ποσο "ανοιχτοι" και "κοινωνικοι" φαινονται. Κανενας ρατσισμος ή προκαταληψη (θετικη ή αρνητικη) δεν δικαιολογειται απο τα δεδομενα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Αντι να κανουμε πολιτικη κουβεντα υψηλου επιπεδου, κατι που αποδεδειγμενα μπορει να γινει στο εκτος θεματος με αριστεροδεξιους, μαλωνουμε περι ηθικης, ομοφυλοφιλιας, σωστου συντονισμου ενος χωρου και τα ρεστα.
Κατ΄αρχήν βρισκόμαστε σε άλλη θεματική ενότητα. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, αλλά πάνε στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ και πες μου ποιό πολιτικό θέμα εσύ βλέπεις που να έχει άμεση σχέση με την επικαιρότητα. Εγώ βλέπω πολιτική ένδεια και απροθυμία να θίξουμε ουσία και κακώς κείμενα. Αυτό φαίνεται ότι είναι η επιθυμία των πολλών, ενώ μερικοί κάνουν προπαγάνδα και μάλιστα χαμηλού επιπέδου.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ρε καπάτσες αυτό που είπες για τους γύφτους με λυπεί αφάνταστα και για του λόγου το αληθές να σου γνωρίσω ένα γύφτο να πάθεις πλάκα.

Θα λέω έναν πούστη πουστη και ένα κολομπαρά κολομπαρά επειδή έτσι έμαθα από μικρός και δεν μπορώ να το αλλάξω, αν γνωρίσω κάποιον και δω ότι τον πειράζει η λέξη θα τον πω ομοφυλόφιλο η τέλος πάντων θα χρησιμοποιήσω λέξεις που δεν τον προσβάλουν.
Για τον μοναδικό λόγο ότι είμαι ευγενής.
Είμαι όμως ευγενής με άτομα που είναι και εκείνα ευγενικά μαζί μου και είμαι κάφρος με άτομα που καφρίζουν ανεξέλεγκτα.

Τεμπελόσκυλε η τελευταία ανάρτηση σου δεν έχει καμιά σχέση με την προηγούμενη.
Το φόρουμ δεν είναι αμπέλι σου να δείχνεις την πόρτα εξόδου με φράσης του τυπου να πάρουμε πόδι κτλ.

Από την άλλη έχει δίκιο ο Τάσος και δεν χρειάζεται να είμαι διαχειριστής για να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι το θέμα, το έχω αναφέρει ξανά.

Είναι σαν να βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας βέβαια, αν μας διαβάζει κάποιος τρίτος και ειδικά αν είναι θρήσκος να καφρίζουμε έτσι.

Αλλά ρε μάγκες στο φινάλε είμαστε άνθρωποι και θα καφρίζουμε και θα τα βρούμε και εκεί είναι η μαγκιά μας.
Αστέ του θεούς να είναι αμόλυντοι και αναμάρτητοι.

Οίδα μια ταινία χτες και με συγκλόνισε Μαθήματα ενηλικίωσης.


Το πιο κάτω είναι προσωπικά για σένα Ρικτορ και κάνε ένα γκάλοπ αν θέλεις .
Spoiler: Εμφάνιση
Σε κάθε ανάρτηση σου όταν αναφέρεσαι σε κάποιον είναι σαν να θέλεις να τον γαμήσεις η να γαμηθείς μαζί του
Αυτή την εντύπωση μου δίνεις….. αναρωτιέμαι αν ξέρεις πως είναι να κάνεις ερώτα και όχι σεξ
Έτσι όπως απαντάς εγώ προσωπικά μόνο αφοριστικά θα μπορώ να αναφέρομαι μαζί σου και σαφώς και δεν έχει καμιά σχέση με τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις, ποσώς με ενδιαφέρουν
Αυτή είναι η ένσταση όλων μαζί σου και σου δίνω βήμα
Αν απαντησης όπως συνήθως άντε γεια
Μπορεί να έχω κάνει και εγώ παρόμοια λάθη, δεν το αρνούμαι, αλλά οι πιο πολλοί εδώ μέσα ( μπορεί και άλλου δεν το ψάχνω ) απαντάμε λες και έχουμε πιάσει τους παπάδες από ταρχιδια, πολύ γνώση βρε παιδί μου
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται. Αν κάποιος νομίζει ότι το φόρουμ είναι τσιφλίκι του, τότε αυτός δεν είναι οι συντονιστές του, αλλά ο οποιοσδήποτε δεν σέβεται τους στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας και νομίζει ότι μπορεί με ένα "έτσι έμαθα, έτσι είμαι" να συμπεριφέρεται όπως θέλει. Η συντονιστική ομάδα δεν είναι νηπιαγωγός, να σας πιάσει από το χεράκι και να σταθεί δίπλα σας μέχρι να μάθετε τον ευγενικό τρόπο συμπεριφοράς. Θα σας υποδείξει το λάθος, θα κάνει παρατήρηση, αλλά από κει και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις και τα λεγόμενά του. Υποτίθεται ότι είμαστε όλοι ώριμοι άνθρωποι, και όπως ζούμε ακολουθώντας κάποιους νόμους και κανόνες στην καθημερινή μας ζωή, έτσι μπορούμε να ζήσουμε κι εδώ μέσα, ακολουθώντας τον κανονισμό του φόρουμ. Αν κάποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί και να λειτουργήσει βάσει συγκεκριμένων κανόνων, δεν είναι πρόβλημα ούτε των υπολοίπων μελών του φόρουμ, ούτε των συντονιστών του.

Και κάτι προσωπικό epicourosan, νομίζω ότι αυτά που λες προς τον Rictor, θα μπορούσες κάλλιστα να του τα είχες πει κατ' ιδίαν, με προσωπικό μήνυμα, και όχι να τα γράψεις δημοσίως. Παρακαλώ τον Rictor πλέον να μην απαντήσει δημοσίως (και οποιονδήποτε άλλο να μη σχολιάσει τα συγκεκριμένα) καθώς αυτή η συζήτηση εδώ είναι εκτός θέματος.
It is by will alone I set my mind in motion.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω ότι αυτό με τα προσωπικά μηνύματα είναι η καλύτερη λύση όταν η αντιπαράθεση τείνει να γίνει προσωπική. Άσε που με αυτόν τον τρόπο συνήθως τα πράγματα βελτιώνονται, για τον λόγο ότι δεν υπάρχει κοινό (οι προσβολές δεν πονάνε τόσο, μειώνεται το αίσθημα του ανταγωνισμού κτλ).
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Συμφωρουμιτες έχετε δίκιο.
Αλλά εγώ δεν έχω καμιά αντιπαράθεση με κανένα και αν έχω δεν το τραβαω, έχω και άλλες δουλειές.
Είδα όμως ότι με τον συγκεκριμένο έχει γίνει θέμα
Το ύφος σου Τεμεπλοσκυλε είναι ευγενικό?
Είσαι νηπιαγωγός?
Εμείς τι είμαστε?
Τους στοιχειώδες κανόνες ευγενείας δεν τους καθορίζεις εσύ η κάποιος άλλος αλλά σε κάθε περίπτωση, οι κάθε συνομιλητές.
Έχουμε γαμηθεί με τα στερεότυπα!
Είμαστε ώριμοι?

και εδώ τελειώνει για μένα.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
epicourosan έγραψε:Μπορεί να έχω κάνει και εγώ παρόμοια λάθη, δεν το αρνούμαι, αλλά οι πιο πολλοί εδώ μέσα ( μπορεί και άλλου δεν το ψάχνω ) απαντάμε λες και έχουμε πιάσει τους παπάδες από ταρχιδια, πολύ γνώση βρε παιδί μου
Επίκουρε έχεις κάνει το ίδιο σχόλιο καμιά δεκαριά φορές . Αν θεωρείς οτι υπάρχει κάτι για να παρέμβεις , να παρέμβεις . Αν βρίσκεις ότι δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο , μην το θίγεις καν . Διαφορετικά φαίνεται σα να γκρινιάζεις , συνεχώς .
Σε κάθε περίπτωση , και εφόσον δείχνεις να σε καταβάλλει η εσωτερική παρόρμηση για εμπλοκή-διαφωνία , δοκίμασε να ενδώσεις όχι με στείρα άρνηση , αλλά με το να δώσεις μορφή στην σκέψη σου , γραπτά εν προκειμένω . Έτσι θα δεις και πόσο ανθεκτική είναι στην διαλεκτική .

Φιλικά
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Off Topic
epicourosan έγραψε: Θα λέω έναν πούστη πουστη και ένα κολομπαρά κολομπαρά επειδή έτσι έμαθα από μικρός και δεν μπορώ να το αλλάξω,
epicourosan έγραψε:Έχουμε γαμηθεί με τα στερεότυπα!

Mάλιστα.
epicourosan έγραψε: Είμαι όμως ευγενής με άτομα που είναι και εκείνα ευγενικά μαζί μου και είμαι κάφρος με άτομα που καφρίζουν ανεξέλεγκτα.

Ο Τρουλεϊσι δηλαδή κάφριζε και τον είπες πούστη; Α, ξέχασα δεν το θεωρείς προσβλητικό. Θα 'θελα να 'ξερα αν θα τον αποκαλούσες και κατάμουτρα έτσι σε μια βόλτα για καφέ.
Όμως ξέρουμε πολύ καλά ότι το είπες για να το δω εγώ. Ο οποίος κάφριζα την αριστερά και δικαίως θεώρησες πως πρέπει να χαρακτηριστώ πούστης.

Όσο για τις προσωπικές παρατηρήσεις που μου κάνεις (ή συμβουλές, δεν ξέρω τί είναι) απλά δεν θα σχολιάσω τίποτα, ούτε δημόσια, ούτε με μήνυμα.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

γεια σου Στράτο

τι κάνεις?
Εγώ είμαι πολύ καλά και πάω προς το καλύτερο.
Χάρηκα

Γιώργος
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουροσαν, το να ειμαι ρατσιστης με τους γυφτους δεν σημαινει οτι πιστευω οτι δεν υπαρχουν καλοι γυφτοι.
Spoiler: Εμφάνιση
Ο ρατσισμος ειναι πολυ πιο ευρεια εννοια απο αυτο. Εχει να κανει με την ατομικη προκαταληψη. Το ποσο κλειστος εισαι εκ προοιμιου απεναντι στον αλλο.
Δεν θα εβαζα γυφτο στο σπιτι μου, δεν θα ηθελα γυφτο για γειτονα, δεν θα εκανα καμακι σε γυφτισα, δεν θα δεχομουν επιταγη απο γυφτο, δεν θα προσλαμβανα γυφτο στη δουλεια μου. Αυτο ειναι επισης ρατσισμος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Έχει όντως γαμηθεί τελείως η συζήτηση, αλλά θα ήθελα να σχολιάσω κάτι που μου φαίνεται ότι αρκετοί έχουν παραβλέψει. Είναι τελείως διαφορετικό, τόσο από ηθικής όσο και από ουσιαστικής πλευράς, να προσβάλλεις κάποιον για την ιδεολογία του ή τις πεποιθήσεις του, από το να προσβάλλεις κάποιον για την ταυτότητά του. Το να βρίζεις κάποιον επειδή είναι φασίστας ή φιλελεύθερος ή αριστερός δεν είναι το ίδιο με το να τον βρίζεις επειδή είναι Τούρκος ή gay ή μαύρος. Οι άνθρωποι επιλέγουν την πολιτική τους ιδεολογία, αλλά δεν επιλέγουν το σεξουαλικό τους προσανατολισμό.

Plus, το να χρησιμοποιείς κάποιο χαρακτηριστικό στοιχείο ενός ατόμου αναφορικά είναι προσβλητικό, και πρέπει να είσαι τελείως μαλάκας για να ισχυρίζεσαι το αντίθετο. Για παράδειγμα, όταν συναντάς κάποιο γνωστό σου στο δρόμο και του λες χαμογελαστά "Καλημέρα, ομοφυλόφιλε!" ή "Καλημέρα, υποστηρικτή του ΠΑΣΟΚ!", είσαι προσβλητικός. Το να πεις μετά ότι οι όροι "ομοφυλόφιλος" ή "υποστηρικτής του ΠΑΣΟΚ" δεν αποτελούν υβριστικές έννοιες είναι ηλίθια δικαιολογία του κώλου.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Εγώ πάντως στην καθημερινότητά μου,όταν θέλω να αναφερθώ στους ομοφυλόφιλους,ή gay ή ομοφυλόφιλους τους αποκαλώ,όπως και η πλειοψηφία του κόσμου που ξέρω.Το "πούστης" το λέω καθαρά υβριστικά,χωρίς να σκέφτομαι καν την σεξουαλική προτίμηση του άλλου,απλά επειδή έχει επικρατήσει να το χρησιμοποιούμε ως βρισιά,π.χ. "κοίτα πως χώθηκε ο πούστης και μου την έφαγε τη θέση,εγώ τώρα που θα παρκάρω?"
Μάκης έγραψε:Είναι απλό. Ο λαός τον πούστη τον λέει πούστη και τον κωλομπαρά κωλομπαρά. Άκουσες εσύ ποτέ την λαϊκή έκφραση ο παθητικός και ο ενεργητικός ομοφιλόφιλος? Αν του πεις κάποιου ότι με τις πρώτες λέξεις βρίζεις και με τις δεύτερες είσαι πολιτισμένος θα σου πει: "φτύσ΄τα μπούτιασ΄ρε".
Εκτός και αν εσύ ζεις και συχνάζεις κάπου που χρησιμοποιούν άλλες εκφράσεις.


Είπα, λέω και θα το λέω ότι, και στον υπαρκτό και στον ανύπαρκτο σοσιαλισμό, αλλά και σε όλες τις παραλλαγές του καπιταλισμού και γενικά σε όλους τους προηγούμενους και μελλοντικούς "-ισμούς", την ζημιά την έκαναν, την κάνουν και θα την κάνουν οι "μορφωμένοι" επιστήμονες και οι "τεχνιταράδες" και όχι οι απλοί άνθρωποι και οι βλάκες. Ακόμη και για το δικό μου όραμα αυτό ακριβώς φοβάμαι. Καθαρές κουβέντες.
Ξεχνάς μια κατηγορία όμως,όλους αυτούς που μιλούσαν-και μιλάνε-εξ'ονόματι του λαού και θέλουν σώνει και καλά να μας το παίξουν εκπρόσωποί του.Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει στο όνομα του λαού,εκτός απ'τον ίδιο τον λαό,για να παραφράσω και λίγο τον Καστοριάδη...
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Απάντηση