Χοιρινό για μουσουλμάνους φοιτητές

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας πήγαινε να σπουδάσει σε σχολή που δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις;

Είναι σαν ο κομμουνιστής να σπουδάζει στο οικονομικό πανεπιστήμιο και να παραπονιέται για την "καπιταλιστική προπαγάνδα".

Το πρόγραμμα σπουδών το είδες όταν έμπαινες, make your choice
My 2 cents
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν τους αρέσει το χοιρινό; ας φάν' σκ..ά. έεεμ μα πιά.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

οταν ομως ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ να κανεις κατι ειναι απο μονο του ενα λαθος
Και δε μου το λεγες ρε συ Αρίστο να παραπονεθώ στη σχολή μου που μου ΕΠΈΒΑΛΑΝ να δώσω βυζαντινή αρχαιολογία παρόλο που το μάθημα μου έφερνε αναγούλα; (Συν το ότι ήταν ενάντια στις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις να μάθω τόσα πολλά για τις ορθόδοξες εκκλησίες...)

Δεν του βάλανε το χοιρινό με το χωνί στο στόμα Αρίστο, απλά του είπαν ότι είναι αναγκαίο για να πάρει πτυχίο. Αν ήταν τόσο πιστός ας παράταγε τη σχολή δεν είναι λογικό να ζητάς να αλλάξει η σχολή το πρόγραμμα σπουδών επειδή εσύ έχεις το δικό σου χαβά.

Θα μου πεις "και εσείς ζητάτε να φύγουν τα θρησκευτικά από το σχολείο". Σωστό αλλά δεν είναι το ίδιο. Εμείς δεν ζητάμε να εξαιρούμαστε απ' το νόμο. Ζητάμε να αλλάξει ο νόμος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:οταν ομως ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ να κανεις κατι ειναι απο μονο του ενα λαθος
Και δε μου το λεγες ρε συ Αρίστο να παραπονεθώ στη σχολή μου που μου ΕΠΈΒΑΛΑΝ να δώσω βυζαντινή αρχαιολογία παρόλο που το μάθημα μου έφερνε αναγούλα; (Συν το ότι ήταν ενάντια στις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις να μάθω τόσα πολλά για τις ορθόδοξες εκκλησίες...)
Έτσι ακριβώς.

Κι εμένα στη σχολή μου ΕΠΕΒΑΛΑΝ να σκοτώνω βατράχια ενώ ήταν αντίθετο στις πεποιθήσεις μου.
Αλλά για να πάρω πτυχίο έπρεπε να το κάνω και αυτό. Αν ήμουν τόσο πιστή στις πεποιθήσεις μου, μπορούσα να φύγω απ' τη σχολή - όχι να ζητάω απ' τη σχολή να κάνει εξαίρεση για χάρη μου.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:απλά του είπαν ότι είναι αναγκαίο για να πάρει πτυχίο. Αν ήταν τόσο πιστός ας παράταγε τη σχολή δεν είναι λογικό να ζητάς να αλλάξει η σχολή το πρόγραμμα σπουδών επειδή εσύ έχεις το δικό σου χαβά.
Αυτό.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δεν του βάλανε το χοιρινό με το χωνί στο στόμα Αρίστο
Αυτό ακριβώς.
Το να σπουδάσεις μάγειρος δεν είναι υποχρεωτικό. Επιλογή του ήταν. Ίσως δεν είχε συνειδητοποιήσει από την αρχή όλες τις συνέπειες της επιλογής αυτής. Τι να κάνουμε; Τώρα που τις συνειδητοποίησε, έχει δύο επιλογές: να αφήσει τη σχολή ή να αφήσει στην άκρη τις πεποιθήσεις του. Τα έχει αυτά η ζωή.

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Θα μου πεις "και εσείς ζητάτε να φύγουν τα θρησκευτικά από το σχολείο". Σωστό αλλά δεν είναι το ίδιο. Εμείς δεν ζητάμε να εξαιρούμαστε απ' το νόμο. Ζητάμε να αλλάξει ο νόμος.
Είναι διαφορετικό, αλλά όχι για τον λόγο που λες.
Είναι διαφορετικό επειδή η συμμετοχή στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια δημόσια παιδεία είναι υποχρεωτική, όχι όπως η συμμετοχή στο πανεπιστήμιο, που είναι προαιρετική.
Vagelford έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Δεν χρειάζεται να μεριμνά η κοινωνία για τις ιδιαιτερότητες των θρησκευτικών ομάδων.
Εγώ θεωρώ ότι αυτή ακριβώς είναι η υποχρέωση μιας οργανωμένης κοινωνίας, δηλαδή να μεριμνά για τις ιδιαιτερότητες των ομάδων που έχουν ιδιαιτερότητες. Δεν βλέπω γιατί ο προσδιορισμός της ομάδας θα πρέπει να κάνει διαφορά.
Το σκεφτομουν αυτό που είπες, και τελικά νομίζω ότι έχεις δίκιο. Νομίζω ότι πρέπει να μεριμνά για τις ιδιαιτερότητες.

Στο συγκεκριμένο θέμα, θα έλεγα ότι αν επρόκειτο π.χ. για σίτιση σε υποχρεωτική στρατιωτική θητεία, θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα. Για μια πανεπιστημιακή σχολή, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται: ας εξετάζει καθένας τις σχολές από πριν κι ας διαλέγει εκείνες που ταιριάζουν στις πεποιθήσεις του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αποψη μου ειναι οταν θεωρεις τον εαυτο σου αθεο ειναι να προσπαθεις να απεμπλακεις οσο γινεται απο θρησκευτικες δοξασιες και προληψεις και να ακολουθεις εναν τροπο ζωης λογικο και εκκοσμικευμενο στα πλαισια μιας συγχρονης δυτικης κοινωνιας.Αλλιως πιο πολυ μοιαζεις με πανθειστη που αποδεχεται καθε ειδους δοξασια υπο το φοβο καποιας θεικης απειλης,η απλα θελεις να γινεις αρεστος για τους δικους σου λογους,κι ετσι διαλεγεις την αθεια σαν το ουδετερο χρωμα.Κι ο σεβασμος του τροπου ζωης του οικοδεσποτη απο τη μερια του καλεσμενου ειναι το πλεον λογικο κι οχι το αντιστροφο.
Κι αν καποιοι επικαλουνται λογους θρησκευτικου συναισθηματος,εγω απο τη μερια μου επκαλουμαι λογους υγιεινης,αισθητικης,υγειας και προσβολης της νοημοσυνης μου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η κοινωνία καθορίζει τους κανόνες, όποιος θέλει να κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι ή πιάνει κάνα βουνό ή πρέπει να πείσει και τους υπόλοιπους. Εγώ μπορώ να δηλώσω Ζουλού θα κυκλοφορώ γυμνός, θα γλιτώσω και την εφορία. Άσε που με προσβάλει να μιλάω και να φορώ ρούχα. Προσβάλει τη κοινωνία ο κάθε βαρεμένος που σε ρε Στάλιν. :sci-fi-beamup:
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση, σιγά το πράγμα. Θα πάνε, θα μιλήσουν σε έναν ιμάμη, θα του εξηγήσουν ότι το κάνουν στα πλαίσια της δουλειάς και σε μικρές ποσότητες, θα κλαφτούν για τους άπιστους που τρώνε ό,τι τους καπνίσει και τελείωσε.

Γενικότερα μιλώντας, το περισσότερο που μπορεί να γίνει είναι να δίνονται επιλογές που δε φωτογραφίζουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες. Για παράδειγμα, στο εστιατόριο του ΠΑΜΑΚ συνήθως υπάρχουν 2-3 φαγητά να επιλέξει κανείς και αυτό είναι καλό: την επιλογή χωρίς κρέας μπορεί να επιλέξει ο μουσουλμάνος, ο χορτοφάγος, αυτός που του λείπει κάποιο ένζυμο, εγώ αν δε θέλω κρέας εκείνη την ημέρα κτλ. . Κακό θα ήταν να σερβίρονταν μόνο νηστίσιμα φαγητά Τετάρτη-Παρασκευή επειδή έτσι λένε οι κανόνες της ορθόδοξης εκκλησίας.

Οι θετικές διακρίσεις είναι και αυτές διακρίσεις.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

τι μπούρδα

πρόκειται για ηλιθιότητα πρώτα των μουσουλμάνων [αφού έχουν το κολλημα, δεν έπρεπε να ρωτήσουν τι θα γίνει με το χοιρινό, να συνενοηθούν πριν γραφτούν στη σχολή κτλ κτλ - ή μήπως νόμιζαν οτι εξυπακούεται οτι θα το αποφύγουν? ]

δεύτερο πρόκειται για στοχία της σχολής , έπρεπε να διευκρινιστεί αφού είδαν ιρακινούς.

Δεν πιστεύω στο κράτος, οι καπιταλιστές πιστεύουν στην ανισχυροιποίηση του κρατους, αλλα θέλουν να φροντίζει για αυτές τις χαζομάρες?

ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΕΙ , ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΗ ΜΕΡΙΜΝΕΙ

να τηρεί τους νόμους, οι οποίοι ειναι αρκετοί, απλά δεν τηρούνται

κατα τα άλλα

απελεύθερε νομίζω οτι το 75% των ποστ σου ειναι γκρίνια [δεν είναι τυχαίο οτι το 50% ειναι γραμμένο σε γκρίζο font, οπότε μη λές για άλλους, απλά και μόνο επειδή δεν καταλαβαίνεις.

Ο Σιμών ειναι χαρούμενος και το οτι δεν καταλαβαίνεις το χιουμορ του δε λέει κάτι παρα ίσως για το δικό σου χιουμορ, και ίσως για την αίσθηση χιούμορ αυτών που σε διάλεξαν για διαχειριστή.

Η μήπως πρόκειται για 'σοβαρή' συζήτηση όπως η άλλη με τα εμβόλια και δεν έχουμε το γνωσιακό υπόβαθρο για να εκφέρουμε άποψη?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ταξιδέψει (ακόμα) σε μουσουλμανική χώρα, αλλά στο γραφείο μας στέλνουν συχνά πυκνά διαφημιστικά από ξενοδοχεία, από Αίγυπτο-Τουρκία-Ντουμπάϊ κλπ και όλα διαφημίζουν Αγγλικό και Αμερικάνικο πρωϊνό (τίγκα στο μπέηκον και το λουκάνικο) Βραδιές μπαρμπεκιου δοκιμασίες κρασιών και άλλα τέτοια. Αυτά ποιοι τα μαγειρεύουν δεν είναι Μουσουλμάνοι οι μάγειρες; Όχι οι σεφ, αλλά οι μάγειρες, το προσωπικό.
Leo21 έγραψε:τι μπούρδα

πρόκειται για ηλιθιότητα πρώτα των μουσουλμάνων [αφού έχουν το κολλημα, δεν έπρεπε να ρωτήσουν τι θα γίνει με το χοιρινό, να συνενοηθούν πριν γραφτούν στη σχολή κτλ κτλ - ή μήπως νόμιζαν οτι εξυπακούεται οτι θα το αποφύγουν? ]
Δεν το περίμενα αλλά συμφωνώ με το Leo σε αυτό
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι δε το περίμενες?

είμαστε το ίδιο είδος, Homo sapiens sapiens ποσο αντιδιαμετρικές απόψεις να έχουμε πια σε όλα? ;)
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:είμαστε το ίδιο είδος, Homo sapiens sapiens...
Επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω... :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
άλλο υποείδος ίσως; :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση