Christian-Orthodox.gr

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Κύριε Ελέησον Κύριε Ελέησον Κύριε Ελέησον

Ελέος , μετανοώ.

Τι κάθεστε ρε παιδιά και διαβάζετε το chrisitan orthodox.gr; Διάβασα λίγο από το συγκεκριμένο φόρουμ και είμαι τώρα σε φάση να πάρω 2 valium για να συνέλθω.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρέπει να τον ψάξετε παραπάνω αυτόν τον Μητροπολίτη Αιγιαλείας, Αμβρόσιο... μαζί με τον Άνθιμο, κελεπούρια!

Έχει γράψει και ένα βιβλίο: «Κατάγεται ο άνθρωπος από τον πίθηκον;» Το συγκεκριμένο δε λήμμα, στο Google, θα κάνει πολλούς από εσάς να φρίξετε (ακολουθούν παραδείγματα):
http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/04 ... lixhs.html
http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05 ... lixhs.html
http://www.egolpion.com/8474FA39.el.aspx
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλαδή για να καταλάβω, αυτό που περιληπτικά υποστηρίζεται από την εκκλησία είναι ότι αν χρησιμοποιούμε το μονοτονικό σύστημα γραφής και πιστεύουμε στη θεωρία της εξέλιξης θα καταστραφούμε ως έθνος; Μήπως και αυτή είναι η αίτία της σημερινής κρίσης; Πως τα συνδυάζουν όλα τόσο ωραία μεταξύ τους ώστε να παρουσιαστούν για ακόμα μια φορά ως σωτήρες του ελληνισμού!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

nefeli έγραψε:Δηλαδή για να καταλάβω, αυτό που περιληπτικά υποστηρίζεται από την εκκλησία είναι ότι αν χρησιμοποιούμε το μονοτονικό σύστημα γραφής και πιστεύουμε στη θεωρία της εξέλιξης θα καταστραφούμε ως έθνος; Μήπως και αυτή είναι η αίτία της σημερινής κρίσης; Πως τα συνδυάζουν όλα τόσο ωραία μεταξύ τους ώστε να παρουσιαστούν για ακόμα μια φορά ως σωτήρες του ελληνισμού!
Φοβάμαι ότι παρανοήσατε: μόνον διά την πίστην επιτυγχάνει κανείς την προστασίαν της ψυχής του...

Δεν έχει και πολύ πλάκα να γράφεις κάτι τέτοιο χωρίς να βάζεις και πολυτονικό, όμως, ε; Μεταξύ μας, ακόμα πιο γελοίο, κατά τη γνώμη μου, θεωρώ ότι και αυτοί οι... περίεργοι, όσο και οι αρχαιολάτρεις περίεργοι, συμφωνούν στο πολυτονικό, ενώ το πολυτονικό είναι προσθήκη σε μια ελληνική γλώσσα σαφώς διαφορετική και της αρχαϊκής, αλλά και της σύγχρονης, έχει σύνδεση περισσότερο με την Κοινή και τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία (και τύπους), και όλα αυτά, ενώ σφάζονται καθ' όλα τ' άλλα! :lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Πρέπει να τον ψάξετε παραπάνω αυτόν τον Μητροπολίτη Αιγιαλείας, Αμβρόσιο...
Εγώ τον έχω εξαντλήσει. Αφήνω τη σκυτάλη στους νεώτερους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
RaspK έγραψε:Πρέπει να τον ψάξετε παραπάνω αυτόν τον Μητροπολίτη Αιγιαλείας, Αμβρόσιο...
Εγώ τον έχω εξαντλήσει. Αφήνω τη σκυτάλη στους νεώτερους.
Το βιβλίο του που ανέφερα το έχεις διαβάσει, ε; Προσπάθησα να ασχοληθώ, αλλά με έπιασε πονοκέφαλος με τις μπούρδες...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:
RaspK έγραψε:Πρέπει να τον ψάξετε παραπάνω αυτόν τον Μητροπολίτη Αιγιαλείας, Αμβρόσιο...
Εγώ τον έχω εξαντλήσει. Αφήνω τη σκυτάλη στους νεώτερους.
Το βιβλίο του που ανέφερα το έχεις διαβάσει, ε; Προσπάθησα να ασχοληθώ, αλλά με έπιασε πονοκέφαλος με τις μπούρδες...
Εγώ δεν προσπαθώ καν ξανά. Κάποιες φορές έχω δεί και έχω ανοίξει στις πρώτες παραγράφους διάφορα βιβλία από διάφορους υποτιθέμενους πατέρες της εκκλησίας. Με τις πρώτες παραγράφους δεν χρειάστηκε να πάω παραπέρα, κατάλαβα το τι μπούρδες και μαλακίες θα γράφανε.

Αυτοί οι άνθρωποι είναι τελείως αστοιχείωτοι. Είτε είναι τελείως αμόρφωτοι και το παίζουν δήθεν στοχαστές και δεν ξέρω τι άλλο, ή απλά γνωρίζουν καλά, και κοροϊδεύουν τον κόσμο συνηδειτά για να τους πάρουν τα λεφτά.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Geysser έγραψε:Ξετρύπωσες αληθινό διαμάντι! Από το λίγο που διάβασα, πρόκειται για πραγματικό σεμινάριο!Μιλάμε για την ονείρωξη κάθε ψυχαναλυτή!Έτσι, στην τύχη, όποιος έχει στομάχι, ας πάει εδω.
Συγγνώμη, μπορώ να ρωτήσω κάτι άσχετο; Μου εξηγείς/τε, αν δε σου/σας κάνει κόπο πώς φτιάχνει κανείς έτσι το σύνδεσμο, όπως στην προκειμένη περίπτωση το "εδώ";
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:
Geysser έγραψε:Ξετρύπωσες αληθινό διαμάντι! Από το λίγο που διάβασα, πρόκειται για πραγματικό σεμινάριο!Μιλάμε για την ονείρωξη κάθε ψυχαναλυτή!Έτσι, στην τύχη, όποιος έχει στομάχι, ας πάει εδω.
Συγγνώμη, μπορώ να ρωτήσω κάτι άσχετο; Μου εξηγείς/τε, αν δε σου/σας κάνει κόπο πώς φτιάχνει κανείς έτσι το σύνδεσμο, όπως στην προκειμένη περίπτωση το "εδώ";
Off Topic

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url=http://forum.christian-orthodox.gr/viewtopic.php?f=11&t=1884&p=69932&hilit=%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CE%BF%CE%B9#p69932]εδω[/url]
Οδηγίες βήμα προς βήμα:

Κάνεις κλικ στο κουμπί URL και σου εμφανίζονται δύο "tags":

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url][/url]
(τα tags σηματοδοτούν την αρχή και το τέλος του κώδικα που πρόκειται να βάλεις)


Μέσα στα δύο tags, βάζεις το κείμενο π.χ

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url]εδώ[/url]


Στο πρώτο tag πριν την πρώτη αγκύλη, βάζεις ένα = και γράφεις τη διεύθυνση που θες να οδηγεί το link, και μετά κλείνεις το tag με την αγκύλη, δηλαδή

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url=http://forum.christian-orthodox.gr/]εδώ[/url]
Έτοιμος: εδώ !!!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Πλάκα πλάκα, εγώ σκοπεύω να ψάξω τα "The Invisible War: What Every Believer Needs to Know About Satan, Demons, and Spiritual Warfare" και "Orthodoxy and the Religion of the Future" που μας πρότειναν, μόνο και μόνο από περιέργεια.
:lol:
Χαρά στο κουράγιο σου. Εγώ κουράστηκα και μόνο από τους τίτλους! :!:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

arxaggelos έγραψε:Ερώτηση τι είναι ελευθερία
θα ήθελα να δω την άποψη σας
Ελευθερία, φίλε μου αρχάγγελε, είναι οτιδήποτε αντίθετο από:
1. Να σε βαφτιζουν με το ζόρι και να σου κοτσάρουν και τον ανάλογο τίτλο (στα ληξιαρχεία, στις ταυτότητες κ.λπ, κ.λπ.).
2. Να σου κάνουν πλύση εγκεφάλου από βρέφος, νήπιο, παιδί, έφηβο και ενήλικο για τα υπέρ της όποιας θρησκείας.
3. Να σου παρουσιάζουν συγκεκριμένες (και μόνο) εκδοχές της ιστορίας (;), χωρίς καμία παραπομπή ή αναφορά σε οτιδήποτε αντίθετο (έχω ξαναναφέρει το παράδειγμα της αγίας λαύρας).
4. Να σε υποχρεώνουν κάθε μέρα να λες ή να ακούς προσευχές.
5. Να σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις σε εκκλησίες.
6. Να σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις ή/και να συμμετέχεις σε οποιεσδήποτε τελετές (π.χ. αγιασμούς).
Πού και σε τι ακριβώς έχετε ποτέ ψυχαναγκαστεί εσείς οι θρησκευόμενοι από εμάς τους άθεους, πότε σας υποχρεώσαμε να πάτε κάπου που δε θέλετε, να κάνετε κάτι που δε θέλετε, να στενοχωρηθείτε ανησυχώντας για την παιδεία των παιδιών σας και πού αυτά οδηγούνται; Σκέψου για λίγο κατ' αντιστοιχία ότι αυτό στο οποίο το θρησκειοκρατούμενο μουτζαχεντίν κράτος σας μας υποβάλει θα ήταν αντίστοιχο με το να υποχρεώνονταν τα δικά σας παιδιά να κατηχούνται π.χ. στο μωαμεθανισμό, μέσω μάλιστα του κρατικού σχολείου το οποίο εσείς με τους φόρους σας πληρώνετε. Και μη μου πεις ότι μπορώ πλέον να δηλώσω απαλλαγή (ακούς, Γιατρέ;), γιατί το παιδί μου θα γινόταν προφανώς δακτυλοδεικτούμενο και απόκληρο. Είστε όμως αφάνταστα τυχεροί από κάθε άποψη, αφού όχι μόνο δεν θα κινδυνεύσετε ποτέ από αντίστοιχες επιβολές, αλλά πιστεύετε και σε επόμενη ζωή! Αλίμονο σε μας τις τόσο τραγικές Λιαντινικές φιγούρες.
Δεχτείτε, αν μη τι άλλο, αυτό που λέω σε καθέναν αντίστοιχης άποψης: ότι εμείς παρόλα αυτά ξεφύγαμε, και μπορούμε κάλλιστα ως εκ τούτου να υποστηρίζουμε ότι το ίδιο θα είχαμε κάνει όπου κι αν γεννιόμασταν. Εσείς αν γεννιόσασταν στην Τουρκία, στην Κίνα ή την Ινδία ποιες απόψεις θα υποστηρίζατε αυτή τη στιγμή; Συγγνώμη που θα το πω ωμά, αλλά η λέξη είναι προερχόμενη από τη δική σας θρησκεία και τη δέχεστε και από μόνοι σας: τα πρόβατα είναι παντού τα ίδια κι ακολουθούν πάντα το κοπάδι.
Υ.Γ. Σιγά μη μπω στη διαδικασία εγώ να παρακολουθήσω σελίδες θρησκευόμενων. Φτάνουν ήδη και με το παραπάνω αυτά στα οποία παραπέμψατε. Εξάλλου, μη δίνουμε και τροφή στον Mikeius...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα "μακάρι να μπορούσα να προσευχηθώ στην παναγία, μακάρι να υπήρχε κάποιος να παρακαλέσω να με σώσει".
Συμφωνώ και το είπα κι άλλες φορές, χωρίς καμία δόση ειρωνίας: Θεωρώ τους θρήσκους τυχερούς στο κομάτι ότι ελπίζουν κάπου. Αλίμονο σε μας που ξέρουμε ότι η ζωή μας έχει μία και μόνο ημερομηνία λήξης... Άσχημα περνούσαν οι λωτοφάγοι; Τι τό 'θελε ο Οδυσσέας κι έφυγε; Τον μάρανε η Πηνελόπη.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

nefeli έγραψε:Δηλαδή για να καταλάβω, αυτό που περιληπτικά υποστηρίζεται από την εκκλησία είναι ότι αν χρησιμοποιούμε το μονοτονικό σύστημα γραφής και πιστεύουμε στη θεωρία της εξέλιξης θα καταστραφούμε ως έθνος; Μήπως και αυτή είναι η αίτία της σημερινής κρίσης; Πως τα συνδυάζουν όλα τόσο ωραία μεταξύ τους ώστε να παρουσιαστούν για ακόμα μια φορά ως σωτήρες του ελληνισμού!
Συγγνώμη, φίλη (έχεις και τ' όνομα της κόρης μου, τουλάχιστον εδώ), τι εννοείς "θα καταστραφούμε ως έθνος"; Το ελληνικό έθνος έχει προ πολλού καταστραφεί. Εμείς είμαστε άλλο είδος, στην καλύτερη περίπτωση νεοέλληνες...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Οδηγίες βήμα προς βήμα:

Κάνεις κλικ στο κουμπί URL και σου εμφανίζονται δύο "tags":

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url][/url]
(τα tags σηματοδοτούν την αρχή και το τέλος του κώδικα που πρόκειται να βάλεις)


Μέσα στα δύο tags, βάζεις το κείμενο π.χ

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url]εδώ[/url]


Στο πρώτο tag πριν την πρώτη αγκύλη, βάζεις ένα = και γράφεις τη διεύθυνση που θες να οδηγεί το link, και μετά κλείνεις το tag με την αγκύλη, δηλαδή

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url=http://forum.christian-orthodox.gr/]εδώ[/url]
Έτοιμος: εδώ !!!
Ευχαριστώ για τον κόπο :D
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε: γράφουν το "θεό" χωρίς κεφαλαίο αρχικό γράμμα,τότε μάλλον τα πράγματα πηγαίνουν εξαιρετικά καλά για τον Σατανά.
:text-bravo: :text-goodpost: :text-+1:
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

διαβαζω εδω και 19 μηνες σχεδον ολα τα ποστ [ παλια και νεα ] και σκεφτηκα να γραψω το συμπερασμα μου.με την βοηθεια και την συμπαρασταση αρκετον [ εκτος απο εναν που με ειρωνευοτανε ] καταφερα να βελτιωθω στα γραπτα μου μια και ειχα δηλωση αγραμματος αφου οντως με το ζορι τελειωσα το δημοτικο. σας ευχαριστω ολους σας.με αφορμη τα παραπανω ποστ να πω οτι ειμαι γραμμενος στο χριστιαν ορθοδοξ αλλα ουτε σε αυτους ειπα κατι για εσας ουτε φυσικα σε εσας για εκεινους.δεν ηταν σωστο αυτο που κανατε και θα προσπαθησω να το δικαιολογησω με την αγραμματοσυνη μου.ο εγγεφαλος οταν εχει απεναντι του καποιον αλλον εγκεφαλο κατευθειαν καταλαβαινει αν ειναι ανωτερος η κατωτερος του αλλου. οποτε αυτη η πλακα δεν χρειαζοτανε που κανατε,ηταν τελειως αδικη.εδω βρηκα οχι μονο πολυ μορφωμενους αλλα και πανεξυπνους.μην ξοδευεται αυτην την γνωση σας ετσι ασκοπα για πλακα.

ΥΓ.ζητω συγνωμη για την ορθογραφια και την αλλοπροσαλη συνταξη.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

atlanda-dog1 πιστευω οτι η κοινη λογικη και η ελευθερια σκεψης και δεν θελουν
υψηλο επιπεδο μορφωσης

Επισης πιστευω οτι το πρωτο βημα (οχι το φιδι δεν μιλαει) πρεπει να το κανει
ο καθενας μας απο μονος του.
Και τοτε ανοιγει ενας καινουργιος θαυμαστος κοσμος!
Μην παραδωθεις στην δυσεδαιμονια
Minds are like para-chutes. They only function when open.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η πιστη,η φανατικη προβολη παραλογων πεποιθησεων ενος ατομου εναντια στην πραγματικοτητα,μονιμο φαινομενο στους ανιατους τροφιμους ψυχιατρειων.Μια βολτα εκει μπορει να πεισει και τον πιο δυσπιστο οτι η πιστη δεν μετακινει βουνα,αλλα αντιθετως υψωνει βουνα εκει οπου αυτα δεν υπαρχουν.

Χαραμιζομαι ομως εδω που τα γραφω,στους ορτοντοξ επρεπε να ημουνα και κει να τα λεγα,εδω τι να το κανεις.Μια τριχα απ τις μουστακες του νιτσε αρκει για να τους φρικαρει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

επικουρειος έγραψε:Η πιστη,η φανατικη προβολη παραλογων πεποιθησεων ενος ατομου εναντια στην πραγματικοτητα,μονιμο φαινομενο στους ανιατους τροφιμους ψυχιατρειων.Μια βολτα εκει μπορει να πεισει και τον πιο δυσπιστο οτι η πιστη δεν μετακινει βουνα,αλλα αντιθετως υψωνει βουνα εκει οπου αυτα δεν υπαρχουν.

Χαραμιζομαι ομως εδω που τα γραφω,στους ορτοντοξ επρεπε να ημουνα και κει να τα λεγα,εδω τι να το κανεις.Μια τριχα απ τις μουστακες του νιτσε αρκει για να τους φρικαρει.

ειτε μετακινης ενα βουνο ειτε κανεις ενα βουνο εκει που δεν υπαρχει το ιδιο θαυμα δεν εινα??

ΥΓ.το ποιο πανω ποστ το εγραψα γιατι πιστευω οτι ενας ποιο μορφωμενος και ποιο εξυπνος ανθρωπος δεν ειναι σωστο να κανει πλακα εναν λιγοτερο εξυπνο η μορφωμενο.γιαυτο δεν επρεπε να πατε να γραφτητε στο αλλο το φορουμ.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πρεπει να του κανει πλακα οταν και ο ιδιος αναγνωριζει τις ελλειψεις του και προσπαθει να διορθωθει.Οταν δεν ξερει τι του γινεται κι επιπλεον επιχειρει να χειραγωγησει κοσμο,τοτε δεν πρεπει να καταφευγει στο επιχειρημα της επικλησης της ανοχης της διαφορετικοτητας,του σεβασμου της αποψης του,αλλα να προσπαθει να υπερασπιστει τον εαυτο του με επιχειρηματα που στηριζουν τις αποψεις του.
Αλλιως επαιξε κι εχασε και τωρα θα υποστει τις συνεπειες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση