Christopher Hitchens (1949 - 2011)

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Αποτεφρώθηκε Θεόφιλε, δεν ετάφη...
Δεν έχει και τόσο σημασία για αυτόν, όση έχει για τους άλλους, βλέπεις πως οι άνθρωποι ακόμα και μετά τον θάνατο τους θέλουν με κάποιον τρόπο να τους θυμούνται οι ομόδοξοι τους.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ειχε μεγαλη σημασια για αυτον οπως ειχε δηλωσει.
“In accordance with Christopher’s wishes, his body was donated to medical research. Memorial gatherings will occur next year.”
Και επισης εχει δηλωσει γιατι θα ηθελε να τον θυμουνται.

Αα και για την βαρετη πια καραμελα των <ομοδοξων>:
“Our belief is not a belief. Our principles are not a faith. We do not rely soley upon science and reason, because these are necessary rather than sufficient factors, but we distrust anything that contradicts science or outrages reason. We may differ on many things, but what we respect is free inquiry, openmindedness, and the pursuit of ideas for their own sake.”
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Έγραψα ένα σύντομο άρθρο προς τιμήν του στο Fridge.gr

Ίσως σας ενδιαφέρει

http://fridge.gr/41767/guest-posts/chri ... -hitchens/
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

We may differ on many things, but what we respect is free inquiry, openmindedness, and the pursuit of ideas for their own sake.
^^^^
τον συμπαθησα με αυτό.

δώστε βάση , οι ταλιμπάν!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

CPK μπραβο για το αρθρο σου :clap:

leo21 για αυτο τι λες? ...we distrust anything that contradicts science or outrages reason

Να ξερεις οτι ειναι συνηθες λαθος η χρηση φρασεων out of context (Fallacy of quoting out of context)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

δίκιο έχεις, απομόνωσα τη φράση που μου άρεσε ενώ δεν περιέλαβα αυτή που δε μου άρεσε

σωστά, ίσως ο χίτσενς ήταν επιστημονοταλιμπάν. δενείχα την τύχη να μιλήσω μαζί του.

ΟΜΩΣ

θεωρώ οτι άλλο είναι δυσπιστία [distrust] και άλλο προκατάληψη

οταν μου συμπεριφέρονται σαν σε 15χρονο μεεπιχειρήματα λογικής δημοτικού ,δε μπορώ παρα να υποθέσω οτι δεν κατάλαβαν τίποτα

εγώ ξέρω να ανακαλώ . αυτοί?

ΥΓ: Ξέρετε οτι ο Κέπλερ αποδεχόταν την αστρολογία?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Leo21 έγραψε:ΥΓ: Ξέρετε οτι ο Κέπλερ αποδεχόταν την αστρολογία?
Όπως και τα μυστηριοθεϊκά...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Leo21 έγραψε:ΥΓ: Ξέρετε οτι ο Κέπλερ αποδεχόταν την αστρολογία?
Όπως και τα μυστηριοθεϊκά...
Johannes Kepler (December 27, 1571 – November 15, 1630)

Εκείνη την εποχή, θα ήταν πολύ περίεργο να μην πιστεύει σε όλα αυτά. Εδώ ο Νιούτον είχε φάει τη ζωή του στην αλχημεία. Χωρίς αποτέλεσμα, βέβαια.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Με προλαβε ο aqyn ;)
Αλλα θα το πω και εγω . Ετσι ηταν η ταξη πραγματων τοτε :!:
Η αστρονομια με την αστρολογια δεν ειχαν διαχωριστει.
Βασικη ιατρικη θεραπεια ηταν τοτε η αφαιμαξη :!: κλπ κλπ
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχε, τι είναι τα μυστηριοθεϊκά? κάτι ξέρεις εσύ...

aqyn & spylab. Τι φτωχή απολογητική!

είστε τόσο προβλέψιμοι γαμώτο!

και ο Tesla? Που το σύστημα όλοκληρο του κήρυξε πολεμο για το εναλασσόμενο ρεύμα?
τότε δεν ειχε μεσαίωνα. Ήταν τέτοια η τάξη πραγμάτων και τότε? Δηλαδή να κηρύσσεις πολεμο οικονομικό, πιστημονικό και να συκοφαντείς τις καινούργιες επιστημονικές ιδέες? Έτσι αίνεται. Μόνο που δεν άλλαξαν και πολλά απο τότε!

Ήταν τέτοια ή τάξη πραγμάτων τότε, ε? Ναι ?

Και σήμερα είναι τέτοια η τάξη πραγμάτων με τις φαρμακευτικές εταιρίες που ελέγχουν το σύνολο της ιατρικής εφαρμογής και έρευνας με κριτήριο το κέρδος και ίσως και το ρατσισμό, αλλά εσείς τα κάνετε γαργάρα τα σκάνδαλα και ως παπαγαλάκια αναπαράγετε διάφορα στερεότυπα των απολογητών αυτού του σάπιου συστήματος τύπου "τα εμβόλια αφάνισαν τη Χ ασθένεια" , "αμα αρρωστήσεις δε θα πάς στο γιατρό?", "για να σε δω αν πάθεια κάτι σοβαρό" και άλλα τέτοια παιδικά λες και εγώ κατηγόρησα ποτε την ιατρική αποτη γέννα της.

Οι ισχυροί του κόσμου γελάν που οι αυτόκλητοι υπερασπιστές δήθεν του ορθολογισμού και του σκεπτικισμού υπερασπίζουν άθελά τους το ψέμμα που η οικονομική δικτατορία κρύβει τεχνιέντως.

Σας θίξαμε τον Κέπλερ και κάτι έγινε. Δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο Κέπλερ.Ούτε το άρθρο της wiki δε διάβασα πριν. Η αντίδρασή σας όμως λέει οτι κάποιος ήτανε.

Αλλα δεν ήξερε και δεν καταλάβαινε μωρέ, απλά ήταν χαζούλης και πίστεψε στην αστρολογία. Κατα τα άλλα βέβαια ήταν λαμπρός επισήμων και το έργο του είναι σημαντικό, διαλέγουμε όμως μόνο τα κομμάτια που αποδέχεται το επιστημονικό consensus, γιατι αλλιώς η αστυνομία της επιστήμης θα έρθει να μας πάρει.

μπεεεεεεεε
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε Leo21, χαλάρωσε λίγο γιατί παίρνεις φόρα και ορμάς σαν τραμπούκος, χωρίς να επιχειρηματολογείς ουσιαστικά σε τίποτα.
Προτιμώ να μη δέχομαι καμία αυθεντία και ναι, να είμαι και σκεπτικιστής και ορθολογιστής και να μη δέχομαι τίποτα αμάσητο, όποιος κι αν το 'πε.
Είναι γνωστό το παιχνιδάκι: Ο Αινστάιν είπε ότι ο θεός δεν παίζει ζάρια, όχι δεν πίστευε σε προσωπικό θεό, όχι δεν το είχε αποκλείσει, Ο Χώκινς είπε μπορεί να υπάρχει, όχι τελικά ότι δεν υπάρχει και μπλα, μπλα, μπλα.
SO FUCKING WHAT?
Εγώ δεν έχω νιονιό να κρίνω και να πάρω θέση; Τι είμαι πρόβατο, να κάνω μπεεε, όπως λες;
Κι αν ο Κέπλερ δεχόταν την αστρολογία θα τη δεχτώ κι εγώ επειδή ήταν μεγάλος επιστήμονας στην εποχή του;
Όχι φιλαράκο. Η αστρολογία, εν προκειμένω, είναι μια τεράστια μπούρδα γιατί το λέω ΕΓΩ, γιατί αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, στην οποία έχω καταλήξει χρησιμοποιώντας το μυαλουδάκι μου και δε θα γίνω φερέφωνο κανενός, δε πα να κατέβει κι ο θεός ο ίδιος.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ανεγκεφαλιμπαν υπαρχει? :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:είστε τόσο προβλέψιμοι γαμώτο!
Όταν αναγκάζεις τον άλλο να σου πει τα αυτονόητα, φυσικά και είναι προβλέψιμος. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα είναι γιατί δεν καταλαβαίνεις εσύ από μόνος σου τα αυτονόητα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

τι να επιχειρηματολογήσω ρε? για την αστρολογία πας καλα?

είπα μια κουβεντα και σπέυσατε στην απολογητική
Ανεγκεφαλιμπαν υπαρχει?
υπάρχει απο τώρα! ;)
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση