Cyrus: Reboot

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Επανεκκίνηση, λοιπόν. Χαίρετε και επισήμως, με λένε Cyrus και είμαι καλά (τις περισσότερες φορές…). Έγινα άθεος όταν ενστερνίστηκα τον ορθολογισμό, τον σκεπτικισμό και την κριτική σκέψη. Απεχθάνομαι τη μεταφυσική, την ψευδοεπιστήμη και τις θεωρίες συνωμοσίας. Πιστεύω ότι η πραγματικότητα είναι μία και κοινή για όλους, και αν κάποιος θέλει να ζει στο δικό του κόσμο, με γειά του με χαρά του, αρκεί να μη διασπείρει αναπόδεικτες εικασίες και ψεύδη βασισμένα σε ανοησίες που υπάρχουν μόνο μέσα στο κεφάλι του.

Στην υγειά μας...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Καλωσήρθες! (Για την ακρίβεια θα ήθελα να σε βρίσω λίγο που παράτησες το ιστολόγιό σου, αλλά τι να σε κάνω που δεν έχεις χρόνο :P)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Κλειστόμυαλος λοιπόν :D

Μπορεί η αλήθεια να ειναι μία και κοινή για όλους, η εξήγησή της όμως, διαφέρει απο άτομα σε άτομα. Και στο παιχνίδι του ποια θα επικράτησει παίζουν πολλά ρόλο. Και εκεί μπλέκεται το πράγμα και ο ένας λέει στον άλλο οτι ζει στον κόσμο του. Επικρατεί τελικά όποιος παίξει πιο στατηγικά και χρησιμοποιήσει τα αποτελεσματικότερα μεσα με τον αποτελεσματικότερο τρόπο.
Καμια φορά, (πιο πολύ παλιοτερα αυτό)απλά όποιος προλάβει
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

EvanT, αν η κατάσταση βελτιωθεί, μπορεί και να το ξανανοίξω. Θα δούμε...

kmellos, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Το πώς αντιλαμβάνεται ο κάθε άνθρωπος την πραγματικότητα λέει πολλά για τον κάθε άνθρωπο, δεν λέει όμως τίποτε για την ίδια την πραγματικότητα, η οποία παραμένει αναλλοίωτη. Και τελικά, ανεξάρτητα από την πρόσκαιρη επικράτηση κάποιας θέσης έναντι κάποιας άλλης, το ποιος ζει στον κόσμο του και ποιος όχι είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Και, μια που μου δίνεις την αφορμή, να πω δυο λόγια και για το ατέρμονο θέμα του "ανοιχτού μυαλού". Ανοιχτόμυαλος είναι αυτός που είναι ανοιχτός στο ενδεχόμενο αυτά που πιστεύει να είναι σωστά ή εσφαλμένα. Προσωπικά, δεν έχω συναντήσει ποτέ κανέναν θιασώτη του υπερφυσικού, του παραφυσικού, των εναλλακτικών θεραπειών ή των θεωριών συνωμοσίας που να είναι ανοιχτός σε αυτό το ενδεχόμενο. Όλοι τους πιστεύουν ακράδαντα πως έχουν δίκιο, παρόλο που όλα τα διαθέσιμα δεδομένα δείχνουν προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Καλώς σε βρίσκω και εδώ! Επειδή +2 δεν έχει τα βάζω χωριστά.

+1 για το "θέλει να ζει στο δικό του κόσμο". Και ροζ συννεφάκι να συμπληρώσω...

+1 για το "είναι ανοιχτός στο ενδεχόμενο αυτά που πιστεύει να είναι σωστά ή εσφαλμένα". Άντε γιατί κουράστηκα με τους ξερόλες...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

cyrus έγραψε:Και, μια που μου δίνεις την αφορμή, να πω δυο λόγια και για το ατέρμονο θέμα του "ανοιχτού μυαλού". Ανοιχτόμυαλος είναι αυτός που είναι ανοιχτός στο ενδεχόμενο αυτά που πιστεύει να είναι σωστά ή εσφαλμένα. Προσωπικά, δεν έχω συναντήσει ποτέ κανέναν θιασώτη του υπερφυσικού, του παραφυσικού, των εναλλακτικών θεραπειών ή των θεωριών συνωμοσίας που να είναι ανοιχτός σε αυτό το ενδεχόμενο. Όλοι τους πιστεύουν ακράδαντα πως έχουν δίκιο, παρόλο που όλα τα διαθέσιμα δεδομένα δείχνουν προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Να, έχεις εμένα :D :P
Συμφωνώ σε αυτό (αλλα δεν αναιρεί το οτι είσαι κλειστόμυαλος :P πλάκα πλάκα :D)
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που αμφισβητούν τις μεθόδους και την όλη φάση που ελέγχει την ορθότητα των νέων δεδομένων.
Πώς ειναι το "Η θρησκεία για έναν άθεο ειναι σαν το χτένισμα για έναν φαλακρό"?
Ε, πάρτο με επιστήμη και μεθόδους για έναν θεασώτη αυτών που (αυτοί που ορίσαν την επιστήμη) ονομάζουν παραεπιστήμη.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

kmellos, αν αμφισβητείς την αξιοπιστία της επιστημονικής μεθόδου, τότε ποια μέθοδο προτείνεις στη θέση της ως περισσότερο αξιόπιστη;

Και επειδή κακώς το έριξα στις ερωτήσεις, καθότι η απάντηση είναι γνωστή, απαντώ μόνος μου: δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή πιο αξιόπιστη μέθοδος. Αν υπήρχε, θα την χρησιμοποιούσαμε. Αν υπάρξει, θα την χρησιμοποιήσουμε. Το ότι κυκλοφορούν και άνθρωποι (μερικοί, μάλιστα, με επιστημονικό πτυχίο) που αρνούνται την αποδεδειγμένη αξιοπιστία της επιστημονικής μεθόδου δεν μου λέει τίποτα ― εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε πράγματα τελείως εξωφρενικά, όπως αυτά που πρεσβεύουν οι Μορμόνοι και οι Σαϊεντολόγοι, οπότε ξέρω καλά ότι οι άνθρωποι είναι ικανοί να πιστέψουν σε οτιδήποτε. Άμα τους ζητήσεις, βέβαια, να αποδείξουν τους ισχυρισμούς τους, εκεί το πράγμα ξεφεύγει...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφώνω.
Το θέμα ειναι οτι η αξιοπιστία της δεν είναι δεδομένη, επειδή η μέθοδος ειναι επιστημονική. Μπορεί άνετα να καθοδηγηθούν αποτελέσματα, να γίνουν επιτήδια πειράματα που θα βγάλουν τα επιθυμητά αποτελέσματα και άλλα τα οποία απασχόλησαν ολόκληρα topics στο φορουμ αυτό
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Σαφώς ― οπουδήποτε υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας μπορούν να γίνουν λαθροχειρίες τέτοιου τύπου. Και αυτές αποκαλύπτονται πάντοτε, αργά ή γρήγορα, και πάλι χάρη στην επιστημονική μέθοδο. Βλέπεις, η επιστήμη είναι μια συλλογική προσπάθεια, στην οποία εμπλέκονται πάρα πολλοί άνθρωποι. Ακόμη κι αν κάποιος ξεγελάσει τους άλλους πρόσκαιρα, κάποιοι θα το αντιληφθούν κάποια στιγμή, γιατί το σημαντικό στην επιστήμη είναι τα δεδομένα ― και τα δεδομένα δεν κρύβονται, όσο κι αν το θέλει κανείς.

Να το πω κι αλλιώς: οι λύσεις στα όποια προβλήματα θα βρεθούν από τους ίδιους τους επιστήμονες, όχι από αδαείς, ημιμαθείς ή γνώστες φορουμίτες ή μπλόγκερ σαν εμάς. Διότι η μέθοδος δουλεύει. Το ξαναλέω: είναι η πιο αξιόπιστη που διαθέτουμε αυτή τη στιγμή.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!!!!!!!! :D :D :D
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Καλώς σας βρήκα, Ιοκάστη.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Απάντηση