Αδιάβαστοι Άθεοι...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθαγόρας έγραψε:Ο μόνος καλός λόγος για να διαβάσεις κάποιο άγιο κείμενο (χαχαχα!) είναι για να δείς πόσο σάπια πρέπει να είναι η ζωή κάποιου για να πιστεύει σε αυτά και να ταυτίζεται με αυτά που είναι γραμμένα στο κείμενο αυτό.
Διαφωνώ: θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα το κακό (είναι, μάλιστα, εποικοδομητικό) στο να ξέρεις καλύτερα το τι αντιμετωπίζεις και να μπορέσεις να συντρίψεις το κεφάλι του κάθε φιδιού με κάθε λεκτικό σου χτύπημα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:ως γνήσιος ανθρωπιστής μισάνθρωπος,θεωρώ ηλίθιο όλο το ανθρώπινο είδος
Μια δυο σειρές εξήγηση παρακαλώ (όχι τίποτ' άλλο, αλλά είμαι έτοιμος ν' αρχίσω να ποστάρω χειροκροτοπροσκυνήματα, οπότε να είμαι βέβαιος ότι σωστά θα το κάνω).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Θα σου απαντήσω με μιά κουβέντα που μου είπε κάποτε ένας φίλος μου: Αγάπησα τόσο πολύ τον Άνθρωπο που μίσησα τους ανθρώπους.

Εγώ βέβαια δεν μισώ τους ανθρώπους και το απόσπασμα που παραθέτεις το είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά είναι γεγονός ότι α.θεωρώ την κατάσταση ενός μεγάλου μέρους των συνανθρώπων μου (και εμού συμπεριλαμβανομένου ενίοτε, όταν το καταλαβαίνω) κατάντια και β. (εξού και το "ανθρωπιστής") θέλω να ελπίζω ότι κάποτε τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

@ Γιατρέ
Άρα γενικά ορθά το κατάλαβα και το χειροκροτώ. Κι εγώ θέλω να ελπίζω, αλλά μάλλον δεν πιστεύω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:@ Γιατρέ
Άρα γενικά ορθά το κατάλαβα και το χειροκροτώ. Κι εγώ θέλω να ελπίζω, αλλά μάλλον δεν πιστεύω.
Είναι το αιώνιον πρόβλημα του ιδεώδους: αυτός που το κατανοεί περισσότερο έχει τους καλύτερους λόγους να το βλέπει ως μάλλον απλησίαστο, αλλά είναι τέτοια η επιθυμία του να επιτευχθεί αυτό, έστω και σε βάθος χρόνος, ώστε επιμένει σε αυτό τελικά.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση