Προς τους ένθεους: Γιατί πιστεύετε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως φαίνεται Λοξία ανήκουμε σε μια ειδική υποκατηγορία του ανθρώπινου είδους η οποία προτιμά την αλήθεια από την βολή της και την συναισθηματκή της ασφάλεια. Η υποκατηγορία αυτή σαφώς και είναι μια ισχνή θα έλεγα μειονότητα.
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ανήκουμε; τί δηλαδή; είσαι και εσύ νέα κοπέλα 30 ετών; :lol:

Όσο περισσότερη αλήθεια (δηλαδή γνώση) κατέχεις Andrameleh, τόσο η συναισθηματική σου αφάλεια γίνεται ισχυρότερη. Αλλά σχεδόν πάντα η γνώση (άραη αλήθεια) πρέπει να περάσει από πόνο για να γίνει κτήμα. Γι' αυτό και την αρνούνται οι περισσότεροι.

Πως το λέει ο Χαλίλ Γκιμπράν; "Ο πόνος είναι το σπάσιμο της πέτρας που περισφίγγει τη γνώση σας".
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
MitcoZ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 13 Δεκ 2009 17:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε:
MitcoZ έγραψε:...
Ως ατομο πιστευω στον θεο. Ακομα και πρακτικα αν το δεις, ακομα και αν αποδεχεσαι πληρως την θεωρια του big bang, χωρις τις νεωτερες αμφισβητησεις, σε ερωτω το εξης: απο τι προεκυψε αυτη η απειροελαχιστη μοναδα που αποτελουσε το συμπαν;
Αυτο ΔΕΝ μπορεις να το απαντησεις. Και δεν μπορεις να το απαντησεις, γιατι ειναι περαν της λογικης σου. Αυτο λοιπον δεν θα σου δωσει το εναυσμα να σκεφτεις οτι κατι, το οποιο μπορει να αντιληφθει τα παντα, κατι ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙΣ, εκανε αυτο το τσαφ που πυροδοτησε τα παντα; [...]

Παρ'ολα αυτα, αν εχεις διαβασει στο απειροελαχιστο (που αμφιβαλλω) καινη διαθηκη (ασε την παλαια στην ακρη, ειναι ολο δεισιδαιμονιες και υπερβολες :lol: ) [...]

θα καταλαβεις οτι δεν τονιζεται η υλικη υποσταση του Χριστιανισμου. Λειτουργουν ολα αλληγορικα, και προωθουν την (οσο τετριμμενο και αν ακουγεται) ΑΓΑΠΗ,
Ας κάνω εγώ μία παρέμβαση πριν έλθει η κοπέλα που άρχισε το θέμα (και που αμφιβάλεις ότι έχει διαβάσει την ΚΔ έστω και στο απειροελάχιστο :roll: )
Πιστεύεις στον θεό λοιπόν διότι ΔΕΝ μπορεί ν' απαντηθεί το ερώτημα που υποβάλεις. Καλά, ας αφήσουμε την απάντηση γι' αργότερα και ας μπω λίγο στην θέση σου. Η ΚΔ λοιπόν που την έχεις διαβάσει (προσωπικά την έχω κάνει φύλλο και φτερό), σε έκανε και κατάλαβες την ΑΓΑΠΗ. Και απο την μια το ερώτημα που δεν έχει απάντηση και από την άλλη η ΚΔ σε έκαναν να πιστέψεις στον θεό.
Μπορείς όμως να μου πεις σε ποιόν θεό πίστεψες; Βέβαια η απάντηση είναι αυτονόητη:
Στον χριστιανικό θεό της ΚΔ. Αλλά θα ήθελα επιβεβαίωση πριν προχωρήσω στο επόμενο ερώτημα.
Στον Τριαδικο Θεο της Καινης Διαθηκης, ναι. Ομως, δεν ειπα (για να σε προλαβω σε περιπτωση που το χρησιμοποιησεις ως επιχειρημα :P) οτι με απασχολει ιδιαιτερα αν ο Θεος παρεμβαινει στα ανθρωπινα η οτι με βασανιζει το πως δημιουργηθηκε το συμπαν, το big bang το εφερα ως παραδειγμα προς σκεψη και αναθεωρηση των οσων πιστευει ενας αθεος. Εμμενω παρ' ολα αυτα στις πνευματικες αξιες που διδαξε ο Χριστιανισμος, που σιγουρα, (γιατι ειδα και αυτο να αναφερεται, οτι δηλαδη ο κοσμος ηταν μια χαρα και πριν την ελευση της Χριστιανικης Πιστης) εφερε την αγαπη και την αλληλεγγυη σε σκοτεινους καιρους, εστω και για συντομο χρονικο διαστημα (οσο κρατηθηκε η αγνη του υποσταση).
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Καλησπέρα,

επειδή κάτι αναφέρθηκε για τον αγ. Νεκτάριο δείτε κι αυτό

http://roides.wordpress.com/2009/12/13/13dec09-2/

αν και είναι αναδημοσίευση από εδώ

http://freeinquiry.gr/tm.php
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Στα πλαίσια του παραπάνω, να θέσω τώρα ένα φανταστικό δίλημμα προς αθέους και ενθέους:
Είσαι μία νέα κοπέλα, ας πούμε 30 χρονών, και έχεις ένα πατέρα που φαίνεται να έχετε μία καταπληκτική σχέση γονέα-παιδιού.
Οι νεράιδες του δάσους σου φέρνουν ένα κλειστο κουτάκι που έχει μέσα ένα χαρτάκι όπου γράφει αν ο πατέρας σου ασέλγησε πάνω σου όταν ήσουν σε μικρή ηλικία που δεν θυμόσουν τίποτα. Και ας υποθέσουμε αξιωματικά (όπως τόσα άλλα αξιώματα στην χριστιανική πίστη) ότι το χαρτάκι γράφει την αλήθεια.
...θα το άνοιγες το κουτάκι;
Μιάς και η Μελάνη το έριξε στις δημοσκοπήσεις/συνεντεύξεις, να το κάνω έτσι και εγώ. Για απαντήστε όλοι στο παραπάνω, ένθεοι και άθεοι!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

MitcoZ έγραψε: Στον Τριαδικο Θεο της Καινης Διαθηκης, ναι. Ομως, δεν ειπα (για να σε προλαβω σε περιπτωση που το χρησιμοποιησεις ως επιχειρημα :P) οτι με απασχολει ιδιαιτερα αν ο Θεος παρεμβαινει στα ανθρωπινα η οτι με βασανιζει το πως δημιουργηθηκε το συμπαν, το big bang το εφερα ως παραδειγμα προς σκεψη και αναθεωρηση των οσων πιστευει ενας αθεος.
Όχι, καμία σχέση η ερώτηση που ήθελα να κάνω με αυτήν που υπέθεσες και η οποία είναι:
Πως είσαι σίγουρος πως ο τριαδικός θεός της ΚΔ είναι αυτός που έφτιαξε το σύμπαν; από που πηγάζει η σιγουριά σου πως είναι αυτός που "δημιούργησε" και όχι κάποιος άλλος θεός;
Γιατί να μην είναι ο Γιαχβέ, ή ο Αλλάχ, ή ο Άμμων-Ρα, ή ο Κρίσνα, ή ο Οντίν, ή το Μεγάλο Πνεύμα, ή ο κύριος του Λόγου, για να αναφερθούμε σε μερικούς από τους θεούς των άλλων θρησκειών που διατείνονται πως ο δικός τους θεός δημιούργησε τον κόσμο.

MitcoZ έγραψε:Εμμενω παρ' ολα αυτα στις πνευματικες αξιες που διδαξε ο Χριστιανισμος, που σιγουρα, (γιατι ειδα και αυτο να αναφερεται, οτι δηλαδη ο κοσμος ηταν μια χαρα και πριν την ελευση της Χριστιανικης Πιστης) εφερε την αγαπη και την αλληλεγγυη σε σκοτεινους καιρους, εστω και για συντομο χρονικο διαστημα (οσο κρατηθηκε η αγνη του υποσταση).
Οι πνευματικές αξίες που δίδαξε ο χριστιανισμός, δεν ήταν κάτι πρωτοφανέρωτο. Οι ίδιες αξίες υπάρχουν και σε όλες σχεδόν τις άλλες θρησκείες. Αγάπη για τον συνάνθρωπο, αλληλεγγύη, σεβασμό στην φύση (αυτό δυστυχώς ΔΕΝ το δίδαξε ο χριστιανισμός), πράξιμο του καλού και καταδίκη του κακού, τιμή για τους γονείς, ισότητα των ανθρώπων κ.λπ, θα βρείς σε όλες τις θρησκείες που προϋπήρχαν του χριστιανισμού.
Και δεν μπορείς ν' αμφισβητήσεις τα ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι ο κόσμος ήταν πράγματι μια χαρά και πριν την έλευση του χριστιανισμού. Εσύ (εσείς) επικεντρώνεσαι σε ένα μικρό μέρος του κόσμου, όπου ο χριστιανισμός έδωσε ελπίδες σε πολλούς καταπιεσμένους της περιοχής αυτής. Για να μην μιλήσουμε για τον μισογυνισμό του χριστιανισμού. Τις ίδιες ελπίδες έδωσε μερικούς αιώνες αργότερα και ο Μωάμεθ σε κάποιους άλλους καταπιεσμένους σε ένα άλλο μικρό τμήμα του κόσμου. Η εξάπλωση που γνώρισε ο χριστιανισμός, είναι παρόμοια με την εξάπλωση που γνώρισε ο ισλαμισμός.
Το ότι και οι δύο θρησκείες κατέληξαν αυτό που είναι σήμερα, αφού πρώτα βύθισαν για αιώνες ολόκληρους στο σκοταδισμό τους ανθρώπους στα μέρη που επικράτησαν, αποδεκνύει ότι δεν έχουν ουδεμία σχέση με έναν καλό θεούλη που έφτιαξε τον κόσμο.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Comte de Toulouse έγραψε: Στα πλαίσια του παραπάνω, να θέσω τώρα ένα φανταστικό δίλημμα προς αθέους και ενθέους:
Είσαι μία νέα κοπέλα, ας πούμε 30 χρονών, και έχεις ένα πατέρα που φαίνεται να έχετε μία καταπληκτική σχέση γονέα-παιδιού.
Οι νεράιδες του δάσους σου φέρνουν ένα κλειστο κουτάκι που έχει μέσα ένα χαρτάκι όπου γράφει αν ο πατέρας σου ασέλγησε πάνω σου όταν ήσουν σε μικρή ηλικία που δεν θυμόσουν τίποτα. Και ας υποθέσουμε αξιωματικά (όπως τόσα άλλα αξιώματα στην χριστιανική πίστη) ότι το χαρτάκι γράφει την αλήθεια.
...θα το άνοιγες το κουτάκι;
Μάκια, μάκια μάκια!!! (Πάντα το έλεγα, οτι απο μικρός φαινόσουν οτι θα γίνεις και συ τροφοσυλλέκτης με λάπτοπ όταν μεγαλώσεις)
Ενημερώνω (πριν απαντήσω) οτι απο τούδε και στο εξής-και για μένα σίγουρα- το άνωθεν θα αποτελεί κατι σαν τη Βάπτιση στο "αυτοσυστηθείτε" στο φόρουμ, κατι σαν "αποτάσσεσαι τον Σατανά;" ναί ή οχι (για να ξέρουμε με ποιόν μιλάμε και τι θα μας λέει κάθε φορά, δλδ για νεράιδες ή για κουτάκια που θα ανοίγει). Θα κάνουμε τον Κόμη μόνιμο κάτοικο ονείρων των συμμετεχόντων του φόρουμ :D

To the point: Δε θα περίμενα τις νεράιδες να έρθουν να με βρούν για να μου δείξουν το κουτάκι και όπου μετά θα καθόμουν να σκεφτώ "να το ανοίξω-να μην το ανοίξω".
Θα έτρωγα το δάσος μέχρι και τα πευκόφυλλα, για να τις βρώ εγώ πρώτος, να ανοίξω το κουτάκι...και μετά...fuck the messengers για τον κόπο τους. Γιατί το οτι δε "θυμάμαι τίποτα", σημαίνει πάραυτα οτι "ξέρω" τι μου συνέβη και όταν ξέρεις, κάνεις κάτι για αυτό (όπως "έκανες κατι" μετά και όταν σου συνέβη τότε...και μετά κατι άλλο...και μετά κατι άλλο, κλπ κλπ). Δεν κάθεσαι να το λιβανίζεις περιμένοντας περισσότερες αποδείξεις επιβεβαίωσης αυτού που ήδη ξέρεις. Το ανασύρεις πρώτος και το κόβεις απο τη ρίζα.

Ή θέλω δικαίωση για την ιδέα που έθρεφα για την αλήθεια όλη μου τη ζωή, ή θέλω να ξέρω την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλήθεια σε οποιοδήποτε και για οποιοδήποτε σημείο της ζωής μου (the sooner the better though). Το αν θα "δικαιωθείς" κιόλας μετά την ανακάλυψη της; Μπά!! λογικά, θα το έχεις ήδη ξεχάσει. Δε θα θυμάσαι καν τι σημαίνει η λέξη. Δε θα βγάζει κανένα μα κανένα νόημα για σένα πια.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής τους ένθεους του forum. Γιατί θεωρείτε την δική σας θρησκεία ως την μοναδική πίστη; Για ποιό λόγο είναι η δική σας πίστη αληθινή και όχι κάποια άλλη; Δηλαδή, και επειδή οι περισσότεροι είναι ορθόδοξοι, θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί θεωρείται την ορθοδοξία ως την αληθινή πίστη, και όχι τον καθολικισμό, τον ινδουισμό, τον βουδδισμό, ή οποιαδήποτε άλλη πίστη!

Και ας μην ξεχνιόμαστε, ο βουδδισμός είναι παλιότερος από τον χριστιανισμό, κατά περίπου 500 χρόνια. Μάλιστα στην Ταϋλάνδη επειδή μετράνε από κάποια επέτειο σχετικά με τον Βούδα, η χρονολογία που έχουνε είναι το 2532. [αν θυμάμαι καλά για τα δύο τελευταία ψηφία. Θα το τσεκάρω στο σπίτι όπου έχω σημειώσεις από το φετεινό ταξίδι στην Ταϋλάνδη.]
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Εσείς οι ένθεοι γιατί δεν δέχεστε τις θρησκείες ώς ανρθώπινο δεδομένο και φαίνεται να τις πολέμάτε; Αντί δηλαδή για ανεξιθρησκεία θέλετε να καταργήσετε όλες τις θρησκείες πράγμα που είναι αντίθετο στο νόμο των δικαιωμάτων και της ελευθερίας του ατόμου να εκφράζει και να εκδηλώνει τις πετοιθήσεις του.
Γιατί δηλαδή θέλετε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας χωρίς θρησκεία; Γιατί δεν τα αφήνετε να επιλέξουν;
Και αυτόν τον Ροίδη γκουρού τον κάνατε. Εδώ βλέπω ταυτίζεται με τους παλαιοημερολογίες που πολλοί απο αυτοί δεν δέχονται τον Αγιο Νεκτάριο ως Άγιο. Δηλαδή άλλους άγιους τους δέχεται;
Και νομίζω ότι υπάρχουν μεταξύ σας μερικά αλάνια στα κομπιούτερ και ξέρουν αρκετά ποιοι ειμαστε εδω έθεοι και μη.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστέ,
τα παιδιά μου μπορούν να πιστέψουν σε όποια θρησκεία θέλουν, ή και να τις αρνηθούν τελείως.

Αν όμως επιλέξουν διαφορετικές θα έρθουν σε σύγκρουση,
και τότε ποια θα είναι η σωστή;

Αυτή με το βαρύτερο χέρι, ή αυτή με τα περισσότερα μάγουλα;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το θέμα είναι εσύ πως θα τα αναθρέψεις. Δεν πρέπει ως άθεος να τα αναθρέψεις χωρίς θρησκευτικές πεποιθησεις περι θεου και περί θρησκείας; Γιατί να μη τα αφήσεις π.χ να συμμετέχουν στην επικρατούσα θρησκεία της χώρας σου;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Γκρινιάρης

Πιστός έγραψε:Εσείς οι ένθεοι γιατί δεν δέχεστε τις θρησκείες ώς ανρθώπινο δεδομένο και φαίνεται να τις πολέμάτε; Αντί δηλαδή για ανεξιθρησκεία θέλετε να καταργήσετε όλες τις θρησκείες πράγμα που είναι αντίθετο στο νόμο των δικαιωμάτων και της ελευθερίας του ατόμου να εκφράζει και να εκδηλώνει τις πετοιθήσεις του.
Γιατί δηλαδή θέλετε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας χωρίς θρησκεία; Γιατί δεν τα αφήνετε να επιλέξουν;
Γιατί οι θρησκείες είναι αξιωματικά αντίθετες με τους νόμους και τα δικαιώματα. Και όταν αφαιρούν τα διακαιώματα και τους νόμους από τους πιστούς να πάει και το παλιάμπελο. Όταν αφαιρούν δικαιώματα από μένα που απλά έχω την ατυχία να ζω εκεί που είναι επικρατούσες τότε με ενοχλεί προσωπικά και αντιδρώ. Για παράδειγμα, γιατί εγώ να πληρώνω σαν μαλάκας φόρο και να μη παίρνω αύξηση για δεύτερο έτος στη σειρά, για να βγούμε και καλά από την Κρίση™ και η χιψι εκκλησία να είναι στην ουσία αφορολόγητη;

Απαντώ στο τόνο σου, διότι, χωρίς να εκφράζω τους άθεους (τουλάχιστον δεν αποδέχτηκα- ανέλαβα τέτοια εντολή), εγώ δεν επιθυμώ να καταργηθεί καμιά θρησκεία. Ας πιστεύει ο καθένας ότι γουστάρει! Εμένα που δε πιστεύω, δεν θέλω να με επηρεάζει με κανένα τρόπο (θετικά ή αρνητικά) η χι θρησκεία. Τόσο απλό.
Γκρινιάρης

Πιστός έγραψε:Γιατί να μη τα αφήσεις π.χ να συμμετέχουν στην επικρατούσα θρησκεία της χώρας σου;
Αυτή είναι σοβαρή ερώτηση τώρα;

Δηλαδή ότι επικρατεί είναι και σωστό; Έτσι καταλαβαίνεις την ανεξιθρησκεία;
Ανεξιθρησκεία δεν είναι το δικαίωμα να διαλέξεις την επικρατούσα πίστη από όλες τις υπόλοιπες.
Ανεξιθρησκεία είναι να μη σου επιβάλλεται κάποια θρησκεία ή και η απουσία της θρησκείας να μη σε στιγματίζει - διαφοροποιεί ενώπιον του νόμου.

Τα έλεγα παραπάνω για τους νόμους.

Να σου υπενθυμίσω εδώ ότι η Ανεξιθρησκεία έγινε νόμος του κράτους για να προστατεύσει τους ΧΟ πιστούς στα χρόνια της ΒυζαντινοΡωμαϊκής αυτοκρατορίας, δηλαδή είναι άλλη μια «κωλοτούμπα» του νόμου υπέρ της θρησκείας (τότε δεν ήταν επικρατούσα αλλά την λανσάριζαν για να γίνει)
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

το γύρισες στην φορολογία το θέμα, αλλά αυτό ειναι το θέμα;
νομιζω ότι η εκκλησία προσφέρει περισσότερα στην κοινωνία απο οτι εσύ ως φυσικό πρόσωπο με την φορολογία σου. Μόνο τα σισσίτια που έχει σε κάθε μητρόπολη φτάνει. Και χωρίς θρησκευτική ταυτότητα.Νομίζω 3000 μερίδες μόνο στην αθήνα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το διαιώματα είναι μόνο για τις μειοψηφίες. Οι πλειοψηφίες δεν έχουν δικαιώματα;
Τα δικαιώματα δεν μπορει να είναι αυτόνομα αλλά να συνοδεύονται και απο υποχρεώσεις και δεσμεύσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 14 Δεκ 2009 16:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Το θέμα είναι εσύ πως θα τα αναθρέψεις. Δεν πρέπει ως άθεος να τα αναθρέψεις χωρίς θρησκευτικές πεποιθησεις περι θεου και περί θρησκείας; Γιατί να μη τα αφήσεις π.χ να συμμετέχουν στην επικρατούσα θρησκεία της χώρας σου;
Τα αναθρέφω βοηθώντας τα να βρουν δικά τους ενδιαφέροντα και δικές τους απόψεις.
Η μεγάλη μου κόρη είναι ένθεη, ή έτσι λέει τουλάχιστον.
Το συζητάμε ενίοτε και δεν επιμένω ποτέ.

Καταλαβαίνω πως για να είσαι έτοιμος να αναλάβεις την ευθύνη των επιλογών σου και γενικά της ζωής σου
πρέπει να περάσεις από δοκιμασίες και πόνο. Μπορώ ακόμα να την προφυλάξω από αυτό.
Κάποια στιγμή όμως, όταν εκείνη το αποφασίσει, θα σταθεί στα πόδια της και θα κοιτάξει τον κόσμο.
Και τότε το μόνο που θα μπορεί να θυμηθεί είναι η οικογένεια της και πως την αγκάλιασε.
Αν δεν το κάνει και τύχει να μιλήσει με κανέναν "πνευματικό",
θα την ψάχνουμε σαν την πρόσφατη ηθοποιό-καλόγρια-τηλεπερσόνα.

Τι να κάνεις όμως, τα'χει η ζωή αυτά... ποτέ δεν ξέρεις τι μέλλει γενέσθαι
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Γκρινιάρης

Πιστός έγραψε:το γύρισες στην φορολογία το θέμα, αλλά αυτό ειναι το θέμα;
νομιζω ότι η εκκλησία προσφέρει περισσότερα στην κοινωνία απο οτι εσύ ως φυσικό πρόσωπο με την φορολογία σου. Μόνο τα σισσίτια που έχει σε κάθε μητρόπολη φτάνει. Και χωρίς θρησκευτική ταυτότητα.Νομίζω 3000 μερίδες μόνο στην αθήνα.
Είπα για παράδειγμα,
Για παράδειγμα, γιατί εγώ να πληρώνω σαν μαλάκας φόρο και να μη παίρνω αύξηση για δεύτερο έτος στη σειρά, για να βγούμε και καλά από την Κρίση™ και η χιψι εκκλησία να είναι στην ουσία αφορολόγητη;
Και τι νομίζεις είναι τα συσσίτια μπροστά στο φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας; Αναλογικά, εγώ με το φόρο μου, δίνω πολύ περισσότερα στο κοινωνικό σύνολο. Εξάλλου από την Κρίση™ δεν θα βγούμε με σούπες! Ευρώ θέλουν οι δανειστές.
Ο νόμος που τόσο καίγεσαι λέγει: «όλοι συνεισφέρουν αναλόγως της δύναμης τους στα «έξοδα» του κράτους» (ελεύθερη μεταφορά από μένα). Η δύναμη λοιπόν η δική μου μετριέται σε ένα αμαξάκι και μερικά χιλιάρικα εισόδημα, τα οποία όλα μου τα φορολογεί (προκαταβολικά μάλιστα ως μισθωτός)...
Τα αντίστοιχα στοιχεία της εκκλησιάς σου μπορείς να τα δείξεις, για να δούμε ποιος προσφέρει περισσότερα, ανάλογα με τη οικονομική δύναμη του;
Το διαιώματα είναι μόνο για τις μειοψηφίες. Οι πλειοψηφίες δεν έχουν δικαιώματα;
Ο νόμος δε βλέπει πλειοψηφίες. Είναι νόμος για όλους. Δεν υπάρχουν άλλωστε «δικαιώματα». Υπάρχουν υποχρεώσεις που απορρέουν από τους νόμους.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μάλλον κόντρα θα σας πάει γι' αυτό είναι ένθεη. Για να την προσέχετε λίγο γιατί την έχετε παραμελημένη.
Αλλά και οι κίνδυνοι δεν έιναι μόνο οι πνευματικοί. Είναι πολλί οι κίνδυνοι και νομίζω πρέπει ως πατέρας να φροντίσεις και για τους άλλους κινδύνους στη ζωή της.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν θα απολογηθω για την περιουσία της Εκκλησίας και την φορολογία της και το έργο της. Για μένα κάνει ένα σημαντικό έργο κοινωνικό και φιλανθρωπικό και αν είνα να φορολογηθεί , θα φορολογηθεί.
Το σίγουρο όμως είναι ότι στην δημοκρατία κουμάντο κάνουν οι πλειοψηφίες και αυτό είναι ένα απο τα αδύνατα σημεία της.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Μάλλον κόντρα θα σας πάει γι' αυτό είναι ένθεη. Για να την προσέχετε λίγο γιατί την έχετε παραμελημένη.
Αλλά και οι κίνδυνοι δεν έιναι μόνο οι πνευματικοί. Είναι πολλί οι κίνδυνοι και νομίζω πρέπει ως πατέρας να φροντίσεις και για τους άλλους κινδύνους στη ζωή της.
Και η γυναίκα μου ένθεη είναι.
Και το ότι αναφέρω προσωπικά ζητήματα δεν σου δίνει το δικαίωμα να τα κρίνεις.

Μην ξεχνάς, έχεις μόνο τα στοιχεία που επιλέγω εγώ να σου δώσω.
Αν κρίνεις βάση αυτών, είσαι το λιγότερο απλοϊκός και αφελής.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Απάντηση